a. Eene Hofstede, ktds kerkelijk leven, 4 Paarden, Aanbestedingen. Afloop Verkoopingen enz. Openbare Verkoopingen. Poster ij en. Advertentiën. Openbare Verkooping. Openbare Verkooping. 7 Loopvarkens. Openbare Verkooping Woensdag 14 Oetober 1903, Woonhuis, Schuren, Varkenshok met Erf, Tuin, Boomgaard, Bouw- en Weiland, c. WEILAND, d. WEILAND, H.H. Veehouders Is verschenen Bij G. D. BOM H.Gz„ te Aisterta, Eenige tocMiiJe Dekens M arktberichten. flinke Molenaarsknecht 8 Melkkoeien, Kalfvaarzen, Os sen, Vaarzen en eene partij Gras kalvers, waaronder beste Fok stieren. WOENSDAG 7 OCTOBER 1903, als2-jarige bruine Merrie, 4-jarigen bonten Ruin, 6 jarigen zwarten Ruin en een 0-jarige bruine veu lendragende 2 Menwagens, 2 stel Eng. Paar dentuig (zoo goed als nieuw) en twee Arbeiderswoningen, b. Den Z E E D IJ K door Dr. G. J. VOS Az., Vereerd met de inteekeningen van H.H. M M, de Koningin en de Koningin-Moeder en van vele aanzienlijken in den lande. ONTVANGEN en SITSEN DEKENS, Omslagdoeken en Bonkers, tot spotprijs. De uitdrukking «misdadige woeling" in de Troonrede wordt, blijkens een in de Midd. Crt. overgenomen stukje ook afge keurd door dr. A. W. v. Wijk, predikant te Zwolle. Nu, dat kan ook baast niet anders, want die man is sociaal democraat, en beeft derhalve geen oog voor 't feit dat de Januari- en Aprilstaking een aanval was op het gezag, en ook in een staatsstuk door het hoold van den Staat, door de Koningin die by de gratie Gods regeert, deze aanval wel degelijk moest worden gekarakteriseerd als een «misdadige woeling". Naar aanleiding van de jongste Paarden- tentoonstelling schrijft liet Paard: De tentoongestelde paarden in byna alle klassen hebben doen zien, dat Nederland sedert de voorgaande groote landbouwtentoonstel ling te Amstordam in 1884, een groote schrede is vooruitgegaan. In luxe koets paarden, tevens geschikt als landbouwpaard, kan ons land zich thans met hot buitenland behoorlyk op een lijn stellen, terwyl de werkpaarden voornamelijk verwant zjjn aan het Belgische type. Engeland spant mot de hackneys in de wijze van gaan de kroon, Frankrijk doet zulks in de hoeveel heid bloed, die de Anglo Normands bezitten. Oldenburg daarentegen in do massa der koetspaarden, doch Nederland streeft in zooverre naar een afzonderlijk type, dat een mooi model paart aan voldoende massa en soliditeit met hooge, vlotte, vierkante, krachtige en vooruitgrijpende gangen. Wij vernemen, dat dr. B. H. Gebliardt, directeur der Chr. Buigerzangschool te Leiden, in den lande, vooral in Chiiste- lijke kringen, welbekend om zijn schoone composition, weldra voor goed naar Amerika zal vertrekken, om daar te aanvaarden een betrekking als directeur van een Conser vatorium. Eenigen tijd geleden gewerd den bekwamen musicus uit Amerika de doctorstitel. Tweede Kamer. Rapporteurs zjjn: Hoofd stuk III, buitenlandsche zaken, de heeren v. Nispen, v. Idsinga, Kolkman, v. Bylandt en Dolk Hoofdstuk IV, Justitie, de heeren Lucasse, Roëll, Aalberse, Janssen en v. Styrum over hoofdstuk V, Binnenlandsche Zaken, de heeren v. Veen, de Waal Malefijt, Mutsaers, Nolens en Drucker. De heer Beckers is toegelaten. Aan den sneltrein. (Historisch.) Eene bescheiden, jonge dame, gouver nante, op het perron, gereed om met den aankomenden trein te vertrekken. Eenige aanvallige kinderen, uit de high-life krin gen doen juf, die zoo prettig kon vertellen en van betrekking gaat verwisselen, uit geleide. Druk in kinderlijk gesprek, wandelen zij het perron op en neer, en zijn niet op hun gemak, waarom weten ze zelf niet. Denken ze ook aan de onbekende Fran- (Jaise, die komen moet voor de conversatie Daar nadert het stoompaard, de trein staat stil, het is tjjd om intestappen. Doch alvorens te scheiden, loopen zij op juf toe en van den kleinste tot de grootste drukken zij haar als een oudere zub meer dan een afscheidskus op de wangen. Au revoir. Een tooneeltje om een kiekje van te nemen. Het is waarlijk niet moeilijk uittemaken, aan welke zijde de balans zou overslaan, als de rekening opgemaakt zou worden. Paus Pius eet niet alleen te zamen met zyne zusters. Hij noodigt bijna dage lijks deze of gene bij zich aan tafel. «Nie mand behoeft mij de les te lezen", zei hij tot een prelaat, die daarop aanmerking maakte. »Ik reken mij niet gebonden door het voorbeeld mijner voorgangers. De Paus moet moet voordurend in aanraking zijn met allerlei menschen en een gesprek aan tafel is nog wel zoo goed als eene audiëntie." Voorts heeft de Paus verklaard, vaster dan ooit besloten te zijn tot grondige hervormingen in de administratie van het Vaticaan. Een bewijs, dat daarin niet alles gaat zooals het behoort, is o.a. het feit, dat een aantal jubileumsgeschenken van Paus Leo XIII bedorven in vochtige en slecht geluchte vertrekken zijn teruggevon den. Daar waren fraaie stellen, tapijten, bontwerk, meubelen, tot zelfs partijen koffie en suiker toe voor het meerendeel red deloos bedorven door de verwaarloozing. Be draadlooze telegrafie. In de Duitsehe bladen bericht men een en ander over het gebruik der draadlooze telegrafie op zee. De «Kronprinz Wilhelm", van de Nordd. Lloyd, was op een van zjjn jongste reizen naar New-York van 25 Aug. tot 1 Sept. dageljjks in verbinding met een land- of 8cheepsstation der draadlooze telegrafie. Gebleken is, dat thans de mogelijkheid be staat om op den Oceaan dagelijks be richten af te zenden en te ontvangen. Op de terugreis had de «Kronprinz Wil helm" wel niet dagelijks, doch zeer tal rijke verbindingen met allerlei plaatsen en ook met andere schepen. De gemeen schap met de »Ivernia" had bijv. plaats op een afs'and van 150 mijlen, terwjjl met de «Kaiser Wilhelm II" contact werd ver kregen terwijl een buitengewoon zware en dikke nevel hing. Onder deze belem merende omstandigheid duurde de tele grafische gemeenschap 3 uur en 20 minuten. Een referendum. De «Daily Mail" heeft de Engelsche kiezers uitgenoodigd, hunne meening te dceD kennen over vrijhandel of protectie, en of zij het halve protectionisme van Balfour dan wel de plannen van Cham- beilain aanhangen. Uitgeloofd zijn prijzen van 1000, 500, 100, 50, 20 en 1 pond, voor heD, die de meeste stembriefjes inleveren. De door zjjn weervoorspellingen zoo algemeen bekende Rudolf Falb is in den ouderdom van 65 jaar, te Schoneberg bij Berlijn, overleden. Russisch anti-semitisme. Eenige dagen geleden bevatte het Russische Staatsblad-- eene nofa, waarin beweerd werd, dat te Pinsk een kind van 11 jaar door drie Joden was vermoord. Het onderzoek heeft nu aangetoond, dat 't geval neerkomt op eene vechtpartij waarbij een werkman van acht tien jaar door een Israëüetiechen arbeider eene gansch onbeduidende kwetsuur was toegebracht. Wel heeft men hier weer te doen met een treurig staaltje van het aan- kweeken van rassenhaat langs »officieelen weg" 1 I)e Fransche revolutionaire socialisten, te Reims vergaderd, hebben de eenheid hunner partij tot stand gebracht. Men zal dus vooitaan niet meer van blauquisten, guesdisten enz. hooren spieken. Al deze fractiën zijn nu opgelost in de „Fransche socialistische partij." Jacpues Lebaudy heeft gezegd, dat het eenige doel van zyn reis naar Engeland is een kolonisatie-plan te vormen. Daarvoor sluit liij met allerlei leveranciers contracten af. Het schijnt, dat Lebaudy's souveieini- teit over de Jut y-Kaap hem betwist wordt door een handelssyndicaat hetwelk invloed rijke leden te Londen heeft en dat beweert concessiën te bezitten, door Europeesche regeeringen erkend. Te Berlijn en te Munchen hebben groote protestvergaderingen van socialisten plaats gehad tegen den partijdag te Dres den. Te Berlijn heeft Heine te Munchen Knieriem den „tiran" Bebel uitgekleed. Te Berlijn werd Heine, te Munchen Vollmar, die door Bebel te Dresden waren aange vallen, met groote meerderheid in 't gelijk gesteld. Het vergelijk tusscheu de patioons en werklieden in het Berlijnsche metaalwaren- bedrijf is nog op stuk van zaken mislukt. De uitsluiting is gisteren begonnen met de afdanking van een paar duizend man. Men verwacht dat het geheele aantal uitgeslo- tenen eerlang 14,000 zal zijn. De staking van de karrevoerders en slee pers te Boedapest is geëindigd door een vergelijk met ae patroons. In den loop van den dag zjjn gisteren 87 stakers in hechtenis genomen, wegens aanranding van de politie. De spoorwegstaking op den Milaanschen noorderspoorweg is ook uit. Er zijn on geveer horderd slachtoffers, wier plaats door nieuwe beambten is ingenomen. Toen Paus Pius nog bisschop Sarto was, heeft hij het was in 1893 zich een besliste vijand van het wielrijden door geesteljjken getoond. Dit bljjkt uit een uit dat jaar dateerende bisschoppelijke aan schrijving van zijne hand, aan de geeste lijkheid in het diocees Mantua. Daarin heet het »Ten slotte heb ik nog iets te zeggen over den ernst en de waardigheid van den priester. Daar zich in deze dagen in den leekenstand het gebruik van de velocipede heeft ingeburgerd op een wg'ze, die zou doen gelooven dat zij zonder zoo'n ding niet kunnen leven, en daar het den schijn heeft alsof deze nieuwigheid ook ingang vindt bij hen, die tot den geestelijken stand behooren, zoo beveel ik, dat de geestelyken van mijn diocees zich daarvan volstrekt hebben te onthouden. De aan het semi narie verbonden geestelijken hebben ge hoord, hoe ik over de zaak denk, en ik verzoek den eerwaarden pastoors mij bericht te zenden, wanneer ergens eenig geestelijke in de vacantie mocht bandelen in strijd met mijn bevel. Wat ik den lageren gees telijken heb verboden, moet ik natuurlijk nog veel sterker den priesters verbieden want naar mijne meening is niets schade lijker voor de waardigheid van den geeste lijke dan dat hij gezien wordt rijdende op zoo'n machine, wat niet in overeenstemming is met den ernst, die zijn beroep vordert. Inderdaad is alles wat naar de gewoonten der leeken neigt en er op gelijkt geschikt om den priester in de oogen der wereld van ijdelbeid en lichtvaardigheid den schijn te geven de meest eerwaarde geestelijken zijn den menschen zoo goed bekend, ook door hunne uiterlijke gedragingen. Ik weet wel, dat zich ook in den geestelijken stand warme voorvechters van het rij wiel bevin den, die de zaak als geheel doelmatig voor stellen maar, ieders meening eerbiedigend, verbied ik het gebruik aan alle geestelijken in mijn diocees. Er zullen er wel zijn, die dit kleinigheden achten, waarmede men zich niet moest bemoeien maar hun is het niet beschoren te beslissen over de maat regelen tot heil der kerk dit is de taak der bisschoppen, door wie de kerk gere geerd wordt met de hulp van den Heiligen Geest. Men zal ook wel zeggen, dat Rome reeds gesproken heeft en dat daarmede dus de zaak is afgedaan. Maar zoolang de Heilige Yader niet direct of door zijne congregaties het tegendeel beveelt, zoo lang blijft mijn verbod gehandhaafd. Ook zal het niet ontbreken aan dezulken, die in het licht stellen de voordeelen van tydge- win, die spreken van de snelheid, waarmede zieken ter hulpe kan worden geijld, en die doen uitkomen het voordeel by de armoede van den clerus j dit zijn alles schoone zaken, maar zij moeten wijken voor de waardig heid en vcor de hoogheid weike den pries ter behooren eigen te zijn." (De Fiets.) Maandag 5 Oct. Goes, het bouwen van een pakhuis Ro- zemarijnstraat voor firna wed. B. Janse Zn. 6 uur door architect v. d. Weert in de Prins. Domburg. Heden werd door not. Wis boom Verstegen publiek verkochtlo. 3330 cA. bouwl. aan dhr. P. de Voogt voor f731 2o. 2070 cA. id. aan denzelfden voor f 354. LAATSTE BERICHTEN. Wissenkerke In de heden gehouden vergadering van ingelanden van den Cal. Vlietepolder is in de vacature door over lijden van den heer Paulus de Regt, ge kozen tot lid van den Dijkiaad van dien polder de heer Willem de Looff Thz. Wissenkerke. Tot onderwijzer aan de o. 1. school A te 's Gravenzande is in tegaan 1 dezer benoemd de heer J. H. Swenne alhier. Dinsdag 6 Oct. Souburg, 1 uur op hofstee Kromwege 10 melkkoeien en 2 kalfvaarzen door not. de Maret Tak. Woensdag 7 Oct. Wemeldinge, 11 uur bij Leendertse door deurw. Hollmann 4 paarden, 2, 4 en 6 jaar en 16-jarige bruine veulendragende, 2 men- wagens, 7 loopvarkens, enz. Donderdag 8 Oct. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. Bosch het logement en bierhuis Hoogstraat. Een huis Korte Geere K 335. En 2 perceeltjes moesland met boomgaard nabij den Veerschen Singel saam 3130 c.A. Te zien 1012 en 24 uur. MIDDELBURG, 1 Oct. 1903. Ter graanmarkt van heden was de aan voer uit Walcheren weder niet groot en bestond hoofdzakelijk uit kroonerwten. Van andere artikelen was het aanbod gering en veiandering in prijzen is er niet op te geven. De noteering is als volgtJarige Walch. tarwe weid tot f7.50 gekochtnieuwe dito bracht f 7.50 a f 7.40 naar kwaliteit op nieuwe rogge hield men op f 5.60 a f 5.75 nieuwe wintergerst niet ter marktnieuwe zomergerst uiterst weinig ter veil en f 4.25 a f 4.40 werd daarvoor betaald van nieuwe witte- en bruineboonen waren enkele klutsjes ter markt, die tot geheime prijzen werden gekocht; kroonerwten, weder levendig ge vraagd, werden van f 10 tot f 10.10 ge nomen kleine groene kookerwten niet aangeboden kool- en karwerzaad niet ge toond. Boter f 0.50 a f 0.55 per halve kilo. Eieren f 4.60 per 100 stuks. ZIERIXZEE, M Oct. 1903. Boter f 0,75 a f 0,62'/j per pond. Kipeieren f 1,10 4 f 0,70. Kleine eieren f0.— de 25 stuks. VLISSINGEN, 2 Oct. 1903. Boter f 1,10 4 f 1,25 per kilo. Eieren f 5,20 per 104 stuks. b URGE HL LIKE STAND van 30 September2 October. MIDDELBURG. B e v a 11 o n G. Hu- brechtsen geb. Francooij z.C. J. Pelle geb. Gryspeere. Overleden: A. de Bruyne wed. van C. Elewout 72 j.M. Vlamings 57 j. ongeh. z. GOES. Ondertrouwd: 2, Chris- tiaan Harinus Piekart, 27 j. jm. te Goes onlangs te Middelburg en Cornelia Burgs, 21 j. jd. te Goes. Geboren: 30 Sept., Petrus Augus- tinus, z. v. Jean Baptist Polfliet en Fran- cina Eversdijk. Van 25 Sept.2 October. IERSEKE. Geboren: 22, Christiaan Johannes Dingenis, z. v. Adriaan Meijaard en Elizabeth Rottier29, Maatje, d. v. Hendrik Oostdijk en Jacomijna Pieternella van Zweden 1, Forra Pieternella, d. v. Jacobus Kole en Jacomina de Ryder. Overleden: 1, Cornelia, 19 j. d. v. Izaak Verhulst en Pieternella Maria Israel. Over de maand September. RILLAND-BATH. Ondertrouwd: 4, Cornelis Suurland, 31 j. jm. en JaDnetje Engelaar, 27 j. jd.18, Jacobus Crijnen, 27 j. jm. en Dimphena Amelia Kalle, 23 j. jd.25, Marinus Schout, 23 j. jm. en Margaretba Polderman, 22 j. jd. Getrouwd: 7, Joannes Baptista van Bockel, 25 j. jm. en Catharina Philomena Adriaenssens, 21 j. jd.17, Cornelis Suur land, 31 j. jm. en Jannetje Engelaar, 27 j. jd. Geboren: 2, Helena Machalina, d. v. Pieter Vogel en Janna de Hamer 6, Jacob Adriaan, z. v. Izaak Lindenberg en Janna van Luijk19, Jacobus Marinus, z. v. Pieter Walraven en Johanna de Nooijer; 18, Neeltje Cornelis, d. v. Pieter Baas en Anna Christina Winthorst21 Helena Wil- helmina, d. v. Abraham Cornelis van der Vliet en Marina Maatje Zweedijk. Overleden: 16, Adriana Walraven, 22. j. ongehuwd. WOLFERTSDIJK. O n d e r o u w d Jacobus v. Loo, 18 j jm. en Klazina Bliek, 16 j. jd. Geboren: Jacob, z. v. J. de Jonge en W. de Keizer. Overleden: Maria Steenhart 74 j. wed. v. Cornelis Tramper; N. Korstanje 39 j. eebtg. van Maria Jacob Jannetje Verssres 60 j. echtg. van Mar. Kaboord. COLIJNSPLAAT. Ondertrouwd: 6, L. J. de Bree, 25 j. jm. en A. M. Beun, 25 j. jd.27, Jac. de Pree, 22 j. jm. en Corn. Cornelisto te Middelburg. Getrouwd: 24, L. J. de Bree en A. M. Beun. Geboren: 2, Abraham Jozias, z. v. M. C. Hollestelle en Jannetje Schots10, Janna, d. v. Anth. Verburg en Corn. Faasse 12, Johanna Maria, d. v. J. Dyke en Corn. Meulenberg14, Pieter Gillis, z. v. P. G. de Lange en Pieternella Meulenberg 21, Izaük, z. v. J. de Looff en J. Flipse. Overleden: 15, Adriana 2 m. d. v. Jacs. van der Weele en Magdalena de Looff; 21, Tona 2 m. d. v. J. Westerweele en Anna Verpoorte. Levenloos aangegoven: 3, Een zoon van Klaas Kik en Cornelia van de Voorde. Lijst van brieven en briefkaarten verzon den aan onbekenden door het Postkantoor te Middelburg, gedurende de 2e helft der maand September. Brieven: Rich Ladewig Amsterdam mej. C. Versloot id.\ H. Hooftman St. Anna- land Abr. Houterman G aping eStoomzni- velfabiiek «Zeelandia" Den RaagM. C. Roest SluisAbr. Framjooi Vrouwepolder M""® Delehod Boulogne s.lm.Bra Ier Hamburg. Briefkaarten: W. J. Vlieger Laren Mevr. A. C. v. Harlingen MiddelburgA. de Mey KortrijkBern Rademacher Marxloh. Van Domburg: Mej. P. H. Sipman Laar fDuitschlandl. Heden overleed, zacht en kalm, in den ouderdom van 37 jaar 8 maanden en 22 dagen, mijn geliefde Man en Vader WILLEM MOL, mij nalatende 3 kinderen nog te jong om hun verlies te beseffen. Wed. W. MOL de Jager. Oudelande, 1 Oct. 1903. Strekkende tot eenige en algemeens kennisgeving. Sub Comité voor Arnemuiden. Ingekomen giften. Alsnog ontvangen by Ds, Littocyvan W. de R. f5; bij Ds. Roscam AbbiDg postwissel uit Zutfen f6; bij den Penning meester uit de bus in zijne apotheek f 27.82 hieronder was begrepen een muntbiljet groot f10 in enveloppe met de letters L. E. R. en f 2.50 van 5 werklieden. Totaal f 1345.06s. De penningmeester van het Sub-comité enz. L. K. VAN DER HARST J.Jz. Goes. Met blijdschap vermelden wjj, dat de som van f 456.45s door ons is inge zameld, waarvan f 290.59s verzonden is naar Arnemuiden en f 166.87 naar Tholen onder genoemde bijdragen zijn inbegrepen de giften van de Christelijke Jongelings Ver. f2.35 van een leerling der Chr. school f 1, van de verpleegden in 't gasthuis f 0.82s, van N. N. f5 en van N. N. te Kloetinge f 5. P. W. QUIST. T. FABERIJ DE JONGE. N. HENDRIKSE. Gevraagd tegen 10 October a. s. eene (ongehuwd), P. G., grondig zijn vak verstaande, iegen flink loon, op een stoommeelmaalderij, op een welvarend dorp in Gelderland. Brieven met op gaaf van referentiën aan J. LUTEIJN, Molenaar, Axel. De deurwaarder HOLLMANN zal Dinsdag- 6 October 1903, des middags om 12'/2 uur, op 't Slot Oostende te Goes, VERKOOPEN: De deurwaarder HOLLMANN zal des voormiddags om 11 uur, aan de schuur van dhr. Joh. Leendertse to Wemeldinge, verkoopen: benevens OP des namiddags te één uur, te Goes, in het koffiehuis «het Slot Ostende," ten overstaan van den Notaris J. M. PILAAR te Goes, van bestaande in: geheel tiendvri en in de gemeente 's-Heer Armdskerke, in den Van Citterspolder, samen groot118.78.20 H.A. van den Van Citterspolder tot de grens der gemeente Borsele. Den D IJ K tusschen den Van Cit terspolder en den Zuid-Kraayertpolder, en Den D IJ K tusschen den Van Cit terspolder en den Koningspolder tot de grens der gemeente Borsele. Alles in de gemeente 's~Reer Arends- kerke. Samen groot 16.30.40 H.A. in de gemeente Nisse, in Welhoek, groot3.83 76 H.A. in de gemeente s-Reer Abtskerke, onder Sinoutskerke, groot 4.29.19 H.A. Alles in pacht by den heer M. van 't Westeinde, wat de gebouwen betreft tot den 1 Mei 1905 en wat het overige aangaat tot den laatsten Februari 1905. Inlichtingen te bekomen by genoemden heer M. van 't Westeinde en ten kantore van den Notaris PILAAR, alwaar Catalogi met kaart van af 22 September aanst. ver krijgbaar zijn, en een afschrift van het pachtcontraet ter inzage ligt. Voorradig: grijze Manskousen, blau we Diemet en blauwe piké sterke Onder broeken, Reiszakken, Staatsen, Dasdoe ken, geelkatoenen Mans- en Vrouwen hemden de nieuwste Omslagdoeken, Avonddoekjes en Wol voor Doeken. Eau de Cologne, Meiklokjes en Bosch- viooltjes met de maat, Gekleurd Haak- garen, zwarte Moffenwol, zware gebreide Ondergoederen, enz. Pottenmarkt. M. J. Timmermans. Wat niet bij u moge ontbreken is het aan te bevelen artikel WAVIN, geneest de hevigste diarrhee bij kalveren. Alleen verkrijgb. bij "W. HUBREGTSE, Drogist Noordstraat. P. S. Alsmede 1 potje Zalf voor zeere Speenen b ij het Vee. w 7 van de eerste zestig jaren der Vrijheid, 1578 tot 1638, met G4 platen en portretten, folio formaat. Prijs in cartonnage f25.— en in perkamenten band f30.— Dit fraaie Standaard werk mag in geen enkele degelijke Bibliotheek ontbreken. een g-1* o o t e pjii'tjj WOLLEN, MOLTON die zeer goedkoop worden opgeruimd. Middelburg, O. MBS. Vlissingen. Markt K 1/2 en Gortstr. K 20. Druk Wed. S. J. de Jonge—Yerwest, Goes,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 6