~HH. LANDBOUWERS Breedstroo-dorschmaehine, liet Woon- en Winkelhuis BOUW- WEILAND, eenip Melen ei lisraai Merjag 27 iipstas 1903, dei gelieelen Inventaris 10 perceelen Snikerpeeën, 5 perceelen Beestenpeeën, een HOOFD, eene Dienstbode Openbare Verknoping*. met Erf, Het WOONHUIS Openbare Verpachting Woensdag 26 iugnslns 1903, verkoopen verkoopen: LEESTAFEL. M arktberichten. B VROERLIJKJE STAND BRIEFWISSELING. Het Bestuur der Chr. School te VEERE vraagt zoo spoedig mogelijk G. K. Salaris 800, Aant. v. Ger. Sch. strekt tot aanbeveling. Brieven vóór 1 Sept. in te zenden aan den Secretaris A. VOLKERS Jz. Door ongesteldheid van stonden aan EENE MEID benoodigd, bij L. POLDERDIJK, Kle- verskerke. Tegen Oct. of Nov. gevraagd, bij Mej. VAN VEEN, Oost- Souburg. Met October ©ene Meid of aankomende Meid gevraagd, bij P. AARNOUTSE, Koudekerkscheweg, BAKKERSKNECHT of flinke leerling wordt gevraagd om terstond in dienst te treden, door C. COUMOU, brood-, beschuit- en dessert bakker, Vlasmarkt, Middelburg. Een Kalfvaars te koop, over de rek., bij de Wed. J. KLUIJF- HOUT, Koudekerke. Mooie Speenvarkens TE KOOP, bij Wed. J. VAN SOELEN, Oude Vlissingsche weg. Een jaarling- bruin Merriepaard te koop, bij M. KWEKKEBOOM Gz., St. Laurens. TE KOOP voor billijken prijseen nieuwste systeem ROLMANGELaf komstig van een verloting uit 't bui tenland, bij L. DE BRUIJNE Jr., in Machinerieën, Veersche weg T 17, Vraagt CATALOGUS en PRIJS der zoo uitstekend werkende en gij Landbouwers zult zien als dat de constructie en de prijzen zoo zijn, dat als u een machine aan wilt schaffen bij den alleen-vertegen woordiger voor Zeeland van VISSER's Landbouwwerktuigen het beste zijt. Denk ook aan de Zaaimachine „GLORIE", daar ze als de beste in den handel kan beschouwd worden. bij L. DE BRUIJNE, in Machinerieën, Veerscheweg T 17, MIDDELBURG. 0p DIUSDAGr 25 AÜ&USTUS 1903, Inmiddels uit de hand te koop. op WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1903, 20 PERCEELEN van een KRUIDENIERSWINKEL, koperen Étalage-standaards met dikke glazen platen, Stroopreser voir, nieuw systeem Koffiemolen, Bussen, Flesschen, Schalen, Ge wichten MatenKruideniers waren, enz. waaronderbekleede- en andere Stoelen, Salon- en andere Tafels Kasten Waschtafels met toebe- hooren, Ledikanten met toebehoorenKachelsFornuis KarpettenVloerzeilen Gaslam pen, Koper-, Glas-, Tin- en Aarde werken en een Velocipede ANTIQUITEITEN, waaronder zeldzaam mooi Bureau, Kast, gekleurd Fransch Kaststel, Beelden, Doozen, Porcelein, Glas- en Aardewerk. De antiquiteiten zullen precies ten 12 ure worden verkocht. De Notaris PILAAR zal des namiddags te 2 uur, te Wolfaarts- dijk, in de herberg bij P. Koestanje, voor Weduwe en Erven van den heer A. de Jager, in de gemeente Wolfaartsdijk, in den Perponcherpolder, samen groot 5.61.53 H.A., en aldaar, samen groot 2.07.18 H.A. Notitiën der perceelen vanaf 18 Au gustus aanst. verkrijgbaar in genoemde herberg en bij den Notaris. zinnigen in particuliere huisgezinnen, onder toezicht der stichting, in toenemende mate de aandacht. Van jaar tot jaar breidt zich het werk en het getal medearbeiders uit. Wij vragen daarom vrijmoedig den steun in allerlei opzicht, van allen, enz. Be lichtinq 1903. Omtrent het met verlof vertrekken van het blijvend gedeelde der lichting 1903 van de regimenten vesting-artillerie, korps pant- serfort-artillerie, korps pontonniers en korps torpedisten, is door den minister van oorlog bepaald dat de miliciens dier lichting even als vorige jaren in twee ploegen worden verdeeld waarvan bij de regimenten ves ting-artillerie en het korps pantserfort-ar tillerie het 1ste gedeelte met verlof vertrekt van 1 December 1903 tot en met 11 Maart 1904 dan wel 12 Maart, en het 2e gedeelte van 11 Maart tot en met 25 Juni 1904. Bij het korps pontonniers het 1ste ge deelte van 1 December 1903 tot en met 4 Maart 1904 dan wel 5 Maart, en bij het korps torpedisten het 1ste gedeelte van 1 December 1903 tot en met 25 Maart 1904 dan wel 26 Maart. Ruiling van nummers kan door de be trokken regiments- en korpscommandanten altijd worden toegestaan. De niet voor de 1ste ploeg aangewezen miliciens, die op 1 December a.s. hun eersten oeteningstijd hebben volbracht, ver trekken den 28 November met verlof. De vesting- en pantserfort-artilleristen tot 11 Maart, de pontonniers tot 4 Maart en de torpedisten tot 25 Maart. Op deze data keeren de tot de 2de ploeg behoorende miliciens bij hunne korpsen terug, terwijl alsdan, of waar zulks voor den geregelden gang van den dienst wordt vereischt een dag later, de tot de 1ste ploeg behoorende miliciens met verlof worden gezonden. De vesting- en pantserfort-artil leristen tot 25 Juni, de pontonniers tot 11 Juni en de torgedisten tot 23 Juni 1904. Bij elk der genoemde regimenten en korpsen zullen op den datum waarop het aan de 1ste ploeg verleende verlof verstrijkt, alle miliciens der lichting 1003 in het genot van groot verlof vertrekken, voor zooveel zij niet behooren tot de categorif:n, vermeld in art. 108 der militiewet 1901 en op dien grond. Te Waverveen begaf zich een werk man met een geweer naar het land. Bij het overspringen van een sloot viel hij, met het noodlottig gevolg dat het geweer afging en de kogel hem in de zijde trof, waarvan hij aan de gevolgen bezweek. Zater dagmorgen had te Vlaardingen op een met benzine geladen driemaster een ont ploffing plaats waardoor het achterschip in de lucht vloog, de kapitein terstond gedood werd, en twee man der uit zes personen bestaande equipage zwaar door brandwon den gekwetst werden. De slag was ver in den omtrek te hooren en deed de gansche stad in angst verkeeren, spoedig daarop zag men een verschrikkelijke rookzuil ge volgd door vlammenhet schip is totaal weg. Het schip was op naar weg Birkenhead en ankerde wegens den avond. Zater dag was- te Leiden de machinist in een fabriek bezig het vliegwiel van een der machines te smeren, waarbij hij een be weging deed tengevolge waarvan het wiel een slag terug deed en waardoor zijn lichaam sterk gewrongen werd. Inwendig zwaar gekneusd, werd de ongelukkige door een paar voorbijgangers uit zijn toestand verlost en per vigelante naar het acade misch ziekenhuis vervoerd. Te Maas sluis reed een koffiehuishouder meenende dat de tolboom open was met zijn motor fiets tegen dien boom aan, en wel met zooveel kracht dat de boom brak en de man zwaar gewond, bewusteloos en inwendig eenigszins gekneusd werd weggedragen. Wij lezen in de N. Gr. Ct.: Ze hadden een boekdrukkerszaak in Elber- feld en leefden gelukkig vader, moeder en zeven kinderen. Totdat verdriet kwam, veel verdriet, waaraan een der dochters schuld had. Nauwelijks zestien jaar oud, had ze zich laten schaken door een even als zij romantisch-aangelegden «Maler". Samen waren ze gevlucht naar Nijmegen, 't Meisje werd spoedig door politie naar bet ouderljjk huis teruggebracht. Vluchtte echter weer met Maler. Waarheen bleef onbekend, drie, vier jaren. Totdat dezer dagen in Elberfeld bekend werd, dat zij al dien tijd in Groningen hadden vertoefd. De moeder naar Groningen, vindt daar haar ruim twintigjarige dochter als moeder van twee kinderen, waarvan de oudste 3 en de »vader" 44 jaar is. Vanmorgen zouden ze samen naar Elberfeld terugkeeren, de ouwe moeder, de jonge moeder en de kinderen. Wie weet hoe spoedig de Maler naar zjjn Heimath gaat en wie weet welke onaange name verrassing hem daar wacht 1 Wij herinneren ons een oud herbergje aan den Tol te Zierikzee, dat slechts voor een zeer klein deel op Zierikzeesch grondgebied stond, en waarvoor de eigenaar, zekere Braam, jaarlijks een cent belasting te betalen had, overigens stond dit huis in de gemeente Nieuwerkerk. Iets dergelijks geschiedt te Dinksperloo (Geld.) Een in gezetene aldaar die «gronden" in Pruisen bezit, ontving deze week een aanslagbiljet voor een bedrag van 1 pfenning (6/io cent) voor zijn aandeel in de landbouw-onge vallenverzekering. Aan dezen pfennig aan zyn adres te bezorgen, is nog veel omslag ver onden, wat echter voor den fiscus geen mag zijn om de vordering na te laten. a« v la} ^aar van terecht komen Voor 15-iarion ir ,10 Heerenveen stond de J g K. uit Oudehorne te recht. Pas den Gen Juli werd hij uit de gevangenis ontslagen, waar hij wegens mishandeling van zijne ouders straf had ondergaan den 23en had hij het weer op zijn vader ge munt, omdat deze voor hem niet een visch- net wilde koopen. Eerst wierp hij met knuppels en een tuinhark naar den vader, gelukkig zonder te treffen, toen koelde hij zijne woede door in de ouderlijke woning de ruiten in te slaan. Volgens verklaringen van den vader en de buren zullen er nog ongelukken gebeuien, als de jongen in de ouderlijke woning blijftnu reeds worden 's avonds scherpe werktuigen, als mestvorken opgeborgen, opdat de jongen daarvan geen gebruik make. En do vader neemt 's avonds zoo'n vork mee naar bed als wapen De moeder, die bjj zijn vroeger vonnis er neg tegen had hem op te zenden naar een rijks opvoedingsgesticht, had zich nu schriftelijk tot de rechtbank gewend, met verzoek in dien zin een vonnis te vellen. «Om erger dingen te voorkomen moest de jongen weg." Het O. M. vorderde ontslag van rechtsver volging en opzending naar een rijksop voedingsgesticht tot zijn 18e jaar. Jammer evenwel ging de rechtbank met dien eisch niet mee en veroordeelde den knaap tot 6 maanden gevangenisstraf. Onlangs overleed de bakker Sch. te Finsterwolde (Gron.), een weduwe met een groot gezin nalatende. Geen der kinderen is oud genoeg, om de zaak aan den gang te houden. De andere bakkers van het dorp komen nu beurtelings de weduwe gratis helpen, zoodat de bakkerij in werking kan blijven. Te Dussen (N.-Br.) liet een goedige weduwe een rondtrekkend koopman in haar schuur slapen, 's Morgens gaf zij bem nog te eten. Toen hij vertrokken was moest de arme vrouw tot de ontdekking komen, dat haar spaarduitjes, een bedrag vormend van f300, ontvreemd waren. De politie zoekt naar den koopman. Achthonderd ratelslangen hebben het dorp Highland Fling (V. S.) in rep en roer gebracht. Zij waren, in een groote kooi opgesloten, in dit dorp aangekomen en zouden over een half uur naar Altona (V. S.) vertrekken, toen er, men weet niet hoe, een opening in de kooi kwam en de reptielen hun vrijheid hernamen. De meeste sloegen den weg in naar de om liggende bosschen, doch een honderd of twee bleven in het dorp rondkruipen, zoodat niemand het waagde zijn woning te verlaten. Militie moest te hulp worden geroepen om de dieren te dooden. Te Hang-Tchoe (China) heeft een monstermeeting plaats gehad in een zaal der familie Chang. Een duizend vrouwen en meisjes uit den gegoeden stand waren daar bijeengekomen om te protesteeren tegen het belachelijk vaderlandsche gebruik „der kleine voetjes", dat door een motie plechtig werd veroordeeld. Zekere graaf Rocca Dianovitch, ge boren te Lissa (Dalmatië) houdt er een zonderlinge manie op na. Hij heeft zich in het hoofd gezet te willen onderzoeken, hoe de behandeling van gevangenen in de verschillende gevangenissen der wereld is Daartoe heeft bij zich doen opsluiten in dergelijke inrichtingen in Spanje en in Rusland, in Amerika en in Italië etc. Nog eene andere eigenaardigheid is, dat de man al zijne reizen te voet maakt. Zoo is hjj reeds bezig van zijn 14de jaar af, en heeft hieraan een vermogen van een klein millioen gulden besteed. Ook de Pruisische regeering moet van plan zijn een wet op de automobielen voor te stellen met vrij strenge bepalingen. Er worden statistieken verzameld omtrent de ongelukken van verschillenden aard, door motorrijtuigen veroorzaakt. De %itting van het Belgische parlement is Vrijdag gesloten nadat de Senaat de buitengewoone begrooting van 157 millioen frcs. had goedgekeurd, waarvan 70 millioen voor spoorwegen en een ondergrondsche verbinding van het Noorder- met het Zui derstation te Brussel 10 voor de haven van Antwerpen, 3 voor die van Ostende, 6 voor die van Heyst, 13 voor de verbe tering van het kanalenstelsel enz. De Spaansche wet waarborgt gewe tensvrijheid, maar die soort vrijheid is in 't land van Matamoros nog niet doorgedrongen. Op een dorp overleed onlangs een kind van protestanten. De maD, vader van het kind, maakte aanstalten tot begraven, maar er was geen plaats dan in gewijde aarde. Burgemeester en pastoor weigerden. Na veel geloop en geschrijf, en nadat het lijkje tot ontbinding overging begroef de vader het in zijn eigen grond. Dagvaarding en gevangenisstraf waren het gevolg. Zoo leeft de geest van Philips en van Alva nog altijd in dit treurige land voort. Daar de bakkers te Reuss, bij Bar celona, wegens de staking de bevolking zonder brood lieten zitten, moesten de auto riteiten de soldaten te hulp roepen, zoodat door militair gebak 't gevaar voor hon gersnood voor 't oogenblik bezworen word, oor het eerst sedert zestien jaren is kardinaal Rampolla met vacantie uit Rome vertrokken. Het geillustreerd Weekblad voor het Huisgezin, red. J. F. Kastein, oud-hoofd eener school in Transvaal en oud-krijgs gevangene, uitgever N. v. Pommeren, Zaandam, bevat no. 42«Zelfzucht", met plaat, «Hooren en zien" van ten Kate «Ruth", vervolg «Hertog Reinald van Gelre en zijn gemalin", vervolg «Onderwjjs in het liegen" «Verhuizen", met plaat George Stephenson" 's Zomers buiten", met plaat «Mooi Neeltje" Zeer boeiende lectuur, voor onze gezinnen zeer aan te bevelen. Dinsdag 25 Aug. Goes, in de Prins door riot. Pilaar 8 uur een winkelhuis 176 cA. van dhr. Verschuren. Goes, in de Prins, oppervruchten voor de heeren Fr. v. d. Putte en Staal door not. Houwer, 3 uur. Middelburg, Notarishuis, meubelen, ijs kast, 3 tafelserviezen, verplaatsbaar gym- nastiekrek, 40 karpetten. Woensdag 26 Aug. Ovezand, verpachten voor Burgerlijk Armbestuur van Goes door not. Pilaar 10 uur Claejjs 20 pere. bouw- en weiland onder Ovezand, Baarland, Ellewoutsdijk enz. Baarland, 2 uur bij Traas door not. v. d. Kloes de oppervruchten van de heeren Fransen v. d. Putte. Domburg, D 21 Westsfraat door not. HosaDglO uur inventaris kruidenierswinkel, koperen etalage-standaard met dikke glazen platen, stroopreservoir, nieuw systeem kof fiemolen, meubelen, velocipede, antiquiteiten als bureaukast, gekleurd Fransch kaststel, porcelein, enz. Donderdag 27 Aug. Middelburg 8 uur in de Vergenoeging door not Verhulst 3 huizen Nieuwstraat G 224, Dam F 6 en Lange Breestraat O 182. Wolfertsdijk, door not. Pilaar bij Kor- staDje 2 uur voor wed. de Jager suiker peen Perponcherpolder en 5 perceelen beestenpeen. Vrijdag 28 Aug. Rilland, 11 uur bij Rottier voor v. Baaien 6 nieuwe huizen 747 c.A. door not. Prins. Baarsdorp, 9 uur, door not. Pilaar, voor v. Iwaarden, 5 werkpaarden 59 jaar 2 jonge paarden van 2 en 3 jaarbruin hengstveulen, 10 baatgevende melkkoeien, kalfvaars, 5 tweejarige vaarzen, 5 ander- halfjarige, 9 aanhoudkalvers3 vette var kens, drachtige zeug, 7 loopvarkens, 100 kippdn, 21 bergeenden, 2 broed jonge, 14 gewone eenden, 2 menwagens, driewiels- kar, arreslee, 2 cock's ploegen, sacks ploeg, moorploeg, 5 eggen in soort, rolblok enz. landbouw-, melk- en stalgereedschappen, hondekar, harnas, eikenhouten boogkabi- net, enz. enz. Woensdag 2 Sept. Nieuw- en St. Joosland, 2 uur bij Bar- doux voor 7 jaar door not. Hosang ver pachten 3 perc. bouw- en weiland. Donderdag 3 Sept. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. Nimwegen een dubbel huis 88 cA. Dampoortstraattwee huizen 155 en 87 cA. Arnemuidsche voetpad T 94c en Baanstraat Q 280. Te zien 2 en 3 Sept. 1012 en 2—4 uur. Zaterdag 5 Sept. Wemeldinge voor dhr Traas door not. L. Liebert 2 uur bij „Korstanje een huis en tuin 8 A. by de kerk7 perceelen huurterreineen schuur 17.6 by 9. En onder Kapelle 3 perc. bouwl. saam 2,0660 H. Daarna afbraak. AXEL, 22 Aug. 1903. Oude Tarwe f8,50 f9,Nieuwe Tarwe f 0,A f 0,Rogge f 6,50 A f 7,— Nieuwe Wintergerst f7,A f7,75; Zo- mergerst f 0,— A f 0,Haver f 5,50 A f6,Kookerwten f9,50 Af 10,Voer- erwten f8,50 A f9,Paardeboonen f 0, A f 0,Lijnzaad f 0,A f 0,Koolzaad f 0,A f 0,Aardappelen f 2,60 A f 3, Alles per 100 K.G, ROTTERDAM, 24 Augustus 1903. Buitenlandsche granen vast. Meel, onveranderd, vaster; prima 11,25 A 11,75, eerste kwal. f 10,25 A 10,75. Aardappelen: Zeeuwsche blauwe f2.80 A f 2.60. Zeeuwsche eieren f 3,40 a f 3,50. Tarwe- 7,75 f 8,55 Rogge- 0,— - 0,— Nieuwe Rogge - 4,25 - 5,25 N. Wintergerst - 6,75 - 7,50 Zomergerst (*)..- 0,- 0, Chevalier - 0,- 0, Haver - 6,60 - 7,10 Nieuwe Erwten. - 8,- 8,50 Kookerwten - 8,50 - 9,25 Kanarieiaad - 9,— -11, Koolzaad. - 6,50 - 9,25 per 100 kilo. van 2124 Aug. 1903. MIDDELBURG. Ondertrouwd: J. Edel Bloedt 27 j. jm. en M. Moens 20 j. jm.J. W. van de Kamer 24 j. jm. en J. M. Delvoije 30 j. jd. Bevallen: M. J. Petrie geb. Den Decker z.J. Fransooijs geb. De Man d.G. W. Schuiling geb. Taubman z. A. Joziasse geb. Bosschaart d. Overleden: F. J. L. Thorus wed. van G. A. Bultemeijer 67 j.G. C. van van Nederveen ongeh. z. 62 j.C. Wessels 2l/2 maand z. GOES. H u w 1. afk.23, Cornelis Knuist 23 j. jm. te Goes en Neeltje HeijDS- dijk 20 j. jd. te Axel23, Francois van Wel 28 j. jm. te Kapelle en Elizabeth Maas 28 j. jd. te Wolphaartsdijk onlangs te Goes. Huw. a a n g i f te: 22, Joannes Yerraas 40 j. wednr. van Johanna Cornelia Fran- cina Gilissen, en Pieternella Voois 33j.jd. G e bo r e n22, Anthonia d. v. Anthonie Bruel en Pieternella Dirkse23, Pieter z. v. Adriaan van Kleunen en Adriana de Jonge. Overleden: 24, Hendrik Zwieter 66 j. geh. met Anna Magdalena de Ronde 24, Janna Oele 63 j. geh. met Marinus Rejjnhout. Dhr. P. Alewynse. Uwe vriendelijke op merkingen behooren meer eigenaardig thuis in het blad zelf. Red. Heden overleed tot onze diepe droef heid ons geliefd dochtertje ADRIANA, in den aanvalligen leeftijd van bijna achttien maanden. JAN BEENHAKKER Jb*. en Echtgenoote. Kloetinge, 18 Augustus 1903. V Voor de vele bewijzen van deelne ming, ondervonden bij de ziekte en het over lijden van onze geliefde tante CORNELIA VADER, betuigen wij allen onzen harte- ljjken dank. A. FLIPSE. E. FLIPSE—Tissink. Koudekerke 't Zandt. Vlissingen. Middelburg. Vraagt proef aflevering met garantie des avonds te 8 uren, te Goes, in „de Prins van Oranje", voor den heer B. H. J. van Linden te Leiden, ten overstaan van den Notaris J. M. PILAAR te Goes, van te Goes, aan de Lange Kerkstraat wijk C nr. 39, groot 1 Are 76 c.A., waarin tal van jaren handel in Manufacturen is ge dreven. Op gebruik na betaling der koopsom. Voor da bezichtiging ver voege men zich bij den bewoner den heer P. VER SCHUREN Fz. En daarna voor den heer S. R. Elzinga met het erfpachtsrecht van den grond te Goes, aan de Laureus Pieter van de Spiegelstraat, wijk A nr. 224, groot 1 Are 70 Centiaren. des voormiddags te 10 uur, te Ovezand, in de herberg bij J. F. Ci.aeys, voor het Burgerlijk Armbestuur te Goes, ten overstaan van den Notaris J. M. PILAAR, van onder OvezaadBaarlandEllewoutsdijk Hoedekenskerke en 's-Gravenpolder. Informatiën zijn te bekomen ten kantore van den secretaris-penningmeester, den heer E. van den Bosch, en van voor noemden Notaris, beiden te Goes. De Notaris J. HOSANG zal op des voormiddags ten 10 ure, vóór het huis gemerkt D no. 21, aan de Weststraat te Domburg, in het openbaar waaronder: VOORTS Benevens eenige Te bezichtigen daags te voren van 24 uren en op den dag van verkoop 2 uur vóór den aanvang der verkooping.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 3