Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag 5 September 1903. No. 143 It e c h t s z a k e 11. Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken. 4 September 1903. De Indische mail bracht gister eenige berichten mee, die de belangstelling onzer lezers verdienen. (Over 't algemeen wordt er van Indiïi de kurk waar Nederland op drijft door ons volk veel te weinig notitie genomen). Uit Djambi dat de tot dusver voortvluch tige Rio van Loeboe Resam, Hadji Hassing, zich heeft onderworpen. Uit Korintji dat alles er rustig is. Uit Padang dat de toestand op de Men- tawei-eilanden waar zendeling Leth ar beidt, zeer gespannen is. Da gouvernements- stoomer „Condor" ondernam een vergeef- sehen tocht naar die eilanden om een nieuwen moord op Maleische schepelingen tot klaarheid te brengen. De eilanders leven met ons op voet van oorlog, en Ma- leiers, die naar die eilanden stevenen om handel te dry ven of rottan te halen, zijn hun leven niet zeker. Uit Koepang dat de opstand van den djeraal Bikikooi op Timor en Onderhoorig- heden is onderdrukt en hijzelf en zijn ge trouwen zijn gevangen genomen. Uit Nieuio-Guinea dat aldaar bij een tocht met de van Doorn ten Noorden van de Mariannestraat een rivier ontdekt is vijf a zesmaal grooter dan de Merauke40 mylen van de monding was zij nog 1000 meters breed. Toen de ankerkettingen werden opgehaald, zagen deze er uit alsof zij verguld warenzij waren bedekt met een geelachtige zelfstandigheid. En eindelijk omtrent de zending op de Sangir en Talauer-eilanden dat door de re geering aan het opperbestuur het voorstel gedaan is, om ten behoeve van het zendings werk aldaar negen hulppredikers in dienst te stellen, tegen intrekking van de thans aan de zendelingen voor hun reizen toege kende toelagen. Intusschen is sedert bij de regeering een ministerieel schryven ontvangen, om een voorstel in te dienen tot verbetering der positie van de hulppre dikers op deze eilanden. De vraag in hoever de christen gebruik mag maken van de inrichtingen van open baar onderwijs, hetzij om er zijne kinderen heen te zenden, dan wel om er onderwijs te geven, zal vooreerst nog wel aan de orde blijven. Vooral voor hooger ouderwijs en middel baar en vakonderwijs blijft die vraag aan de orde en is de oplossing, door verschil lende omstandigheden niet zoo gemakkelijk. De benoeming van een christelijk onder wijzer tot Directeur der Rijksnormaallessen te Kampen heeft deze vraag opnieuw aan de orde gestelt, en in eenige van onze or ganen is er, met zachte critiek, de aan dacht op gevestigd. Niet zonder reden. Het moge voor vele ouders onmogelijk zjjn buiten het van staatswege gegeven neutraal onderwijs of hooger onderwijs te big ven, zoo staat het met het neutrale nor- maal-schoolonderwijs toch niet. Onze schoolvereenigingen, christelijk- nationaal, christelijk-volksonderwijs en gere formeerd-onderwijs steunen met alle krach ten eigen opleiding om de kweekelingen te behoeden voor de neutrale invloedssfeer. Als we ons niet vergissen was het gelijk maken van openbaar en bijzonder onderwijs eene der redenen, waarom de milde bepa lingen omtrent de rijksbijdragen van bij zondere kweekscholen of normaallessen in de wet zjjn gebracht. Naast het stichten van christelijke nor maalscholen maakt het optreden van een christelijk onder wijzer tot Directeur der Rijksnormaallessen een zonderlingen indruk. Misschien maakt de geïsoleerdheid onzer provincie onzen blik wat bekrompen, maar deugdelijke redenen komen ons niet voor de aandacht. Wat toch is het geval Wie arbeidt aan eenigen tak van open baar onderwijs neemt de verplichting op zich om neutraal te zijn, neutraal ook tegen over de geopenbaarde christelijke waar heden. Dat moet de directeur doen, even zeer als de leeraren, en de ouders weten, dat art. 1 van alle Staatsonderwijs neutra liteit vordert. De benoeming is, geljjk we vroegor reeds zeiden, een daad van billijkheid, tegenover zoovele benoemingen uit andere kringen, maar de aanneming eener dergelijke be noeming is wat anders. Hoe ter wereld een directeur der Rijks normaallessen als christen-belgder staan'kan tegenover den eisch der neutraliteit is ons onverklaarbaar. En waarom men bezwaar zou maken om jeugdige kinderen op dezelfde neutrale wijze te onderrichten als als een christelijk onder wijzer geen bezwaar vindt om aan 't hoofd te staan van eene inrichting waar men 14—18 jarige leerlingen op dezelfde wijze het geestesvoedsel toebereidt is ons al even onverklaarbaar. Een en ander behoort voor ons tot de mysteriën van het leven. Dat de Zionistische beweging niet dieper wortel schiet in ons land er zijn slechts een achttal afdeelingen en een driehonderd leden vindt zijn diepsten grond in den staatkundigen toestand hier te lande. Wat zijn toch de beide factoren, welke genoemde beweging krachtig in de hand werken en steunen? Zijn het niet het missen van staatkundige rechten en als gevolg daarvan het stelselmatig uitgesloten worden van het maatschappelijk verkeer En beide factoren tot krachtige ont plooiing van het Zionisme ontbreken hier in Nederland teneenenmale. De verhouding, waaronder in ons land de zoon van Abraham tusschen zijne niet- Joodsche medeburgers leeft en optreedt, is alleszins aangenaam, vooral vergeleken bij vroeger en met die in andere landen. Ia zekeren zin woont hij in het midden zijns volks. Wel sluimert daar in het hart een zeker verlangen naar het oosten, naar Sion, op gewekt als hij in do synagoge uit de historie de heldendaden van zyn geslacht boort verhalen, doch overigens wordt dit vaag verlangen verdrongen door de sterke begeerte om zich te werpen in het woelige, drukke handelsverkeer vooral der groote steden. Daar vindt hij nog steeds zijn element. Bewijs te over, dat de Naderlandsclie Jood nog geen directe behoefte gevoelt naar het land der vaderen, waar hij rustig kan nederzitten onder zijn wynstok en vijgsboom. September is aangebroken en met de herfstmaand een eindeloos aantal vergade ringen. 't Is of men zich schadeloos stellen wil voor de rust die de zomermaanden brengt. Deze week vergaderde de Nederlandsche Heidemaatschappij de Nederlandsche Pharmaeie-maatschappij de moderne the ologen en een internationaal congres voor vrijzinnig godsdienstigen. Hoe groot de bevordering van den vrijzinnigen gods dienst in dien kring is kan men opmaken uit het bezoek der leden van het congres aan den stads-schouwburg te Amsterdam, waar een tooneelstuk van William Shake speare werd opgevoerd. We spraken daar van het Internationaal congres van vrijzinnig godsdienstigen. Een teeken des tijds en daarom der ken nisneming waard. Op 25 Mei 1900 werd te Boston opge richt een International Council of Unitarium and other religious thinkers and workershet doel was: Zich in verbinding te stellen met allen die er naar streven echten gods dienst met volkomen vrijheid te vereenigen, om zoo broederschap en samenwerking onder hen te vermeerderen. Twee jaren geleden hield het Congres zijn eerste sa menkomst te Londen, en toen werd het besluit genomen de tweede in Nederland te houden. Prof. Oort werd voorzitter, prof. Eerd- mans, secretaris, prof. Groenewegen, pen ningmeester, de samenkomsten worden ge houden in het gebouw der Vrije Gsmeente van ds. Hugenholtz te Amsterdam. Onder de bezoekers zijn het grootste deel Unitariërs. Unitariërs zijn iD tegenstelling vanTri- nitariërs (belijders van het leerstuk der Ürieöonheid) diegenen die Gods eenheid handhaven en geen onderscheid van het Goddelyk Wezen in drie personen willen. Auti-confessioneelen al zoo. Er zijn, behalve uit Eigeland en Amerika, ook vertegenwoordigers van Hongarije en Indië, en een belijder van de Brahmaleer, een Japanees, op het Congres. De groote pers geeft lange, zeer lange, moeilijk te begrijpen verslagen van dit Congres. Dit kan de lezer er van begrijpen dat zoover het Oost verwijderd is van het Westen, de leer op dit Congres verkondigd afwijkt van de eenvoudige leer van onzen Heidelberger in zijn antwoord op de vraag wat is uw eenige troost beide in leven en sterven. Steun voor het hart en troost voor do -ziel zal op dezen beproefden weg beter gevonden worden dan bjj de congres- philosofie. Internationaal moge zich het congres noemen, internationaal, meer en hooger, is de leer der Schrift. De heer Jacob Appel zendt ons ter be spreking zijne brochure «Een woord ten gunste der Ned. Staatsloterij". Zijn be toog begint met de opmerking dat »het beginsel »alle loterij uit den booze" „er bij velen zoo muurvast in zit dat alle debat vruchteloos mag heeten om zoo iemand tot mildere gedachten te brengen". Die »mildere" gedachten zijn dan »het denk beeld om de bate die de Staatsloterij af werpt, aan te wenden als een vaste zeer bedu:dende jaarlijkscbo bijdrage tot het fonds voor pensioneering van afgewerkte door de gemeenschap met kans op een armenbedoeling aan oigen lot overgelaten arbeiders". De schrijver die geen andere betrekking schijnt te hebben dan die van collecteur, «vraagt zich angstig afhoe krijg ia in die 18 jaren de opvoeding van mijne nog zeer jeugdige kinderen voltooid, wanneer na dien fatalen termijn alle inkomsten van den huisvader ophouden Wij wenschen deze brochure niet te be spreken in de eerste plaats dewijl wij be- kooren tot ben die alle kansspel als «uit den booze", als üAmowdienst veroordeelen in de tweede plaats dewijl het denkbeeld pensioneering uit de opbrengst der Staats ka in strijd is met het verbod in Gods Woordhet kwade doen opdat bot goede 81 voorlkomeen in de derde plaats °t u i^° termijn van achttien jaren eer algeheels afschaffing der Staatsloterij komt, ons lang genoeg voorkomt, voor de bena- dee den om een ander bestaan te zoeken, of van den Staat lo verkrjjgen, wat ons plichtmatig schijnt; en voor ons om deze principiëel door ons gebate instelling te zien verdwijnen. Men wil een standbeeld oprichten voor Willem III, den Stadhouder-koning. Eene commissie uit de edelsten des lands heefc daartoe het initiatief genomen. Groot is het kleine land, dat zijne groote mannen eert, al behoeft dit ook niet altijd te geschieden door brons of graniet. Met onuitwisehbare trekken heeft de griffel der historie de heldendaden van dezen Oranjevorst gegrift in het hart van iederen Hollander en Brit, die belang stelt in den geleidelijken ontwikkelingsgang van de natie, waartoe hij behoort. Toen de heerschzucht van een L idewijk XLV, iu bond met de dweepzucht vaneen Jacobus II er toe zouden leiden, om het staatkundig evenwicht in Europa te ver breken en Rome te doen triomfeeren, was deze Oranjetelg, wiens teer gestel zoo weinig beloofde, het instrument in Gods hand waartoe hij zich ook willig liet gebruiken om het Protestantisme te handhaven en optekoman voor de histo rische rechten en vrijheden der natiën. Dit is zijne onvergankelijke eere, onzer vadereu en daardoor ook ons voorrecht. De berichten omtrent de aangeboden onderwerping der laatste twee groote tegenstanders op Atjeb Panglema Polèm en Toeankoe Radja Keumala schenen voorbarig. Tenminste nog deze week heeft een treffen tusschen de onzen en die van Polóen plaats gehad, waarbij 59 Atjehers sneu velden. Ook zouden Polèm en zijn vriend niet op weg zijn naar Van Heutsz maar naar den Sultan om dien hunne onderwerping aan te bieden. Men verdiept zich in gissingen of met deze voorgenomen samenspreking te Lho Semane de oorlog wel uit zal zijn. Met belangstelling zien wij nadere berich ten tegemoet, wijl de natie en de pers op dit öogeublik rondtasten in het duister. De Pransche regeering heeft het plan een drijvende tentoonstelling te organiseerend. w. z. een tentoonstelling van Fransche producten aan boord van groote schepen, die van haven tot haven gaan en zoo de wereld rond. Men zal dan op de groote hoedanigheden van de Fransche koopwaar wijzen en met alle volken in relatie treden, die deze ar tikelen kunnen gebruiken. Hetzelfde plan wil ook Engeland nu uit voeren. Op initiatief van verscheidene Kamers van Koophandel worden toebereid selen voor een drijvende tentoonstelling gemaakt, die een reis om het geheele En- gelscbe rijk zal maken, en men zal daarbij een poging doen om al de producten van het moederland bij de koloniëj in te voeren. Een groot vaartuig wordt voor dit doel uit gerust en krijgt van de regeering zekere privilegies, waardoor de taak vergemakke lijkt wordt. Voor dit uiterst praetisch plan wordt ook in België voor eigen land propaganda ge maakt en de Petit Bleu spant er zich met alle kracht voor. Eu Nederland? (N. Crt.) Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens mishandelingM. K., 23 j. voermansknecht, Heinkenszand, tot 4 in. P. H. S., 34 j. en Th. S., 20 j. werklieden, Clinge, ieder tot 1 ra. en J. v. d. K., 21 j. visscher, Arne- muiden tot 7 d. gev. straf, en J. G., 24 j. arbeider, Veere, tot f 15 b. s. 15 d. h. en P. v. T., 24 j. arbeider, Zaamslag, E. J. K., 32 j. werkman, Hulst en H. H., 36 j. reizende met een schiettent, Rousselaere (België), allen tot f 10 b. s. 10 d. h. beleediging van een ambtenaar: C. L., 21 j. landbouwersknecht, Borssele, tot f 10 b. s. 10 d. h. bedreiging met eenïg 'misdrijf tegen het leven gericht: W. L. H., 23 j. boerenknecht, Waarde, tot 3 m. gev. straf, en weder spamigheidK. B., 38 j. sjouwer man, en A. W., 29 j. werkman, beiden Vlissingen, de le tot 2 m. en de 2e tot 3 w. gev. straf. VrijgesprokenP. M., 49 j. werkman, Middelburg, beklaagd van diefstal. Middelburg. Donderdag zijn de ver lofgangers der lichting 1898 van het alhier in garnizoen zijnde Bataljon van het 3e Reg. Inf. van groot verlof terruggekeerd, om van af dien datum tot den 30sten te worden geoefend. Het gedeelte van de jongste lichting, dat is aangewezen om de legerplaats te Harskamp te betrekkeD, tot het bijwonen der schietoefeningen aldaar, zal a. s. Maandag per extratrein van 6.40 uur t. m. van hier derwaarts vertrekken. Vlissingen. Heden Vrijdagmorgen 9,35 kwam alhier por extra trein uit Duitseh- land aan Koning Eduard van Engeland. Na eenig oponthoud aan bet station in de koninklijke wachtkamer begaf hij zich aan boord van het koninklijke jacht «Victoria and Albert" dat gemeerd lag aan de zuide lijke ponton toen de trein aankwam werden door de kruisers Isis en Dudo eenige saluut schoten gelost. Precies half elf spoortijd stoomde het jacht de haven uit, zette koers naar Engeland en werd direct gevolgd door bovengenoemde kruisers. Op de terreinen en aan het station was alles afgezet door lïijks- en Gemeente politie. Met ingang van 1 dezer is door den heer Commissaris der Koningin aan Mr. J. G. van Deinse, op verzoek eervol ontslag verleend als lid dor Gezondheids Oommissie voor de vereenigiDg van gemeonteD, welke haar zetel hoeft te Hulst. Middelburg. Door Gedeputeerde S alen is bepaald, dat de veikiezir;g voor een lid der Provinciale Staten in bet distriet Hulst, vacature mr. J. G. van Deinse, zal plaats hebben Candidaatstelling 29 Sept., stem ming 13 Oct. en herstemming zoo noodig 27 October a. s. Goes. Donderdagavond hield de Afdee- ling Gres van den Chr. Nat. Werkmansbond baar driemaandelijksche ledenvergadering. De penningmeester bracht verslag uit over de maanden Mei, Juni en Juli. Ontvangen was voor de Vereeniging f 196.67, de uit gaven bedroegen f 144.38*, goed slot f 52,38s. Voor het ondersteuningsfonds by ziekte was ontvangen f 180.86, uitbetaald aan zieken f102, wat met andere uitgaven een bedrag maakt van f 197.14 en alzoo een kwaad slot van f 16.28. Gedeponeerd is op de Rijkspostspaarbank f719.53. De drie aftredende bestnursleden P. Wessels, J. Boogaard en E. Barbier alsmede de drie aftredende leden der commissie van toezicht zijnde de h.h. A. L. van Melle en J. W. v, d. Weert weiden allen herkozen. Tot afgevaardigden naar de 8ste jaarver gadering van den Bond te Utrecht werden gekozen de h.h. E. Barbier en P. L. den Boer. Op de agenda dezer vergadering van 9 en 10 Sept. a. s. komen o. a. voor de volgende voorstellen Van de afd. Middelburg De afd. Middel burg, het noodzakelijk achtende dat zooveel mogelijk alle provinciën van ons land in het Hoofdbestuur vertegenwoordigd zijn, stelt, ook in verband met de groote ver meerdering van het getal afdeelingen in Zeeland, voor, in het Hoofdbestuur een lid uit deze provincie te doen zitting nemen. Van de afdeeling Rotterdam Da vergadering spreke zich uit omtrent de rechten en plichten welke leden hebben, die van een andere afdeeling komen en lid van hun vroegere afdeeling blijven. De Chr. Nat. Werkmansbond spreekt de wen- schelijkhaid uit, dat de regeering ten spoe digste overgaat tot de indiening van het ontwerp arbeidscontract, en draagt het hoofdbestuur op bij de regeering daarop aan te dringen. De jaarvergadering van den Chr. Nat. Werkmansbond stelt pogingen in het werk tot het oprichten van een vrijwillig nationaal weduwenfonds, te be- heeren door het hoofdbestuur. Van wege het hoofdbestuur worden pogingen aange wend om in alle provinciën, provinciale comité's te vormen of het steunt elke po ging daartoe. Van de afd. Enschedé en BorneDe Chr. Nat. Werkmansbond spreke zich uit over zijn standpunt inzake werkstaking. Van de afd. Workum: Wat kan er ge daan worden om veldarbeiders te doen opnemen in de ongevallenwet. Van de afd. 's Gravenhage: De Chr. Nat. Werkmansbond wende pogingen aan tot het geheel doen verbieden van den nog steeds voortgaan den verkoop en het publiek ter bezichtiging stellen van onzedelijke prent briefkaarten, boekwerken, mutoscopen enz. Van de afd. Sliedrecht: De jaarverg. overwegende dat Zondagsheiliging eisch is van Gods Woord, en er zonder Zondags rust geen sprake kan zijn van Zondagsheili ging, spreekt de wenschelijkheid uit dat de Werkmanbond bij de regeeriDg aandringe op oen wetteljjke regeling tot beperking van den arbeid op Zondag en zoodoende te komen tot geheele Zondagsrust. Goes. Heden zijn ten Raadhuize uitge loot om met 1 Jauuari 1904 te worden afgelost, de obligatiëa no. 94, no. 37 en no. 54 ia de geldleening van 1896. Een wervelstorm heeft in de provin cies Oost- en West-Pruisen groote schade aangericht. Op Cadiuen, het prachtige buitengoed dat de Keizer van -een trouw onderdaan heeft geërfd, is een heele beu kenlaan door den storm gevel 1. Te Pan- klau zijn vele schepen gezonken, op andere plaatsen zijn schuren en stallen omverge- waaid. Te Mühlhausen kantelde een post wagen en werd de postiljon zwaar gewond. Te Tolkemit zijn twintig schepen gestrand, met ernstige averij. Na Ierland is Italië het land, dat de grootste emigratie cijfers kan aanwijzen. Jaarlijks verlaten ongeveer een half millioen Italianen hun geboorteland. Oeconomische misstanden en overbevolking zijn ook weer de oorzaken van dit verschijnsel. Zoowel uit het noorden als uit het zuiden komen de landverhuizers, doch de meerderheid van hen, die voorgoed vertrekken, komt uit de streken ten noorden van de Abruzzen. Niet minder dan 77 pOt. van heD, die in het afgeloopen jaar Italië voorgoed verlieten waren volwassen mannen, in de kracht der jaren. Terwijl zij, die voor altijd emigreeren, zich by voorkeur naar de Vereenigde Staten begeven, richt de «periodieke emigratie" zich vooral naar de landen van Midden- Europa. Slechts een zesde deel van deze laatste soort van trekvogels gaat naar Amei ika. De armen van Londen kregen een erfenis van f15,000,000. Hun weldoener was een woekeraar, die dit kapitaal had bijeengebracht, door kooplieden, die in moeilijkheden verkeerden, nog het vel over de ooren te halen. Bij Yarmouth is het pleizierjacht «Skylark" door een stoomboot aangevaren en gezonken. Van de 13 personen aan boord kwamen zes om het leven. De zwemmer Holbein, die zoo lang te Dover wachtte op gunstig weder om het Kanaal over te zwemmen, heeft Dinsdag avond eindelijk dien tocht ondernomen. De zwemmer, die zich weder geheel met olie had ingesmeerd, ging om 6 u. 45 min. te water. Drie vaartuigen gingen met hem mede en voorzagen hem af en toe van spijs en drank. Hij zwom den geheelen nacht door. Eergistermogen 9 uur was hij op 3 kilometer afstand van Kaap Gris-Nez. Maar toen moest hij wijken voor een sterke strooming, met Zuidenwind en om 11 uur was hij teruggedreven tot op 14 kilometer van de Fransche kust. Eerst toen hij om 1 uur niet meer dan 1 mijl nader was ge komen, gaf hij, uitgeput van vermoeienis, na ruim 18 uren zwemmens den tocht op. Men wilde hem naar Calais brengen maar dat wilde hij niet. Hy wil niet anders dan zwemmend de Fransche kust bereiken. De omstandigheid, dat koning Chris- tiaan van Denemarken weldra zijn veertig jarig regeeringsjubilenm viert, zal eene samenkomst van vorsten te Fredensborg in den loop dezer maand tengevolge hebben. Omtrent den datum van keizer Wilhelm's komst is nog niets bekend. Maandag is koning Christiaan er aan gekomen en de prinsen zullen hem vol gen slechts de kroonprins blijft voorloopig op Gharlottenlund, daar zijn jongste dochter, prinses Dagmar, ziek is. Koning Christi aan's eerste gast is George van Griekenland, de gouverneur-genei aal van Kreta. Weldra arriveert het zusterpaarde keizerin we duwe Maria Feodorowna van Rusland en koningin Alexandra van Engeland. Ook de Grieksche koning wordt verwacht. Woensdag zal koning Orcar den Deenschen vorst bezoeken, en van 16 tot 20 September vertoeven de czar en de czarina op Fredens borg. Dan komt ook El ward VII. Ein delijk nog de koningin-weduwe van Italië, die haar komst tegen Donderdag a. s. heeft aangekondigd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! Daar mijn schryven by één der leden van 't voorloopig eomilé der W. O. eenig debat heeft uitgelokt, en men mij nu wel niet rechtstreeks op 't appèl heeft geroe pen, maar toeh zijdelings op vriendelijke broederlijke wijze eenige pijlen op my af schoot, verzoek ik u beleefd een klein plaatsje af te staan in uw blad voor verweer. De geachte opmerker houde het my ten goede maar ik kan maar niet begrijpen waarom de W. C. beter de afged waalden terecht kan brengen dan de Zeeuw. Of zou men denken dat de tegenstander zich zal laten voorlichten door de W. C. Voorts wil ik vragen of de Zeeuw niet goed voor licht of deugdelijk onderwijst? Dat de M. C. en de Baanbreker verzamelen blazen voor de in aantocht zijnde W. C. was te verwachten, maar zou zij dat nog niet harder doen als er een anti-rev. dagblad aan het oosten daagde? Dat het een concurrentie-zaakje is tegen over de Z. is door mij niet beweerd, toch bevreemdt het mij dat uw blad Donderdags zal verschijnen juist als de Zeeuw niet verschijnt. Uw drijfveer die er toe aan zette beaam ik ten volle maar als er dan geen dagblad op na gehouden kan worden, Verspreid dan gratis strooibiljetten die onze beginselen bepleiten, dan kunt ge op mijn steun en gave rekenen en zal ik mijn buidel er niet nauwer vooi toehalen, maar met blijdschap de zaak steunen. De ver wijzing naar de Zeeuw inzake de vele advertentiöu zegt niets, wijl de Z. een politiek nieuws- en advertentieblad is waar de W. C. m. i. enkel in politieke wateren moest varen wilde zy den schijn niet op zich laden van concurrentie. Voorts is mjjn oordeel over den landbouwmedewerker niet onwaardeerend geweest, wel over de onnoodzakelykheid van zijn schrijven in de W. C. Den schrijver zelf heb ik niet beoordeeld. Voorts heb ik begrepen dat dit nog maar een kleine vingerwijzing voor mij is ge weest, terwijl de broederlijke terechtwij zing zal gepoogd worden met Oct. D.V. in de W. C. Daarom geacht lid van 't voorloopig comité, vertrouw dat ik uw vriendelijke opmerking waardeer, en breng mij voorts terecht van het d waalpad waarop ik volgens uw meening voorzeker wel verkeer. Na broedergroete en heilbede uw geest verwant op politiek gebied Souburg. P. ALEWIJNSE. Mijnheer de Redacteur Vergun mij een enkel woord naar aan leiding van 't schrijven van Ds. de Ligt. 'k Wil aannemen, dat ZEerw. dat heeft bedoeld te zeggen, dat hij de Herv. kerk liefheeft, en dat deze kerk een instrument is geweest en nog is ter bekeering. Even zoo geef ik hem toe, dat hg van reforma tie niet heeft gesproken. Intusschen mag ik zeker wel opmerken, dat mijn conclusie niet ODjuist was, aangezien ik verstaan heb, dat ZEerw. de Ned. Herv. kerk noemde het middel enz. Met dit misverstaan ver valt ook de conclusie, gelgk ik hem gaarne toegeef,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 5