N1EUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 133. 1903. Donderdag 13 Augustus. 17e Jaargang. I Bratstr. GHRISTELIJK- HISTORISCH Dienstbode VOGELAAR, land- Id. nskiieclit, vember nknecht of Inecht ïHAGE, Nieuwlani. ctober dknecht KAM, Grypslcerke. Goes d firma A. A. W. does. Kond 7ISSE, Wolfertsdyk. I'6 VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Gemengde Berichten. ilburg. ;ond In een bekwaam :omen voorwaarden. Jkomen bij den heer iL te Oud- Vossemeer ïrsknecht. Kneclit dag 10 uur MDIENST. liddelburg. Zeilm. vm. 4,50r, I11,45 nm. 12,30, f 4,15,5,10, f 5,55 ,15, 10,15. |emise. (Markt) vm. 5,20, 10, nm. f 12,35, 1,20, 15,15, 6,-, 7,- If goederen. feENB.— R00SEND. 0,20 2,3 0,30 2,12 0,38 2,20 '0,50 2,32 1,2 2,44 1,23 3,5 1,32 3,14 1,45 3,37 1,50 3,30 2,5 - 2,26 2,44 1,10 4,15 4,39 4,58 5,20 6,- 6,2 6,15 7,5 8,55 8,13 8,25 8,40 9,1 9,10 9,23 9,27 9,45 1,35 138 ),51 1,24 1,36 1,48 1,56 )5 1,30 4.2 4,12 4,20 4,32 4,46 5,7 5,15 5,28 5,31 5,55 6,18 10,6 6,37 10,19 7,5 10,40 8,15 11,10 8,4311,35 9.3 11,48 9,35 12,5 9,40 12,17 9,42 12,19 9,55 12,30 6,2410,4 12,37 6,5110,27 12,58 7,2 10,38 1,10 7,14 10,50 7,22 10,57 7,32 11,6 1,20 7,30 8,35 6,17 7,20 1,22 1,29 1,38 2,25 2,25 4,- it „SCHELDE" itus. Zater.2210,11,30 Zond. 23 6,30 1,— Maan. 24 7,12,15 Dins. 25 7,30 12,15 Woen 26 8,30 12,15 Dond.27 8,30 12,15 Vrijd. 28 8,30 12,15 Zater.29 8,30 12,15 Zond. 30 7,— 1,30 Maan. 31 8,30 12,15 ichter een datum is het tweede getal *m.) UEG—ZEEEIXZEE. tus. Van Zierikzee. )ins. Voen. )ond. Vrijd. 3ater. 5ond. daan. Dins. Woon. Dond. 7rijd. Sater. Sond. daan. Dinsd. Woen. Dond. Vrijd. later, ond. daand. 11 7,30 3,— 12 7,30 3,— 13 6,30 3,— 14 7,30 3,— 15 7,30 3,— 16 6,30 5,30 17 7,30 3,— 18 7,30 3,— 19 7,30 3,— 20 6,30 3,— 21 7,30 3,— 22 7,— 3,— 23 6,30 5,30 24 7,30 3,— 25 7,30 3,— 26 7,30 3.— 27 6,30 3,— 28 7,30 3,— 29 7,30 3,— 30 6,30 5,30 31 7,30 3,— elk en MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. nge—Verwest, Goes. HUISMANS-KIE SBECET. II. Vreemd toch, dat waar iH practijk en theorie zoo letterlijk alles pleit voor het binden van het kiesrecht aan het huisgezin, zoo onveranderlijk en stoer door de linksche partijen wordt gepleit voor algemeen, dus persoonlijk stemrecht. Is dan niet, ook zelfs voor den eenvou digste die zich rekenschap geven wil van de politieke ontwikkeling van zijn volk de weg als van zelf aangewezen Kan het ook zijn omdat men door alge meen stemrecht terrein hoopt te winnen Een op zich zelf geoorloofde wensch. Im mers ieder eerlijk mensch ziet m zijne overtuiging de beste en wenscht die met alle geoorloofde middelen uittebreiden. Maar hoe het mogelijk is dat men van algemeen stemrecht uitbreiding van invloed voor de linkerzijde zou kunnen wachten, gaat ons begrip te boven. Bij het beperkte stemrecht met hoogen census tot 1887 was de liberale partij oppermachtig. Bij mindere beperking van het kiesrecht en lageren census daalde haar invloed en daar is geen enkele reden waarom het bij voortgaande liberaliteit op het stuk van het kiesrecht anders zou zijn. Onze be volking is in breeden kring nog steeds een geloovig volk. Vooral in de lagere kringen openbaart zich nog steeds in toenemende mate zelfs een voortbouwen op het oude fondament van geloof en open baring. Het gaat bij ons precies als in Duitsch- land. De partijen des geloofs worden eer sterker dan zwakker. De partijen van het ongeloof schijnen sterker te worden, maar het is schijn, meer niet. Het is opschuiven. De heeren en dames van vroeger, tot de liberale part ij behoorende, gaan hooger op, en worden vergezeld door de lagere klassen des volks, waar ongeloof en onte vredenheid reeds lang wortel schoot. Zij worden georganiseerd door Troelstra en Domela Nieuwenhuis, en schijnen een in drukwekkende macht. Maar voor ze in onze Tweede Kamer zoo talrijk zijn als de liberale partij voor 1837 zal er nog heel wat water door de Schelde loopen. En toch die macht moet hun verzekerd zijn willen ze tot invloedrijken arbeid in staat zijn. De liberale partij gaat den weg der con servatie op. Die breede phalanx van conservatieven voor korte jaren zetelende op het Binnen hof is tot 0 gedaald. Van Reenen en Van Lijnden, Heemskerk en Corver Hooft, de Casembroot en Wintgens, Insinger en Van Foreest, allen zijn verdwenen. En ae li beralen Van Rees en Verniers Van der Loefl, Conrad en Dnllert, Fransen van de Putte en de Roo van Alderwerelt, Van Houten en Van der Feltz, ook deze gin gen heen. Slechts enkelen met een Mees en een Borgesius houden do wacht bij het oude vaandel. Straks is de oude garde der Unie-libe ralen heengegaan, en algemeen stemrecht zal dan de gedunde of verdwenen rijen moeten vullen. Indien het niet was om het onpractische revolutionaire beginsel dat in algemoen stemrecht schuilt, ieder antirevolutionair zou met beide handen algemeen stemrecht, met het stemrecht voor vrouwen incluis, aangrijpen, vertrouwende daardoor profijt te halen. Onbegrijpelijk is het van vrijzin nig-democratische zijde algemeen stemrecht te hooren bepleiten als een soort politieke Pinkpillen, goed voor alle maatschappelijke kwalen, en van socialistische zijde te hoo ren voorstellen als het beste middel om het klassenbelang der arbeiders te bevor deren. Zal algemeen stemrecht een verjongings kuur brengen voor ons politiek leven, andere partijgroepeeringen doen ontstaan? Maar Amerika, Zwitserland, Frankrjjk en Duitschland dan, de landen van hot algemeen stemrecht, vertoonen die sinds de invoering een gewijzigd politiek beeld Bleven niet overal, behalve in Amerika, waar andere overwegingen gelden, de par tijen van geloof en ongeloof tegenover el kander staan, en wijzigde er in de centra wel iets? En de theorie der socialisten, dat de arbeiders bij algemeen stemrecht baas zouden zijn. Leert ons dat de ervaring? Neen de arbeiders zijn door het algemeen stemrecht evenmin de baas geworden in Duitschland als ia Zwitserland, in Amerika evenmin als in Frankrijk. Een enkel industrieel district geldt niet voor 't geheel. Nergens ter wereld heeft het algemeen stemrecht bewerkt dat ééne klasse de baas was. En dit gelukkig verschijnsel, waardoor geen oogenblikkelijk profijt te halen is, pleit te meer voor het leggen van een vas ten en goeden band tusschen huisgezin en politiek door hethuismanskiesrecht. 12 Augustus 1903. Aan onze lezers die de Kunst beminnen en in dit reisseizoen onze residentie moch ten bezoeken zij herinnerd dat het Museum Mesdag, onlangs door den eigenaar aan het Rijk geschonken, ter bezichtiging open gesteld is. Bedoeld Museum is te vinden in de Laan van Meerdervoort. Het Museum verdient met piëteit be zocht te worden. Beleedigend voor de schoone Kunst zoowel als voor den vader- landslievenden eigenaar zou een bezoek aan deze instelling als aan eene verzameling rariteiten zijn. Hier spreekt het beste uit ons land- en zeeleven. De oude Kunst in het Mauritshuis en de hedendaagsche Kunst in het Museum Mesdag. Indien het onmogelijk is- deze schatten te zien met kennersoog, men zie ze dan toch voor 't minst met belangstellend oog, en waardeere dankbaar dien nationalen rijkdom. Ia i an opzicht is het jammer dat de liberalen in 1901 niet aan het roer ge bleven zijn. Reeds in 1897 en daar bevorens had men in alle partijen werkliedenpensionee- ring wenschelijk geacht. Maar toen gelijk nu er was geen geld in kas. In 1897 stond pensioneering van den werkman op het program der liberale groe pen, doch er werd niet bij gezegd hoe aan het geld te komen. Ons Program sprak er ook van, doch wees tegelijk den weg om aan het geld te komen. En nu zaten ze in 1901 met de handen in het haar. Waren zij in de meerderheid gebleven dan was de aandrang om werkliedenpen sioen te sterker geweest, en de verlegen heid der regeering te grooter, dewijl zij niet zou geweten hebben uit wat deze groo- tere uitgaaf te bekostigen. Nu oefent men aandrang uit op het nieuwe ministerie. Doch billijk is dit niet. Zonder tariefverhooging geen werklie denpensioen. Dat schijnt de waarheid. Meerdere en hoogere invoerrechten, dat is de weg voor de Regeering om de ge- wenschte pensioneering mogelijk te maken. Door directe belasting kan men niet meer krijgen dan nu reeds inkomt. En pensioen is zonder Staatsbijdrage, bij den tegenwoordigen staat van het leven een voudig onmogelijk. Geen geld, geen Zwitsers, geldt ook hier. Wij hadden wel eens willen zien hoe een kabinet-Pierson zich tegenover dat vraagstuk zou gehouden hebben. Wat echter niet wegneemt, dat nu het kabinet-Kuyper dit struikelblok vond op zijn weg, wij hopen en verwachten dat het dit zal weten te verwijderen. Kan deze quaestie niet opgelost in deze periode, dan in een volgende. Maar dan met aansluiting aan de lijn van zijn liberalen voorgangerHooger invoerrechten, niet uit beginsel, maar uit nood. De sociaal democraten hebben tijdeDS de „algemeene" werkstaking onbetrouwbare leiders gehad. Troelstra gewaagde in de Kamer van een ton per week uit Engeland voor de beweging toegezegd. De mededeeling bleek op een vergissing zullen wij nu maar zeggen te berusten. Spiekman zei te Rotterdam dat 't zoo goed stond met de beweging, terwijl hij wist dat zij overal aan het verloopen was. Yan Emmenes had in de vergadering die tot staken besloot meegedeeld dat de „gravers en baggerlieden" die mededen 700 man sterk waren. Het bleek nu dat hun organisatie slechts 80 man telt. Voor hun aandeel in de gezamelijke schuld aangesproken, voor elk man idem zooveel, kwam de „vergissing" uit. Natuurljjk de 80 weigerden voor zich en de overige 620, die niet bestonden, te betalen En dan durft dat Volk nog maar aldoor oordeelen over de waarheidsliefde harer tegenpartij De heer De Waal, hoofd eener christe lijke school te Kampen, is door H. M. de Koningin benoemd tot directeur der open- lare normaal-lessen aldaar. Deze benoeming, die buiten sollicitatie om moet geschied zijn, heeft, (het klinkt aardigde ontstemming gewekt, niet der liberale pers, welke over het algemeen met grootmoedige gelatenheid de vergeving van dergelijke baantjes langs zich heen glijden laatmaar en dit eert haarjuist van de antirevolutionaire pers. Een dier bladen noemt het de Christe lijke onderwijzers in verzoeking brengen. En andere zijn het er mede eens. Wij voor ons bezien de quaestie uit een eenigszins ander oogpunt. Wij kunnen ons voorstellen, indien de minister Kuyper voor al dergelijke betrek kingen slechts liberalen voordroeg, dat vele Chr. Onderwijzers zouden uitroepenNu hebben wij een antirevolutionairen minister en nu worden ivij toch maar aldoor ge passeerd, en krijgen onze openbare collega's toch nog, gelijk van den beginne, al de mooie baantjes. De minister doet derhalve wijs, en is zedelijk verplicht ook in die kringen naar de meest geschikten te zoeken, het aan de consciëntie der benoemden zeiven overla tende of zij een dergelijke benoeming al dan niet mogen aannemen. Ia dien geest heeft het Kamerlid' Kuyper zich in de Kamer meermalen uitgesproken laatst nog in een debat met minister Goe man Borgesius. Uit geen enkelen der bevoegde kringen mogen de benoembaren geweerd worden, zal niet het desbetreffend grondwetsartikel „elk Nederlander voor alle betrekkingen verkiesbaar" een doode letter worden. De Waal mag evengoed tot directeur eener Rijks-normaalinrichting benoemd worden; als De Ridder tot curator der Leidsche UniversiteitWirtz tot schoolop ziener; en Schuurmans Stekhoven tot in specteur van 't geneeskundig staatstoezicht. Meenen zij dat door hun optreden de eere Gods, het Christendom, het waar achtig volksbelang gediend worden, Gods Woord zich niet verzet, en de consiëntie vrij blijft, wel, dan nemen zij aan. In 't tegenovergestelde geval bedanken zij. Wij voor ons wenschen gaarne als onze meening uit te spreken, dat in al deze benoemingen een groot gevaar schuilt voor de betrokken personen, voor de vrijheid van het onderwijsvoor den invloed onzer beginselenvoor de kracht van onzen strijd en voor de onbevangenheid der strijders. Dit geldt voor alle benoemingen en op treden onzer mannen, van den geringsten wethouder tot den machtigsten dienaar der Kroon. Wie deze hooge dingen zoekt, moge het vooral doen met vreezen en bevenen wie het wèl meent met hen, zal hen ge denken in den gebede, al die hoogere en lagere titularissen die hunne roeping om een zoutend zout en lichtende kaarse te zijn, zagen uitgestrekt tot kringen waarin tot nog toe Geloof en Christendom werden geweerd of eigenaardig buiten de orde bleven. Een tijd geleden meldden wij van de vreeselijke ontdekking die de officier van justitie te Batavia op Deli deed. Hij was door de regeering uitgezonden om een onderzoek in te stellen naar de juistheid der verschrikkelijke feiten door mr. v. d. Brand in zijn bekende brochures ten aanzien van de koelie-mishandelingen aldaar aan het licht gebracht. Mr. Rhemrev ontdekte daar de verblijf plaats van een koelie, die op de onderne ming St. Cyr, in het hart van Deli, op anderhalf uur afstand van de hoofdplaats wegens een klein vergrijp zoodanig was mishandeld, toegetakeld en geëlectriseerd dat zijn opneming in het hospitaal te Medan noodzakelijk was- De man die deze gruweldaden pleegde was, blijkens bericht in de Indische bladen, de administrateur Kufahl, die tevens rech ter is, en lid van den landraad te Medan. Nog verneemt men dat Saint Cyr een winstgevende onderneming is, en dat het Bestuur van al deze handelingen niets wist. Gevolg onder anderen hiervan dat de koelie's die van dergelijke mishandelin gen getuigen zijn, niet durven klappen nit de school. De duizenden bij duizenden koelie's op deze verschillende ondernemingen werk zaam, leven derhalve de geschiedenis op St. Cyr bewijst het! ineen toestand van volslagen rechtsonzekerheid. Zij worden door gewetenlooze assistenten en administrateurs geëxploiteerd evenals in de bloeijaren der Oost Indische Com pagnie, met geen andere bedoeling dan om de directies spoedig en zeker rijk te maken of ook om, wanneer de zaken niet voorspoedig gaan, hen zoo lang mogelijk financiëal op de been te houden. Willekeur, winzucht, waarheidIn deze drie woorden beginnende met een W, ligt de wereld van wee, waarin deze arme slaven hun ellendig bestaan schijnen te moeten voortsleepen. Nu eerst ziet zeker wel een ieder, welk een goeden dienst mr. v. d. Brand met zijn bekende door Wormser uitgegeven, geschriften land en volk, den armen koelie- slaven en het recht bewezen heeft. Dat de oogen, thans open gegaan, open blijven Een volk dat tegen dergelijke schande lijkheden niet toornt, zou het wraakgericht over zich voltrekken, van den Heere Zebaoth, die het geroep der ellendigen hoort. Dat de. regeering hier recht doe, niet terugdeinzende voor hare zware taak. Hieraan hangt de goede naam der Ne- derlandsche natie, de kracht van ons na tionale volksbestaan, de eere Gods! Gerechtigheid toch verhoogt een volk, maar de zonde is een schandvlek der natiën. Onder de rijke verzameling legenden ons door de Middeleeuwen nagelaten is er eene, schooD, maar weinig bekend. Die legende is verbonden aan het vaan del der Hunnen, de oude bewoners van Drenthev Dat vaandel vertoonde een kat, spelende met den wereldbol op een rood veld. En de legende die zich daaraan vast knoopt is deze Attila, de beruchte „geesel Gods" iu de Middeleeuwen vertoefde eens in de tent van zijn oom Rugila. Hij had daar een ban gen tweestrijd door te maken. De wereld lachte hem toe met haar macht en glorie en de Kerk van Christus had voor hem bekoring door hare prediking van liefde en genade. Hij wist niet wat hij doen zou: grijpen naar vorstenroem of leunen op den pelgrimsstaf. In het oogenblik zijner ziele-worsteling kwam een kat de tent binnen, bet dier spriDgt dartel van stoel op tafel, grijpt uit den voorraad der kroonsieraden den rijks appel en speelt er mee naar hartelust. Attila zag hierin een openbaring van zijn levenslot. De strijd was voor hem beslist. De goede, heilige geest van Christus week van hem en hij besloot te leven voor de wereld, te steunen op zijn zwaard en te spelen met de aarde en het aardsche, gelijk het redeloos dier had gespeeld met het symbool van wereldsche grootheid en macht. Tot zoover de legende die geen toepas sing van onze zijde behoeft. Zij spreke voor zich zelf! Onze Middelburgsche Corresp. schrijft In zomerweelde lag Domburg daar, om ringd met een krans van duinheuvels, ge kroond met villa's, en daar beneden het groene, uitgestrekte bosch. Alles is overdekt met bloemen, want het zal van daag bloemen-corso zijn. En daar hebben de Domburgers en hunne talrijke zomergasten, geen plaats in een hotel, geen pension is ledig zich op gespitst. Alle voertuigen in Middelburg present zijn den Noord weg opgereden, en der fietsen is geen einde. Inwoner en vreemdeling wedijveren om tegenwoordig te zijn op dezen Domburg- schen feestdag, die door zonneschijn en kleurigen bloementooi tot de moderne feest dagen, vervangende de antieke kermissen, kan gerekend worden. Men schrijft ons uit Middelburg. Op uitnoodiging brachten wij dezer dagen een bezoek aan de Christelijke Bewaar- en Voorbereidingsschool aan de Bree alhier, die hare voltooiing nadert en, zoo er niets bijzonders tussehenbeide komt, op Maandag 17 Augustus, a. s., des namiddags 2 uur, feestelijk in gebruik zal worden genomen. De school bestaat uit twee flinke lokalen, die van den aanvang -af dienst moeten doen. Bovendien biedt een derde lokaal behoorlijke ruimte tot berging van klee- dingstukken en bij ongunstige weers gesteldheid voor het spel der kleinen. Bij mooi en droog weder zal de jeugd zich vermaken op eene ruime speelplaatsKrui- wagentjes en schopjes zijn in voldoend getal aangeschaft-. Ook voor 't spel in de speelkamer kocht 't Bestuur de noodige speel- of werktuigen. Naar 't ons voorkomt, heeft men bij 't bouwen op voortreffelijke wijze zijn voor deel gedaan met de vorderingen in zake luchtverversebing en verdere eischen der gezondheidsleer. Uit hygiënisch oogpunt is de school boven onzen lof. De heer G. H. Vertregt, die het bouwplan ontwierp en uitvoerde, heeft eer van zyn werk. Boven de school is eene goede woning voor een klein gezin, dat met de zorg voor den dagelij ksehen schoonmaak zal belast worden. De school is toegankelijk voor kinderen van eiken stand en religie. Natuurlijk worden het onderwijs en de opvoeding door het Hoofd der school en de beide helpsters gegeven in overeenstemming met den geest der Vereeniging en den naam der school. Aan de Bewaarschool is verbonden eene avondschool voor nuttige handwerken. Deze avondlessen zijn ook voor ieder toeganke lijk en worden gedurende 5 dagen per week van 57 uur gegeven. De gemeenteraad van Zaamslag be paalde dat de jaarlijksche paarden- en vee markt voortaan zal gehouden worden den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1