NIEUWSBLA VOOR ZEELAND. No. 147. 1903. Dinsdag 15 September, 17e Jaargang' HISTORISCH CHRISTELIJK- Buitenlandseh Overzicht. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN LOTERIJ WET. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met i October- op ons blad abonneeren ont vangen de nog verschijnenda nummers gratis. De speelzucht heeft zich als een woe kerplant vastgehecht aan het zedelijk leven der natie. Loterijen in eiken vorm en voor alle mogelijke doeleinden, rijzen als paddestoelen uit den grond op. Daarom juichen wij het toe dat wij nu een regeering hebben die aan deze harts tocht paal wil stellen. Eerst moest, om zedelijk sterk te staan, de regeeiing komen met 't voorstel tot geleidelijke afschaffing der Staatsloterij. Thans volgde de voordracht »houdende wettelijke bepalingen betreffende loterijen". Artikel 2 bepaalt dat het aanleggen en houden van loterijen verboden is, welk verbod zich natuurlijk ook uitstrekt tot het verboopen, afleveren, in voorraad hebbeD, adverteeren, enz. van loten. Het komt er daarbij niet op aan wat verloot wordt. Loterijen waarbij de prijzen bestaan uit voorwerpen van dagelijksch gebruik zijn evenzeer strafbaar als die welke geldprijzen aanbieden. Ook het gratis verstrekken van loten aan koopers van winkelwaren, enz. is ver boden. Een uitzondering wordt alleen gemaakt voor rentegevende premieleeningen. Wjj zijn niet genoeg op de hoogte om het recht dezer uitzondering te beoordeelen. Wij zouden gaarne bekwameren dan wij hooren over de vraag of speculeeren ook met aandeelen in premieleeningen enz. onder de rubriek loterijen behoort. Dat de wetgever eene uitzondering toe laat, wanneer het verkeerde van zekere gewoonte niet vaststaat, laat zich begrijpen. Iets anders echter is het, of de wetgever de kleine ondeugdjes mag laten doorsluipen, waar hij de groote misdrijven strafbaar stelt. Het komt ons voor dat zulks in dit wetsontwerp geschiedt. Na het flinke ver bod van artikel 2 volgt artikel 3 dat aan enkele loterijen de hand boven het hoofd houdt. Immers artikel 3 zegt Door Ons kan, op voordracht van Onzen minister van Justitie, toestemming worden verleend tot het aanleggen en houden van een loterij ten behoeve van eene vereeniging in het bezit van rechtspersoonlijkheid of van eene stichting, zoomede van eene loterij- strekkende tot een liefdadig doel of ter be' vordering van wetenschap, kunst of andere algemeene belangen. En art. 4 bepaalt Tot het aanleggen en houden van eene loterij, strekkende tot een liefdadig doel of tot bevordering van wetenschap, kunst of andere algemeene belangen, en waarin de prijzen of premiën niet in geld of geldswaardig papier bestaan en gezamenlijk geen grootere waarde dan van één honderd gulden hebben, kan toestemming worden verleend door bur gemeester en wethouders der gemeente, waar die loterij zal worden gehouden. Voor sommige gevallen zal 't derhalve toegestaan zyn, een kansje te wagen. Zoo iets van het kwade doen opdat er het goede uit voortkome. Voor ons is kwaad kwaad, ook al ge schiedt het met de beste bedoelingen. Voor ons is loterij loterij, in welken vorm het zich ook aandient. Daarom aarzelen wij niet als onze mee ning uit te spreken dat deze twee artike len de zwakke stee zijn in dit overigens ons zoo sympathieke wetsontwerp. De speelzucht zit er diep in bij 't volk, ook de christenen zijn er niet vrij van. Zij wordt op alle mogelijke wijze geëxploi teerd. Zij loopt maar al te dikwijls in de val. Daarom heeft de Btrekking van dit wets ontwerp onze volle sympathie, waar 't zich voorstelt te bereikenlo. bescher ming van het individu tegen bedrog en misleiding bij loterijon2o. bescherming tegen baatzuchtige, schoon niet met be drog of misleiding gepaard gaande exploi tatie van de speelzucht3o. tempering van die speelzucht zelf bij het individu. Doch gelijk gezegd, die uitzonderingen verzwakken het beginsel waarvan het uit gaat en doen, in hoe geringe mate dan ook, het denkbeeld postvatten dat een ge sanctioneerd of getolereerd kwaad niet zoo erg kwaad is. Het is er ongeveer mee als met de ge permitteerde spijbelarij in de leerplichtwet. Alle loterij moet verboden. 14 September 1903. Provinciale Stoombootdienst op de Wes- ierschelde Vlissingen. Staat van vertraging in den treinenloop te Vlissingen van Vrijdag 4 Sept. tot en met Donderdag 10 Sept. 1903. Sept. 7 in plaats van 11,44 te 12, 9 11,44 12, O 10 8,52 9,03 (3) 10 11,44 12,03Q Geen aansluiting. (2) Geen aansluiting met Neuzen, wel met Breskens. (:l) Deze had nog aansluiting. Nxet bevoegd. Da heer H. W. Vliegen, redacteur van «Het Volk" heeft ons een brevet van on bevoegdheid gegeven van den volgenden inhoud «De mensehen der burgerlijke pers hebben van de beteekenis van het rapport der Commissie van Onderzoek betreffen de het Comité van Verweer, niets begre pen. Ze hebben het gelezen met al de oppervlakkigheid, hun eigen. De arbei dersbeweging, met haar vertakkingen, en de in haar midden woedende strijd tus- schen anarchisme en socialisme, gaat boven hun begripsvermogen." - Hoe de andere «menschen der burger lijke pers" hierover denken, weten we niet, maar wij voor ons willen gaarne erkennen, dat de heer Vliegen gelijk heeft, wat ons betreftwe moeten het eerlijk bekennen we kunnen de heeren van »Het Volk" niet begrijpen. Sedert alle begrippen van deugd en ondeugd stuivertje gewisseld hebben' j nadat men het in het Nederlandsch zoover gebracht heeft, dat men zelfs kan vzitten te onderkruipen"na al deze omkeeringeD, moeten we verklaren nog niet genoeg ^be ïnvloed" te zijn door de Volksideeën om ^en van »Het Volk" te kunnen begrijpen. Trouwens waar men ons altijd gerekend heeft tot de volksver dommer8 mogen knappe koppen als de heer Vliegen het ons niet kwalijk nemen, dat we niet mee kunnen komen. We begrijpen niet, wat idealistisch erin kan gelegen zijn om elkaar de huid vol te schelden we verstaan het niet, waartoe het dient om in April Domela Nieuwenhuis in het Paleis van Volksvlijt op uitbundige wijze te huldigen en denzelfden Domela Nieuwenhuis in September af te beelden in «Het Volk" staande in zijn hemd met het onderschrift, dat dit nu is de Haman, die voor een ander een galg gebouwd had, maar zelf eraan moet hangen. Dit alles en nog veelmeer begrijpen we nietwe kunnen er niet bij 't is voor ons te hoog en te wonderlijk. Wij hebhen dan ook maar weinig gezegd over heel dat verraad-rapportde geuren, die uit een waschtobbe komen, kunnen we ons niet bekoren dat ligt zeker weer daar aan, dat we tot »de menschen der burger lijke pers" bekooren. Zijn we zelf genood zaakt zoo'n vuile wasch van nabij te be schouwen, dan behoeven we daarom onze lezers er nog niet lastig mee te vallen. Alleen dit willen we er van zeggenWie onder de arbeiders niet bang is van vieze geuren en veel vuil, die moet toch vooral zich de opoffering getroosten om heel dat verraadrapport eens uit te lezen. Als hij dan niet tot de conclusie komt, dat de mannen die zich noemen de vrienden, de vertegenwoordigers van de arbeiders, in April zeer duidelijk getoond hebben blinde leidslieden der blinden te zijn dan zeggen wij, dat het met zijn bewustheid, zijn bewust zijn en zijn bewust-zijn zeer treurig gesteld is. Het bovenstaande is een klein afstraf- finkje dat de Nieuwe Prov. Oron. Crt. aan Eet Tolk toedient, en door ons met instem ming werd overgenomen. Hot is dan ook inderdaad treurig, zooals de heer Vliegen, overigens een fatsoenlijk man, scheldt op wie het niet met hem eens zijn. Het is waar, de anarchisten hebben hem met hunne persoonlijke vinnigheden ge prikkeld. Maar geeft dit recht om zijn tegenstan der te betitelen, gelijk hy gewoon is te doen Hij spreekt in zijn jongste «kantteeke- niugen" van «satanisch gemeen" en »in vuil wegzinkende lasteraars". En Troelstra's taal aan het adres van minister Kuyper is nog grover, te min om er notitie van te nemen. Bovenstaande afstraffing van onze Gro ninger collega is meer dan verdiend, al vleie zij zich niet dat 't ook maar iets hel pen zal. Zoo deze heeren fatsoenlijk werden dit weten ze wel zouden zij het weinig je invloed dat hun sinds de dagen van het «anarchistisch avontuur", hun opereeren in «de hel" verbleef, verspelen. Blijkens 't verslag in de «Rotterdam mer" sprak mr. Troelstra vorige week in een protestvergadering het volgende Wat echter de door Lindeman gebezigde woorden aangaat, zeide spr. niet te willen be antwoorden de vraag of de man (Minister Kuyper) werkelijk huichelaar was. Maar als hij den minister weer eens in de Kamer tegen over zich had »m et zijn vroom oog- gedraai, zalvende dingen zeg gende, maar met een hart vol gal en gift, en venijnige ver dachtmaking sprekend e", dan zou het wel kunnen gebeuren dat spr. hem inter- rompeerde met de woorden van Lindeman maar dan het woord onbewust vergat. Mr. Ketelaar, de vrijzinnig democratische secretaris van den Bond van Ned. Onder wijzers, heeft dezer dagen in een volks vergadering die protesteeren kwam tegen Lindemans ontslag, onder meer beweerd dat door dat onslag »den onderwijzers duidelijk is gemaakt dat zij niet voor hun meening mochten uitkomen zoo deze tegen die van de tegenwoordige regeering in- druischte." De opmerking is onzinnig en logenachtig. Vrij wat eerlijker sprak in het N. School blad Ketelaars collega Zernekó zich uit «Waar is" zoo schrijft hij «ook maar het begin van bewijs dat de regeering andersdenkende ambtenaren zou willen bemoeilijken? Er lijkt ons geen enkele aanduiding aanwezig dat we als ambtenaren van de huidige regeering iets te vreezen zonden hebben". Zoo is het. Oudste lodon der Tweede Kamer zijn de heeren Van Alphen 1 Dec. 1829 Trarag- lino 19 Dec. '31; Mutsaers 3 Aug. '33; Sluis 10 tA.pril '34 en Lieftinck 8 Juni'35. De heer v. Alphen, als de nestor, zal, bij leven cn welzijn, de eerste zitting der Kamer moeten presideeren. De handeldrijvende middenstand, te Rot terdam vergaderd, was eenstemmig in zijn klacht over achteruitgang en verzwaarden strijd om het bestaan. Maar op de vraag hoe dit te verhelpen ging hij in een grootste en kleinste helft uiteen. Het kleinere deel, de ouderen, de ener gieken, die een jeugd van aanpakken en er zich doorheen slaan achter den rug heb ben, verwachtte nog veel van eigen kracht, van zelf doen, wat met een vreemd woord particulier initiatief heet. Zij baalde telkens met warme instemming do desbetreffende woorden van minister Kuyper aan. Maar het grootste deel, de jongeren, de energie-zwakken, die niet leerden worstelen en streven, en liefst alle voordeel op een maal en zonder veel inspanning behalen, voelden voor, en riepen om hulp van den Staat. Die staatshulp is terecht vergeleken met het steken van allerlei spaakjes in het rad der maatschappelijke evolutie, en wie deze gemakkelijke methode aanbevelen, zijn de zwakkere geesten genoemd. De mannen van de eerste methode, die de bakens verzetten naarmate het getij verloopt, zijn do krachtigo geesten, de taaie, doch helaas uitstervende dragers van der vaderen room. Onder hen waren verscheidene op staat kundig gebied tegenstanders van den minis ter, mannen uit de oud-liberale school maar die, voor wat de oplossing van dit sociale vraagstuk betreft, hem ter zijde stonden. Doch gelijk wij zeiden zij vormden de minderheid. Met daverend handgeklap en voetgetrappel werd meer dan een conclusie aangenomen, waarin om den dwang der wet gevraagd werd, om te verkrijgen wat, naar meer dan een der ouderen verzekerde, op meer dan een plaats reeds door eigen optreden was bereikt. Dit is een veeg teeken. De Christelijke Nationale Werkmansbond zal in 1904 minstens twaalf brochures uit geven, iedere maand een, over sociale on derwerpen, zulks ter propageering van de christelijk sociale beginselen. Tot het schrijven van brochures hebben zich bereid verklaard de heeren predikanten Karres en Vermeer te 's Hage, dr. Lam- merts van Bueren te Rotterdam, dr. De Visser en Van Noort te Amsterdam, Slote- maker de Bruine te Nijmegen, Sehrieke te Enschede, J. Ossewaarde te Meppel, Lim burg te Ilhorst, de Jong te Uithuizermeden, V. Hoogenhuijze te Doorn, Smelt te Wisse- kerke en Schuller te Amerongen. Zoo moet ook «Patrimonium" optreden. Er is veel, groote, belanglooze hulp noodig van de zijde der gegoeden en bestudeerden. De socialisten hebben den steun van tal van studenten, domine's, advocaten, onder wijzers, leeraars middelbaar onderwijs, da mes, schrijvers, dichters, dokters en kunste naars, die spelen en schrijven voor de sociaal democratische beginselen; en dat omniet! Zulk een corps hebbe ook de Chr. party. En in de eerste plaats zij die door de actie dier partij wat geworden zijn, mogen zich geven en dan de predikanten en onder wijzers, indien zij er gaven en tijd voor hebben. Dozer dagen heeft men do herinnering aan Renan trachten te verlevendigen. In zijn geboorteplaats Fréguier hebben vrienden en vereerders van den apostel des ongeloofs een bronzen standbeeld voor hem opgericht. Men ziet den schrijver van «la vie de Jésus" rustig gezeten op een bank, met Pallas Athene, de godin der wijsheid, oen lauwer in de rechterhand, achter hem. Feestredenaars, onder wie ook de Fran- sche premier, zullen hem, den vrijdenker, die Jezus, verrijzenis het product durfde noemen van de haitstocht eener verbijsterde, te midden van het Fransche volk verheer lijken on zijne nagedachtenis eeren. Ernest Renan, wiens berucht hoofdwerk in verschillende talen is overgezet, was de schoonzoon van Arjj Scheffer, die zoo eenig schoon het Evangelie als kunstenaar heeft verstaan en vertolkt, den schilder van den Christus Consolator en Remunerator, d. i. van den Christus Vertrooster en den Christus Vergelder. In de Vereenigde Staten van Noord- Amerika wonen de volgende millionairs van beteekenis John D. Rockefeller heeft een kapitaal van 4(0 miljoen dollars. Andrew Carnegie bezit 300 miljoen. George Gould 150 miljoen. W. W. Astor 150 en J. J. Astor 125 miljoen dollars. Dan volgen W. K. Vanderbilt, H. M. Flagler, Rus sell Sage en W. A. Clark, elk met 100 miljoen. J. J. Hill en W. Rockefeller elk met 75 miljoen. Totaal 1675 miijoen dollars. (Omtrent het vermogen van Pullmann, den slaapsalonwagenkoning, en Pierpont Morgan den Schepenkoning weten wij niets. Het valt blijkbaar beneden de 75 miljoen. Eerstgenoemde heeft een heele stad tot zijn eigendom). Wanneer deze „koningen" hun kapitalen in contanten wilden omzetten, dan zou dit 9 dollar per hoofd worden. Van ouds hebben de millionairs gezorgd dat, hetzij bij hun leven, hetzij bij hun dood, hun kapitaal grooteDde9ls in handen kwam van hun oudsten zoonde overige kinderen kregen dan ook wel wat, maar in verhouding heel weinig. Een enkele onterfde zijn oudsten zoon en beschonk zijn tweeden zoon met zoo goed als zijn gansche vermogen. Dit deed indertijd Cornelius Vanderbilt. John Rockefeller, de „oliekoning" en Carnegie de „staalkoniog" staan, gelijk men uit bovenstaand lijstje ziet, bovenaan. De laatste heeft geen kinderen en heeft daarom een groot gedeelte nu reeds een derde van zijn vermogen wegge geven. Rockefeller daarentegen heeft een zood, dien hij niet vertroeteld h9eft. Hij heeft ook klerkdienst moeten verrichten, en ont ving slechts een klein salaris, waarmee hij moest zien rond te komen. Eu dit deed hij, zeer tot genoegen van zijn vader, die hem dan ook met een gerust hart zijn gansche kapitaal wenscht na te laten. Wanneer deze methode overgang van vader op zoon aldoor gevolgd blijft, zal de voorspelling der staathuishoudkundigen, helaas vervuld worden dat in vijftig jaar vijftig families bezitters zijn van dit land. De erfenis wordt niet verdeeld onder velen, doch blijft voor 't grootste deel in bezit van enkelen. Een verfoeilijk stelsel, waardoor de op- eenhooping van bezit in handen van en kelen wordt bevorderd. Een ongezonde toestand, al mag hierbij ook niet worden voorbijgezien, dat wie zulke groote kapi talen bezit, ook miljoenen monden behoor lijk openhoudt. Na deze inleiding wenden wij een blik naar de Balkanstaten. In Servië wordt de positie van den „zwarten" Koning al moeilijker. De officieren, die aandeel hadden in den jongsten vorstenmoord, en deswege door den Russischen Czaar werden tegenge- Wijlen William Vanderbilt schreef eens „een vermogen van een milliard is een te zware last voor één persoon dat gewicht drukt mij neer, het doodt mij. Ik heb geen enkel genoegen er meer vanhet eenige wat het mij brengt, is ellende." Pullmann zei laatst „dat hij zich nooit ge lukkiger voelde dan toen hij voor zijn dage lijksch brood moest werken, en geen ander eigendom had dan de hoop op de toekomst". En Morgan leidt een kluizenaarsleven. Eiken dag verschijnt hij in de Union Club te New York en zit daar geheel alleen te rooken en schijnbaar te droomen tot het oogenblik dat hij weer heengaat, zonder met iemand een woord gewisseld te hebben. Van 's morgens li uur tot 's middags 5 uur is hij in zijn bureau, loopt van den eenen beambte naar den anderen, doorbladert werktuigelijk een register, kijkt met schijnbaar verstrooiden blik prospectussen in en is intusschen bezig met overdenken en combineeren. Hij leeft als het ware gekenkerd in zijn gedachtenwereld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1