BEKENDMAKING. Ds. Scharp en de smid van Zaamslag. Gemengde Berichten. LEESTr te betalen dat van de lessen geen gebruik gemaakt heeft. Hij stelt daarom voor de beslissing aan te houden en B. en W. uit te noodigen inmiddels eene wijziging der verordening voor te stellen, waardoor teruggaaf mogelijk wordt. De heer Fruin heeft er niets op tegen; alleen wilde hij overlegging van een be wijs, bjjv. eene verklaring van het hoofd der school, dat de feiten in het adres des verzoekers juist vermeld zijn. Het voorstel Wisboom Verstegen wordt hierop zonder verdere discussie aangenomen. Voordel van den heer van Dunne en schrij ven van Kerkvoogden der Nederduitsch Her vormde Gemeente wegens gepleegde baldadig heden. Onzen lezers is het voorstel bekend van den heer Van Dunné, die eene reeks pre ventieve maatregelen voorstelt tegen de verregaande baldadigheden der jeugd. B. en W. deelen mede dat de baldadig heden niet kunnen worden beteugeld dan door aanstelling van tien agenten van politie meer en verwisseling van 3 agenten 4e door 3 agenten 3o klasse, hetgeen eene jaarljjksche uitgave van f7425 zou vorde ren. Zij zien hiertegen op en adviseeren het voorstel van Dunné aan te nemen, om eerst af te wachten, welke resultaten dat zal opleveren. De heer van Dunné zegt geen bepaalde feiten te zullen noemen, tenzij een der leden het mocht verlangen. Van terzijde is hem verweten dat hjj alleen arme kin deren op het oog had, zulks waarschijnlijk omdat in zijn voorstel het lokaal der Kin dervoeding en de Kinderspeeltuin met name genoemd worden. Hij moet hiertegen pro testeeren, want bij weet zeer goed dat straatschenderijen plaats hebben door kin deren van allerlei 9tand. Het verheugt hem dat B. en W. zijn voorstel ondersteu nen en spreekt de hoop uit dat het toch iets moge helpen, ofschoon hij zeer goed begrjjpen kan, dat er niet in eens een einde komen zal aan het vandalisme. De heer Fruin vraagt of wel eens kin deren om baldadigheden bestraft worden, waarop do voorzitter antwoordt: in zeer enkele gevallen, maar in do meeste vallen zjj niet onder het bereik der strafwet. De heer Fruin zegt ook wel eens bij de bevoegde macht te hebben geklaagd, doch altijd tot clementie voor de overtreders te hebben aangespoordnu echter de balda digheid grooter wordt, zoodat zij de ge meente op grootere uitgaven dreigt te jagen, zou hij, zonder onderscheid des persoons, eiken overtreder willen vervol gen om er zoodoende wat schrik in te krijgen. Het voorstel van Dunné wordt hierop zonder stemming goedgekeurd. Het aan gehouden voorstel van B. en W. betref fende de rente van obligatiëu der geves tigde schuld, wordt opnieuw aangehouden. Bij de gewone rondvraag vraagt de heer van der Harst, hoe het staat met de aan vraag om subsidie van de Vereeniging Dit het Volk voor het Volk tot het hou den van eene nijverheidsvoorstelling in het volgend jaar. De voorzitter antwoordt dat de stukken nog in handen van de commissie van Fi- nantiën zjjn. De heer van der Harst wijst op het urgente der zaak, waarom hij hoopt dat deD Raad spoedig een voorstel moge be reiken. Hierna ging de vergadering uiteen. L4NDWEEBWET. De Burgemeester van Goes, gezien eene aan schrijving van den heer Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland betrekkelijk de voorloopige uitvoering van genoemde wet, herinnert bij dezen den miliciens-verlofgangers der militie te land van de lichting van 1895 die op den isten dezer naar de Landweer zijn overgegaan, aan de volgende bepalingen der genoemde wet Art. 24. De verlofganger van de Landweer melde zich binnen 30 dagen na den dag van zijn overgang naar de Landweer of na dien waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den Burgemeester zijner woonplaats aan, teneinde dezen den verlofpas, hem bij de Landweer of laatstelijk bij de Militie uitgereikt voor gezien 1) FEUILLETON. Eene bladzijde uit Axels Kerkelijk Verleden. I. Iedere Zeeuw, die niet heel en al van gengraphische kennis ontbloot is, kent, zjj het ook slechts bjj name, het stedeke Axel in het zoogenaamde vjjl'de district. Van uit Zeeland» hoofdstad is het moeilijk te bereiken, 't is zoo. Een breede Scheldearm met sterke stroo ming, waarop het geducht spokon kan, scheidt Walcheren en Zuid Beveland van Vlaanderens kust. En stapt men te Terneuzen aan wal, dan dient nog een kaartje genomen aan de »statie". Toch is de overzjjde van de Schelde een bezoek overwaard. Vooral het land van Axel, waarvan het stedeke van dien naam het middenpunt uitmaakt. Te midden van zware, viuchtbare kleigronden weiland vindt men er over 't algemeen niet zoo heel veel leeft en werkt eene welvarende, nij vere bevolking, meerendeels kloek en stevig gebouwd, echte typen soms, een gullen lach om de lippen en een vriendeljjk wooid op de tong. Druk en levendig van aard ver- toonen zjj hierin iets van het type onzer of opnieuw voor gezien te teekenen. De ver lofganger van de Landweer, die buiten het Rijk woont of verblijf houdt, of die zich bij zijn vertrek met verlof buiten het Rijk begeeft, kan ter vervulling van de verplichting, in het vorig lid omschreven, binnen den daarin vermelden termijn zijn verlofpas bij aangeteekenden brief ter afteekening toezenden aan den Burgemees ter zijner laatste woonplaats binnen het Rijk. De verlofpas wordt hem door dien Burgemees ter bij aangeteekenden brief teruggezonden. Art. 25. De verlofganger van de Landweer die zich in eene andere gemeente gaat vestigen geeft daarvan kennis aan den Burgemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich aan bij den Burgemeester dier gemeente, teneinde deze zijn verlofpas voor gezien teekent. Art. 27. De verlofganger van de Landweer mag zich zonder toestemming van onzen Minis ter van Oorlog niet langer dan gedurende een jaar buitenlands begeven. Aan den verlofgan ger van de Landweer die niet in verzuim is, wordt deze toestemming, wanneer zij gevraagd wordt en blijkt noodig te zijn ter zake van uitoefening van of opleiding tot landbouw, handel of nijverheid, ïn gewone tijden niet geweigerd. Bij toestemming kan de verlof ganger worden vrijgesteld van de verplichting tot deelneming aan de oefeningen in artikel 11 vermeld, tot het bijwonen van het bij artikel 29 voorgeschreven onderzoek en tot het komen in werkelijken dienst ingeval van oorlog, oor logsgevaar of andere buitengewone omstandig heden. Aan de toestemming kunnen overigens zoodanige voorwaarden worden verbonden als in het belang van den dienst noodig worden geoordeeld. Art. 28. De verlofganger van de Landweer die artikel 34, 25 of 27 niet naleeft wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedu rende ten hoogste een maand gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door onzen Minister van Oorlog die tevens het korps van het leger aanwijst waarbij de werkelijken dienst moet worden vervuld en noodigd alsnu genoemde verlofgangers uit om hunne zak boekjes onverwijld in te leveren ter Secretarie dezer gemeente. Tot de Landweer zijn niet overgegaanie. zij die van den werkelijken dienst waren ont heven 2e zij die behooren bij het korps Tor- pedisten of tot de Bereden korpsen3e zij die als plaatsvervanger of als nummerverwisselaar waren ingelijfd. Goes, 19 Augustus 1903. De Burgemeester van Goes DE KONING KOOIJ. Goes. Ia den avond van den 15en dezer, vervoegde zich alhier, een in 't zwart gekleede vrouw bij verschillende ingezetenen, met het noodlijdend verhaal, dat haar man als machinist in Argentinië overleden en zij met haar zes kinderen door den Consul Van Riet te Buenos-Ayres naar Holland geholpen was, zij sedert een week in, de Klokstraat alhier woonachtig was en haar oudste zoon 17 dezer naar Bergen op Zxim ging, waar hij op een kantoor geplaatst was geworden en alJaar f6 per week zou verdienen. Vandeheeren B., v. d. H. en V. ontving zij resp. 0,30, f2,50, f 1,50 benevens een tarwe brood en een hoeveelheid groene boonen en f 0,50. Daarop keerde zij in de slaapstede bij F. alhier terug en vertrok dadelijk daarop met achterlating van het brood en boonen, met een manspersoon, om niet terug te keeren. Het onderzoek door den Com. v. poiitie alhier ingesteld naar deze zaak, bewees dat de opgave dezer vrouw een verzinsel is en dat zij H. M. N. genaamd te Vlissingen geboren en te Rotterdam woonachtig is. Het schijnt dat deze vrouw zich op meer plaatsen aan dergelijke op lichterijen heeft schuldig gemaakt, daar in de Zierikzeescke Courant een dito bericht stond. Verleden jaar was H. M. de Konin gin op Zondag jarig. Van Regeeringswege werd toen de wensch te kennen gegeven op Zondag niet te vlaggen, maar dit te doen op den daaropvolgenden Maandag. Te IJzendijke zal men nu dit jaar hot tegenovergestelde doen. De Koningin is thans werkelijk op Maandag jarig, maar te IJzendijke geeft men op Zondag 30 Augustus een Internationaal Wielerfeest „ter viering van den jaardag van H. M. onze geüerbiedige Koningin." JY. v. d. D. zuidelijke naburen, met wie zij meer trek ken gemeen hebben. Zoekt ge er «stoedsche" manieren, ver oordeelt en veracht ge hunne eenvoudige levenswjjze en landeljjke genoegens, ziet ge ietwat uit de hoogte op hunne soms verouderde begrippen neêr, ik bid u, ga er niet heen. Ge zoudt de mensehen over last aandoen en uzelven ongemak en ver driet veroorzaken. Zij zouden niet met u en gij niet met hen kunnen opschieten, tenzij gjj u beterdet. In dit geval zoudt ge u de kennismaking volstrekt niet beklagen. Ge hebt te doen met een goedaardig slag van volk, gul en gastvrij, trouw aan vorstin en vaderland, alles voor vrouw en-kind en van ouder tot ouder gehecht aan de gereformeerde religie. Kunstschoon moet ge bij die landbouw bevolking niet zoeken, hoogstens vindt ge op de een of andere «stee" wat Delftscb aardewerk en eene antieke klok of kast. Ook niet in Axel zelf, of het moest zijn vrouwe Justitia, levensgroot op doek, door ouderdom ietwat gerimpeld en ook geha vend gelukkig is de blinddoek vrjj ge bleven hangende in een der zaaltjes of vertrekken van het deftig gepuide raad huis op de groote Markt. Wat zou men dan ook met monumen ten in dit kleine, stille landstadje doen Men vindt er straten en stegen zooals Heinkenszand. Donderdag bad een zoon van den arbeider C. M. bjj het klim men in een boerenschuur, het ongeluk te vallen, met bet gevolg dat hij een schou derbeen brak. Heelkundige hulp werd verleend door de artsen Geill en van Iwaarden. Zijn toestand is bevredigend. Woensdag is bij den landbouwer L. K. een paard door het vechten met een ander paard een poot afgeslagen. Het paard moest worden afgemaakt. Borssele. Woensdag werd den raad aan geboden de gemeentebegrooting voor 1904. Het eindcijfer bedraagt f 10792.84, zijnde f 175.67 hooger dan voor 1903. Voorallos sing van schuld is f 500 uitgetrokken en de hoofdelijke omslag is f400 minder ge raamd dan voor 1903. Dien dag vielen onder het vervoeren van rundvee met de stoomboot een tweetal in de Wester Schelde. Zij zwommen een eind weg doch kwamen terug en weer behou den aan wal. Een derde rund was kwaad geworden en moest worden afgemaakt. M. C.) In den afgeloopen nacht heeft een der logeergasten van het Hotel Centraal te Terneuzen, zekere P. uit Ierseke, na ge- ruimen tijd op zijne kamer blijken van opgewondenheid te hebben gegeven, zich ongekleed door het raam laten vallenhij kwam terecht op een schuin afdak van het naastgelegen perceel, dat daardoor aanmer kelijk beschadigd werd, terwijl hij zelf verwond werd. Na een korten tijd daar te hebben ge legen, is hij weggegaan. De politie vond hem tegen den morgen in de buurt Java, nam hem mede en bracht hem weer in het hotel, waar hij door een geneesheer verbonden werd. Men vermoedt dat zijn geestestoestand niet normaal was. M. C. Met 1 Sept. a.s. op verzoek overge plaatst, de postbode Joziasse van Veere naar Kloetinge. Voor de verplichte hengstenkeuring in Zeeland zijn in het geheel 115 dieren aangegeven en wel ie Middelburg 11, Oost burg 26, Kattendjjke 20, C irtgene 3, Zie- rikzee 9, St-Maartensdijk 8 en Hulst 38. Tot stationschef te Middelburg is benoemd de heer A. C. KoniDg te Kerk- rade, Rolduc (Limburg). Wolfertsdijk. Het driejarig dochtertje van J. L., die zulke ernstige brandwonden bekwam, is nog denzelfden avond aan de gevolgen overleden. Hoe het geval zich heeft toegedragen ligt in het duister, daar op het oogenblik dat het gebeurde niemand thuis was. De toestand der ouders laat zich beter begrijpen dan beschrijven. Te Paterswolde heeft een onverlaat twee koeien en een paard van een meier baas welke dieren in de weide liepen en nagenoeg de geheelo levende have van dien eigenaar uitmaken, de oogen uitgestoken. Men meldt uit Weert (Limburg): In de gemeenteheide van bet naburige Belgische dorpje Of Grimby heeft men een rijke bron ontdekt van mineraalwater. Men schrijft aan dit water dezelfde eigenschap pen toe als aan de wateren van Kissingen en Kreuznach. Aan de Belgische grenzen, tusscben Rozendaal en Kalmthout, bebben de ambte naren Simons en Dierkx 10 koeien bena derd, welke des nachts uit Nederland wa ren binnengesmokkeld. De smokkelaars zijn gevangengenomen en het vee, ter waarde van f 1750, verbeurd verklaard. Het verzoek van den heer Otto Frie- dricb te Parijs, gedaan namens mevr. wed. Le Clercq, geboren De Bourbon, om ver gunning tot het leggen van een nieuwe zerk op en het plaatsen van een hek om het graf van Naundorfï (zich genoemd heb bende Lodewijk XVIIj op de gesloten ge meente-begraafplaats te Delft, werd door don raad dier gemeente toegestaan. Naar de gevangenis is overgebracht een 14 jarig dochtertje van een landbouwer te Nieuwkuik die aan de politie bekond heeft de schuur haars vaders eenige dagen geleden te hebben in brand gestoken, waardoor de geheele schuur, gevuld met hooi, stroo en landbouwgereedschappen, een prooi der vlammen werd en waarbij overal, misschien wat smaller en kortor, meest huizen van céne verdieping, zelden van twee, hier en daar een kerktorentje met zijne spits boven de daken uitstekend, inderdaad niets bijzonders, alles dood gewoon. De ligging van bet stedeke is alleraar digst, vooral des zomers, te midden van lachend groen. Rondom door wallen ingesloten er is in den laatsten tijd veel bijgebouwd ligt het als in een notedop, stil en gerust. Van welke zijde men dit kleine landstadje nadert, roept het gewichtige momenten uit vroeger eeuwen in de herinnering terug. Axel telt mee in 's lands historie. Vooral in de eerste jaren na den dood van Willem v. Oranje. Een enkele herinnering zij hier voldoende. Toen n.l. op Allerheiligen 1583 geheel Axeler ambacht door het schennig verraad van Servaes v. Steelandt, hoogbaljuw van het land van Waes, bij verdrag aan Parma overging, bad de vjjand vasten voet aan de Schelde verkregen. Doch gelukkig niet lang. De wakkere Duitsche graaf v. Hohenlohe, in dienst der republiek, wist met zijn kranige krijgsmakkers, meest Duitschers, Terneuzen toenmaals nog een zeer on beduidend plaatsje aan den mond eener vaart van Axel naar de Schelde duchtig te versterken. een kalf en eene geit in de vlammen om kwamen. Een slaapwandelaar. Gisteren nacht werd in een woning te Rotterdam een tienjarige knaap vermist die in zijn nacht hemd de ouderlijke woning had verlaten. Bij onderzoek word hij bij de buren in bed gevonden. Te lJmuiden geraakte onbemerkt een zevenjarig zoontje van een schipper overboord. Toen de ouders bet ventje misten, word onmiddellijk gedregd, doch het kind werd dood uit de sluis opgehaald. Te Dordrecht word bij het vellen van een boom laogs het kerkplein, tengevolge van een windvlaag die den overeind staandon gevolden boom onverwacht omverwierp, de koster van de groote kerk aldaar ge troffen en stierf na eenige uren aan de bekomen kneuziegen. Te Rotterdam meldden zich Woensdagnacht aan een politiebureau een slagersknecht en zjjn meisje aan met de klacht dat het meisje bij een twist door een onbekende in de buik gestoken was. Het meisje werd naar 't gasthuis gebracht waar baar een doode zoon geboren werd. Haar toestand is echter bedenkelijk, en haar vrijer zelf wordt verdacht den doodelijken steek te hebben toegebracht. Op den eenzamon Bergweg achter „Eudokia" te Rotterdam woonde sedert vijf maandeD een zonderlinge 50-jarige vrouw alleen in een buisje, zij kwam zelden buiten en bezat slechts een tafel en een paar zwakke stoelen doch een scbildersknecbt die er gewerkt beeft, wist dat zij in een tasch heel wat geld bewaarde. Gisterenmiddag nu, nadat men haar al drie weken ongeveer gemist had, wat echter niet vreemd viel, dewijl zij haast nooit zelfs maar aan do de deur kwam, ging een buurvrouw eens door het deurraampje kijken, en zag de portemonnaie der vrouw in de gang liggen. Zij riep hare burinnen en toen zij verder onder de buitendeur trachtten door te kijken, ademden zij een benauwende lucht in het moest toch daar binnen niet in orde zjjn, en dat te meer, dewjjl men langs de achter- zjjde in de woning kjjkende overal op den grond bloedsporen ontdekte. Toen riep men de politie die de woning opende, en overal in voor- en achterkamer, op den vloer en tegen 't behang bloed vond, benevens dooden met bloed gedrenkt in de bedstede en in de voorkamer; de be woonster lag, in dekens gewikkeld, dood in de alkoof te bed. Het Ijjk waarvan het gelaat afschuweljjk zwart zag, ver keerde reeds in ver gevorderden staat van ontbinding. Op de tafel vond men een aangebroken middagmaal en een geopenden zak met koekjes, benevens een krant van 2 Augustus, terwjjl de kranten na dien datum verschenen, in de voordeurbus zaten. De moord is derhalve op 2 Augus tus ongeveer gepleegd. Geld was er niet, dan een rijksdaalder met wat kopergeld. Een tweejarig knaapje is aldaar Woens dagmiddag voor de oogen zjjner moeder die aan de waschkuip stond in den Kra- lingschen plas verdronken. Te Deurne kreeg een molenaarsknecht zulk een hevigen slag van een wiek dat bjj op de plaats dood bleef. Op het stationsterrein te Nijmegen is een treinsmid tusschen de bulfers bekneld geraakt en gedood. Te Gouda heeft een werkman bjj ongeluk zjjn linkerhand afgezaagd; en te Sneek had een stoombootkapitein het ongeluk ter gelegenheid van den zeilwedstrijd, door het toewerpen van een sleeptros tus schen zjjn stoomboot en een modderschuit te geraken, waardoor hem zjjn been zoo goed als afgeklemd werd. Een vijfjarig meisje te Utrecht, willende uitwijken voor een bleekerswagen, liep tegen het paard van de tramhet beest stapte instinct matig over baar heen, doch de tram kon niet meer stoppen en zoo werden de beide beentjes vroeseljjk beschadigd. Te Delf zijl ontstond op een Duitsche tjalk terwjjl men bezig was met het koken van hars en olie (harpuis) door 't omvallen van den pot brand, die wel spoedig gebluscht werd, doch do schipper viel van schrik dood neer. Do dokter constateerde hartver lamming. Te Westernieland ging een 20-jarige voerman met twee paarden voor Tevens liet bjj zjjne manschappen oven buiten het plaatsje een schans oprichten de zoogenaamde Moffenschans waar van do overbljjfselen nog heden ten dage eenigermate te zien zjjn. Van uit die sterkte deed hjj herbaal- deljjk uitvallen en strooptochten. Bjj deze gelegenheden, en wel in Sprokkelmaand 1684, werden de toenmaals bestaande dor pen Otbene, Aandjjke en Saemslagh in de ascb gelegd. De vjjand trok zich toen binnen Axel terug. Het was voor den jeugdigen Maurits weggelegd, om den Spanjaarden dit laatste bolwerk te ontrukken. Aan den avond van den vorigen dag was de jeugdige held aan het hoofd van een drieduizend man en in gezelschap van Philips Sidney, Vlissingens gouverneur, de Schelde overgetrokken naar Terneuzen. Met den kolonel, Johan Piron, bevel hebber van de Moffenschans, werd het plan dien eigen laten avond nog besproken en den volgenden dag met succes uitgevoerd. Van daar liet rijmpje Anno vijftien hondert tagtig en viere, Den derden van February dage, Doe sag men Saemslagh staen in gloeyenden [viere, Gedaen door 't volk 's Graven van Holagh, Dat op de schanse buyten ter Neuse lagh. den wagen van huis en bjj een draai in den weg is bjj in de sloot geraakt. Hjj heeft de paarden toen los gemaakt en het eene geraakte er uit, maar do jongen is dood gevonden op den berm van den weg met een blauwe plok onder 't linkeroog. Waarscbjjnljjk heeft een paard hem dood .goslagen. Een werkman in de stoom- boutzagerij te Stolwijkersluis had bet ongeluk, dat bjj het schaven van planken zjjn hand uitgleed, met het gevolg, dat hem door de stoomschaaf de linkerband boven den pols geheel werd afgesneden. Leer en leven. De Ned. vond het vol gende aardige versje, dat in deze dagen wel onder de aandacht mag gebracht worden Zij schrijftof't regent, hagelt, sneeuwt, Zij schrijft of ook haar tweeling schreeuwt, Zij schrjjft of'tdak van 'tstormweerkraakt, Zij schrijft of ook de brandweer naakt, Zij schrjjft of manlief klaagt en zucht, Zij schrjjfthoe zoel en zwaar de lucht, Zjj schrijfthoe ook de schoorsteen rookt, Zjj schrijfthoe ook de soep verkookt, Zij schrijft en schrjjft maar altoos voort, Zij schrjjftdat men haar schrjjven hoort, Wat schrjjft zij toch? och zeg het gauw Zjj schrijft een boek:.. «De plicht der vrouw". Op het kerkhof te Graafschap (N. Amerika) staat een monument „ter nage dachtenis van eenige overledenen der eerste nederzetting" aldaar (18491853). Het bevat zestien namen. Een der aldaar begravenen is Gerrit Bouws, overleden 26 Januari 1851. Van hem verhaalt de (Amerikaansche) Hope het volgende »Als knecht verhuurde hij zich bij de ouders van wijlen Prof. Beuker in Graaf schap Bentheim. Moeder Beuker was met de keuze van haar man niet ingenomen, want, zei ze, „dan krijgen wij een fijnen knecht." Dat is wel zoo, zei vader Beuker, maar bij is een goed werkman. Bouws was echter ook een fijne werkman in den wijngaard des Heeren. 't Was in het gezin van de familie Beuker niet de gewoonte geregeld bij den maaltjjd uit den Bjjbel te lezen, noch openbaar in 't gebed voor te gaan. Bouws was een fijne knecht in dubbelen zin, want hij legde het fijntjes aan om Gods Woord gelezen te krijgen in het gezin van zijn meester. Hij vroeg verlof om bij de maaltijden een klein stukje uit den Bijbel te mogen voorlezen. Het antwoord luidde, dat men daarvoor eigenlijk geen tjjd had. Bouws legde bet aldus aan Hij bad geheel of althans ten deele daarvoor zijn maaltijd over. Want, terwijl de anderen dit was hem toege staan nog aan het eten waren, las onze Bouws, beginnende met Genesis, uit zijn Bijbel voor. Maar hij zorgde er voor op te houden met het lezen, zoodra de laatste vork of lepel werd neergelegd. Ook werd hem later toegestaan luide in het gebed voor te gaan. En gelijk de Heere met Jozef was in alles wat hij deed zoo zegende God ook den arbeid van Bouws. Zijn lezen in den Bijbel trok weldra zoo de aandacht, bijzonder van de jeugdigen, dat spoedig de begeerte openbaar werd meer te hooren. En weldra behoefde onze Bouws zich niet meer te haasten met eten, teneinde de anderen voor te zjjn en aldus tijd te winnen voor het lezen der Heilige Schrift. Dat men geen tijd meer had werd niet meer vernomen. Vooral toen den ouden Beuker, sedort het bijwonen van een prediking door Dr. Van Kaalte te Heemse, de oogen open gingen. Men mag veronderstellen, dat onze onver getelijke prof. Beuker mede aan onzen fijnen werkman zijn eerste indrukken van de waarheid te danken had." (Geljjk men weet is deze professor Beuker jaren lang predikant geweest in Duitseh- land en Nederland, 0. a. te Rotterdam, Giessendam, Harlingen, Emmelenkamp eu Leiden.) Zekere Jack Glenester heeft getracht de bruisende Niagara-watervallen zwem mende over te steken. En slecht is ze hem bekomen, die waaghalzerjj 1 Viermaal dacht men niet anders, dan dat hjj door draai kolken werd verzwolgen tenslotte werd hjj tegen de rotsen geworpen, waar hij met kneuzingen en bloed over het geheele Geen wonder dat Manrits Axol, de stad, waar hij zijn eerste wapenfeit had verricht, nimmer kon vergeten. Doch de toegenogenheid en gehechtheid was wederkeerig. Het gansche land van Axel was en bleef aan het Oranjehuis verknocht. 2) De laatste der stadhouders en de eerste koningen ontvingen daarvan de ondubbelzinnigste bewijzen. Doch het ligt buiten ons bestek, hierop verder in te gaan, al is het onderwerp ook nog zoo aantrekkelijk. We wilden niet zoozeer het staatkundig, maar wel het Kerkelijk verleden van Axel eeDigermate laten spreken, en samen eene bladzjjde openslaan en lezen uit het leven dier kerk en wel uit den tijd, toen de bloei reeds lang voorbij was, uit de nadagen dus van Axels glorie. Ook dit kan zjjii nut hebben, gedachtig aan het woord van oen gevierd kansel redenaar uit het begin der vorige eeuw Wij behooren niet enkel tot het tijdperk, waarin wij leven ook het voorgeslacht is ons geslacht." Twee eeuwen later zong men nog in Axel van «Maurits heldenkracht," die hen van dwinglandy, En Spaansche slaverny, In vrij- had gebragt. Wordt vervolgd. lichaam, werd opgenc| ijlde tengevolge van die zijn hoofd had moJ werd in een hospitaal Zooals men weet, til kapitein Matthews W| over te steken in 18S| hjj verdronk. Een El Amerikaan slaagden eij zeten. Vjjftienduizend g| magen zullen op de te St. Louis door het I nisterie van Landbouw worden gesteld, om den landbouw gelegeil studiën omtrent nuttl vogels. Sinds ruim Regeering materiaal tentoonstelling verzamel lijk ook menig nuttig laten zal. Het verhaal van Het onderstaande w<| een catechisant van da in Noo d Amerika vertl De molenaar onzer f onzer keik, voelde zi| teen hjj vernam dat deT ken wegens getrek aal de gemeente zjjn tral kon opbengen. Hij bq ring en sprak zijne b. want hjj was een van| de welvarende boeren, aan geld de eenige rd veratd?riDg, en of allen leeraar begeerden, wani behouden. Er was eeif hun antwoordde led bemind, maar de gemj «Wel", antwoordde een plan het t rak te ml zonder iemand van uli| te vragen, indien gij om het op mjjn eigen wil de verantwoordelijl op mjj nemen. Heb ik I Vanzelf zjj konden nie^ zij verwonderd waren, de molenaar een arm Het einde van het jaal had zegen op zijn ar bef had niemand om geld bjjeen kwamen vroeg leeraar of zijne bekoel en of het traktement Hjj antwoordde bevesl broederen gevraagd werf dan aan het begin van ieder: »neen", en vroed kon zijn, dewijl er vool ljjke voorrechten zoo gq taald. Hij vioeg nogo van u armer door het leeraar?" en het antv als vroeger. «Dan", zeide de molerl ik u zeggen dat gjj hel hebt, gelijk altijd, alleej op tijd. Gjj weet dat om dit op mijn eigen dat heb ik gedaaD. Te| graan naar den molen veel graan als ik dacll was en legde het wel Toen de oogsttijd voorbij graan en betaalde met! den leeraar. Gij erkenl zijtgij hebt niets gen het geen persoonlijke ik voor dat wij ophod over onze armoede, en laten vertrekjsen, en da zooveel veihoogen dat wij wat doen." Rev. Dumbar, zeide zucht,»0, dat er eei| elke gemeente!" Wij ontvingen ter aal dia, geïllustreerd weef en meisjesonder red. stel. Rotterdam Del Het is wel een aard dat zich aangenaam laa is tameljjk neutraal. Te hier en daar wat gesch om li t in zijn geheel ljjke gezinnen geschikt Versjes als «Kleine 1 gaan naar Onzen Lieve ik aan uw zieltje kind, kelken" en voorts toon jes als heerejé, en d onze kinderen niet aa weDsehen wjj hen ook van af te houden. Wjj ontvingen he de Walckersche Courai weekblad voor Walcher degelijke artikelen, di lezen laten. Wij hopen blad krachtig zal medev bestaande bladen om or de grootste krankheid bestrijden en de chiisti ginselen aangenaam te massa waarvoor het bla schenen, die niets leze plaatselijk blad. Het spijt ons dat, wi cheren zoozeer vasten nog een antirevolutionaii meent noodig te kebbi waar de Zeeuw nog nie Toch nu het nieuw schen wjj de redactie haar pogen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2