BEKENDMAKING. Kerknieuws. Schoolnieuws. ZENDING, Gemengde Berichten. Vaticaan op den uitslag wachtten, gezion dat zeer zware rook uit de schouw van de Sixtjjnsche kapel opsteeg. Een bewijs dat de kardinalen niet tot eenstemmigheid waren gekomen. Men zegt dat het heden wel zal afloopen, en de meeste stemmen zijn uitgebracht op Kampolla, Oreglia, Svampa, Serafino, Van- nutelli, Gotti, di Pietro en Capacelatro. Dat het bederf het meest in de regee- ringskringen schuilt, hiervan hebben op hun beurt haast alle landen der wereld hot bewjjs wel eens geleverd. Bljjven wij slechts in de buurt, dan her inneren wij in de eerste plaats aan onze eigene regeering, nog geen veertig jaren geleden het was onder het ministerie- Thorbecke Toen toch schreef de libe rale minister Betz een brief aan een in vloedrijk Limburger, en beloofde daarin allerlei gunsten aan Limburg, wanneer de Limburgers liberale candidaten voor de Twoede Kamer kozen. Gevolg was dat Maastricht e. a. liberalen afvaardigden, of herkozen en onder deze was Thorbecke zelf. De minister hierover door mr. Haffmans in de Tweedo Kamer geïnterpelleerd, ont kende, waarop de interpellant den bewus- ten brief uit zijn zak haalde en voorlas, en de liberale minister-stemmenschacheraar als oen hoenderdief de vergaderzaal uit- sloop en het heele ministerie verplicht was ontslag te nemen. Hier was derhalve geld uit de Staatskas beloofd om de Limburgers aan allerlei faciliteiten te helpen, wanneer de Limbur- gors liberaal stemden. En nu zouden wij ook kunnen wijzen op de Fransche regeering, die in 't Pana ma-schandaal betrokken wasde Dreyfus- zaak Wilson, Boulanger stemmenkooperij op groote schaal pleegde, enz. Op de En- gelsche die de grofste oneerlijkheden jegens Zuid-Afrika pleegde, sluipmoord en roof begunstigde, Rhodes en Jameson verheer lijkte, en nog voortgaat onder den schijn van lang te bidden, de huizen der wedu wen op te eten. Op de Italiaansche, waar Crispy het falsarisme vertegenwoordigde en ter elfder ure aan de wal verdiende verachting werd prijsgegeven. Op de Turk- sche met haar groote gruwelen. Op de Rus sische die de goede bedoelingen der Czaren ten spy't voortgaat het recht te schenden, de vrijheid te dooden, den gods dienst uit te drijven. Doch waaraan niemand gedacht had, is thans in Oostenrijk openbaar geworden. Ook daar is het bederf tot op de trappen van den Keizerlijken troon doorgedrongen. Men wist dat de Rijksdag-afgevaardig den voor geen klein geruchtje vervaard waren. De naam Wolf zegt ongeveer alles. Maar men achtte de regeering te hoog om haar in de schandalen der laatste jaren te betrekken. Helaas, dien goeden naam is zy thans kwijt. De liberale oppositie in den Rijksdag heeft onthullingen gedaan die grensden aan het ongeloofelij ke. Een afgevaardigde ontving duizend gul den per dag tienduizend kronen contant uitbetaald door een regeeringsagent, wan neer hy van de oppositie tijdelijk afzag en eenige dagen uit logeeren ging tijdens de behandeling van zeker wetsontwerp, met de belofte dat meerdere belooningen zou den volgen. Een ander afgevaardigde kreeg geld, opdat hij in een der couranten oen voor do regeering gunstigen toon zou aanslaan. En de minister-president, op wiens last gehandeld schijnt te zijn, wist niets tegen deze aanklachten in te brengen. De vergadering waarin de Rijksdag de beschuldigingen behandelde, was rumoeri ger dan ooit. Er werd formeol met stoe len gevochten, en geschreeuwd dat men den voorzitter van zijn stoel zou gooien waarop deze uitriep: wie mij aanraakt is een kind des doods. Een voorstel schriftelijk ingediend van regeeringszijde, werd door eenige oppositie leden den voorzitter uit de hand gerukt en verscheurd. Tot een uur na midder nacht duurde Vrijdag de vergadering, die tot geen besluit kwam, en dat terwijl zij 's morgens 10 uur al begonnen was. De twintigste eeuw treedt wel in het spoor harer voorgangster, het spoor der boosheid en ongerechtigheid. In het Kaapsche parlement hebben de vorige week warme besprekingen plaats gehad naar aanleiding van de motie, waarbij de regeering uitgenoodigd wordt, de alge- meene vergiffenis eindelijk uit te voeren. De progessieven, dit zijn de Engelsch- gezinden, werden door Merriman ernstig en krachtig te woord gestaan, en geschetst als een wraakzuchtige groep, geleid door een man (Jameson) die schuldig was aan een dergelijk misdrijf als wat de rebellen begaan hadden, maar die uit de handen van het volk dat hij beleedigde, vergiffenis had ontvangen. Hij viel degenen hard die zich loyale Afrikaners noemden, maar die onder leiding van ds. S. J. Dutoit, aan Chamberlain hun opwachting maakten. Er had, zei hij, in de Kaapkolonie een amnestie moeten afgekondigd worden, evenals in Natal. Sprigg's weigering om een commissie tot onderzoek van de krijgswet toe te staan was naar zyn meening een schandelijke woordbreuk, daar die commissie was toe gezegd, en Merriman bracht de progessie ven onder het oog dat zij een gulden gelegenheid van verzoening verzuimd en de rassen gescheiden hadden. Aan den eenen kant, zoo vervolgde Mer riman in antwoord op Sprigg's verzoek, om de motie in te trekken, verlangt het land amnestie, maar wat zou, aan den anderen kant, de waarde zyn van een amnestie, doorgezet door een stemming in het par lement Dan moest Sprigg de kwestie aan de kiezers voorleggen, en dat zou den pro gressieven de gelegenheid geven, om de rassenkwestie tot verkiezingsleus te maken. Merriman zeide de intrekking van den motie eenigszins als een persoonlijke vernedering te beschouwen, maar het strekte niot tot het welzijn van het land dat de zaak bij de stembus werd uitgemaakt. Daarom vond zijne partij het dienstig, om de motie in te trekken. De politieke toestand in Spanje is niet gunstig. De gebeurtenissen der laatste weken brachten nog oens weor de macht der Ca marilla (regeering van gunstelingen en hovelingen die 't onbeperkte vertrouwen genieten van den zwakken koning Alfonsus XIII) aan het licht. In de vergadering van de Cortes (zoo iets als onze Tweede Kamer) richtte een der afgovaardigden, de republikein Salme- ron een heftigen aanval op de dynastie, welke aanval door luide kreten van Leve de Republiek! word begroet. En van deze kreten gaat de echo door het land. Het liberale ministerie werd door een meer gematigd liberaal kabinet vervangen, 's Konings zorg zal vooral aan de land bouwbelangen gewijd worden. De eerste daad van den nieuwen eersto- ministor Villaverde is geweest het ontslaan van markies De Portago als burgemeester van Madriddeze stond aan het hoofd der stad, toen de republikeinen er bij de vorige verkiezing zulke voordeelen behaalden. Deze populaire alcalde is weggenomen juist op het oogenblik, dat hij een uitge breid stelsel van hervormingen had vol tooid waardoor het lot der Madridsche armen aanmerkelijk werd verbeterd en hun arbeid gedurende de wintermaanden werd verzekerd. Hot ministerie Silvela had hem twee millioen peseta's beloofd, om zyn plan te helpen uitvoeren. Maar nu is Villa verde op dat besluit teruggekomen, den alcalde dwingende tot aftreden. Zou 't oorlogsgevaar in Oost Azië al geweken zijn? In iedor geval is op 't oogenblik het Oost Aziatischo vraagstuk hot alles be- heerschende. Zoo ziet ook do Russische minister, ge neraal Kourokopotkina het in, die een reis naar Oost Azië ondernam, om te Port Arthur saam te spreken met aldaar ge vestigde Russen, en als vrucht van hunne adviezen do algemeene richting van de Russische staatkunde in die streken vast te stellen. Eerst echter won hij het gevoelen in van eenigo Japansche staatslieden te Tokio. Te Port-Arthur voegden zich by hem de opper-bevelhebber van de Russische vloot in de Cliineesehe zeeën, de Russische ge zanten te Seoul en te Peking en generaal Vogateh, die in China, tijdens den strijd tegen de Boxers, eene gewichtige rol ver vulde en op wien thans het oppercommando berust van de troepen in Mantsjoerye. Mod had op deze bijeenkomst te regelen de rech ten der mogendheden, in verband met hunne tractaten met China en met Ruslands aan spraken het vinden van overeenstemming tusschen de verplichting Mantsjoerye te ontruimen en de noodzakelijkheid om de lijn van Oost-China te beschermen Vermoedelijk gevolg van de samenkomst zal wel zijn dat Rusland Mantsjoerije ont ruimt, natuurlyk 1 met uitzondering van de streek waar de spoorweg langs gaat. En Korea zal ook wel door Rusland worden losgelaten, op voorwaarde dat ook Japan zich er niet meer mede bemoeit. Men wil zelfs weten dat de regeeriugen te Tokio en Washington (Japan en Amerika) daarmede genoegen nemen. Alleen Enge land is niet tevreden. Doch wat geeft dat Het zou niet de eerste maal zijn dat John Buil weigerde mee te gaan, de bondge- nooten dan maar gingen zonder hem, en hij toch ten slotte achteraan kwam (iocs. Wegens het leggen van den gas- zinker zal a. s. Woensdag 5 Augustus, van 's morgens 5 tot 's avonds 8 uren, niet door de brug kunnen gevaren worden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oud Alblas A. Renier te IJselmuidente Enkhuizen C. v. d. Hoeven te Domburg. Aangenomen naar Oterleek door S. C. Kijlstra te Blaricum naar Medemblik door L. B. Tjebbes te Oudemirdum. Bedankt voor Op- en Neder Andel (N.Br.) door ds. P. de Looze te Oud-Vosmeer. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Rotterdam F. Lengkeek cand. te 's-Gravenhage. Benoemd tot onderwijzer aan een 0.1. s- te Gorinchem C. J. Poldermans te Noord- welle; en tot onderwijzeres aan eeno. 1. s. te Maastricht mej. A. E. A. Leupen te Stavenisse. No. 8 van het Orgaan der Nederlandsche Zendingsvereeniging, voorzitter ds. Roose te Rotterdam, (Aug. 1903) bevat 0. a. »Van den post Meester-Cornelis" door zendeling Albers. „Hoe de Chineezen hun afgestor ven voorouders vereeren" door zendeling Tiemersma. enz. Onze Middelburgsche corresp. schrijft Prof. Delitschz, de bekende Duitsche Ori ëntalist, heeft in zyn Babel en Bijbel gezegd, dat eigenlijk niemand over den Bjjbel preeken moest, dan hij die in persoon had bezocht het land waar de bakermat der geschiedenis en de kribbe van den God-mensch te vinden is. In afwachting dat die wensch vervuld wordt, biedt misschien de kermis tijdelijk nog eenig surrogaat aan. Men kan tenminste op onze Westersche jaarmarkten of kormissen nog iets leeren van het nomaden- of tentenleven, en men zal dat waarschijnlijk niet lang meer kunnen, want de kermissen behooren met de wind molens en de zeilschepen tot de dingen die zienderoog verdwijnen. Laten ze ons dan tenminste nog eenigen indruk laten van het armelijke leven der tentbewoners, en ons verwonderen dat socia listische eischen buiten deze primitieve samenleving bleven. Daar is al zooveel kwaad van de kermissen gezegd, dat uw correspondent het eens over een anderen boeg werpen zal. Hij wil pleiten voor de herinnering aan dit voorbygaande, omdat het Oostersche toestanden eenigen tijd op onzen Westerschen bodem heeft kunnen overplanten. Door ons minder gunstig klimaat natuurlijk slechts een klein doel des jaars, en dan nog met allerlei voorzorg en hindernis. Daar is in de laatste twee jaren een doodende concurrent voor de kermissen opgestaan in den vorm van vacantie-kaarten. En als straks de tram naar Domburg rijdt en in Juli en Augustus vacantie-kaarten tot den halven prijs geeft, dan zullen Vlis- singsche, Middelburgsche en Zierikzeesche kermis een nieuwen duw krijgen, misschien den laatste, en onze lieflijke Zeeuwsche bad plaats met haar krans van natuurschoon, zal het kunstschoon van de kermis in discrediet brengen. Men zegge nu niet, ook al komen op de zoogenaamde kermis minder kramon of tenten, hot volk komt toch wel. Zeker, waar een caroussel opgeslagen wordt vergadert ge een hoop volk. Daar loopt het heen, evenals bij regen het water naar het diepste putje. Maar toch geen volk met hoogen hoed of geld op zak. Jongens met diepe zakken, on daar kan de kermis niet van bestaan. Gebrek aan koop- en verteervormogen, dat is de worm die aan dit exempel van taai conservatisme knaagt. Do oude paal die velen weigeren te ver- zetton is vermolmd en zal in elkander zakken. Laat niemand vechten tegen windmolens door er tegen te schrijven of te sproken. Wie ontwikkeling on fatsoen lief heeft komt er niet, en ons christenvolk al lang heele- maal niet. Zoo gaat aardscho grootheid voorbij 1 Goes. Door de politie werd hedenmor gen op den Oostwal een geladen geweer in beslag genomen, vermoedelijk om eenden te schieten, toebehoorend aan L. W. alhier. Bruinisse. In de Vrydag jl. gehouden vergadoring van den gemeenteraad werd de gemeenterekening over het dienstjaar Juni '02Juli '03 den raad aangeboden. Zy bedraagt in ontvangst f 25165.10 en in uit gaaf f22744.835, zij sluit derhalve met een batig saldo ad f2420.3611. Tot commissie van onderzoek der rekening werden be noemd de heeren Bolier, Goudzwaard en van Wessem. Eveneens werden genoemde heeren benoemd tot een zelfde commissie voor de armenrekening. Op een verzoek schrift van A. van der Est om de wjjkver- deeling voor de vergunningen tot verkoop van sterken drank in het klein te wijzigen werd afwijzend beschikt. Eene af- en over schrijving op de begrooting voor 1903 ten bedrage f109.195 werd goedgekeurd. Tot de toelating van de herkozen raadsleden van Vessem en Elenfeaas werd na het on derzoek der geloofsbrieven met algemeene stemmen besloten. By de omvraag werd de aandacht van B. en W. gevestigd op den toestand der kleine meerpalen op de haven die verbetering behoeventerwjjl besloten werd de bestrating voor de lig plaatsen der beurtschippers te verbeteren. Bij de bespreking van een en ander kwam aan het licht dat de gemeente voor een partij schaliën die zij aanschafte voor ver betering van den toren f40 per duizend stuks had moeten bo'alen, terwijl de Kerk voogdij der Ned. Herv. Kerk slechts f 35.25 heeft betaald bij denzelfden leverancier. Of het een abuis is bij de firma die het materiaal levert dan wel bij den gemeente bouwmeester die de administratie voert zal door het dagelij ksch Bestuur worden onderzocht. Driewegen. Het besluit van den Raad dezer gemeente tot toelating van de gekozen raadsleden W. Nieuwenhuize en W. Noels waartegen bij H. H. Ged. Staten bezwaren waren ingediend, is door H. H. Ged. Staten van Zeeland gehandhaafd omdat de candi- datonlyst terecht was ingeleverd ter secre tarie van Driewegen die te Ovezand ge houden wordt. Met September treedt op als rechter commissaris voor de instructie van straf zaken by de arrondissements-rechtbank te Middelburg Jhr. mr. W. H. Hoeufft. Wissenkerke. In de jl. Vrijdag ge houden raadsvergadering was afwezig de heer Van Damme. De geloofsbrieven dor herbonoemde raadsleden, A. van Damme, J. de Looff en J. C. Schippers werden goedgekeurd. Overgelegd werd 0. a. de rekening van 1902 en werd een besluit genomen tot beschikking over de ontv. uitgaven van 1903 ten behoeve der ver hooging van de jaarwedde van den gemeente ontvanger, Alsnu komt opnieuw in behandeling het adres van »Apollo" om plaats voor een muziektent in de Voorstraat. Na bespreking der geschiktste plaats waarbjj als algomeen gevoelen kenbaar wordt dat de ruimte tusschen de dorps pomp en den lantaren het geschiktste ter rein wordt geacht, stellen, daar B. en W. de beslissing geheel aan den Raad willen overlaten, de heeren Maris en Nieuwonhujj- zen voor gemelde ruimte voor het plaatsen eener muziektent aan «Apollo" in gebruik te geven onder de voorwaarden, die B. en W. zullen noodig achten. Dat voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen, waarbij des voorzitters stem vergezeld ging van de toelichting dat hjj zou voorstemmen, hoewel hij principiëel tegen het plaatsen eener tont was. Bij de rondvraag vraagt de hoer Mar- cusse of Flipse, bedeelde te Kamperland, niet milder ondersteund kan worden, daar dezen door den veldvachter gelast is thuis te bljjven, om zijne kindscbe vrouw op te passen De voorzitter zegt, dat zulk een zaak niet bij den raad behoort en dat als er te klagen valt over tekortkomingen der Arm besturen men zich dan wenden moet tot de daarover gestelde autoriteiten zjjnde voor de Diaconieën de Classicale besturen en voor 't Burgerlijk Armbestuur de Raad en dat de Burgemeester dit laatste bestuur alleen kan aanspreken als politie zorg bedeeling vordert. Nadat de heer Marcusse daarop zijne verwondering uitte, dat iemand dan toch per veldwachter gelast kan worden zijne vrouw op te passen, en alzoo buiten ver dienste te blijven, geeft de voorzitter als zjjne meeniDg te kennen, dat die zooge naamde last meer zal moeten worden op gevat als eene terechtwijzing aan den man dat op hem, als echtgenoot, de verplich ting rust te zorgen dat de buren geen overlast van zijne vrouw hebben. Vervolgens vraagt de heer Abrahamse nog verbetering van het voetpad en ver meerdering van lantaarns te Kamperland. Vermeerdering van lantaarns zou naar meening des Voorzitters onbillijkheden scheppen tegenover andere van verlichting verstoken gedeelten der gemeente, doch ver plaatsing kan overwogen worden. Verbe tering van 't voetpad wordt door allen wenschelijk goaeht doch de enorme kosten schrikken allen af. Heinkenszand. Verbeterd bericht. De weleer w. heer P. Aenstoot zal eerst den 15en dezer zijn 50-jarige priesterwijding hordonken. Heinkenszand. Zondag 23 Aug. a. s. zal het nieuwe kerkgebouw der Ger. gem. worden «ingewijd" in de namiddaggods dienstoefening. Uit Zierikzee wordt aan de Midd* Ct. geschrevenVan wege den rykswa terstaat is men begonnen de in 1877, 1883 en 1898 op den Banjaard gestrande schepen Empress of India, Rotterdam en Gustaf Grisar door middel van picrinezuur op te ruimen. Het eerstgenoemde schip is reeds voor de helft verwijderd. In Septembor begint men aan de Gustaf Grisar, waarvan gebleken is, dat het ijzeren gevaarte reeds geheel gebroken is. Het was Zaterdag voor ons Vorsten huis en voor de inwoners der Baronie van Breda een merkwaardige herinnerings dag. Het was de dag, waarop een der voorvaderen uit het Huis van Nassau, n.l. Engelbrecht I, voor vijfhonderd jaren heer werd der Baronie van Breda, waardoor onze Koningin thans nog bij haar titels genoemd wordt «Barones van Breda«. De nachtportier van de Westersuiker- raffinaderjj, te Amsterdam, die de ge woonte had de schoenen voor zijn nogal talrijk gezin te repareeren, had gisteren avond, terwijl hij daar weder mede bezig was, het ongeluk zich met oen scherp schoenmakersmes in de linkerdij te treffen zoodat een slagader geheel doorgesneden werd. Aangezien de wond vreeselija bloedde legde zijn vrouw het eerste verband en werd later geneeskundige hulp ingeroepen. De wond bleef echter zoo vreeselijk door bloeden, dat hij na een half uur tengevolge van bloedverlies overleed. De man laat een weduwe met 7 nog jeugdige kinderen na. Een 14-jarig meisje in de spinnerij te Enschedé geraakte tusschen de walzen der droschmachine. Zij brak beide schouders en een arm. Te De Lier was een met selaar bezig met het inladen van zware materialen in een schuit, gleed te water en geraakte onder een cementen ring met het treurig gevolg, dat hij onmiddellijk ge dood werd. Te Vaals ontstond een nachteljjke twist tusschen eenige halfdronken herbergbezoekers, een hunner werd door zyn tegenstander dwars door de long ge stoken en bezweek aan de gevolgen. In de familie. De afdeeling der Li berale Unie te Zaandam besloot voor den gemeenteraad de candidatuur van den so ciaal-democraat mr. Moies Mendels krachtig te steunen. De vrijzinnig democratische kiesvereeniging te Rotterdam stelde candi- daat voor den gemeenteraad den sociaal democraat Helsdingen. Ter verontschuldiging strekke dat het een herstemming gold. De moordenaar van vrouw v. d. Laan Luier v. d. Laan is zich Zaterdag te Arasterdam aan een der politiebureaux komen aanmelden, na in verschillende plaatsen te zyn geweest, 0. a. Breda, Til burg en ook Rotterdam te hebben bezocht. In Tilburg is hy, naar hij mededeelde, op het graf van het vermoorde meisje, Maria Kessels, geweest. Toen hij Zaterdags de misdaad had gepleegd, had hjj de gedachte, naar hy verklaart, dat hy nog wel twintig menschen moest vermoorden, maar het mes waarmode de ongelukkige vrouw ver moord was, had hij niet meer bij zich, ook geen ander mes. Bedoeld moordtuig is ook in de woning gevonden. Luier ver klaart verder onopgemerkt voorby maré chaussees te zyn gegaan, die aan een sta tion op hem stonden te loeren. Hij droeg daarby een voorraad heibloemen, zoodat hij naar hy dacht aangezien werd voor een werkman van de heide. Hedenmiddag ver toefde de man van de vermoorde vrouw, Hendricus van der Laan, geruimen tijd in het Huis van Bewaring aan de Wetering schans om eenige verklaringen te geven en om met zijn broeder te worden gecon fronteerd. Het verder onderzoek geeft nog niets dat de aanleiding van den moord kan doen bl|jken. Meer en meer blykt dat zucht naar geld niet bepaald de aanleiding is geweest. Luier gaf niet veel om geld, maar moest in zijn angst na de misdaad, zich van reisgeld voorzien om naar buiten te komen. Ook andere redenen geeft hij niet op. Er bestaat reeds vermoeden dat de dader gekrenkt is in zijne geestvermogens althans zijn houding geeft veel aanleiding daartoe. Evenwel in strijd met de gedachte aan gestoorde geestvermogens is de omstandig heid dat Luier zich juist aan het politie- bureel Leidscheplein heeft aangemeld. Meer voor de hand lag het toch, dat hij zich in de nabijheid van de Celebesstraat in politie banden zou stellen, omdat hij daar meer bekend was. Dit heeft hij echter niet ge daan en uit antwoorden die hij gaf op des betreffende vragen, bleek dat hy zich met opzet naar het Leidscheplein had begeven, omdat hij dan zeker was spoedig achter slot en grendel te zijn in het Huis van Arrest, want hy vreesde in het drukbe- woonde Indisch kwartier bemoeilijkt te zullen worden door het publiek, als men daar zyn aanwezigheid te weten kwam. Hieronder volgt een relaas van ongeveer zyn eigen verklaringen. Sedert hij uit de gevangenis te 's-Her- togenbosch was ontslagen en bij zijn broe der Hendrik inwoonde, heeft hy zeer dik wijls hevigen aandrang gehad om een moord te plegen. Dikwijls gebeurde het, dat hy onder zyn werk zat te suffen en wanneer zijn broeder dan tegen hem zeide «Slaap je weer", dan schrok hij op en was dan, volgens zijn verklaring, weer in nor malen toestand, de afschuwelijke gedachte, die hem kwelde en die hij tegenover nie mand durfde uiten, was dan weer voor eenigen tyd verdwenen. Zaterdag, den dag dat de moord heeft plaats gehad, is in den namiddag toen zijn broer vertrokken was en hij weer geruimen tijd had zitten werken een oud vrouwtje aan de woning in de Celebesstraat gekomen met een paar zeer oude pantoffels, die zij gerepareerd wilde hebben. Die pantoffels waren echter zoo versleten, dat reparatie niet meer de moeite waard was en daarover heeft hij toen nog met zijn schoonzuster staan lachen. Plotseling, zoo verhaalde hij verder, tijdens het verhoor, werd hij weder door dien on- weerstaanbaren aandrang aangegrepen om te moorden. Hij nam in het wilde een schoenmakersmes tusschen het gereedschap vandaan, liep op zijn zuster toe en riep «Ik moet je vermoorden" tegelijkertijd haar met het mes de doodelijke wonde aan den hals toebrengende. «Ik heb haar toen laten doodbloeden", zoo zeide hij, en toen ik merkte dat zij dood was, heb ik my ge heel gewasschen en verschoond en na al het geld bij my te hebben gestoken, dat ik machtig kon worden, ben ik uitgegaan. Volgens zijn verklaring moet na den moord, in de dagen dat hij zich nog op vrije voeten bevond, herhaaldelijk weder die afschuwelijke aandrang bij hem zyn opgekomen om nog meer te moordenhet mag dus een werkelijk geluk genoemd worden dat hij thans onschadelijk is. Een van zijn eerste voornemens, nadat hij, het huis waar de moord gepleegd is, was ontvlucht, was om de politie op een dwaalspoor te brengen aangaande zyn klee ding. Hij had het huis verlaten met een fantasiehoed op en kocht spoedig een stroo- hoed, in de hoop niet zoo dadelijk herkend te worden. «Ik wilde eerst nog een paar dagen vrij rond loopen, alvorens ik in de gevangenis ging" zoo moet hij gezegd hebben. Maandag is Luier van der Laan in Rot terdam geweest en heeft aldaar bij ver schillende schoenmakers zijn diensten aan geboden. Aan een hunner moet hij te kennen hebben gegeven naar Den Haag te zullen gaan. Ook is hij nog te Nijmegen geweest en moet daar volgens zijn zeggen, geruimen tyd met maréchaussees en agenten van politie hebben staan praten, zonder dat men de minste vermoedens tegen hem koesterde. De familie van den jeugdigen misdadiger twijfelt er echter aan, of hij wel de waar-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2