NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 18 1903, Dinsdag 10 November. 18e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Gemengde Berichten. Bultenlandseh Overzicht. li e c h t s z a k e n. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VKIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pi 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 9 November 1903. Provinciale Stoombootdienit op de Wes- t er schelde Vlissingen. Staat van vertraging in den treinenloop te Vlissingen van Vrijdag 30 Oct. tot en met Donderdag 5 Nov. 1903. Oct. 31 in plaats van 11,44 te 11,55 Nov. 2 11,44 12,05 3 8,52 9,— Deze hadden wel, die van 2 Nov. had geen aansluiting. Het drankwetsontwerp is door mannen van alle partijen met ingenomenheid be groet geworden. Zelfs in Bet Volk werd het, door den heer Schmidt, geprezen. Dit zit is in twee maatregelen welke verschillen van die de vorige regeering had voorgesteld. Om de 7000 te veel aanwezige vergun ningen weg te krijgen, stelde de vorige regeering voor afmaken. Het tegenwoordige kabinet beveelt aan uitsterven. Een maatregel die meer in den smaak valt, zoo van publiek als van slachtoffers. En dan waagt de regeering een bescheiden proefneming met het Göthenburger-stelsel. Met dit stelsel bedoelt zij aan vereeni- gingen die het drankmisbruik willen tegen gaan, de gelegenheid te verschaffen een of meer drankgelegenheden met vergunning in eene gemeente te verkregen. In gemeenten beneden 100,000 inwoners mag slechts een zulk eene gelegenheid worden verleend, natuurlijk bjj vrijkomende «vergunning". Veel verwachten wij van zulk een maat regel niet. Het volk wil nu eenmaal niet aan nieuwtjes. Maar, als 't er den smaak van beet krijgt, dan zal 't een dergelijke zaak steunen, en de kroeghouders zullen er het nadeel van ondervinden. Voorts wil de regeering de drankge legenheden minder aantrekkelijk maken, de strafbepalingen verscherpen, de vrij stellingen voor de logementen intrek ken, de hoeveelheid van 2 L. als minimum voor slijters zonder vergunning op 10 L. brengenvoor bierhuizen verlof van oprichting in voeren, en dergelijke. Altemaal goede bepalingen die den drank handel en het drankgebruik in den weg zullen staan. Moge deze wet nu eens spoedig tot stand komen, en nog voor 1 Mei 1904 kunnen worden ingevoerd. Getemperd door Christelijke ingetogen heid, heerlijk en te waardeeren kenmerk van den goeden toon die nog steeds heerscht onder wie zich Christenen noemen mogen, wordt toch niet zelden de toon van onge duld vernomen, bij de gewachte hervor mingen op sociaal terrein, gewacht vooral van het tegenwoordig Kabinet. Gewacht vooral op schoolgebied. De Christelijke School heeft onze politiek omgezet. Is zij dan niet gerechtigd de eerste vruchten van deze omkeering te plukken De vermaning tot matigen van eischen en tot temperen van wenschen is niet zelden gelijk aan het kloppen aan doovemans deur. Het nienwe schoolblad Be School met den Bijbel bevat een opmerkelijk artikel van den heer J. Schouten te Montfoort, meer dan vele andere geschikt tot kalmee ring, tot matigheid stemmende. Vergeten we niet zoo schrijft genoemde onder wijzerdat de finale oplossing der school kwestie, hoe wenschelijk ook, nochtans groote gevaren met zich brengt. En 't is mede, ja allereerst onze taak, onder biddend opzien tot God, ons tegen deze gevaren te wapenen. Jarenlang hebben we geworsteld met financiëele bezwaren en doen dat wellicht nog tot op dezen dag. Maar stel u eens voor dat de geldkwestie niet meer bestaat, dat overal, tot in de kleinste dorpen, scholen met den Bijbel kunnen verrijzen, zonder noemenswaardige offers te vordereD van de kringen der voorstanders. Zijn wij er dan Herinneren wij ons, dat de bloei orzer school niet in de eerste plaats af hangt van hare verhoudlDg tot den Staat of de Staats kas, maar van hare verhouding tot den Heer der Heeren. Hoe zou het ons te moede zijn, als we moesten ervaren, dat bij het ophouden der tekorten in de schoolkas, er een pijnlijk tekort ontstond in belangstelling en liefde, in geloof en gebed De Kerkgeschiedenis leert ons, dat de christelijke kerk die ge bloeid had in de catacomben kwijnde in de dagen van Constantijn, juist toen zij na bangen strijd hare rechten door de over heid geëerbiedigd zag. Dat kwam omdat velen die in dagen van druk haar hadden geschuwd, zich bij haar aansloten toen het een eere werd christen te heeten. Toen werd het goud verdonkerd en het oprecht geloof giDg onder in uitwendige schittering en schijn. Zou het niet droevig zijn indien het christelijk onderwijs, deze kostelijke gave Gods aan ons vaderland, vervallen moest, nadat het uitwendig tot zijn grootste krachts ontwikkeling was gekomen Zeg nu niet, dat dit gevaar geheel denk beeldig fs. De chistelijke school, geboren in de schoone dagen van het Reveil, kwam op uit den drang der consciëntie, uit de zucht om de kinderen onze3 volks te bewaren voor het veldwinnend ongeloof. De nood was ons christenvolk opgelegd. Het bouwde scholen, vormde onderwijzers, bad en streed en zag door de gunste God zijn pogen met ongedachten zegen bekroond. Zoo verrezen ruim 700 scholen op onze erve, gedragen door d9 liefde van hen, die ook voor het opkomend geslacht alles durfden hopen en verwachten van den Hemelschen Kinder vriend. Maar terwijl nu wellicht in weinig jaren, een groote uitbreiding van ons scholental te komen staat en wij met nog meer recht dan thans van ons christelijk schoolwezen zullen kunnen spreken, zijn we op dien nieuwen toestand voorbereid en ingericht In sommige bladen vonden wij een bloemlezing uit een verslag van een door mr. Troelstra gehouden rede. De heer Troelstra ontziet zich in die rede, blijkens 't verslag in Bet Volk, niet om te spotten, te grieven, te vloeken en te lasteren. En hij wordt hierbij door velen toegejuicht. Uitdrukkingen als „wat Kuyper doet is welgedaan", lompe poot, versterkingen als waar en ver jagen moesten zelfs in een sociaal democratisch hoofd niet op komen, on zie, deze beschaafde man die hoogeschool gegaan heeft, die een vrouw heeft, die iemands godsdienst wil vrijlaten, spreekt ze uit voor duizenden, en laat ze verduizendvuldigen door de krant. Zoo doet mr. Troelstra, de beste van allen Wat mag men dan van zijn volgelingen verwachten Zelden is een revolutie zoo snel afge- loopen als die van Panama. Panama heeft zich van Columbia losge scheurd, Columbia heeft krijgsvolk gezonden om dit te beletten, het krijgsvolk is terug gekeerd, de republiek Panama is uitgeroepen, de Vereenigde Staten heeft de nieuwe republiek erkend, een driemanschap regeert voorloopig namens den President, 6n de President zal binnenkort worden gekozen. Dat Columbia Amerika's optreden in strijd met 't verdrag van 1S46 met Gra nada acht, en protesteertdat de mogend heden in Europa mopperen over dezen coup d'état (staatsgreep) welke blijkbaar door Amerika zeiven was aangestookt, dat deert den Yankee niet. Voor zijn plannen het panamakanaalwas deze oplos sing noodzakelijk en derhalve recht. Macht is recht. Donderdagavond werd uit Colon ge seind dat het stoomschip Orinoco van daar naar Cartagena vertrokken was, met de geheele Columbiaansche strijdmacht van 463 man, kolonel of generaa 1 Tover en zijn inbegrepen, zoodat de landengte aan de separatisten overgelaten is. Het was ook maar het wijst, om zich bij het onver mijdelijke neer te leggen. Maar zelden zal een omwenteling zoo zonder bloedver- hieten tot stand gebracht zijn. De commandant van de Nashville en de spoorweg-ambtenaren waren tusschenbeide gekomen en hadden van de leiders der separatisten verkregen dat deze hun krijgs gevangenen in vrijheid zouden stellen, mits Tovar naar Columbife' terugkeerde. Tovar nam deze voorwaarde aan. Het gemeentebestuur van Colon heeft zich nu formeel bij den nieuwen toestand neergelegd. De oplossing is stellig een zedelijke nederlaag voor Frankrijk. Het denkbeeld van het kanaal rijpte toch het eerst in het brein van een Fransch- man. Frankrijk zou, haJde het aangepakt, met dit kanaal, evenals met het Suez-kanaal, roem en geld hebben ingeoogst. Nu zullen Amerikaansche geldmannen en ingenieurs het plan uitvoeren. De reis van den Tsaar naar Wiesbaden, omstuwd door 10000 kozakken en grenadiers, schijnt tea doel gehad te hebben de tot standkoming van een Duitsch-Russisch verbond, met 't oog op de gebeurlijkheden is Oost-Azië. Als tegenwicht tegen het Engelsch-Ja- pansch verbond zou deze overeenkomst bepalen dat Duitschland, in geval van oor log, het voor Rusland zou opnemen. Het is metterdaad te verwonderen dat dezelfde Czaar, van wien het denkbeeld der oprichting van een hof van arbitrage uitging, in plaats van steun te gaan zoe ken bij de mogendheden, niet eerst aan dit hof van arbitrage denktdat hij wel naar Parijs en Berlijn, en niet naar's Gra- venhage den blik richt. Men verhaalt dat, toen dezer dagen de Russische minister Lamsdorf bij Delcassé, te Parijs was, om overeen mogelijk Fransch- Russisch verbond te spreken, deze Fransche minister hem een eigenhandig schrijven van den president, Loubet, ter hand stelde, in welk schrijven de president de hoop uitsprak dat het Hof van Arbitrage te 's-Hage metterdaad de rijpe vruchten zal afwerpen, die men er billijkerwijs van mag verwachten. Indien het waar is, dan is dit een fijne vingerwijzing van Loubet aan den Czaar geweest, in welke richting hij niet, en in welke richting hij wel de oplossing der Mantsjoerijsche quaestie zal hebben te zoeken. Nog een anderen uitslag schijnt de samenkomst der beide Keizers te hebben gehad. De Sultan moet halsstarrig geweigerd hebben zich door de Russische en Oosten- rij ksche keizers de wet te laten voor schrijven en nu moet Keizer Wilhelm besloten hebben hem een specialen afge vaardigde te zenden, met de boleefde bede, om toch toe te geven. Yoor den Sultan is dit echter de moei lijkheid dat hij in dit geval zijn eigen hervormingsplannen in de geboorte smoren moet en die van den vreemdeling aan vaarden. Bovendien doet hij dan in beginsel af stand van de regeering. Bij geeft don Czaar de controle over zijn beheer in han den hij erkent de rechten dezer hom op gedrongen curatoren. Waar bijkomt, dat een der curatoren wel eens eerst in zijn eigen land een kijkje mag nemen, alvorens zich met dat van een ander te bemoeien. Hoe is het bijv. in Hongarije? Wij zijn nieuwsgierig wat het worden zal, zoo de Sultan bij zijne weigering vol hardt. Het ministerie Combes in Frankrijk beeft thans voor de tweede maal op zjjn weg naar revolutionaire hervormingen zich een struikelblok gelegd gezien door den oud minister Waldeck Rousseau. De zaak zit^zoo. Een minister uit het kabinet van dezen laatste Falloux heeft indertijd een wet voorgesteld die echter niet behandeld werd een wet die in beginsel vrjjheid van hoo- ger of middelbaar (eigenlijk secondair, dat wil zeggen tusscben die beide instaand) onderwijs toestond. Nu had het ministerie-Combes bij zijn optreden plechtig beloofd do wet-Falloux te zullen intrekken en de meeste radicale afgevaardigden zijn onder die belofte ge kozen. In November 1902 kwam Chaumié met zijn wetsontwerp voor den dag, waarin dan nader aangegeven werd, hoe die in trekking zou geschieden. Het beginsel der vrijheid van onderwijs bleef bewaard. Elk Franschman van 25 jaar, die aan zekere voorwaarden van be kwaamheid en zedelijkheid voldeed, zou een middelbare school kunnen openen. Echter werden de eischen zeer verhoogd. In de senaatscommissie, die het ontwerp behandelde, ontstond nu, onder den drang der uiterste linkerzijde, het tegen-ontwerp Thézard, waarbij het voornaamste beginsel van het regeeringsontwerp, de vrijheid van onderwijs werd geschrapt en ingevoerd het stelsel, dat alle inrichtingen van regee- ringswege moeten worden goedgekeurd. Die goedkeuring zal ten allen tijde kun nen worden ingetrokken. Dit zou dus een volkomen ontkerkelijking zijn van het onderwijs. Doch in de Senaat is slechts een deel van de linkerzijde voor dit plan een haver voornaamste leden, Olémenceau, kiest partij voer het ontwerp Chaumia Tusscben deze twee stroomingen is nu de strijd, die Dinsdag wordt voortgezet. Omtrent den toestand in Zuid-Afrika luiden de berichten nog ver van gunstig. De ellende onder de Boeren te Waterveld, bij Pretoria, breidt zich .uit. De kleine kinderen loopen geheel ongekleed rond. Hunne ouders kunnen hen Diet kleeden. De procureur generaal van Transvaal heeft een inspectie-reis van 3 maanden door Transvaal gemaakt. Hij erkent de waar heid van de onthullingen van miss Hob- house. In een onlangs te Vrijheid gehouden redevoering verklaarde generaal Botha, dat hij, De la Rey en De Wet hun reis door Europa onderbroken hebben, terwijl ze slechts ongeveer 3 millioen frank hadden verzameld, omdat Chamberlain hun schrifte lijk beloofd had, dat behalve de 75 millioen schadevergoeding, toegekend bij het vredes verdrag, de Britsche regeering op zich genomen had voor de weezen in Transvaal en Oranje-Vrijstaat te zorgen. Tot nu toe is de schadevergoeding niet uitbetaald en zijn de weezen ten laste jder burgers. Botha, die te Vrjjheid nog een farm bezit, waardoor hij stemgerechtigd is, heeft zich dat recht, niettegenstaande zijn protest, zien onttrokken, doordat men hem van de kiezerslijst heeft geschrapt. Zou Spanje nu andere landen nog vóór gaan De Spaansche Kamers hebben een wetsontwerp in behandeling genomen, waarbij de Zondagsrust als 't ware algemeen wordt. Alle handenarbeid, handel, nijver heid en landbouw worden op Zondag ver boden. Als de arbeid op Zitdag absoluut noodzakelijk is, moet den arbeider een vrije weekdag worden toegestaan. Inbreuk op deze wet wordt gestraft met een boete van 5 tot 250 pesetas. Da bladen zijn van deze wet uitgezonderd. Dit is een vooruitstrevende wet die men van zoo'n achterlijk land niet zou verwacht hebben. Goed voorgaan doe goed volgen. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 7 November 1903 zijn veroordeeld wegens zonder acte poging doen om wild te bemachtigen: W. v. S., M. A. en M. van S. allen te Driewegen, ieder f2 b. s. 2 d. h.zoeken eieren van waterwild: Q. v. d. V. te 's Heer Abtskerke fl b. s. 1 d. h.visschen z. acte en verg.: 3. de J. te 's Heer Abtskerke 2 x f 1 b. s. 2 X 1 d. h. verb, verkl. bevel uitl. beugelnet of te be talen f 0,50 s. 1 d. h., A. v. E. te Hans- weert 2 x f 1 b. s. 2 x 1 d. h. verb, verkl. bevel uitl. kruisnet of te betalen f 1 s. 1 d. h,, P. J. L. te Goes 2 x fib. s. 2x1 d. h, verb, verkl. bevel uitl. kruisnet en visch of te betalen 2 x f 0,50 s. 2 x 1 d. h.visschen z. acteC. B. v. d. B. te Schore en J. Z. te Hansweert ieder f0,50 b. s. 1 d. h. verb, verkl. bevel uitl. zegen en visch of te betalen f2 en f 0,50 s. 2 x 1 d. h. vee laten loopen over bezaaiden grond: A. op 't H. te Wolfertsdjjk f5 b. s. 3 d. h.in dronkenschap handeling verrichten, ivaarbij'ge vaar voor derden bestaat:!). K. te Wolferts djjk f3 b. s. 2 d. h.z. verg. sterken drank toedienenJ. P. T. te Kruiningen f 10 b. s. 5 d. h.een haven binnen varen ondanks ver bod D. M. de V. te Sneek f 5 b. s. 3 d. h. vermelen nest zwaluw E. J. S. te Krabben- djjke f0,50 b. s. 1 d. h.z. verg. zich be vinden op e. a. perceel in ScheldeC. W. K., L. K., G. D., allen te Ierseke, ieder f 1 b. s. 1 d. h. visschen tn kanaal door Z.-B. J. G., J. ZH. M., allen te Hansweert, ieder 15 b. s. 3 d. h.Schelde bevisschen met ongeoorloofd vischtuigP. v. d. H. te Woensdrecht f2 b. s. 2d. h.niet in acht nemen voorschriften ter voork. van aanv.3. G. te Hansweert f 1 b. s. 1 d. h.rapen kreukels voet zeedijk3. v. P. Azn. te Ierseke f2 b. s. 2 d. h.onbevoegd uitoefenen ge neeskunst: A. de W. te Goes 3 xf20b. s. 3 x 10 d. h.dronkenschapG. R. te Kloetinge, J. D. te Goes, J. K. te Coljjns- plaat, G. A. te 's Heer Arendskerke, A. W. te Ellewoutsdjjk, J. S. te Borssele, J. W. te Ierseke, ieder f2 b. s. 2 d. h., P. v. S. en D. v. S. te Ierseke, C. F. te Hansweert, J. de J. te Kapelle, J. A. G. te Wemel- dinge, ioder f 3 b. s. 2 d. h., G. v. D. te Wolfertsdijk, F. D. te Heinkenszand enH. D. te 's Heer Abtskerke, ieder f 5 b. s. 3 d. h., J. P. te Cortgene 3 x f 5 b. s. 3x3 d. h.dronkenschap bij le herh.3. S. te Goes f 5 b. s. 3 d. h., P. J. D. te Middel burg f10 b. s. 3 d. h., P. M. te Hansweert f 15 b. s. 3 d. h.overtreding Leerplichtwet A. K. en W. J. K. te Kruiningen, J. G. en H. v. H. te Krabbendjjke, E. de B. te Kruiningen, G. v. d. K. te Ierseke, ieder f 0,50 b. s. 1 d. h., P. de W. en O. V. te Ierseke, J. v. H. en G. H. teWemeldinge A. v. H. en W. v. d. B. te Krabbendjjke, M. K., M. v. H., M. V., L. K., W. K., te Kruiningen, D. P. te Wissenkerke, ieder fl b. s. 1 d. h., J. v. L. te Krabbendjjke f5 b. s. 3 d. h., P. J. v. d. K. te Ierseke fl b. s. 1 d. h., C. D. te Colijnsplaat f3 b. s. 2 d. h. Vrijgesproken werden A. S. en J. v. B. te Kruiningen en K. v. d. V. te Krabben djjke, beklaagd van overtreding Leerplicht wet. De officier van justitie te Middelburg heeft ingetrokken zijn appel tegen het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij do 72jarige burgemeester van Borssele is vrij gesproken van toeeigening van voorwerpen, afkomstig van strandvonderij. Onze Middelburgsche corresp. schrjjft Het breede verslag van de Unie-rede te Ierseke gehouden, in ons jongste no. opge nomen, Ontheft mjj van de taak van die rede te Middelburg insgeljjks verslag te geven. Toch zij mjj ontrent Unie-lezingen in 't algemeen een woord vergund. Gewoonljjk is de opkomst bij dergoljjke lezingen niet groot en 't is of het nog steeds minder wordt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1