DE STAALPILLEN Advertentiën. Aanbestedingen. Openbare Verknopingen. Afloop Verkoopingen enz. een Dienstbode Een net aankomend Meisje Weggeloopen Zaterdag 5 September 1903, een partij Afbraak Keurige zware Bokking. 7 Bokkingen voor 10 cent. Wed. Hekken*, BEKENDMAKING. Kerknieuws. Schoolnieuws. T elegrammen Marktberichten, Bij dezen geven wij kennis van de geboorte van een ZOON. J. C. ELENBAAS H. E. ELENBAAS- van Veen. Gapinge, 11 Aug. 1903. Wegens huwelijk der tegenwoordige, mot November benoodigd bij Mej. BLOK-de Wagemaeer, Oost-Souburg. gevraagd bij J. C. CORNELIS, 'tZand bij Middelburg. een witte HOND (reu) inet brniiien kop. Terug te bezorgen bij W. ROOSE, Varkensmarkt. TE KOOP een zoo goed als nieuwe VRACHTKAR, zeer geschikt voor hit of klein paard, en een nieuwe HANDWAGEN en ook een GROOTE VRACHTKARRET, in goeden staat zijnde. Bij L. DE BRUIJN, Veersche weg T 7 Middelburg. TE KOOP voor billijken prijs een HANDDORSCH- MACHINE, 1HITTEKAR, 1 KARN HOND oud 9 maanden en 2 JONGE KARNHONDEN. Adres Boekh- D'HÜIJ Donderdag 27 Augustus 1903, 10. Een HUIS en ERF, in de Nieuwstraat te Middelburg, wijk G no. 224. 2o. Een HUIS en ERF, aan den Dam aldaar, wijk F no. 6. 3o. Een HUIS en ERF, in de Lange Breestraat aldaar, wijk O no. 182. publiek veikoopen I. Een HUIS, ERF en TUIN, gelegen bij de Kerk, groot 8 Aren. 11. 7 perceelen BOUWTER REIN, gelegen naast koop I. III. Voor afbraak een SCHUUR lang 17,6 M. en breed 9 M., geschikt voor verplaatsing. Onder Kapelle: 3 perceelen WEILAND in Brede- rode-Ambacht onder Wijdee, samen groot 2,05,60 Heet. OOK BELLINKSTRAAT. naar men zich herinneren zal, in de laatste twee jaar onzen troepen in de buurt van Poeroek Tjahoe heel wat te doen heeft gegeven. Hoewel de werkstaking te Bakoe in omvang afneemt en reeds bijna geheel is geëindigd, gaan de stakers, die zich nog niet onderworpen hebben, vooit met brand te stichten op het terrein der nafta-exploi- taties. Te Bibi Eybat vielen opstandelingen het depot van materieel der spoorweg-maat schappij aan en plunderden het. Te Batoem hielden ze een postwagen aan en namen het geld mede, dat daaruit vervoerd werd, na den postillon en den bewaker te hebben gedood. Tengevolge van de werkstaking op de spoorwegen is er een ontzaglijke ophooping van goederen aan de stations. Pogingen tot déraillementen zijn niet zeldzaam. In som mige streken wordt er reeds gebrek gele den. De nachtasyls zijn vol dakloozen. De wegen naar de petroleum-exploitaties zijn des avonds verboden. Een 600 tal stakers, waaronder vrouwen, zijn te Bakoe gevan gen genomen. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Heidelbergsche universiteit is de doctorale graad in de theologie verleend aan twee Engelsche dames, die belangrijke ontdekkingen gedaan hebben in den omtrek van den berg Sinaï en interessante onder zoekingen deden op het gebied van de oor spronkelijke bronnen des Bijbels. De wormziekte, welke de mijnwer kersbevolking in Westfalen zoo vreeselijk teistert, breidt zich ook uit onder de werk lieden der tot dusver van besmetting be vrijd gebleven groeven. Uit Sorrente wordt gemeld, dat de Vesuvius neiging vertoont tot nieuwe uit barstingen. De middelste krater werpt vloei bare stoffen uit tot op groote hoogte, het geen van lichtverschijnselen vergezeld gaat. Sucei, de bekende beroepshongerlij der, van wien men in langen tijd niets meer vernam, laat zich den 13en Augustus voor 73 dagen in een kooi opsluiten en zal in dien tijd niet het minste voedsel tot zich nemen. Een comité van geneesheeren zal hem bewaken. Te Kleinottweiler, niet ver van Neu- stadt, sloeg gisternacht de bliksem in een danszaal, waar een aantal feestvierenden genoeglijk bijeen was. Vier mannen en een meisje bleven op de plek dood. Wij zien geen kans, en wij hebben er ook geen lust in, wijs te worden uit de vieze Humbert zaak die dezer dagen de rechtbank te Parijs bezig houdt, de attractie is der «nette" dames en den komkommer tijd opkort met lange verslagen. Frederik Humbert, zoon van een oud-minister van justitie, houdt zich evenals zijn vrouw Théróse, in de zaak der miljoenen kalm van den domme. Théièse scheldt daarbij nog alle getuigen leugenaars. Frederik verklaarde dat hij zich met wetten en advocatenzaken niet meer ophield. En met geldzaken ook niet. Hij teekende slechts af en toe de accepten en quitantiesOve rigens deed hij niets dan schilderen en dichtenEn 't gebouw in de ltue de Donai dan, voerde de president hem tegen, dat door u gehuurd was »om er rustig te kunnen schilderen en dichten", wat had u daar dan een telefooninrichting in noodig soms ook voor de stilte? En die in de Avenue evenzoo En bij de vraag naar de anderhalf miljoen die de «Rente Viagèe" schuldig bleef, waarop hij niets te zeggen wist, schoot zijn vrouw hem op eenmaal te hulp met den uitroep«Niemand zal bij de Rente Viagère een centiem te kort komen. En daarvan zullen wij weldra het bewijs leveren." Hun handlanger, de handelsreiziger Romain, was ook zeer gevat in 't liegen. Op de vraag wat hij toch met die kameTS in verschillende wijken der stad doen moest, antwoordde hij schaamteloos dat dit voor zijne vrouwen was. Het «beschaafde" dames- publiek lachte hartelijk omdeze»ui". Wel, voegde hij er bij, ik heb van mijn leven al wel 4 of 5 vrouwen gehad, maar alle mannen hebben er evenzooveel. Emile, de directeur der bank Rente Viagère, is een oude schelm blijkbaar, die de brievenschreef, geteekend «Crawford", en de niet bestaande villa Marcotte verlootte. Waar ligt Marcotte vroeg eensklaps een der rechters aan Thérèse. En voor de eerste maal stond zij beteuterd, en veinsde niet wel te zijn. Ik zal 't later zeggen, zeide zij eindelijk. Maar de Crawfords bestaan en Marcotte bestaat, en de miljoenen bestaan. Uit 't heele rechtsgeding blijkt dat de beschul digden doortrapte deugnieten zijn, maar de getuigen met wie zij zaken deden, weinig minder. En het publiek Bah Men meldt uit Fort-de-France, hoofd stad van Martinique, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag weder een wervelstorm op dit eiland zware verwoestingen heeft aangericht. Verscheiden zeilschepen zijn gestrand en hebben groote averij gekregen. Over de slachtoffers nog geen bericht. Een mededeeling van het Macedoni sche comité, waarin verschillende operaties worden beschreven, zegt dat er 8000 revo lutionairen in Monastir zijn, gewapend met in Griekenland gekochte Grasgeweren. Voorts meldt men dat een geweldige dynamietontpkiffing het grensstation Zibeo- ce, tussctren Vranja (Servië) en Usoub (Bul garije) heeft verwoest. Het dynamiet be vond zich in een koffer die door twee Bulgaren in bewaring was gegeven. De opstandelingen hebben een groote brug van meter hij Gheoghali op de spoorlijn naar Salomki ru de lucht laten vliegen. De schuldeischers van de Rente Viagere, die het slachtoffer zijn geworden van ma dame Humbert's zwendelarijen, valt een buitenkansje ten deel. Zekere madame Roncin die tegen een groot jaargeld drie huizen aan de Rente Viagère had verkocht, is dezer dagen gestorven. De huizen, die fr. 1,200.000 waard zijn, zullen nu worden verkocht en de opbreDgst zal onder de kleino schuldeischers der maatschappij worden verdeeld. Naar men verneemt, is de Russische minister bezig aan de opstelling van een nieuwe wet voor de Joden. De gebeur tenissen te Kisjeneff moeten een diepen indruk op den Tsaar hebben gemaakt en deze zou last hebben gegeven wijzi gingen aan te brengen in de wet van 23 Mei, waarbij de positie der Israëlieten reeds aanmerkelijk werd verbeterd, daar hun de toegang werd vergund tot ver schillende steden, waarin zij tot dusver niet mochten wonen. De Servische regeering heeft de par ticuliere schulden van den vermoorden koning Alexander verevend. Eer. bedrag van f400,000 fr. was daartoe noodig; met het gereed geld, in zijn nalatenschap aan getroffen, en de opbrengst van den ver koop van eenige zaken konden de uitgaven daarvoor worden gedekt. Koningin Draga liet 300,000 fr. na, die aan haar erfgenamen zijn uitgekeerd. In het Verre Westen is het lynchen niet enkel voor de negers voorbehouden, maar nu en dan wordt er ook een blanke het slachtoffer van. Te Asotin in den staat Washington heeft een troep gemaskerd gepeupel een landbouwer, Hamilton ge- heeten, beschuldigd van aanranding en moorden, die in de gevangenis op het voor komen van zijn zaak wachtte, opgelicht en vermoord. Men hing hem midden op straat op aan den draad, die de palen voor het electrische licht verbindt en liet hem daar uitbengelen met een zwarte kap over het hoofd. Te Lissabon, Bari, Messina, Rome en op vele andere plaatsen van zuidelijk Eu ropa zijn gisteren aardschokken waargeno men. In Portugal waren ze hevig genoeg om schrik te verspreiden onder de bevol king, maar er zijn geen ongelukken voor gevallen. Een winkelierster in schoenen te Katowitz, blijkbaar zeer Poolschgezind, was op den inval gekomen, aan al haar klanten een portret van den pas gekozen afgevaar digde Korfanty als toegift op de koopwaar aan te bieden. Maar de Pruisische politie ontdekte toen opeens, dat zij een Oosten- rij ksche was, en zette haar wegens dit politieke misdrijf fluks over de grens. Goes. Zij die verlangen begiftigd te worden met het Eereteeken voor langdurigen dienst bij de schutterij, worden uitgenoodigd, met overlegging van een staat van dienst, waaruit blijkt dat zij gedurende vijftien jaren en langer voor zichzelven in werkelijken dienst zijn geweest en zich aanhoudend onberispelijk hebben gedragen vóór of op 22 Augustus e. k. zich aan te melden ter secretarie der gemeente. Goes. Het kantoor van den gemeente bouwmeester wordt vanaf heden gehouden Korte Kerkstraat A 114. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Waarder, B. v. d. Wal te Waddingsveen; te Hoogkarspel, dr. H. J. v. d. Zee te Beusichemte Bokstel (toez C. M. v. Oosterzee te Nijmegen te Schalzum, E. B. Meijer te Huins te Huizon M. Jongebreur to Jaarsveld. Bedankt voor Zeddam door E. v. Kleffens te Huizutn. Geref. Kerken. Beroepen te Ooster-Nijkerk, W. Weener te Cubaard te Bedum (A), N. IJ. v. Goor te Halfweg; te Stiens, K. v. Dijk, cand. te Blija te Aalten (B), J. J. Berends te Maasland. Aangenomen naar Monnikendam door E. F. Herbschleb te Wildervank. Ds. A. Dekkers hoopt 23 Aug. af scheid te prediken te Veere en 30 Aug. intrede te doen te Anna-Jacobapolder. Ds. N. P. Littooy hoopt 30 Aug. afscheid te prediken te Krimpen aan de Lek en 6 Sept. intrede te doen te Axel (A). Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Edam, F. Pont te Zierikzee. Bedankt voor Harlingen door J. Stellwag te Groede. Roomsch Kath. Kerk. Zaterdag a. s. vieren 0. a. hun zilveren priesterfeest de Z. E. pastoorsW. J. v. Hooff te Oud-Yossemeer, B. P. Mohr te Ovezandeen L. Stolk te Vlissingen. Geslaagd te 's-Gravenhage voor de acte Fransch lager ondorwjjs, mej. M. C. de Korte te Ierseke. Te Middelburg worden voorgedragen ter benoeming tot tijdelijk leeraar aan de burgeravondschool aldaarvoor werktuig kunde, P. W. van Milaan, hoofd eener open bare schoolvoor handvakteekenen, W. K. Kuiler, onderwijzer aan een lagero school voor vakteekenen, E. Bouma, onderwijzer aan de ambachtschool, H. van Diffelen, meubelmaker, J. A. Vervenne, schilder en J. A. L. Bouwmans, onder wijzer aan de ambachtsschool; voor teekenen, P. C. de Does, hoofdopzichter bij de gemeentewerken. Hoeveel jongelui met de akte van onderwjjzer en onderwijzeres in den zak, in Friesland en in de andere noordelijke provincies rondloopen, zich vervelende door de telkens niet gelukkende, veel reiskosten eischende sollicitatiën voor betrekkingen, waaraan een salaris van f 500 is verbonden wij durven het niet benaderen. Jonge dames van kweek- en normaalscholen gaan proeflessen houden in de scholen van afge legen dorpen, om althans te probeeren door dit middel uit te blinken boven 20 of meer eoncurenten. Een onderwijzeres, die reeds 2 jaar in het bezit der akte is en aan de normaalschool bekend stond als een der flinkste leerlingen, ook practise!), is nog niet benoemd en betreurt het besluit dat zij nam, om zich aan het onderwijs te wijden, peinzende over het vraagstuk, hoe treurig hot in de huidige maatschappij gesteld is, die haar tot werkeloosheid doemt, nu zij vol heilig vuur is, om haar schoone taak te aanvaarden. Met de onderwjjzers, wier aantal nog veel grooter is, staat het nog veel ongun stiger. Niets Bestendigs. I. Ik klopte aan de deur van een kluisken Hoe landelijk zag het er uit Het deurken werd weldra geopend, Met krakend en krassend geluid. Een meisje van negentien zomers, Met rozen op 't lieve gelaat, Stond voor mij, bedeesd en bedremmeld, In need'rig maar zind'lijk gewaad. Ik werd door haar schoonheid getroffen Met blijdschap in hart en in ziel Trad ik in het vroolijk vertrekje, Waar 't stralende zonlicht in viel. Oud moedertje zat voor het spinwiel, Hoe lustigjes snorde het wiel Daarbij zong ze een liefelijk liedje, Dat rees uit het diepst van haar ziel. «Ja, zie maar", sprak lachend het oudje «Ik kan het, als vroeger, zoo fijn 1 Het kleedje, waarvoor ik moet spinnen, Zal weldra een bruidsgewaad zijn." Zij lachte on knipte met de oogen, En zag zoo tevreden mij aan, Dat ik met het oudje moest lachen, En niet van heur zijde kon gaan. II. Er waren slechts weinige weken Vervlogen, en ik stond alweer Voor het liefelijk landelijk kluisken, En klopte aan de deur als weleer. Een jonkman van negentien jaren, Met doodsbleek en droevig gezicht Deed langzaam het deurken weer open, En daarna voorzichtig weer dicht. Ik was met zijn smarte bewogen, En 'k deelde in zijn bittere ramp. Ik trad in het somber vertrekje, Slechts spaarzaam verlicht door de lamp. Oud moedertje zat voor het spinwiel, Hoe treurig keek zij voor zich heen En uit haren boezem ontvloden Slechts zuchten en stille gebeen. «Zie" zuchtte de droevige vrouwe Daar ginds, achter 't witte gordijn Ach, 't kleedje, dat 'k eens zat te spinnen, Moet heden een doodsgewaad zijn. Zij pinkte de tranen uit de oogen, En zag zoo weemoedig mij aan, Dat ik met de oude moest weenen, Eu niet van heur zijde kon gaan. (Uit de gedichten van Loveljng.) Zaterdag 15 Ang. Kloetinge, half 5 in Café Tol door dhr. Mudde voor dhr. v. Immerzeel het bouwen van een huis en schuur aan den straatweg. Bestek in 'tcafé. Dinsdag 18 Aug. Middelburg, 4 uur hotel de Zeeuw ver en bijbouwen eener villa nabij Koudekerke. Inl. architect W. J, Segboer Zevenbergen. Woensdag 19 Aug. Middelburg, gebouw van het prov. be stuur le het verbeteren van het kanaal van Gent naar Terneuzen tusschen Drie kwart en het zij kanaal naar de Axelsche Sassing, met het afsluiten van de Axelsche vlakte en bijbehoorende werken. Raming f 667.0002e het maken en stellen van de ijzeren deuren en verdere ijzerwerken ten behoeve van de schutsluis en de keersluis bewesten Terneuzen. Raming f271.500. Donderdag 13 Augustus. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. Verhulst een huis en tuin Ro- naansehe Kade3 pakhuizen Kinderdijk P 120, P 119 en Kuijperspoort. Een win kelhuis Kortedelft G 24 en een huis Lange Geere K 267. Te zien 11 en 12 Aug. 1012 en 2—4 uur. Middelburg verpachting door not. Tak 2 uur in de Vergenoeging voor het Gemeen tebestuur vroongronden, dalen, duinen, enz. Maandag 17 Augustus. Kruiningen, half 12 bij Bierens door not. Prins appels, peren en noten. Vlissingen. Heden nacht zijn hier aan gekomen zeven man van het Fransche lichtschip gestationeerd te Duinkerken, welk vaartuig aangevaren was door een Duitsch driemastschip, dat hen hier landde en naar Antwerpen vertrok om te repa- reeren. De «Victoria Albert" kwam te half zes heden avond alhier ter reede. Middelburg. Op de hofdstede van Kuitaart is door een arbeider van den nieuwen pachter geld gevonden in een bus verborgen onder de paardenkrib tot een bedrag van ongeveer 400 gulden. Kapelle. Dinsdag werd d >or not. L. E A. Liebert voor diverse eigenai en uit verschil lende boomgaarden boomvruchten verkocht. Opbrengst f3264. Er werden zeer hooge prijzen besteed ongev. f5 a f 5.50 per H.L. aan den boom. li URGERLUKR STAND van 1012 Aug. 1903. MIDDELBURG. Getrouwd: A. Din- gemanse 30 j. jm. en C. Jongepier 23 j. jd.J. Vermeulen 26 j. jm. en P. Jonge pier 20 j. jd.A. G. B. Bischoff 29 j. jm. en C. M. Clarijs 24 j. jd. Overleden: J. R. van IJzeren 48 j. vrouw van G. A. de Keijzer; L. Din- gemanse 30 dagen d.S. den Engels man 2 j. en 11 m. d. GOES. Geboren: 11, Christina Catha rina d. v. Gerard Reijerse en Neellje Kousemaker10, Johanna Martina d. v. Johannes Baard en Pieternella Nieuw- dorp 12, Nicolaas z. v. Willem Melieste en Jacoba Sara Schippers. Overleden: 10, Marinus Cornells 8 mnd. z v. Paulus de Dreu en Maatje Landman. GOES, 11 Augustus 1903. De eerstelingen Kroonerwten en N. Win- tergerst waren ter markt, die om het nieuwtje volgens noteering verkocht werden. Voor Karweizaad was men flauw gestemd. Oude Tarwe f6,25 a f6,75. Wintergerst per 100 kilo f7.25 f0.Karweizaad f 10.75 a f 11.25. Koolzaad f8.60 a f0. Kroonerwten f 10.— a f 10.75. Versche Botor f 1.20 f 1.25, mid. f 1.22, aan particulieren fl,30 per kilo. Eieren f3.20 it f3.40, mid. f3.30, aan particulie ren f3.60 de 104 stuks. De aanvoer van boter en eieren was matig. OOSTBURG, 12 Aug. 1903. Oude Tarwe f0.a f0,Nieuwe Tarwe f 6,50 f 8,N. Rogge f 5,40 k f 5,60 N. Wintergerst f 0,f 0,— per honderd kilo. Zomergerst f 0,üfO,per honderd kilo. Haver per 100 kilo f 6,50 k 6,75 Kook- erwten f 0,f 0,Erwten f 0,f 0, Paardenboonen f 6,20 f 6,50 Koolzaad f0,— a f0,-. Waar 't er niet bij staat, is de prijs per H.L. VLISSINGEN, 11 Aug. Boter fl.30 f 1.25 per KG. Eieren f 3.60 per 104 stuks. ROTTERDAM, 10 Aug. Ter graan markt van heden (Maandag) was in binnenlandsche granen de handel als volgtTarwe. Nadat de puikste partijtjes tot hoogere prijzen per heet. van f 7.90 tot f 8.70 waren uitgezocht, kon het overige van den aanvoer van f8.25 tot f 10 per 100 kg. netto worden opgeruimd. Rogge bracht per heet. f 5.20 k f 5.60 op. Haver kwam weinig voor en werd naar kwal. verkocht per 100 kg. van f6.40 tot f7, Koolzaad werd naar kleur, ge wicht en droogte verkocht van f 7 tot f 9.75 per heet. Aardappelen. Brielsche kralen f3.50 k f 4, Geldersche kralen f 2.20 a f2 40, eigenheimers f 1.80 a f2 per heet. Met tamelijken aanvoer en weinig vraag. Zeeuw sche eieren f 3.40 a f 3.60, Overmaasehe dito f3.80 a f 4 de 100 stuks. BRIEFWISSELING. S. en M. B. Ingezonden stukken uit een ander blad worden niet overgenomen. Red. Aan een lezer te Wissenkerke. Uw stuk kan niet geplaatst worden om dat gjj ons uw naam niet zegt. Boven dien ontging u de strekking van bedoeld bericht. Het bevatte een waarschuwing tegen uitdrukkingen als de uwe, en tegen daden die niet strooken zouden met de antire volutionaire, wijl schriftuurlijke opvatting dat alle vorsten, ook zij die ons om wettige redenen niet sympathiek zijn, toch be lmoren geëerd te worden als regenten bij de gratie CodsRed. Heden den 11 Augustus behaagde het den Heete van leven en dood van onze zijde weg te nemen onze innig geliefde dochter, zuster en behuwdzuster LENA PIETERNELLA, in den ouderdom van 17 jaar en 12 dagen. C. PHILIPS E. E. PHILIPSE—van de Kreeice, Kinderen en Behuwdkinderen. Wolfertsdijk, 11 Augustus 1903. Voor de vele bewijzen van deel- ntming, ontvangen gedurende de ziekte en bjj het overlijden van onzen echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader, JAN VER MET Sr., betuigen we onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Wed. J, VERMETNijsse. 's-Heer Arendskerke, 12 Aug. 1903. De Notaris J. W. VERHULST zal op des avonds ten acht uren, op de bovenzaal van de Sociëteit «De Vergenoeging" op de Groote Markt te Middelburg, publiek pre senteeren te verkoopen Te zien daags vóór en op den verkocp- dag, des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 uur, op ver toon van een bewijs van toegang, met verdere inlichtingen verkrijgbaar ten kan tore van genoemden Notaris. Notaris LIEBERT te Kapelle, zal op des namiddags 2 uur in de herberg van M. Korstanje te Wemeldinge, ten verzoeke van den heer J. TRAAS, aldaar, Onder Wemeldinge; Na afloop, ten huize van den verkooper als: DEUREN, PLANKEN, STIJLEN, PANNEN, enz. Alles breeder bij biljetten omschreven. singen. van TIDDO HAAN, Groningen, staan onder controle van Dr. VAN HAMEL ROOS en HARMENS. Ze worden fr. p. p. toegezonden f 1.50 per 1000 stuks, en zijn versch en in verzegelde flac. te bekomen bij HUGO WILLEMSEN, Parapluiefabrikant, Lange Delft, Mid delburg; Mej. de Wed. H. A. SIT SEN, Lange Walstraat I 180, Viis-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 3