NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 2. 1903 Zaterdag 3 October. 18e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Bij lit nummer behoort een Bijmpel. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN P. DRËGMArcS. R; 6 CLA. M: ES. Een vraagstuk. Gemengde Berichten. u. Ct. klken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Voor de stemming voor een lid van Zeelands Staten op 7 October a. s. in het district Hulst is de candidaat van alle antirevolutionairen, de heer 2 October 1903. In een onzer vorige nommers heeft een kolossale vergissing gestaan. Wij schreven »Evenzeer zullen de kinderwetten ook behoorende tot het stel sociale wetten door het christelijk kabinet ons bezorgd, met belangstelling worden ontvangen." De Goesche Courant is wel zoo vriendelijk ons op onze fout te wijzen en ons daardoor de gelegenheid te bieden onze mededeeling op een belangrijk punt te herroepen. De Kinderwet is afkomstig van het ministerie-Pierson. En ook de uitdrukking stel sociale wetten is onjuist. Zou de Goesche Courant zich echter niet kunnen denken dat haar politieke tegen stander, die dit stukje schreef, ook kan bedoeld hebben »wetsontwerpen"of mis schien ook wetten van oen vorig kabinet die door (lit kabinet moeten worden uitge voerd en of dit somwijlen ook met de Kinderwetten het geval is Tenminste de uitdiukking in hetzelfde stukje »De hinderwetten door de regeering ter behandeling bij de Staten Generaal ingebracht"had haar op die ge dachte kunnen brengen. Waarom moest hier nu weer maar dadelijk een >brutaal stuk'' geconstateerd worden? Wij zijn zoo vrij onze lezers te wijzen op een nobel woord van generaal Van Heutsz den held van Atchin, gesproken ter ge legenheid der plechtige uitreiking van het grootkruis der Militaire Willemsorde. De gouverneur-generaal had eene krachtige gevoelvolle rede gehouden, waarin hij de buitengewone verdiensten van den generaal jegens het vaderland had geschetst en den wensch uitsprak, dat het hem gegeven mocht zijn een eind te maken, aan den meer dan dertigjarigen oorlog, welke zoo- voel oilers hoeft godraagd. En wat is nu dit nobel woord, waarvan wij spreken Laten wij hot hier voor u mogen af schrijven Wanneer ik, zoo sprak generaal Van Heutsz in zjjn antwoord ten huize van den gouverneur-generaal, wanneer ik al de eer, al de hulde zou moeten dragen, die men zoo welwillend is geweest op mij te laden, zou dat mij te zwaar kunnen worden, maar en hier wees hij op de plaque van de Willemsorde wij allen, ridders van de Willemsorde weten, dat het devies van de Willemsorde luidt»voor moed, beleid en trouw dat wij het kruis uit ons zelf niet verworven hebben, maar dat wij dat ook danken aan onze ondergeschikten, die hun bloed, ja hun leven veil hebben, om Koningin, Vaderland en de goede zaak te dienen." „Die ondergeschikten", vervolgde de ge neraal, wijzend op de ridders, „die ondergeschikten hebben het mij mogelijk gemaakt om dit kruis te ver werven, die ondergeschikten, meer direct aan de gevaren blootgesteld dan ikvan hen vloeit eerder het bloed en vliet eerder het leven van den bevelhebber, die op grooten afstand den strijd bestiert en regelt. Zou de klassenstrijd, zoo vroegen we ons zeiven bij het lezen van die woorden af, zou de klassenstrijd niet veel van zijn felheid en scherpte verliezen, indien n. e irdere en mindere, ieder op zijn terrein, dat toch ten slotte gemeenschappelijk terrein blijkt te wezen, door zulke nobele voorbeelden geprikkeld werden, om elkanders arbeid meer te waardeeren en te steunen Ons dunkt van ja. Te voren had bij diezelfde gelegenheid de generaal, toen hem een dronk werd ge- wjjd, kameraadschappelijk met alle aan wezigen, toowel onderofficieren ah minderen, geklonken. Echt nobel en ridderlijk van zulk een gevierd man, om te trachten de minderen tot zich op te heffen en aan zijn persoon en daardoor aan het vaderland te verbinden. Het schoolmuseum te Amsterdam, eene vraagbaak voor schoolcommissies en on derwijzers heeft zijn 25jarig jubilé achter den rug. Het mag zich in klimmende belangstel ling van landgenoot en vreemdeling ver heugen. Hoe zou het anders kunnen. Hier wordt inderdaad de spreuk gehuldigd „Elk wat wils.'' Al wat in Nederland op onderwijsgebied uitkomt, vindt daar een plaats. Zelfs beijveren zich vele buiten- landsehe uitgevers om bijdragen te leve ren. Geen wonder, dat do ruimte te be- peikt wordt en er naar grooter localiteit moet worden omgezien. Besturen van op te richten chr. scholen en niet minder van reeds bestaande, die eene collectie leermiddelen moeten aan- koopen, vernieuwen of uitbreiden, doen o. i. bost daar met de hoofden van scholen eens een kijkje te nemon. Ze zullen daar niet verlegen staan, of het moest zijn door de moeilijkheid der keuze. In Engeland, waar de Anglicaansche kerk de heerschende is, vindt men heden ten dage een langzame afschuiving naar de Roomsche kerk. Zelfs onder de voor name standen, in de hoogst kerkelijke kringen, neemt men nu en dan overgan gen waar, die te denken geven. Het is of de dagen van Laud, den aarts bisschop van Canterbury, wien Rome den kardinaalshoed had aangeboden, terugkee- ren. Langzamerhand wordt dan ook de Roomsche ritus, evenals toen, ingevoerd. En door welke argumenten worden die overgangen naar Rome goedgepraat? Wie zal het zeggen, te meer, nu de kerkelijke autoriteiten nolens volens zeiven den weg daartoe effenen. Het zou dan ook vol strekt geen wonder zijn, dat een der af valligen het antwoord herhaalde, van de dochter van den hertog van Devonshire, die ten tijde van Karei I dien zelfden overgang maakte, het antwoord n. 1. toen Laud haar naar de reden vroeg van hare handelwijze: „Ik ben altijd bang geweest voor gedrang: en daar ik zie, dat de aarts bisschop Laud en zeer veel anderen den weg inslaan naar Romo, heb ik mij ge haast, om u allen vóór te zijn." Vraag. Kan men bloedarmoede ge nezen alsmede ziekte voortkomende uit de armte van het bloed, zwakte der zenuwen? Antwoord. Ja, op voorwaarde even wel dat men het noodige hiervoor verrichte. Dit noodige is eenvoudig, dit bestaat alleen met de zoo gemakkelijke, zoo goedkoops en zoo werkdadige behandeling met de Pinkpillen te volgen. Bewijs van hel vraagstuk. Hat is niet een bewijs dat wij kunnen geven omtrent de juistheid dezer oplossing maar duizenden. Gij hebt zeker reeds talrijke attesten van genezingen gelezen die door de Pinkpillen verkregen zijn geworden, gij zult er in de toekomst nog meer van lezen. Leest thans slechts het attest gegeven door den H e: A. Henneman, te Heemskerk, prov. Noord- Hollaid. Genoemd Heer had ons een Schrijven gericht omtrent de genezing van verschillende personen die op zijn aanraden de PI rkpillen gebruikt hadden, o. a. mocht onze verslaggever van hem bij zijn laats'.e bezoek vernemen dat zijn neef Jan Beer tj s, achttien jaren oud, gedurende een jaar van dag tot dag al zwakker en zwakker werd, de geheele familie vreesde de tering, hij had hoegenaamd geen eetlusf, slechte spijs vertering, steken in de zyde, kortademing, slapeloosheid, hoofdpijnen en alles wat er voor aangewend werd bleef zonder resultaat. Ik gevoel mij gelukkig u thans te kunnen mede deelen dat ik mijn neef de Pinkpillen heb aangeraden want het resultaat is ver rassend geweest, hij is thans zoo gezond als een visch, en kan thans zijn werkzaam heden als tuinder met lust vervullen. Laten wij niet vergeten dat de Pink pillen de krachtigste hernieuwer van liet bloed en versterker der zenuwen zijn. Welke zijn de ziekten voortkomende uit de verarming van het bloed of zwakte der zenuwen Het zijn bloedarmoede, bleekzucht, neu rasthenie, maagkwalen, algemeeno zwakte, rheumatiek, heujjicht. Indien gij of een uwer bloedverwanten of vrienden aan een dezer ziekten lijdende zijt aarzelt niet de Pinkpillen te gebruiken. Gij zult er heil en verlossing bij vinden. Met de Pinkpillen zult gij genezen zelf indien alle andere geneesmiddelen schipbreuk hebben geleden. Prijs f 1,75 de doosf 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157. Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijg baar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. Onze Middelburgsche Corresp. schrijft Een groote in den lande is gevallen. Onze oud-burgemesster Jhr. mr. Schorer, nu vice-president van den Raad van State, is op 69-jarigen leeftijd overleden. Populair als weinigen, beminnelijk en altijd bereidvaardig, een burgervader in den edelsten zin, zoo leefde burgemeester Schorer in de herinnering van Arnemuiden, Nieuwland en Middelburg voort. Zeeuw van oorsprong en door talrijke banden aan Zeeland gehecht, bleef de relatie tusschen hem en Zeeland vooitbestaan, ook toen hij als commissaris in Noord-Holland zetelde, en niet minder toen hij de hoogste plaats in den Raad van Slate innam. Ook de antirevolutionairen zullen onge twijfeld met ons instemmen als we van dezen edele onder onze tegenstanders, dezen steunpilaar van het oud-liberale regime getuigen dat hij het vaderland in 't alge meen en ons Zeeland in 't bijzonder heeft gediend met al zijn kracht en gaven. Na het welkom dat we de Walchersche Courant bij het verschijnen van haar proef nummer toeliepen zij thans gemeld dat No. 1 van den eersten jaargaDg is ver schenen. Het kleine, misschien wel al to kleine weekblad, ziet er wel verzorgd uit. De kleine vorm zal ongetwijfeld de re dactie dwingen tot groote zelfbeperking. En dat men ook die kunst al doende zal moeten leeren toont dit eerste nommer. Jleer dan een weekblad schijnt dit nom mer een doorloopend overzicht. Een overzicht over ons parlementair ver leden, heden en naaste toekomst. Een overzicht betreffende de behandeling van het adres van Antwoord op de Troon rede in de Tweede Kamer. Een overzicht van Walcheren's oudste geschiedenis. Een overzicht van het DresJener socia listen-congres, en eindelijk een revue be treffende het ontstaan der Boerenleenbanken. Zoo is, naar verhouding tot de ruimte die de Courant aanbiedt o. i. wel wat veel plaats aan de geschiedenis ingeruimd. En dan nog ditzou het niet alleen voor de Walchersche Courant, maar ook voor ons allen geen tijd worden om de parlementaire taal ojp zij te zetten, en voor de »kleine luyJen" in zuiver Hol'andsch te schrijven? Zouden we dien oespas van Franseh en Latijn, en heel dat eigenaardige couranten- taalije toch wezenlijk niet zoo mooi niet kunnen missen Goes. Benoemd l tot brievenbesteller i alhier met ingang van 16 Oct. a.s. Antoon Potter alhier. Goes. Gisteren herdacht de heer Chr. Sinke den dag, dat hij 25 jaren geleden als besteller der posterijen werd aangesteld. DeJ directeur en beambten schonken hem, als bljjk van waardeering, een barometer, zijne collega's uit vriendschap eene fraaie lamp, torwij] hem door andere beambten en uit het publiek nog verschillende tast bare bewijzen van ingenomenheid met zijn feest werden aangeboden. Behalve dat de post hem tal van gelukwenschen bracht, hadden do buren te zijner eer de driekleur uitgestokon. Vlake. Aangesteld tot stationsklerk te Eindhoven, de heer Joh. ten Napel, thans volontair alhier. Zondagavond is, vermoedelijk door het inslaan van den bliksem, de landbouwschuur van de weduwe P. Vandamme, onder de gemeente Hontenisse, in brand geraakt. Een- rund, een kalf en 9 varkens zijn in de vlammen omgekomen. De overige die ren werden gered. De dochter i3 bij de relding bijna verbrand; zij werd met wonden aan armen en hoofd door haar broeder gered. Dinsdagavond werd door de politie te Dordrecht een 19-jarig jongmenseh, ze kere G. B., thuis behoorende te Vlissin- gen, zonder geld of middelen van bestaan zwervend op straat aangetroffen. Nadat hem nachtverblijf was verstrekt, is hij Woensdag in de richting zijner woonplaats op transport gesteld. Wij lezen in do »Hollandsche Ameri kaan" van KalamazooJohn. Teijl is gisteren avond in zijn woning, 321 Reed str. aan een beroerte overleden, oud 64 jaar. Hij was te Kolijnsplaat, Nederland, geboren en emigreerde zestien jaar geleden met zijn gezin naar Amerika en vestigde zich te Kalamazoo. Hij laat een weduwe met vijf kinderen na, waarvan nog twee dochters in Nederland wonen. Wemeldinge. In de gemeenteraads vergadering van Donderdag onder voor zitterschap van den heer burgemeester werd met algemeene stemmen afwijzend beschikt op een verzoek van P. v. Boven om ontheffing van zijn aanslag in den hoofdolijken omslag, terwijl op een des betreffend verzoek van T. C. M. v. Pope- ring deze adressant geplaatst wordt in de 6e klasse, inkomen van f300. Met alge meene stemmen wordt zonder discussie besloten met I Nov. de onderwijzers B. de Jonge en G. Houtekamer eervol te ont slaan. Het voorstel van B. en W. inzake opheffing van school 2, de beide scholen te vereenigen en één school te bouwen met 7 lokalen vond eenige bedenking. De heer Lindenbergh vond niet genoeg om schreven waarom B. en W. 7 lokalen in plaats van 4 verlangen. Ea dit zal toch noodig zijn, waar een bijzonder subsidie aan gevraagd zal worden. De voorzitter zegt dat B. en W. bedoelen beperking der uitgaven. Niet direct maar op den duur zal het goedkoopor zijn één school met 7 lokalen te hebbendan twee scholen met twee hoofden, twe8 onder wijzers wo ningen, enz. De heer Nijssen voegt hierbjj dat school 2 binnen enkele jaren groote onderhoudskosten zal noodig maken. De heer Lindenbergh acht ook uit 't oogpunt van veibroedering het hebben van ééne school goed, doch heeft nog eene beden king: 6 of 7 lokalen. Hij acht voor 't tegenwoordig getal schoolgaande kinderen 6 lokalen voldoende. Andere leden ver klaren dat met 't oog op mogelijke toe neming van bevolking of anderszins op de noodzakelijkheid van een 7e lokaal in de toekomst moet gerekend worden. Tegen het denkbeeldvereeniging der twee scho len verzette zich de heer v. Oosten. Met 6 tegen 1 stem werd tot vereeniging der scholen en in verband daarme^v van school 2 be**«n en ookdateen nieuwe school zal verrijzen met 7 lokalen. De heer Lindenbergh was voor 6. Hierop werd met algemeene stemmoa besloten bo- .1 houdens goedkeuring, tot aankoop van terrein van A. Laven naast school I. Ver volgens kwam aan de orde een voorstel van dhr. Lindenbergh om de bewaarschool met bekwamen spoed te horopenen en iu te richten naar de eisehen des tijds. Do heer Lindenbergh lichtte dit voorstel toe. Hij merkto op uit de indiening van het praeadvies van B. en W. dat de bedoeling is deze zaak spoedig ter hand te nemen. Maar het heeft spreker bevreesd dat op de begrooting slechts een memorie-post voor de school voorkwam. Reeds bjj een vorige behandeling v<n een advies voor de bewaarschool was hij door het praead vies teleurgesteld. Uit dit praeadvies sprak niets anders dan van gemis aan moed. Wanneer B. en W. zich gekweten hadden van hunne belo'te om een onderzoek in te stellen naar de werking en vruchten van het bewaarschool-onderwjjs waren zjj allicht tot andere gedachten gekomen. Spr. heeft nu getracht zelf een onderzoek in te stellen, en de uitslag was zeer gunstig. Vele hoofden van scholen, enz. hebben hem verzekerd dat de bewaarschool van zeer groot nut is. B. en W. zien dit nut geheel voorbij en werpen zich op 't bezwaar van de financiën. Maar Spr. is er zeker van dat zoo de bewaarschool er niet komt, niet de dubbeltjes, maar andere overwegin gen dit zullen hebben veroorzaakt. De voorzitter antwoordde dat de heer Lindenbergh zich te eenzijdig op het nut eener bewaarschool heeft bewogen. Maar de vraag is of dit nut voor onze gemeente zoo groot is dat het wordt opgewogen door do financieele offers. Hij zelf ont kent dat, maar B. en VV. oordeelden een parig dat waar thans voor schoolbouw f1200 zal noodig zijn, het niet aanging ook nog eens voor eene bewaarschool f1000 uit te geven. De heer Lindenbergh zou willen dat de voorzitter de oogen eens wat meer open deed voor het nut eener bewaarschool. De voorzitter waarschuwt den heer Lin denbergh om niet te veel zijn eigen per soonlijke meening, al woidt die nog zoo stellig verzekerd, als eenige, slgemeen vaststaande waarheid te doen gelden. Er zijn ook nog menschen met een even stel lige doch tegenovergestelde meening, die ook 't gemeentebelang wenschen te dienen. Het verwjjt dat B. en W. de zaak niet genoegzaam onderzocht hebben, is onver-ij, diend. Er is geraadpleegd o. a. met den districts-schoolopziener die vorklaard heeft, dat voor don bouw eener bewaarschool onmogelijk subsidie kan verleend worden. En wat de zedelijko zijde betreft, spr. las het werk van mevrouw Van Calcar over de Fröbelmethodo en werd daarbij ver sterkt in zijn meening omtrent het twij felachtige nut van bowaarschoolonderwjjs voor dorpskinderen. De heer Ruisaard zei met den heer Lindenbergh het bowaarechoolonde: wijs te Kloetinge van nabij te hebben gezien, en een goeden indruk er van verkregen te hebben, maar dat door deskundigen hem bij die gelegenheid verzekerd is, dat op rijper schooljaren do vruchten van 't be- waarschoolonderwijs verloren gaan. Doch buiten dat meent hij dat op dit oogenblik de bouw eener bewaarschool om geldelijke redenen niot gowenscht is. Bij stemming wordt ten slotte het voor- stel-Lindenbergh verworpen met 4 tegen 3 ssemmen, zoodat er geone bewaarschool komt. Voor stemden de heeren v. Oosten, Nrjssen on Lindenbergh; togen de h'eeren Dominions, Ruisaard, de Broekert en de voorzitter. De verordening op den Hoofdelijkerjff Omslag werd alsnog gewjjzigd in dia*"# dat voor elk kind f 25 Hieror getrokken "gesloten. N' We— Salomon Koole, de verdachte van de moord te Kuitaart ia gisteren in vrjjheid gesteld. Het meest uitgebreide onderzoek van politie en justitie heeft dus geen schuld aan dezen gruwelijkon moord voor hem aan het licht gebiacht, EN, end, en.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1