GOES. If 7.00, NIEUWSBLAD ZEELAND No. 15.1903. Dinsdag 3 November. van Landbouwers! 00. 18e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH W. Nieuwdorp. B 4 Nov. a. s., 1RACBT Jtratieproeven Builenlandsch Overzicht. jor Hoofd en Hart. OSTJIUS. J in Stempelband Rotterdam. iodiialSai IKGi pe en Parfums in flacons, ien- en Nagelschuiers. 5TER", Ytamartt, telegrafie [0ud licht. NOVEMBER a. s. paal van de Sociëteit ids ten 8 ure. de Heer |E VOLKERE, te Vlissingen. loegang verkrijgbaar lvan de firma A. A. 1.-. Igen van inrichtingen |50. |e vergadering jreeniging tot Onder- ffing bij sterfte en larden „Walcheren" IDINSDAG a. s. 3 foormiddags 10 uur, |r Sociëteit „De Yer- d e 1 b u r g (Groote ^den, die zich nog sn, is de vergadering Iopig Bestuur. NY, VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes WISSENKERKE. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Dat is niet antirevolutionair, maar con il het eerste deel van rgang BOOH buotheekIJ "hoofd ia t "Hart aargang, loopende van |l904 en bestaande uit fn, kost slechts drie Prospectus jDAAIHEN \ls ten 6 uur, r. Jongel. Vere., in het I Kerk te ST. LA Uit ENS, >EALBN". Het Bestuur. MIDDELBURG. O 9 f4.00, io, tf f*3.00. rovcl. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA Voor de stemming op 4 Nov. bevelen wjj aan 2 November 1903. De heer Dregmans is niet gekozen, spjjt de grootere inspanning der kiezers. Hjj ging duizend stemmen vooruit. Doch de heer v. Waesberghe sprong met nog 150 stemmen meer hem voorbij. Na de openlijke aanbeveling van liberale zjjde was deze uitslag te verwachten. Wij hopin intusschen dat de heer v. Waesberghe zijn vader op waardige wijze vervangen zal; en aan diens uitnemend voor beeld zal gedaehtig zijn, waar 't geldt de be langen der provincie en do samenwerking met de antirevolutionaire partij. Elders in ons blad geven wij een staatje waaruit men den stand der stemming en herstemming op 13, 20, 27 en 30 Oct. zien kan. De 6 laatste kolommen zien op de stem ming en herstemming waarbij de heer Dumouleijn gekozen is. De 6 volgende die waarbij de heer v. Waesberghe uit de bus kwam. Het is wel opmerkelijk dat van de 700 stemmen die de heer Dregmans in twee dagen tijds van 27 tot 30 Oct. voor uitging, hjj er circa 500 won alleen in de gemeenten Neuzen, Axel en Zaamslag en voorts 79 te Hoek, 50 te Hulst en 30 te Koewachtin de overige, uitsluitend Room- sche, gemeenten, variëerde de vermeer dering tusschen de cijfers 3 en 16, uitge zonderd Zuiddorpe waar het stemmencijfer 2 minder was. Het stemmencijfer op onzen candidaat te Koewacht 73 waar geen, te Hulst 91 waar zoo goed als geen antirev. wonen, te Clinge 41 en te Hontenisse 55, doet zien dat hij herhaaldelijk ook den steun van Katholieke kiezers heert gehad. Dit pleit, niet voor de beginselvastheid dier kiezers, doch wel voor de populariteit van den antirevolutionairen candidaat. De Katholieke partij in de Staten wint een zetel. De Staten tellen nu 15 liberalen, 7 katholieken, 19 antirevolutionairen en de heer v. Lijnden. Mr. Diepenhorst heeft op den Middel- burgschen partijdag op de groote werk kracht van dit ministerie gewezen. Het ministerie heeft zich gehaast de uit voering van onder zjjn voorganger aange nomen wetten mogeljjk te maken. De Leerplichtwet en de Ongevallenwet behooren daartoe. Door indiening der Beroepswet maakte het den arbeider mogelijk spoedig de voor- deelen der Ongevallenwet te genieten. Door de Speetwet bracht het waarheid in dat stuk der wetgeving. Van Oorlog en Waterstaat kwamen ins gelijks belangrijke ontwerpen in. En wat de partijkenmerkende wetsont werpen betreft, mogen met name onze geestverwanten tevreden zijn. Men denke slechts aan de ingediende: wijzigingen wet Hooger-en Middelbaar Onderwijs; bet vac cinewetje; afschaffing Staatsloterij; Drank wet pensioneering van bijzondere onder wijzers, benevens van de weduwen en weezen van onderwijzers. Op de komst zijn nogde nieuwe Ar beidswet; wetsontwerpen omtrent ziekte- verzekering; armonzorg; ongevallen bij de zeevisscherij. Wijziging der Schoolwet mag verwacht worden. Niet ten onrechte hebben zelfs tegen standers van dit ministerie zijn groote werkkracht geprezen. Wij meenen met gerustheid den stem busstrijd van 1905 te mogen tegemoet zien. In antirevolutionaire kringen, vooral onder de jongeren wordt bier en daar groote sympathie openbaar voor het stre ven en zeggen der „christelijk democraten." Op zichzelf behoeft dit feit niemand te verontrusten. -■ Iedere partij toch heeft bare grensbewo ners, die van zelf moer dan wie in het centrum wonen gelegenheid zoeken om ook eens bij de naaste buren in te loopen en door moer vertrouwelijken omgang iets overnemen van hunne sprake. Toch loopt men aan die zijde, juist daarom, wel eenig gevaar. Gevaar namelijk om te vergeten dat onze grootste vijanden in beginsel de sociaal democraten zijn; en dat waar mon mee verkeert, men ook wel eens mede geëerd wordt. Dat „kwade samensprekingen bederven goede zeden". Ook onder ons wordt somwjjlen, hier en daar, met eenige voorkeur, zooal niet met een schijn van instemming, bijvoor beeld dat hatelijke verwijt van „zij kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht" in verband met het optreden van onzen eer sten minister uitgesproken. Het onbillijke daarvan is o. a. op den joDgsten partijdag door mr. Diepenhorst aangetoond. Met prof. Fabius verzetten ook wij ons tegen de partijnamen „christelijk" liberaal „christelijk" demoeraat en dergelijke. Zoo licht valt dat „christelijk" weg. Het zelfstandig naamwoord eet zijn bij - voegelijk naamwoord op. En wat blijft er dan over?! Daarom hechten ook wij, met professor Fabius, aan bet woord antirevolutionair ter onderscheiding van alle conservatieve, liberale, vrijzinnig democratische en soci alistische beginselen zoo groot gewicht. Wij zijn en blijven „kortweg" antirevo lutionair. En dan jagende, niet naar gelijkheid voor allen, maar naar gelijk recht voor allen. Md Centrum, met ingenomenheid gewa gende van ons protest tegen het antipa pisme, voegt daaraan toe„Men komt tot betere gedachten". Wanneer zij hiermee ons bedoelt, dan wenschen wij haar op merken, dat ons verzet tegen dit kwaad onzer geestverwan ten niet dagteekent van vandaag of giste ren, maar van het begin van ons optreden. Al sedert 1886 hebben Zeeuw en Centrum elkander gelezen en kan aan de opvolgende redactiën van laatstgenoemd blad mr. Gompertz, Koelman, enz. niet onbekend zijn, dat wij al die jaren krachtig hebben meegedaan aan den strijd tegen bet anti papisme. Principiëel tegen Rome, zullen wij nochtans voor 't goede dat zij heeft, het oog niet sluiten, en togen Rome-haat blij ven getuigen, ook en te meer waar die het liberalisme in bet gevlei komt. BRIEVEN UIT VLISS1NQEN. II. In mijn voorgaand schrijven wees ik ook op den invloed van de pers op ons volks leven. Eene courant spreekt dagelijks het volk toe en bearbeidt de geesten. Nu zijn er ook zoogenaamde neutrale bladen, veelal plaatselijke organen, die zoo gezegd, alleen het nieuws, het stedelijk of plaatselijk nieuws verspreiden zonder in de geestesrichtingen op politiek of maatschappelijk gebied partjj te kiezen of kleur te bekennen. Het moge goed bedoeld zijn, maar van die neutrali teit komt niet zoo heel veel. Ed wat zou het ook. Wij zien ook hier, dat neutraliteit veelszins een mooi droombeeld is dat niet ver werkelijkt kan worden. De ware gezind heid van zulke neutrale bladen komt soms b. v. bij verkiezingen duidelijk aan het licht, zij vergasten de lezers bij de chris telijke gedenkdagen als Paascbfeest enz., op wat mystieke moderne theologie en nemen soms ingezonden stukken op, waarin openlijk ongeloofs-theorie wordt gepredikt, stukken, waarin b. v. bet godsbestuur wordt EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. geloochend, om daarvoor het noodlot, het grijnzend noodlot, of dergelijke in do plaats to stellen. Wat invloed de pers uitoefent, blijken ook de socialisten"goed te verstaan. Met ijver worden hunne bladen hier in Vlissingen verspreid. Wij willen hopen, dat de Walchorsche courant als concurrent van de socialistische lectuur onder onze arbeiders ingang zal verwerven. Ij i Tot voorlichting van on3 volk op sociaal gebied en schoolgebied wordt hier wel bet een en ander gedaan. Patrimonium laat wel eeDS een spreker optreden, de kleine maar ijverige propagandaclub tracht dat ook te doen, de Unie noodigt sprekers en christelijk volksonderwijs geeft in dit op zicht t'eekenon van leven. Maar de invloed die van een en ander uitgaat, is nog niet zeer groot. Misschien war het wel goed, als Vlissingen eens in aanmerking kwam voor een Partijdag, maar het zou dan vooral ook een partij avond moeten zijn, want over dag hebben do menscben hier geen tijd. Maar, om ook nog eens over iets anders te spreken, hoewel niet de eenige, zoo is toch de fabriek van de maatschappij »de Schelde" zeker de voornaamste bron van welvaart van het in de laatste jaren zoo zeer uitgebreide Vlissmgen. Ik hoorde laatst berekenen, dat wegens het bedanken van een aantal werklieden aan die fabriek, wekelijks een 5 a 6 duizend gulden minder aan arbeidsloonen werd uitbetaald. U kunt nu nagaan, hoe niet alleen vele gezinnen hierdoor in moeielijkheden zijn gekomen, maar vele andere zaken onder de slapte aan werk lijden. Het was hier dan ook eene algemeene verademing, toen de tijding rond ging, dat er wederom een schip, een groot schip van 400 voet lengte, was aangenomen. Toch zal het nog verscheidene weken aan- loopen, eer dit zijne invloeden op de slapte van werk zal doen gevoelen. Vorige week is er voor de werkeloozen gecollecteerd. Het is zeker met het oog op de tijdsom standigheden niet zeer gepast, dat de heer Böhme bier zijn Panopticum heeft opge slagen. En toch, wij vreezen, dat daar weer veel van het zoo schaarscke en noodigo geld zal worden heengebracht. Onze goede stad Vlissingen tan met eero genoemd worden, maar op rijkdom kan zij niet bogen. Zij moet veeleer arm genoemd worden Zij behoort onder de weinige plaatsen, die nog verlof hebben van de Rijksregeering, om stedelijke accijnzen te heffen. Zoo men zegt, heeft Vlissingen nog veel schuld uit oude tijden. De be lastingen moeten nu ook al wederom ver hoogd worden, ten minste dit werd door B. en W. voorgesteld. De raad heeft hier over, bjj het behandelen der Begrooting voor 1904, beslist in dien zin dat de hoof delijke omslag met f 3000 verhoogd en gebracht is op f71000. Met hffelijken ijver is het Gemeentebe stuur voortdurend bedachtop het aanbrengen van verbeteringen. Zoo zijn nu de voornaam ste straten van eene goede bestrating voor zien. Meer achteraf vindt men echter nog de oude toestanden. Ook is thans het uiterlijk van ons stadhuis eens goed onder handen ge nomen. Bij het schoonmaken en opverven blijkt nu eens recht, wat schoone gevel dat gebouw versiert. Het is een schoon bouwwerk uit het begin der achttiende eeuw. Oorspronkelijk een particulier ge bouw (behoorende aan de fam. v. Dishoeck) is het later aangekocht en in gebruik ge nomen, tot deszelfs tegenwoordige bestem ming, nadat het oude stadhuis (staande op de Groote markt) bij - het bombardement door de Engelschen in 1809 was vernield. Tot later, Uw Vriend, SCRIPTOR. De verhoudingen in Oost-Azië blijven gespannen. De herbezetting van Moekden door de Russen heeft te Washington groote ontstemming gewekt. Men beschouwt deze bezetting als een verbreking van het Chi- neesch-Amenkaansch tractaat waarhij Moek- dens haven voor den Amerikaanschen handel werd opengesteld. De Russische Beer heeft echter ook wel geweten wat hij deed. Hij wist wel dat bedoeld tractaat nog geen kracht heeft, dewijl de Amerikaansche Senaat het nog niet bekrachtigde. Intusschen is 't verzet van Amerika slechts een quaestie van tijd. Of Rusland er aan denkt Mantsjoerjje te ontruimen Rusland meent dit niet te kun nen. In een samenkomst tusschen den Rus- sischen minister Lamsdoiff en den Fian- schen minister van buitenlandsche zaken Delcassé te Parijs heeft eerstgenoemde dit zijn vriend duidelijk gemaakt. Tevens heeft dit gesprek een nauwer aanhaling der vriendschapsbanden tusschen Rusland en Frankrijk ten gevolge. Niet onmogelijk dat Frankrijk pressie gaat uit oefenen op Japan, om aan de spanning een einde te makenen zulks op den grondslag dat Rusland in Mantsjoerije blijft. Frankrijk krijgt met dit al wel een weinig de gevolgen van zijn verbond met Rusland bij zich thuis gebracht. Dat bondgenootschap Lamsdoiff zal dit zijn collega wel reeds hebben opge merkt brengt eigenlijk mee dat Frank rijk den Rus bij een mogelijke oorlogsver klaring, tegen Japan te hulp komt. Maar dat gaat moeilijk. De natie is er niet mee ingenomen. Het leger verlangt niet naar lauweren uit Oost-Azië. Vrede met Engeland is ook veel waard. Frankrijk zelf heelt ook han delsbelangen in Azië's verre Oosten. Geen wonder dat Frankrijk het eer3t nog eens langs den weg der bemiddeling en der overreding wil probeeren. Daarbij komt dat het de oogen niet sluit voor het gevaar dat ook uit Noord-Afrika dreigt. Daar toch blijft de Sultan van Marokko maar steeds met zijne onderdanen in oorlog. Ook zijn er behalve de Aziatische nog twee andere Oostersche quaesties die de aandacht vragen. Abessynië is de quapstie die Oost-Afrika beroert, Macedonië blijft de kwetsbare plek in Oost-Europa. Ook hierover zal wel door de twee bovengenoemde staatslieden gesproken zijn. Frankrijk en Engeland hebben plan in Abessynië een rol te gaan spelen. Rusland en Oostenrijk zijn in Macedonië al druk bezig dit te doen. Ook in Marokko voert Frankrijk wat in het schildhelpt het nu op zijn beurt Rusland een weinig in betrekking tot Mantsjoerije, dan wil Rusland hem wel de vrije hand laten in Marokko. Natuurlijk zijn dat altegaar slechts ge ruchten. Lamsdoiff en Delcassé hebben er niemand b\j geroepen. Toch worden er belangrijke gebeurtenis sen voorbereid, en mag in de naaste tos komst alweer op een stuk beschavingswerk in Azië en Afrika, misschien ook in Europa, tot oplossing der drie Oostersche quaestiëa gerekend worden. Ea dat te meer, dewijl Keizer Wilhelm en Czaar Nicolaas plan hebben a. s. Don derdag en Vrijdag elkander te Wiesbaden en te Wolfsgarten te ontmoeten. Met de aftreding van Chamberlain schijnt de rust eenigszins terug te keereu in En geland. Toch blijft nog een aanzienlijk deel der bevolking gekant tegen de protectiemaat- regelen, en niet minder tegen de nieuwe schoolwet. Deze laatste ondervindt veel lijdelijk verzet. Nog pas had men te Londen drie ver gaderingen van bezwaarden uit alle deelen des lands, welke door de onderwijswet zijn gedupeerd. Het is een strijd als ten onzent in 1S78 alleen met dit verschil dat ons volk nooit mee deed aan belastingweigering, en dit geschiedt wel in Engeland. trarevolutionair, en wordt daarom dan ook door ons veroordeeld. Want al is het, dat de nieuwe onder- wijs-bill een onderwijs brengt dat in strijd is met veler godsdienstige beginselen, be lasting weigering is de weg om er van af te komen niet. Trouwens wat schiet men er mee op? Tot dusver zijn reeds 7000 personen voor den rechter gedaagd, omdat zij wei gerden belasting te betalen, terwijl al 230 executies hebben plaats gehad. De zetel van het conservatieve ministerie begint er niet vaster op te staan. Een regeering die aan tirannie doet, spint aan haar eigen doodshemd. Zoo is ook de Fransehe regeering inde laatste dagen niet gelukkig. Reeds meer dan een jaar lang voert zij den strijd tegen de congregaties die weder rechtelijk uit school en land verdreven worden. Ook te Nantes hadden bij de gedwongen ontruiming eener broedersschool weer er- gelijke tooneelen plaats. Reeds meer dan een medestander der regeering heeft de vrees uitgesproken dat zij zich aan dit oudejaarsch anticlericalisme den dood eet. Doch Combes weet maar al te goed dat hij niet meer terug kan. Daarvoor is de stoet die achter hem aankomt te groot en zijn invloed te onweerstaanbaar. En nu is daar ter kwader ure nog bij gekomen de bloedige botsing in de Parij- sche Arbeidsbeurs tusschen politie en werkmansstand, waarbij de agenten met de blanke sabel de werkmansbenrs binnen rukten en de projectielen haar rond de ooren vlogen. De aanleiding tot de conflicten ligt in de plaats-bureanx. De arbeiders waren in de Beurs vergaderd en onverwachts gaf de prefect bevel haar binnen te dringen. De agenten, meenende dat hunne kameraden in de vestibule in gevaar waren, drongen op en waren niet te houden. De hakpartij, waarbij echter geen dooden vielen, was derhalve gevolg van een misverstand. Nationalist en socialist blazen het feit op, en het zoenoffer is reeds door den minister aangewezen in den per soon van den prefect van politie, Lépine. De quaestie kwam in de Kamer ter sprakeen van alle kanten vielen harde woorden tegen den prefect, terwijl Jaurèa, de vice-president der Kamer, er een be schouwing aan toevoegde over de noodza kelijkheid dat de proletariër aan socialis tische politiek doetdat wil hier tenminste zeggenverzet tegen de van God gestelde machten. Voor wat de Hongaarsche staatkundige aangelegenheden aangaat, loopt de baro meter wel eenigszins vooruit. Een bevredigende oplossing is voorbe reid, doordat de liberale partij het program van het Comité van Negen heeft aange nomen met de wijzigingen door graaf Tisza voorgesteld in betrekking tot de militaire wetsontwerpen. Het rapport is door den minister presi dent den Keizer ter hand gesteld. Op éen punt schijnen de Hongaren echter niet te willen toegeven. De com mando-taal en diensttaal willen zij even eens Magyaarsch in plaats van Duitsch hebben. Overigens hebben zij het pleit gewonnen. Zooals graaf Tisza trouwens zelf gezegd heeft, hebben zjj in de laatste maanden meer aan nationale concessies bereikt dan in de voorgaande 36 jaren. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 31 October 1903 z|jn veroordeeld wegens: ingesloten jachtijdjagen zonder concent en verg.J. V., te Kruiningen 2 x f2 b. s. 2 x 2 d. h. verb, verkl.ge weer bevel tot uitl. of te betalen f2 s. 1 d. h. C. S., te Driewegen en W. M. v. 't Z., te 's-Gravenhage ieder 2 x f3 b. s.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1