NIEU WSBLAD VOOR ZEELAND. No. 20.1903 Zaterdag 14 November. 18e Jaargang. GHRISTELIJK- HISTORISCH ^.«zigUr'' rame Smidsknecht [iddolburg. [andknecht llfaiidkiieclit omende Handknecht jjf/Z benoodigd bij INELISSE, Arnemuiden. iri-Huishoudster Huishoudster, Huishoudster VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRUS DER ADVERTENTIËN Bij flit Miner Maart een Ejjwepei SÏ1 Kir S «-"«S is,"?* Met Mei KNECHT Ie goed melken kan, niet 8 jaar, bij INISSE, St. Laurens. Met Mei G. DEKKER, Meliskerke. btplicht met Maart of Mei J. LOUWS te Melis- It Maart of Mei M. PIETERSE, B i g g e- |sn aan of met Mei [andknecht lie melken kanbij G, "rouwepolder. Met Mei [ANDKNECHT Mei a. s. gevraagd |JE, 's-Gravenpolder. Met Mei K MEID P. FRANCKE te Me- Mnt Mei ADRIAAN BOOGAARD erke (Westhoek). evraagd n 40 jaar. er A, boekh. D'HUIJ. igbeden van stonden aan SPARRENTAK te M e- idienst „SCHELDE" November. 110,30 Zond 22 7,30 10, 11,30 Maan 23 8,— 10,— 8,30 Dins. 24 7,30 10,— 9,— Woen25 8,30 10,— 10,— Dond2G 8,30 10, 10,Vrijd27 8.30 10,30 10,- Zater28 8,— 11,30 10,— Zond 29 8,30 8,30 10,Maan 30 8,30 9, 10- getal achter een datum ia ierikzee; het tweede getal [Rotterdam.) DDELB ÜRQZÏERIKZEE. November. iurg. 1,40 1,40 1,40 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 Van Zierikzee. Dond. 12 6,30 2,15 Vrijd. 13 7,30 2,— Zater. 14 7,30 2, Zond. 15 7,30 Maan. lö 7,30 2,— Dinsd. 17 7,30 2.— Woen. 18 7,2, Dond. 19 6,30 2,15 Vrijd. 20 7,30 2,— Zater. 21 7,30 2,— Zond. 22 7,30 Maan. 23 7,30 2,— Dinsd. 24 7,30 2, Woen. 25 7,30 2,— Dond. 26 6,30 2,15 Vrijd. 27 7,30 2,— Zater. 23 7,30 2,— Zond. 29 7,30 Maan. 30 7,30 2, [CDcdter-OcJjftDc of Spoored, un. ll,50«)è) nm. 3,23e). m. 12,15a) nm. 3,50. vm. 10,25 nm. 1,55. 11,505) 3,23e). inuten na het vertrek van lenskerke n. Neuzen vm. 8,50 aar Breskens, Borsselen en van 3.23 naar Breskens, lissingen naar Borsselen en niet gemaakt. elkbn MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. It, Goes. VERGADERING van don Middelburgschen Gemeenteraad. Morgenzitting van 11 November 1903. De vergadering wordt gepresideerd door den heer W. J. Sprenger wegens onge steldheid des voorzitters, terwijl mede met kennisgeving van ongesteldheid afwezig was do heer van Dunné en de heeren de Rijcke en van der Harst eerst na het lo zen der notulen en de heer Gratama tijdens de behandeling der begrooting ter verga dering verschenen. Na het lezen en arresteeren der notulen van het verhandelde in de vorige zitting, doet de voorzitter mededeeling van de sedert ingekomen stukken, bestaandea. in verschillende missiven van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van vroeger genomen besluiten, welke voor kennisge ving aangenomen werden, en 5. verschil lende adressen van diverse strekking, welke om advies naar B. en W. worden geren- voieord. Hierna vraagt de nestor der vergadering, de heer van de See het woord. Hij be twijfelde niet dat alle leden met hem zul len instemmen, wanneer hij hier openlijk uitspreekt zijn leedwezen over de omstan digheid, die de voorzitter van deze ver gadering verwijdord hield, er den wenscb bijvoegende, dat die omstandigheid spoedig moge ophouden door het ten gunste keeren van de ongesteldheid des Voorzitters. De leden betu'gden hunne ingenomenheid met het gesprokene. Nadat stilzwijgend goedgekeurd waren de begrootingen voor 1904 van de schut terij en van het burgerlijk armbestuur, de eerste in ontvang on uitgaaf tot een be drag van f3554,75, de tweede ten bedrage van f 40526,08, komt ter tafel de gemeonte- begrooting voor 1904. De voorzitter opent de algemeene be raadslagingen, waarvan de heer De Veer gebruik maakt om te botoogen, dat hij het moet afkeuren, dat B. en W. buiten gewone inkomsten, als de verkoop van boomen, gebruikten tot dekking van ge wone uitgaven. Buitengewone inkomsten waren zijns inziens beter te reserveeren voor buitengewone uitgavenzjjn de ge wone uitgaven niet in evenredigheid tot de gewone inkomsten, dan verhooge men de inkomstenbelasting. Die verhooging zal voor de belastingbetalers nauweljjks merkbaar zijn en men blijft dan op den door het gezond verstand aangewezen weg. Verlaat men dien, dan schept men allicht antecedenten, die in de toekomst moeilijk heden kunnen opleveren. Hij kan dan ook de handelwijze van B. en W. niet goed keuren. Daar niemand verder aan de algemeene beraadslagingen verlangde deel te nemen, wordt tot de artikelsgewijze behandeling overgegaan, te beginnen met de uitgaven. Hoofdstuk I Nadeelige sloten van vorige jaren lokte geane discussie i Hoofdstuk II Bestuur der gemeente. Bij den post van f 450, uitgetrokken voor uit- keering aan den bode en den concierge voor het onder hun geleide doen bezich tigen van het raadhuis, merkt de heer Schorer op, dat onder de inkomsten daar voor slechts een bedrag van f 361,75 is uitgetrokken. Da voorzitter antwoordt dat dit werkelijk het geval is, doch om wij ziging van de begrooting ten aanzien van den betrekkelijken post van uitgaaf te voorkomen en aangezien aan den bode en den concierge-bode toch 100 wordt uitgekeerd, schijnt de hoogere raming, volgens B. en W. vrij onverschillig. Voor jaarwedde van den beambte belast met de controle op de verhuizingen en de naleving van art. 9 der Woningwet was in 1903 toegestaan f 150 en is voor 1904 uitgetrokken f 300. Die vermeerdering kon bij den heer Tal geen genade vinden en al beweerde de voorzitter, dat de be ambte voor de gemeente onmisbaar was, toch werd ten slotte met 11 tegen 4 stem men (die der hearen Siouck Hurgronja, Den Bouwmeester, Van Teylingen en bprengei) aangenomen een voorstel van den heer Wisboom Verstegen om den post met f 150 te verminderen. Eene som van f25 was uitgetrokken voor kosten voortvloeiende uit de Baroeps- wet. De heer De Veer merkt echter op dat de gemeente in 1904 geeno uitgaven te doen heeft eerst in 1900, bjj de ver kiezing van nieuwe leden, zal de gemeente eenige kleine uitgaven hebben. De voor zitter, die deze bewering niet kon weer leggen, stelde nu voor den post te schrap pen, hetgeen zonder stemming wordt goed gevonden. Hoofdstuk III Inning der belastingen wordt zonder discussie goedgekeurd. Hoofdstuk IV politie, brandweer, straat verlichting, schutterij en gezondheidsdienst lokte eene tamelijk hevige philippica tegen de politie van de zijde des heeren Fruin uit. Hg herinnert er aan, dat over de politie reeds ernstige klachten rezen, toen onlangs de tegenwoordig toenemende baldadigheid der jeugd hier ter sprake kwam; aan die baldadigheid heeft de politie zelve zijde lings schuld door te veel het suamter in modo toe te passen bg de laatste loting werd de orde nog al eens verstoord, doch de politie tiad niet handelend op; een slechte geest heerscht onder het politie korps eD, zoolang die niet verbeterd is, zal de tegenwoordige toestand in de ge meente bestendigd blijven, zelfs al breidde men het korps uit. De voorzitter merkt op dat hij een antwoord op deze klacht moet schuldig blijven bij afwezigheid van den burgemeester, hoof i der politie. Bij den post ad f 14900 uitgetrokken voor jaarwedden van den inspecteur en do agenten van politie, stelt de heer Snouck Hurgronje voor dien post met f910 te verhoogeD, om aan do agenten le en 2o klas ieder f50 en aan de agenten 3e klas ieder f35, vorbooging te kunnen geven Men vordert veel van die agenten, doch men betaalt ze slecht. Mocht zijn voor- stel schipbreuk lijden, dan zal hij er een volgend jaar op torugkomen. Hot voorstel wordt verworpen met II tegen 4 stemmen die der heeren Snouck HurgroDje, Wisboom Verstegen, den Bouwmeester en van Tey lingen. J Bij don post ad f2150 voor keuring van levensmiddelen en slachtvee, wordt door uen heer Snouck Hurgronje eene ver- meerdering van f50 voorgesteld, er ver- hooging van de jaarwedde van den viech keurder. De man, zegt hij, heeft een groot gezin en geen andere bron van inkomsten De heer Tal morkt op dat hij ook tam boer is bij de schutterij en de heer de Veer dat hg ook jachtopziener is. De heer Snouck Hurgronje betwijfelt of die laatste betrekking wel eonig voordeel oplevert. Zijn voorstel wordt echter vor- worpen met 11 tegen 4 stemmen, die der heeren Snouck Hurgronje, Heyse, van der Harst en van Teylingen. Bij den post uitgetrokken voor den reiDi- 2 7 bespreekt de heer Snouck Har- t laatste zijne aandacht zal schonken - wat de urinoirs betre't, hieraan valt niet' veel te doen, tenzij men besluiten mocht nieuwe te maken, wat veel geld zou vorderen. De heer Wisboom Ver stegen wijst er op dat er geen vuilnisputten meer zijn, het geen een groot ongemak is voor de tuinlui daar de ophalors van het vuil vaak weigeren dat van da tuinlui mede te nemen, waarop de heer den Bouwmeester antwoordt, dat die ophalers volgens contract in hun recht zijn en dat de putten uit een oogpunt van nygiène zijn opgeruimd. De heer Ermerins vestigt de aandacht op het wieden der straten. Zulk eene ver tooning heeft hjj nergens gezien. Hjj zou hot uitgetrokken bedrag willen behouden, doch het wiedon niet meer aan het arm bestuur willen overlaten, waarop de heer den Bouwmeester antwoordt dat dit veel moeilijkheden en kosten na zich zou sloepon, £m6ro£&ete Di0t' dat hot armbestuur behalve f2600 van de gemeente, nog f 1500 van de particulieren voor het wieden ont- vangt. Er ontspon zich nu een langdurige dis cussie over het puntvooral do heer Tak noemde het huidige wieden eene schande voor do stad, tot dat do betreffende post ten slotte werd goodgekeurd met alge meene stemmen, behalve die van de heeren van der Harst, Eruin en Tak. Bij' den post, kosten tonnenstelsel, vroeg de heer Snouck Hurgronje of de open niet door gesloten wagens zouden kunnen worden vervangen, waarop de heer den Bouwmeester antwoordt, dat do kosten ten laste van de gemeente zouden komen, daar de pachter tot die verandering niet kan worden verplicht. Hoofdstuk Y. Openhare werkon. B. en stellen voor aan den opzichter bij de fabricage A. van Leerdam eene jaarlijksche persoonlijke toelage van f 200 te vorleenen. e eer Ermerins heeft geen bezwaar tegen de toelage, maar hij zou er de voorkeur aan geven, dat do traktementen met een minimum en maximum werden geregeld bg eene vei ordening evenals voor de amb tenaren ter secretarie. De heer den Bouw meester voorde aan, dat dit voor technische ambtenaren moeilijk ging. Toen echter de heeren Tak en Gratama bet denkbeeld van den heer Ermerins ondersteunden, beloofde de voorzitter dat hot een punt van overweging bij B. en W. zou uitmaken. Bij den post onderhoud van straten enz. oppert de heer Snouck Hurgronje het denkbeeld om voor sproeiwagens een me- monepost, uit te trekken, waarop de heer den Bouwmeester antwoordt, dat zulks vroeger wegens de hooge kosten reeds verworpen is. De heer Snouck Hurgronje heeft gelozen dat men te Goes do aanschaffing van een sproeiwagen op f300 raamde, waarop do neer den Bouwmeester antwoordt dat dit waarschijnlijk een sproeiwagentje zal zijn, want passende wagens voor Middelburg kosten f750 per stuk, waarbij nog voor frm8n\te Tgen is de bediening op 1040. De heer Wisboom Verstegen vraagt of bet niet mogelijk zijn zon door middel der waterleiding de straten te besproeien, antwoordt he<3r sPren9er ontkennend Het voorstel Snouck Hurgronje om een memonepost uit te trekken wordt verwor pen met 9 tegen 7 stemmen, die der heeren Snouck Hurgronje, de Veer, van der Harst, de Rijcke, Gratama, Ermerins en Verhage. Bg den post voor onderhoud van weeeD en voetpaden bespreekt de heer de Veer het strooien van zand op pas bestrate gedeelten, dat spoedig wegwaait. Hij zou het zand willen nat maken. De heer den Bouwmeester antwoordt dat het zand hoog noodig is voor het behoud der bestrating, maar nat zand zou zijn doel missen. Bij den post onderhoud van riolen enz. vraagt de heer Fruin of de roosters oor zaak zijn van een ongeluk dat onlaDgs op den Dam voorviel, en antwoordt de heer den Bouwmeester dat het te wijten is aan de baldadigheid der jeugd, die de roosters had stuk geslagen. Bij den post verzekering tegen ongeval- de '3eer Scorer waarom thans 1400 meer is uitgetrokken, waarop de voorzitter antwoordt dat dit bedrag over- b,eer Wisboom Verstegen vraagt of u it oom o J0nq PU-nt 7an over woging heeft uitgemaakt, de risico voor eigen rekening tei nemenantwoordt de hoer den Bouw meester toestemmend, doch voor gemoenten hoog 61 2000 ziiQ d° kost0a to Bij den post afvoer van vuil, wil do heer Ermerins de boslissing over de riolen aan het Noordplein en van den verzamel- put aan de Wintorstraat aanhouden tot eene volgende vergadering. Hij wordt hierin gesteund door den heer Tak die meent dat de commissie van Fabricage niet alle gegevens gegeven had. Nadat echter de heer van de Ree hot tegendeel had verzekerd, wordt het voor stel Ermerins verworpen met 12 tegen 4 stemmen, die der heeren Van der Harst, Ermerins, Fruin en Tak. Bij hoofdstuk VI, Inrichtingen van Nijver heid, vraagt do heer Schorer inlichtingen omtrent een post van f 750, uitgetrokken voor loonon van arbeiders aan de gas fabriek ter vervanging van zieken, welke hem door den voorzitter worden verstrekt. Bg den post, gemeenschappelijke kosten van de gasfabriok en duinwaterleiding, komt ter tafel het voorstel van B. en W. om het tractement van den boekhouder Delzenne met f 200 te verhoogen en alzoo te brengen op f 1200. De heer Verhage vraagt of aan Delzenne vroeger reeds uitzicht gegovon is op eene verhooging van traktement tot f 1200 en of het wenschelijk is zijn traktement gelijk te stellen met dat van den onderdirecteur, waarop de voorzitter antwoordt dat aan Delzenne, die thans 64 werkuren per week heeft, indertijd uitzicht op verhooging gegeven is en dat in do verhooging niets stuitends voor den onderdirecteur is ge legen, daar deze een geheel anderen werk kring heeft. De heer Snouck Hurgronje meent, dat het beter zou zijn, in plaats van eene verhooging, eene persoonlijke toelage van f 200 te verleenen, hetgeen ook den heer Schorer meer gewenscht voorkomt, niet om de wanverhouding tusschen de traktementen, maar vooral om geen precedent te scheppen, wanneer Delzenne eventueel moest worden vervangen. De heer de Rijcke is togen de verhooging, want ook de andore beambten zullen meer werk gekregen hebben, waarop de voor zitter antwoordt, dat de andere beambten bestaan uit een oud man met voldoend salaris en een jong persoon, die echter nog maar 2 jaren dienst heeft. De heer van Teylingen is voor verhooging, niet voor toelage, terwijl de heer de Veer noch voor het een noch voor het ander is, omdat men op een traktement van f 1000 een legio sollicitanten naar de be trekking van boekhouder aan de gasfabriek kan krijgen. Het voorstel van B. en W. om de jaar wedde met f200 te veihoogen wordt ver worpen met 12 tegen 3 stemmen, die der heeren Den Bouwmeester, Van Teylingen en Sprenger, waarna hot voorstel Snouck Hurgronje om eene persoonlijke toelage van f 200 te verleenen wordt aangenomen met 9 tegen 6 stemmen, die der hoeren De Veer, Van de Ree, Verhage, Gratama, Heijse en de Rijcke. Bij Hoofdstuk VII, Onderwijs enz. stellen B. en W. voor f 450 te besteden voor vervanging door andere van 5 urinoirs aan school B. Da heer Schorer vraagt of de vervanging wel bepaald noodig is, waarop de heer den Bouwmeester antwoordt dat de be sparing van duinwater jaarlijks minstens de helft zal bedragen. Nadat de heer Schorer nu een voorstel gedaan had om den post met f 450 te ver minderen, wordt dit voorstel verworpen met 11 tegen 5 stemmen, die der heeren Snouck Hurgronje, de Veer, Verhage, Schorer en de Rijcke. Bij den post, onderhoud van schoolmeu- beleD, stelt de heer van der Harst eene vermindering van f 60 voor, hetgeen wordt goedgevonden. Bij den post gemeentebewaarschool vraagt de heer Schorer, waarom f 150 meer is uitgetrokken, waarop de voorzitter ant woordt, omdat er eene helpster meer is. Bij den post toelage aan de bijzondere bewaarschool, vraagt de heer Tak of het niet wenschelijk is, dat rekening en be grooting van die school worden overgelegd, waarop de voorzitter antwoordt dat B. en W. dit in overweging zullen nemen.. Bij Hoofdstuk VIII, Armwezen, wordt de subsidie aan het burgerlijk armbestuur, ingevolge opmerking van de Commissie van Financiën, met f2000 verhoogd, ter wijl op eene opmerking van den heer de Veer dat het kleedgeld voor arme krank zinnigen bijzonder is toegenomen, door den voorzitter werd geantwoord, dat dit voort sproot uit het grooter aantal verpleegden, hetgeen de heer de Veer moet betwijfelen, daar hij meent dat er slechts één meer is dan in het vorig jaar. Bg Hoofdstuk IX stelt de heer Schorer voor den post van f10 voor het keuren van draaiorgels te schrappen. Hij acht die keuring voor de kermis onnoodig, nu hot publiek het heele jaar door wordt vergast op een valsehe tonun gevend orgel. Zijn voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen, behalve die van de heeren den Bouwmeester, van Teijlingen en Sprenger. Bij Hoofdstuk X wordt de post onder houd van gebouwen, op voorstel van den heer de Veer, met f50 verminderd, omdat de hulpkazerne verhuurd is. De Hoofdstukken XI en XH worden goedgekeuid. Bij Hoofdstuk XIII wordt goedgevonden met ingang van 1 Januari e. k. aan den eervol ontslagen commissaris van politie Westerburger een pensioen te verleenen van f1320 en aan den werkman van de ge- meentefabricage Mink f 245,90'. Da overige hoofdstukken worden zonder bemerking aangenomen. Alsnu wordt overgegaan tot de behandeling der inkomsten. Hoofdstuk I wordt goedgekeurd. Bij Hoofdstuk II zegt de Voorzitter den heer Tak een onderzoek toe, waarom de gemeente hare aandeelen in de Nederland- sche Handelmaatschappij behoudt. Bij Hoofstuk III merkt de heer den Bouwmeester op eene vraag van de Commis sie van Financiëa op, dat in 1902 voor 't gebruik van gemeentewerken van de tele foonmaatschappij f 15(>0 meer is ontvan gen, doch die inkomst komt in een volgend jaar niet terug. Op eene vraag van den heer de Veer of ook klachten zijn ingekomen omtrent de inning van schoolgeld door den Oatvanger, antwoordt de voorzitter ontkennend. Bij den post duinwaterleiding vestigt de heer Wisboom Verslegen er de aandacht op dat verschillende personen door eene kraan, die zij des nachts laten openstaan, duin water gebruiken voor het doorspoelen van privaten, waarop de Voorzitter antwoordt, dat dit strafbaar is en hiertegen streng zal gewaakt worden. Bij den post van f 120000 voor dan hoof- delijken omslag stelt de heer de Veer voor dien met f2500 te verüoogen. De ver hooging van de subsidie aan het armbestuur met f2000 beschouwt hij als eene vaste uitgaaf, die niet mag gedekt worden door toevallige baten, vooral nu de post voor onvoorzien zoo klein zijn zal. Die verhoo ging is ook van weinig beteekenis, nu het belastbaar inkomen stijgt. De heer Schorer meeat dat'de subsidie geen blijvende zijn zal en meent te moeten betwijfelen of het behstbaar inkomen wel stijgende is, hetgeen de heer de Veer en met hem de heer den Bouwmeester uit de de gemeenteverslagen met cijfers aantoonen. Het voorstel de Voer wordt vtrworpen met 9 tegen 7 stemmen, die der heeren De Veer, Wisboom Virstegen, Verhage, Den Bouwmeester, Hejjse, Van Teylingen en De Rijcke. Nadat nog besloten was Hoofdstuk V te verhoogen met f 2200 voor den verkoop van hoornen en de overige hoofdstukken zonder discussie waren goedgekeurd, wordt de begrooting met algemeene stemmen in haar geheel aangenomen in ontvang en uitgaaf op f 73G4 53.195, met een post voor onvoorziene uitgaven van i 1010.885. Alsnu wordt overgegaan tot de ber oeming van leden in de vaste raadcommissiën. De heer Heijse verzoekt geene stemmen op hem uit te brengen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1