Builenlandscli Overzicht Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. desinfectie bijgestaan werd, was er een van deze drie die zich niet wilde laten inenten, daar hij, of juister gezegd, zijn vrouw ge moedsbezwaren had. Deze man werd op vreeseljjke wijze door de pokken aangetast en is daaraan ook ge storven. Nog steeds was mijn gemoed er mede bezwaard dat ik dien man niet nog ernstiger vermaand had zich te laten inenten, of anders zijne hulp bij het ontsmetten van de hand gewezen had. De jongste stichting van de vereeniging tot Chr. Verzorging van krankzinnigen, die te Zuidlaren in Groningen is voltooid. Het gelijkt ook hier weder, als te Veld wijk en te Bloemendaal onder Loosduinen een klein dorp. Het terrein is 80 bunders groot, 25 ge bouwen zijn daarop verrezen, waaronder niet minder dan 18 paviljoenen. Het aan tal krankzinnigen dat daar verpleegd kan worden bedraagt 500. Deze stichtingen, waarbij voor 't eerst in ons land het paviljoenstelsel is inge voerd hebben, gelijk men weet een goeden naam. Christelijke verzorging bleek de beste humaniteit. De Christen-democraat (orgaan van de heeren mr. De Vries en Staalman) schrijft »Valsch is de voorstelling alsof de heer Lindeman zou zijn ontslagen, omdat hij geen huichelaar en verrader wilde zijn. «Niemand heeft dat van hem gevorderd. Wanneer de leeraar oprechtelijk had ver klaard wat de Minister hem vroeg, dan was hij daardoor allerminst een verrader of hui chelaar geworden. «Schande zou daarin evenmin voor hem gelegen zijn geweest. Wij gelooven zelfs, dat de Soc. Dem. Arb. Partij zichzslve in hooge mate zou eeren, wanneer zij open lijk erkende een ontzettende fout te hebben gemaakt, toen zij zich solidair verklaarde met het Comité van Verweer en mee opging voor een anarchistisch avontuur". Wij la'en hieronder volgen een staat van vertraging in den treinenloop te Vlissingen van 1 Aug. tot en met 20 Aug. 1903. Dit loopt alleen over de treinen welke aansluiting geven op de booton die te 11,50 en 3,23 uur in de richting Neuzen en Breskens vanuit Vlissingen vertrekken. Een dergelijk staatje zal geregeld 's Maan dags in ons blad voorkomen, en dan over allo treinen die eorrespondeeren op de Provinciale Booten. Aug. 1 in plaats van 11,44 te 12,07 1 3,16 3,50 3 3,16 3,25 4 11,44 12,07 5 11,44 12 5 11,44 12,02 10 11,44 12 10 3,16 3,30 11 11,44 11,58 15 11,44 12,01 15 11,44 11,44 12,02 15 12,02(>) 17 11,44 12,02 18 11,44 12,05 18 3,16 3,25 O 20 11,44 12,02 Bij dezen was nog aansluiting met Bres kens, niet met Neuzen. In alle overige ge vallen ontbrak de aansluitng. Nog in 5 ge vallen waarin de treinen eveneens te laat waren, kon de aansluiting op de boot voor Neuzen nog gehaald worden, dewijl men het getij mee had. Is het echter in of tegen stroom, dan heeft men al zijn tijd noodig om de aan sluiting te Neuzen te halen. (-) Geen aansluiting voor Breskens, wel voor Neuzen. Engeland. Lord Salisbury is Zaterdag overleden. Hp was een beminnelijk man, doch geen staatsman. Als minister van buitenlandsche zaken een kwarteeuw geleden, toen hem de leiding der regeering en der tory-partij, welke aan Beaconsfields vaste hand ont viel, werd toevertrouwd, werd dit optreden met eenige beklemdheid begroet, wegens zijne bekende mindere vastigheid. Men sprak van den „grilligen" Salisbury. Nu, wie den beminnelijken man „grillig" noemde, deed hem onrecht aan; maar zijne staatkunde was het wel, en dat juist ten gevolge van zijn beminnelijkheid. Menigmaal wekte hij het vermoeden op dat de leiding slechts tegen zijn zin bp hem berustte, of ook dat zij in werke lijkheid in andere handen was. Het moet dan ook wel met een gevoel van verademing geweest zijn dat hij den 11 Juli 1902 zijn ontslag nam, nadat hij, ter wille van den oorlog tot dien datum in vredesnaam maar was aangebleven. Maar daarna heeft hij zich dan ook ter stond aan elke bemoeiing met staatszaken onttrokken. Zpn neef Arthur Balfour werd premier. Voor wien 't belang inboezemt volge hieronder een korte levensschets. Hij werd geboren in 1830; studeerde te Oxford; werd lid van het Lagerhuis; minister in conservatieve kabinetten 1866 1867 onder Derby; 18741880 onder Disraeli; 1886—1892 met eigen leiding; en 1896—1903 eveneens. In 1878 begeleidde hij lord Beaconsfield (Disraeli) naar het Berlijnsche Congres, waar Bismarck hem leerde kennen endoor- gronden, getuige dienB qualificatieeen riet, als jjzerstaaf opgeschilderd. Naar het uiterlijk was de gewezen pre mier een stoere figuur, gevende den indruk van rustige, onverzettelijke kracht; maar naar het innerlijke, geljjk wij hier boven zeiden, een zwak man. Toch zal zjjn heengaan in Engeland diep worden gevoeld. Op het politieke schaakbord heeft ieder stuk beteekenis. En schoon bij groot ver toon kleine kracht oefenend, was ook hp een figuur in het staatkundige leven, waar mede de vorsten rekenden; een Engelsch- man die zijn volk liefhad, een aristocraat die uitgebreide macht bezat wegens zpn vrienden- en neefjes-begunstiging; een partijleider met wien, ondanks zijn groote gebreken, vooral door den tegenstander gerekend werd. Lord Salisbury laat verscheidene kinde ren achter. Behalve lord Cranborne hob- ben nog zekere bekendheid lord Edward die het beleg van Mafeking meemaakte, en lord Hugh, het hoofd der ultra-conser vatieven en anglikaansche clericalen in het parlement. Zijn dochter is gehuwd met lord Selborne, den tegenwoordigen minister van Marine. Spanje. Het optreden van den Paus Pius X heeft de legitimisten, de voorstanders van het verdreven stamhuis der Bourbons, zeer ontmoedigd. De nieuwe Paus heeft namelijk te ver staan gegeven dat hij voor de Alfonsisti- sche monarchie even welwillend zal zijn als Leo XIII. Nu wil Don Jaime, de zoon van den pretendent naar de Spaansche Kroon nog eens ten huize van een welbekend Car- listisch hoofd te Madrid een samenkomst hebben met de voornaamste Carlisten uit de noordelijke provincies van Spanje. Maar of dit niet een laatste stuiptrek zal zijn, mag met recht gevraagd worden. Nog iets uit Spanje. Berichten uit Tanger te Madrid aange komen bevestigen dat de positie der Marokkaansehe regeeringstroepen nog steeds te wenschen laat. De sultan ver toeft nog altijd aan de grens van het ge bied der Hiainiakabylen, in afwachting van wat de gebeurtenissen in Tesa, waar het leger met de grootste moeieipkheden te kampen heeft, zullen opleveren. Er is vooral gebrek aan munitie en aan levens middelen een omstandigheid, waarvan do opstandelingen natuurlijk met gretigheid gebruik maken. De troepen, dermate door hongor' en dorst gekweld en uitgeput, dat het getal deserteurs dagelijks moet toenemen, hebben 24 dorpen in brand gestoken, waardoor natuurlijk de woede en verbittering der bevolking haar toppunt hebben bereikt. Er moet een gevecht zijn geleverd, dat drie dagen duurde en waarbij aan beide kanten zeer ernstige verliezen zijn geleden. Balkan staten. Uit Servië alleen het volgende De onlangs afgetreden Servische minister van Financiën, dr. Weljkovitsj, heeft aan een persman medegedeeld, dat de reden van zijn heengaan was gelegen in bet driest optieden van de Servische officieren, die aan den koningsmoord medeplichtig zijn ge weest. De regeering is volslagen mach teloos tegenover deze lieden. De Servische radicale bladen schelden den oud-minister een landverrader, omdat hij openlijk heeft durven uitspreken, wat duizenden Serviërs in stilte denken. Uit Turkije het onderstaande. Men weet dat daar de Russische consul Ristowski door een Turkschen soldaat is vermoorddat de Sultan, door terdood brenging van den moordenaar; aanbieding van eene, schoon door de weduwe met fierheid afgewezen schadevergoeding een brief van excuus aan den Czaar getracht heeft de schande dezer misdaad uit te wisschenen dat de Czaar, hiermee niet gediend een ultimatum zond een be dreiging dat indien het Turksche leger niet werd georganiseerd, de Rus wel eens tusschenbeide kon komen. Thans verneemt men dat de Czaar een versterkte vloot naar de Zwarte Zee zond, en door middel van zijn gezant de Euro- peesche regeeringen heeft doen weten dat, zoodra de Sultan aan de eischen zal hebben voldaan de vloot zal terug stoomen. Het Russisch eskader blijft derhalve tot zoo lang rustig in de baai van Iniada liggen. Inmiddels kust de Sultan de hand, die hem slaat. Hij heeft onmiddellijk, nadat het Russisch eskader voor anker was ge komen, aangeboden het in telegrafische verbinding met den wal te brengen en een schip gezonden met vruchten en cigaretten als piesent voor de bemanning. Yan meer beteekenis is echter het be richt dat hij de oproeping bevolen heeft van 50 duizend Albaneesche soldaten om de Macedonische opstandelingen te be kampen en in antwoord op de Russische nota de onmiddellijke voldoening van alle eischen heeft aangekondigd. Dit wil dus zeggen dat Turkije zich haas ten zal den opstand in Macedonië te beteu gelen en zijn gezag te handhaven. Maar zal dit kunnen Dat mag betwijfeld worden. In ieder geval, waar is waar 1 de Sultan treedt krachtiger op, wat blijkt uit het feit dat de troepen nog moorddadiger dan vroeger huishouden. Zij hebben Vrijdag drie dorpen nabij Fiorina gebombardeerd, en de garnizoenen der opstandelingen, waar van er een alleen 500 man telde, vernie tigd terwijl in een gevecht bjj Ochrida 217 opstandelingen sneuvelden. Die arme dorpsbewoners in Macedonië wien men naar have en leven staat, roepen met drang tot de regeeringen van Europa Komt over in Macedonië en helpt ons. Doch deze waren zelfs voor den Trans- vaalschen broeder doof, wat zouden zij den vreemde helpen. F r a n k r ij k. Wij aarzelden den uitslag van het vieze Humberts-proces onder het overzicht te plaatsen. Maar er worden ook nog politieke personen in genoemd. De laatste dag was natuurlijk de minst onbelangrijke. Mevrouw Therèse Humbert beweerde dat zij aan den heer Poincarré, toen deze minister van Financiën was, een fortuin van millioenen had laten zien in stukken aan toonder. De heer Poincarré bevestigt datThérèsehem inderdaad effecten had laten zien, doch dat hij daarvan noch de waarde noch de echtheid had nagegaan. Verder, nadat de ambtenaar van het openbaar ministerie zjjn eisch had doen klinken, verkreeg Therèse het woord om hare herhaaldelijk toegezegde onthullingen wie Crawford was, te doen. In een lange vervelende rede vol on- schuldbetuigingen en reisbeschrijvingen vlocht zij de mededeeling in dat Crawford eigenlijk Régnier heettewaarop een der gezworenen lachte, en de advocaat Labori uitlegde dat dez «Régnier" de tusschen- persoon is geweest tusschen Bismarck en maarschalk Bazaine, bij verstek door een krijgsraad ter dood is veroordeeld en toen is verdwenen". De jury verwijderde zich hierop. Uit latere toelichtingen van het publiek kwam men nog te weten dat hij destijds, met een Eogelsche vrouw „gehuwd" te Londen woonde, zich indrong bij ex Kei zerin Eugénie te Hasting; met een op dracht van haar naar Frankrijk toog; daarna te Ferrières een mondgesprek met Bismarck had, wiens spion hij werd, niet vreemd is aan den val van Metz, als ge tuige in het proces-Bazaine opgeroepen, naar Zwitserland toog en 17 Sept. 1871 door den krijgsraad bij verstek ter dood veroordeeld werd. Niemand gelooft dat Therèse waarheid gesproken, maar dat zij haar laatste oortje prestige en sympathie verspeeld heeft. De jury achtte de beklaagden schuldig aan valschheid in geschrifte, het bezigen van vervalschte stukken en zwendelarij en veroordeelde het echtpaar Humbert tot vijf jaar eenzame opsluiting, en de Dau- rignacs tot 3 eD 2 jaar gevangenisstraf elk. Zij hoorden hun vonnis aan, bleek, maar zich goed houdend. Therèse en Frédéric omhelsden elkander verscheidene malen alvorens door de wacht te worden weg gevoerd. En hiermede is ook deze scène weer afgeloopen en kan het Fransche volk weer aan 't hunkeren naar een nieuwe tragedie- comedie. BEKENDMAKING. Goes. Den belanghebbenden wordt herinnerd dat, zonder vergunning van Burge meester en Wethouders op verbeurde eener boete van ten hoogste vijftien gulden, de Stoepen of opene plaatsen vóór de panden in deze gemeente niet voor het geven van vertooningen of het doen van uitstallingen afgedaan of voor dat doel ingenomen mogen worden. De aanvrage om vergunning moet geschieden bij den marktmeester. Avondschool voor ambachtslieden. Burgemeester en Wethouder van Goes bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat de inschrijving van leerlingen voor bovengenoemde inrichting zal plaats hebben op Zaterdag 29 Augustus e. k., 's namiddags tusschen 24 in den Directeurskamer der ambachtsschool. Niet alleen timmerlieden, smeden en schilders kunnen opgenomen worden maar allen die leerling zijn in een vak waarbij het teekenen onmisbaar is. Gedurende de kermis te Goes zal de pas sage met rij- en voertuigen door het Rafelaars- straatje en de Stalstraat alsmede over de Vlas- markt gestremd zijn met dien verstande, wat de Vlasmarkt betreft, dat deze alleen mag bereden worden vanuit het Waterstraatje naar de Wijngaardstraat, in rechte richting langs de woningen der heeren F. J. Boone en A. van Schelven. Voorts is het draven op de markten en in de belendende straten verboden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Blijham J. Homan te 't Zand te Oosterwolde B. v. d. Wal te Wad- dingsveer. Bedankt voor Finsterwolde door dr. H. Knappert te Nieuweveenvoor Elburg door M. Jongebreur te Jaarsveldvoor Boxtel door C. M. Oosterzee te Nijmegen (die weer naar de Oost terugkeert)voor Klundert door ds. P. de Looze te Oud- Vosmeer. Geref. Kerken. Beroepen te Borger K. v. Dijk cand. te Blijate Dronrijp N. Diemer te Mun- nekezijl. Ds. K. B. v. Diemen, van 22 Juli 1879 tot 1882 pred. te Zierikzee, daarna te Broek op Langendijk, Monster, Bodegraven en Nieuwveen, heeft emeritaat aangevraagd. Heinkenszand. Zondag was het voor de Ger. Gem. een dag van blijdschap daar het nieuwe kerkgebouw werd «ingewijd". In den morgengodsdienstoefening werd voor het laatst in de oude kerk gesproken door den heer ds. Hoek naar aanleiding van Exodus 33 13. Des namiddags trad ZEerw, voor een zeer groote schare in het nieuwe kerkgebouw op, naar aanleiding van Hoog lied 2 11 en 12. Onder de aanwezigen bevonden zich de leden van den gemeente raad. De Edelachtbare heer burgemeester was verhinderd de plechtigheid bjj te wonen. Voorts de heeren architect Ku'per, aan nemer Hubregtse en verdere bouwlieden, die elk op zeer gepaste wijze werden toe gesproken. Voorts werd nog het woord tot de gemeente gericht door ds. Koopmans van Grijpskerke en ds. Donner van Nieuw- dorpde eerste als oud-leeraar der ge meente, de laatste namens de verschillende deputaten uit de klasse. Daarna werd de plechtigheid met dankzegging besloten door ds. Hoek. Voor de Duitsche taal lager onderwijs is te 's Gravenhage 0. a. geslaagd de heer G. den Toom te Sluis en voor akte Fransch mej. M. van Stapele te Tholen. Onze Middelburgsche corresp. schrijft Bij de verschijning van de Walchersehe Courant zij haar door een oudere zuster in aansluiting aan hetgeen zij reeds in de Leestafel van j.l. Vrijdag ten beste gaf, een welkomstgroet gebracht. Strijdgenoot onder hetzelfde vaandel, schutter naar hetzelfde doel, lotgenoot in denzelfden kamp, kampioen dingende na&r denzelfden prijs, zij haar van heeler harte het welkom toegeroepen. De christelijke pers, wat is haar terrein verbreed en vergroot sinds in 1872 het eerste christelijk dagblad verscheen Hoe groot is de kring reeds waar men begrijpt en begreep dat niet ongeloovigen uitsluitend ds voorlichters en woordvoer ders eener christelijke natie moeten zijn. De christelijke pers is nog slechts aan 't begin van haar loop. De talenten door God gegeven zijn zoo vele en velerlei, maar ook de behoeften zpn zoo vole en velerlei. Voor die alle is plaats. Als de christelijke pers het licht der hoogste waarheid helder en uitlokkend laat vallen op ieder verschijnsel van den dag, op iedere gebeurtenis in den Staat, op ieder levensteeken, maar ook op ieder ziekte-veischijnsel, dan verdient de christe lijke pers een menschwaardig bestaan en krijgt dat ook. Ieder nieuw orgaan, in onze op dat ge bied nog zoo schaars ontgonnen provincie is getuige van winst. Met de Bruinisser, met Luctor en met den Walchenaar bestrijkt onze pers weder een belangrijk terrein meer. God geve arbeidslust, arbeidskracht en arbeidstaak aan de redactiën, opdat het paleis van de Koningin der aarde in christe- iyken geest worde opgebouwd. Men schrjjft ons uit Middelburg Door eene advertentie in dit blad wordt den volke kond gedaan dat Woensdag a. s. de collecte voor de School met den Bjjbel zal omgaan in onze stad. 'tls de vijf en-twintigste maal- Vijfen twintig maal hadden we behoefte en vijf- en-twintig maal zegen. Wat zijn onze scholen in een kwart eeuw uitgebouwd, wat is onze positie verbeterd en versterkt! God geve de eere en aan ons het voor recht om ook weder op a. s. Woensdag te mogen medewerken tot de ontwikkeling van het christelijk onderwijs, welks recht van bestaan niet alleen, maar welks zegen rijke vrucht in toenemende mate wordt erkend. Goes. Zondag is door de politie uit Rotterdam naar hier overgebracht de vrouw genaamd R. M. N., verdacht den 15en dezer bij eenige ingezetenen alhier oplich terij te hebben gepleegd. Na confiontatie is zij op last van den Com. van politie ter beschikking gesteld van den Officier v. Justitie te Middelburg. Deze vrouw had dit zaakje al wel drie jaar bij de hand gehad. Zij lichtte met haar 6 gefantaseerde kinderen (ook hiei) bij voorkeur predikanten en kerkeraads- leden op. Zij is uit Zaandam. Wemeldinge. Vrijdag 21 Aug. is het derde lokaal der Chr. School alhier, inge wijd. Nadat 's middags al de leerlingen feestelijk onthaald waren, werd er 's avonds eene buitengewone veigadering van leden en belangstellenden gehoudeD, waarop, nadat de vergadering op gebruikelijke wijze was geopend, achtereenvolgens door den Voorzitter v. h. Schoolbestuur Ds. Drost den secretaris burgemeester Wabeke, den heer Van Dijl en ds. Mooy het woord werd gevoerd. Na het zingen van Gez, 180 1 sloot ds. Mooy deze wel geslaagde, goed bezochte vergadering met dankzegging. Colijnspiaat. Naar aauleiding der lezing, door dhr. Van der Slikke alhier onlangs gehouden, heeft vanwege de landb. vereen. «Unitas" eene lijst gecirculeerd, waarop voor 200 aandeelen is geleekend, ter op richting eener Coöperatieve Zeeuwsche kunstmeststof jnfabriek. Zoutelande. Een inwoner dezer gemeen te ontdekte, nadat een der zware regenbuien dezer dagen, zich van zijn water had ont last, op de vroonen gelegen aan den voet der duinen, een aantal kleine zeevischjes ter grootte van 5 a 6 cM. veel overeenko mende met sardijn, welke vischjes nog te zien zijn bij den persoon die ze heeft ge vonden. Vermoedelijk zijn bovengenoemde vischjes uit zee opgetrokken door middel van een hoos, waarna zij op het land zijn terecht gekomen. Eet Centrum gaf Zaterdag een fijn portret van den Paus. Een zacht, vriende lijk gelaat, dat aantrekt en imponeert, en beantwoordt aan de beschrijvingen van wie hem kennen. De bladen melden dat binnen enkele dagen de onderwerping van Polim in Atjeh kan worden verwacht. Hij, de ziel van het verzet, zal zich als gevangene stellen in handen van generaal Van Heutsz. Voor de bevordering van den vrede een veel ge wichtiger feit nog dan de «vergave van den pretendent-sultan, eenige maanden geleden. Donderdagmiddag mocht het den Middernachtzendelingen te Enschedé ge lukken, om een meisje dat was aangewor ven voor bekende „Schweizerhaus" uit des „waards klauwen" te redden. Het kind (ze was nog geen 19 jaar) was van uit Duitschland over Londen naar Amsterdam getransporteerd, teneinde in Holland verder verhandeld te worden. Gelukkig voor haar waren de wakkere Enschedésche Midder nacht-zendelingen op hun hoede, en zullen deze haar thans verder helpen. Natte zomers. Naar aanleiding van den natten zomer van dit jaar schrijft men uit Friesland aan de „N. R. Ct."In 1562 was het in Friesland treurig gesteld, 't Was den ge- heelen zomer regen. l)e hooilanden ston- donjonder water, daarvan werd niets geoogst bijna; wat nog al binnen kwam was zoo slecht, dat het vee ziek werd en stierf. Groote veehouders hielden maar enkele runderen over. Tengevolge van den geïso- leerden toestand in die dagen werden de levensmiddelen zeer duur. De voorzomer van 1606 was ook onge woon vochtig. De lage landen leverden niets op. Bij deze ramp had men toen echter het voordeel, dat Spinola (Oorlog Spanje,) die het oog op Friesland had ge richt, wegens den drassigen bodem van den aanval moest afzien. In 1682 werden, in Holland en Zeeland vooral, vele landen overstroomd, waarbij huizen, molens enz. werden vernield. Fries land leed door het vele regenwater. Het land liep deels onder en de oogst bedierf. Door de Staten van Friesland werd ter afwending van dit onheil en om verder Gods genadigen zegen over het land af te bidden, in September een plechtige bededag gehouden, zegt een geschiedschrijver. Het voorjaar van 1774 was zeer nat. Het water steeg tot zoo'n hoogte, dat men op vele plaatsen het vee niet kon bergen. In de lage streken waren de bewoners ge noodzaakt op den zolder te wonen. De zomers van 1816 en 1817 waren zeer nat. De oogst was slecht. In het voorjaar van 1817 werden de levensmiddelen zeer duur. Het voorjaar van 1818 was ook zeer vochtig. Met 9 Mei werd het droog daarop volgde een ongewoon droge en heete zomer. Ook was de opvolgende winter droog. Krankzinnigenverpleging. Van de «Ver. tot Chr. verzorging van krankzinnigen en zenüwljjders in Neder land", gevestigd te Utrecht, ontvingen wij het 19de jaarverslag. Het bevat, behalve een groot aantal bjj- lagen, verslagen van penningmeester enz., een overzicht van de geschiedenis en den staat der vereeniging. Op «Dennenoord" moest door de uitbrei ding van het aantal patiënten het aantal geneesheeren met een vermeerderd worden en trad aldaar den 1 October dr. Ronda in dienst der vereeniging, waar hij thans met dr. Wessels en den geneesheer-direc teur de geneeskundige praktijk waarneemt. Aanbouw of verbouwing van paviljoenen kwam in 1902 op «Veldwijk" niet voor. Wel kwam de vereeniging door aankoop in het laatste des jaars in het bezit van een groot perceel van den heer Floris Vos aan de overzijde van den spoorweg. Het voornemen bestaat de villa in te richten voor lste klasse patiënten en de boerderij in plaats te doen treden van de oude boerderij van de Mots, die geilmoveerd zal worden. De vergrooting van de kerk kwam in het begin des jaars gereed en voldoet uit stekend. Voor dr. Sap wordt een woning gebouwd. Op «Bloemendaal" kwamen de laatste 2 paviljoenen gereed, zoodat daar nu ook het cijfer van 500 patiënten is bereikt, en dus gerekend kan worden dat daarmede aan den bouw van groote paviljoenen een einde is gekomen. Op «Dennenoord" werden in September 2 nieuwe paviljoenen in gebruik genomen. Het verloop der bevolking, voor zooveel de patiënten betreft was als volgt Aanwezig op 1 Januari 1902 Veldwijk 470 (186 m. 284 v.); Bloemendaal 468 (234 m. 234 v.)Dennenoord 396 (178 m. 218 v.); totaal 1334. In 1902 opgenomenVeldwijk 120 (35 m. 88 v.)Bloemendaal 173 (94 m. 79 v.) Dennenoord 130 (41 m. 89 v.)totaal 424 afgevoerdVeldwijk 81 (26 m. 55 v,) Bloemendaal 110 (62 m. 48 v.); Dennen oord 93 (34 m. 59 v.)totaal 289. Aanwezig op 31 Dec. 1902: Veldwijk 469 (177 m. 292 v.)Bloemendaal 531 (266 m. 265 v.); Dennenoord 433 (185 m. 248 v.)totaal 1470. De Vereeniging telt ruim 11500 leden, 65 afdeelingen en 400 correspondenten, terwijl 58 corporatiëD, zoowel kerkeraden als diaconiën. ook in het afgeloopen jaar weder hulp verleenden. In het voorwoord zegt het centraal be stuur (L. Lindeboom, voorz., H. W. van Marie, seer, en S. baron van Heemstra, penm.) 0. m. Onze Stichtingen zijn nu ongeveer tot «afronding" gekomen. Maar de behoefte is daarmede niet vervuld. Behalve de verzor ging in de stichting vraagt ook de gezins verpleging, d. i, de verzorging van krank- 1 zinnigen in particulie toezicht der stichting de aandacht. an ja; het werk en het ge Wij vragen daaron in allerlei opzicht, vi De lichting 19C Omtrent het met het bljjvend gedeelde de regimenten vesting serfort-artillerie, korp torpedisten, is door d bepaald dat de milici als vorige jaren in verdeeld waarvan bi ting-artillerie en het tillerie het lste gedei van 1 December 190 1904 dan wel 12 Ma van 11 Maart tot e Bij het korps pon deelte van 1 Decen 4 Maart 1904 dan w korps torpedisten hf 1 December 1903 t 1904 dan wel 26 Ma Ruiling van numi trokken regiments- e altijd worden toeges De niet voor de li miliciens, die op 1 eersten oeleningstjjd trekken den 28 Nove vesting- en pantserft Maart, de pontonnie torpedisten tot 25 M Op deze data keer behoorende miliciens terug, terwjjl alsdan den geregelden gang vereischt een dag lat behoorende miliciens gezonden. De vesting leristen tot 25 Juni, Juni en de torgedist Bjj elk der geno korpsen zullen op d aan de lste ploeg verl alle miliciens der licl van groot verlof ver zij niet behooren tot in ait. 108 der militi grond. Te Wavervee man met een geweei het overspringen van het noodlottig gevolg en de kogel hem in hij aan de gevolger dagmorgen had te met benzine geladen plcffing plaats waarde de lucht vloog, de ka werd, en twee man bestaande equipage z den gekwetst werde in den omtrek te hooi stad in angst verke zag men een verschi volgd door vlammen weg. Het schip was 0 en ankerde wegens dag was. te Leiden fabriek bezig het v machines te smeren weging deed tengevo een slag terug de< lichaam sterk gewror zwaar gekneusd, wer een paar voorbijgan, verlost en per vige misch ziekenhuis vei sluis reed een ktffia dat de tolboom open fiets tegen dien bo< zooveel kracht dat de zwaar gewond, bew eenigszins gekneusd Wij lezon in d< Ze hadden een boekd feld en leefden gelukl zeven kinderen. To veel verdriet, waara schuld had. Nauwel had ze zich laten sc als zij romantisch-! Samen waren ze gev 't Meisje werd spoedi ouderlijk huis teru echter weer met Ms onbekend, drie, vier dagen in Elberfeld b dien tijd in Gronin De mooder naar Gron ruim twintigjarige dc twee kinderen, waarv «vader" 44 jaar is. samen naar Elberfeld moeder, de jonge mo Wie weet hoe spoedi Heimath gaat en wie name verrassing hem Wij herinneren aan den Tol te Z» voor een zeer klein grondgebied stond, en zekere Braam, jaarlij! te betalen had, overigi de gemeente Nieuwe geschiedt te Dinkspe gezetene aldaar die bezit, ontving deze voor een bedrag van voor zjjn aandeel i vallenverzekering j zjjn adres te bezon» verbonden, wat ecliti reden mag zijn om d 3rat zal daar v de rechtbank te H 15-jarige K. uit Ouc

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2