Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. De Christelijk-historischen daar derhalve meer vooruitstrevend dan de sociaal-demo eraten Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Grootebroek, Th. H. Ph. v. Papenrecht te Sliedrecbtte Vlieland, M. 0. Hofstede Broekman, cand. te Gronin gen te Doesburg, C. v. de Voort Van Zyp te Vuren en Dalen. Aangenomen naar Heinkenszand door P. Krull, cand. te Scheveningennaar Holten door P. A. Steenbakker Morilj*on Loysen te Coljjnsplaat. Ds. Couvee te Cortgene staat op het twaalftal te Zand voort. Geref. Kerken. Beroepen te Oudewater, J. E. Vonken- berg te Barendrecht. Ds. N. P. Littooij, beroepen predikant te Axel (A), hoopt Zondag 20 en niet 6 September a. s. zijn intiede aldaar te doen, na bevestiging door zijn vader, ds. A. Lit tooij van Middelburg. Geslaagd te 's-Gravenhage voor de acte Fransch 1. o. de heerenP. Molhoek te Schore, J. L C. Borghstjjn, en C. v. Elsacker, beiden te Rotterdam. Te Arn hem voor de hoofdacte de heer C. Rjjkse te Middelburg. Onze Middelburgsche corresp. schrjjft De aandacht van den wandelaar die de lange, lange Glacisstraat te Vlissingen een der straten van de nieuwe stad, uit- loopende op den Badhuisweg passeert wordt getrokken door een in aanbouw zijnd kolossaal gebouw. Blijkbaar een publiek gebouw. Tien ramen onder en tien boven en breede porte bris'ee. De gevelsteen zegt, dat dit de Roomsch- katholieke Parochiale-jongensschool zijn zal. Met ruime erve, breede gangen, en geheel ingericht naar de eischen des tijds, maakt deze school met zeven klassen, dus voor eene bevolking van 300 a 350 jongens een royalen indruk en legt getuigenis af van de kracht en de energie der Roomsch- katholieke gemeente in de Scheldestad. Gelukkig dat we er direct bijvoegen kunnen, dat ook het christelijk onderwijs van Protestantsche zjjde in Vlissingen ge geven bloeit. Maar spreken we daarover later. Voor onze lezers die belangstellen in de geestelijke situatie van de volkrijkste onzer Zeeuwsche steden, zij hier meügedeeld, dat de in aanbouw zijnde school in de Glacis- straat bestemd is om een dergelijke school in de Walstraat te vervangen, een school die door bekrompenheid en ondoelmatig heid minder bruikbaar werd geacht dat een meisjesschool der Roomsch-katholieke gemeente daar naast bestaat, en voorts dat de ziekenverpleging door hen ter hand genomen zeer gewaardeerd wordt. De Roomsch-katholieke gemeente te Vlis singen telt ruim 3000 leden, en zal bij verdere uitbreiding tot het bouwen van een nieuwe kerk overgaan, waarover reeds eenigen tijd gesproken wordt. Moge de malaise die zich dit geheele jaar bjj den scheepsbouw doet gevoelen, slechts van voorbijgaandun aard zijn, want de Schelde zoowel de rivier als de werf, is en blijft oorsprong en waarborg van Vlissingens welvaren. Middelburg. De zangvereeniging «Ad- vendo", gemengd koor, heeft het plan op gevat, om, op uitnoodiging van de zuster- vereen. .Excelsior" uit Goes, in het begin van de maand October aldaar heen te gaan om in «de Prins van Oranje" eene uitvoering te geven. Deze uitvoering zal alleen toegankelijk zijn voor genoodigden. Goes. Benoemd tot ambtenaar ter sec retarie te Dordrecht dhr. H. D. van Dellen, alhier. Goes. Benoemd tot hulpagent van politie Abraham Bil, alhier, in plaats van J. Merison eervol ontslagen. Goes. Het ten nadeele van den heer De Valk alhier verduisterde rijwiel is te Ierseke in beslag genomen, alwaar het voor f 25 verkocht is aan den smid Eekhardt. Goes. Bij gunstig weer hoopt de Har monie „Hosanna" op Maandag 17 dezer, 's avonds 8 uur een volksconcert te geven op de grooote Markt. Goes. De knecht van den heer Molhoek, Oele, die laatst zoo deerlijk in 't gezicht werd verwond door een slag van 't paard dat hij tot s'aan wilde brengeD, waardoor hij het rechteroog verloor, is thans te Utrecht onder heelkundige behandeling gesteld, op dat hij, zoo mogelijk, het linkeroog zou mogen behouden. Omtrent het vinden van geld op de bekende hofstede te Kuitaart verneemt de ilidd. Crt.Dinsdagmiddag was een timmerman bezig eenige herstellingen te doen in den veulenstal en brak daarvoor een plank van het beschot weg. Bij het kloppen hoorde hij een verdacht rinkelend geluid en bij onderzoek vond hij in een opening tusschen de planken, verborgen tusschen wat hooi en stroo, een blikken bus, waarin enkele Bollandsche en Bel gische bank- en muntbiljetten en daarnevens een grauw linnen zakje met Hollandsch en Belgisch zilvergeld, totaal ruim f 350. De bewoner dier hofstede stelde direct den commandant dei mareohaussee te Hontenisse in kennis met de vondst, die van een eü ander procesverbaal opmaakte en het geld in beslag nam. Naar beweerd wordt kleefde aan een der geldstukken bloed. Koning Edward keert 3 September met zijn jacht via Vlissingen naar Engeland terug. 's Heer-Arendskerke. Vergadering van den Gemeenteraad den 13 Augustes 1903. Tegenwoordig 9 leden en de Secre taris. Afwezig met kennisgeving de heeren A. Zandee en B. Remjjn Pz. Voorzitter de Burgemeester. Na lezing der notulen die onveranderd worden vastgesteld wordt tot aankoop besloten van een perceel plaatselijk bekend Wijk G. no. 32 te Nieuw- dorp voor de som van f 100. ten einde dit te sloopen ter verbreeding van de thans bestaande inrit, aan den achterweg aldaar. Daarna wordt vastgesteld een staat van oninbare posten van den Hoofdei jj ken Omslag en van de hondenbelasting dienst 1902 respectievelijk tot een bedrag van f 26,70* en f 7.50 en door B. en W. overge legd de gemeenterekening over het dienst jaar 1902, waaruit blij kt dat de ontvangsten hebben bedragen f 35442,09s en de uit gaven f33993,33'", sluitende alzoo met een goed slot van f 1448,76. Deze rekening wordt in handen gesteld van eene commissie van onderzoek bestaande uit de heeren J. Minnaar, J. D. Elenbaas en B. de Jager. Eveneens worden overgelegd de rekeningen van het Burgerlijk armbestuur te 's Heer Arendskerke, en van het groot armbestuur te 's-Heer Hendrikskinderen over het jaar 1902, en in de commissie tot onderzoek daarvan benoemd de heeren A. Zandee, J. Blok en J. Njjsse. Hierna worden de ge loofsbrieven de heeren Minnaar, Blok en v. d. Poel, onderzocht en in orde bevonden en mitsdien tot hunne toelating besloten. Ten slotte wordt het kohier van den Hoofdelijken Omslag over het dienstjaar 1902 ter tafel gebracht en gaat de open bare vergadering in eene met geslotene deuren over. De vergadering wederom openbaar geworden zijnde, neemt de Voor zitter in een zeer hartelijke toespraak af scheid van dhr. H. Minnaard, die na ge durende een 35 tal jaren het lidmaatschap van den raad te hebben bekleed, thans voor het laatst de vergadering als zoodanig bij woont. De heer Minnaard dankt den Voor zitter voor de hartelijke bewoordingen hem toegesproken en richt ten slotte tot hem, alsmede tot de raadsleden en den Secretaris een afscheidswoord, waarna de vergadering wordt gesloten. Tholen. Een broeder van den H. Johannis de Deo te Amsterdam die tijdelijk alhier als verpleger in betrekking is, werd door een persoon met wien hij op de wandeling was, buiten de gemeente in een waterleiding geworpen en verder gedreigd. De politie doet onderzoek. (N. Jl. C.) Bij beschikking van den minister van Oorlog is alsnog aan de miliciens der lich ting 1897, J. Sijrier van Nieuweikerk, M. G. Leeuw van Noordgouwe, en J. Boogaard van Westkapelle en den milicien korporaal dier lichting S. J. de Jongh van Middelburg, elk eene vergoeding toegekend voor den tijd dat zij voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zjjn geweest, resp. van f 16, f 18, f 16 en f 16. De opening der jacht op klein wild is bepaald als volgta. in den Damespol der en in den Anna-Mariapolder, 29 Au gustus 1903, met zonsopgang, b. in het overige deel der provincie, op 1 Septem ber 1903, met zonsopgang, voor beide met uitzondering van de jacht op hazen en fa zanten, welke op 1 October 1903, met zonsopgang wordt geopendterwijl voor de geheele Provincie de korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zaterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jacht, alles met uitzondering van de Zondagen, Van verschillende zijden kwamen na de staking berichten in, waaruit bleek hoe de Mjj. tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen het goedgezinde personeel, dat zjjne plichten trouw vervulde, beloonde. Extra dagen werden uitgekeerd, hier meer daar minder buitengewone bevorderingen ge maakt. Kortom, diegenen die niet gestaakt hebben, plukken thans de vruchten van hun zwaren arbeid. Thans verneemt men uit goede bron het volgende: Door ver schillende leerlingen-machinist 2e klasse werd in 1899 examen afgelegd voor de le klasse. Het resultaat hiervan werd wel bekend gemaakt, doch de promotie, die aan de bevordering verbonden is, bleef achterwege, m. a. w. men hoorde verder niets meer. Thans zjjn zij, die toen slaag den, als zoodanig aangesteld, te rekonen dat die aanstelling is ingegaan in 1899, waardoor aan die personen, die hierdoor f 0.25 per dag meer bezoldiging krjjgen, thans een onverwacht douceurtje van pl. m. f 250 te beurt valt, dat in eens wordt uitbetaald. Het behoeft derhalve geen be toog, dat in verschillende gezinnen een en ander met groote vreugde zal worden vernomen. Het gerucht als zou Mutsaers, die in gevaar van sterven is, bekend hebben de moordenaar van Maria Kessels te zijn, wordt van bevoegde zijde tegengesproken. In ieder geval is het een feit dat Mut saers te Antwerpen, overleden is. Volgens sommigen nadat hij aldaar uit den trein gesprongen was, en volgens anderen nadat hij aldaar onder het uitoefenen van zijn ambacht op een ladder staande, door een brouwerswagen was omvergeworpen en overreden. Een eigenaardige manier van 12'l2- jarige huweljjkaankondiging had Dinsdag te Naarden plaats. Zekere D. liet per omroeper dit heugelijke feit bekendmaken en tevens daarbij vermelden, dat hg 's avonds in 't Bof van Bolland een partij gaf, voor een ieder toegankelijk. In zjjn groote vreugde over zjjn jubilee hield de man 's middags, tameljjk aangeschoten, met een krans op het hoofd, een optocht door onze gemeente met een honderdtal kinderen tot gevolg. Of hjj 's avonds zjjn rol als gastheer nog heeft kunnen vervullen, kwam ons niet ter oore. De kommiezen van het grensdorpje Netterden verdachten reeds geruimen tjjd een hunner plaatsgenooten, G., rijwiel handelaar, van rjjwielfraude. Menig nach telijk uurtje hadden zjj reeds geofferd eindelijk in den nacht van 31 Juli j.l., gelukte het hun G. te zien binnenkomen, heel bedaard rjjdende, zonder licht aan het rijwiel. De kommies Kelder had zich geposteerd onmiddelljjk aan de grens, de kommies Doeksen 100 meter binnenwaarts zjj wisten reeds dat het niet gemakkeljjk was rjjwielsmokkelaars te snappen. Toen G. de grens over was en door kommies K. onder bekendmaking van qualiteit „halt" was toegeroepen, ging het in volle vaart vooruit, die kommiezen konden hom niet meer inhalen. Misgerekend De kommies Doeksen had zich op den roep van zjjn collega met uitgestrekte armeD voor het rjjwiel geplaatst en liet dienst doende (en expresselijk gekleed zjjnde voor dit doel) als stroozak, tegen zich aanloopen, na het ambteljjk „halt" te hebben geroepen. De berjjder stortte van de fiets en bleef met hoofd- en handwonden eerst bewusteloos liggenook de kommies D. werd door de vaart van het rijwiel eenige passen over de heerbaan geworpen, maar kwam er zonder letsel af. Bij inventarisatie bleek het rijwiel nieuw te zjjn, merk Pheil. De invoerder kreeg proces-verbaal en mocht te voet naar buis gaan. Bij Kon. besluit van 5 Aug. werd de heer S. Lindeman ontslagen als leeraar aan de Rgks-landbouwschool te Wagenin- gen. De heer Lindeman, voorzitter van de afd. Wageningen der S. D. A. F., trad den 8 sten Maart voor het comité van Ver weer te Gouda als spreker op en ontving een dag of tien later van de regeering een missive, waarin hem gevraagd werd, of hij erkende in zijn daar uitgesproken rede ge sproken rede gezegd te hebben, dat «minis ter Kuyper 25 jaar lang, zij't niet bewust, dan toen onbewust een huichelaar was ge weest verder doelende op het oproepen der lichtingen, dat «onze zonen en broeders worden gedwongen om zich in een apen- pakje te steken om de regeering in haar misdadig pogen te steunen*. De heer Lindeman antwoordde daarop, dat hg te Gouda niet als leeraar der R. Landbouwschool was opgetreden en dus ook geen verantwoording aan de regeering meen de schuldig te zjjndat hij echter wel wilde mededeelen, in welk verband de bedoelde zinsnedèn waren gebezigd. Geruimen tijd daarop hoorde de heer Lindeman niets van de zaak, totdat hem eenige maanden later door de regeering werd verweten op de bewuste vergadering te Gouda alle miidelen, dus ook geweld dadige, te hebben aangeprezen, om de tot standkoming der dusgenaamde dwangwet- ten tegen te gaan. Alsnu werd van hem een verklaring verlangd, waarin hjj erkende zich destijds niet bewust te zjjn geweest van de misdadige bedoelingen van het Comité van Verweer en de belofte om nooit weer aan een dergelijk avontuur mee te doen. De onderteekening van deze verklaring werd echter door den heer Lindeman ge weigerd, waarna, nadat over en weer nog eenige stukken waren gewisseld, het ont slag volgde. Den 22 Aug. D. V. bezoekt Prins Hendrik met zjjn adjudanten Enschedé, Lonneker en do vloeiweiden te Borkelo. Op de Rotterdamsche kermis is aan gehouden een minderjarige in een poffertjes kraam. Zjj was haar ouders te Amsterdam ontloopen. Nog werd in een luchtschommel een vrouw met haar kind door haar man met politiehulp opgespoord en na hooge ruzie en verwijtingen door dezen mee naar Den Haag, vanwaar zjj was weggeloopen, terug gevoerd. Nu Amsterdam zjjn nieuwe Beurs heeft, is men begonnen de oude Beurs te sloopen, waarmee 80 man bezig zjjn. Kap en lichtramen, gebeeldhouwde leeuwen, wapens en rosetten, alles is er «weg". In de vroegere schippershoek is een voorraad jjzer opgestapeld. In den voormaligen effectenhoek, waar het soms zoo warm toe- giDg, liggen nu do kolossale ventilatiokokers met hun reusachtige kappen. In de vroegere tabaks- en oliehoeken ziet men een voor raad balken en ander houtwerk opgestapeld. De Korenbeurs is reeds geheel verdwenen. Men heeft den middagdoorgang uitgebroken, en een kolossale stoomhjjschkraan op het werk gebracht, waarmede de zware stukken zandsteen van de pilaren kannen worden afgehesehen en vervoerd. De schutting om het terrein aangebracht, is ruim 400 M. in omvang. Wie maar niet begrijpen kunnen dat de Beurs verdwjjnen zal, zjjn de duiven, die daar sedert lang aan de achterzijde nestelden. Niettegenstaande men de diertjes als 't ware de steenen onder de pootjes wegbreekt, komen ze toch telkens weer terug, maar zullen ten slotte wel genood zaakt zjjn ander logies te zoeken. Wij ontvingen een prentbriefkaait van de Victoria-Bron met een reproductie van de bekende reclameplaat «Rebecca aan de bron". De uitvoering van de firma Lank- hout in Den Haag valt zeer te roemen. Wij vertrouwen, dat deze nieuwe reclame van de Victoria-Bron, den verkoop van het gunstig bekend staand Victoriawater zeer zal bevorderen. De regeering ontving het volgende telegramIn Korintji is 9 dezer Poelau Tengah (een dorp aan de Kleine Tembesi, in de grensstreken tusschen Djambi, Korintji en het noordelijk deel der residentie Ben- koelen) na een hardnekkige verdediging genomen. Gesneuveld drie militairen. Gewond een officier en 29 militairen. Drie honderd vijanden zijn gesneuveld. Volgen den dag is bij doorzoeking der huizen gedood een officier en zjjn gewond twee fuseliers. Bij dit behaalde voordeel op Sumatra valt er ook een op Borneo te melden, wegens de onderwerping van Goesti Arsat fDoe- soenlanden) waarmede de pacificatie in het gebied der Boven-Doesoen een belangrijken stap voorwaarts heeft gedaan de vestiging te Poeroek Tjahoe heeft haar groot nut bewezen. Zooals bekend, was Antassari het hoofd der Sultanspartij van Bandjermassin. Hij liet twee zonen naMohamed Said (in 1875 overleden) en Mohamed Seman, thans pretendent-Sultan. Arsat nu is de zoon van Said en gehuwd met een dochter van Seman. Na de ver banning van zijn ouderen broeder Perba- tasari in 1885 (die óók met een dochter van Ssman getrouwd was) is hij de «troon opvolger''. Hij heeft meermalen ontmoetin gen gehad met onze ambtenaren, die hem «energiek en goed ontwikkeld" noemden. Na de onderwerping van de Soerapati- familie zal hij hebben ingezien dat zijn positie in het Soerapati-gebied gevaar liep, en zijn belang medebracht zich aan onze zijde te scharen. Aan de Nassaukade te Amsterdam liep een 15-jarig meisje te huilen. Toen eenige voorbijgangers haar naar de reden van het verdriet vroegen, verklaarde zjj een portemonnaie met geld te hebben ver loren. Enkele personen gaven haar iets, maar iemand die het zaakje niet vertrouwde, bracht haar naar het politie-bureel en toen bekende het meisje, dat zjj om snoepgoed te koopen haar oorbelletjes had beleend. Zij durfde zonder deze sieraden niet thuis komen en had om ze weer in te lossen, het medeljjden van voorbjjgangers trachten op te wekken. Te Gouda brak Woensdagnacht op de spoorbaan nabjj het station in een met benzine geladen wagon brand uit, welke ook den volgenden wagen, waarin zich stukgoederen en meubelen bevonden, aan tastte. De brandweer wist, niettegenstaande de groote hitte, de wagens onder de wa terkranen te brengen, en zoodoende den brand te blusscben. De schade aan de wagens veroorzaakt is groot. Een verbrand de bjjna geheel. De goederen bekwamen aanzienlijke waterschade. In een speeltuin te Haarlen kieeg een dame die daar met haar kinderen ver toefde, een schommel tegen de borst en bezweek binnen enkele uren. Het zesjarig zoontje van een spoorwegbrugwachter te Utrecht viel in de Vecht, terwijl het aan het visschen was. Zjjn vader trachtte hem te redden, doch met dit ongelukkig gevolg dat beiden, vader en zo >n verdronken. Te Schiedam viel een 20-jarige metselaars knecht van de tweede verdieping van een in aanbouw zijnd huis en overleed aan de gevolgen. Een brouwersknecht te Etten viel in een kokenden brouwketel en brandde zich daarbij zoo ernstig dat men voor zjjn leven vreest. Mej. Mélanie Mamrotb, dochter van een bankier in Russisch-Polen, is gevangen genomen. Ze was studente aan de univer siteit te Cracovie en is beschuldigd te be- hooren tot een oproerig nihilistisch comité. Prinses Catherina Radziwill is deztr dagen uit de gevangenis te Kaapstad ont slagen en keert naar Engeland terug. Men herinnert zich de historie. De «prinses", oplichtster le klas, die zich door haar jour- nalistieken arl eid van ultra-imperialistisch karakter bij de groote mannen het imperi alisme in Engeland en Zuid Afrika had weten in te dringen, werd den 30en April tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. De zaak maakte destijds nog al sensatie, omdat een der door prinses Radziwill ge pleegde strafbare feiten, het namaken der handteekening van Cecil Rhodes geweest was. Zij had voor dezen man een aantal vieze werkjes verricht, en eindigde met het maken van valsche wissels op Rhodes' naam. De consul-generaal van Liberia be vestigt het nieuws der ontdekking van dia manten in de republiek Liberia. Enkele te Londen ontvangen proefsteenen zijn ge bleken van groote waarde te zijn. Op Korea heeft een bloedige botsing plaats gehad tusschen Japanners en bewo ners van het schiereiland. Van deze laatsten werden er één gedood en verscheidene gekwetst. Op de Antillen heeft een hevige cycloon gewoed. Op Jamaica werden de tele grafische verbindingen verbroken. De wind had een snelheid van 192 K.M. per uur. Men vreest een ramp, als die opnieuw Fort du France en Triaidad verwoestte, ter- wjjl reeds een groot aantal plantages ver nield zijn. In Peru moeten zich verscheidene gevallen van pest hebben voorgedaan. In Turkjje bljjft de toestand go- spannen. De inspecteur-generaal der drie Macedonische vilajets vermeldt dat bjjna alle dorpsbewoners van Bulgaarsche of Macedonische nationaliteit naar de bergen zjjn gevlucht om zich bij de insurgenten aan te sluiten. De opstandelingen gaan voort met het vernielen van de verkeers middelen daarentegen plunderen en moor den de Turken in de dorpen van onschuldige christenen. Overal wapenen zich de Turken, zelfs te Belgrado. De opstandelingen hebben reeds verscheidene spoorbruggen met dy namiet in de lucht laten vliegen, o. a. een van 70 meter lengte tusschen Saloniki en Uskub, na 150 Turken, die de brug bewaakten, overrompeld te hebben. Een poging van de opstandelingen, om Monastir in brand te steken, is echter mislukt. Ook in Servië worden de opstanden aan gewakkerd. Zeker wel minder uit vjjand- schap dan uit verlegenheid. Immers de nieuwe koning Peter stapelt de eene «ver gissing" op de andere. In plaats van de moordenaars zjjns voorgangers te straffen, bekleedde hij hen met eereposten. En de dezer dagen gevolgde benoeming van overste Lesjanin tot hofmaarschalk heeft de deur dicht gedaan. Heftige tooneelen in den Servischen ministerraad, eene uitdaging tot een tweegevecht tusschen den liberalen minister van Financiën en den radicalen minister van Justitie, het verzoek om ont slag van drie officioren en een ministriëele crisis waren er het gevolg van. De laatste berichten wjjzen niet op verbetering. De opstand breidt zich uit naar het oosten. De opstandelingen bezetten enkele steden te Djavat bjj Monastir wordt hevig gevochten. Men wil den Oosten- rijkschen consul vermoorden. Ook de Fransche en Italiaansche consuls zjjn in gevaar. Bulgaren hebben het Turksche dorp Kenali, bij Monastir, uitgemoord. De Sultan, om 9 bataljons versterking ver zocht, wegens de uitbreking van den alge- meenen opstand, heeft 2000 mohamedaan- sehe gendarmes voor den dienst te Saloniki aangeworven. De opstandelingen kregen 24 bataljons versterking uit Azië. De weduwe van den te Uskub ver moorden Russischen consul krijgt 200 duizend francs schadeloosstelling van den Sultan. Yan de Bermuda's wordt gemeld dat de militaire overheid op de Ameri- kaansche kust de Boeren ontscheept heeft die nog op de eilanden verbljjf hielden en weigerden den eed van trouw af te leggen. Lord Salisbury is niet wel. Hjj ljjdt aan groote uitputting. Te Frankfort a'M. werd een onder officier door een krijgsraad veroo'deeld tot l'lj jaar gevangenisstraf en degradatie we gens mishandeling van recruten, gepleegd in meer dan tweehonderd gevallen. Dezer dagen berichtten wij de brutale ontvoering van een meisje, zekere Frieda Sittel, uit een Berlijnsch verbeteriBgsge- sticht. De daad werd met de grootste driestheid uitgevoerd door een paar gemas kerde mannen, die de jonge vrouw's nachts bevrjjdden en met haar ontkwamen. Na ijverige nasporingen slaagde de politie er in het meisje opnieuw in handen te krjjgen. Zij weigerde echter de namen harer schakers te noemen. Niettemin zijn deze toch op gespoord en bevinden zij zich ook reeds in hechtenis. Het zjjn drie oude bekenden der justitie. Weer een casus belli (een ontmoeting waarop een oorlogsverklaring zou kunnen volgen). Ditmaal tusschen Canada en Amerika? De Canadeesche douane-kotter Petrel, die naar stroopers uitzag, ontdekte eergisteren de Amerikaansche visschersboot Silverspray aan de Canadeesche zjjde van het Ene-meer. De kotter beval den Ame rikaan te stoppeD, maar deze luisterde er niet naar. Toen schoot de Petrel twintig schoten op de Silverspray af en takelde de boot loelijk toe, tot zjj over de grenslijn ontsnapte. Een Iersch, te Cork verschijnend, blad zegt in een geestdriftige beschrijving van het bezoek van het Koninkljjk Paar «De Koning glimlachte en rookte een dikke sigaar. De Koningin ook". De bladen melden, dat dr. Krause, oud-gouverneur van Johannesburg, uit de gevangenis is ontslagen. Hjj was veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf, waar van thans 20 maanden zjjn verloopen. In een der Parijsche bladen leest men, betreffende de millioenen der familie Hum- bert, een phantastisch verhaal, dat neerkomt op het volgende: Toen in 1691 een Fransch generaal, genaamd Mezger, te 's-Gravenhago was overleden zonder testament, kwam de erfenis aan priDS Willem van Oranje. De Fransche erfgenamen van den generaal vonden later het zoek geraakte testament en begonnen om de erfenis een proces, dat steeds voortduurt. De bewuste erfenis moet thans, met de geaccumuleerde rente, ongeveer 130 millioen frs. bedragen. Een der erfgenamen, Mullner genaamd, zou zich indertijd in betrekking hebben gesteld met den heer Gustave Humbert, toen deze minister van justitie was, ten einde diens hulp te verkrijgen bjj de verkrijging van de erfenis en hierop zou de familie Hum- bert het voorstel hebben gedaan de zaak voor hare rekening voort te zetten. Te San Domingo is een komplot ontdekt om den president (van Haïti) te vermoorden. De ramp te Parijs. Alle ljjken zjjn thans herkend. De vjjf laatst herkenden zjjn die van een handels»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2