Men verwijdert de Likdoorns. Noirine! WAARSCHUWING! UIT DE Openbare Verkoopingen. Hoop Verkoopingen enz. Advertentien. Een Metselaar Dinsiai 6 October 1903, 10 uitmuntende Melkkoeien 2 Kalfvaarzen en Drogisterij „De Ster", C. VAN M00LPBR0EK, Graanzakken W. i. DE RIJCKE, DroM „De Ster", Miflleliiri. Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw. Drogisterij „De Ster", verkoopeu: verkoopen: LEESTAFEL. Ingezonden Stukken. Marktberichten. OOSTBURG, 16 Sept. 1903. EENE DIENSTBODE eene aankomende Boeren- dienstmeid gevraagd Be pryzen der Cokes zullen spoedig verhoogd worden. Advertentiën in De Zeeuw, de Mid- delburgsche courant en alle andere Zeeuwsche en Hollandsche bladen plaatst boekhandelaar SMITS) Gist- straat, Middelburg, zonder prijsver- hooging. Goed adres voor Binnen- en Buitenlandsche Geneesmiddelen. Afdeeling„Walcheren". te SOUBURG op Dinsdag 22 September a.s. en te VLISSINGEN op Woensdag 23 September a s. neerd. Gedepo- Vrijdag 2 October 1903, A. Een perceel BOUWLAND, in de gemeente Aagtekerke, aan Roosjes wegje, groot 33 Aren 30 Centiaren (254 V2 r.) B. Een perceel BOUWLAND, in de gemeente Aagtekerke, groot 20 Aren 70 Centiaren (158 r.) 70 stuks OLME- en ABEELEBOOMEN. 1. Een WINKELHUIS en ERF met TUIN, op de Groote Markt te Middelburg, wijk C no. 14. 2. Een HUIS en ERF, in de Lange Singelstraat aldaar, wijk N no. 206. 3. Een WINKELHUIS en ERF op den Wal aldaar, wijk B no. 74. 4. Een HUIS en ERF in de Lange Giststraat aldaar, wijk F no. 189. minapolder te Wilhelminadorp5e Masque, van C. G. Harison te Rilland-Bath, en I'ox, van D. Verburg te Camperland, alien van de afd. Zeeland van Eet Nederl. F aarden stamboek en Bayard Bern's, van H. A. Hanken te Wilhelminadorpeervolle ver meldingen Emir, ex-Leon, van C. A. H. Wagtho te Tholen, Nestor de Cou, van Fr. Koopman Cz. te Zierikzee, Fleuret, van wed. J. Daelman te Westdorpe, Goliath, van Joh. de Feijter Pz. te Zaamslag allen van de aid. Zeeland Het Ned. Paardenstamboek. Dezer dagen ontleenden wij aan de N. R. C. een bericht omtrent »Natte Zomers^ en onder meer het volgende «1649. Dit jaar begon en eindigde met regen en vochtigheidnoch Winter, noch Zomer hadden hun behoorlijk saisoen. De Inwoners des lands (zegt de heer Costerus) sidderden van angst wegens de Plasregens. Als wij ook zaten in Gods huis en in onze eigene huizen en hoorden dat gestadig ge druis des regens dag op dag en bedachten dat droevig bedeif des gewas, hetwelk daarop volgde, het was min noch meer als of het water ons op het harte viel, zoodat de koude grillen ons langs den rugge liepen. De Weiden lagen op vele plaatsen in 't midden van den Zomer plas, en als in 't water verdronken." In verband hiermede schrijft ons een onzer lezers: Toevallig vond ik, na lezing van het aan gehaalde, in Gerigts-Handelingen van den Allerhoogsten Godt met Zijn volk van Ne derland door Jacobus Fruytier, in leven Predikant te Rotterdam (uitgave 1735) het volgende opgeteekend, waarvan ik U vrien delijk verzoek opname te willen doen, misschien wil de N. R. C. er ook haren lezers bericht van doen. 1649. In dit jaar »sloeg de Heere aan de andere zijde het Land met een Onvrugt- bare Dorheid en Brandende Droogte. Hij maakte den Hemel boven ons Koper en de Aarde onder ons als User. (Deut. 28 23 en 24.) Het Koren wierd toegeschroeid en verbrant en het Gras verdorde, soo dat er als geen Groente was; de Beesten loeiden om Voeder en versmagtenden van Dorst." Wie heeft gelijk, Costerus of Fiuytier? tZelden zullen twee uitspraken zoo lijnrech tegenover elkander staan, daarom werd er melding van gemaakt. Boeren op de Bermuda's. In de «Westminster Gazette" komt een ingezonden artikel voor van Stead, die pro testeert tegen het nog steeds gevangen houden van zes en vijftig Boeren op de Bermuda's, terwijl hun bovendien het leven daar zeer onaangenaam wordt gemaakt. Uit een schrijven van een hunner bleek, dat zij niets anders wenschten dan terug te worden gezonden naar Zuid-Afrika, ter- wjjl de Britsehe autoriteiten verklaarden hen overal heen te willen voeren op Britsch gebied behalve juist naar Zuid-Afrika. Stead ziet in de behandeling van deze Boeren een schennis der oorlogswetten, zooals de Haagsche conferentie deze codi ficeerde. Onbekende daders hebben de vorige week een grooten boom over de spoorbaan tusscben Morata en Mores op de lijn Sara- gossa-Madrid gelegd, waar de konink lijke trein moest passeeren. Gelukkig bemerkte een schildwacht dien hinderpaal; hij kon nog bijtijds de politie waarschuwen, dje, bijgestaan door een groot aantal boeren, die te hulp geroepen moesten worden, het gevaarte van de rails verwijderden. Eenige minuten later vloog de sneltrein voorbij. Toen Altonso later van dien aanslag hoorde, zei hij, dat hij er wel meer tijdens zijn regeering zou beleven. In een groot huis van vier verdie pingen te Christiania brak gisteren brand uit. Verscheidene menschen (waarschijnlijk elf!) zijn in de vlammen omgekomen. De bekende schilder Fr. Kaulbach is te Hannover in den ouderdom van 81 jaar overleden. Door de sociaal democratische Kamer leden zjjn wetsvoorstellen ingediend, ten doel hebbende te verkrijgen dat uit de grondwet worde weggenomen alle bepa lingen die verhinderen dat algemeen kies recht zou kunnen worden ingevoerd, alsmede ook om de Eerste Kamer af te schaffen. Naar aanleiding van het eerste behan deld Het Friesehe Dagblad de vraag«Is het de roeping van dit ministerie, om op dit oogenblik het kiesrechtvraagstuk aan de orde te stellen »Die vraag wordt door de redactie ont kennend beantwoord. Dat antwoord vloeit logisch voort uit de wordinggeschiedenis van dit Kabinet. Het blad herinnert dan aan de vroegere verdeeldheid der Christelijke partijen waar door het den vrijzinnigen mogelijk was te heerschen en hoeveel moeite het gekost heelt om voor die verdeeldheid eenheid in de plaats te krijgenen uit dat eenparig oprukken bij de stembus van 1901 is dit Kabinet gekomen. «Daar is, naar het blad meent, de taak van het kabinet in de eerste plaats «de geschokte Christelijke grondslagen van Staat en Maatschappij wederom vast te zetten' En voorts het zoolang verongelijkto volksdeel in recht en eere te herstellen. dit doet handelt het natuur lijk, historisch, overeenkomstig zijn roeping, emocratiseh, Christeljjk. Zoolang het dit b°t k Z®D Pos^e vaster, zijn naam «De dagen, volgende op de voorjaarS' troebelen hebben het getoond. Is die taak afgesponnen dan komt het kiesrecht-vraag stuk aan de orde. Eerder nietTenzij de coalitie ontijdig verbroken worde. «Wij laten dan ook Mr. Troelstra de anti revolutionaire partij tot overleg oproepen met zijne partij om een sterke kiesrecht uitbreiding op dit oogenblik tot stand te brengen. »We laten hem roepen, doch we bewan delen onzen eigen weg. Deze is lo. Het kiesrecht-vraagstuk in den boezem onzer eigen partij tot oplossing te brengen 2o. Dit ministerie krachtig te steunen, zoolang het aan do historie zijner wording getrouw als Christelijk Ministerie handelt 3o. Onze volkomen vrijheid te bewaren en waakzaam te zijn. Wij misgunnen Mr. Troelstra zijne tacti sche overwinningen nietdaarvoor heeft hjj onlangs te harde slagen ontvangen. Maar als hij de Antiiov. partij tracht te verlokken de grootst mogelijke dwaasheid te begaan, zien wij een oogenblik glim lachend op, enzetten ons weder aan den arbeid." De uitgever le Cointre te Middelburg zendt ons de bij hem verschenen 7e en 8e aflevering van den Zendingsvriend, geïll. Maandblad voor de zending, onder red. van K. Wielemaker. Er staat zeer veel moois en lezenswaardigs in dat tijdschrift. Wij wenschen dat ieder gezin, ter aankweeking van Zendingsgeest zulk een Zendingsvriend bezitten en bespreken kon. Verhalen, vers jes en illustraties, alles aan dat Zendings- tijdsehrift is aantrekkelijk. We zouden wel wenschten dat onze zendingsvereenigingen, desnoods door coöperatie, ook tot de uit gave van een of meer zulke tijdschriften konden komen. De blaadjes die van haar maandelijks uitgaan, worden, naar wij vree zen, door niet alle geadresseerden of hnnne huisgenooten gelezen, en in een gewaad als dat van deze «Zendingsvriend" ware daarop vrij wat meer kans. Onze Tijd, halfmaandelijkseh tijdschrift onder redactie van A. J.Hoogenbirk, met me dewerking van Adelpha, Jonkvrouw de la Bassecour, Caan Johanna Breevoort, A. Brum- melkamp, en anderen, is een tijdschrift dat meer intieme kennismaking overwaard is. In no. 10 is dit vooral het geval met de be schrijvingder drukkerij, met photografieën. Het boeiende verhaal »De Koopmansdochter" van Hoogenbirk, wordt voortgezet. Jammer dat dit degelijke tijdschrift niet op genoeg zame waardeexing kan bogen. Een waar deering die toch in de eerste plaats blijken moet uit een toenemend getal abonnementen. Wij helpen den uitgever den heer Cal- lenbach hartelijk wenschen dat ook dat beter worde, en dringen daarop ook bij onze lezers gaarne aan. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie! Ieder mensch, die niet van eenig gevoel ontbloot is, weet, welken diep treurigen indruk het maakt een mensch te ontmoe ten, die misvormd is. In zeker niet alle- daagsche mate kunnen de inwoners van onze gemeente zoo'n indruk ontvangen. Hier toch woont in een der armhuizen een al wat op hare jaren gekomen jonge vrouw, die van hare kinderjaren af misvormde onderste ledematen bezit. Vele jaren wist deze zich met een krukje schuifelend vooit te bewegen, maar dit vermag zij nu al vele jaren niet meer, daar met de jaren haie krachten afgenomen zijn. Zij zou dus of altoos binnen hare woning moeten blijven öfja, wat ik hier achter meet schrijven, weet ik niet wel. Wel weet ik, dat ieder inwoner meermalen deze onge lukkige op handen en voeten, gelijk een dier zou ik haast zeggen, langs de straat of den weg kan zien kruipen, 't zij op bezoek naar hare kennissen, dan wel naar sommige weldoeners, die haar wat toeste ken, wat haar niet te onpas komt. Ook komt deze arme vrouw soms op handen en voeten des Zondags het bedehuis binnen kruipen. Een predikant van elders, die al veel in de wereld heeft gezien, zag haar onlangs op deze wijze onder zijn gehoor «kruipen" en was door dien aanblik zoo ontroerd, dat ZijnEerw. vroeg «Maar moet dat zoo blijven, moet voor deze ongeluk kige niets gebeuren Deze vraag van gemelden predikant wil ik hier in het openbaar herhalen. Moet dat zoo blijven, moet voor deze ongelukkige niets gebeuren De kassen, die volgens mijne meening daartoe ontsloten dienen te worden en voldoenden inhoud hebben, blijven trots alle verzoeken voor dit doel immer gesloten. Mijn hoop, geachte Redactie, blijft nu gevestigd op de vele weldenkende lezers van Uw getierd blad. Wellicht worden er toch eenigen gevonden zij het spoedig die de gelden zullen weten aan te wijzen en te verschaffen om tot de oplossing van deze treurige kwestie te geraken. Met daDk voor de opname. Een medelijdend aanschouwer. Wolfertsdijk. GOES, 15 Sept. 1903. Bij iets meer aanvoer dan de vorige week werden genoteerde prijzen schoorvoetend ingewilligd. Oude Tarwe f6,25 a f7,75, Nieuwe Tarwe f6.25 a f7.75. N. Rogge f5.— a f5.25. Wintergerst per 100 kilo f 7.k f 7.50. Zomergerst 0.a 0.—. Haver f5.25 a, f6 Bruineboonen f 0.— f 0.—. Paar- denboonen f 0.a f 0.Koolzaad f 0. 4 0.Karweizaad f 10.50 a, f 10.75. Kroon- erwten f9.25 4 f9.75. Gioene Erwten f9.— 4 f9.25. Versche Boter f 1.20 4 f 1.30, mid. f 1.25, Eieren f3.60 4 f4.40, mid. f 4.aau par ticulieren f4.60 de 104 stuks. De aanvoer van boter en eieren was tamelijk. Oude Tarwe f6.50 a f7,80 Nieuwe Tarwe f 7,— 4 f 7,40 N. Rogge f 5,25 4 f 5,50 N. Wintergerst f 0,4 f 0,— per honderd kilo. Zomergerst f 0,4f0,per honderd' kilo. Haver per 100 kilo f 6,50 4 6,75 Kook- erwten f 9,4 f 9,50. Erwten f 0,a f 0, Paardenboonen f 6,75 4 f 7,Koolzaad f 0,— a f0,-. Waar 't er niet bij staat, is de prijs per H.L. VLISSINGEN, 8 Sept. Boter f 1.25 4 f 1.20 per KG. Eieren f4.per 104 stuks. ROTTERDAM, 14 Sept. Ter graan-, markt van heden (Maandag) was in binnenlandsche granen de handel als volgtTarwe. Jarige. Een klein gedeelte bracht vorige prijzen op, overigens was niet dan tot lagere prijzen te ver knopen. Per heef. in de beste soorten f 7.50 4 f8.50 en verder naar kwal. per 100 kg. f8.50 a f9.50. Nieuwe was door kleineren toevoer tot vorige prijzen op te ruimen. Per heet. f 7.50 4 f 8 in de beste, overigens per 100 kg. f 8.50 4 f 9 50 naar deugd. Rogge bracht per heet. f5.20 4 f 5.50 op; zaai-daarboven. Gerst. Winter- per 100 kg. f7 a f7.60. Chevalier- was niet dan tot lagere prijzen te verkoopen. Per heet. f4 50 tot f5. Haver moest lager worden afgegeven. Jarige per 100 kilo f 6.40 4 f 6.75 en nieuwe per 100 kilo f 6 4 6.50 naar deugd. Blauwe erwten. Yoor kooksoort werd naar kwal. f 8 a f 9.50 betaald. Yoor voetstoots werd naar deugd f7 a f7.50 bedongen. Aardappelen. Brielsche kralen f 4.20 4 f 4.50, Zeeuwsche blauwe f2.60 4 f2480, dito bonte f2.60 4 f2 80, Geldersche blauwe f2.60 4 f2.80, eigenheimers f2.60 a 2.80 per heet. Met weinig aanvoer en tamelijke vraag. Zeeuw sche eieren f4 4 f4.20. B VimERLIJKE STAND Van 1416 September. GOES. Geboren: 14, Cornelis z. v. Willem Flipse en Johanna van Leerdam 15, Izaiik Pieter z. v. Pieter Izaflk Rosier en Francina Somer. Donderdag 17 Sept. Middtlburg, 2 uur tapijten, gordijnen, vitrages dekens, parapluies, Japonstoffen enz. Te zien 15 Sept. 104 uur. Inl. de Groot Hondius. Middelburg door not. v. Nimwegen en Liebert, 8 uur, in «de Vergenoeging", een winkelhuis met tuintje Lange burg C 103, groot 173 cA. Te zien 16 en 17 Sept. 10—12 en 2—4 uur. Vrjjdag 18 Sept. 's-Heer Arendskerke, bij wed. Vermet 9 uur door not Pilaar inspan als7 paar den 318 jaar, 5 baatgevende melkkoeien, 1 kalfvaars, 5 tweejarige vaarzen, 2 een jarige, 2 anderhalfjarige ossen, 2 eenjarige, 3 kalvers, 156 schapen, schaaphond. Dinsdag 22 Sept. Goes, een huis Rozemarijn straat door not. Houwer 8 uur bij wed. M. Rijk groot 51 cA. Woensdag 23 Sept. Krainingen, half 12 bjj Bierens voor fam. Wabeke door not. Prins recht van tiend heffing op 14,0580 H. in Rabeelshoek. Koudekerke, 10 uur bij Roose door not. Loeff een hofstee 5250 cA. En om 1 uur op de hofstee 2 geiten, 2 bokjes, 2 krui wagens, 2 delen, bascule, meubelen, enz. Vlissingen, in Admiraal de Ruyter 8 uur door not. Maret Tak huizen: Aagtje Deken straat N 150 groot 120 c.A. Korte Groene- woud H 41 groot 59 c.A. Kolvenierstraat E 60 groot 105 c A. Koudenhoek, Koestraat, Breewaterstiaat, Joost de Moorstraat, resp. 60, 42, 39 en 90 c.A. Te zien 22 en 23 Sept. 10 12 en 2—5. Donderdag 24 Sept. Middelburg, 2 uur in de Vergenoeging 1,11H. bouwl. Oostkapelle; 1,4490id. En 4275 cA. weiland en sprink Souburg. En om 8 uur le een winkelhuis Groote Markt C 14; 2e een huis Lange Singelstraat 206 en 3e een winkelhuis Wal B 74. Vrijdag 25 Sept. Arnemuiden, door not. Hosang bij Leen- houts 2 uur een huis Westdijk 1373 groot 62 c.A. Maandag 28 Sept. Heinken=zmd, het voormalig kerkgebouw der geref. gem. door not. Bresser, met de stoelen, 2 uur in 't te veilen perceel. Zierikzee, Huis van Nassau door not. de Clerq voor wed. Verton 1 uur de molen te Noordgouwe, 3 A. en een huis, schuur, tuin en weiland te Zonnemaire 2890 c.A. Vrijdag 2 Oct. Domburg, 2 uur in Café «Wilhelmina" door not. Wisboom V. 2 perc. bouwl. in Aagtekerke resp. 3330 en 2070 c.A. Blezelinge. Heden werd door notaris Pilaar verkocht boomgaard en wegeling te Schore, Kleinen Ganshoek groot 1,54,85 H.A. voor f 4834,13onverminderd f 780 voor houtgewas aan dhr. Hubr. van Eene naam c.s. alhier. Voor de vele blijken van belang stelling ontvangen bjj de geboorte van ons dochtertje, betuigen wjj onzen harteljjken dank. JAC. REIJNIERSE. M. REIJNIERSE—Meliefste. Middelburg, Sept. 1903. Ondergeteekende betuigt bij deze, mede namens kinderen, behuwd- en klein kinderen, haren harteljjken dank voor de vele blijken van belangstelling, gedurende de ziekte en na het overlijden van hunnen onvergetelijken Echtgenoot, Vader en Groot vader, ondorvonden. Wed. P. DE REGT en kinderen. Wissenkerke, 19 Sept. 1903. V Do ondergeteekenden betuigen langs dezen weg hun innigen dank aan den heer J. FERDINANDUSSE te Nieuwesluis bij Eattendijke, en voorts aan allen, die hen aldaar Vrijdag 11 Sept. jl. zoo in alle op zichten de behulpzame hand hebben ge boden. A. VAN DE GRUIJTER. JAC. MEERMAN Azn. Arnemuiden, 14 Sept. 1903. benoodigd. Te bevragen bij Boekh. F'ANOY, Middelburg. Terstond benoodigd bij J. MEEUWSE, Eloetinge. door L. JAKOBSEN, Grijpsberke. De Notaris P. DE MARET TAK zal op nam. 1 uur, op de hofstede „Krom- wege", te Oost- en West-Sou burg, bewoond door Adriaan Pouwer, in het openbaar verkoopen s en hetgeen meer zal worden gepresen teerd. Iedereen die kent en ieder die nog niet kent de uitstekende Likdoorn pleisters a f 0,35 per pleister make er gebruik van. MIDDELBURG. Ondergeteekende levert geklopte Gascokes a f 0,70 per H.L., franco huis, binnen Middelburg. Voorts le kwaliteit grove Rulirkolen, Antriciet, Tnrf en alle verdere Brand stoffen tot lage prijzen. Hofplein bij den Speeltuin en Koeclekken tegen zeer voordeelige prijzen bij MIDDELBURG. JY.B. Een groot gedeelte der Win- ter-artikelen ontvangen, welke, door tijdigen inkoop, niettegen staande de stijgende prijzen onverlioogd worden verkocht. 0^^ Stipte geheimhouding verzekerd. Verbandstoffen, Pharmaceulische pre paraten enz. Anker Pain-Expeller enz. Geneesmiddelen voor het vee. Wendt U met vertrouwen VERGADERING op Maandag 21 September 1903, des voormiddags ten half 11 uur, op de Bovenzaal der Socië teit: „De Vergenoeging" te Middelburg. Na afloop der vergadering 1 uur, zal de heer Yorsterman van Ogen eene bespreking houden over de op te richten Kunstmeststof-fabriek, welke be spreking ook voor niet -leden toegan kelijk is. De Secretaris, J. KRAAMER Jr. De Huizenveilingen te SOU BURG en te VLISSINGEN op 8 Sep tember bepaald, doch wegens sterfgeval uitgesteld, zullen plaats hebben Notaris DE MARET TAK. 1 S de kachellak der toekomst S de trots eener huisvrouw S het behoud der kachels S beter dan potlood en vuurlak .S reukeloos bij 't aanmaken Kan afgestoft en gezeemd worden Berst niet en brandt niet af Maakt oude kachels nieuw Gebruikt dus NOIRINE verkrljgb. in flacons a f 0.25, f 0.35, f 0.50 en f 0.75. Vlasmarkt. Middelburg. De Notaris D. WISBOOM VERSTEGEN, gevestigd te Middelburg, is voornemens op des namiddags 2 uren, te Domburg, in het „Café Wilhelmina" van den heer De Bakker, in het openbaar te VERKOOPEN: In pacht bij Adriaan Provoost tot rooven oogst 1904. In pacht bjj Christiaan Louws tot rooven oogst 1904. Inlichtingen ten kantore van den No taris, Lange Singelstraat A 193. De Notaris J. HOSANG zal op VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1903, voormiddags te 10 uur, ten verzoeke van het Gemeentebestuur van Mid delburg, in het openbaar ONGEVEER staande en liggende aan de Singels, op de Bolwerken en Kaden der gemeente Middelburg, allen zeer geschikt voor w e r k h o u t. De veiling zal beginnen aan de Dam poort. De Notaris J. W. VERHULST zal op Donderdag 24 September 1903, des avonds ten acht uur, op de bovenzaal van de Sociëteit «De Vergenoeging", op de Groote Markt te MIDDELBURG, publiek presenteeren te Te zien daags vóór- en op den verkoop dag des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 uur, op ver toon van eeD bewijs van toegang met ver dere inlichtingen verkrijgbaar ten kantorq van genoemden Notaris.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 3