NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 151. 1903. Donderdag 24 September. 17e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN ÜÏTli^l^ïËR^ elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummersj?, 0,02s. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, <lie zich met 1 Oetolier op ons blad abonneeren ont vangen de nog vei-scliijnende nummers gratis.. Wij ontvingen van J. M. te Breskens f 2, voor Arnemuiden en f 1 voor Tholen. Wij verklaren ons tot het in ontvangst nemen van nog meer bereid. Redactie. Grondwetsherziening. Twee ontwerpen-grondwetherziening zijn door een paar groepen Kamerleden aan de Kamer aangeboden. Misschien komt er nog een derde bij. Waarom ook niet Waarom zouden de drie groepen der rechterzijde ook maar niet eens zulk een proeve van werkzaam heid geven 't Ging dan in ééne moeite door. En er komt toch niets van, zoomin van het eene als van het andere. Een honderd jaar geleden heeft even eens het goede Nederlandsche volk zich bezig gehouden met het ontwerpen van »constituties". De eens editie volgde de andere op. Totdat Nederland in het niet verdween. Zouden we dien tijd nog eens moeten doormaken Wij hadden nu, meenden wij, een goede constitutie. Natuurlijk kan die altijd ver beterd worden op papier. Maar dat doet geen volk, behalve het Fransohe en die daar beneden staan. Verstandige volken meeneD, dat men de machinerie zelve zoo weinig mogelijk ver anderen moet, als men maar zorgt dat ze in handen komt van bedreven mannen. Als men eene constitutie moet maken, dan doet men het zoo goed mogelijk, maar als ze er eens is, dan houdt men ze in stand, behelpt zich er desnoods mee, liever dan er voortdurend aan te knutselen. Niet uit gemakzucht maar juist omdat men werken wil. Wat hebben de aandeelhouders eener fabriek aan een directeur die, in plaats van de machine zoo productief mogelijk te maken, zijn tijd verdoet met het zoeken naar een ideaal-machine Soms, dit spreekt van zelf, moet ook de ■8) FEUILLETON. Ds. Scharp en de smid van Zaamslag. Eene bladzijde uit Axels Kerkelijk Verleden. VIII. Het lag, naar men meende, op den weg der kerkeraden van de respectieve kerken van Axel, Zaamslag, Neuzen en den Hoek om den Magistraat van Axel en Axels- ambacht te verzoeken den kerkbouw wel te willen verhinderen. En tevens dient den Vlaamschen werk lieden van hoogerhand verboden te worden langer hunne godsdienstplichten in de zoo genaamde »kerkschure" te vervullen. Rit toch is een privilege uitsluitend voor de militairen van het garnizoen. De kerkeraden zijn »van Gode geroepen, als opzioners van dezelve, om te staan, toetezien en te waaken, dat geene wolven in deze zijne kudde koomen in te dringen, om de schaapen aantegrijpen, die te vervolgen of de lammeren daarvan af- tescheuren en weg te sleepen." Want, zoo redeneerden velen, indien het mocht gebeuren, dat er te Axel eene kerk kwam, dan waren de gevolgen niet te overzien. Vele Vlamingen zouden daar door snaar hier gelokt worden, zich neer zetten, voortwoekeren en vermenigvuldigen, alle verlekkert op ons gelukkig en vrucht baar eiland." Weldra zullen dan »de vetste brokken on beste stukken" in hunne handen komen. Het geld daartoe kunnen zij ge makkelijk tegen weinig of geen intrest krijgen. En zij zullen zich zoodoende »in de beste neringen en hanteeringen weten intedringenOng inkomen vermindert, machine zelve worden herzien. Men kan daar te lang mee zuimen. Dit heeft ons wel de geschiedenis onzer republiek geleerd, toen men weigerde de staatsmachine te hernieuwen, zelfs nadat haar volstrekte onbruikbaarheid was gebleken. Ook in de vorige eeuw is onze constitutie herhaaldelijk herzien. Maar slechts, wan neer door alle partijen, ja door de Regee ring zelve haat ondoeltreffendheid was erkend. Toen de »Negen mannen" aan de Kamer een grondwetsherziening voordroegen, was er schier niemand die niet erkende dat het met de bestaande grondwet niet meer ging. Toen later tweemalen een zeer geringe en eene vrij omvattende herziening werd voorgesteld, gevoelden alle partijen dat de bestaande grondwet noodzakelijke hervor mingen onmogelijk maakte. Over de wijze waarop de grondwet moet worden herzien, bestond verschil van gevoelen, maar over de noodzakelijkheid der herziening niet. En thans Aan welke hervorming staat onze grond wet in den weg Waardoor is het gebleken, dat onder de bestaande grondwet redelijke, door allen gewenschte verbeteringen on mogelijk zijn geworden Misschien zou, als wij aan de fabricatie der grondwet bezig waren, menig onder deel door ons wat anders worden gewenscht, doch dat zal wel altijd zoo blijven. Var'iis modis bene fit. Het goede is langs meer dan één weg bereikbaar. Waarom zouden wij dan nu aan het herstellen gaan der machine J uist, nu de regeering klaar schijnt om met kracht te gaan malen Dat de nu in de minderheid zijnde par tijen daartoe lust gevoelen, is begrijpelijk, ja hoogst natuurlijk. Zij zijn op het malen der machine niet gesteld. Wordt er iets kwaads gefabriceerd, dan zit men er mee. En komt er iets goeds wat blijft er dan van het axioma, dat alleen de liberalen, zooals dezer dagen nog een liberaal blad verzekerde, in staat zijn iets goeds te leveren Daarom moet de machine liever stil staan. Daar komt nog dit bij. ons bestaan wordt bedreigd. Wij, als Gereformeerden, zullen het veld moeten ruimen voor de Roomschen of anders aan de Diaconie moeten vervallen. Aldus dachten en spraken de Axelaars. De geheele beweging tegen Rome bleek ten laatste een storm in een glas water. De Magistraat liet de quaestie wijselijk aan de Kerk, en deze aan de Magistraat over. Voorzeker tot groot genoegen van ds. Scharp, die tijdens de behandeling dezer zaak Axel uitgetrokken was. Gedurende zijne afwezigheid was er in zaak wel eenige kentering ten goede gekomen. Onze broeder De Kraker was gesom meerd om onwraakbare bewijzen overte leggen van zijne besehuldiging, dat ds. Scharp op zijn zachtst genomen den ker- keraad »misleyt" had. Hij vroeg ze natuurlijk aan zijn vriend Walraven, doch deze liet blijkbaar zijn kameraad in den steek. Hij liet ten minste gedurende eene groote week niets van zich hooren. Dit noodeloos talmen verwekte bij onzen diaken argwaan. Op den duur raakte hij met zijne houding verlegen. En als eerlijk man achtte hij zich geroepen en verplicht «amende honorable" te doen °P een op zijn verzoek daartoe speciaal belegde kerkeraadsvergadering. Scharp h Eerst in November,wel wat laat, legde ahaven eenige verklaringen aan de recht- pank over van personen uit het land van kt, beweerden ds. Scharp in de kerk ™>schkapelle bij gelegenheid van den iyicüienst te hebben hooren zingen. J^enigerv trokken later hunne verklaringen in. De liberale groepen zijn jammerlijk ver deeld, en daar proiiteeren de clericalen van. Tot dusver is op hereeniging nog weinig uitzicht. Maar zou die hereeniging niet worden bespoedigd, als de onderliDg dissentieeren- den den strijd voerden onder het oog hunner tegenstanders? Staande tegenover den gemeenschappelijken vijand, wordt men het zooveel lichter eens. Zoolang men los van elkander staat, dringt het geschilpunt zich steeds op den voorgrond. Maar als in een publieke vergadering, ten aanschouwe van geheel het volk, gestemd moet worden, dan moeten immers, tegenover de rechter zijde, de groepen der linkerzijde zich wel verstaan Ea dat gaat te gereeder, omdat het alleen maar de machine geldt. Over de machine laat zich zoo gemaklij k pratendaarover wordt men het nog wel eens. Eo als maar eenmaal de clericalen verdreven zijn die dan leeft, dan zorgt. Waarschijnlijk blijkt alsdan wel weer van verdeeldheid. Maar in elk geval zullen dan toch de anticlericalen weer de machine hanteeren. Dat is altijd zóó /eel gewonnen. Zou de rechterzijde der Kamer in de val loopen Zou zij zelve meehelpen, om de linker zijde de kans to geven tot tijdelijke her eeniging, en inmiddels zich zelve de kans af te snijden om iets goeds tot stand te brengen Want dit begrjjpt toch wel een kind, dat, is men eenmaal aan de grondwetmakerij, er geen einde komt aan het «plaudern". Ieder heeft dèArover nog wel wat te zeggen. In de secties wordt groen en rjjp te berde gebracht. Lichtelijk ontstaat er misver stand tusschen de leden derzelfde partjj alweer een meevaller voor de tegenpartij En de openbare behandeling zal een heerljjk steekspel opleveren. Amendemen ten, subamendementen, moties enz., met de volkomen zekerheid van, aan het slot, verwerping En als bij de eerstvolgende Kamerver kiezingen geklaagd wordt over verloren tijd, dan zullen de mannen der linkerzijde in hun vuistje lachen. Want dat zij den »nationalen tijd1' hebben helpen vorbeuze- was daarbij niet tegenwoordig. Doch op eene volgende vergadering wel. De hand van vriendschap werd wedeikeerig toege stoken, nadat broeder De Kraker verklaard had, ds. Scharp te houden voor een recht zinnig predikant, een eerlijk man, en tevens beloofde hem ter hand te stellen eene copie van Walravens briefje èn copieën van zijn eersten brief èn brief van recan- tatie aan de classis, om Z.W.Eerw. te dienen waar en wanneer dit noodig was. Zoodra genoemde stukken in bezit waren van den domiré, begon deze een burgerlijk proces tegen Walraven, hem beschuldigende van «injurie of eerroof". Dit langdurig, naar proces, van weerszijden met hartstocht en taaie volharding gevoerd, duurde voort tot 1789. Scharp was toen reeds predikant te Rotterdam. Volgens de overlevering ontmoetten de strijdlustigen elkander op een morgen in Juni heel toevallig en wel op een der kaden en daar werd dan op dien zelfden zomer morgen de vrede gesloten. «De een erkende toen den ander voor lieden van dat karakter, als waarin zij zich thans bevinden of ooit bevonden hebben". Curieus genoeg. En daarmee was toen de zaak uit. Doch we moeten naar de classicale ver gadering en wel te Vlissingen. Daar wordt het antwoord voorgelezen van Axels kerkeraad op de bekende missive van 19 Juli. De eerwaarde broeders waren over den hoogen, voornamen toon van dit schrijven alles behalve gesticht, doch vvredeshalve" zullen ze er maar in berusten. Ze weten nu toch, dat de kerkeraad zich conformeert met het bericht der hande zelen, zal hun door hunne vrienden, niet kwalijk worden genomen. Integendeel. Daarentegen zullen zij, in de oogen hunner geloofsgonooten, allicht, in groote en schit terende redevoeringen veel moois hebben gezegd, dat alleen door den onwil der rechterzijde tot niets geleid heeft. En dat wordt dan misschien nog door onze eigen vrienden geloofd. Maar wat zal de rechterzijde zeggen, als men haar vraagtwaarom waart gij zoo onnoozel zulke ontwerpen in behan deling te nemen Zal zij antwoorden uit eerbied voor het recht van initiatief? Maar dan zal men haar met recht toe voegen, dat dit recht niet toekomt aan een lid, aan eene partij, maar alleen aan de Kamer. Het lid, de partij maakt het ontwerp, maar de Kamer oordeelt ot zij dit van genoegzaam gewicht acht, om daarvoor anderen arbeid te laten liggen. De Kamer moet behandelen wat haar door de Regeering wordt voorgelegdlaat zij, naar het oordeel der Regeering, een ontwerp te lang liggen, dan kan de Re geering daarvan zelfs een portefeuille- quaestie maken. Maar tegenover een lid of eene partij is de Kamer volkomen vrij. Neemt zjj een voorstel van een of meer barer leden in behandeling, dan wil dat zeggen, dat zjj ook zelve die behandeling wenscht, al verbindt zij zich daarom nog niet om het ontwerp ook aan te nemen. De meeste voorstellen van Kamerleden, die de Kamer in behandeling heeft genomen zijn dan ook door haar goedgekeurd. Indien de Kamer meent dat grondwets herziening, hoe dan ook, noodzakeljjk is, dan, maar ook dan alleen, behoort zjj de aan haar oordeel onderworpen voorstellen te onderzoeken. Zelfs al bleken ze onbruik baar, zou het onderzoek toch een stap in de goede richting zjjn. Maar als de Kamer geen grondwetsher ziening verlangt, althans vooreerst nog niet, dan zoude, dunkt ons, het in be handeling nemen der ontwerpen zjjn van de Kamer een onnoozelheid, en, van de partijen der meerderheid, een zelfmoord Met bovenstaand advies van de Ned. gaat lingen van het colleg. qualif. Da inhoud valt evenmin mee. Wel staat er in te lezen, dat Ds. Scharp op de kerkeraadsvergadering alle zwarig heden en bedenkelijkheden tot volkomen genoegen der broeders heeft weggeruimd, doch en dit toch is de hoofdzaak er is vergeten te melden, hoe dit is geschied. Da meerderheid der vergadering oordeelt het conform het praeadvies wenschelijk, inlichtingen bij den dominé zeiven in te winnen. Hij dient verklaring te geven van zijn eigen woorden in het bedoelde grafschrift en vervolgens de eerwaarde classis iets mede te deelen over de persoonlijke ge steldheid van den overleden pastoor, als het eenige lid der Roomsche kerk, op wien hij, volgens vroeger schrijven, den inhoud van het grafschrift heeft toegepast. Ds. Scharp had daartegen niet het minste bezwaar. EiDde October was hij met zijn antwoord gereed. Vóór hij echter zijne verantwoording bij de classis inzond, las hij ze voorzichtigheids halve voor op de kerkeraadsvergadering. Ook broeder De Kraker was daarbij tegen woordig. De broeders hadden volstrekt geen aanmerking op het gelezen e. Integen deel, ze verklaarden allen eenparig, dat de inhoud in overeenstemming was met de waarheid. De dominé werd dan ook «bedankt voor het bewijs van Z.Eerw. vertrouwen en deference voor deze vergadering". De geheele Novembermaand was verstre ken en nog was de geruchtmakende zaak niet afgedaan. De classis had de ontvangen stukken eene uitgebreide memorie en twee bjjlagen, de eene van den Axelschen de Christen Democraat accoord. Zij schrijft «Ook wij hopen ten zeerste dat de Ka mermeerderheid zal afstemmen een even tueel in te dienen voorstel tot behandeling dezer ingediende wetsontwerpen. Allerminst omdat wij meenen dat het doel der samen stellers is het voeren van obstruktionisme, dan alleen omdat wij overtuigd zijn dat de behandeling, die vele weken arbeids zou vragen tot geenerlei practisch resultaat zou leiden". 23 September 1903. Men maakt er ons attent op dat de Ilid- delburgsche Courant protesteert tegen een feil door ons begaan. Wij hebben, zonder eenige aandikking, overgenomen een stukje uit Het Centrum naar aanleiding van een bericht in de Middelburger dat door dat blad verkeerd begrepen was, waarop na confidentieele me- dedeeling van de Middelburgsche, Het Cen trum hare beschuldiging introk. Deze rectificatie van Het Centrum hebben wij niet gelezen. Nu echter de Middelburgsche Courant ons zij het ook al op min gewone wijze daarvan een grief maakt, melden wij gaarne dat van een jubilé van een 90jarige te Sint Anna die %ijn leven lang niet in de kerlc was geweest, voor wat 't gecursiveerde deel van het bericht aangaat, niets waar isen dat het ons oprecht leed doet, zjj het ook onwetend, eene verkeerde opvat ting in deze quaestie te hebben gepropa geerd. De Midd. Crt. moge geen lust hebben tot polemiek met ons blad, zij zal toch, om der waarheid wil, naar wij vertrouwen, deze mededeeling wel aan hare lezers willen overbrengen. We hadden het genoegen in een onzer nommer8 van de vorige w6ek, onder de rubriek „Leestafel", onze lezers op een nieuwe Zeeuwsche uitgave te wijzen, die als de partij aan het monster voldoet, zonder twijfel heel Nederland ten goede komen zal. De heeren Oosterbaan en Le Cointre brachten, gelijk derhalve de lezer reeds weet, doch waarop wij nog even wenschen terug te komen, een nieuw Christelijk School blad ter markt onder den gelegimiteerden kerkeraad, de andere van den Axelschen pastoor, den Weleerw. Heer Adr. Dekker doen verzegelen tot de volgende vergadering. Deze wordt den 7en December gehouden te Middelburg. De aangeklaagde dominé was ook present. Hij verzocht zijne «uitvoerige memorie" zelf te mogon voorlezen. Dit verzoek wordt hem door de classis toegestaan. En nu leest de jeugdige Verbi Divini Minister met blozend gelaat en stralende oogen »den Weleerw. Heeren, Mannen, Vaders en Broeders in onzen Heere Jezus Christus" eene zeer uitvoerige zelfverdedi ging voor, waaronder meer dan twintig bladzijden critiek op de handelingen der classis ad hoe en sommigen zijner leden. Inderdaad, een vinnige critiek, waarmede de broeders het konden doen, naar ze meenden. Scharp, alias Welgeslepen, was zijn naam en natuur getrouw, hij was bepaald scherp en heet gebakerd. In zekeren zin zat de classis met de zaak doodverlegen. De leden gevoelden het, dat indien de vergadering op alle punten wilde ingaan, de bespreking er van gereedelijk aanleiding zou geven tot verdere handelingen, die èn voor de classis èn voor den betrokken predikant niet anders dan onaangenaam wezen zouden. En dat was in de verste verte de bedoeling niet. Liever willen ze al die dingen stilzwijgend laten passeeren en wat toegeven. Veel moet op rekening worden gesteld van het jeugdig vuur van dhr. Scharp. En indien immer mogelijk moet de man uit zijne netelige positie worden gered. Hij is toch ook hun medebroeder. Slot volgt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1