ai CL A MBS. Gemengde Berichten. Van mond tot mond. LANDBOUW, in Franche Comté (Frankrijk) een ge denksteen is onthuld met een inschrift dat in het Hollandsch vertaald aldus lnidt »Alhier weid op 18 Maart 1502 geboren Philibert de Chalon, Prins van Oranje, Kapitein-Generaal van het leger van Keizer Karei V, gesneuveld op 3 Augustus 1530 te Gaviana, nabij Florence". Eet Dagblad herinnert er aan, dat Hen drik III van Nassau-Dillenburg, bij den dood van zijn vader Johan V het graaf schap Vianden, de baronie van Breda, het markgraafschap Antwerpen en andere be zittingen in Brabant erfde. Bovendien werd hij in 1505 bekleed met de Stadhouder lijke waardigheid in Gelderland; in 1517 ook in Holland en Zeeland. Na dé verheffiDg van Karei II als Keizer van Duitschiand, de Vijfde hield deze Vorst een kort verblijf te 's-Graven- hage, teneinde aldaar orde te stellen op het bestuur. Nog is aan den vijverkant van het Binnenhof een gedeelte zichtbaar van den gevel van het gebouw, waar Keizer Karei toenmaals verblijf hield, naar hem het Keizershof geheeten. De Keizer be noemde zijn vriend Hendrik van Nassau tot kapitein-generaal in drie gewesten. Hendriks tweede echtgenoote, Claude van Chalon, schonk hem te Breda een zoon, René, die zijn oom Philibert opvolgde als Prins van Oranje. Zoodoende kwam het Prinsdom Oranje, gelegen in het Zuidoosten van Frankrijk, in het tegenwoordige departement Vaucluse, aan het Huis van Nassau. In 1177, bij den dood van Ramboud IV, was het Prins dom overgegaan in de linie der graven van Rouxde dochter van Raimond V, uit dit Huis, bracht Oranje over in het geslacht van haar echtgenoot, Jan van Chalon. De laatste Piins dezer linie, Philibert, sneuvelde in 1530 te Gravinana, nabjj Florence, aan het hoofd van het leger van Karei V. Hij zou na de verovering dezer vesting in het huwelijk zijn getreden met Katharina de Medecis, later Koningin van Frankrijk. Philibert had middelerwijl het Prinsdom Oranje vermaakt aan zijn voormelden neef René van Nassau, die zoodoende optrad als hoofd der vierde linie van het Huis van Oranje. René huwde Anna van Lotharingen, en sneuvelde in 1544. Aangezien hij geen kinderen naliet, kwam het Prinsdom Oranje aan zijn vollen neef Willem, bijgen. den Zwijger, den broeder van Graaf Jan van Nassau. Bij overgang van den naam en de titels van het Prinsdom Oranje na den dood van den grooten Koning Stadhouder Willem III in 1702 aan Jan Willem Friso, gesproten uit de lijn van graaf Ernst Kasimir van Nas- sau-Dietz, den zesden zoon van Graaf Jan den Ouden of van Nassau, klimmen de naam en den titel van Hare Majesteit de Koningin als Prinses van Oranje, recht streeks op tot voormelden Prins Philibert van Chalon. Allo hol en tering. Op het 9de intern, congres tegen het alcoholisme hield dr. Legrain een rede over Alcoholisme en tuberculose, waarin hij betoogde dat het eerste de wegbereider is voor het laatste, doordat het door alcoholi sche dranken verzwakte lichaam zijn weer standsvermogen heeft verloren en dus vrij spel geeft aan de vernielende werking der bacillen. Dr. Forel was het hiermee vol komen eens, blijkens de volgende aardige opmerkingLangen tijd heeft men de tu berkelbacil als het groote gevaar beschouwd en er dan ook geducht jacht op gemaakt. Dat canaille laat zich echter maar niet uit roeien. Het zweeft door de luchten wordt door vliegen, vlooien en allerlei andere dieren meegebracht. Daar komt bij, dat ze zoo hinderlijk klein zijn. Zelfs bij 300-vou- dige vergrooting kan men ze ternauwernood zien. Kan men zich aldus niet van hen ontdoen, dan is het maar het beste, hun den voedingsbodem te onttrekken. Een gunstige bodem in het menscheljjk lichaam wordt gekweekt door slechte, overbevolkte woningen, slechte voeding, syphilis, maar vooral door het alcoholisme. Onthouding en een hygiënische levenswijze zijn dus noo- dig, om te maken dat wij niet langer door de bacillen, doch de bacillen door ons ver teerd worden. Hij zelf had wel al een pond bacillen in zijn lichaam gekregen, zonder er ooit het geringste nadeel van te hebben ondervonden. Het papier wordt, vooral in Amerika, gebruikt tot allerlei doeleinden, waarvoor het bij den eersten oopopslag geheel onge schikt schijnt. Te Springfield fabriceert men melkflesschen van papier, de grond stof is zoo bereid dat zij geen vloeistof doorlaat, en zoo goedkoop dat men de liessehen na gebruik gerust wegwerpen kan. Te Dessau bestaat een fabriek van papieren pantoffels, deze zjjn zoo goedkoop dat de hotelhouders ze ter beschikking der gasten stellen, die ze, na gebruik, kunnen meenemen. Zelfs geheele huizen worden van papier gemaakt. Een Rus heeft te New-York zulk een huis gebouwd en te Savinowka, in zijn vaderland, doen opzetten. Dit huis kostte 8000 roebels en heeft 16 vertrekken. Een koopje is 't dus niet, maar de bouw meester verzekert dat het duurzamer zal zijn dan een van berg- of baksteen. In Noorwegen bouwde men een papieren kerk die duizend personen bevatten kan, en een papieren toren heeft. De klokken in den toren zijn zegt men niet van papier, en de leer in de kerk verkondigd is niet modern 1 Een aardig gevonden chronicum. DeCIMo plo regnante eCClesIa fLoreat. (Dat de Kerk bloeie onder het bestuur van Pius den Tiende.) Residentiebode. De Pausen die tot hiertoe in de jaren 3 gekozen werden, leefden niet lang daarna. Leo V 903—903. Johannes XVIII 1003 1003. Benedictus XI 13031305. Pius III 1503-1503. De Paus is niet de zoon van een werk man, maar van een deurwaarder. Zijn moeder stierf tien jaar geleden. Hij heeft een broeder, die vroeger bij de Italiaansche karabiniers diende en thans wijnhandelaar te Mantua is, en vier zusters, van welke de jongste getrouwd is met een herbergier te Riesi, geboorteplaats van den Paus, de twee oudsten Maria en Rosa te Ve netië bij hem inwoonden, en de derde ge huwd is met den koster der kerk te Sal- zano, waar de Paus in 1867 pastoor was. De pogingen van positief christelijke, Ned. Hervormde zijde om in Zeeland christeljjke werkliedenvereenigingen op te richten hebben tengevolge gehad dat te Arnemuiden een vereeniging is opgericht die niet Patrimonium heet, doch wel Pa trimonium doetdat op enkele plaatsen waar, hetzij een Patrimoninm-afdeeling, hetzij een chr. vereeniging met even bree- den grondslag bestond, geen zaken te doen warenen op vele andere plaatsen een chr. Hervormde vereeniging tot stand kwam. Wij hopen dat er van de nieuwe ver- eenigingen kracht uitgaen dat zij naast Patrimonium broederlijk zullen samenwer ken totdat zjj ineensmelten, hetgeen, naar onze meening, en gelet op den nood der tijden, slechts een quaestie van enkele ja ren is. Geljjk wij een vereeniging gekend heb ben voor Christelijk Nationaal Schooien- onderwjjs, door christenen uit alle kerken ge steund, zullen wij ook eenmaal een vereeni ging voor alle Christelijk Nationale werklie den krijgen, waarin Patrimonium en Werk mansbond enz., zi) 't ook al in den beginne federatief, zullen saamwerken en saam strijden tot behoud van het Vaderlijk Erfdeel. Vaderwaar is uw zoon Dominé Oberlin in 't Steinthal aldus las ik in een Duitseh blaadje, en ik meen, dat 't in deze dagen niet ongepast is, dit stukske onder de aandacht onzer lezers te brengen dominé Oberlin kon door de uitgestrektheid van zijn arbeidsveld, waar toe vier kerkdorpen behoorden, de leden zjjner Gemeente niet zoo dikwjjls bezoeken als hjj wel gewild had. Daarom kwam hjj op 't denkbeeld hun af en toe te schrijven. In één van zijn brieven bindt hij met den aandrang der liefde den ouders de zorg voor hun kinderen op 't hart. Wat Oberlin 29 Mei 1803 aan de vaders in zijn Ge meente schreef, moge ook thans nog vrucht dragen. Zie hier den inhoud des briefs »En de Heere zeide tot Kaïn »Waar is Habel, uw broeder Hij zeide »Ik weet 't nietben ik mjjns broeders hoeder »De Heere sprak tot Kaïn»Waar is Habel, uw broeder O, mochten onop houdelijk deze woorden in de ooren van alle ouders weerklonken Vaderivaar is uw zoon? Vaders van Belmont, vaders van Bellefosse, Waldbach, Fondai en Zoll- bach (de dorpen in 't Steinthal laat onze lezers er hun eigen woonplaats voor in de plaats stellen Vert.)Vader, waar is uw zoon In welk dorp, in welk huis, in welk gezelschap Hoe houdt hij zich bezig Het betaamt u, bij dag en bij nacht, op den Zondag even goed als op de werkdagen, waar gjj ook zjjt en wat gij ook doet, op deze vraag antwoord te kunnen geven. Gjj zjjt de hoeder, de op ziener uwer kinderen, en waar zij zich bij hun werk of bij hun uitspanningen en ver maken bevinden 't is uw plicht, over hen te waken en hen te leiden. »Doet 't, doet 't van nu aan, met zorg vuldigheid, waakzaamheid en ijver, met ernstig, stil gebed, dat God u uw vroegere zorgeloosheid moge vergeven en uw zonen verlossen van de zonden en de gevaren, waarin uw nalatigheid, uw gebrek aan vaderljjke waakzaamheid hen wellicht ge stort hebben. Dit is de wensch van uw vader en zielzorger Joh. Fr. Oberlin." B. K. W. Onze meeste Lezers zullen, naar we hopen, dezen ijverigen, vromen predikant wel kennen, die in de kracht zijns Gods, de woestijn van 't Steinthal in de Vogesen, herschiep in een paradijs. Johann Friedrich Oberlin werd 31 Augustus 1740 te Straatsburg geboren en overleed 1 juni 1826 te Waldersbach, in 't genoemde dal. Zoo ver is het reeds gekomen door de treffende gevallen van ongehoopte genezingen die bekomen zijn door een regelmatig ge bruik der Pinkpillen dat de ware vrienden ze zich elkander aanbevelen. We laten hieronder de raadgeving volgen die de heer J. H. Boers, wonende te Breklenkamp aan een zijner vrienden, nameljjk den heer B. Hofste gegeven heeft. Genoemde persoon De Heer Hofste, volgens portret. woont niet meer in ons Vaderland, maar woont thans in Lage Pruissen graafschap Bentheim. Gewoonlijk zeggen wij, als wij nog een oud Hollandsch spreekwoord mogen gebruiken>Het is beter een goede buur, dan een verre vriend". Maar hier in dit geval is het juist het tegenovergestelde want zijn verre vriend, namelijk de heer Boers heeft hem een goeden raad gegeven. De Heer Hofste had lange jaren gesukkeld aan een ziekte, die men om zoo te zeggen geen naam kan geven, hjj had al tijd een vermoeid en onaangenaam gevoel gepaard gaande met moe deloosheid en alle lust tot werken ontbrak hem, het was wonderbaar te bemerken, dat na het gebruik van slechts één doos de heer Hofste reeds eenige ver betering ondervond, wel een bewjjs dat zij onmiddelljjk op het bloed gewerkt hadden en thans, na het gebruik geregeld voort gezet te hebben, gevoelt bij zich veel krach tiger dan voorheen, het is als of hij een nieuw bloed door zijne aderen voelt stroomen. De heer Boejs schrijft ons, ik heb de machtiging van den heer Hofstede bekomen dat U in het belang der lijdende mensch- heid zijne ware genezing moogt bekend maken. Zoo er nog twijfelaars bestaan dat zij zich tot mij wenden en met genoegen zal ik hen schriftelijk of mondelings in oprechtheid het bovenstaande bevestigen. Datdelg'ders aan bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, zoowel bij man als vrouw en de huismoeders voor hunne jonge dochters en jonge zonen niet meer aarzelen, want hier is thans het middel dat aan hunne zorgen en gewenschte voldoening zal geven. Prijs f 1,75 de doosf 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bijJoh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijg baar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. Kunnen hiermede ook anderen niet hun voordeel doen Volgens de statistieken, die in den laat- sten tijd gemaakt zijn van het gebruik der verschillende meststoffen in ons land, wor den er in de kleistreken van ons land betrekkelijk zeer weinig kalimeststoffen gebruikt. Toch is er in die streken gaan deweg een stijging op te merken. Er bestaat een zeer grondige reden voor het grootere gebruik van kalimest in zand- en veenstreken. Het is immers een bekend feit, dat de grove zandgronden veel armer zjjn aan kali dan de fijne kleigronden en aangezien de kali een noodzakelijke voe dingsstof is van alle landbouwgewassen, zoo is het duidelijk, dat men door bemes ting dit gemis aan kali wil herstellen. Doch ook voor het gebruik van kali meststoffen, zooals chloorkali, patentkah enz. op ite'gronden bestaat in den laatsten tjjd een motief. Het veelvuldige telen van knol- en hakgewassen ontneemt den bodem een groote hoeveelheid der oplosbare kali, waarvan de voorraad, ook in kleigronden, veel geringer is dan men gewoonljjk wel vermoedt. Nu treedt langzamerhand weer wel een gedeelte der voorradige oplosbare kali in oplossing, doch in vergelijking met wat gewassen, zooals uien, aardappels, sui kerbieten, manqelwortels, rapen enz. noodig hebben, is deze hoeveelheid zoo gering, dat elke directe kalibemesting een aanzien lijke vermeerdering van den oogst tenge volge heeft. Dit is dan ook in de laatste jaren in de kleiprovincies van ons land gebleken. Ik wil u eenige uitspraken mededeelen van de proefnemers naar aanleiding van in de laatste jaren gedane bemestingsproeven op klei, in de hoop, dat ook anderen met de resultaten dezer proeven hun voordeel zullen doen. lo. Naar aanleiding van een proefveld op middelmatigen zwaren kleigrond, te Sint Annaland met aardappelen in 1901, schrjjft de rijks-landbouwieeraar»Waar aan de bemesting een kalimeststof werd toegevoegd, werd de winst veel grooter. Hieruit volgt, dat de grond behoefte had aan kali." 2o. In het zelfde jaar schrijft de land- bouwleeraar van Groningen naar aanleiding van een proefveld te Middelbert ook op aardappelen»Aan kali was dus het meest behoefte verder is nog op te merken, dat weglating van de kali niet alleen de opbrengst, maar ook het zetmeelgehalte deed verminderen. 3o. In het jaar 1902 schrijft de land- bouwleeraar van Friesland naar aanleiding van proefvelden te Beetgumermolen: »Men heeft waargenomen, dat door het telen van veel kalirijke vruchten ook kleigrond ten slotte dankbaar voor een fe/fbemesting kan worden .Het komt me voor, dat het ver schijnsel op het proefveld waargenomen, aan deze omstandigheid moet worden toegeschre ven. Van 18921902 zijn niet minder dan 9 hakvruchten verbouwd en juist deze vruchten halen zeer veel kali uit den grond Er is veel meer kali door de verschillende oogsten aan bodem ontrokken, dan de stalmest kon opleveren. Volgens mijn meening moet de uitkomst op dit proefveld verkregen aansporen om deze zaan nader en op meer plaatsen te onderzoeken. In Friesland toch worden, zooals bekend is, in verschillende streken zeer veel aardappelen verbouwd, terwijl er ook vrjjwat suikerbieten geteeld zijn. De mogelijkheid bestaat dus, dat de grond ten slotte te weinig kali bevat of zal gaan bevatten. 4o. Naar aanleiding van proefvelden in Zeeland in 1902 op uien, aardappelen enz. zegt de landbouwleeraar aldus a. »De kalibemesting is zeer loonend geweest en kan, waar aardappelteelt inten- siof gedreven wordt, zeer aanbevolen wor den.» b. »Do bemesting met kali heeft goed gewerkt; het blijkt, dat de grond aan kali behoefte had. De bemesting met kali ver dient dus aanbeveling.« c. »De kalibemesting heeft prachtig ge- werkf.« Ziedaar eenige uitspraken, die moeten nopen tot zelfonderzoek. Onze Middelburgsche corresp. schrijft: Een vriendelijke zonnestraal valt in onze straten, op onze velden en weiden, en schenkt aan alles wat ons omringt een tint, een herderheid in dezen zomer zoo weinig aanschouwd. De wind kon maar niet tot stille komen en de wolken niet tot rust, en de regen knetterde in straten en op velden en wekte ons des nachts door zijn eentonig en mis troostig geruisch. Hier en daar zag men zich verplicht het hooi op te visschen en het snijden van het koren is, tegen gewoonte, verschoven tot na Middelburgsche kermis. Want hoe diep onze oude jaarmarkt in de volksoverlevering is ingedrongen, kan men iederen dag opmerken. Men rekent er mee als met een hoogtijd, 'tls een stuk van den kalender waarbij men geen almanak behoeft te raadplegen. Voor of na Middelburgsche kermis is een tijdaan wijzing door iedereen verstaan en dadelijk begrepen. En nu schijnt de zon vroolijk over de, nog altijd in viy grooten getale opgekomen Walchersche en Provinciale feestgenooten, versterkt door een deel onzer Belgische naburen, en het bleeke maantje licht in den avond over een woelig tafereel, samen getrokken op onze Markt, en wandelende in vetten nevel en minder frissche lucht, bij beurten etende en drinkende en min neliedjes zingende. Te Goes is opgericht de naamlooze vennootschap „Goesche Courant" welke ten doel heett de voortzetting, geheel op den zelfden voet en op dezelfde wijze, van de thans bestaande Goesche Courant. Tot com missarissen zijn benoemd de heeren J. Fransen v. d. Putte, J. F. Mulock Houwer en Jos. Risseeuw en tot directeur-hoofd redacteur de heer R. 6. Rijkens. Bij beschikking van den M. v. O. dd. 1 Augs. 1903 is aan den milen. soldt. 1. 1897 P. Wolse van Kortgene, voor dit jaar eene vergoeding toegekend van f 16, teneinde te voorzien in de behoeften van zijn gezin, gedurende den tijd dat genoemde milicien voor herhalingsoefeningen onder de wapenen is. De bjj het 3e regiment aangestelde luitenants J. C. M. Simon Thomas en E. A. van Poelvoorde, van de koninkl. mil. academie, zijn ingedeeld, eerstgenoemde bjj de le Compie 2e Batn. te Middelburg in garnizoen en laatstgenoemde bij de 2e Compie 4e Batn. te Vlissingen in gar nizoen. De luitenant Lakerveld de Heus die een milicien onheusch bejegende, op het kantje af van mishandeling, en griefde, is gestraft met arrest, overplaatsing naar Leeuwarden een der socialistische El dorado's en passeering bij promotie tot len luitenant. Te Amsterdam kwamen gisteren ten stadhuize niet minder dan 95 paartjes aanteekenen. Te Zaandam is tot lid van den Raad gekozen de heer Schipper (a. r.) met 340 tegen 320 op mr. Mendels (s. d.) Aan een woonhuis te Genemuiden heeft een kolonie vleermuizen door een opening in de goot, tusschen den bodem en 't plafond van de goot, toegang ver kregen, en dat zij het daar goed hadden, bleek bij het vernielen van hun nesten, toen meer dan 60 vleermuizen een uitweg zochten. Te Utrecht is, oud 88 jaar, over leden prof. dr. J. P. Th. van der Lith, oud geneesheer-directeur van het Genees kundig Gesticht voor krankzinnigen, aldaar. De gemeenteraad van Helder be handelde Dinsdag de zaak-Kappetein. De onderwijzer P. C. Kappetein maakte tijdens de werkstaking als korporaal bij het reserve kader zich schuldig aan het verspreiden van manifesten, die een opruiend karakter droegen, waarvoor hij in hoogste instantie door het Hoog Militair Gerechtshof werd veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. Naar aanleiding van dit vonnis werd door den arrondissements-schoolopziener voor gesteld den heer Kappetein uit zijn betrek king te ontslaan met welk voorstel Burgem. en Weth. zich vereenigden, hetwelk met 11 tegen 6 stemmen werd aangenomen. Een 6-jarig schipperszoontje te Rot terdam was gaan spelen en keerde niet terug, zoodat men een ongeluk vreesde. Na lang zoeken haalde men zijn lijkje uit de Zalmhaven op. Op de Groote Vliet te Medemblik sloeg een schuitje om waarin zich eenige personen met visschen bezig hieldeneen hunner verdronk. De dienst knecht Jan Binter te Wilsum is dooreen melkknecht doodgeschoten. De dader vlood over de grenzen naar Duitschiand. Te Oudenbosch had zich een boerenknecht op een hooitasch te slapen gelegd. Toen hij wakker werd en naar beneden wilde gaan, stapte hij mis en viel met het hoofd op een arduinen bak, aan de gevolgen waarvan hjj is overleden. Te Meerle woont een oude landbouwer met zijne eenige 19 jarige dochter. Da man komt somwijlen niet thuis slapen. Daarvan maak ten een der jongste ochtenden op het melk- uur een paar schelmen gebruik die den stal binnendrongen, het meisje eerst een zware mishandeling toebrachten om haar daarna met een bijlslag op het hoofd en door verworging te dooden. Den volgenden morgen kwamen twee arbeiders daar voorbij en hoorden in den stal het vee ongewoon loeien, waaruit zij besloten dat het niet op zijn tijd verzorgd moest zijn. Zjj gingen er in en vonden het ly k van het meisje. Te Haaren (N. Br.) is een tuinier door het breken van een tak uit een boom ge vallen en kort daarna overleden. Gis teren is de vrouw van een bierhuishouder te Chaam (Nbr.), gewurgd in haar bed gevonden, terwijl de moeder eenige meters van de woning in een put verdronken lag. Een 9-jarig knaapje te Gorinchem viel al spelende van de brug die tot aan legplaats dient der Heusdensche boot in de Merwede, en verdween onmiddellijk in de diepte. Het lijk is nog niet gevonden. Gisterenmorgen is te 's Hertogen bosch het gebouw waarin de bureaux zijn gevestigd van de regiments- en plaatselijke commandanten en van den kapitein der genie, terwijl de rest stalling is voor de paarden der veldartillerie. De zes aanwe zige paarden en de boeken en bescheiden der bureaux konden in veiligheid worden gebracht, maar van het gebouw bleven alleen de muren staan. De twee achter het ver brande gebouw gelegen stallen bleven ge spaard. Volgens geruchten, die veel grond vinden, zou de brand zijn aangestoken. De kolonel-commandant, telegrafisch van het geval in kennis gesteld, was te onge veer 9'U uur met zijn adjudant op het terrein aanwezig. De batterijen keerden uit Olde- broek terug. Naar men uit Den Helder aan Het 'Volk schrijft, zijn Dinsdag weer twee ma trozen uit den dienst ontslagen, nl. Michels en Derlagen. De eerste was secretaris van het hoofdbestuur van den Marinematrozen- bond en onderhield een vaste, met zijn naam onderteekende, rubriek in Het Anker. Hun ontslag kwam onverwachts, doordat het bjj geheim verzoek was aangevraagd. Op hun paspoorten stond als reden voor 't ontslag aanngegeven »anti-militairistische karakter- eigenschappen Thans is (onder dagteekening van 1 dezer) door de ministers van oorlog, marine en binnenlandsche zaken aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat krachtens machti ging van H. M. de Koningin het nog aan hangige wetsontwerp tot het onder de wa penen houden van ingelijfden by de militie te land, door hen worden ingetrokken. Men herinnert zich, in de stakings dagen, de ergerljjke plaat van De Neder- landsche Spectator: de Christus tot de mi nisters Kuyper en Loeff, die met bet ont werpen der wetten bezig waren, zeggende: »Heere, vergeef het hun, want zjj weten niet wat zjj doen!» Het nummer van 1 Augustus bevat thans een prent die van dezelfde treurige opvatting blijk geelt. Naar aanleiding van het persbericht dat het plan bestaat om bjj den verjaardag der Koningin ridderorden toe te kennen aan hen die in de dagen van de spoorwegstaking buitengewone diensten hebben bewezen, wordt een »ont- werp-stakingsorde« afgebeeld. Het is on geveer het model van de Militaire Willems orde, met in het kruis de woorden Gezag Ga Boven Recht. In het midden is een gemuilband hondje, in opzittende houding, met puriteinen-hoed en een kistje colorado- sigaren in de pooten, tusschen de ejjfers 19 en 03. De stralenkrans is een krans van bajonetten; in den lauwerkrans die haar bedekt staat te lezenBon-den van orde. Het geheel is gedekt door een zwaard, waarop Mailkorfwet, daarboven de helm van een politie-agent. Wjj kunnen ons bezwaarljjk voorstellen, dat de lezers van de Spectator in deze hoogst partjjdige en anti-nationale pamtletteekening behagen zullen scheppen. N. Crt. Een blinde gepromoveerd. Onlangs is met goed gevolg de dokterstitel verkregen door een blinden candidaat, die aan de Berlijnsche Universiteit gestudeerd heeft in de philosophische faculteit. Van zijn tiende jaar was de nieuw gepromoveerde, Ludwig Cohn, geheel blind, wat hem echter niet verhinderde, met buitengewone volharding te studeeren, zoodat hij het gymnasium te Leiden kon alloopen. Toen legde hij zich op de staathuishoud kunde toe en ging na een tweejarig ver blijf aan de hoogeschool te Leipzig naar Berljjn, waar hij zijn studiën beëindigde. Hoe hij er in slaagde, niettegenstaande zijn lichamelijk gebrek toch zjjn doel te berei ken Alles wat hij weten moest, liet hij zich voorlezen, om het dan in blindenschrift op te schrijven en het daaruit later te me- moreeren. Op deze wjjze kreeg hij ten slotte een ljjvige bibliotheek alleen bestaan-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2