NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 8. 1903. Zaterdag 17 October. 18e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH POLITIEK ALPHABET. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN RECLAMES. De drie 8. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Hij <lit nummer behoort een Iiij voegsel. A is de Aibeid, zoo luide geprezeD, Die ons geen straf maar een zegen moet [wezen, Want zonder Arbeid kwam nooit iets tol [stand, Arbeider zijn strekt tot eer, is geen schand. B de Beginselen, die we belijden, En voor dewelke we steeds willen strijden Toetssteen daarbij is de Bijbel, Gods Woord, Op dezen grondslag nu bouwen wij voort. C Constitutie, ook Grondwet geheeten, Die aan Regeering en burgers doet weten Welke verplichting hen op wordt gelegd En hoe zij waarborgt hun vrijheid en recht. D, ons District, dat we blijven bewerken, Om er de organisatie te sterken Of hebt ge liefst voor D 't woord Democraat, Dat is reclame thans, maakt daarop staat. E kan wel zijn de Enquête-commissie, Da's weer een vreemdeling, met je per- Zeg dancommissie, die onderzoek doet, Hoe men de zaken bij 't Spoor reeglen moet. F is de groote Familie dergenen, Die tot één tegenpartij zich vereenen Wel is neef socialist wat ontaard, Toch blijft 't Familie, zooals werd verklaard- 0 is 't Gezag tot bescherming van het goede' Ook onze vrijheid deelt dus in haar hoede Zonder Gezag waar' die vrijheid dra zoek' Tirannie werd voor ons volk dan de vloek' H onze schoone en rijke Historie, Prent ze den kinderen goed in't memoiie Daaruit verneemt ge, wat God heeft gedaan En hoe 't ons land en ons volk is vergaan. 1 doet ons denken aan vroegere tijden, Toen wjj in Isolement moesten strijden Daarin lag kracht, 't heeft vervloeiing belet, Nu z[jn met 't tjj ook de bakens verzet. J brengt vanzelf op 't idee van Justitie, Bron van veel ergernis net als Politie Voor al wat rood is doch klinkt het niet raar Dat men in nood wel den steun wil van haar K, 't Kabinet, dat nu sedert twee jaren Merkbaar een anderen Koers uit ging varen Niet in full speed, maar beleidvol en zacht, Zoo men 't van kundige stuurlui verwacht. L duidt gewis op den naam Liberalen, Welker papieren zoo sterk zijn aan 't dalen Eens een partij, zoo gevierd in den Staat, Nu zonder kracht, door haar kind'ren gesmaad. M is de Meerderheid, die we verkregen, Na jaren worstelens op hoop van zegen Zijn wij nu goed onze roeping bewust Niets schaadt zoo zeer als ontijdige rust. Zierikzee, 10 Oct. 1903. N, onze Natie, waartoe we behooren, 't Eigen land kan ons het meeste bekoren Neen, in dat opzicht zijn wij niet Neutraal Onze partij wil zijn Nationaal. O wijst op 't edele Stamhuis Oranje, Met ons vereend in den strijd tegen Spanje Elk Neerlandsch hart stemt de bcê met [ons in Spaar lang, Heer, de Oranje-Vorstin P zal 't Program der Partij zeker wezen, Daarin kan men de beginselen lezen, Vastgesteld door het Centraal-Comité, Toegelicht nader door onzen Premier. Q sluit in zich al de Quaesties, die branden, 't Veiligst daarbij gaat, die thuis houdt zijn [handen Hier echter zijn al die Quaesties probaat, Met letter Q wisten we anders geen raad. R, Revolutie, die, spottend met wetten, De orde van zaken in 't land om wou zetten Maar de Regeering hield hoog het Gezag, Zoodat men d'aanslag verijdelen zag. S is het Stemrecht, dat vóór alle zaken Men nu met spoed Algemeen tracht te [maken Zoo wil althans Sociaal-Democraat, Waarbij Vrijzinnig- ter zijde hem staat. T doet den Tegenstand nu reeds ontwaren, Dfen de regeering van links zal ervaren Troelstra wordt dan commandant-generaal Hij geeft reeds lonkjes aan oom Liberaal. U wil op de Unie-collecte ons wijzen, Die als een jaarlijkscn protest kan bewijzen, H09 groot een onrecht aan hen is begaan, Die met de Christlijke School slechts vol staan. V is 't„Verzaamlen", dat nu wordt geblazen, Door hen, die op het regeerkasteel azen VrageWelk motto zal sieren den Hoed, Waaronder 'tal zich verzamelen moet? W is de Winter-Campagne om te leeren, En de beginselen te propageeren 't Is ook de Waarheid, die gaat bovenal, En die ten slotte het pleit winnen zal. X, in de Algebra steeds 't onbekende, Voor menig leerling een bron van [ellende Speelt ook in Politiek wei eens een rol, Die aan bereeknaars de handen geeft vol. IJ noemt den IJ ver, dien wij moeten kweeken, Laat bij dien IJ ver 't verstand niet ontbreken Wat ge ook doen moogt, hier kunt ge op aan Goed overleg heeft reeds half 't werk gedaan. Z sluit de rij en wijst ons op Gods Zegen, Waaraan voor allen het meest is gelegen Schenk ons dien Zegen, o HeerMet die bee Eindig ik dit politiek ABC. D. M. 16 October 1903. Reeds lang is de liberale partij als staat kundige êenheid uiteengevallen. Reeds in 18S9 had professor Drucker het in Groningens Burgerplichtuitge sproken „Als het waar is, zooveel hoofden, zooveel zinnen, dan is dit bij de libe ralen het geval". Mr. S. v. Houten schreef reeds in zijn Staatkundigen Brief van 28 October 1890 „dat het een ongerijmdheid wordt aan de liberale kiezers in den lande te vragen de liberalen en bloc te steunen". Professor Buys schreef in de Gids van Januari 1891„de natuurlijke eigenschap pen van de liberale partij zijn bet onvermogen harer leden om zich tot een eenheid samen te voegen". Mr. v. Gilse (thans hoofd-red. van de Amsterdamsche Courant verklaarde in dat zelfde jaar 1891 „dat de zoogenaamde li berale party niets meer is dan een illusie, een fantoom". Wat in duidelijk Hollandsch wit zeggen een droombeeld, een spook Mr. v. Delden (oud-minister) sprak onder jneer Maar nu Wie denkt er tegenwoordig aan beperking van den rechtstaat? Wel zijn die grenzen niet gemakkelijk dui delijk te trekken. De maatschappij echter is er, zij behoeft niet gemaakt te worden, en nu moet het doel van elk verstandig mensch zijn verbetering, niet omverwer ping. Alleen waar de nood eischt (als bij armenzorg bepaald is) moet de Staat tusschenbeide treden. Andere liberalen eischen uitbreiding der staatszorg zij vragen een vaderlijke, ja, om met een Engelschman te spreken, een groot moederlijke zorg van den staat. fVat onder scheidt hen van de aanhangers van het staats-socialisme? Zoo wordt de staats bemoeiing een integreerend deel der staatsinrichting en de staat zelve de al- gemeene opvoeder van het menschelijk geslacht. Zoo ziet men twee schakeeringen onder de liberalen, die, qedreven door toeqeefelijk- held, lang bijeen zijn gebleven. Scheiding MOET VOLGEN. Nu, deze scheiding is gekomen. De liberale party is in oud-liberalen, unie-liboralen, en vrijzinnig-democraten uiteengevallen. Maar de hoop op hereeniging is niet opgegeven. Alleen maar, men verschilt omtrent de middelen. Yan Houten die nog steeds alle heil ziet in het anti elericalisme noemde dezer dagen het pogen om gezamenlijk met de uiterste linkergroepen op grondwetsher ziening tot verkrijgen van algemeen stem recht aan te sturen, een onberaden stap, waardoor de gewenschte eenheid niet alleen niet terugkomen zal, maar ook voor langen tijd onmogelijk zal zijn gemaakt. Doch de Liberale Unie, Vrijzinnig De mocraten en S. D. A. P. verwachten van de algemeen-stemrechtbeweging een nieuwe toekomst, voor de linkerzijde. Wel zal in dit koor de oude liberale partij wel niet den boventoon hebben. Wel zal de leiding die vroeger bij de Thorbeckes, Kappeijnes en Van Houtens berustte, op de Troelstra's en Noltings overgaan. Doch, om de eenheid te herkrijgen moet men niet al te kieskeurig zijn en wat is er ten slotte in een naam Wij willen deze beweging voor algemeen stemrecht kalmpjes zien aankomen doch scheppen ons geen illusion dat de linker zijde die reeds voor 1883 feitelijk niet meer één was, op deze punten algemeen stem recht, en algemeene staatszorg, nog voor de nieuwe Kamerverkiezingen tot eenstem migheid komt. Eene eenheid, die in plaats van op be ginsel, op utiliteit berust, brokkelt af, nog voor zij zich kan uitspreken. Wat mr. Goeman Borgesius in de Libe rale Unie te hooren gaf, was slechts toe komstmuziek Ia een schrijven van Dr. Bessem, rector van het Christelijk Gymnasium te Utrecht, wordt „Jong Nederland" halfmaande- lijksch tijdschrift voor Gymnasium, Han delsschool en Hoogere Burgerschool enz. in den ban gedaan. En dat waarlijk niet onverdiend. Een gelegenheidsstukje te ergerlijk en te schandelijk om hier afteschrijven, en dat nog wel van de redactie, waarin wij, zooals Dr. Bessem het uitdrukt, jeugdige menschen met het heilige zien heen en wéér sleepen als jonge honden met een mat, heeft de maat doen overloopen. Zulk een schandelijk geschrijf wordt dan ook terecht gequaliflceerd als een monster achtigheid van het treurigste soort. Wij ontvingen het Jaarverslag der ver- eeniging Johannes tot steun (pensioneering) van rustende christelijke onderwijzers. Bij het verslag was een aanvraag gevoegd om geldelijkon steun. Voorzitter en secretaris der ve. eoniging zijn de heeren Van Zanten te Zeist en Jansen te Rotterdam. Het verzoek wordt gesteund door de besturen van „Christeljjk Nationaal Schoolonderwijs" voorziiter prof. Woltjer seer. Bremer. „Geref. Schoolonderwijs" voorzitter prof. Noordtzij „De Schoolraad"het moderamen H. Pierson voorz., Jhr. Mr. A. F. de Savor- nin Lohman en R. Derksen, secr. „Christelijk Volksonderwijs", voorz. dr. De Visser; secr. C. W. v. Bentveld. Mogen ook wij deze bede voor onze oude christelijke onderwijzers steunen Waarom vaccine-dwang De voorstanders der vrijheid wenschen den voorstanders der vaccinatie niets in den weg te leggen om zich zelf en hun kinderen te laten inenten. Waarom zijn de laatsten dan tegen vrijheid voor de eersten Als de inenting zoo kostelijk werkt, waarom zyn dan de voorstanders der inen ting nog bang om met gezonde niet-ge- vaccineerden in aanraking te komen of hun kinderen op de schoolbanken er naast te laten zitten De door pokken aangetasten worden toch immers altijd afgezonderd, zoowel zij als hun huisgenooten Is in buitengewone gevallen de inenting gewenscht (Dr. Den Houter haalde daarvan te Middelburg een voorbeeld aaD), is dat nu een reden om in gewone gevallen door de school ouders te noodzaken hun kinderen te laten inspuiten een stof, waarvan de werking op alle organen des lichaams nog volstrekt niet vaststaat Moderne ketterjacht. Het is een bekend feit, dat de aanhan gers der Christelijke partyen dikwijls met veel tegenstand te worstelen -hebben. Het woord achteruitzetting is hun niet vreemd en zij, op wier lippen de woorden verdraagzaamheid" en vmenschenminals het ware bestorven zijn, doen aan die achter uitzetting in den regel niet weinig mee. Men leze maar eens wat onlangs in een tijdschrift voor Vrijmetselarij te lezen stond Ieder B.-. afzonderlijk moet overal waar hij kan, bij verkiezingen, benoemingen, begunsti ging van neringdoenden, aanneming van dienst baren en werklieden, liefdadigheid niet te vergeten, alle roomschen, en nu ook alle Euy- peranen en alle aanhangers van Br. de Visser boycotten. Dit advies, om alle Roomschen, antirevo lutionairen en Chr.-Historischen voor het geheele maatschappelijke en publieke leven in den ban te doen, is naderhand nog eens door Br.*. W. Zuidema versterkt geworden. Elke uitrafeling van deze woorden, zegt de Maasbode terecht, zou den indruk van deze morderne ketterjacht bederven. Graafschapper. BRIEVEN UIT VLISSINGEN. I. Geachte Redactie! Gij wilt mij zeker wel eenige plaats inruimen voor eenige mededee- lingen en opmerkingen gedaan van uit het midden eener groote gemeente van Zeeland. Hoewel wij niet gaarne zouden beweren, dat in Vlissingen (want dat is deze gemeente) nu juist het hart van Zeeland klopt, zoo was het toch volgens de laatste volkstel lingen zelfs de meest bevolkte gemeente van ons eilandenrijk, van onze provincie Zeeland. Als haven- en visschersplaats en op industrieel gebied staat het beslist boven aan, ja neemt in Zeeland eene eenige po sitie in. Als havenplaats, als loodsenstation is Vlissingen (Flushing, Flessengue) in het buitenland wijd en zijd bekend en de groote schepen, bij de Maatschappij „de Schelde" gebouwd, en allerwegen wegens bouw, inrichting en machinerie geroemd, doorkrui sen voortdurend de groote zeeén. Schoone mailbooteu vormen een brug naar Enge land. Maar ook historisch heeft Vlissingen een doorluchten naam. De stad, de eerste die het voorbeeld van don Briel volgde in 1572, koos het eerst in Zeeland met be slistheid voor den Prins en voor de vrij heid, zij stond ook vooraan in den strijd voor do vrijheid van geweten. Onverschrok ken vochten hare zeehelden in den Vrij heidsoorlog, en het standbeeld van De Ruyter, nu niet meer met den rug naar de zee gekeerd, maar met fleren blik het oog wendend naar het ruime sop, herin nert aan de roemrjjkste dagen van ons voorgeslacht en aan de eere voor Vlissin gen, zelfs Nederlands grootsten zeeheld onder zijne zonen te mogen tellen. Vele stormen van allerlei aard zijn over Oud Vlissingen heengegaan. Het vroeger betrekkelijk klein Vlissingen is machtig uitgebreid en toegenomen in bevolking. Ook zijn de stormen op geestelijk gebied ons niet gespaard. Oud Vlissingen was een plaats, waar de liefde tot Gods Woord en de toepassing van deszolfs beginselen op maatschappelijk en staatkundig gebied diep ingeworteld waren en we mogen zeg gen, dat zjj hier ook nog weder herleven en wodor opkomen, zonder ooit geheel uit- goroeid te zijn gewoest. Do uitbreiding der stad bracht vele vreemdelingen der waarts, toch leven de oude beginselen bij velen voort en is er strijd en worsteling, om ze te bewaren, in do praktjjk te bren gen on in haar heilzamo werking naar de behoeften van onzen tijd wederom in rui meren kring te verbroiden. Onder de krachtige middelen, waardoor de gemoederen worden bewerkt en de be ginselen ingang vinden, behoort de pers en wol bepaaldelijk de dagbladpers. Het dagblad, bet weekblad komt in de huis gezinnen en wordt door oud en jong in handen genomen. Het komt telkens weer en gaat alzoo de geesten beheerschen. Gij moet maar eens hooren wat autoriteit het dag- of weekblad hoeft in den mond des volks. Om kort te gaan, het is de dure roeping van iederen belijder der Waarheid niet alleen zelf een christelijk blad te lezen, maar ook de lezing er van te be vorderen. Dit geldt met name ook voor Vlissingen. Wie de christelijke pers hier steunt, werkt mede aan de waro welvaart der stad en aan do handhaving van haar roemrijk verleden. Tijd en ruimte nopen mij hier af ta breken. Geeft gij mij verlof, dan hoop ik mijn schrijven nog eens te hervatten. Uw dienstw. SCRIPTOR. Acht uren om te werken. Acht uren voor ontspanning. Acht uren voor de rust. Alsdus moeten de vier en twintig uren van den dag volgens de grootste doctoren verdeeld worden. Hoe moet dit resultaat verkregen worden als men niet kan werken omdat men lijdende is, als ge niet slapen kunt en als ge hoegenaamd geen lust in genoegens hebt. Om den regel van »de drie 8" te volgen moet men eene volmaakte gezondheid genieten. Juffrouw Korporaal, de vrouw van den machinist van de stoomboot »Yssel" te Wes tervoort bij Arnhem, had aan eene vreese- lijke zenuwziekte geleden en thans na het gebruik van de Pinkpillen kan zij acht uren werken, acht uren ontspanning hebben en acht uren uitrusten. »Gedurende geruimen tjjd, zoo schrijft zij, was ik lijdende aan zenuwpijnen die mij het gebruik van den linkerarm onmo gelijk maakten, ook had ik hoegenaamd geen eetlust, was duizelig, bracht slapelooze nachten door ten gevolge van de schokken in mijn arm, en mijn zenuwgestel was zeer overspannen. Niet eene behandeling had mij kunnen verlichten. Alleen hebben de Pinkpillen mij geheel en al genezen. Do kracht, de moed, een rustige slaap, dat is het, wat de Pinkpillen mij bezorgd hebben, door hen zijn al mijn ongemakken verdwe nen, welke verklaring aan onzen verslagge ver, die haar laatstleden zomer een bezoek bracht, bevestigd werd." In gevallen gelijk aan dat van mejuffrouw Korporaal is er slechts een geneesmiddel te gebruiken en dit zijn de Pinkpillen, de andere hebben niet genoeg kracht. Zij werken op de uitwendige verschijnselen van het kwaad, zij kunnen niet genezen. Een oud hersteld huis heeft niet dezelfde waarde als een nieuw huis. De Pinkpillen maken van Uw lichaamsgestel een nieuw lichaamsgestel, omdat zij een nieuw, ryk en zuiver bloed verschbffen, inplaats van een arm en onzuiver bloed in U we aderen te laten stroomen. Door de hoedanigheid en de hoeveelheid van het bloed te her nieuwen tasten de Pinkpillen het kwaad in zijn wortel aan. De Pinkpillen zijn dan ook onovertreffelijk tegen alle ziekten voort komende uit de armte van het bloed d. w. z. tegen bloedarmoede, bleekzucht, maagkwa len, algemeene zwakte, rheumatiek, zenuw-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1