Gemengde Berichten. Kerknieuws. Schoolnieuws. Mar nix de man van de daad Wie rijmt ze zamen Dat heeft men in Rotterdam gedaan, door aan de twee gymnasia in de Maasstad hun naam te verbinden. Naast het gemeente (het Erasmiaansche) gymnasium is Maandag het christelijk (het Marnix) gymnasium geopend. Rector is Dr. J. van der Valk, men opende met 39 leerlingen. Uit een officieel verslag inzake de examens van onderwijzers en onderwijzeressen dit jaar in ons land gehouden, blijkt, dat er ook bij de candidaten te Middelburg ge- ëximineerd, bij de verschillende vakken Log al het een en ander te wenschen over bleef volgens het oordeel der beeren com missieleden. Bij het lezen. Toon en uitspraak lieten over het algemeen veel te wenschen over. Bij het rekenen. De kennis van de gron den der hoofdbewerking en met gewone en tiendeelige breuken even als de leer der evenredigbeden het noq al eens te wenschen over. Bij de theorie van het zingen. Ook liet de bekendheid met kleine tertstoinladders veel te wenschen over. Bij de beginselen van onderwijs en opvoeding De kennis van de voornaamste leerwijzen voor de vakken, genoemd onder a, b en c van art. 2 wet L. Ond. liet Gij velen te wenschen over. Een ieder, wien het aangaat, doe er zijn voordeel mee. BEKENDMAKING. Goes. Wegens het voorzien van keibestra ting is de afsluiting van den Stationsweg voor rij- en voertuigen opnieuw verlengd tot 15 September a.s. Goes. Het kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het jaar 1903 is alphabetisch en klassikaal gedrukt en ter secretarie van de gemeente tegen betaling van vijf en dertig cents verkrijgbaar gesteld. Aangezien gebleken is dat nog altijd vele werkgevers in de meening verkeeren dat van het voorkomen van een ongeval onder hun personeel, na de invoering van de ongevallen wet, alleen aangifte behoeft te worden gedaan aan de Rijksverzekeringsbank maakt de Bur gemeester van Goes belanghebbenden nog maals attent, dat ook evenals te voren bij hem aangifte moet worden gedaan ingevolge de veiligheidswet, aangezien zij zich anders zouden blootstellen aan eene vervolging wegens over treding van art 12 der veiligheidswet. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Coevorden A, A. Vermeer cand. te Zwollete Wittewierum H. H. B. Cleveringa te Roldete Zeddam E. ter Spill te Ruinente Winsum dr. H. Klimp te De Leek. Aangenomen naar Blijham door J. Boman te 't Zandtnaar Leeuwarden door B. Klein Wassinck te Bozum naar Piers- hil door J. H. Westrik te Ten Boer. Bedankt voor Oosterwolde door B. v. d. Wal te Waddingsveen. Geref. Kerken. Beroepen te Wildervank J. L Schouten te Hazerswoude. Aangenomen naar Dronrijpdoor N. Diemer te Munnekezijl. De Unie-collecte bracht op te Bruinisse f 143,80'8 Gravenpolder (geref. kerk) f4.81 Hoek f 177.90Koudekerks met 't Zind f57,76; Zaamslag f392. Goes. Na op 7 en 8 dezer gehouden examens zijn toegelaten tot de R.-H.-B.-S. alhierTot de 2e klasseG. Dekker, J. Martein en voor enkele lessenJ. G. Risch en W. de Bestetot de 3e klasseJ. D. J. van den Graafftot de 5e klasse J. Janse en Wilhelmina Wagtho. Een candidaat voor de 4e klasse werd afgewezen. Met diploma van andere scholen zijn zonder examen toegelaten, tot de le klasse: Evelina M. Th. ten Napel en DieDtje Scheele; tot de 2e: H. ten Napel en tot de 4e: J. E. van Beek. De lessen zijn op 9 Sept. geopend met 112 leerlingen resp. 101 maanl. en 11 vr. Van deze zijn 34 leerlingen in de le, 28 in de 2e, 18 in de 3e, 17 in de 4e en 15 in de 5e klasse. Het volledig onderwijs wordt gevolgd door 98 mannl. en 8 vr.voor enkele les sen door 3 mannl. en 3 vr. leerlingen. De le en 2e klasse zijn elk in 2 afdeelin- gen gesplitst. De alhier tijdelijk benoemde leeraar H. Pomes, die tevens definitief benoemd is tot leeraar aan de H. B. S. te Biielle, heeft laatstgenoemde benoeming aangenomen. Onze Middelburgsche corresp. schrijft We hadden Zondag in het Schuttershof hier een voorproefje van de in gang komende algemeene kiesrecht-beweging, die haar culminatie-punt Zondag a. s. in Rotterdam bereiken moet. Als agitatie-middel tot verlevendiging van den strjjd voor algemeen kiesrecht schijnen de allerwege gehouden of aange kondigde meetings te moeten dienon. Vermoedelijk zal deze voor socialisten en vrijzinnig democraten de stembus leuze in 1905 zjjn. En toch, mr. Plemp van Duiveland heeft het in Onze Eeuw zoo juist opgemerkt, de bereidwilligheid der burgerij om tot grond wetsherziening en algemeen kiesrecht mede te werken, is er zeker in de laatste maanden niet op vooruitgegaan. Nu men eensklaps zeer scherp gezien heeft, hoe gering onder de arbeiders het besef ontwikkeld is, dat ook zij, niet minder dan andere burgers, de belangen van het gemeenschappelijk vaderland te behartigen hebben, en hoe iedere ontwikkeling van dit besef door de socialistische leiders wordt tegengehouden, nu is eene uitbreiding van het kiesrecht, die juist de gelederen der arbeiders-kiezers met behoeftige en onbeschaafde elementen zou versterken, voorloopig zeer onwaar schijnlijk te achten. Verwacht mag veeleer worden, dat zjj die zich desnoods door de kiesrecht-uit- breiders op sleep'onw zouden hebben laten nemen om »er af te zijn" thans met de bezwaren tegen de uitbreiding, ernstig de overweging zullen laten gelden, dat de be staande, eerst zeven jaren oude kieswet aan een behoorlijke behartiging der arbeiders belangen in geenen deele in den weg staat, en dat een ernstige begeerte van het volk achter de kiezers om het stembiljet machtig te worden, zich ten onzent niet openbaart. Naar me a ons meldt, zal het pro gramma, dat door de zangvr. «Advondo" uit Middelburg, over enkele weken in Goes ten gehoore zal gebracht worden, uit de navolgende nummers bestaan. 1. Hymne aan de Kunst (Fragment) Alex W. Heij- blom. 2. a Bede voor het Vaderland b Den strik ontsprongen c Een liedje van de zee 3. Het Ouderhuis, Sopraansolo Joh. H. Lo ser 4. Nederland en de Zee, L. F. Brandts Buijs; 5. Die fromme Ruth (voor Koor en S >li) Hermann Mii'ler, naar woorien uit de Heiligen Schrifr. Middelburg. Voor «Floralia" zjjn dit jaar door 109 iozanders 711 planten in geleverd. Viissingen. In den afgeloopen racht is op 66-jarigen leeftijd alhier overleden de hoer E. M. Chevalier, directeur van den provincialen stoombootdienst op de We3ter Schelde. Den 1 Juni 1886 werd de overledene tot deze betrekking benoemd en hij heeft zich daarin steeds ondersoheiden als een ijverig en welwillend ambtenaar en humaan chef. Te voren was hij verbonden aan de Hol- land-Amerika lijn en heeft hij ook vele jaren ter koopvaardij gevaren. Den 19 Juli 1887 werd de heer Chevalier tot lid van den gemeenteraad gekozen en den 1 September d.a.v. als zoodanig geïn stalleerd. Bij periodieke verkiezingen werd zijn mandaat steeds vernieuwd en bij ver deeling der gemeente in districten kreeg de overledene zitting voor het IHe district, zoodat daar thans een vacature is ontstaan. (VI. Ct.) De politie te Viissingen heeft ge arresteerd en ter beschikking van de jus titie gesteld een man, die voorgaf zeer bemiddeld te zijn en in Transvaal groote fortuinen te hebben verworven en door deze valsche mededeeling trachtte geld los te krijgen, wat hem echter niet gelukte. Wel moeten, in België enkele personen dupe zijn geworden van dezen sluwen oplichter. Men meldt omtrent den brand te Boschkapelle in Zeeland aan de Midd. Ct., dat de oorzaak in het duister ligt, doch algemeen denkt men aan kwaadwil ligheid. Te meer hecht men aan die meening, omdat, naar men zegt, zekere F. de V., die omtrent eon half uur van V. de Wiele, doch onder de gemeente Zaamslag, woont, een dreigbrief heeft ont vangen, waarin hem gezegd wordt, dat hem ook 't zelfde zal gebeuren. Opvallend is het zeker, dat de verschil lende groote branden, die de laatste twee jaren in deze streek plaats hadden, steeds des Zondagsavonds voorvielen, op een tijd dus, dat er het minste volk op de hoeve aanwezig is, en alzoo de beste gelegenheid is om ongemerkt binnen te sluipen en zich weer te verwijderen. In de laatste tien dagen hebben we nu in deze streek vier branden te betreuren, waaronder twee hevigeeen te St. Jans steen. een te Hulst, een te Boschkapelle en een te Hengstdijk. Viissingen. Morgen II Sept. zal het 3a Reg. Inf. gekampeerd in de legerplaats bij Harskamp (Geld.) onder bevel van den kolonel A. J. Vetter een bezoek ontvangen van H. M. de Koningin en Z. K. H. de Pi ins der Nederlanden. De troepen keeren den volgenden dag 12 Sept. per extra- trein wederom naar hunne respectieve garnizoenen Bergen op Zoom, Middelburg en Viissingen terug. Viissingen. A. s. Maandag 14 Sept. des voorm. om 9,40 uur plaatstijd vertrekt van hier per extra-treiD, het 4e Bat. 3e Reg. Inf. onder bevel van den majoor A. J. Sikkens naar Bergen op Zoom, tot het houden van najaarsoefeningen in vereeni- ging met de bataljons uit Middelburg en Bergen op Zoom. Zij zullen daartoe een kamp betrekken op Kijk in de Pot". Te Nieuw- en Sint-Joosland werd Zaterdag door de schietv. «Wilhelmina" eene wedstrijd gehouden met het militaire geweer Model 95 afstand 100 meter. Er waren voor dit doel acht prijzen (kunst voorwerpen) aangekocht. Ook werd door het eere lid, den Edelachtb. beer, burge meester dier gemeente eene prijs geschonken. De eerste prijs werd behaald door den heer S. Janse Sz. met 53 punten de 2e door A. Poppe met 50 p.de 3e en 4e respectievelijk door H. van Waarde en C. Baas Cz., ieder met 49 p., uitgemaakt mej kampschotende 5e door Joh. Westveer met 47 p.de 6e, 7e, 8e en 9e door D. do Klerk, L. Pnype, J. W. F. van Waarde en P. Jasp^rse, ieder met 46 punten, en eveneens uitgemaakt met kampschoten. Oud Vossemeer. J.l. Zondagavond trad bij afwezigheid van onzen geachten leeraar ds. I. A. de Bruijn voor ons op, de WelEw. Heer ds. Meulink van Poortvliet, om de jaarlijksche Unie-rede te houden, in 't be lang voor 't christelijk onderwijs. ZEw. bepaalde de Gem. bij Ps. 89 vers 16 en 17 heet het geklank in do openbare school, zoogenaamd neutraalin de christelijke school moet het beslist christelijk zijn. Deze schoone en welgefundeerde rede werd door een groote schare hoorders met ge noegen aangehoord. Moge dien avond de belangstelling nog vermeerderd hebben voor de op te richten christelijke school alhier. 's Gravenpolder. In de op heden ge houden vergadering van den Raad dezer gemeente werd door den voorzitter mede deeling gedaan dat voor rekening der ge meente in het krankzinnigengesticht te Delft was opgenomen Anna de Vriend den 25 Augustus 11. Vervolgens dat de kosten van overbrenging van de geleiding naar de woning der telegrambesteister blijkens mis- sieve van den inspecteur der telegrafie, voor rekening der gemeente zijn. Van de wed. Vroonland was ingekomen een verzoek schrift om lantaarn no. 2 ongeveer 25 M. meer naar hare herberg te verplaatsen. Besloten werd dit verzoekschrift als zijnde ongezegeld ter zijde te leggen en tevens om aan de adressante in overweging te geven aan de gemeente een verzoek te richten om in bruikleen te ontvangen een lantaarn, die zij dan op hare kosten zou kunnen laten aansteken en van het benoo- digde voorzien, evenals dit door den her bergier De Koster gedaan wordt. Op één reclame om vermindering van hoofdelijken omslag werd afwijzend beschikt. De tijd der straatverlichting tot heden loopende van 1 Oct. tot 30 April werd veranderd in 15 Sept. tot 15 April. Ten slotte werd de begrooting over 1904 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f7695 69 met een post voor onvoorzien van f246.17 en een post voor hoofdelijken omslag van f1750 in plaats van f 1600 het loopende jaar. Men schrijft uit Amsterdam Gistermiddag te 4 uur was de Ferd. Bolstraat bij de Ceintuurbaan in rep en roer. Het gerucht, dat er een lijk op een onbewoond bovenhuis was gevonden, deed de talrijke bevolking van deze buurt te hoop loopen en weldra deden de meest fantas tische verhalen omtrent een drama dat daar op de derde verdieping zou zijn afgespeeld, de ronde. En inderdaad bleek dat het geval te zijn, en wel een liefdesdrama. Een week of vier geleden had een jonge man, die weldra in den echt zou treden het bewuste bovenhuis gehuurd, het z.g. «statiegeld" aan den opzichter betaald en dientengevolge de beschikking gekregen over de sleutels. Inmiddels kwam er een kink in den kabel, de betrekkingen tusschen de jongelui, welke weldra tot een huwelijk zouden leiden, werden verbroken. De jonge man wendde toen pogingen aan om van den opzichter het reeds gestorte «statiegeld" terug te krijgen, doch daarvan wilde deze niets weten. Of nu de jonge man zich het derven van zijn geld of het verlies van zijn bruid zeer sterk heeft aangetrokken of de combinatie van beide hem tot zijn treu rige daad heeft gebracht, is moeilijk uitte maken, een feit is, dat hij zich op de door hem gehuurde woning begeven en zich door middel van koleadamp van het leven be roofd heeft. Het lijk dat gisteren gevonden werd verkeerde reeds in verren staat van ontbinding en had misschien reeds een veertien dagen gelegen. Dat het niet eerder ontdekt is moet worden toegeschreven aan het feit dat de Grie verdieipngen van het huis alle onbewoond waren en de ontdek king plaats had toen een huurder de boven woningen kwam zien. In de nabijheid van het lijk werd een ledige drankflesch gevon den, zoodat men vermoedt, dat de ongeluk kige zich eerst heeft bedronken alvorens tot de wanhopige daad over te gaan. In den vloer was een gat gebrand, door de ontwikkeling van koolstofmonoxyd heeft dit brandje zich echter zelf weder gebluscht. De toeloop van volk was zoo groot, dat gewone en bereden politie de straat moes ten afzetten. Te Foxhol is Zondagavond door P. B. aan L., een jongen man, een messteek onder het hart toegebracht, die een hevige verbloeding tengevolge heeft gehad. L. ver keert, naar men ons mededeelt, in levens gevaar. Twee mannen reden gisteren op den weg van Harlingen naar Kinis- werd op een wagen. Toen de stoomtram juist zou passeeren, kreeg de wagen een schok, tengevolge waarvan een der beide mannen naar beneden viel en met het hoofd onder de tram terecht kwam, zoodat dit nagenoeg van den romp werd afge sneden. Te Utrecht is vanochtend een schildersknecht, genaamd H., van een ladder gevallen, waardoor bij zijn bals brak. Een inm:ddels geroepen geneesheer, dr. B., kon slechts den dood vaststellen. Van welingelichte zij le wordt aan het N. v. N. verzekerd, dat door H. M. de Koningin en Prins Hendrik het plan zou worden overwogen om aan het Rus sische hof een bezoek te brengen. Mocht het tot verwezenlijking van dit denkbeeld komeD, dan kan de uitvoering ervan echter eerst tegen het volgend jaar tegemoet worden gezien. Uit Haarlem wordt ons bericht dat gisterenmiddag aldaar in voorloopige hech tenis gesteld is de heer Ei. de Lanoy, directeur der gefailleerde Noord- en Zuid- Hollandsche Bank, en wel wegens het sluiten van beleening op effecten die hem bij een conversie ter afstempeling waren toevertrouwd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is door de politie te 's-Gravenhage zwer vende aangetroffen een Belg. Gisteren zou de man als vreemdeling zonder middelen van bestaan over de Belgische grens worden gebracht. Onderweg echter, te Rotterdam, beraeikte de politie, dat de Belg een uit zijn garnizoensplaats, Amersfoort, gedeser teerde huzaar was. De man had het er op aangelegd om zich als zwerveling te doen oppakken, om zoodoende gratis naar zijn vaderland te kunnen komen. Het gelukte hem echter niet de politie te verschalken, want van het verder reizen naar België kwam na tuurlijk niets. Uit Nieuw-Amsterdam wordt aan de Fr. Gren. Ct. gemeld, dat aldaar een dienstbode heimelijk bevallen is van een dood kind, dat zij voor de varkens heeft geworpen. Men meldt uit Nieuw-Lekkerland Omstreeks middernacht brak alhier een hevige brand uit in de fabriek, de stoom- olieslagerij De Toekomst. In korten tijd stond de geheele inrichting in lichte laaie. Doordat gisteren juist de wintercampagne was begonnen, was een groote voorraad lijnzaad en -olie, benevens een groot aantal kisten aanwezig. Het is dus na te gaan, dat de vuurzee ontzettend was Aan blusschen viel niet te denken, hoewel de twee spuiten der gemeente aanwezig waren Zij moesten zich alleen bepalen tot de belendende gebouwen. Toen de dag aan brak, was van de geheele inrichting en de directeurswoning niet veel meer overge bleven dan een puinhoop. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles is op beurs- polis verzekerd. Een groot geluk mag het voorzeker heeten, dat de wind zuid-west was, want ware die noord-west geweest, dan zouden de vlammen juist naar het dorp zijn gericht en dan was het onheil niet te overzien geweest. Janmaats goedhartigheid. Eergisteren arriveerde te Rotterdam van Java het Nederlandsche stoomschip Solo, van de Rotterdamsche Lloyd, kapitein M. Gantvoort, aan boord van welk schip op de reis overleed de olieman A. J. van Vlet, nalatende een vrouw en vijf kinderen. Door kapitein Gantvoort werden de nage laten goederen van den overledene, zooals gebruikelijk is, zeer in het voordeel van de nagelaten betrekkingen bij opbod ver kocht. Deze verkooping waarbij zoo bleek het goede hart der medeschepelingen, bracht op f 625.35. Als een staaltje van gulheid kan dienen, dat 0. m. werd betaald voor 4 paar pan toffels f35, voor 4'lj ons tabak f 3t>.75, voor 3 paar sokken f 27.75, voor 2 koperen tabakdoosjes f 47, voor 2 veeren kussens en sloopen f 47, voor een emmer f 35.50 en voor een pak lucifers f 161. Hulde verdienen kapitein Gantvoort, de officieren en de overige opvarenden van de Solo, geen uitgezonderd, voor hunne kranige uiting van menschlievendheid. Genezing van lepra. De Chinees van Soerabaja, die beweert een middel tegen lepra te bezitten, gaat voort met genezingen te bewerken, zoo deelt de Soer-Ct. mede Een paar zeer frappante gevallen hebben de meening versteikt dat hjj inderdaad zulk een middel kent. De regeering van Ned -Iddië is ook volkomen bereid hemdegevraagdef 1000,000 uit te betalen, zoodra de proeven, die zij wenscht dat zullen worden genomen, tot bevredigend resultaat hebben geleid. Een gebouwtje wordt thans opgericht ter zijde van het stadsverband, waarin twee lepralijders door hem zullen worden behan deld. Een onbekende. Een jager te Eemnes schoot dezer dagen een vogel, waarvan de naam hem onbekend was. Hjj zond het dier op naar Artis, van welke instelling hij bericht ontving, dat het dier een ibis was, die hier te lande hoogst zelden wordt aangetroffen. De Spaansche bedrieger, die al zoo dikwijls van zich liet spreken, heeft nu weer een brief geschreven aan den heer S. te Leeuwarden. Nu heet het, dat hij wegens faillissement le Madrid gevangen zit, doch dat er op een spoorwegstation een groote koffer met 860,000 francs in bankbiljetten in het bagage kantoor staat. De heer S. moet hem helpen dien koffer los te krijgen. Daartoe verzint de Spanjaard, die tusschen twee haakjes vloeiend Fransch schrijft, het bestaan van een valiesje, waarin het recu van den koffer en een wissel van 40,000 francs zitten. Tot belooning zal de heer S. het derde dezer som ontvangen. Het antwoord moet niet per brief doch per ongeteekend telegram naar een bepaald adres te Madrid gezonden worden. Dit telegram zal door den Spanjaard niet ontvangen worden, doch een gevangenbe waarder zal hem den inhoud mededeelen. Een voorletter en een uitvoerig, waar schijnlijk verzonnen adres staat onder al deze belachelijke onwaarscbjjnljjkheden. Een kind zou er niet invliegen. Maandagavond ontstond in de Pols broek twist tusschen twee arbeiders, waarbjj de een den ander met een mes een levens gevaarlijke wond toebracht aan het hoofd, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en de verslagene per brancard r aar het ziekenhuis moest worden gebracht. De dader heeft reeds velschillende vonnis sen ten zijnen laste. Blijkens het gister door de N. R. Ct. ontvangen telegram is kapitein Van der Hoeve gesneuveld bij het vallen in een hinderlaag van Ben Peukan bij Beuratjan in de Pedirvlakte. Door een onbekende oorzaak ontstond hedennacht 12 uur een felle uitslaande brand in de linoleumfabriek van de firma Seypenstein te Krommenie. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was, kon men niet voorkomen, dat de heele fabriek uitbrandde en alleen een paar muren nog bleven staan. Naar wij vernemen, was alles verzekerd. Het heeft maar weinig gescheeld of het beroemde Haarlemsche orgel in de St. Bavo had tot het verleden behoord. Gister ochtend toch tegen kwart voor twaalf uur was een loodgieter bezig met gloeiende bouten in een goot te soldeeren in de Z.-Westelijke zijbeuk, waarin zich dat orgel bevindt, toen het droge, vermolmde hout daaronder vuur vatte. De man trahtte dit te blusschen met een emmertje water, doch hot vuur vrat zoo door, dat het lood smolt en in straaltjes langs den muur droop en vlam en rook spoedig uitsloegen. Dit werd gelukkig gezien door de heeren Van den Broek, waarvan er een wegijlde om een slangenwagen te halen, waarna met een straal van de waterleiding het gevaar werd bedwongen. Het eenige centi meters dikke hout onder het leiendak was reeds tot op een hoogte van bijna twee meter verkoold en ware het onheil een kwartier later geschied, dan zou, omdat dan de toegang tot den zolder gesloten zou zijn geweest, de ramp niet te overzien geweest zijn, want de wenteltrap, die naar den zolder leidt, zou men dan door den rook niet meer hebben kunnen beklimmen en het punt waar de brand was is goed 14 meter van de straat af. Romantisch. Te Moerbeke, aan de Belgische grenzen, is 's nachts ingebroken in het huis bewoond door de wed. De Bock en haar broer. De beide bewoners werden in hun bed vastgebonden, waarna de zwart gemaakte inbrekers een bedrag van 1400 fres. uit een kast meenamen en spoorloos verdwenen. Atjeh. Onder dagteekening van den 7en Aug. seinde de civiele en militaire gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden het volgende aan de regeering Van 3 tot 25 Juli werd door kapitein Stolk een patrouille gemaakt in Boven- Peureula tot in Serbodjadi, van daar over Ketibang langs de kroeëngs Penaran en Ie Sidja naar de Boven-Djambo Aje en verder naar Idi. De patrouille werd vergezeld door overste Van Daalen. Zeven vijanden werden gedood, waaronder de nog vijandige Toean Kali uit Tamiang en de roover Mohamad Dija. Veel uitgewekenen werden gevangen genomen, waaronder de vrouw en dochter van Toean Kali en het zoontje van Dato Laksamana, en verscheiden wijk plaatsen opgeruimd. In Pidië werden bij omsingeling van een huis in Pasie Lho drie vijanden gedood een inlandsche mare chaussee sneuvelde. Bij doorzoeken huizen in Laweëng door marechaussees onder luitenant Boreel werden twee Amboineesche marechaussees niet levensgevaarlijk gewond. Vjjand liet drie dooden met wapens in handen. Bij doorzoeken van een huis in kampoDg Bloeë werd de Europeesche fuselier Van Soest, algem. stamb. no. 49150, door rentjongsteek licht gewond. Door mare chaussee patrouille onder luitenant Darlang werd in Ie Leubeuë de bende van Pang Sane en Dja Moeda opgespoord en nage jaagd. De bende liet elf gesneuvelden met blanke wapens in onze handen. Een mare chaussee patrouille onder luitenant Ver- schuir spoorde in het gebergte ten zuiden van Keumalo de bende van Toekoe Tjot Tjitjim op, die tien dooden met wapens in onze handen liet, Een patrouille onder sergeant Tenselink overviel in Lho Kroet de schuilplaats van den vijandigen Toekoe Sjeh Panton Rambat en doodde dien geeste lijke bij verzet. Dsor dien onderofficier werden daarna nog gevangen genomen drie volgelingen van Toekoe Mamat Lambensoë en gedood een sabilinner van Toekoe Imeum Ripin. Pratrouilles onder luitenant Vastenou doodden in Boven-Panga drie vijandeu en overvielen een bende, die vier gesneuvelden met wapens in handen liet. Turkije. Zoo zullen de Amerikaan- sche oorlogsbodems toch waarschijnlijk niet onverrichter zake naar hun eigen wateren terugkeeren, niet tevergeefs een reis naar het Turkenland hebben gedaan. Of de christenhaat zoo spontaan in lichterlaaie is omgeslagen, of door de nadering van het eskader en door de houding van de christenen is uitgelokt, zal wel niet spoedig worden opgehelderd. In elk geval zijn er nu werkeljjk moorden gepleegd op chris tenen, is zelfs een Amerikaan gedood, zoodat de regceriDg der VereeDigke Staten niet meer met haar houding verlegen behoeft te zitten. Al is er geen consul vermoord, zij kan nu toch voldoening eischen, en dien eisch direct met vlag- en kanonvertoon kracht bijzetten. Ook zien wjj de gezanten reeds weer naar den Sultan stappen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2