NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 130.1903. Donderdag 6 Augustus 17e Jaargang HISTORISCH S'lr': f* hed CHRISTELIJK- VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Eenige "Wenken voor opvoeders. klktin MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 5 Augustus 1903. Naar aanleiding van het feit dat gede puteerde staten het bekende beroep van twee raadsleden te Driewegen hebben on gegrond verklaard, bevat de Middelburgsche Courant, die de eer van het eerste balletje had, een bericht, waaromtrent wij ons niet uitlaten, doch op welks slot wij de aan dacht vestigen. De berichtgever namelijk schrijft: «Het moge hierbij uitdrukkelijk vermeld worden dat het geschil geenszins is opgeworpen uit antipathie tegen den burgemeester. Het slot van het bericht waarbij het opgeworpen geschil wereld kundig werd gemaakt, hetwelk niet van de hand van uw berichtgever was, zou allicht tot een geheel tegenovergestelde conclusie geleid hebben". Bedoeld slot luidde«bedoelde burge meester is de heer D. Mulder het pas ge kozen antirevolutionaire lid der Staten". Dat slot dat voelde ieder ervaren courantenlezer dadelijk was er (door de redactie van de Middelburgsche Courant aan toegevoegd, en wel om de liberale en vrij zinnig democratische lezers te doen ver baasd staan en zeggen zoo'n stommerik, die antirevolutionaire burgemeester De Middelb. Crt. heeft nu gelegenheid om ook het college dat het met dezen ambtenaar eens is, te kijk te zettener zijn 2 liberale rechtsgeleerden bijde heeren Roest en De Casembroot. Wat moet men zeggen en schrijven Valkenberg of Valkenburg Dat is er naar, wat ge bedoelt. Bedoelt ge het dorp bij Leiden, dan Valkenburg. Doch hebt ge het welbekende stadje van Neerlands Zwitserland op het oog, in de nabijheid van Maastricht, schrijf of zeg dan Valkenberg Reeds in het begin der 13e eeuw werd bedoeld stadje Falcomons genoemd, en de oudste zegels tot 1254 zijn versierd met een berg, op welks top een valk zit. De oorspronkelijke naam van Valkenberg is bewaard gebleven in den ouden nog bestaanden Fransch-Waalschen naam der gemeente n.l. Fauguemont. Eenige jaren geleden heeft de Regeering op een desbetreffend besluit van den Raad aan deze naamsverwarring van Valkenberg en Valkenburg een einde gemaakt, in ver band met eene verbetering van het stads wapen, dat historisch onjuist bleek te zijn. De mededeeling in een onzer antirevo lutionaire bladen als zou de gouverneur Lely in Suriname zoo vervuld zijn met do geestelijke belangon der natie, heeft velen, 2 FEUILLETON. Vervolg.) Meermalen komt het voor, dat ouders, die in ruwheid hun kracht zoeken bij de opvoeding hunner kinderen, de hulp der onderwijzers inroepen met de gulle, doch diep treurige bekentenis en verklaring, dat zij met den jongen (zelden is de delin quent een meisje) bepaald geen raad weten, want «'t is zoon ondeugende rakkert". Daarom wordt het jongmensch van veel verwachting en weinig hoop of omgekeerd aan den onderwijzer toevertrouwd, of beter afgeleverd, die er wel raad meö moet weten. Soms wordt door zulke ouders, hoewel ze zich zeiven een brevet van onvermogen hebben uitgereikt, edelmoedig genoeg, den onderwijzer een riem onder het hart ge stoken, door hem de volle vrijheid te ver- 69 a0n' b0wusten «deugniet" maar eens goed onder handen te nemen en hem vol strekt met te sparen. zP°a'f dhr. Gunning zegt, wellicht als hii toJ Daarom meneer, heeft nm er 06ns 60n Pak ransel verdiend heeft, geneer je met, hoor Schrijver dezes herinnert zich een ione ?ulk een volmacht, gelukkig een ervaren en ook ons doen glimlachen, niet zóózeer over de veranderde gezindheid van dozon bewindsman, want daar geloofde niemand aan maar over de heilige onnoozelheid des schrijvers, die scheen te wanen, dat hij met dat bericht do christenen blij kon maken. Wie den oud-minister Lely in zijn karak ter en principiüelen afkeer van christelijke beginselen en maatrogolen kent, begreep wel dat de schrijver het mis had. Trouwens de regeering heeft hem om zijn bekwaamheid benoemd, en om niets anders. Hot zal ons benieuwen wat de Suri- naamsche schrijver in bedoeld antirevolu tionair blad maken zal van den jongsten regeeringsmaatregel die van gouverneur Lely uitging. Terwijl do regeering in het Moederland bezig is te trachten don vaccinedwang in te perken, gaat de gouverneur dit ouwer- wetsche propagandamiddel invoeren. Hij heeft namelijk aan de Koloniale Staten ter goedkeuring aangeboden een ontwerp-verordening tot het verplichtend stellen van de vaccinatie voor onderwijzers, schoolgaande kinderen en voor alle andere personen, die in de scholen voor lager onderwijs werkzaam zijn. De vaccinedwang in optima forma Een maatregel, die de vreugde over den niouwen koers, die op stoffelijk gebied valt waar te nemen, wel een weinig zal tomperen. Of hebben wij 't mis Wij hier in Nederland hebben geen recht hierover te klagen. Yan een liberaal, van een Lely was iets dergelijks te verwachten. Licht en schaduw, dat was te voorzien. Maar 't is toch jammor. Men leest veel in ons kleine Nederland. Rijp en groen, van het laatste het meest. Een spannende titel is reclame genoeg. En schrijvers en uitgevers, de goeden niet te na gesproken, werken het publiek daarbij in de hand. En wie geen halven gulden voor een boek over heeft, neemt zijn toe vlucht tot bibliotheek en leeszaal. En welke schrijvers worden daar het meest gevraagd Volgens de verslagen Zola, Heyermans, Multatuli, v. Eeden, v. Maunk enz. Met zulke werken tracht men den geest te voeden. Geen wonder, dat men door zulk eene leeswoede blind is voor den eenvoud van het Evangelie. Ons volk kent zijn Bijbel niet meer. Het boek, zooals Walter Scott de Schrift noemde, is veelszins ver drongen door romanlectuur van verdacht allooi. patroon, een raadsman tegenover zich had, waardoor hij in het onderhavig geval voor veel ellende werd bewaard. Zulke ouders, als waarvan hierboven sprake is, meenen inderdaad, dat de schuld van hunne zwakheid en onbeholpenheid in zake de opvoeding, in de eerste plaats, zoo niet geheel te wijten is aan de bijzonder groote boosheid en het slecht karakter van hun kinderen. Vaak vergeten zij daarbij, welk een groot aandeel zij zeiven daaraan hebben. «Waar haalt toch de jongen de streken van daan" Ziedaar een vraag, welke dik wijls wordt gedaan, om er naïf genoeg, als in een adem een antwoord bij te voegen «Van mij niet; ook niet van zijn vader." Op heel eigenaardige, zeer geestige ma nier wordt dit opvoedkundig verschijnsel geïllustreerd in twee keurige reproducties naar de photographieën«Erst einen kuss", eerst een zoen, van een Duitsch kunste naar. De eerste stelt voor een aardig bin nenhuisje, allerliefst belicht, met een jong moedertje, haren lieveling op den schoot. Klein Jantje was wakker geworden en is zoo pas uit bed. Moeder houdt hem een appel voor, een mooie, een goudgele, stralend in herfstzonneglans. De oogjes beginnen mee te glinsteren en in kinderlijk begeeren strekt de kleine de mollige handjes uit, vol ongeduld, om dien schat machtig te worden. Het Nederlandsch Arbeids Secretariaat (N. A. S.) had dezer dagen te Amsterdam een gedelegeerdenvergadering. De afgevaardigde naar de internationale conforentie te Dublin deed eenige medo- deolingen, welke doen zien dat wij hier te doen hebben met een mooion naamin- ter-na ti-o-na-le-con-fe-ren-tiemaar dat do zaak leolijk is tegengevallen. Daar do sprekers de kopstukken waren van do anarchistengroep, vermoeden wij dat deze conforentie ook bestaan heeft uit anarchisten en sociaal-democraten. Ammerlaan zeimijn indruk is niet groot geweest van de conferentie. Dat kwam blijkbaar hierdoor dat de bijeenroepors to Dublin hun zaken reeds voor elkaar hadden en de internationale afgevaardigden maar voor versiering dienden. De Engelschen konden vrij spreken, voor de andere landen was slechts het spreken van drie gedele geerden toegestaan en voor vertolken was slecht gezorgd. De Engelschen hielden ten opzichte der socialistische beweging zich zoo afzijdig mogelijk. Voor den vorm doen zij internationaal, maar in werkelijkheid doppen zij hun eigen erwten. Wessels zei: Het is ook in Stockholm gebleken, dat de bestuurders naar derge lijke internationale congrossen gaan om plezier te maken voor rekening der arbei ders. In Stockholm was het een braspartij in Dublin zal hot ook zoo geweest zijn. Do conferentie zelf had niet het minste nut. Van Erkel zeiIn Engeland liggen de lui op lange canape's en stemmen over de ernstigste dingen met handopsteken. Ben Tillett (een der leiders van de arbei dersbeweging te Dublin) was bezopen en schreeuwde af en toe eens«Mr. Chair manMr. Chairman!" Wessels stelde voor een schrijven te zonden aan den internationalen secretaris met het verzoek om te zorgen dat op do internationale congressen tenminste do matigheid betracht wordt. In dien geest gaat het voort, blijkens het verslag in «Het Volk," waaruit wij citeerden. Wij kunnen de juistheid der critiek niet beoordeelen, doch krijgen wel den indruk dat achter die grootdoenerij der interna tionale congressen, achter die liefde voor den werkman, achter die «opsnijderij der organisaties" (do uitdrukking is van een der aanwezige «Meubelmakers") heel wat leugen, zwakheid en onreinheid verborgen ligt. En dat Noderlandsehe werklieden, die de leiding hebben voor een deel van ar beidersorganisaties, dit zien en afkeuren, «Eerst een zoen, lievert", zegt moeder met innig welgevallen, nog altijd den appel in de rechterhand houdende, en wachtend op de dingen, die komen zullen. Maar nu de pendant. Klein Jantje is aldoor gegroeid en grooter geworden, ivat grooter ten minste. Het is zomer en de dreumes speelt blootshoofds en barrevoets waar mogen hoed en kousen van het ventje gebleven zijn aan den landweg ter zijde van het huis in de onmiddellijke nabijheid eener waterpomp. Hij zal water halen voor zijne moeder en wel een heele kan vol. In de verte ziet hij een buurmeisje aan komen, een jaartje ouder dan hij, de water kruik in de hand. Onze kleuter raadt de bedoeling. Fluks zet hij de kan neer en posteert zich, kordaat genoeg, bij de na dering van de kleine vóór het waterreser voir, de handen uitgestrekt op den rand. Als van de overwinning zeker, roept bij triomfantelijk onze kleine waterdraagster toe: «Eerst een zoen, zeg," vastbesloten niet te wijken, wat er ook gebeure. Jantjes moeder slaat in onze verbeelding op een afstand dit tooneeltje gade. Vol verbazing schijnt ze uitteroepen«Waar haalt toch de jongen de streken van daan. Toch vast niet van mij of z'n vader 1" En wij, die er achter zijn, durven de moeder vel toeroepen«wel neen, volstrekt pleit voor hen en geeft hoop dat zij zich ten slotte heolemaal van dit klatergoud zullen afkeeren. Een bekwaam en vermaard Christen Nederlander is gisteren na een langdurige sukkeling overleden. fs Wij bedoelen den oud-hoogleeraar Mr. Barthold Jacob Linteloo baron De Geer van Jutphaas, oud-lid der Tweede Kamer en sinds 1889 lid der Gedeputeerde Staten van Utrecht. f§ Deze veelzijdige geleerde werd geboren 12 December 1816 en heeft alzoo een ouderdom bereikt van bijna 87 jaren. Hij begon zijne loopbaan in 1843 als kanton rechter te Maarsen, doch werd reeds in 1847 buitengewoon hoogleeraar, en in 1860 gewoon hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht, alwaar hjj onderwijs gaf in het Romeinsche recht. In den strijd voor de Christelijke volks belangen heeft De Geer al vroeg vooraan gestaan met zijne vrienden Groen van Prinsterer en Da Costa, en aan de samen stelling, evenals aan de latere breede ver klaring van 't bekende«Ons Program" vond hij een werkzaam aandeel. Met zijn vriend dr. A. Kuyper, toen predikant te Utrecht, was hij de ziel van 't anti-school wetverbond, van 't bekende volkspetition- nement tegen de schoolwet-Kappeyne, latei- assessor van het centraal comité der anti- revolutionnairen jaren lang voorzitter van «Nederland en Oranje" te Utrecht; onder het ministerie-Heemskerk lid der Staats commissie ter herziening der Grondwet, totdat hij in 1884 gekozen werd tot lid der Tweede Kamer in het district Gorin- chem, ter vervanging van Mr. Keuehenius, die tegelijk voor Middelburg was gekozen. Hij bleef lid der Kamer ook na de ont binding in 1888 en nam toen zitting voor het district Sliedrechtin 1894, bij de ontbinding na het terugnemen van de Kieswet-Tak, stelde de Heer De Geer zich niet weer herkiesbaar en werd toen ver vangen door Dr. Kuyper. Behoorde hij tot dien tijd steeds tot de anti-revolution- naire partij, welke hem onder hare be kwaamste en geleerdste leden mocht tellen, daarna ging hij evenwel over tot de vrij- antirevolutionaire partij, van welke hij, met den heer Lobman, de ziel was. Hij was jarenlang voorzitter van hare commissie van advies. Eenige jaren was hij ook lid van den Utrechtschen gemeenteraad. Op kerkelijk gebied stond hij op confessioneel standpunt, wat te meer treft dewijl zijne echtgenoote katholiek was. Hij zat in het hoofdbestuur niet van je man, maar bedenk je maar eens goed moedertje, heb je lief Jantje nooit eens een appel beloofd in ruil voor een zoen Dit veelsprekend voorbeeld is een uit velen. En bleef het maar altijd bij zulke onschul dige grappen uit den kinderleeftijd. De maatschappij zou er wel bjj varen. Doch, komen we naar ons uitgangspunt, onze brochure terug, en hooren wij, wat de schrijver over de oorzaak van deze zwak heid der ouders zegt. «Ze is meestal deze", zegt dhr. Gunning, -dat men met de opvoeding gewoonlijk veel te laat begint. Ouders, die zulke krasse maatregelen noodig hebben tegen hun kinde ren en ze zelfs van den onderwijzer durven vragen, voegen wij er bij zijn bijna altijd ouders, die de opvoeding te lang hebben uitgesteld. De opvoeding moet beginnen bij de ge boorte. Maar wat zien we gebeuren Als zij nog zeer jong zijn, worden de kinderen geliefkoosd en gestreeld, gesust en bedorven en dat duurt net zoo lang, totdat de ouders op een goeden dag merken, dat de kindoren hun de baas zijn geworden." Of, zooals een bekend paedagoog het uitdrukt«Men vertelt van de apen, dat ze soms uit teeder- heid hunne kleinen dooddrukken. Vele ouders doen 't zelfde, zoo niet ergerzo der Confessioneele Vereen. Menigen ker- keraad diende hij in die jaren van zijn zoo gewaardeerde adviezen in kerkrechte lijke quaesties. Met de reformatie van 1886, die leidde tot de doleantie, ging hij niet mee. Voorts was hij vele jaren bestuurslid der Utr. Zendingsvereeniging en een werkzaam lid van menig genootschap van wetenschap en geschiedenis. Een verdienstelijk geleerde, een gewaar deerd Christenstaatsman, een goed Neder lander was baron De Geer, en als zoodanig zullen wij antirevolutionairen vooral, zijn naam in eere houden. Men beweert dat de Leerplichtwet een twintigduizend leerlingen meer in de school heeft gebracht. En dat ondanks hare ge brekkige uitvoering, 'tis best mogelijk. Toch gelooven we niet, dat de bijzondere school daarvan het leeuwendeel heeft ge kregen. Om de eenvoudige reden, dat wij ons niet kunnen voorstellen, dat er onder ons christenvolk zooveel ouders gevonden wor den, die nalatig zouden zijn in het ver vullen hunner dure verplichtingen aangaande de opvoeding hunner kinderen. Op het laatst dezer maand zal een in ternationaal Zionistencongres gehouden worden en wel te Bazel. Te midden van Helvetia's bergen zal men het oog gericht hebben naar Sion. Het kernpunt dezer toenemende beweging is, zooals men weet, een landverhuizing en kolonisatie naar Palestina. De gebeurtenissen in Rusland en Roe menië, met hare droevige gevolgen van emigratie der arme, vervolgde Joden, en de onderhandelingen van het Comité met de Engelsche regeering, wettigen het ver moeden, dat dit zesde congres zeer na zal komen bij het beoogde doel. Van daar ook, dat genoemd congres als teeken des tijds de aandacht vraagt van gansch Europa, ja van de geheele beschaafde wereld. Onder den opruienden titel„Uit het heerlijk soldatenleven" verhaalt de „Christen Democraat" van een milicien die zeer hondsch en ontmenschd zou behandeld zijn door den luitenant Lakenveld de Heus, waaromtrent de sergeant Jonkers verslag deed in „Het Volk". Deze sergeant is ge- dregadeerd en overgeplaatst, en de luite nant schijnt met arrest gestraft te zijn en met ongewenschte overplaatsing, terwijl hij ook vroeger eens met overplaatsing is ge straft geweest voor een dergelijk feit. drukken hunne kinderen zedelijk dood. Dergelijke apenliefde is een der treurigste verschijnselen in de huiselijke opvoeding." De zaak komt op hetzelfde neör, alleen maar in wat andere woorden is ze uitge drukt. En wie maken zich vooral hier aan schuldig We zouden beter wellicht kunnen vragen Wie niet Dhr. Gunning meent in de arbeiders kringen, want die heeft hij voornamelijk op het oog, het verschijnsel opgemerkt te hebben, dat vooral de moeder hier schuldig staat, de goeden niet te na gesproken. Waarom juist de moeder «Het zjjn vooral de moeders, zegt hij, die in het begin de kinderen totaal be derven en door misplaatste meewarigheid en blinden moedertrots zich laten verleiden, en dit verklaart, wat wij straks vermeld hebben, dat juist de moeders vaak zoo ruw zijndie ruwheid is de pogiDg om het ontglippend gezag te redden en het ver loren gezag te herwinnen een poging, die wel mislukken moet, want als men er meö begint, dan is het al te laat." Is die opmerking van den schrijver juist dan blijkt daaruit bij vernieuwing voldin gend, welk een groote verantwoording in het werk der opvoeding ook op de moeder rust. •Ti

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1