NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 139. 1903. Donderdag 27vAugustus. 17e Jaargang. HISTORISCH e koop it dag Koemest knecht, CHRISTELIJK- org. NHUIS FLINK swinkel r OP Ü£ENS koop, OP DP Menwagen, een SACK'S- SPLOEG. 3P g:"beez. in Boeren- op veeren. tbode noodigd koopbij I. en. enstbode mende MEID sid nde Knecht knecht VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN MIDDENSTANDS-CONGRES. Gemengde Berichten. et SCHUVM, jven. red. L. J. VAN ibendyke. jststraat D 107, LISSINGEN. igd, loon f 7.00 ANDRIESSEN, ■ekerke. ard a p e 11 e. ening 26 Aug., Serooskerke. gustus van zijn "■VAARS, rek. VISSER, agtekerke. AN WAARDE, te Arnemuiden. ISE, A b e e 1 e. voor een Hit, N, Vrouwe- ïber tIEL, Varkens- urg. 3r ber Middelburg. >er ISSER, Bosch- et Oct. a. s. CE, Seroos- net November ;ekerkstr., Goes. een iaar, bij Serooskerke (W.), Zoeteweg. a half October otermaanden of G. T. bureau burg. Verwest, Goes» BLKBN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p, p. f 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Den 9 en 10 Sept. a. s. hebben wij te Rotterdam het nationaal congres van den handeldrijvenden middenstand. Het congres dat ten vorigen jare te Amsterdam gehouden werd, was interna tionaal. Dat wil zeggen, menschen van allerlei natie namen er deel aan. Nu echter is het nationaal, dat betee- kent dat er alleen Nederlanders tegenwoor dig zullen zijn. Professor Noordtzij die het vorige con gres sloot, sprak: Tot weerziens, mits wij het volgende jaar te Rotterdam vergaderen. En die wensch zal nu worden vervuld. Een zuiver Nederlandsch congres, dat wil wat zeggen. Immers er blijkt uit dat de middenstand beweging veld wint, zóózeer zelfs dat de stof voor een tweedaagsehe bespreking van zeer belangrijke rapporten, in der voege als op het Sociaal Congres, aanwozig is. Het is geen gemakkelijke taak geweest, het zoover te breDgen. Prof. Noordtzij, die het vorige congres leidde, had een zeer zware taak. De middenstand stond daar geheel on georganiseerd, ongewapend, ongeoefend, onbedrovon en ongeleerd. Tot Minister Kuyper in de Tweede Ka mer het merkwaardige woord sprak: „Dat de middenstand zich eerst organiseere Dat woord is ingeslagen en het eerste congres was er een gevolg van. Na dit eerste congres is men met moed aan den arbeid gegaan. Tot op dit oogenblik had men meer in klagen dan in strijden, meer in lamentee- ren dan in organiseeren, meer in eenzaam zuchten dan in vereenigd werken heil ge zocht. En inmiddels vloog de gedrukte midden stand achteruit. Het is waar, enkelen wisten zich op te werken, en nog meer dan kon een al pom pende boven water blijven; maar de grootste meerderheid ging en gaat gebogen onder den druk. Eerst nu kreeg men eenig besef van den ernst van den aanval op de nijvere middel klasse, en de noodzakelijkheid van het so lidair (vereenigd) optreden. Solidariteit in plaats van Concurrentie, wordt het wachtwoord. De handen ineen Er komt gang in. Men voelt dien als het ware komen En met genoegen mag worden vastge steld dat ook de antirevolutionairen hierbij niet achteraan komen. Toch moet aan onze zijde aan dit Con gres ruimer deel genomen worden. Laten al onze geestverwanten, die tot den handeldrijvenden middenstand behooren zich in vakvereenigingen organiseeren, en dan door middel van die sereen gin gen lid worden van den algemeenen Midden stands-Bond. Laten ook onze Zeeuwsche antirevolu tionairen naar Rotterdam opgaan. In het orgaan de „Handeldrijvende Mid denstand", weekblad gewijd aan het nati onaal congres voor den handeldrijvenden Middenstand te Rotterdam in 1903, orgaan van den Nederlandsehen Handeldrijvenden Middenstand, (Zwarte Hondstraat 21, Rot terdam) worden alle mogelijke inlichtingen verschaft. Door een collectief krachtig optreden kan de middenstand invloed oefenen op de 'wstgeving. Geen wet kan tot stand komengeen ■wet kan effect hebben, indien zij niet is aangelegd op de behoefte. De middenstand heeft groote behoefte aan bescherming en steun. lot wering of beteugeling van oneerlijke concurrentie; tot bescherming tegen het kwaad van den eeuwigen uitverkooptot bevordering Van vakopleiding, handelson- wijs en samenwerkingtot breking van zedöiiiif mac^1 van het grootkapitaaltot middenstand.Sto£fe1^ke verheffing van den Daarbij hebben wij allen belang. Niet, dat dit alles op eenmaal tot stand komt. Grondige bestudeering der vraagstukken moet aan iedere wetgeving voorafgaan. Maar de belanghebbende doe er dan eerst volledig zijn licht over schijnen. Zal het de moeite en de kosten loonen, vraagt gij Wij schrijven een en ander uit het rijke programma over. Het is haast te veel om 't in twee dagen te behandelen. Maar de leden ontvingen bereids de degelijke rap porten der sprekers, en kunnen er hunne gedachten over laten gaan. In de eerste afdeeling zullen aan de orde gesteld wordende onderwerpen van juridi- schen aard. Het comité meent dat hiervoor in aanmerking kunnen komenHandels wetgeving. Oneerlijke concurrentie. Verkoop onder verkeerde benamingen. Vervalschingen (ook van levensmiddelen). Verkoop onder valsche voorgevens. Gefingeerde firmanamen. Naamlooze Vennootschappen en Trust. Coöpe ratie. Faillissement. Snel en goedkoop recht. Bewijs in burgerlijke zaken. Zegel en registra tie. Octrooi. Zondagsrust en vervroegde win kelsluiting. Arbcids-contract. In de tweede afdeeling zullen aan de orde gesteld wordende onderwerpen van oeco- nomischen aard, waarvoor in aanmerking kunnen komen Credietwezen, Bankinstellingen voor den Middenstand. Fabrikant, grossier en winkelier en hunne onderlinge verhoudingen. Assurantie. Informatie. Zondagsrust en ver vroegde winkelsluiting. Inkomende rechten. In- en verkoop misbruiken (toegift, doorslag, cadeaux, loterijen). Belasting. In de derde afdeeling zullen aan de orde gesteld worden de onderwerpen van socialen aard, waarvoor in aanmerking kunnen komen Vereenigingsleven. Coöperatie. Trusts. Man nelijk en vrouwelijk personeel. Arbeidscontract hygiène, opleiding, verzekering, pensioneering. Vertegenwoordiging (Kamer van Koophandel enz.). In de vierde afdeeling zullen aan de orde gesteld wordende onderwerpen, die het onderwijs, het vak en wat hiermede samen hangt meer in het bizonder betreffen. Hier toe, meent het comité, behoorenVakoplei ding. Handelsonderwijs. Vervaardiging en verkoop van: i. Levensmiddelen; 2. klee- dingstoffen en stukken3. huishoudelijke en overige gebruiksartikelen4. buur van diensten. Proefstations. Permanente Waren tentoonstel lingen. Inrichting van winkels en magazijnen. Verwerken, verpakken, afleveren en bestellen der waren. Zichtzendingen, étaleeren en ad- verteeren. Fooienstelsel. Hygiëne enz. In de algemeene vergaderingen zullen de conclusion, in de afdeelingen vastgesteld, ter algemeene goedkeuring worden voor gelegd en ten overvloede eenige onder werpen van algemeenen aard, den handel drijvenden middenstand betreffende, door sprekers van naam worden behandeld. Wij wekken nogmaals op tot een flinke opkomst, zoodat er van het nationale con gres van 9 en 10 Sept. kracht, een natio nale kracht uilga. 26 Augustus 1903. Evenals Doumergue, het Jeven en ster ven van Oalvijn, Putnam dat van Willem I, den vader des vaderlands voor ons heeft doen leven, zoo is Dr. Van Toorenenbergen de beste kenner van alles wat Marnix v. St. Aldegonde betreft. Rusteloos ging de oud-hoogleeraar voort, om zijne kennis van Marnix te verdiepen. Meer dan veertig jaren is hij daarmede bezig. Thans is weör een nieuw bundeltje verschenen, nieuwe verscheidenheden uit en over Marnix' nalatenschap, waarin hij het vroeger na ernstig onderzoek verkregene opnieuw constateert of over andere wetens waardigheden aangaande Marnix een nieuw licht doet opgaan. De Tentoonstelling te Groningen mag zich in een druk bezoek verheugen. Eergisteren passeerde aldaar de twee honderdduizendste bezoeker de tourniquets. De lust tot reizen en trekken was ook nu blijkbaar niet minder dan andere jaren. En de gelegenheden tot amusement volg- J den elkander geregeld op. En dat ondanks den natten zomer, waar in de zon meest schuil ging achter donker grauwe wolkgevaarten en de aanhoudende, zware regens de hope des landmans veels zins deden kwijnen. Patrimonium houdt Maandag on Dinsdag hare 23ejaarlijkscbe algemeene vergadering. Patrimoniumdie het eorst onze christe lijke werklieden bij elkander getrommeld heeft, en gehaald uit den chaos die om organisatie riep. Straks gevolgd door de Roomsch-Katholieke en de Ned. Herv. werklieden van christeljjken zin is die organisatie in de jongst verloopen maan den een macht gebleken die beduidend heeft bijgedragen om de poging te verijde len die ons land aan anarchie wenschte ten prooi te geven. Patrimonium bestaat niet voor niet, en de grijze Kater heeft den groei van zijn geesteskind mogen beleven. Op het doornig terrein van het sociale leven heeft de vereeniging met eere ge streden, en de laatste overwinning zal haar moed sterken en haar invloed vermeerderen. Gelijk de slag bij Waterloo door Wel lington gewonnen werd geschiedde dat toch niet zonder de hulptroepen van Blucher. De regeering won bij do staking den slag en Patrimonium leverde de hulptroepen. Sommige lezers kennen misschien de geschiedenis of de legende van den Mui zentoren in den Rijn. Een uitzuiger om in den stijl van onzen tijd te spreken werd aan lijf en goed door ontelbare muizen bedreigd. Hij liet midden in den Rijn een toren bouwen om die plaag te ontvluchten. Iets derge lijks zou Keizer Wilhelm van plan zijn. Niet ver van Berlijn is een klein eiland gelegen. Dat zou, geheel tot de Kroon- goederen door aankoop te verkrijgen, tot verblijf van de Keizerlijke familie bestemd worden, en door een heirbaan omringd om op ieder gegeven oogenblik daaromheen troepen te kunnen trekken. Dat eiland zou moeten bewoond worden door een uitgezochte bevolking, anti-socia listische ambtenaren, en met de nabij ge legen Spandausche Staatswerkplaatsen, met evenzeer gezifte bevolking tot éen kies district vereenigd worden. Ook de even tueel aan te brengen troepen zouden, uit politiek oogpunt, uitgelezen manschappen moeten zijn. Laten we er dadelijk bijvoegen dat het een socialistisch Duitsch blad is, die deze aardigheid verteld. En dat het zomer is, een tijd waarin bij gebrek aan geschiede nis de fantasie wel eens dienst moet doen. Bij gebrek aan brood eet men korstjes van pasteien. Lindeman en nog eens Lindeman. De ontslagen leeraar van de Rijksland bouwschool figureert nog maar steeds in de dagbladpers. Een soort zomersche zeeslang noemt hem een der organen onzer pers. Niemand behoeft er zich voor te schamon, als hij bekennen moet nog nooit van don heer Lindeman gehoord te hebben, hoe echt Hollandsch zijn naam ook klinken moge. Zijn plotselinge vermaardhoid dankt hij aan het feit dat ook hij in den stakings- tijd „in roere" is geweest. Hij heeft zich daarbij als mensch en als staatsambtenaar onbehoorlijk gedragen, do Minister van Waterstaat heelt met de uitorsto lankmoedigheid hem willen terecht stellen, maar de man wilde poseeren. Nog enkele dagen zal men daarover zeuren, mr. Troelstra zal nog een beetje kabaal maken, en dan zal het zijn finis Lindeman. Wat ook zoo behoort 1 In de hoofdstad des rijks heerscht ge brek aan onderwijzend personeel. En geen wonder. Wat lange, bange lijdensweg dient daar te worden afgelegd, om eene aanstelling te verkrijgen. Vooreerst kunnen alleen onderwijzers met hoofdakte in aanmerking komen. Voorts moeten de sollicitanten een exa men afleggen, zoowel mondeling als schrif telijk, proeflessen komen geven om op de lijst der benoembaren te kunnen komen. Dan moeten de „paktaanders" nog eens eene reis naar de hoofdstad maken, om een proefles afteleggen voor het hoofd der Schoof, waaraan eene vacature is en daarna nog eens om dit ook voor den arrondissements schoolopziener te doen. Loopt dit alles goed, dan moet de sollicitant zich onder werpen aan een geneeskundig onderzoek. Bij gunstigen uitslag wordt hij ter be noeming voorgedragen, ontvangt hij zijne reiskosten terug en, staat hij nummer één op de voordracht, gewoonlijk benoemd. Zoo zijn de manieren in Amsterdam. Hierdoor worden de kansen tot benoe ming uiterst gering. Vele onderwijzers worden afgeschrikt om naar de Amster- damsche scholen te solliciteeren. Terwijl 1.1. Zondag een groot deel van Nederland luisterde naar het Evangelie des vredes, werden iD verschillende steden openbare samenkomsten open luchtmee- tings gehouden ten gunste van algemeen stemrecht. Te Amsterdam sprak 0. a. Troelstra, die even als zijne collega's, zijnen hoorders het algemeen stemrecht voorstelde als pa- nacé voor alle mogelijke maatschappelijke kwalen. Allen kregen een beurt. Anarchisten, „slippendragers van Domela Nieuwenhuis", Vrije Socialisten die heel wat liefelijks moesten aanhooren, kortom, allen, die niet denken zooals de voorman dit nuttig en noodig oordeelt. Zijn woord ging dan ook uit tot „verwaande en verdwaasde regeer ders", „versufte staatslieden", „vermufte renteniers", „vermaledijde kapitalisten", het woord van den eenigen Troelstra, staande niet op de estrade, maar op een tafel heel gezellig te midden der luisterende schare in den Paleistuin bjj het Erederiks- plein. En met lenteweelde in het hart want de winter van de heerschappij van den rijksdaalder loopt naar Troelstra's meerling ten einde zong men de nieuwe kies- rechtmarsch, door het fanfarecorps ingezet Hoort, regeerders, groote heeren, hoort wij [eischen nu ons recht, Politiek moet elk gelijk zijn, geen verschil [voor heer en knecht 't Kiesrecht los van beurs of sekse, daarvoor [gaan wij ten gevecht. De Koning van Servië', Peter, die den met bloed bevlekten troon heeft ingenomen van Alexander en Draga, schijnt even arm aan geld als aan deugd. Hij wilde een millioen leenen, te Buda pest eerst, toen te Weenen en dan te Berlijn, maar het gelukte bij geen van drieën. Of hij nu te Londen de leening aan bieden zal meldt de geschiedenis niet, maar wel dat hij na dien tegenspoed, afstand van den troon doen wil. Gemis aan geld is dikwijls in 't oog der wereld erger dan gemis aan deugd. Onze Middelburgsche Corresp. schrijft: Het gemeentelijk Zendingsfeest morgen in Koudekerke tegen heden aangekondigd zal vermoedelijk door het ongunstige weder wel niet op de schoone buitenplaats Der Boede kunnen plaats hebben. Jammer, voor zooveel dat droogte be hoeft, jammer niet minder voor allen die wenschen te profiteeren van een middag in de vrije natuur, jammer ook, omdat op deze historische plek de herinnering ver levendigd wordt aan de eerste hagepreek in Walcheren. Koudekerke is, in dit opzicht, de meest historische plek van Walcheren. Van die eerste hagepreek geeft de geschiedenis ons 't volgende verhaal 't Was op oen schoonen zomermorgen, den* laatsten van de maand Juli 1566 dat Hendrick Jansz. Brabander en Cornelis Cornelisse, beiden wonende in de parochie van Koudekerke, 's morgens ten vijf ure, vele, diverse personen zagen passeeren. Het waren naar hunne mededeeling, mans, vrouioen, jonge en oude luijden, comende uijter stad van Middelburch ofte emmers dien wech uijt. Zij kwamen met oudden van vierre, vijfve, zesse, zevene ende meerdere tsamen. Deze eerzame dorpers, zich verwonderende over zoo groote menigte volks, blijkbaar naar éen doel hunne schreden richtende, besloten te volgen, om te zien wat er gaande was. Pastoor Heer Joris van Kouderkerke, die •^verwonderd ende perplex" stond te kijken, en Adriaan Janszoon van de Bree, en Justus Hendrikse en nog enkele anderen voegden zich bij hen. Zij gaan het Slooberduijnsche pad open de schare gevolgd zijnde tot aan de duinen, zien ze boven of omtrent de staecke daer men V sant haeltmenschen staan »ivui- vende met keur mutse" om den komenden den weg te wijzen. Dese duijn is swaer om op te loopen, zegt Brabander tot een der wuivers. En de wuiver antwoordtden duijne en es geen nood om op te loopen voer dieghene die vlijtich es H Woord Gods te hoorenwaarop Bra bander zeer gevat antwoordtom H Woord Gods te hooren comme ick hier. En de aan gesprokene hervatgaet dit pad op, daer zal u 't Woord Gods te rechte gepredickt worden. Cornelisse komt in gezelschap dier drie of vier mannen die tot hem zeggenWilt ghij goede salmen hooren singen en 't Woord Gods hooren preeken gaet dien pad op. Hij zegtwij waeren al vervaert, ofte ijet anders waere, ende commend met vreeze gevolcht, maar zij zeggengaet vrij deur, u en zal nyet Zij gaan de duinen over, komen in eene vallei, vinden aldaar een groote vergadering van volk, wel tot drie hon derd personen. Door die vergadering, knielende of gezeten in hot zand, werd een lofzang in Duijtsch overluid aangehe ven. En daarna„in 't midden es een uyten hoop geweest, wesende een jonekman, in H aen- sien van omtrent dertich jaeren, met een boek bij hem, ende een klein, blond baerdeken heb bende, een weijnig uitten rosse, dewelke heeft uitgeleijt ende gepredickt eerst de epistole, ende de epistole gepredickt zijnde, es overeijnde gaen staen predikende het Evangelie. De predica te duurde anderhalf uur, en de predicate uit zijnde, zeide de predikant: neemt den hondert ende achttiendsten Salme Davids, ende zijn alzoo in 't gemeen ovtrluye wederom gaan zingen, naar welcken zang es deze ver gadering gescheidendl een Oosten, Zujden, Westen ende Noorden op, elck daar hij woonde, gegaen. Ziedaar de eerste hagepreek in Walche ren gehouden, uit den mond van oogge tuigen, die hunne verklaringen, onder eede hebben afgelegd. In het meest onherbergzame oord van Walcheren, toen bekend onder den naam van Dgckshouke, nu in ons verkort spraak gebruik, minder duidelijk Dishoek gehee- ten, daar waar de duinen het hoogst zijn, en waar een heerlijk panorama over het voormalige eiland nog steeds menigen wan delaar verrukt, was op den vroegen morgen van den laatsten Juni 1566 een schare volks bijeen. Aan de eene zijde Walcheren mot de lieflijke omgeving van Koudekerke aan de andere zijde de prachtige waterspiegel murmelend en kabbelend aan den voet van het duin, en boven zich een heldere, wol- kelooze hemel, met de pas verrezen zon in al haar pracht, ziedaar een tempel niet met handen gemaakt. Een tempel die ook reeds bij uiterlijk aanschouwen toonde dat het oude was voorbijgegaan en alles nieuw was geworden. En in dien tempel waar geen waslicht brandde, en geen wierookwalm geurde geeu altaar prjjkte en geen relequieën wer den vereerd geen goud blonk en geen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1