Gemengde Berichten. worden, kunnen we er als 't ware zeker van zijn, dat een Kalibemesting loonend is. 3o. Uit veelvuldige proeven kan ge bleken zjjn, dat in sommige streken de bodem voor zekere gewassen absoluut Kali noodig heeft, om de grootst mogelijke op brengsten te leveren. Zoo hebben proeven bewezen, dat kali zeer gunstig werkt op uien in de omstrekon van Kapelle in Zee land dat de bodem voor het gewas aard appelen behoefte heeft aan Kali in de omstreken van Kruiningen (Zeeland)dat de kalibemesting zeer beloonend is geweest en zeer kan worden aanbevolen in streken, waar als in Tholen de aardappelcultuur zeer krachtig gedreven wordtdat, evenals in Noord Laren (Groningen) de Kali op hooivelden groote winsten afwerpt enz. enz. 4o. Uit den stand der gewassen kan ten laatste blijken dat de grond een kali bemesting zal behoeven. Dun en zwak stroo duidt op kaligebrek evenals licht zaad. Geelachtige of lichte vlekken op de bladeren, boekweit enz. duidt eveneens op de afwezigheid van voldoende Kali in den grond. Het is van zeer veel nut, dat de land bouwer op de hoogte is van deze algemeone waarheden, opdat hij op een gemakkelijke wijze kan beslissen over de behoeften, die zjjn grond heeft en zoodoende zonder bui tengewone onkosten do opbrengst van zijn gronden kan verhoogen. Eene martelaar van negen maanden. De Heer A. M. Burbach Jzn. brievenbe steller, wonende te Diesen bij Zwolle heeft eeno ernstige ziekte gehad n. 1. de influenza. Hij is thans hersteld. Hij heeft veel ge leden tengevolge der influenza aan eene ver arming in het bloed. Met ons te veroor loven zijne genezing te publiceeren ver kregen door de Pinkpillen, veroorlooft bij ons een les te geven aan al de personen die zich in den treurigen toestand bevinden waaruit hij op zoo'n gelukkige wijze geraakt is. Ik heb, zoo verklaart hjj ons, de influenza gehad en de gevolgen zijn niet uitgebleven, want gedurends 9 maanden heb ik gelijk een martelaar geleden. Geen eetlust, slechte spijsvertering, steken in de zijde, kortademig, duizeligheden, slapeloosheid, veel last van koude voeten ziehier in eenige woorden het verhaal van mijn lijden. Dat alles, maakte mij lusteloos en wat ik ook al beproefde alles was te vergeefs. Een mijner kennissen mij in dien toestand ziende, raadde mij aan de Pinkpillen eens te probeeren en werkelijk zijne raadgeving was goud waard. In korten tijd gevoelde ik de heilzame uitwerking dezer pillen op mijn gestel, van lieverlede bekwam ik eetlust en door de voeding kwamen mijn krachten terugen nu verricht ik metlust mijn werk. Het geval van den Heer Burbach is dat van al de personen die de inlluenza gehad hebben. Deze ziekte gelijk andere epidemische ziekten, typbuskoorts bij voor beeld, laten noodlottige gevolgen na zich. Het lichaamsgestel is zoodanig beproefd dat het als buiten gebruik is. Om hetzelve in boweging te stellen is er een genees middel noodig dat een grooten invloed op het bloed uitoefent en op het zenuwstelsel. Het geneesmiddel is geheel aangewezen, men kan zelfs zeggen dat het eenig is: het zijn de Pinkpillen, die eveneens gene zen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthe nie, a'gemeene zwakte, maagkwalen, rheu- matiek, gevolgen van lichamelijke en geestelijke overspanning, schele hoofdpijn, zenuwpijn, heupjicht. Als men deze ziekten bij hun aanvang aantast, vindt men nog eenige kracht in het lichaam en het is veel gemakkelijker de ziekte te genezen als wanneer bij de verwoestingen eener épidemische ziekte zooals de influenza heeft doorstaan die hem van alle hulpbron nen ontbloot heeft. Prijs f 1,75 de doos f 9.per G doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 2 i, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bijJoh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijg baar voor Goes en omstreken bij Qebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. Goes. In de gemeenteraadsvergadering onder leiding van den heer burgemeester Woensdagavond gehouden was de heer Ochtman met kennisgeving afwezig. In gekomen zijn van Oedep. Staten goed keuring van de wijziging in de begrooiing over 1903 en van velschillende taadsbe- sluiten. Voorts o. a. een statistiek der Scheepvaart be weging verscheidene ge meentejaarverslagen procesverbaal der kasopneming bij den gemeente-ontvanger. Van de afd. Heinkenszand der M. v. L. en V. bericht dat van de subsidie geen gebruik gemaakt wordt. Van de heeren Spaans en Pennings en van mej. Baetens bericht aan neming benoemingen, beide laatsten onder dankbetuiging. Verslag van den toestand van het waterschap de Breede Watering. De voorzitter deelt nog mede dat hem door den Commissaris der Koningin verlof is verleend tot 28 Sept. a. Herbenoemd wordt de heer Ochtman in de verschillende function, en eervol ontshg wordt verleend aan den heer Blackstone en mej. Risseeuw. De heer Ciuiq wordt definitief benoemd tot leeraar aan de Ambachtschool, en de heer Mays tot leeraar aan de avondschool voor ambachtslieden de laatste met 6 stem men tegen 5 op den heer De Hoogh, no. 2 der voordracht1 stem was van onwaarde. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. om nu de Landbouwvereeniging de f 50 subsidie weigert de bijdrage aan de Tuinbouwvereeniging oorspronkelijk op f25 gevoteerd, tot f50 te verhoogen. De heer Dekker begrijpt niet goed de bedoeling van het voorstel. Er was f 50 voor «Landbouw" voorgesteld omdat B. en W. dat voldoende oordeelden, anders had den zij f 100 en f 50 voorgesteld. De Raad besloot ook f50 en f25 te verleenen. En nu er toevallig f 50 geweigerd wordt door L., moet dat voordeeltje voor de helft worden weggegeven aan T. Stel dat er een schadepost kwam, zouden dan B. en W. voorstellen de subsidie aan «Tuinbouw" met f 25 te verminderen Omgekeerd vindt Spr. ook dat als wij een voordeeltje hebben, daarom niet dadelijk f25 behoort te worden weggegeven. Als 't er aan zat, was het iets anders. Maar in 1904 zal de gemeente voor groote uitgaven komen te staaD. Bovendien is het onderhavige voor stel van B. en W. niet gemotiveerd. Immers er is een vorige maal f25 voorgesteld, niet omdat B. en W. oordeelden dat de gemeente niet meer doen kan, maar omdat het B. en W. voldoende voorkwam. De voorzitter herinnert dat B. en W. op de aanvragen van L. en T. oordeelden dat f100 voor L. te veel was, wijl L. door entiée's enz. heel wat voorheeft, f50 was voldoende, en nu kwam in evenredigheid de andere vereeniging f25 toe. Het is een nieuwe vereeniging, die de bevordering bedoelt van de vruchtencultuur, waarop men zich den laatsten tijd pas is gaan toeleggen, en van gemeentewege gesteund behooit te worden. De heer Dekker betwist dit niet, maar hij betwist dat de argumenten van de vorige maal nu vervallen zouden zijn. De vorige maal achtten B. en W. f 25 genoeg, en toen was de vereeniging net zoo jong als nubovendien wanneer de evenredig- heidsquae3tie ook nu gelden moest, dan behoorde aan de Tuinbouwvereeniging nu niets te worden gegeven. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 9 tegen 3 Duvekot, Dekker en Donner. Op verzoek van J. J. Q list en anderen .om hekken te mogen plaatsen aan den Oostsingel stellen B. en W. voor afwjjzend te beschikken. De heer Pilaar schoon toejuichend den zin der overheid voor breede verkeerswegen, kan toch niet met het voorstel meegaan. De toestand is op den Oostsingel aldus dat er tal van rooilijnen zijn. Aan het begin bij den Bergpad is de weg smal, doch dit is van ouderen datum, doch ter andere zijde bij de woning van den heer De Wilde is 't ook zoo en daar is toch de rooilijn eerst kort geleden vastgesteld. Nu is het een vreemde toestand. Men ziet daar huizen met hekjes als zwavelstokken, andere met planten er voor. Deze toestand mag niet bestendigd worden. Maar de in williging van het onderhavige verzoek zal dien niet slechter maken. Op de grens van de eigendommen van stad en eigenaar kan best een hek geplaatst worden, zij 't ook al tot wederopzegging, opdat de ge meente te eeniger tijd van de geheele breedte buiten de rooilijn, zoo noodig, ge bruik kunne maken. De heer Dekker acht de afwijzing van het verzoek niet in 't belang der gemeente. Als wij een rooilijn doortrekken, dan is 't wat andersmaar dat kan daar toch niet. Bovendien hebben de eigenaren recht daar een hek te plaatsen. Wanneer zij ver gunning kwamen vragen om geen hek te behoeven te plaatsen, dan zou Spr. dit veel natuurlijker vinden. Men mag hun dat recht niet ontnemen omdat men na honderd jaren of meer dien grond mis schien wel eens zou kunnen noodig hebben. Ook is 't een beleediging dat B. en W. de mogelijkheid van een civielrechtelijken weg stellen, dewijl adressanten door hun aanvraag »tot wederopzeggens" alle ge dachte van mogelijk conflict afsnijden. De heer Ramondt en de Voorzitter wijzen op de verordening waarop 't praeadvies steunt. De heer Dekker acht het niet zoo zeker, wanneer 't tot een procedure kwam dat de gemeente 't winnen zou. De heer Ramondt zegt dat de verorde ning steunt op het burgerlijk wetboek en gedep. staten haar hebben goedgekeurd. De heer Risch zegt dat de Raad afwijzen moet, op grond van de verordeningwil men een andere beslissing, dan dient eeist de verordening te worden gewijzigd. De heer Dan,er zegt dat de meening van den heer Djkker indruischt tegen Grond wet en burgerlijk rechthet utiliteits-ar- guraent van den heer Pilaar beaamt Spr. niet. In de afwijzing is geenerlei onbillijk heid. Er wordt daar meer en meer gebouwd. Als nu de Raad de macht heeft den weg zoo breed mogelijk te maken, 1 gt het voor de hand om dit zooveel mogelijk in de hand te werken. Spr. betreurt ook 't besluit in zake de rooilijn bij de Wilde, maar uit 't feit dat de weg daar te nauw is, mag niet volgen dat men dien nu ook overal elders maar zoo nauw mogelijk make. Wij willen die bestaande hekken, enz. niet opruimen, maar wel nieuwe aanvragen verbieden, ook uit utiliteit. De gemeente kan dat terrein noodig hebben. Dit is geen ontneming, slechts beperking van den eigendom. Uit juridisch oogpunt acht Spr. dat wij in deze quaeslie .sterk staan, en uit zedelykheids- oogpunf, door den heer Dekker in debat gebracht, zijn wij gedekt door de aanbie ding aan de eigenaren om dit gedeelte van den weg over te nemen. De heer Dekker zegt dat dit eerst nu door den voorzitter is medegedeeld, doch in de stukken er niets van gerept wordt. Hij kan derhalve niet over de redenen dezer weigering oordeelen. Maar hij betwist de juiidische soliditeit van het standpunt van R. en W. Ook op grond van ervaring zegt Spr. dit. Hij zelf heeft inder tijd over deze zelfde quaestie een jurist geraadpleegd, die een tegenovergesteld ge voelen als dat van den heer Hamer is toegedaan. Het afwijzend praeadvies wordt hierop verworpen. Tegen stemden de heeren Duvekot, Dekker, Donner en Pilaar. Een aanvraag van Jacobs om grond aan den Westwal in eifpacht wordt afgewezen. Aanvragen om afschrijving of restitutie pl. belastingen toegestaan. Af- en overschrij vingen begrooting 1903 goedgekeurd. En de le snppl. kohieren vastgesteld, dat van den H. O. op f 507.02', en van de Honden belasting op f GO. De gemeentebegrooting over 1904 wordt aangeboden in ontvang en uitgaaf ad f 105,780,65s. Bij de rondvraag vraagt de heer Risch of het sombere klokgelui op Koningins ver jaardag niet kan worden afgeschaft. Het doet meer aan een begrafenis of watersnood denken dan aan een feest. Spr. vraagt of 't sinistere gebom niet kan vervangen wor den door bespeling van het carrilion. De heer Ramondt antwoordt dat het car rilion in een toestand is dat het niet be speeld kan wordenen aan repareeren wegens de hooge kosten niet te denken valt. Hierop is de verg. gesloten. Goes. Tot klerk ter secretarie is be noemd de heer J. Verwer, werkzaam ten kantore van den gemeente-ontvanger. Westkapelle. De gemeenteraad heeft het salaris van den gemeente-ontvanger met f 50 verhoogd. Stavenisse. Sinds den laatsten tijd worden uit ons eiland enorm veel aardap pelen vervcerd. Naar men zegt, was dit aantal vóór eene week uit deze gemeente alleen reeds 4000 H.L. De prijs is f2,50. De qualiteit is goed, maar het beschot is gering. Onder Tholen en Poortvliet moet het kwaad den knol op verschillende vel den hevig hebben aangetast, maar hier komt dit slechts sporadisch voor. Goes. In de j.l. Woensdag gehouden jaarvergadering van het harmoniegezelschap «Hosanna" brachten de heeren P. Stentel, secretaris en A. Qnakkelaar, penningmeester verslag uit over het afgeloopen vereenigings- jaar. Beide verslagen stemmen tot dank. Het aantal werkende leden bedraagt thans dertig éón lid werd der vereen, door den dood ontrukt. Het gezelschap was ook het afgeloopen jaar niet onvruchtbaar werk zaam, getuige de verschillende concerten, de diensten bewezen aan Zuider-Zendings- feesten, Werkmansbond, enz. Dotoestandder fiDantife'n mag bevredigend gonoemd worden. Toch is gewenseht dat de pogingen tot verkrijging van meerderen steun met goed succes mogen bekroond worden. Eene aan gename verrassing was door de afdeeling «Goos" van den Ohr. Nat. Werkmansbond bereid. De voorzitter en de secretaris daar van boden namens die afdeeling met ge paste woorden een fraaie medaille aan, als dankbare hulde voor medewerking aan de boottocht. Dit geschenk werk door den voorzitter der harmonie dankbaar aanvaard. De begrooting voor het loopende jaar werd daarna vastgesteld. Tot voorzitter werd herkozen, dhr. L. de Beste Wz. en tot be stuurslid J. A. Does. Nadat dhr. L, de Beste Wz. tot directeur was herbenoemd en door dhr. H. Janse Bz vice-voorz. en dhr. J. Mulder lid der Comm. v. Advies daarmee gelukgewenscht was, werd hem als blijk van erkentelijkheid een muziek kastje ten geschenke aangeboden. Na be handeling van nog eenige huishoudelijke zaken werd de vergadering op gebruikelijke wijze gesloten. Men meldt uit Zeeland aan de N. R. C. Sedert eenige weken was onder de land bouwers reeds officieus bekend, dat door het aanhoudende slechte weer, waardoor de bietengroei zeer belemmerd werd, de fabrikanten wijziging zouden brengen in de termijnen van levering, opgenomen in het tel-quelcontractthans is officieel medege deeld, dat de eerste levering van 1420 dezer is vervallen, maar algemeen wordt gehoopt, dat niet vóór October de verzending zal aanvangen. Voor twee jaren heeft een landbouwer een proef genomen met de toename in gewicht vanaf de eerste levering tot aan de laa'ste levering in November; van dezelfde kavel werd per Blooisch gemet (!/5 H.A.) 3000 K G. meer geoogst. In dat jaar was ook de groei der bieten in den zomer gering geweest, terwijl schoon najaarsweer na September het gewicht aanbracht. Een ongehuwde dame, wonend in de Tetterodestraat te Haarlem, kon gister avond met hare twee honden thuiskomend, de voordeur niet openen. Een heer op een motorfiets, op eene wandeling te Bloemendaal ontmoet, komt aanrijden, ont neemt baar don sleutel, ontsluit de deur, ontsteekt licht in de achterkamer, neemt van tafel een bankbiljet van f 60 en voor werpen van waarde, laat de voorwerpen in de gang achter, maar verdwjjnt met het geld. Een Eoeteische groote naar Europa Raden Aro Prodjo, zoon van den lands- groote van Koetei pangeran Mangkoe Nego- ro, is op reis naar Europa, en zal in Neder land zijn opvoeding voltooien. Te St. Annaland had Maandagoch tend een 49-jarige kermisreizigster, ui} Bergen op Zoom, het ongeluk te vallen op een kist, waardoor zij inwendig zoo schijnt gekwotst te zijn dat zij den anderen dag overleed. Te Middelburg is het 8 jarig zoontje van den heer I. Mrijbnom al spe lend ongemeikt in het wa'et gevallen. H»t lijkje is Woensdagmoi gen Of gehaald. De nachtpostkar van Leiden naar Amsterdam, is in dan afgeloopen nicht nabij Ha'fweg in eikaar gezakt. De koetsier vi 1 van den bok en weri zwaar gekneusd aan schou ders en beenen. Terwgl gisterennacht de machinist van de Leidsche stoompak- schuit aan de spoorbrug LeidenWoerden de schoorsteenpijp liet zakken om onder de brug door te varen viel de man over boord en verdronk niettegenstaande snel toegeschoten hulp. Hij laat een weduwe met negen kinderen achter. Te Sap- pemeer geraakte een fietsrijder onder een wagen en werd gedood. Te Workum is een 2 jarig kind in een hoestbui gestikt. Te Scheveningen is een man die met zijn kinderen was gaan baden, door zich te ver te wagen, verdronken. Te Rotterdam brandde eenige maan den geleden de remise der Rotterdamsche Tramwegmaatschappij aan de Schiekade uit en gisteren geschiedde dit met de remise dierzelfde maatschappij aan den Oostzeedijk. De 80 paarden werden gered, de hooischuur 38 bij 20, met 1 miljoen kilo hooi ging verloren. Te Schin op Geul (Limburg) zijn eergisteren door brand acht landbouwers woningen met stallingen en schuren ver nield. Een groote massa ingeoogst graan en gereedschap en bijna alle inboedels, twee runders, een groot aantal varkens en kip pen verbrandden. Een der getroffen land bouwers was niet verzekerd. Een decoratie-grap. Door eenige staf muzikanten te Amersfoort werd den 31 Aug. een aardige grap uitgehaald. Keurig in een doosje verpakt, zond men aan een der collega's een hondenpenning met het lint der Oranje-Nassauorde. Reeds daags te voren waren op verschillende plaatsen aan zijn adres naamkaartjes en Ansicht kaarten met felicitaties per post bezorgd, zoodat de «gedecoreerde" wel tot de con clusie moest komen, dat hij zoowel in binnen- als buitenland niet alleen een be kend man is, maar dat men hem boven dien ook een bijzondere sympathie toe draagt. Er kwamen o. m. gelukwenschen van Mascagni, Beethoven, Verdi enz. aan «hun waarden collega." Het «slachtoffer" van de grap nam alles heel leuk op. Hij en zijn echtgenoote bleven den geheelen dag goed in hun rol, ook toen des avonds aan hun woning eene serenade werd ge bracht. De deelnemers aan de ovatie werden bestrooid met bloemen, in den vorm van slabladen en wortelloof. Er is bericht ontvangen van het overlijden van den heer J. Joubert, te Burgherdorp (Z.-A.) De overledene heeft drie jaren hier te lande doorgebracht en zich hier vele vrienden verworven. Hij was reeds erg krank toen bij van hier ging, doch kwam, boven verwachting, in Juli jl. nog levend in Zuid-Afrika aan. Eenige Engelsche Parlementsleden organiseeren een inschrijving ten bate van een Noordzee-visscher, wien, nadat hij door een trein was overreden, armen en beenen werden afgezet. Wonder boven wonder heeft de man de verschrikkelijke operatie overleefd. Men wil nn gelden bijeenbren gen om den ongelukkige kunstbeenen'en kunstarmen te verschaffen. Te Parijs moest Dinsdag een uit Nieuw-Caledonië ontsnapte gevangene te recht staan. Maar de President van de rechtbank deelde mede, dat de beschul digde niet kon verschijnen, omdat hij sinds 22 Augustus in een slapenden toestand verkeerde. De directeur der gevangenis had in een brief gewaarschuwd, dat de man ver is in het voorwenden van ziekten. Maar de President merkte op, dat hij het dan in dit geval al zeer ver drijft, daar hij sinds 22 Augustus niets heeft gegeten. De Tsaar schijnt zijn bezoek aan keizer Frans Jozef te verhaasten. Men veronderstelt, dat het Macedonische vraag stuk niet alleen door souvereinen grondig wordt bestudeerd, maar ook door de ministers die de politiek der mogendheden leiden. Als zeker wordt beschouwd, dat do Tsaar niet, zooals aanvankelijk het plan was, van Weenen naar Rome zal gaan, maar direct naar Rusland torugkeeren en zich over zjjn verdere reizen een beslissing voorbe houdt. Van zeer groot gewicht is dit bezoek van don Tsaar, als beslissende den verderon loop der gebeurtenissen op den Balkan. In Hongarije begint oen deel der obstructionistische partij bij te draaien. Een [der leiders, do hoer Olay, verklaarde voor zijn kiozers, dat hij zich geneigd ge voelde de quaestie van de Hongaarsche commando-taal uit de rij van de eischen der obstructionisten te lichten en zijn medewerking te verleenen tot het herstellen van den geregelden gang der parlementaire zaken, svanneer de overige, ten deele reeds toegezegde, nationale eischen werden ver vuld. Onder do dwaze weddenschappen neemt zeker een eerste plaats in de over eenkomst door den Amerikaanschen pianist James Waterbury aangegaan, die 26 uren achtereen zijn klavier bespeelde. Hjj at, dronk en rookte onder het spel en nam elke twee uur slechts vijf seconden rust. Toen hij eindelijk opstond, waren zijn vingers gezwollen en mot blaren bedekt de man kon nauweljjks meer loopen en zijn lichaam schudde van zenuwachtige huiveringen. Voor eenige dagen namen in een hotel te Pontresma in Graubunderland de heer en mevr. Hartlesz, een Engelsch echtpaar, hun intrek, om een bestijging van den Moreratsch te ondernemen. Den dag na de aankomst vertrokken ze met twee gidsen naar den gletscher. De heer H. vond den tocht naar de Bovalhut, die 2700 M. hoog gelegen is, nitt voldoende en wilde nog den hoogsten top van het Berninagebergte bereiken, die 3872 M. hoog is. Mevr. H. bleef in de hut achter, terwijl haar gemaal met de twee gidsen de bestijging ondernam. Des middags keerde de eene gids alleen naar de Bovalhut terug en bracht de wachtende vrouw de treurige tijding, dat haar echtgenoot in een afgrond gevallen was. De gids ver telde, dat het drietal zich met touwen aan elkaar had gebondendat het touw ge broken was en dat zo alle drie in een af grond gevallen waren. Hij was echter door een gelukkig toeval in zjjn val ge stuit en had slochts den voet verstuikt. De heer H. on de andere gids zouden waarschjjnljjk gedood zjjn. Den geheelen avond en des morgens vroeg werd door 15 gidsen te vergeefs op de plaats des onheils gezocht. Drie van de vjjf matrozen, door keizer Lebaudy van de Sahara in handen van de inboorlingen achtergelaten, zjjn door kapi tein Jaurós, commandant van den kruiser Galileein vrijheid gesteld. Jaurès was door het Fransche gouvernement belast met den sultan van Marokko over de be vrijding te onderhandelen. De drie mannen werden naar Tanger overgebracht. Er zjjn dus thans nog twee man van de Frasquita in gevangenschap, en ook hun bevrijding wordt slechts als een quaestie van tijd be schouwd. Te Le Mans is eergisteren een dyna- mietaanslag gepleegd. Een bom was neer gelegd voor de deur van een kruideniers winkel de winkel vloog uit elkaar. De bewoners, die reeds te bed lagen, kwamen er ongedeerd af. Tot op 2ÜÜ meters af stand sprongen alle glazen en de telefoon draden werden vernield. De aangrenzende huizen hebben eveneens veel schade geleden. De Sedansdag zal dit jaar in Duitsch- land slechts op de scholen gevierd worden. De meeste Duitsche bladen verklaarden zich tegen de viering in het belang van een goede verhouding met Frankrjjk. De chauvi nistische organen echter protesteeren krach tig en betoogen, dat het prediken van inter nationale vredes ideeën aan de jonge Duit- schers, die generatie nadeelig zal worden. Te Berljjn worden voorstellingen ge geven met een nieuw toestel voor sprekende fotografie (de cinematograaf verbonden met de grammofoon). Velen hielden zich reeds met het zoeken naar een dergeljjk toestel bezig, ook Edison, doeb men was nog niet tot een bevredigend resultaat gekomen. De zaal van het Berljjnsche Apoliotheater, waar Oskar Meszter zjjn vinding liet be wonderen, was geheel donker gemaakt. Eerst kreeg men een orkeststuk men zag de muzikanten hun instrumenten bedienen en kreeg op het juiste oogenblik het geluid uit de grammofoon. Daarna volgde een stuk, dat half werd gesproken en half ge musiceerd en voorts nog het exerceeren van soldaten op de binnenplaats eener kazerne met de commando's van den sergeant die in levenden lijve in het parket zat. De biofoon, zoo heet het nieuwe apparaat, is een verbinding tusschen een kosmograaf en een grammofoon, door geljjkloopende motoren zoodanig in overeenstemming go- bracht, dat elk geluid met de daarbij be- hoorende beweging samenvalt. Het is thans mogeljjk niet alleen enkele tooneelen, maar geheele tooneelstukken onscune en vocaal na te bootsen, historische momenten in woord en beeld vast te leggen en voor de nakome lingschap te bewaren. Te Cartagena werd te konstabel Lopes Guzmann, die voor eenige dagen den majoor der marine-artillerie vermoord heeft, omdat deze hem geen geld wilde leenen, voor het front van de troepen doodgeschoten, nadat de Ministerraad om disciplinaire redenen geweigerd had, den Koning gratie voor te stellen. Alle troepen van het garnizoen en de landingstroepen van de kruisers Lepanto en Asturias woon den de terechtstelling bjj. Op het buitenverblijf van president Roosevelt te Oyster werd dos nachts een zekere Ronner aangehouden, die een onder houd met den President verlangde. De man was met een revolver gewapend en schjjnt oen gevaarlijke krankzinnige te zjjn, van de soort Guitteau, die president Garfield indertjjd vermoord heeft. Ean FraDSchman heeft een nieuw soort van «oorlogsbrood" uitgevonden, het welk het midden houdt tusschen gewoon brcoi en het thans in gebruik zijnde oor logsbrood, en daarbij het groote voordeel heeft van lang versch te blijven. Men kan het nog met een mes snjjden als het dertig dagen oud is.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2