NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 10.1903. Donderdag 22 October, 18e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH P. Dregmans Gemengde Berichten. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN DE CHR. VAKORGANISATIE. eIjKen MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Ook voor de horstemming op 27 en 30 Oct. bljjft de hoer onze candidaat. In do vergadering van „Boaz" heeft ds. Talma zijn standpunt tegenover do stel lingen van ds. Sikkel uiteongezot. Zijn grief is dat ds. S. zich mot zijne stellingen niet aan de bestaande toestan- heeft aangesloten. Ds. Sikkel antwoordt: Dat kan ik niet. De huidige werkelijk heid mag niet zoo blijven. Wij moeten andere toestanden krijgen. Ds. Talma "Waar Patrim. altijd het recht der ar beiders verdedigd hoeft om zich te ver eenigen, ten einde door de ontwikkeling van macht van de zijde der patroons betere arbeidsvoorwaarden te verkrijgen, gaat het Verbond daarmede wel in tegen Ds. Sikkels stellingen, doch dan verdedigt het Verbond slechts een tegenweer, die door andere leden der maatschappij veelvuldig wordt toegepast en die door niemand wordt af gekeurd. Door gemeenschappelijke macht maken de arbeiders het mogelijk, d.t hot loon niet willekeurig kan veranderd. Spreker kan hierin niot zien een aanmatiging van macht. Ds. Sikkel: Door de werklieden afzonderlijke kringen te laten vormen, zullen wij de Revolutie niet bezweren. Als de toestanden zoo blij ven, moet het uitloopen op een verschrik kelijke gebeurtenis. Door te staan naar verbetering van arbeidsvoorwaarden, komen we er niet. Onze werklieden moeten iets meer zijn dan gewone arbeidskrachten. De voorstelling alsof zij dat enkel zonden zgn is een leugen. Door Gods goedheid zijn er, hoe saamgesteld ook, nog natuur lijke bedrijven, is er niet enkel kapitaal en arbeidskracht. Dat is do arbeid, dat is het arbeidiorganisme. Do arbeiders tot het besef hunner goddelijke roeping te brengen, die daarin bestaat dat zij den arbeid aan zijn bestemming doen beant woorden, ziedaar ons heilig ideaal. De ellende waarin wij thans verkeeren, is de ongeorganiseerde toestand van don arbeid; het kapitaal staat tegenover den arbeid. De overtuiging moet gewekt dat dezo niet tegenover elkander mogen staan. Bij verschil mogen alleen de arbeiders met hun eigen patroon onderhandelen. In de zoogenaamde vakvereenigingen mag daarover niet beslist worden. Ds. Talma: Met verwijijzing naar de inrichting der Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen waarin zoo vele vakken worden gevonden, beproeft de heer Talma het onhoudbare daarvan aan te toonen. Voorts rekent de spr. het Ds. S. als een grief aan, dat hij niet genoeg let op de zonde. Deze toch heft alle organisch ver band op. De Christel, vakorganisatie nu bedreigt geenszins het bedrijf. Zij bevat de kern der werklieden die door hun meerdere capaciteit zich bewust zijn van hunne kracht en zich afvragen, of ze deze niet mogen aanwenden ter verkrijging van betere arbeidsvoorwaarden. Ds. Sikkel wil het arbeidsorganisme organiseeren. Maar hiermee is hij feitelijk op de lijn der socialisten. Hij beschikt over het toekomstbeeld der maatschappij. "Wat daarmee in strijd, is moet, volgens zjjne meening, afgebroken. Toch is zijn denkbeeld niet nieuw. Het is het toekomst beeld der anarchisten, o. m. van Dr. F. v. Eeden met zijn kolonie. Ook zij be- toogen, dat in gemeenschappelijke samen werking het geheim van de ontplooiing der maatschappelijke krachten ligt. Ds. Sikkel Spr. komt op tegen het zeggen van den Leer T., aleof hjj zjjn denkbeeld van de socialisten en anarchisten heeft overgeno men. Deze zetten „den bool" mechanisch in elkaar. Wij kunnen de Schepping Gods niet mechanisch in elkaar zetten. Indien slechts de eerste stap tot een natuurlijke organisatie is gezet, dan is de wiorgani- satie tot stand gekomen, en heoft zij be staansrecht. Spreker zegt, dat zijn denkbeelden een uitvloeisel zijn van het standpunt ingeno men op het Sociaal Congres„Organisatie van den Arbeid, niot van do arbeiders en do patroons afzonderlijk". De socialisten en anarchisten gaan niot alleen verloren, maar ze worden in dit leven reeds door een boozen hartstocht verteerd. Hun grootste denkers hebben het openlijk uitgesproken „do duivel moet het doen!" Spr. voelt er iets van, dat die vijand van het Koninkrijk dor hemelen zijn ondordanen tegen elkander opzet. De arbeiders moeten als gevolg der booze be ginselen, een macht vormen, die het juk moet afwerpen. Dat is de Anarchie, zegt spr. Die Anarchie is de vrucht van het woord. Tegenover die macht is geen prae- tijk bestand. Onze beginselen moeten daar tegenover gesteld en de maatschappelijke verhoudingen geregeld naar den eisch dier beginselen. Het kwaad moet in den wor tel worden aangetast. De socialistische arbeidersbeweging moet gebroken. Spr. lijdt er onder als hij ziet in welke positie onze arbeiders verkeeren. Ze zjjn thans slaven van een ander. Er moet een uit weg gezocht, opdat ze niet eens anders werk doen, maar mede in hun eigen werk arbeiden. Ds. Talma: Uwe stellingen zijn onuitvoerbaar. En al mochten er enkele patroons naar Ds. Sikkels stellingen handelen, laten dan de werklieden van die patroons zich tot de andere patroons wenden om deze te dwin gen het voorbeeld der goede te volgen. Ds. Sikkel Is er geen uitweg te vinden, dat ze een band aan het bedrijf krijgen?, dat hun rechtspositie worde geregeld Niet in den weg, die de tegenwoordige vakorganisatie aanwijst, want deze staat buiten het be drijf. De arbeiders zijn niet alleen baas over het arbeidsreglement, evenmin als de patroons. Het moet tot gemeen overleg komon in een vakorganisatie. Hoe dat in zijn onderdeelen er uit zal zien, kan spr. nog niet zeggen, maar hij gelooft zeker, dat het kan. Doch daartoe moet begonnen worden met de bedrijven in ons eigen land. Ds. Talma: Ik ben van meening' na ds. Sikkel ge hoord te hebben, dat Patrimonium en Ds. Sikkel niet tegenover elkaar, maar naast elkaar kunnen staan. (Ds. Sikkel knikt van ja!) Motie Talma—Sikkel: De Jaarvergadering der Vereeniging van Nederlandscho patroons „Boaz" gehoord hebbende de in haar midden gevoerde de batten, is van oordeel dat ernstige pogingen behooren te wor den aangewend, om te komen tot een meer georganiseerden toestand op het terrein van dan Arbeid, mede tot regelmatige vast stelling en ontwikkeling der rechtsverhou dingen tusschen Patroons en Werklieden, en besluit daarom aan het Bestuur op te dragen, zoo moge lijk in overleg met het Bondsbestuur van „Patrimonium" en met de besturon van andere Christel. Werkliedenvereenigingen een Commissie te benoemen, om een wol- gewogen advies op te stellen ter beant woording der vraagwelke maatregelen in aansluiting aan den tegenwoordigen toestand en met het oog op het voorge stelde doel naar Christelijke beginselen te nemen zouden zijn." Aangenomen met algemeene stemmen. Een en ander ontleenden wij aan eon groot verslag in de Rotterdammer .21 October 1903. Het jongste nummer van het i>Eorre- spondentieblad van het Nederlandscli Comité voor algemeen kiesrecht" redacteur de »openbare" onderwijzer sociaal demo craat dhr. C. Bijkerk geeft een na betrachting op de kiesrechtbetooging van 13 September j.l., en schrijft ten slotte Laat het volgend jaar blijken dat de eisch om Algemeen Kiesrecht niet alleen in woorden prijkt op een kaart, maar dat die eisch hoort het, gij allen, die 't niet bij woorden wilt laten ons brandt in de ziel en dat we tot minstens even groote opofferingen in staat zijn, als het er om gaat het groote middel te verkrijgen dat dc indiening van dwang- wetten kan voorkomen, als om die dwang- wetten tegen te houden wanneer ze zijn voor gesteld. Precies zooals mr. Troelstra terstond na de staking van 31 Januari uitjubelde nu hebben wij het wapen om nog meerdere rechten af te dwingen, bijv. algemeen stemrecht, in handen. Het anarchistisch avontuur" is nog niet uitgediend. De sociaal democraten zijn er nog even hard voor als in Januari, zij missen althans het vermogen om zich aan wie er voor zijn te ontrekken. Men blijve derhalve op zijn hoede De socialisten zijn in menig opzicht de volgelingen dor liberalen, altijd met dien verstande dat de volgelingen steeds verder gaan, altijd voortschrijden. Oaeindig dikwijls is de liefderijke Jezus gesteld als voorbeeld aan de harde wettische antire vol utionairen De socialisten volgen in hun pers en in hunne vergaderingen hier en daar dat voor beeld en verwarren liefde met zeker soort lievigheid, en trachten hunne tegenstanders te bevorderen tot sentimenteele producten waarmee ze spelen kunnen als de kat met de muis. Zij, zelfs Hermans, de vroegere redacteur van de Roode duivel, nemen ongevraagd de taak op zich om de christenen te onder wijzen in Jezus' liefdeleer. Jammer dat wij er niet van gediend wenschen te zijn. We weten het beter dan die heeren en doorzien best hunne eenzijdigheid. Voorzeker in Jezus woonde liefde in volle, goddelijke heerlijkheid, maar zou de Middelaar Gods en der menschen liefderijk kunnen zijn zonder tevens recht vaardig te zijn? Sprak Jezus niet zijn dikwijls herhaald »wee u" tot Farizeeën en Schriftgeleerden, en noemde Hij, de liefderijke, hen niet skin deren der hel", witgepleisterde graven vol van doodsbeenderen? Zoo ging Jezus' woord niet alleen in liefde troostend en zegenend, maar evenzeer in liefde vermanend en verwijtend uit. De geheele Christus is niet de gedeelde zooals die door zijne vijanden par occasie wordt voorgesteld. Blijkens bericht in do Nieuwe Courant is de minister Kuypor met zijn ontwerp Armenwet gereed. Het is met do memorie van toelichting reeds door den Minister raad vastgesteld. Binnen eenige dagen wordt het naar den Raad van State ver zonden. Minister Kuyper moet er bijzon der prijs op stellen, dat dit ontwerp, waar aan veel zorg besteed is, in dezo vierjarige periode tot stand komt. Het beginsel, waarvan de nieuwe Armen wet zal uitgaan is, dat er samenwerking behoort te zijn tusschen de verschillende bestaande organen van armenzorg. Deze samenwerking stelt de Regeering zich voor te zullen verkrijgen door samenwerking tusschen de verschillende bestaande or ganen van armenzorg in oen Armenraad, waarin op voet van volkomen gelijkheid de Intusschen schrijft de heer Bijkerk in Het Volk dat hij bij 't verwijzen naar deze dwangmiddelen niet aan algemeene werkstaking gedacht heeftMaar waar dan aan i diaconieën der verschillende protestantsche en Israëlietische kerkgenootschappen en het r.-k. armbestuur, zoogoed als de par ticuliere armenzorg vertegenwoordigd zijn naast hot armbestuur van do gemeenschap (Burgerlijk Armbestuur). De centralisatie in de armenzorg, aldus vorkregoD, zal een dor grootste fouten in de tegenwoordige armenverzorging opheffen het in menig geval bestaande volkomon ge brek aan samenwerking tusschen do ver schillende organen der armenverzorging, die in de nieuwe wet echter hun zelfstandig heid niet zullen vorliezen. Want door het samenbrengen van deze drio olementen, die zich thans op dit gebied bewegen kerke lijke, particuliere en overheids-armenzorg zal een centralisatie plaats vinden, naast een decentralisatie in do wijze van werken. De verdere inrichting der armenzorg zal volgens het bekendo Elberfeldor stelsel geschieden. Minister Kuyper neemt de klip, waarop naar zjjn meoning het wetsontwerp Borge- sius bij de christolijke partijen zou hebben gestrand, te hebben omzoild door uitdrukke lijk in de wet te bepalen, dat in geen onkel opzicht een diaconie of and ore instelling van barmhartigheid der kerkelijke gezind heden zal achterstaan bij het Burgerlijk Armbestuur of ondergeschikt zal zijn aan don Staat. Mocht do nieuwe Armenwet tot stand komen, dan hoopt minister Kuyper daarvan veel voor de leniging der sociale nooden. Ook het vraagstuk der pensionneering en der geheele sociale wetgeving zal, naar de minister zich vleit, door deze Armenwet veel van zijn moeilijkheden verliezen. De minister is steeds een overtuigd voorstander geweest van het Elberfelder stelsel, waarvan hij zich zeer nauwkeurig op do hoogte heeft laten brengen en welks toepassing hij ook in ons land zeer wel mogelijk acht. De Tweede Earner heeft gisteren, bij de voortgezette behandeling der telegraaf- en telefoonwet het bekende amendement van mr. Tydoman tot in het leven roepen van staatsexploitatie, na bestrijding door de heeren v. Wijck, v. Yeen en jhr. Pompe, en nadat de minister in een krachtig plei dooi, terecht als wel wat laat komend ge wraakt, het amendement onaannemelijk verklaard had, afgestemd met 45 tegen 31 stemmen. De rechterzijde stemde eenparig tegen en werd hierbij gesteund door de liberalen Hennequin, v. Foreest, Roëll, v. d. Vlugt en v. Karnebeek. Het is opmer kelijk dat aan de rechterzijde, bij zoo dui delijk te voorziene bedreiging van't stellen der portefeuille-quaestie nagenoeg twintig leden durfden afwezig blijven. Had de heele linkerzijde eenparig 't amendement gesteund, en hadden slechts twee leden van rechts zich bij hen aangesloten wat toch niet onmogelijk ware geweest, dan had de minister De Marez Oyens moeten aftreden. Laatst bij de stemming over de eeds- quaestie toen de heer Lohman en vier zijner vrienden zich met 't amendement-Smidt in zake de eedsquaestie vereenigden, was, mede door slechte opkomst der Christelijke partijen 't gevaar voor een nederlaag van den minister van Binneniandsche Zaken eveneens zeer groot. Slechts door den steun van drie vrienden van dhr. Lohman de heeren v. Idsinga, v. Dedem en v. Yeen en mr. Sehokking kon 't amendement welks strekking beslist vijandig was aan 't door den minister beoogde doellaten zooals 't isen later geheele principiöele omwer king worden verworpen Hulst. Bij de Dinsdag in het district Hulst gehouden stemming voor de Prov. Staten (vacature L. v. Waesberghe Jansens) werden uitgebracht 4192 stemmen, waarvan van onwaarde 113. Daarvan verkregen de heeren P. Dregmans (antir.) 1148, Jos. van Waesberghe (r.-k.) 1140, mr. F. van Deinso (lib.) 931 en C. Dierick (r.-k.), die zich had teruggetrokken, 860 stemmen. Herstemming dus tusschen de heoren Dreg mans on Van Waesberghe. Bjj de vorige stemming op den 13en stomden 4166 kiezers en waren 141 brief jes van onwaarde. Toen bekwam Dregmans 1187; Dumouleyn 1832 en Vogelvanger 938. Nu nog herstemming op 27 en 30 Oct. De berde Roomsche candidaten verkregen te zamen 2000 stemmenen slechts 40 stemmen beneden de meerderheid. Bij oenstemmigheid overtreft de Roomsche partij de beide andere in dit district in kiezerstal. Van den hoer Dregmans schijnon nogal stemmen op den heer Dierick te zijn over gegaan mot name te Koewacht. In de Najaarsvergadering der Staten van Zeeland zijn onder moer aan de orde Benoeming van een lid van Gedeputeerdo Staten, vac. Van Waesberghe Janssens. En voorstellen van Gedeputeerde Staten tot diligentverklaring ten aanzien van een ver zoek van hot Gemeentebestuur van Zierikzee om subsidie voor eene avondschool voor vakonderwijs, en van een adres van het Bestuur der afdeeliDg Zeeland van de Neder landscho vereeniging tot bescherming van dieren. Voorts tot afwijzing van het ver zoek van den Gemeenteraad van Oudelande om renteloos voorschot voor wegsverbete- ringtot inwilliging van het verzoek van W. Moelker c. s. te Tholen om subsidie voor een wagendienst TholenSt.-Maartensdijk, en van het verzoek van den Gemeenteraad van St.- Philipsland, om subsidie van ten hoogste 500 in de kosten van aanleg van eene vaargeul naar de haven aldaar. Verdor tot overneming van het risico, voortvloeiende uit de Ongevallenwet 1901, voor zooveel den stoombootdienst op de Wester-Schelde betrefttot verhooging van het subsidie aan de Vereeniging tot stichting en instand houding van eene ambachtsschool te Zierikzee tot afwijzing van het verzoek van het Be stuur der Vereeniging «Vereenigde Hand werkslieden te Neuzen", om een subsidie voor hare afdeeling voor vakonderwijs tot verwijzing naar Gedep. Staten van een nader adres van P. van Bijken, pachter van den tol bi) Axel op den weg van Neuzen naar Axel, om vermindering van pachtsom tot opening van een crediet tot een maximum van 100 aan de commissie van toezicht op de proefvelden in Zeeland voor den aan leg van proeftuinen in 1904tot toeken ning van een subsidie van 100 ten be hoeve van een in September 1904 te Goes te houden tentoonstelling van bloemen en vruchten en tot wijziging van de begrooting der enkel Provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1903. Eindelijk een voorstel betreffende een nader verzoek in zake den tram BrouwershavenBurghsluis. Bij besluit der Staten van 10 Juli wer den Ged. Staten diligent verklaard ten aanzien van het adres van den gemeenteraad van Oudelande om een renteloos voorschot uit de provinciale fondsen van f 4850, ten einde een drietal grindwegen in de bebouwde kom dier gemeente door klinkerbestrating te kunnen verbeteren. Reeds meermalen, o. a. bij besluit der Staten van 10 Juli 189 L, is beslist dat do gemeente zelve voor de verbetering van straten of wegen in de bebouwde kom be hoort te zorgen, zoodat reeds op dien grond afwijzing van het verzoek zou moeten vol gen. Bovendien is in 1867 een renteloos voor schot uit de provinciale fondsen verleend voor do begrindiDg van twee der bedoelde wegen, als onderdeel van de hoofdverbin ding met Driewegen en met Baarland. Er wordt dus voor de tweede maal een rente loos voorschot tot verbetering van denzelfden weg gevraagd, hetgeen herhaaldelijk door de Staten is goweigerd, o. a. bij besluit van 16 Juli 1897. Ged. Staten stollen derhalve voor het verzoek af te wjjzon.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1