el Vlasmarkt. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 9. 1903. Dinsdag 20 October. 18e Jaargang. HISTORISCH ouwers 1 CHRISTELIJK- Bnitenlandseh Overzicht. REGTSE, rkooping. 3T0BER 1903, Zalf- en Meik in Ossen en Dofd en Hart. I In Slempelband f 1,90. AMEN Rotterdam. indsche Hypotheek- en idiet-Vereeniging iedschappen ZONEN. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRUS DER ADVERTENTIËN Calvijn en Servet. Uit de Tweede Kamer. verkelijke succes e te verwerken i rugwaarts. proeflevering. DELBURG. jMANN zal tien, ten herbergo :e Schore, Den eerste deel van J ng, loopende van en bestaande uit st slechts drie spectus raat C 19. 0 n Effecten en ver- de meest voor- Nemen gelden il ing 3 tot 3 V2 1 bankpapier en nsengracbt .MSTERDAM, en 2e hypotheek, en bedrijfskapi- r m ij n vanaf 300 ng in 5 10 15 Kippenmais, Paardeboonen, j Piksel, emelen, Lijnkoek, koek merk Delfia, 3ibbikoek en Meel, 'anger, leel, enz. enz. VERHULST. ien van i en York en, aarns, enz. enz. eersche weg T 17. >ellen SES. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 19 October 1908. Provinciale Stoombootdienst op de Wes- tersehelde Vlissingen. Staat van vertraging in den treinenloop te Vlissingen van Vrijdag 9 Oct. tot en met Donderdag 15 Oct. 1903. Oct. 9 in plaats van 11,44 te 12,40 3,46 3,40 11 3,16 3,30 12 11,44 11,57 13 11,44 12,03 Al deze treinen misten de aansluiting, beide voor Breskens en voor Terneuzen. Terwjjl men in Servië en Italië hoort van ministriësle crisissen, gewaagt men elders weer van vorstenlevens die in ge vaar zouden zijn. De Koning van België die een goed geslaagd uitstapje naar Parijs maakte, is van daar naar Weenen getogen, waar hij met geestdrift ontvangen werd door den Keizer en de bevolking. Onderweg had een sterke macht de spoorlijn bij Innsbruck bewaakt, dewijl men fluisterde van een voorgenomen dynamietaanslag. Op den Hofburg zat de Vorst aan een feestmaal aan, waarbij hartelijke toosten gewisseld werden. Ook Parijs en Rome warek Zaterdag avond vrij roerig. Te Parijs ging, tijdens de feesten ter eere van het Vorstenpaar uit Italië bij een fakkeloptocht het paard van een huzaar op hol, vijf menschen werden gejvond. Erger is dat een onbekend ge bleven misdadiger twee revolverschoten loste op den abbé Lebel, leeraar aan een klein seminarie, en dat deze doo- delijk gewond werd. Te Rome zijn Zaterdagavond vijftigdui zend betoogers in verscheiden groepen met de Italiaansche en Fransche vlaggen en met talrijke muziekkorpsen, die de volks liederen speelden, door de stad getrokken. Een ontzaglijke menscbenmenigte juichte hen toe. Voor het Fransche gezantschap werd met onbeschrijflijke geestdrift ge manifesteerd. En eindeljjk, wat Servië betreft, van daar werd met verwondering vernomen de toezegging van de Skoepsjtina in haar adres van antwoord op de Troonrede »dat het leger vereenigd om den troon staat en beantwoorden zal aan al de verwachtingen van vorst en volk voor de verdediging van het vaderland en de handhaving van orde en wet". Of Koning Peter wel erg gerust zal zijn op deze toezegging, wordt er niet bjj ge meld. FEUILLETON". Op 27 October e. k. zal het 350 jaar geleden zijn, dat Michael Servet op den brandstapel te Champel, een voorstad van Genève den dood vond. Nu is men van plan om voor Servet een gedenkteeken op te richten en daar zal het volgende op komen te staan»Wij de eerbiedige en dankbare zonen van Cal- vjjn, veroordeelende een dwaling, die een dwaling harer eeuw was, en de trouwe aanhangers der gewetensvrijheid naar de ware beginselen der hervorming en des evangelies, hebben dezen zoensteen opge richt den 27sten October 1903". Dat zjj, die zulk een hulde wenschen te brengen aan de nagedachtenis van Ser- -yet, zich ,,de eerbiedige en dankbare zonen van Calvjjn" noemen, klinkt wel wat heel zonderlingmaar men doet het hier. Nu is het bekend genoeg hoe de tegen standers van Calvijn aan hem den trenrigen dood van Servet toeschrijvendeze laster lijke beschuldiging evenwel wordt door de geschiedenis gelogenstraft. Wij laten daar omtrent hier volgen wat Dr. Hoedemaker onlangs in De Volksbode meededeelde ijDut men een standbeeld ter eere van Men verdiept zich in gissingen wat den Czaar bewogen kan hebben zijne reis naar Rome op te geven. Dat in hel Italiaansche parlement door socialisten woorden van beleedigende strek king over hem geuit zijnen in die partij ernstig en breedvoerig zelfs met buiten landers, beraadslaagd is hoe zich bij de komst van den Czaar tegenover hem te gedragen, zal er zeker wel toe hebben bijgedragen. Maar waarom houdt dan de Russische gezant te Parijs zich dezer dagen verre van de feestelijkheden welke ter eere van het daar toevende Italiaansche koningspaar worden gegeven? Dit is een te opmerkelijker feit, waar de onwankelbaarheid van het Fransch Russisch verbond nog steeds heette vast te staan. Men zoekt de oorzaak elders. Reeds vernam men van hechte vriend schapsbanden, door Koning Eduard, eerst te Parijs, en daarna te Rome aangeknoopt. De verbroedering tussehen Rome en Parijs is hierop gevolgd. En nu zegt men dat hier een stukje politiek wordt gespeeld, dat in de toekomst beteekenis kan hebben. Engeland heeft nu geen oude Koningin meer, maar een Koning, die er op uit is Engelands macht te vergrooten, Ruslands macht te fnuiken, en Duitschland te dwars- boomen. Daarom werd eerst gepoogd het drie voudig verbond Duitschland, Oostenrijk, Italië te verzwakken, door Italië te be trekken in een bond der Middellandsche- Zeestaten Engeland, Italië, Frankrijk. Zoo iets als vóór den Krimoorlog heeft plaats gehad. Een en ander zou in verband staan met do veronderstelling dat Rusland meer toe nadering tot Duitschland zoekt. Ten gevolge hiervan vermijdt nu de Czaar alle persoonlijke aanraking met den Keizer, en het moet ook om dezelfde reden zijn dat hij afzag van een bezoek aan des Keizers vriend, Koning Victor Emanuel. Bij deze opvatting, zoo zjj juist is, zou den dan de socialisten zoo ongeveer als zondebok dienst doen. Het protectie-vraagstuk blijft Engelands staatkunde beheerschen. Do leidors der liberalen Rosebery en Bannermann gaan, ieder op bun wijze, voort met tegen de plannen van Chamberlain te getuigen. Zij weerspreken ten sterkste diens bewering dat Engeland op den rand van den afgrond staat en de koloniën op het punt zijn afval te plegen. De toon der polemiek wordt al scherper. Dit belet echter niet dat twee staatkundige den man opricht, die zich op de eene of andere wijze verdienstelijk heeft gemaakt, ligt voor de hand. Dat men bierdoor een partijbelang dient en de gedachtenis van den man wenscht te eeren, wions verdienste alleen door zjjn geestverwanten of partijgangers zoo boog wordt aangeslagen, is mots ongehoords Maar dat men een standbeeld opricht, bp wijze van aanklacht tegen den man aan wien men den dood van het slachtof fer wgt, dat men op deze manier wil eeren, is eenig in de geschiedenis. Het is in één woord sehandelpk, dat men zoo iets durft bestaaD en op zoodanige wijze de geschiedenis durft vervalschen.° Gelukkig ontbreekt het niet aan tegen spraak. Veroorloof mij hieraan een en ander te ontleenen, dat uwe lezers op de hoogte van de kwestie zal kunnen stellen. Die tegenspraak geldt 1. De voorstelling alsof Servet ter dood is gebracht, omdat hij niet rechtzinnig was in zijn belijdenisen met name het leerstuk der Drieëenheid verwierp. Men heeft, wel is waar, niet enkel lof voor Servet. Men ontkent niet, dat deze gehuicheld, gelogen, zich zeiven op allerlei punten tegengesproken heeft, onvoorzichtig tegenvoeters elkaar een bewijs van waar- deering zonden. John Morley heeft nameljjk, gelijk wij reeds vroeger meldden, een levensbeschrij ving van Gladstone in het licht gegeven. En nu zal de eerste minister Balfour, uit waardeering voor dien arbeid, den schrijver voordragen om benoemd te wor den tot baronet. Het strekt beiden tot eere dat zulk een geducht politiek tegenstander in dezen vorm beloond wordt wegens zijn letter kundigen en geschiedkundigen arbeid. Hoe het in Oost-Azië afloopt Niemand die 't zeggon kan. Rusland verstorkt zijne vlooten dit komt Frankrijk en Engeland, en vooral Japan niet gelegen. Steeds meerder Russische oorlogsschepen worden naar de Chineesehe zee gezonden, of zijn aldaar gearriveerd. Nog een wijle en de Russische opper macht in de zeeën van het Verre Oosten is verzekerd, en dan behoeft Rusland voor aanvallen niet meer beducht te zijü. Dit weten zijn tegenstanders, en mon hoort ze meesmuilon In den Balkan houdt het schriklijk pleit van dwang en vrijhei! aan. De Bulgaren lieten een locomotief in de lucht vliegen, welke een trein met mili tairen voorafging. Er werd wel geen schade aangericht, maar het teekent toch den toestand. In Macedonië zullen velerlei hervormin gen worden ingevoerd, en de mogendheden zullen het ten uitvoer leggen dier hervor mingen controleeren. Het einde van den oorlog is zeer ge- wenscbt, met bet oog ook op den naderen den winter, en op de 22000 vluchtelingen uit Macedonië, die zich in de bergstreken van Bulgarije bevinden meest grijsaards, oude vrouwen en kinderen, die niet kunnen terugkeeren voor hunne veiligheid verze kerd is en hun de middelen zijn verschaft om hunne verwoeste en vernielde huizen weer op te bouwen. Bij de behandeling van de telegraaf- en telefoonwet op Vrijdag 1.1. hield de afge vaardigde van Tiel, dhr. Tydeman schier de geheele zitting de aandacht der Kamer bezig door de verdediging van eenz z. i. noodzakelijke aanvulling van artikel één, ten doel hebbende om n. 1. in beginsel aan te nemen de staatsexploitatie van tele graaf en tolephoon. In eene heldere, zaak rijke rede, zette hij zijne hezwaron tegen het aanhangig wetsontwerp uiteen. Reeds bij de algemeeno beschouwingen is geweest enz., enz. Maar in het beeld, dat men van Servet heeft geteekend, ziet men den Godslasteraar niet moer, die op de meest afgrijselijke wjjze den spot drijft, met hetgeen den Hervormers heilig was. De volgende herinnering is daarom niet overbodig. Calvijn, die alle mogelijke moeite had aangewend Servet tot andere gedachten te brengen, zond Servet in de gevangenis, met hetzelfde doel een exemplaar van zijn Institutie, dat hij met allerlei bittere en smadende randteekeningen terug ontving. Welke geest hem bezielde blijkt uit de volgende aanhaling «Uw Evangelie, schrijft Servet, is zonder God, zonder geloof, en zonder werken. In plaats van God hebt gij een driekoppigen helhond, in plaats van geloof een rampzalige' droomerijde mensch is u een blok en God een monster met een gebonden wil." De geboorte van Christus bespottende, zegt hij«Indien de Engelen als ezels op aarde kwamen, zoudt gij moeten toegeven, dat de engelen ezels waren, in een ezels huid stierven en lange ooren hadden. Naar dezelfde logica zoudt gij ook moeten toe geven, dat God zelf een ezel was, de Heilige Geest een muilezel, en dat de Heilige Geest gestorven was toen de muilezel stierf". kwam het uit, dat het ontwerp wegens de beginselen, welke er aan ten grondslag liggen, dezen afgevaardigde allerminst kon bekoren. Het had zoo lang op zich laten' wach ten en daardoor zijn actualiteit verloren naar hjj meende. En het blijft zelfs de vraag, vooral nu de electrische industrie zoo'n hooge vlucht heeft gonomen, of wij mot het oog op het verkeer en do eigen dommen, het nog met zulk een wel wat verouderd ontwerp kunnen stellen. De Minister van Waterstaat gaf den heer Tydeman toe, dat het noodzakelijk is om maatregelon te nemen voor de elec trische geleidingen in haar geheel met hot oog op mogelijke gevaren zoowel voor telegraaf- en telefoonleidingen als voor het publiek. De regeeriDg is dan ook reeds werkzaam, om zulke maatregelen in eene wet te belichamen. Evenzeer gaf Z.Exc.' don heer Tydeman in uitzicht als antwoord op eene des betreffende vraag de invoering van eene commorcieele boekhouding, vooral ook in verband met de tarieveD, eene zaak, waarop ook dhr. v. Löben Seis had aangedrongen. Na deze algemeene beschouwingen kwam het kardinale punt. In een kalm, helder betoog, vrij van alle partijpolitiektonzij men staatsexploitatie als cachet aantnerke van de een of andere partij zette dhr. Tydeman uiteen, waarom hij staatsexploi tatie zoowel van telegraaf- als gemeente telefoon wenscht. Vrij algemeen, zoo merkt deze afgevaar digde op, was vroeger de meening, dat de communale d. i. gemeontelijke telefoon een zuiver gemeentebelang was, en daarom evenals het gas en de waterleiding door de gemeente behoorde te worden geëxploi teerd. Immers, zoo meende men, hadden daarbij alleen de ingezetenen belang. Later is men gaan inzien en waarlijk gelukkig dat eene goede regeling der plaatselijke telefoon ook eon nationaal be lang is. Ze komt niet alleen den inwoners die zijn aangesloten, maar ook hun ten goede, die zich ook in ver verwijderde streken kunnen aansluiten. Bevordering van het binnenlandsch verkeer, van handel en nijverheid is er een gevolg van. Terecht heeft de regeering dit alzoo in gezien en begrepen. Van waar anders de concessie, welke zij van de gemeento is gaan eisehen voor den aanleg Deze toestanden gaan tot het verleden bohooron. Nu is de tijd daar, om een beter be ginsel, het beginsel der Staatsexploitatie in toepassing te brengen. Een systeem, waarhij aan allo ongerief in deze, een eind wordt gemaakt. In een der verhooren voor den Raad, waarbij Calvijn uitgenoodigd was de bespre kingen te leiden, merkte deze op dat de leer van Servet niet alleen den Christelijken, maar allen godsdienst omverwierp, omdat voor hem het onderscheid tussehen het schepsel en den Schepper, het goede en het kwade wegviel. «Zeker," antwoordde Servet met een voornaam lachje, «de Godheid woont even goed in den Duivel als in hout of steen, alles is vol goden." »Ik sprong vol ont zetting op," schreef Calvijn later. »Hoe rampzaligeriep ik uit, stapt iemand op de Godheid wanneer hij zijne voeten op dezen vloer zet Gij schaamt u toch dezen onzin te debiteeren «Integendeel," sprak Servet weder, „ik twijfel geen oogenhlik, dat deze vloer, of wat gij mij ook moogt wijzen, tot het weten Gods behoort." Tot recht verstand der quaestie is het noodig dit element van Godslastering in de dwaling te laten uitkomen. Volgens de gemeenschappelijke belijdenis der reforma toren was niet de dwaling, maar de Gods lastering strafbaar met den dood. Of dit gevoelen Bijbelsch of onbijbelsch, goed of kwaad was, laten wij nu geheel in het midden. Wij constateeren slechts het feit, waarnaar het vonnis door den Raad van Het rechte oogenhlik daarvoor is thans aangebroken. Bejammeren moet hij het daarom, dat in het wetsontwerp het be ginsel van staatsexploitatie is losgelaten. Losgelaten ja, want het ontwerp der Staatscommissie, waarnaar dit ontwerp is gemodelleerd, had juist het beginsel van Staatsexploitatie hoog gehouden. De meer derheid was er voor. En nu is de re geering eenvoudig „de voorstellen der com missie gaan aanpassen aan het concessie- stelsel." En hiermede is het genoemde ontwerp der commissie van zijn leidend beginsel beroofd en is er de ziel uit weggenomen. Het eenige, wat nog een schijn van Staatexploitatie vertoont, is de bepaling dat de regeering de tarieven moet goed keuren. Maar 't is ook niet meer dan sehjjn. Uit alles blijkt, dat de regeering het concessie-stelsel wil handhaven. In dit systeem blijft alles afhankelijk van gemeentebesturen en particulieren. En het gevolg is, dat vele streken iu ons land van de noodige gemeenschap blijven verstoken, want van het initiatief der gemeenten ten plattenlaiade is te dezen opzichte waarlijk niet veel te verwachten. En daarmede worden ontegenzeggelijk vele belangen geschaad. Minder sterk bleek deze afgevaardigde te staan, waar het gold de beantwoording der vraag„Op hoeveel zal den Staat die naasting komen Spreker meent van ruim acht millioen. De finantiëele zijde van het vraagstuk behoeft niemand afte- schrikken, want de inkomsten zullen ruim schoots de uitgaven dekken, zoodat de rente nog vier proeent zal bedragen. Tot zoover de heer Tydeman, die een medestander vond in zijn medelid Bos. Ontegenzeggelijk lag in de finantiëele zijde de zwakke stee in des heeren Tyde- mans betoog. Deze afgevaardigde noemde wel een som van S millioen doch is dit bedrag eigenlijk wel aantegeven? Het is geen wonder, dat de Minister in zijn antwoord aan den heer Tydeman al den nadruk liet vallen op de groote kosten, welke een Staatsexploitatie met zich zou brengen. Met die onzekerheid voor oogen zou Staatsexploitatie niet veel meer dan een sprong in de duisternis zijn. Zoo dacht en sprak ook dhr. Pompe v. Meerdervoort. Overigens was ZExc. zeer toeschietelijk en meegaande. Niet gaarne zou de Minister zeggen, dat de plaatselijke telefoon slechts de gemeente geldt. De mogelijkheid is volstrekt niet uitgesloten, dat de Staat het telefonisch verkeer aan zich zal trekken. Doch dit is van lateren datum. Op het Genève over Servet geveld, moet worden beoordeeld. En wij aarzelen geen oogen hlik een geleerde, iemand m. a. w. die geacht wordt kennis te hebben genomen van alles wat te dezer zake geschreven is, van kwade trouw te beschuldigen, die dezen factor in het proces buiten rekening laat. Had Servet, wij zeggen niet zjjn gevoelen, maar zijn Godslasteringen herroepen, leed wezen betuigd, wegens de uitdrukkingen waarin hij het geloof der christenheid had beschimpt en de belofte afgelegd, dat hjj zou ophouden dat geloof te bestrijden, zjjn leven zou zeker gespaard zijn gebleven. 2. De beschuldiging dat het Calvijn is ge weest die Servet, toen deze onder een aange nomen naam te Lyon woonde, bij de Inquisitie heeft laten aanklagen. De geschiedenis is in 't kort als volgt Een Franschman, een voornaam heer, zekere La Trie uit Lyon, om des geloofs wil naar Genöve gevlucht, antwoordde een zijner bloedverwanten, die hem verweten had, dat het Protestantisme de eenheid en de zuiverheid van het geloof verwoestte, met te wijzen op een allergevaarlijkst en schandelijk werk (van de hand van Servet) dat uit een Roomseh land en wel uit Lyon naar Genèvo gekomen was. Dit schrjjven

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1