Kerknieuw s„ Schoolnieuws. LANDBOUW, Hulst. Hieronder volgt een staatje van de stemmingen voor de staten op 13 en 20 Oct. om te vergelijken. Axel Boschkapelle Clinge Grauw Hengstdijk Hoek Hontenisse Hulst Koewacht Ossenisse Overslag Philippine Sas van Gent S\ Jan Steen Stoppeldijk Terneuzen Westdorpe Zaamslag Zuiddorpe Kolom a geeft aan het aantal kiezers, b dat der geldige stemmen, op 13 Oct. c de stemmen op mr. Van Alphen op 13 Oct., d die op den heer Dregmans op 13 Oct., e die op den heer Dnmoleijn op 13 Oct., f die op den heer Vogelvanger op 13 Oct., g het aantal briefjes van onwaarde of blanco op 13 Oct.h aantal stemmen op 20 Oct.i van onwaardek Van Deinsel Dierickm Dregmansn Van Waesberghe. a b e d e f 9 h i .k l m n 654 414 3 271 62 78 18 497 14 86 9 322 66 153 91 8 72 11 5 72 1 7 30 8 2G 281 201 9 7 147 38 3 200 3 26 97 11 63 281 162 2 5 109 46 3 172 3 22 31 116 82 67 5 60 2 62 4 11 5 42 389 184 4 129 7 44 6 188 3 55 123 7 G44 476 8 21 383 64 10 410 9 55 114 10 222 307 255 13 4 126 112 13 271 5 54 82 3 127 287 144 5 55 66 18 13 216 14 18 157 18 9 119 94 1 3 87 3 83 2 3 29 6 43 49 41 1 13 26 1 34 1 4 7 22 98 53 1 2 33 17 52 1 7 8 3 33 178 133 1 11 9Ü 25 3 138 1 21 14 15 87 283 190 5 7 123 55 12 194 14 56 75 8 41 216 155 4 130 21 2 126 4 12 58 3 49 1347 853 9 425 108 311 35 968 27 3S8 74 416 63 232 136 1 18 106 11 3 116 2 9 45 13 47 519 264 1 177 7 79 10 281 5 95 6 166 9 138 112 5 22 83 2 5 112 5 12 16 11 68 Goes. Het Zigeunergozin is hier aan gekomen en heeft veei bekijks. Zij hebben hunne tont opgeslagen op het Stoofweitje. Men schrijft uit Koewacht a.d. N.ll.C. In deze gemeente bestaat nog eene ver- eeniging uit den tijd der gilden, die den naam draagt van Sint Ambrosius, den patroon der bijenhouders. Oorspronkelijk bestond het gilde dan ook alleen uit personen, die zich op de bijenteelt toelegden, en nog heden ten dage kunnen alleen zij lid worden, die minstens één »zwerm bijen", dat is G gulden, geven. Langzamerhand is echter door ont ginning van den bodem de bijenteelt hier op den achtergrond geraakt en ontaardde daardoor de vereeniging, zoodat ook andere personen werden toegelaten. Het eigen aardige van dit gilde is, dat niet alleen de mannen, maar ook de vrouwen lid zijn en het nog rechten of eigen privilegiën bezit. Zoo hebben de mannelijke leden een eigen bank in de kerk, terwijl iedere maand een kerkelijke dienst gehoudeu moet worden voor de afgestorven leden. Bovendien heb ben de leden het recht met een brandende lantaarn in de hand, deel te nemen aan do groote processies, welke hier jaarlijks ge houden worden. De voornaamste dag van het jaar is de teerdag, welke omtrent dezen tijd van het jaar wordt gehouden, 's Mor gens gaan de mannen met hunne vrouwen, mooi uitgedost, naar de kerk, waar voor de afgestorven leden het misoffer wordt opgedragen. Na de diensten wordt in het lokaal van het gilde het ontbijt gebruikt, waarna een bezoek gebracht wordt in die herbergen, waaryan de eigenaars lid zijn van het gilde. Daar vermaakt men zich met kaartspelen, bollen en pieren (een soort van kegelspel), waaraan ook de vrouwen deelnemen. Er wordt een goed glas bier of sterke drank gebruiktzoodat de leden reeds in vroolijke stemming zijn, als om twee uur de maaltijd in het lokaal begint. Onder en na den maaltijd wordt alleen wijn gedronken, roode voor de man nen, witfe, of half witte, half roode voor de vrouwen. Menige llesch wordt geledigd. Er wordt gebabbeld, gelachen, gezongen, en ten slotte worden er verschillende ge zelschapsspelen gespeeld; zoodat het klokje reeds middernacht geslagen heeft voor de meesten huiswaarts keeren. Wolfertsdijk. Maandag vierde ds. H. Elfers alhier zijn 30-jarig ambtsfeest onder vele bewijzen van belangstelling, niet alleen van zijne gemeenteleden, jongelings- en meisjesvereeniging doch ook van andere ingezetenen. Het fanfarecorps Wolferts Fanfare bracht den jubilaris 's avonds een serenade met fakkellicht. Schoon en plechtig ruischto het koraal- muziek van ps. 81 1 door den tuin, en zong op verzoek van den voorzitter het aanwezige publiek dit vers mede. Daarop werden de escecutanten binnen verzocht en werd namens hen door den voorzitter den heer A. v. d. Linde de jubilaris ge- lubgewenscht met dezen dag. Daarop werd aangeheven Ps. 75 1 terwijl ook daarna nog eenige nummers uitgevoerd werden. Alle lof komt toe aan dit gezelschap voor zijn keurige uitvoering van deze twee nummers, en vooral aan den nieuwen direc teur den heer Platteeuw, die dit corps weder zoover heeft opgevoerd, dat het zich weer overal kan doen hooren. lerseke. Maandag kreeg een lOjarige jongen in deze gemeente een klap van een paard tegen zijn buik. Per kruiwagen naar huis vervoerd werd Dinsdag genees kundige hulp ingeroepen die evenwel niet meer mocht baten want een uur daarna stierf de knaap. De afzonderlijke Rijks-advocatuur in Zeeland is opgeheven, onder eervolle ont heffing van mr. M. Jacq de Witt Hamer van de waarneming daarvan. Bepaald is dat de rijksadvocaat te Rotterdam, mr. E. E. van Raalte, en zijn plaatsvervanger mr. D. E. van Raalte zullen fungeeren bij de rechtbanken te Dordrecht, Middelburg en Zierikzee. Aan de Tweede Kamer is o. a. ter naturalisatie voorgedragen: A. E. Verbist, schapenhandelaar te Clinge. Opnieuw tijdelijk belast met het be heer van het bij post- en tel.-kant. „Bilder- dijkstraat" te Amsterdam, de commies der tel. Ie kl. W. K. Kuiler. Naar De Maasbode meldt, zal eerlang vanwege hot hoofdbestuur der Vereeniging tot bestrijding van het Nieuw-Malthusianisme een afzonderlijke publicatie worden uitge geven, waarin een vijftal met zekerheid bekende gevallen van «deskundige behande ling" met doodelijken afloop zullen worden medegedeeld. Te Roozendaal kwam bij iemand de hond herhaaldelijk angstig blaffende het huis in, waarna hij telkens weer terug liep naar een sloot nabij de woning, waar het dier dan huilende bleef staan. Men ging zien en vond helaas het driejarig zoontje in die sloot verdronken. Een knaapje onder Waddingsveen is op den weg van school naar huis door een wagen overreden en gedood. De eerste kermis dag te Woerden eindigde met een moord. In een herberg ontstond twist tusschen kermisreizigers en een bediende. Het publiek koos voor den bediende partij. De kermisreizigers trokken toen hunne messen en staken daarmee, met het gevolg dat een 23-jarig vader van drie kinderen op slag werd doodgestoken. Te Scheve- ningen is bericht gekomen van het ver gaan eener bom, een jonge matroos werd gorod, doch do acht overige opvarendon verdronken. Van dezen waren zes gehuwd, een hunner had negen, een ander zeven kinderen; de kapitein was de 25-jarige Teunis Piugge. Nog twee lijken van de door het omslaan van het plozierschoopjo van de Scholtens verdronkenen zijn te Enk huizen aangebracht. Nog een lijk wordt vermist. Gisterennacht vond men op de rails der staatsspoor te Rotterdam hot ver- morzeldolijk vaneen man. Het hoofd was geheel vorpletterddo armen en beenen waren er af of hingen ei bij. Het was een 32 jarige werkman d o na een hevigen twist het huis verlaten had en bij het oversteken der rails waarschijnlijk gevallen is en door den kolentrein gedood. Te Smilde is het lijk van eon 20 jarigen jon- goling uit het water opgehaald. Hp was Zaterdagavond op pad gegaan naar zjjn meisje, doch niet aangekomen. Hij schjjnt vermoord te zijn door medeminnaars. Te Amsterdam vonl gisterenavond een politie agent op aanwijzing eener onbekend ge bleven vrouw 69.1 man van omstreeks 50 jaren in zittende houding stervende en vreeselijk bloedende tegen een hoop steenen zitten. Stukken glas lagen in zijn nabijheid. Da agent haalde een paar helpers en bij terugkomst vonden zij den man reads dood en de vrouw verdwenen. Do vrouw was vanaf 8 uur 's avonds met dien man achter den steenhoop zittende door een schipper gezien. Een onderzoek zal moeten uitmaken of hier aan een ongeluk of aan misdaad moet gedacht worden. Verschoidone liberale bladen bevatten mededeelingen omtrent den heer P. Verhagen die laatst bij koninklijk besluit benoemd werd tot burgemeester van Woudrichem. 's Mans doopceel komt op 't volgende neer Hij was een aantal jaren geleden klassen- onderwjjzer aan een openbare school te Har dingsveld, was eerst liberaal, toen radicaal, daarna socialist, en eindelijk antirevolutio nair. Hij is eerst geweest atheïst, en had en dat vooral zullen die liberale, immers kerklievende, bladen als bijvoorbeeld Va derland en Nieuwe Rott. Urt., wel ver schrikkelijk vinden! en had bij deurwaar dersexploot zijn lidmaatschap der Ned. Herv. Kerk laten opzeggen zelfs werd een klacht tegen hem ingediend wegens schending van art. 35 der schoolwet, en werd hij ont slagen wegens de wijze waarop hij zich bjj het onderzoek tegenover B. en W. en dea districts schoolopziener gedroeg. Het zat 'm in zijn socialistische meeningen. Toen werd hij lid van den gemeenteraad aldaar en leidde er de beweging der landbouwers in de Langstraat om geen tiendon te betalen. En toen la'er heeft ds. Pierson hem benoemd tot hoofd der chr. school van Talitha te Zetten en 't laatst was hij hoofd der chr. school te Hardingsveld, waar hij o vreeselijk »tevons de functie van praktizijn uitoefent en zich belast met de behandeling van zaken die weinig met hot burgemeestersambt overeenkomen". Wat dat wel wezen mag Het is haast om er van te gruwen Natuurlijk aan de moge lijkheid van bekeering denken dergelijke bedillers niet. Van een Saulus die een Paulus werd vernamen zij nooit, en in den Bijbel zijn zij niet thuis, anders zouden zij weten dat er menschen zijn op welke Efese 5 8a van toepassing is. Wjj zeggen na- tuurljjk niet dat zulks hier 't geval is wij kennen don hoor Verhagen hoelemaal niet. Maar onmogelijk is 't nietwaartoe dan al dat smalend geschrijf? Niet ds. J. G. D. maar ds. J. G. O (udegeest) is Zaterdag te 's-Gravenhage verdronken. De minister van binnenlandsche zaken dr. Kuyper is, na Vrjjdagavond te Ham burg te zijn aangekomen, Zaterdag door gereisd naar Schwerin on daar in audiëntie door H. M. de Koningin ontvangen. Daar hij, na den Zondag stil te zjjn gebleven, Maandag terstond hier ter stede is terug gekeerd, kan van een onderzoek naar handels- en onderwijsinrichtingen, of van eonig ander doel van de reis, geen sprake zjjn geweest. N. C. Naar wordt gemeld, is bij do Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen thans bepaald, dat de ambtenaren, wanneer zij gepasseerd mochten worden, hetzij voor hooger rang, hetzij voor betero bezoldiging, binnen 3 dagen, nadat het bericht te hunner kennis is gekomen, zich rechtstreeks tot den directeur-generaal kunnen wenden. Goede belooningen. Een wagenmaker in de centrale werkplaats der Staatsspoor wegen te Tilburg ontving deze week van de Maatschappij bij gelegenheid zijner veertigjarigo dienstvervulling een spaar bankboekje mot f 400 en een schilder te Zwolle bij en van diezelfde maatschappij een spaarbankboekje mot f 450. Maandag werden de overblijfselen der vier slachtoffers van den brand te Utrecht ter aarde besteld. Aan het graf spraken de heer Wagenvoort, hoofd eener chr. school, waarop twee der kinderen go- gaan hadden, en voorts de predikant dr. de Lind v. Wijngaarden en de godsdienst onderwijzer Mejjer. De hartelijke woorden van deelneming werden meermalen onder broken door het luid gesnik dor aanwezigen, onder welke vooral de 1G jarige broer en de beminde van het verbrande moisje het zeer moeilijk hadden. Het groote Haarlem is eindelijk weer oen liberale kiesvereeniging rijk ge worden die zich bij de Liberale Unie aan sluit. Het aantal leden is echter nog niet groot, namelijk 22, dat is juist 2 maal elf! Het gemeentebestuur van Schoterland het land van de turf vroeg voor de leverantie van turf aan de scholen en het gemeentehuis inzending van monsters met prijsopgave. Er is geen enkel monster in gezonden droge turf is niet te leveren Spoorwagens voor kinderen zijn in den laatsten tijd op verschillendo lijnen dor Amorikaansche spoorwegen in dienst gesteld Deze wagons „nursery cars" bevatten een ruimte om te eten, een kleedkamer, een badkamer en een slaapkamer, waarin zes bedden on zos wiegen geplaatst zijn. In deze laatste ruimte kunnen de kinderen den geheelen dag rondloopon. Daarom heeft men den grond met dikke tapijten belegd en de wanden van den wagon gepolijst om te voorkomen dat de kinderen zich bij het vallen bezeeren. Een bijzondere ruimte is bestemd voor de wachteressen, die op kosten van de maatschappij gedurende de reis toezicht houden over de kleine schaar en de kindoron waarschuwen, als zjj op de plaats van bestemming zijn aangekomen. Dr. Dowie, het hoofd der al meer vor- melde Secte, welke zich de «Algemeene Christelijke Kerk" noemt, is met een aan tal volgelingen van Chicago naar New York getogen om die stad te «heroveren voor God en te veroveren voor zijn geloof en Wall street (de speculanten) te bekeeren. Hij is Zaterdag te New York aangekomen. Er waren ongeveer tienduizend menschen aan het station, onder wie ook een handige zakkenroller die Dowie's vrouw een broche ter waarde van 2000 dollars ontstal. Het ideaal van dr. Dowie en de zijnen is, het Godsrijk niet alleen in geestelijken, maar ook in stoffeljjken zin tot stand te doen komen op aarde. Christus moet zjjn alles in allen. Keizerrijken, koninkrijken, republieken en alle vormen van regeering moeten verdwijnen en vervangon worden door theocratie (Godsregeering). Drie jaren geleden heeft dr. Dowie aan de oevers van het meer Michigan 2G00 hectaren gronds gekocht en daar met zijn volgelingen een stad Zion gebouwd, welke nu reeds 2000 huizen en 10.000 inwoners telt een «tuinonstad", waar geen huis is zonder een tuin, overvloed van licht en frisache lucht, waar onder erkenning van de wetten der Vereenigde Staten, in alles moet worden geleefd naar de Heilige Schrift. Dergelijke «Zion-steden" wil men stichten in alle landen der wereld en Jeruzalem zal de centrale stad wezen. Er is te Zion slechts één kerk, de «Algemeene Christe lijke Kerk". De inwoners mogen geen sterken drank gebruiken, geen tabak en geen varkensvleesch. Ook mogen zij niet de hulp van geneesheeren inroepen en geen medicijnen innemen. Laatstgenoemde be paling brengt Dowio's volgelingen echter reeds in strijd met de wetten des lands. Te New York is onlangs een vader, die geen geneeskundige bulp wilde iaroepen en wiens ziek kind, hetwelk hij op het gebed wildegenezen, dientengevolge stierf, door de rechtbank tot gevangenisstraf ver oordeeld, welk vonnis nu door het hoogste gerechtshof van don Staat New York werd bevestigd. Het aantal volgelingen waarmede dr. Dowie van de «Zion-stad" zich naar New York heeft begeven, is niet minder dan 4000. Zjj vertrokken in acht extra treinen eeu met 500 muzikanten, Toen dr. Dowie te New-York aan kwam begaf hij zich tot zijn, juist uit de spoorwagens gestegen, discipelen, aan wie een reuzenmaaltijd werd voorgediend, om welken te bereiden tonnen pioHand naar Madison Square Garden waren gebracht. Elias II groette zijn discipelen met een «Vrede zij ulieden", waarop duizenden oprezen en riepen «Vrede zij u vermenig vuldigd." De profeet liet hierop appèl houden, waarna de muziek een lied speelde: «Vóór u ligt de geheele wereld." Des middags hield Dowie receptie voor reporters in ÏPlaza-hotel, waar hij volgens den verslaggever der «Daily Mail" een tactvolle en gematigde redevoering hield, waardoor hij zich als «een man van groote energie en persoonlijke aantrekkingskracht" liet kennen. Dit zal wel waar zijn; het is toch niet iedereens werk een massa van 4000 menschen, enkel door zijn persoonle ken invloed, te bewegen hem te volgen op een dolzinnige onderneming, ver van huis. In zijn rede aan de reporters zeide bjj o.a.«Ik ben hier gekomen als een profeet, onmiddellijk door God gezonden om New- lTork te bekeeren en onder de banier van Zion te brengen." Nog zeide Lij«Onze arbeid zal systematisch worden geleid. In Chicago bezochten wij twee millioen men schen, en nu hopen wij er vier millioen te bezoeken. Onder onze gelederen telt men menschen van 70 nationaliteiten en zoo zullen wij geenerlei moeiel ijk heden ondervinden bjj het prediken van onze boodschap in allerlei talen." De reporters hebben het met deze recep tie moeten doen, want Dowie is niet van plan zich voortdurend te hunner beschik king te stellen. Te trachten hem op Ameri- kaansche reporter-manier te overrompelen, zou gevaarlijk werk zijn, daar hij een wacht van twaalf gewezen boksers in zijn hotel gestationeerd heeft, om lastige reporters uit te werpen. Verder beschikt de profeet nog over een persoonlijke lijfwacht van 100 man, die prachtig zijn uitgedoscht in unifor men van goud en zwart. Zondag zou de campagne worden geopend en Maandag de straat-meetings beginnen. Volgens een mededeeling van zijner diakenen denkt Dowie drie weken te New- York te blijven. In dien tijd hoopt hij 5 millioen dollars te collecteeren, genoeg om één stad Zion aan de kust van den Atlan- tischen Oceaan en nog andere aan die van den Grooten Oceaan te stichten. Terwijl de scharen Zion's Zaterdag uit den trein stegen, stond een ander profeet, Johannes de Dooper II, niet ver van het station vervloekingen en verwenschingen uit te storten over het hoofd van Elias II. Deze was, zeide hij, een zendeling van Satan. De concurrent heeft het voornemen te kennen gegeven, meetings te houden gedu rende den tijd van Elias' verblijf en hem op alle mogelijke wijzen tegen te werken. Volgens de bladen gebruikt Dowie een modern ingerichte bidmachine. Men heeft dien profeet slechts zijn visitekaartje te zenden. Hij wijdt het met zijn stempel, schuift het in de machine en deze bidt voor den inzender. (Ned.) Zaterdagnacht is in de gevangenis te Halle een brutaal complot uitgevoerd. In genoemde gevangenis is een speciale af- deeling voor gevangenen, die krankzinnig zijn of zich zoo houden, en waar zich niet minder dan 30 echte of quasi-krankzinnigen bevinden. Tien zulke gevaarlijke gasten bevonden zich op één zaal en smeedden het plan, uit te breken. De uitvoering ging eenvoudig genoeg in haar werk de boeven braken een gat in den muur, overweldigden den buiten op wacht staanden bewaker en trokken hem door het gat in den muur naar binnen. Daar werd hij van zijn sleutels ontdaan en gekneveld. De gevangenon openden nu hun zaaldeur en overmanden ook den binnenbewaker, dien zij zoo stevig vastbonden, dat bij later gestikt werd teruggevonden. Het overige gevangenis personeel bemerkte niets van dit alles, en eerst vele uren later werd do vlucht ontdekt. Onmiddellijk werd de gendarmerie gealar meerd en nu begon eon groote klopjacht. Van de 10 zaalgenooten waren er twee in de gevangenis achtergebleven, twee anderen vond men al spoedig in de nabijheid ver scholen, maar do zes overigen waren niet zoo gomakkeljjk te vinden. Na lang zooken ontwaarde de met de leiding belaste com missaris, dat uit een boschjo op een heide bij Halle herten wogvluchttenook zag men rook opstijgen. Onmiddellijk werd nu het boschje door eon honderdtal goed gewapende politiemannen omsingeld, en de commissaris waagde zich alleen in het struikgewas, waar hij de zes heeren vond zitten om een houtvuurtje, waarop zij aardappelen aan het bakken waren. Aan ontkomen viel niet te denken en kort daarop waren al de ontvluchten weer in de gevangenis terug. Te Bilbao (Spanje) hebben 20 duizend arbeiders in de kolenmijnen gestaakt. Het spoorwegverkeer is onderbroken. Het greD.sscheidingsgeschil tusschen Amerika en Canada in zake Alaska is ten voordeele van Amerika beslist. De Yan kee's zijn er o, zoo blij mee, voornamelijk wijl Alaska, dat nu wel spoedig talrijk bevolkt zal zijn, rustig zal kunnen worden bezeten en bewerkt. Alaska is het N. W. schiereiland van N. Amerikavormt een natuurlijke brug van Amerika naar Azië en scheidt de Behringzee van den Stillen Oceaan. Het is twee derde maal zoo groot als Neder land, en werd vroeger doot Rusland aan Amerika verkocht voor 5 miljoen dollars. Maar met de aangrenzende eilanden is het 40 maal zoo groot als Nederland, de be woners, 30000 in getal, zijn meest Eski mo's en Roodhuiden. Het is een woest en weinig bekend land, met ontzaglijke berg gevaarten, waaronder tien werkende vul kanen. Fossiele boemderen bewijzen dat hier olifanten, buffels en paarden inheemsch waren thans huist er de beer. Er is ijzer, steenkool en goud. De hoofdstad heet Sitka, voorheen Nieuw Archangel, en telt 3000 inwoners. In de gevangenis te Lissabon is een valsche munter ontdekt. De man hield zich eiken nacht in zijn cel onledig met het maken van valsch geld, waarvoor vrienden hem het noodige materiaal hadden bezorgd. Een onwaardig propaganda-middel hebben in verband metdejl. Zondagtehouden gemeenteraadsverkiezingen, de liberalen te Antwerpen te baat genomen. Men zag iemand op straat een zeer vetten os voort drijven met een opschrift«Vleesch voor de rijken« en gevolgd door een ander die een uitgemergeld oud paard voortsleepte met het opschrift«Vleesch voor de armen.* De optocht had veel bekjjks en was bedoeld als eene hatelijkheid tegen de clericalen, die geweigerd hadden te protesteeren tegen de regeoringsmaatregelen betreffende den veeinvoer. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Amsterdam (vac. Herfkens) Den Breems te Charlois, Meerburg te Maas land en Postma te Voorburg; Idem (vac. Daubanton) Kromsigt te Rotterdam, Mansvelt te Scheveningen en MeiBchke te Raamsdonk. Beroepen te Amsterdam (vac. Hogerzeil. dr. J. P. de Bie te Kethelte Coljjns- plaat J. v. Esveld te Opjjnen. Wolfertsdijk. Gekozen tot netobelen de h.h. A. J. van Dalen met 32 en J. Houtekamer met 28 van de 34 stommen, zulks in plaats van de heeren (Red.) Geref. Kerken. Beroepen te Stiens en te Nieuw Dord recht J. G. Sybrandi te Mildamte Schip luiden R. de Jager, eand. te Bussum. Aangenomen naar Aalten (B) door A. Schouten te Rozenburg. Roomsch Kath. Kerk. Benoemd tot kapelaan te Goos B. A. Lasance (16 Aug. 11. tot priester gewijd), in plaats van den heer J. F. v. d. Meer die benoemd is te Delft (H. Hippolytus). Geslaagd te Venlo voor de acte vrjje en ordeoefeningeD de dames E. P. Quaak te Scherpenisse, M. Moerdijk te Middelburg en A. Oudoland to Brigdamme on de hee ren W. v. Hekken, D. J. Zijderlaan, H. Vermeer en M. Stoutjesdijk, allen te Mid delburg. Peru-Guano en Kaïniet. In het najaar is het in sommige streken veelal de gewoonte Peru-Guano on am moniak- suporphosphaat te bestellen, door de landbouwers, welke voor de winterge wassen niet gonoeg stalmest voorradig hebben, of door die welke meenen, dat genoemde meststoffen op hun land beter werken. Laat ons eens in 't kort nagaan, in hoeverre deze bemestingswijze aan de eischen, die men tegenwoordig aan een doelmatige bemesting stellen moet, voldoen. Een eerste eisch is dat elke bemesting die stoffen in den bodem terugbrengt, welke door den oogst aan den grond onttrokken zijn, en niet op een andere wijze dan door bemesting weer teruggegeven worden. Daar bij moeten wij in aanmerking nemen, dat er onder deze vele zijn, die in zoo groote hoeveelheid aanwezig zijn, dat er nog ge noeg van in den grond overblijft. Nu is het een feit, dat door tal van proeven ge staafd is, en op andere manier ook reeds lang is bewezen, dat er drie stoffen zijn, die worden weggevoerd en welke niet in voldoende hoeveelheid overblijven en ook niet op andere manier dan door bemes ting weder in don grond terugkomen. Deze drie zijn, zooals tegenwoordig genoegzaam bekend is do stikstof, het phosphorzuur en de kali. Een doelmatige bemesting moet dus deze diie stoffen in den bodem brengen. De landbouwers, die opgeloste Peru- Guano koopen, krijgen 7% stikstof, 10% phosphorzuur en 2% kali. Welk gewas men ook teelt, men zal zien, dat op den duur hior de kali al te stiefmoederlijk be deeld is. Wie daarom opgeloste Peru-Guano gebruikt, vorzuime niet er aan te denken, dat daarbij nog hoort kaïniet. De ruwe Peru-Guano, die natuurlijk van verschil lend gehalte verkocht wordt, bevat ge woonlijk een enkel kali meer, doch vergeleken bij het stikstof- en vooral bij het hoog phoshorzuurgohalte nog niet ge noeg. Gp gevaar van anders de werking der stikstof en het phosphorzuur te ver minderen, moet dus ook hierbij de een of andere kali-verbinding de zaak goed maken. Wat is ammoniak-suporphosphaat De naam zegt het. Een meststof, die ammo niak en phosphorzuur bevat. Er is dus geen kali in, hoegenaamd geen. Wie dus ammoniak superphosphaat koopt, achte zich niet ontslagen van de rest. Hierbjj komt zeker kaïniet of patentkali. En om een tweevoudige reden, niet alleen, omdat de oogst kali uit den grond neemt en ammo niak-superphosphaat geen kali bevat, maar ook, omdat noch de ammoniak, nóch het phosphorzuur tot hun recht komen, zonder

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2