Gemengde Berichten. Poster ij en. li e c li t s z a k e n. Kerknieuws. Schoolnieuws. 16 September 1903. De Middelburgsche Courant heeft zich ge- stooten aan de uitdrukking «misdadig" in de Troonrede. De redactie van dit vrijzinnig-democra tische blad heeft het ongeluk dat haar rechteroog eenigszins anders ziet dan haar linker. Het oene oog dat naar rechts ziet ver toont in den regel eene zekere flikkering van ingehouden toorn, terwijl het andere, dat den linkerkant uitkijkt, aantrekt door don glimlach der gulle goedhartigheid. Of zonder beeldspraak gezegd, de actie van christelijke zijde wekt meest haar onte vredenheid terwijl zij zelfs het kwade dat het socialisme brouwt, dekt met den mantel der liefde. Niet zonder reden derhalve dat zij met best te spreken is over de brandmerking door de Troonrede, van de Aprilbeweging als «eene misdadige woeling, (die) tegelijk het openbaar gezag en de maatschappelijke lovensbeweging bedreigde". Zj acht het geen «goed werk" van den minister die de Koningin dat woord in den mond legde. Schoon de staking afkeurend, acht zij de aanleiding er toe nog te weinig toegelicht. En dan wij citeeren hier letterlijk „Uit een vorstelijken mond moeten bij voor keur woorden van verzoening, van vergeving vloeien. En vooral eene Koningin, eene vrouw, wier hart veel meer gevoelt, die diep meelij zal hebben met verdwaalden, toch ook tot haar, tot het Nederlandsche volk behoo- rend; die smartelijk getroffen zal zijn nu zoovelen nog lijden omdat hun man en vader toegaf aan den waan van die dagen vooral een Koningin had liever moeten spre ken van vergeving, van hope dat de ver dwaalden, de leiders vooral, hun dwaling of alkeurenswaardige daad mochten inzien. Het verleden moest zij het liefst met den sluier der liefde bedekken. En vooral had het christelijk ministerie dit H. M. moeten opdra gen. Wat blijft er toch over van die christe lijke beginselen, waarvan men zoo hoog opgeeft als men telkens en telkens weer toont hard tegen hard te stellen en nu zelfs H. M. in dien geest zich laat uiten Wtj noemen deze opmerkingen van de Middelburgse/te Courant een bedenkelijk staaltje van gezichtsbedrog, hetwelk her innert aan de dagen voor 1795 en 1848. Ook toen was het aaien en pluimstrijken van de revolutionairen bij dezer persoon lijke aanvallm op het Gezag. Hoe de regeeringen met haar laf ont zien van de revolutionairen gevaren zjjn, leert de geschiedenis. De Middelburgsche Courant leze daartoe maar eens Andriessen De val van een Koningshuis, een boek dat nagenoeg iedere schooljorgen kent. Zeker in een koninklijken mond moet altijd plaats zijn voor verzoening. Doch niet minder rust op de Vorsten de plicht om onbewimpeld de waarheid te zeggen en de aanranding van het gezag dat van God is, niet met onware vergoelijking of oppervlakkige oogensluiting te beant woorden. En wat de Middelburgsche praat van „leiders vooral (lie) hun dwaling mochten inzien", dat klinkt nu wel heel zachtmoedig, maar het is in den grond onmannelijk en slaat de waarheid in 't aangezicht. Hier toch had de Anarchie den kop opgestoken en tot op dezen oogenblik is er bij de leiders nog geen zweem van be rouw over hun misdadig doen en bedoelen. Daarom voegde hier een koninklijk woord van bestraffing, een tegemoettreding waar bij de indruk gevestigd blijft dat niet de stroopkan, maar de schepter kenteeken is der koninklijke waardigheid. Combes, de Fransche premier, heeft niet veel wil gehad van zijne reis naar Bretagne. Het was dan ook geene sabbatsreize. Tweeledig was zijn doel. Vooreerstom zich te scharen onder de vereerders van Ernest Renan, den bekenden ongeloovige, maar ook om zich te overtuigen van den geestestoestand van Bretagne's bewoners, in welke streek Renan eenmaal het levens licht zag. Overal was veel volk op de been, mannen en vrouwen die den minister-pre sident uitfloten, onder het geroep van «Weg met Combes, leve de Vrijheid I" Vooral de vrouwen gaven van hunne afkeuring blijk. Onze Minister nam echter het een en ander koeltjes op. Ja, wat meer zegt, hij stelde er zijn eer in, alzoo ontvangen te worden. Hij wilde dan ook, zoo zeide hij, te T. é- guier, Renans geboorteplaats, aangekomen, «al die fl ïitjes, welke hy gehoord had, vergelijken met de fl-iitwysjes, die indeitijd gespeeld werden ach'er de zegekar des triomphators, om hem er aan te herinneren, dat hij naar boven is gekomen door het volk en dat hij moet regeeren door het volk. Gelukkig als iemand op zjjn Fransch, «bonne mine" kan toonen »a mauvaisjeu", d. i. een vroolijk gezicht kan zetten bij een slecht spel. Dat is ook eene gave. Renan's standbeell werd vervolgens on der kletsregens onthuld en alzoo werd door die gebeurtenis op meer dan eene wyze de sabbatsrust gestoord en Gods gebod overtreden. Ter openbare terechtzitting der arron- dissomonts rechtbank te Middelburg van Vrijdag a. s. des voormiddags te 10 ure zal worden behandeld de zaak tegen J. R. oud 72 jaren, burgemeester, ge boren en wonende te Borsele. Ter zakedat hij in of omstreeks de maand April 1903 te Borsele opzettelijk eenige uit zee aangespoelde stukken hout, toebehoorende aan de strandvonderij aldaar, althans aan een ander dan aan hom be klaagde, welke hij in zijne betrekking van Burgemeester der gemeente Borsele en als zoodanig het beheer over strandvonderij in die gemeente uitoefenende, onder zich had, wederrechtelijk zich heoft toegeëigend. Van wege het Openbaar Ministerie zijn 5 getuigen gedagvaard. Voor beklaagde zal als verdediger op treden mr. A. C. A. Jacobse Boudewjjnse, advocaat te Middelburg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen to Wedde H. Klimp te Do Leek te Oud-Avereest B. Zoete te Lopik. Bedankt voor Zandvoort door dr. L. K. Bleeker te Nederhemert. Op Zondag 11 Oct. as. hoopt de heer L. Aalders, beroepen te Westkapelle, aldaar zijn intrede te doen, na door zijn broeder ds. W. J. Aalders, van Beesd, be vestigd te zijn. Geref. Kerken. Bedankt voor Fijnaart door J. E. Goud appel te Heteren. Voor de Scholen niet den Bijbel is dit jaar gecollecteerd te Aardenburg met E ide en St. Kruis f 20, 's Heer Hendrikskinderen met Wissekerke f 10,62% Serooskerke op Walcheren (G K. en h.) f 57.79, en te Oostburg f96,31. De heer A. v. d. Water doctorandus in de Ned. letteren en leeraar aan het instituut Poutsma te Leeuwarden, heeft zijn benoeming tot tijdelijk leeraar aan de R. H. B. S. te Goes aangenomen. BEKENDMAKING. Goes. De aanbesteding van steenkolen en turf, benoodigd voor de gemeente van i October 1903 tot 30 September 1904 zal op Vrijdag 18 September 1903, des voormid dags to uur, ten raadhuize alhier plaats hebben. De conditiën zullen ter secretarie ter lezing liggen van heden af tot den dag der aanbeste ding, van des voormiddags 9 tot des namid dags 2 uren, volgens welke afzonderlijk moet worden ingeschreven voor de levering van stukken en ruhr-kachelkolen, beiden per 100 kiloen voor de korte en voor de lange turf per 1000 stuks. Goes. Het Register van de ingeschrevene voor den dienst der Brandweer, zal ter visie liggen gedurende de laatste helft van Septem ber, terwijl de Loting zal plaats hebben op Donderdag den 1 October daaraanvolgende des middags te 12 uren. Lijst van brieven verzonden aan onbe kenden door het Postkantoor te Goes over de le helft van Sept. 1903. A. de Haan Ouwerkerk aid IJselJ. de Lijn MiddelburgSchildersfabnek Erbach Marienberg. Van Hansweerd Stuurman Gron TPoensdrechtJ. v. d. Boogaart Ter Neuzen. Van W i 1he1minad0rp N. Manas Kruimngen. Onze Middelburgsche corresp. schrijft Hoe machteloos en hoe klein staat de mensch, staan zelfs alle menschen te zamen, bij de macht des Heeren in de natuur. Storm en on weder zijn zoo in staat ons onze nietigheid te doen gevoelen. En als de storm voorbij is of het onwe- der heeft uitgewoed, hoe weiDig kunnen we dan nog doen om dc gevolgen te ver zachten I Als de steun van het huisgezin, de kost winner, de vader die, niet zelden in peri kel des levens, een armelijk stuk brood voor zich en de zijnen won, niet, en nim mer meer terugkeerde, dan kunnen we van het onze iets geven om het leven der over geblevenen mogelijk te maken, misschien een weinigje te verhelderen. Dat is niet veel, maar het is het eenige wat ons ia zoo'n treurigen toestand moge lijk is, en we doen het gaarne. Voorwaar, daar wordt wel eens om min der gemotiveerde reden gevraagd en ge geven. Commissiüa hebben zich te Arnemuiden en te Middelburg reeds ingericht tot de ontvangst van liefdegaven voor de nage laten betrekkingen der verongelukten te Arnemuiden. Anderen zullen ongetwijfeld volgen. Als allen die behouden of ongedeerd zijn een dankoffer, zij het dan een duive of een rund, ten offer brengen, dan zal voor de arme visschers-weduwen en weezen, die zooveel verloren dat nooit te vergoeden is, de toekomst althans iets helderder zijn. Ramp Arnemuidsche visschersvloot. Donderdag vertrokken uit Veere vijf Arnemui Ische visschersschuiten (hoogaart- sen), welke wegens het slechte weer te Colijnsplaat zijn moeten binnenloopen. Vrijdagmorgen vertrokken deze schuiten van Cflijnsplaat, doch werden spoedig door zeer slecht stormweer overvallen, waar door 3 van de vijf schuiten zijn vergaai en niet minder dan 13 menschen hun giaf in de golven vonden. De om het leven gekomen, allen te Ar nemuiden thuis behoorende personen zyn: van de »Arm. 19" schipper B. de Noojjer Mz., gehuwd, P. de Nooijer, schoonzoon van den schipper, nalatende vrouw en 1 kind, M de Nooijer, neef van den schipper, eveneens vrouw en 1 kind nalatende, J. Meulmeester, vrouw en 4 kinderen achter latende en M. de Nooijer Pz., ongehuwd. De vrouw van schipper P. de Nooijer ver loor haar man, een kind en haar vader. De bemanning van «Arm. 22" bestond uit J. de Nooijer Lz., schipper, gehuwd en 5 kinderen, P. de Nooijer, broeder van den schipper, ongehuwd, werd juist 31 jaar oud, P. Meulmeester, gehuwd en 7 kinderen en C. Schoevers, ongehuwd. De «Arm. 25", die mede is vergaan, bestond uitK. van de Ketterij, schipper, gehuwd en 3 kinde ren, C. van de Ketterij, gehuwd en 1 kind, S. van de Schelde, gehuwd en 3 kinderen en G. van de Ketterij, neefje van den schipper. Hieruit blijkt dat door deze ramp niet minder dan 9 vrouwen weduwen en 25 kinderen weezen zijn geworden. De schuiten zijn allen op de hoogte van Cats vergaan in het gezicht van de «Arm. 47", schipper J. Meerman en de «Arm. 12", schipper A. van de Gruyter. De schipper van de laatstgenoemde schuit die reeds te Arnemuiden is teruggekeerd, verklaarde dat de bedoMde schuiten te Wemeldinge zijn binnengeloopen. Hij wist echter niet hoe de vaartuigen in veilige h3ven waren gekomen, het water was, volgens schippers term »b!ak" gewaaid en er was niets te zien dan schuim. Aan den hoek van de Zindkreek heeft hij de 19 en 25 zien omslaanterwijl de 22 te Bruinisse is binnengeloopen. Geen der schepen was verzekerd. De eigenaars van laatstgenoemde hoogaarts, die, zooals gemeld is, verlaten op de hoogte van den polder Ouwerkerk is gevonden en te Bruinisse op de haven is gebracht, hebben tegen betaling van f 100 dat schip, hetwelk strandgoed was, in eigendom terug bekomen. Zierikzee. Donderdag 24 Sept. a.s. zal alhier weer een tentoonstelling van zaai granen enz. plaats hebben van wege de Centrale Tentoonstellingsvereeniging «Land bouwbelang". Voor inlichtingen wende men zich tot den heer M. C. Mulock Houwer alhier. Oud Sabbinge. De heer J. W. van de Linde hoopt a.s. 17 October zijn zilveren feest als hoofd der school alhier te vieren. Bereids heeft zich een commissie uit de ingezetenen gevormd om dien dag niet onopgemerkt te doen voorbijgaan. Middelburg. Alhier heeft zich eene subcommissie gevormd tot steun van de achtergebleven betrekkingen van de ver ongelukte Arnemuidsche visschers. Zij be staat uit de heeien ds. P. J. Roscam Ab- bing, H. M. van Beem, godsdienstleeraar bij de -Isr. gemeente, ds. L. Bouma, mr. P. Dieleman, J. F. van Dunne, K. J. W. van Geuns, inspecteur der rijksveldwacht, L. K. van der Harst J.-Iz., ds. A. Littooij, D. J. Mes, E. Mes, G. H. Rengs, pastoor, ds. P. Sybolts en dr. L. Wagenaar. De heer L. K. v. d. Harst ontving reeds 2 maal f 5. Dhr. Entink (Schuttershof) stelde zijn vergaderlokaal kosteloos be schikbaar. O. en W. Souburg. Maandagmiddag brak alhier brand uit in de bakkeet van den landbouwer F. W. Het dak en de inhoud der keet zijn geheel verbrand slechts de vier muren zijn blijven staan. Ongeveer vier maanden geleden brandde op dezelfde hofstede de schuur af. M. C. Bij kon. besluit is benoemd tot dijk graaf van den De Loozepolder B. F. van Opdorp te Hoektot bestuurslid der waterkeering van het calamiteuse waterschap Ellewouds- dijk en den calamiteuzen polder Borssele, J. Smallegange, Az. te Ellewoudsdijk; tot voor zitter van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Margaretha, Klein Euissens en Eendragt, F. de Ruijter Jzn., te Zaamslag. Prov. blad no. 81 bevat een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij ter bepaling van het door de ge meenten dezer provincie te dragen aandeel in de lichting voor de nationale militie van 1904 zijn samengevoegd de gemeenten: Vrouwenpolder en Veere, Biggekerke en Zoutelande, Eikerzee en Ellemeet, Noord- gouwe en Renesse, WemeldiDge en Schore, Ossenisse en Hengstdijk, Zuidzande en Nieuwvliet, Naar we thans met zekerheid kunnon mededeelen, is de datum, waarop de uit voering der Zangvereeniging «Advendo" uit Middelburg in Goes zal plaats hebben, be paald op Donderdag 15 Oct. a. s. Verplaa'st met 1 Sept. de klerk der posterijen en telegrafie 2e kl. A. A. K. Koene, van Rotterdam (tel.) naar Zierikee de commies der posterijen 2e klasso D. L. Büchli Fest, van 's Uertogenbosch naar Middelburg. Ingetrokken de verplaatsing van de commies mej. G. W. A. A. v. d. Ent, van 's Bosch naar Middelburg. Dezer dagen werden per advertentie opgeroepen belanghebbenden, die steun wenschten te verkrijgen uit het Fonds J. Sou c s. bij hunne studiën voor predikant. Dit fonds is reeds zeer oud, wijl het dagteekent uit 16 3. Tn de „Levensbe richten van Zeeuwen" deelt de Heer F. Nagtglas mede, dat Johannes Seu een der bekendste predikanten was tijdens de vesti ging der Hervormde Kerk in de 16e eeuw. Van hem werd getuigd, «dat hij zich zon derling wel kweet in den wijngaard des Heeren 1 in 1576 werd bjj predikant te Middelburg, komende uit Frankfort en bleef aldaar tot aan zyn dood. Hem werden niet zelden moeilijke com- missiën opgedragen, o.a. in October 1577 om den burgemeester Jan Arends te gaan «vermanen*, omdat bij op den maaltijd van den Graaf van Nassau te veel gedron ken had. Ook werd hij door den Kerkeraad meestal gecommitteerd, wanneer de magi straat moest worden aangesproken, en bij voorbeeld verzocht te »vigileeren« tegen het dansen, het duinrijden, de St.-Maartens- vuren en dergelijke «loszinnigheden en 8uperstitiëns*. Hij hield zich overigens zóó vast verzekerd van de onfeilbaarheid zijner beginsolen, dat hij jegens andersden kenden onverdraagzaam werd. Meer verwierf hij zich zeker met de stichting van een fonds tot opleiding van studenten in de theologie, dat nog heden vruchten draagt. Bij testament in 1608 maakten hij en zijne vrouw (zij hadden geene kinderen) elkander wederkeerig erf genaam, onder bepaling, dat na don dood der langstlevende hunne bezittingen, na aftrek van eenige legaten, zouden worden een fonds, waarvan de interest moest strekken tot opleiding van zooveel studenten in de theologie «welke niet naar gunst, maar naar bekwaamheid moeten worden gekozen* als met de renten gevoegelijk konden onderhouden worden. Beiden stier ven in 1613, zoodat in genoemd jaar de Btichting begon. Dit fonds werd later door onderscheiden personen met legaten beschonken, waaronder dat van Roeland Magnus, J. Roggemans, A. C. Leenaerts, G. de Fourmenois, enz. De tierceering in 1810 bracht ook aan deze studiebeurs aanmerkelijke schade. Het fonds beantwoordt echter nog altijd aan zijne bestemming. Westkapelle. Alhier is Zondag op het zuiderstrand aangespoeld en in de duinen begraven het lijk van een manspersoon, waarop werd gevonden, behalve eene gelds waarde van ruim 25 francs, een zakmesje een manchetknoop, een roode zakdoek, een crucifix, hangende op de borst, alsmede een bewijsje van op den 31 Augst j.l. betaalde 5 francs voor contributie, afgegeven te Duinkerken, zoodat deze drenkeling ver moedelijk van die plaats afkomstig is. 's-Heer-Arendskerke. In de Dinsdag gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente, welke door 8 leden werd bijge woond is na vaststelling der notulen van de vorige vergadering besloten, behoudens goedkeuring door Gedeputeerde Staten, tot aankoop van het perceel kad. bek. gemeente 's Heer-Arendskerke sectie H. no. 1269, genaamd «Schoolzicht" en bestaande in een woonhuis, bakkeet, schuur, schaapskooi, varkenshok en erf voor de som van f 3035 waaronder begrepen f30 voor overname van dilthouten en hekken. Naar aanleiding van dit besluit werd vervolgens besloten tot het aangaan van een geldleening ten bedrage van f 3000 rentende hoogstens 4'/»% 'sjaars en werd ten slotte het voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging der gemeente-begrooting dienst jaar 1903 met algemeene stemmen aange nomen. De heer mr. M. J. C. M. Kolkman, lid der Tweede Kamer en president der Club van Katholieke leden, is door Z. H. den Paus benoemd tot commandeur der Pius-orde met de plaque. Omtrent het bezoek van het Koninklijk Echtpaar aan de legerplaats te Harskamp schrijft men H. M. bezocht de paarden stallen, de bakkerij, de slachterij, het ma gazijn van levensmiddelen en do kook inrichting. In het laatste gebouw vooral prees H. M. de zindelijkheid en helderheid, die hier bij de bereiding der spjjzen werd in acht genomen. De wandeling langs de Kampstraten zou natuurlijk veel aardiger geweest zyn als het terrein niet door den slagregen als 't ware in een moeras her schapen was. Toch ontging het Hooge Gezelschap niet de mooie en toepasselijke versieringen, die hier en daar door de manschappen waren aangebracht. Zoodra de Koningin en Prins Hendrik zich in de voor Hen bestemde, smaakvol ingerichte tent hadden teruggetrokken, werden de officieren van de in het kamp vertoevende regimenten aan het Koninklyk Echtpaar voorgesteld, waarna een koude lunch werd gebruikt. Inmiddels was het weder dat zich gedurende de schietmanoeuvres vrij goed had gehouden, al slechter en slechter geworden. Hevige rukwinden en slagregen maakten het schier onmogelijk in het veld te vertoeven, zoodat dan ook de wapen schouwing niet is doorgegaan. Den troepen, hoewel voor een groot gedeelte reeds op het paradeveld aanwezig, werd order ge geven zich op den straatweg op te stellen, daar H. M. wegens het hoogst ongunstige weder de manoeuvres op het heideveld niet verder kon volgen. Langs het front der troepon keerde daarop de koninklijke stoet over Otterloo en Hoenderloo naar Apeldoorn terug. Voor de publieke tribune van het gebouw dor Tweede Kamor hadden reeds sinds Zaterdag dag en nacht mannen op post gestaan om voor do openingsplechtig heid een toegangsbewijs tot de tribune te veroveren. Voor een der vensters van een koffie huis te 's-Gravenhage waarlangs gister de stoet, waarin H. M. de Koningin naar het Binnenhof zou rijden, moest voorbij komen, kou men 's ochtends vroeg reeds een viertal bestellers aan een tafeltje zien zitten, in een matig tempo consumptie verorberend. Zij waren daar neergezet om voor een familie, die den stoet wilde zien, de plaatsen „warm te houden"natuurlijk tegen ver goeding van tijdverlies en «verblijfkosten*. Bjj Rijnsburg zat een 26 jarige landbouwer met een 10-jarig knaapje op een kar, toen 't paard op hol sloeg en de kar tegen de stoomtram aanreed die dit voertuig verbrijzeldede twee menschen geraakten onder de tramde man werd gedood, de knaap gewond. Zaterdag avond laat is een vrachtrijder te Haarlem in den Spaandammerpolder door den blik sem gedood. Men vond zyn lijk en een eind verder de verbrijzelde en half ver brande karde twee honden waren onge deerd. Aldaar is een 22 jarige werkman bjj de spoorlijn naar Uitgeest die Zondag ochtend naar de kerk zou gaan, door een trein gegrepen en totaal in stukken ge reden. Bij Heerewaarden viel een schippersknecht die zijn eerste reis deed over boord en verdronk. Te Zalt- Bommel is een jongeling die aan toe vallen leed by het visschen in de stads gracht in het water gevallen en verdron ken. Te Deventer overkwam dit een 12-jarige knaap door onbekende oorzaak. Te Hurwenen is het 7-jarig doch tertje van een schipper over boord geslagen en verdronken. Nabjj Boxtel is de vrouw van een haltechef en moeder van tien kinderen door een rangeerende loco motief overreden en gedood. Te Zuider- veer is Zondagavond by een vechtpartij een der vechtersbazen levensgevaarlijk in den rug gestoken. Te Barneveld is deze week een trein ontspoord waarby een trein-beambte en een reiziger zwaar ,en en kele andero reizigers licht gewond werden. Zondagavond is de veldwachter te Heu- kelom door een achttal dronken jongens zwaar verwond. Niet minder dan zestien messteken zijn hem toegebracht. Dereden van dezen aanval lag in 't feit dat hy hun het zingen verbood. Een Oostzaansche vech tersbaas heeft op de kermis te Zaandam eenige personen ernstig met een mes gesto ken een der door hem aangevallenen moet reeds overleden zijn. De geneesheeren die het kinderlijkje te Jubbega geschouwd hebben, zijn tot het besluit gekomen dat het kind den hongerdood gestorven is. Te Schiedam ontstond gisteren een hevige twist op een logger tusschen twee visschers die 't op zee ook al t,e kwaad gehad hadden. De vader van een der twistenden haalde zijn zoon er tusschen uit, waarop de ander een revolver haalde en den vader dwars door den arm schoot. Een 80-jarige pak huisknecht in de buurt schrok zoo hevig van 't schot dat hij achterover viel en op de plaats dood bleef. Te Didam hebben gisterennacht twee beruchte gebroeders, toen zy door een landbouwer betrapt werden op het afslaan van peren in zijn boomgaard, dezen man zoo hevig met stokken toege takeld dat hij voor dood werd weggedragen. Bij het breken van kiezel te Hoogveen had een jongeling het ongeluk onder af vallende steenmassa's bedolven te worden. Hij werd dood er van onder gehaald. Beambten der Zuiderzee-politie heb ben te Edam binnengebracht een hoogaars (Tholen 61), die in de Zuiderzee dryvende is gevonden. 'In het ruim was het ljjk van een 40 50-jarig man, gekleed in wit Engelsch leeren broek en bu-s, waar boven een oliejas. Stellig nog een slacht offer der jongste stormen. De Vereeniging tot Christelijke Ver zorging van Zenuwljjders in Nederland van welke uitgaat de stichting voor zenuw lijders te Zeist met haar vier paviljoenen, zal zoo noodig, een leening aangaan van f 250,000 tegen 4 pet. President Kruger uit Hilversum, gaat ongeveer half October naar Mentone om er den winter door te brengen. Maandag ontsnapten vijf gevaarlijke «krankzinnigen" uit het gesticht te Me- demblik. Vier hunner zijn te Haarlem weer gearresteerd. Zij waren inbrekers die vijf jiar te goed hadden. De arrestatie had plaats onder veel verzet hunnerzijds. Een hunner had zichzelf zóó verzet dat hij spiernaakt op een kar naar het bureau moest gebracht worden. Daar zij geld bij zich hadden wordt gedacht dat zij reeds kans hadden gezien ergens hun slag te slaan. Trouwens daarop duidt ook de kleeding die zij aan hadden. In de cellen gingen zij danig te keer. Da vijfde is nog zoek en de anderen weigeren te zeggen waar hij is gebleven. In sommige bladen wordt verhaald van een onverwachte overplaatsing van zen deling Hoekendijk te Indramajoe. Deze zendeling heeft het bij sommigen in Indiö verbruid, wegens zyn misschien voorbarige, doch stellig niet geheel onjuiste beschrij ving van werkelyken ofgevreesden hongers nood in zijn district. De indruk schijnt nu gevestigd als zou zjjne «verdwijning" met dit optreden verband houden. Hiervan echter is niets waar. De zendeling lydt, het was reeds lang in Nederland bekend, vreeselyk aan malaria, en zocht te ver geefs in de bergen herstelling daarvan. Op last van dr. Simon Thomas te Buiten zorg en dr. Hoorweg te Bandong is hij hier op terstond naar Nederland gereisd, waar hij minstens een jaar zal moeten vertoeven. Dat men in Indramajoe niet zou geweten hebben, waar de zendeling gebleven was is niet waar, dewijl zijn vrouw, zoodra het plan der reis opkwam, naar Indramajoe reisde om orde op haar zaken te ste'len. Op de te 's-Gravenhage gehouden wordende paardententoonstelling zijn uit Zeeland o.a. bekroond dekhengsten, koudbloed, 2e prys Eton Beige II, van Ph. J. van Dixhoorn te Axel 4e Ilefleoteur, van de maatschappij Wilhel-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2