ST. LAURENS. VEtJLENS. Het NO' M Advertentiën. Onderwijzer, RECLAMES. Gemengde Berichten. DANKBETUIGING. Dinsdag 17 November 1903, WOEKSDAG 18 NOVEMBER 19Ö3. op Zaterdag 21 Novtilier 1903, 57 Esscheboomen, Eei DE Vriend of v ij and. Vervolg der Gemengde Berichten in het Bijvoegsel. Liefdadigheid. Opneming Voetpaden. Openbare Verknoping. verkoopen: Paard, Brik, Tuig, Meel wagen, Moes- en Snij molen, Bascule, Ma ten, Gewichten, Zakken, Hooi, Stroo, Varkensbakken, Wagen- zeilen, Stalgereedschap, vier nieuwe Wielen, enz. verkoopen: verkoopen: Olmen-, Esschen-, Abeelen- en Ganadaboomen, Openbare Verknoping 50 harde Olmen, 105 Tronkboomen Tafels, nière, toebehl sort Nachtl een Bil Winkel andere f den gi Benoemd wo-den ia de commissie voor de strafverorde ningen, de heeren Schorer, Suouek Hur- gronje, De Veer en Van der Harst in de commissie van financëo, de heer Van Dunné als voorzitter en als leden de heeren Pruin en Tak in de commissie van fjbrieagp, de heer Van Dunné als voorzitter en tot leden de heeren Van de R-'e en Va-u Teijlingen en in de commissie, bedoeld in art. 11 der verordening op de heffing eer.et belasting naar het geschatte inkomen, de heeien Van Dunné, Ermeiias en Gratama. Achtereenvolgens worden zonder dis cussies goedgekeurd a. kohieren schoolgeld, als school A f 864, E f 1023,30, G f 3002,50, J f 4242,24 en herbalitgsonderwijs f 1446 b. eene ontheffing van f 1,50 aan K. Heertens Kz. op zijn aanslag in de honden belasting c. staten oninbiro posten over 1903 in de inkomsten-belasting ad f2761,99 en in de hondenbelasting ad f 37,50. Aan dr. H. Japikse wordt eervol ont slag verleen 1. als leeraar in de natuurkunde aan het gymnasium en de pensioengrond slag voor den leeraar Hasselbach bepaald op f 550. Besloten wordt verder da volgende pun ten der agenda tot de volgende zitting aan te houden. Op o rstel van den lieer den Bouw meester werdt verder besloten aan de nieuwe straat bij de nieuwe Poort den naam te geven van Doksirait §n B. en W te mach tigen om de voorwanden voor den pu- blieken verkoop van grond aan die straat vast te stellen. Hierna gaat de vergadering uiteen. Gebruikt Uw maag, het is een vriend. Misbruikt Uw maag, en dezelve wordteen vijand. Iadien Uw spijsvertering slecht is neemt de Pinkpillen. Zij genezen de maagziek ten, vermeerderen den eetlust, maken de spijsvertering en de voeding gemakkelijk en falen nimmer de krachten op snelln wijze te herstellen. De Pinkpillen hebben juffrouw G. Vrede- veld wonende te Hijken gemeente Bellen prov. Drente, genezen. Ik gevoel nuj ge lukkig, zoo schrijft zjj, U te doen weien dat de Pinkpillen mij geheel genezen heb ben. Voorheen heb ik veel geneesmiddelen zonder eenig resultaat gebruikt, op mijne 51 jarige leeftijd dacht ik niet meer mij van een kwaal te genezen waeraan ik sedert vijftien jaren geleden had. Alle ongemak ken voortvloeiende uit een slechte maag waren mijn deel, zooals gebrek aan eetlust, slechte spijsverteiing, maagkrampen, steken in de zijde, kortademmg, scheele hoofdpijn enz. welke ongemakken mij op den duur bepaald deden wanhopen. Tüans lijd ik niet meer, al mijn ongemakken zijn ver dwenen. Wenscht gij dat U w lichaam in gezonder en krachtiger toestand vei keert? Verze kert U omtrent de volmaakte spijsvertering en de opneming van het voedsel. Indien de spijsverteiing slecht is, is het lichaam niet alleen van voedsel beroofd, maar de spijzen die niet verteerd worden verstoppen de ingewanden en veroorzaken door hun ontbinding gassen die het bloed vergiftigen. De slechte spijsveitering is oorzaak van maagzwaarte en slaperigheid na^het eten, als meie h >ofdpijne i, bran leiig gevoel, walgingen en hartklopp ngen. De slechte spijsvertering vernietigt de eetlust, maakt dat het eten een last wordt, verzwakt de hersenen, maakt hot werken vermoeiend en geeft een tegenzin in allo genoegens. Als geneesmiddel tegen maag kwalen, slechte spijsvertering js er niets praktischer dan eene behandeling met de Pinkpillen. Zij bevorderen de spijsvertering tegelijker lijd dat zij de maag versterken en zuiveren, tot dat., dit orgaan de kracht terug gevonden beeft zonder eenige hulp zijne werkingen te verrichten. De uitwer kingen der Pinkpillen zijn snel en zeker. Zij verwekken merkwaardige resultaten zelfs in gevallen waarin alle andere behande- 1 ngen weerstand hebben geboden. Wat vooral in aanmerking moet worden genomen is, dat de uitwerking der Pinkpillen van blij venden aard is. Lie eenmaal verkregen genezing duurt voort. Door hunne werkiDg op het bloed zijn de Pinkpillen onovertref- feljjk tegen bloedarmoede, bleekzucht, rheu- matiek, neurasthenie, zenuwziekte, algemee- ne zwakte, zenuwpijnen, heupjicht en alle onregelmatigheden. Prgs f 1 i5 de doos, f9— perödoozen. Verkrijgbaar bjj Snabilé, Steiger 27, Rot terdam. Hoofd depothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij JOH. DE ROOS en voor Goes en omstreken bij üebr. MULDER, Drogerijen en verfwaren. Voor de betrekki 'g van Directeur der Provinciale Stoomboo'dieust op de Westerschelde hebben zich 44 sollicitanten aangemeld. Naar wij vernemen is tengevolge eener informaliteit, door Gedep. Staten van Zeeland, de loting voor de Nationale Militie te Vlissingen, gedeeltelijk vernietigd. Als eene merkwaardigheid deelt men ons mede, dat het eerstdaags 69 jaar geleden zal zijn, dat de beer Okko Jacobus Bekkor aangesteld werd tot stadsmuziekmeester te Vlissingen. Do aanstelling dateert name lijk van 1834. De heer Bekker, thans 87 jaar oud, speelt zoo nu en dan nog eens viool, en geeft nog dagelijks piano»- en viool-lessen. NVissenkerke. Op verzoek van de antirevolutionaire kiesvereeuiging zal Mr. P. Lieleman, lid der provinciale stateD, alhier den 2 December, a. s. een openbare lezing houden over „bet gezag." Krabbendijke. Donderdagavond hield de antirevolutionaire kiesvereeniging haar eeis'e wintervergadering in „De school met den Bijbel" onder voorzitterschap van dhr. J. de Kor.ing. Na de gewone openingen de lezing der notulen, wensctte de Voor zitter don Secretaris dhr. C. P. Vogelaar geluk met zijn herkiezing als lid van den gemeenteraad en sprak den wensch uit, dat hij nog veel voor de gemeente mocht doen. Er werd gesproken over betere or ganisatie en een viertal leden stelden zich beschikbaar met het bestuur werkzaam te zijn. Vervolgens leidde dhr. J. C. de Hamer art. 1 van ,,Ons Program" in. Hij zette duidelijk uiteen, waarom het goed is te weten uit welke beginselen wij leven en waarom we ons antirevolutionaire of Christe lijk- historische partij noemen. Een korte bespreking volgde daarop, waarin nog nader op de noodzakelijbheid van beslistheid van b?ginsel weid gewezen. Dhr. H. van Ham sloot deze vrij goed bezochte verg. met dankgebed. Krabbendijke. Op verzoek van den Minister van Binnenlandsche Zaken wordt een onderzoek ingesteld naar het voor komen van adenoïde vegetaties in de neus- keelholte bij schoolkinderen. De kinderen, die daaraan lijden zijn dik wijls minder ontwikkeld, zitten meestal met den mond open en zijn gewoonlijk meer of minder doof, terwijl bij zulke kinderen ook spraakgebreken kunnen voor komen. Den onderwijzers en onderwijze ressen was verzocht dit onderzoek in te stellen. De gezondheidsraad wees er echter op, dat daarbij door de onderwijzers wel behoefte aan medische voorlichting zal ge voeld worden en deelde mede, dat de ge neeskundigen op verzoek der gezondheids commissie van voorlichting zouden willen dienen. Door het personeel van de open bare school alhier weid dhr. Gaill nitge- noodigd zijn hulp te verleenen. Deze stelde een nauwkeurig onderzoek in bij allen, die eenige verschijnselen vertoonden, die op bedoelde vegetaties doelden, om zoodoende met zekerheid te kunnen zeggen, hoe de zaak stond. Het ongewone van zulk een onderzoek en de rijke verbeeldingskracht der kinderen zijn oorzaak geworden van aller lei ongegronde praatjes en geruchten. De gemeenteraad van Rotterdam be noemde met nagenoeg algemeene stemmen tot weihouder den heer S. Muller in plaat3 van den heer Hinfzen die ontslag nam. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt nogmaals ter kennisse van belang hebbenden, dat voorloopig geen verdere benoemingen bij de Rtjksverzekeringebark zullen plaats hebben. Afgaande op or juiste persbeiichten heeft zich nogmaals een stroom van sollicitanten aangeau 1J, die door zulk on tijdig soliiciteeren hun belang meer schaden dan bevorderen. Naar het Vad. verneemt heeft de heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, lid der tweede kamer voor het kiesdistrict Goes, na largdutig beraad verzocht niet in aan merking te komen voor de hem aangeboden benoemirg tot vice-president van den Raad van State. In een ander blad, dat dezer dagen nog al veel p aits had over »?ei ti- lato en", lazen wij ai een heelen tijd geleden dat da he r jhr. mr. J. Ri 6li de gelukkige is die zal benoemd worden. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat onder de aar gevoerde koeien op de te W'ageningen gehouden veemarkt zich één exemplaar bevond, die het gewicht bad van 190') pond. Het beest was afkomstig van de boerderij der Rijks-Landbouwschool. Te Breda kwam Woensdagnacht te twee uur eon goederentrein van Tilburg in botsing met dén rangeertrein. Twee wagens werden omgeworpen en een ont spoorde. Het ongeval had alleen materieele schade tengevolge en veroorzaakte weinig vertraging in den treinenloop. Do le trein kwam Donderdag 22 minuten te laat te Vlissingen aan. Gisteravond kwamen eenige personen te Assen tot de ontdekking, dat er brand was in de brievenbus, geplaatst aan de Gronin gerstraat. Dadelijk werden pogingen in het werk gesteld het vuur te dooven en te redden wat nog te redden viel. Veel was het echter niet; er zjjn slechts 2 brie ven geheel onbeschadigd gebleven. Eenige wissels en een aantal brieven waren ver brand. Geheel veikoolde en half veibrande brisveD, briefkaarten enz., lagen op de tafel in het postkantoor ui'gespreid. Van enkelen was het adres of een onderteckening slechts nog te lezen. De biand meet ontstaan zjjn door een biandenden vuurmaker, die waar schijnlijk door eenfge baldadige jongensin de bus werd geworpen. Als dader noemt men een 10- 11-jarigen jorgen. Door het organisatie-comi'é inzake de uitgeslotenen bij de fi<ma Spanjaard te Borne is verslag uitgebracht over de werk zaamheden tijdens de uitsluiting. Er bleek te zijn ingekomen f1937 38, teiwijl de uitgaven f 1824.24' waren. Het batig over schot zal besteed worden voor den ontsla gen werkbaas H. Kooiker en enkele andereD. Eenige der stakenden aan de sigaren fabriek van den heer Aarts te Bergeijk hebben het weik weder hervat. Een arbeider te Rossum was bezig aardappels te sorteeren waartoe een zeef gebruikt werd. Terwijl hij zich even van het werk afkeerde was zijn 14jarige helper aan het spelen met het touw in welks strik de zeef had gehangen. Hce het ge gaan is weet men niet, doch toen de ar beider zich omkeerde, hirg de jongen be wegingloos in den strik. Kort na het afsnijden overleed hij. Te Oudewater viel een arbeider van een schuit in den IJsel en verdronk, een weduwe met zes kinderen hulpbehoevend achterlatende. Te Vlaardingen is een 18 jarige boeren dochter die een zweertje openkrabde, aan de gevolgen van bloedvereiftigirg overleden. Iemand uit Arnhem die naar Rheden- sche heide gegaan was om zand, werd 's middags door zijne vrouw bedolven gevon den onder een zandmassa, een meter diep, en gestikt. Op de Filippijnen is het gebruik van tabak zeer algemeen. De inboorling rookt tabak nog voor hij kan loopen. Vooral in de noordeljjke provincies is het geen onge woon verschijnsel, een kind van vier, vijf jaar stevig aan een laDge sigaar te zien trekken. De vrouwen rooken even hartstochte lijk als de mannen en gewoonlijk sigaren, terwijl de mannen de voorkeur geven aan sigaretten. In het noordelijkste deel van Luzon worden sigaren gerookt van een paar voet lengte en zoo dik als een vuist. Zulk een sigaar hangt aan een van de balken van het huis en alle leden van het gezin komen er op hun beurt aan trekken. De berichten over den opstand der Hottentotten in Duitsch-Zuidwest Afrika zijn uit den aard nog onvolledig. Vreemd genoeg vinden wij in de telegrammen geen gewag gemaakt van de Boerengezinnen, die over het land verspreid wonen. In dien de Hotnots werkelijk aan het moorden zijn geslagen, vreezen wij voor vele Afri- kaanders, op eenzame plekken levende, het ergste. Wij weten uit de brieven van verscheidene Afrikaanders, die zich in het Duitsche gebied gevestigd hebben, dat de houding der Hotnots zeer parmantig is. Zij beklaagden er zich over, dat de Duit sche ambtenaren de inboorlingen zoo slecht onder den duim hielden en ook toelieten, dat zij onvermoedig tegen de Boeren op traden. Wat de reden is, dat die inboor lingen blijkbaar niet allen, want er zijn berichten die gewagen van stammen, die de Duitschers helpen, en andere, die onzjjdig blijven nu tegen het Duitsche gezag opstaan, weten wij niet. Is het een gevolg van de vrijheid, die hun gelaten is, en verlangen zij nu ook den lossen band, die hun was aangelegd, nog af te werpen Of heeft een of andere Duitsche ambtenaar, zoo niet het opperbewind zelf, hen willen »massregeln" Het zal nog moeten blijken. Maar dat zij de Afrikaan ders, met wie zij telkens in botsing kwamen en die hun wel anders zouden willen leeren, nu sparen, lijkt ons helaas zeer twijfelachtig. Het verzoek van de Duitsche overheid aan de Kaapsche regeering be trof den weg over Port Nolloth en Ookiep, waarlangs zij een tioepenmacht naar Warmbad wil zenden. Naar het heet, vreest de Kaapsche regeering, dat zij met het toe te staan de Hottentotten in haar eigen land verbitteren zcu. En die Hot tentotten moeten ontzien worden. Zij heb ben in den oorlog de Eogelschen zoo goede diensten tegen de Boeren bewezen. Mis schien hebben zij zelfs de geweien nog, die de Engelsche regeeiing hun daartoe uitgereikt heeft. N. R. In een brief uit Berlijn komen som bere aanduidingen voor over het zenuw gestel van den Keizer. Wij geven den voornaamsten inhoud hier weer Op het oogenblik speelt zich een pijn lijke tragedie af binnen de muren van het koninklijke paleis te Potsdam. Al sedert jaren wordt de Keizer vervolgd door het idéé fixe dat hij zal sterven aan de zelfde ziekte als zijn vader en moeder. Toen hij, twee maanden geleden, begon te klagen over pijn in de keel, maakte zich een verschrikkelijke angst van de Keizerin en hare kinderen meester. De Keizerin ontbood dr. von Leuthold en vroeg hem haren gemaal te onderzoeken, zonder even wel zijn ongerustheid gaande te maken. Het eerste onderzoek toonde slechts het bestaan van een aantal kleine ronde kor rels. De Keizer werd desniettegenstaande steeds somberder en stiller. Hij sprak minder en bad minder opwellingen van innemende en openhartige vrooljjkheid, welke 2gn gezelschap zoo aangenaam maken. Do verandering in den klank van zjjn stem werd duidelijk, en vooral 's ochtends en 's avonds was zij buitengewoon schor. Prin ses Karl van Hessen, die te Berlijn kwam om het gedonkteeken voor Keizerin Frie- drich te onthullen, werd door de Keizerin op de hoogte gesteld, en toen zij te Darm stadt terug was, wendde zij zich tot prof. Moritz Schmidt. De laatste maak'e, na een onderzoek, de diagnose dat er een gezwel aan de stembanden zat. Hij zag aan het verschrikte gezicht van de Keizerin dat deze geneeskundige verklaring, verre van haar gerust te stt-llen, haar vrees ver meerderde. Door een noodlottig toeval was dit dezelfde uitdrukking die gebruikt werd in het eerste bulletin betreffende de ziekte van keizer Friedrich. Om deze reden werd in de bulletins die de dok toren Moritz Schmidt, Ilberg en von Leuthold daarna uitgaven, gesproken van »Stimmlippen" in plaats van »Stimmbiin- der" en van «goedaardige poliep" in plaats van »gezwel" (tumor). Deze synoniemen werden gekozen, teneinde den Keizer niet verder te verontrusten. De keizerljjke familie verzette zich tegen het denkbeeld, om de operatie bekend te maken. De Keizer wilde daar echter niets van weten »Mijn volk heeft het recht, om te weten, zoo zeide hg, hoe het met mijn gezond heid staat. Ik wensch dus dat de geheele waarheid gezegd worde „Op het oogonblik dat hij dit zeide, dacht de Keizer dat hjj ernstig ziek was. Teneinde hem gerust te stellen, vervroegde de Kroonpiins die Maandagochtend naar Wernigerode had moeten vertrekken en die had aangekondigd, dat hg Zondagmid dag tegenwoordig zou wezen bij de ver tooning van de Dorfmusikauten in de Nieuwe Opera, den datum van zijn vertrek en vertrok hij reeds Zondag naar het landgoed van den prins van Stolberg. Prof. Orth stelde den Keizer voor, om hem aan het geneeskundig genootschap een mededeeling te laten doen over de poliep die hij had onderzocht, erbij voegende dat zijn naam als geneesheer hem dierbaarder was dan iets anders ter wereld en dat zijn mededeeling de volle waarheid zou bevatten. „De zusters en schoonbroeders van den Keizer kregen het verzoek, om geen tele grammen te zenden om inlichtingen over Z. Ms. gezondheidstoestand. In één woord, er werd niets verzuimd, om hem vertrou wen in te boezemen. Thans voelt de keizer lijke familie zich geruster. Nochtans zal men niets volstrekt zekers kunnen zeggen over de gezondheid van den Keizer, voor vier of vijf weken voorbij zijn. Indien de wond in dien lijd volkomen geheeld is en indien de verwijderde woekering niet terug komt, zal dit bewijzen dat men slechts te maken heeft gehad met een onbeteekenend uitwasje, veroorzaakt door buitengewone inspanning van de stem, bjj het spreken in het openbaar, welke niet in verband staat met 's Keizers algemeenen gezond heidstoestand Dan heeft de keizer slechts een goedaardige poliep gehad, en het eenig gevolg daarvan zou zijn dat hg voortaan zijn stembanden minder zou mogen in spannen." N. R. C. Heden herdenkt onze waarde Broeder en Oom ADRIAAN POPPE te Veere, zijn 80sten geboortedag. Namens de familie, J. POPPE Jz. Veere, 13 November 1903. Heden overleed, ia den ouderdom van 85 jareD, onze geliefde vader en behuwd vader, de heer mr. JOHANNES LOUIS HUBERTUS L1EBERT. De heer en mevrouw JAPIKSE Liebert. De heer en mevrouw GULJE Liebert Heden overleed na een laügdurig, smartelijk lijdeD, in de hoop des eeuwigen leveDS, onze hartelijk geliefde vader, be huwd- en grootvader A. VAN KLINK, in den ouderdom van ruim 66 jaar. Uit aller naam, JOH. VAN KLINK. Wemeldinge, 11 Nov. '03. Ondergeteekende betuigt door dezen zijnen harteljjken dank voor de vele be wijzen van belangstelling op zijn 80sten jaardag ontvangen. J. C. LE COINTRE. Middelburg, 11 Nov. 1903. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen na het overlijden van onzen vader, behuwd- en grootvader, be tuigen wij, ook namens onze kinderen en behuwdkinderen, onzen dank. A. B. VAN DE KAMER— V an Dolder. A. P. VAN DE KAMER. Voor de vele bewijzen van belang stelling, ordervonden bij 't overlijden van onze geliefde echtgenoote, mceder en be- huwdmoeder, betuigen wij onzen harfelijken dank. Uit aller naam, A. BOOGAARD. Domburg, Nov. 1903. Ramp Arnemuiden. Nog ontvangen van eenige „Vrijmetse laren" f 3G.makende met de vorige ontvangst, na aftrek van eonige onkosten f159.— Be Penningmeester, L. K. VAN DER HARST J.Jz. Ondergeteekenden betuigen hunnen dank voor de, op hunne „bede om hulp", voor den armen ingezetene ontvangen giften en bijdragen, waardoor zjjn op 27 Sep tember jl. geleden verlies kon worden her steld. L. BOSSELAAR, Burgemeester. K. DINGEMANSE Az., Wethouder. A. DE VISSER, id. C. LOUWERSE, gem.-ontvanger. JOH. POPPE, landbouwer. Voor de hem betoonde hulp en onder steuning betuigt ondergeteekende zjjn har- telgken dank. A. WAGENAAR. Grjjpskerke, 11 November 1903. Heden hield de Zuid-Bevelandsche Dor cas hare jaarljjksebe uitdeeling, waarbjj 96 gezinnen van de hoogstnoodige, gonaaide kleedingstukken en dekens werden voor zien. Er werden uitgereikt 26 rokken, 44 lakens, 134 mannen- en vrouwenhemden, 95 schorten on 30 dekens. T. DEKKER—Tip, Presidente. M. W. VAN HEEL, Thésaurière. Tegen I Februari a. s. wordt aan de CHR. SCHOOL te O.- en >V.-Souburg gevraagd een lid der Qer. Kerk, met bijbep. van in woning in de Gemeente. Salaris ƒ500, Brieven met voll. inlichtingen vóór 1 Dec. aan het H. d. Sch. A. VAN VEEN. Aanvang 18 November a. s. De deurwaarder HOLLMANN zal des namiddags om 12'/2 uur, aan het pak huis van de gefailleerde firma D. Pukken, aan het Groene Weitje te Goes, ten ver zoeke van den heer Mr. J. de Witt Hamer als curator in faillissement, De deurwaarder HOLLMANN zal op des voormiddags om elf uur, aan het koffiehuis van den heer G. Luijk te V 1 a k e ten verzoeke van den heer I. de Ceuninck te Lichtervelde, 15 beste I' Jarige Belgische Merrieveulens. De Notaris J. HOSANG zal op VRIJDAG 20 NOVEMBER 1903,. voormiddags te 10 uren, op de hofstede- „Ter Linde", in de gemeente Seroos- kerke, in het openbaar EENE PARTIJ meest geschikt tot werkhout. s voormiddags te 10 nren, in de gemeente Eeinkensiand, aan den Staaldjjk, voor den heer J. A. Trimpe Burger, ten over staan van den Notaris MULOCK HOUWER, van middellijn 14 duim, dezelfde middelljjD, met den kap er op. T De GEN -e< IVoens voormid „Wilhell Domburt bestaal staande dorp, aa groot 3| En één urel Bezich van verkl Naderq kantore De No beëindigil zoeke va F. N. VT cureur Novembi Novembj uren,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2