NIEUWSBLAD TOOR ZEELAND. No. 129.1903 Dinsdag 4 Augustus. 17e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Buitenlandsch Overzicht. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN Zet de oude palen niet terug! elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Hem dien het voorrecht te beurt valt voor eenige dagen eigen omgeving te mo gen verlaten en de dagelijksehe zorgen eens op zij te zetten om in ander oord, zij het dan ook binnen de grenzen van ons klein, maar schoon landje, rond te zien, en onder menschen te verkeeren, prijst dankbaar de gemakkelijke reisgelegen- heden en vacantiekaarten. Limburg of de residentie, Haarlem of de provincie Utrecht, Nijmegen en Arnhem, met hun schoone omstreken, Scheveningon en Zandvoort bieden den Zeeuwschen rei ziger een heerlijke ontspanning aan. Hij prijst vooral als het verleden van dertig-, veertig jaren hem niet onbekend is de hedendaagsche toegankelijkheid van zoo veel dat in vroegere jaren ontoegankelijk was, en dat ook niet in de behoeften des levens was opgenomen, maar dan toch ook weder het leven armer deed zijn. Maar bij dien lof en prijs, die hij niet gaarne zou onthouden aan hetgeen hem dankbaar mee genieten doet, rijst toch ook wel eens de yraag: wordt dit genot door gemis san huiselijk leven niet voor velen te duur gekocht? Bevordert het hotel- en pension-leven niet de uithuizigheid in groote mate? Het Nederlandsche volk heeft, gelijk alle volken van Germaanschen stam, in tegen overstelling van den Gallischen den roem van een huiselijk volk te zijn. Tal van lofredenen op ons eigen huis zijn ons als 't ware met den paplepel in gegeven. Oost West, Thuis best, het behoeft maar herinnerd te worden. „Doet alsof ge thuis waart", zegt de gastheer, wel wetende dat ongedwongen vrijheid het best thuis tieren. Eigen haard is goud waard, zegt hij die begrijpt dat, al wordt zijn huis door een toren gekroond, toch iedere straatveger een heer wordt als hij zijn eigen, kleine woning binnengaat. En nu is 't of die woorden in steeds breederen kring hunne beteekenis gaan verliezen. Yooral buiten Zeeland valt dat in bij zondere mate in 't oog. Groote ziekenhuizen allerwegen, ge stichten tot allerlei doel, hotels steeds meerder en grootor en daarbij pensions, on telbaar vele. Bewijzen van de toenemde ontwrichting van ons huiselijk leven. Begonnen in hoogere standen, zakt die gewoonte langzamerhand af tot onze bur gerkringen. Het moderne leven schept nieuwe be hoeften opent andere bronnen. Of ze ook beter zijn Waar trekken de pasgehuwden heen Naar een huis of huisje, klein of groot, naar de beurs en don smaak dor bowoners ingericht? Wel neen, naar een grooton steenklomp met vele ramen en vele ka mers, en velo gangen. Waar alles door elkander krielt als de mieren. Daar is geen schoorsteen en geen eigen haard, maar wel contraalverwarming. Daar is een gehuurd bed en geen eigen- maar wel een open tafel. En een portier houdt hot oog op die zwervende dakgonooton die gaan en komen zonder elkander te kennen of te groeten. Met de eigen woning is ook de zorg verdwenen. De kelder is onbekend of on gebruikt, want men kan alles beter uit den. winkel halen dan zelf toebereiden. Maar met het wegnemen van de zorg is ook dat gevoel van rust en gerustheid heengegaan, dat zoozeer een eigen, gezel lige woning kenmerkte, en daarvoor is in d0 P l S getreden de behoefte aan onver zadigbaar genot en de altijddurende be- boe e aan versterking van inkomsten. het moderne leven gaat niet ondorh a8roote gezinnen, die zijn niet Het bSden in ®eer dan een opzicht, in sranmiiK, vV-au 90n tahijk kroost wordt «eacht en inve?011 1?tterlÜk een schande S vele andere kringen beklaagd als een juk dat men zichzelf oplegt en waarvoor men zooveel genot missen moet. In Frankrijk, waar dit moderne leven veel meer tot ontwikkeling is gekomen, dan in ons, nog steeds de huiselijkheid beminnend, vaderland, klaagt men luide over de achteruitgaande zedelijkheid, maar ook over afnemende bevolking en vermin derende energie. En hoe zou het ook anders kunnen Ook het huisgezin moet rusten op de ordinantiën Gods, ons in Zijn Woord ge openbaard, en die ordinantiën gaan vlak tegen het moderne leven in. Als de Heere het huÏ3 niet bouwt, te vergeefs arbeiden de bouwlieden. Als zijne liefde niet ons huis vervult, maar brood alleen en genot de fondamen ten vormen, dan zullen we onbekend wor den of onbekend blijven met zooveel dat recht genot en ware rust schenken kan voor dit leven. Slechts aan den buitensten zoom van het leven in onzen kring hoort of ziet men zoo hier en daar deze wereldgelijkvormigheid. Nu het reisseizoen weder is gekomen en de hotels meer bezocht en de pensions meer dan op andere tijden gezien worden, dachten we het niet geheel misplaatst even te wijzen op de beteekenis van ons huisgezin, en op de waarde van het bedreigde familie leven. Zet de oude palen niet terug, want zij zijn deugdelijk gebleken 1 3 Augustus 1903. Gisteren heeft Hare Majesteit de Konin gin-Moeder haar 45sten verjaardag herdacht. Heden werd dit in verschillende ge meenten van ons land door klokgelui of klokkenspel, door vlagvertoon of parade van garnizoen of schutterijdoor vuurwerk of illuminatie gevierd. Wij bidden Hare Majesteit een lang, rijk gezegend leven toe. Mr. v. d. Brand, do schrijver van do zooveel geruchtmakondo brochure over do behandoling dor Koolie's to Delibogint gelijk te krijgen. Mr. Rhomrev heeft naar aanleiding van die brochure een onderzoek ingesteld. Daarvan doet de Deli Courant van 29 Juni 't volgendo vorslag „Door het onderzoek van don heer mr. Rbemrev is een zaak aan hot licht geko men, die do ontsteltenis van elk welden kend Deliaan zal opwekken. „De heer mr. Rhemrev heeft zich met den residont naar een onderneming bego- ven, van welke hij slechte noten had hoo- ren kraken en het onderzoek, daar tor plaatse ingesteld, heeft geleid tot opspo ring van een aantal gebeurtenissen, dio oen ieder met weemoed vervullen. „Het getuigenverhoor en het verboor van den beheerder, die onder verdenking staat, zich aan de hem ten laste gelegde feiten te bobben schuldig gemaakt, heeft uitgewezen, dat in het afgeloopen jaar daar 7 porsonen geslagen, rospectievolijk mishandeld zijn geworden, sommigen mot dikke rotans, sommigen mot touwen; de meesten daarvan zijn tevens krom in do boeien gesloten geweest, een ervan 14 nachten lang een ander moet daarna een bloedspuwing hebben gekregen. „Een drietal dagen vóór de komst van den resident en mr. Rhemrev is een Javaan op dezelfde onderneming zóó toegetakeld, dat hij verschillende groote wonden op rug en zitdeelen had. „Hij heette naar Bokalla te zijn vertrok ken, doch het onderzoek in de Chineescho pondoks bracht uit, dat de man wegge voerd was. De heer mr. Rhemrev moet toen zelf 3 uur op marsch zijn geweest en heeft den mishandelden Javaan aangetrof fen op een heuvel in 't bosch, bewaakt door Bengaalsche oppassers, en hem ver lost.- (Hij is nu in 't hospitaal.) Die Ja vaan moet op de volgende wijze zijn be handeld: „Eerst is de man geslagen, daarna is hjj met de beide handen aan de eloctriseer- machine gezet en ten slotte nog eens af gerost. „Het onderzoek in quaestie heeft aan het licht gebracht, dat op die onderneming herhaaldelijk vrouwen met ontbloot boven lichaam in de zon zijn gezet, sommige gedurendo 14 dagen. „De beklaagde trad, wanneer zjj trachtten te gaan zitten, op haar toe en schopte haar of trok ze bij de ooren weer op de been. „Ton slotte is gebleken, dat de geslagen personen, zoodra de dokter het hospitaal bezocht, werden weggebracht. In onder zoek is nog een geval, waarbij een assistent een koelie aan den staart van een paard heeft gebonden, een geval van verdenking van doodslag en nog andere zaken, ook op andere ondernemingen. „De zaak in quaestie is nog in onder zoek, doch reeds is uit de getuigenver- hooren gebleken, dat mishandelingen her haaldelijk voorkwamen." Het is ook een toeken des tijds en dus ook onze aandacht waardig, het feit dat bij do laatstgehouden examens voor de acten lager onderwijs in Noderland zijn geëxamineerd 948 mannelijke en 1332 vrouwelijke candidaten. Eene verhouding alzoo als van 8 tot 11 of ongeveor van 2 tot 3. Geslaagd zijn 515 mannelijke en 742 vrouwelijke candidaten. De getallen in Amsterdam springon het sterkst in 't oog. Daar werden geëxami neerd 36 mannelijke en 145 vrouwelijke candidaten. Ruim viermaal zooveel meisjes als jongens. Uit nood, bij gebrek aan mannelijk per soneel toegelaten, heeft het vrouwelijk personeel do school bestormd, en zal in vreedzamen strijd overwinnen. Kalm en rustig drijven we af op den stroom dion men doopte met den vreemden welke moderne naam is niet vreemd? naam van Is de veiligheid van den visscherman wel voldoende gewaarborgd Ds. Goslinga en Herman Heijermans een predikant dus en een tooneelschrijver hebben de eer op dit gebrek 't eerst de aandacht te hebben gevestigd. Ds. Goslinga en ds. L. v. d. Yalk brach ten in een boekje bij firma D. Donner te Leiden in 1902 verschenen, verslag uit van hun arbeid teLerwiek en Baltasound, in 't belang onzer Nederlandsche vissehers. In dit verslag wordt ook gewaagd van drie Seheveningers, die weigerden met een onzeewaardige bom terug te keeren, terwijl de heele bemanning eene aanklacht tegen den reeder bij den Hollandschen consul indiende. Herman Heyermans schreef hettooneel- spel »Op hoop van zegen" waarin hij op de nooden en gevaren van vissehers die er door zuiuige of gewetenruimo reeders aan gewaagd worden, het licht doet vallen. Ook uit de jaarverslagen van het college voor de zeevissclierijen o.a. dat van 1899 blijkt de weinige levenszekerheid van den visscherman op ernstige wijze. Nog in 1899 vergingen twee schepen met man en muis in volle zee. De invloed der onderlinge zee-verzeke ringmaatschappijen, controle, enz. hebben de oogen voor meer en beter jaarlij ksch onderhoud wel geopend. Maar dat belet niet dat er nog altijd zijn die onzeewaardige schepen in de vaart zenden. „Daar heeft mon zoo schrijft een onbeken de in Het Handelsblad vooreerst hen, die met een beperkt kapitaal het uitschot opkoopen, waarvan een ander de verant woording niet meer aandurft, zonder de noodige herstellingen te doen, die zij echter het vaartuig niet meer waard keuren." Dit zijn in waarheid opkoopers van wrakken. Dan zijn er, die oude schepen in de vaart brengen, doch zich niet willen on derwerpen aan goregeld toezicht bij den verbouw of herstelling dier aangekochte oude vaartuigen. „Wordt hun dan de toetreding tot de clubs geweigerd, wat nood? Zij vinden dan nog wellicht een deskundige op wiens advies assuradeuren ter beurze de schepen aannemen. De meer dere premie laat dan misschien toch nog wol de voorkeur aan vertimmering zonder toezicht." Anderen koopen oude, Engelsche en Fransche schepen, die wegens de veranderde bedrijfseischen van die landen voor de visscherij aldaar niet meer bruikbaar zijn, hoewel nog niet geheel versleten. Bekwame verfimmering zou er nog wel behoorlijke Ne derlandsche vaartuigen van kunnen maken, maar het werk wordt opgedragen, niet aan het personeel van scheepstimmerwer ven, doch aan huistimmerlieden en bazen. En »een dicht schip in de haven is nog geen dicht schip in zee". Tot zoover deze inzender. Ook de redactie van de Nieuwe Crt. kwam het een en ander ter oore. Onder anderen dat meer dan eens te Yarmouth en te Boulogne door Nederlandsche reeders oude visschersschuiten worden gekocht voor een bedrag van ongeveer f 700 terwijl een nieuwe boot minstens f 7000 kost! Ook ontving genoemd blad uit een vis- schersplaats do namen van 11 onzeewaar dige schepen die nog in gebruik zijn. Wel een bewijs dat hier een braak terrein is voor de overheidszorg, de critiek der pers en de tucht der kerk, in dien zin dat het gewicht dezer zaak op de zielen dergenen wien 't aangaat, gelegd wordt, en een strenge censure over hen ga bij wanbedrijf. Ook de plaatselijke overheid heeft hier een roeping. Een keuringscommissie van gemeentewege verdient aanbeveling. In ieder geval, ook in 't belang van den Zeeuwschen visscherman is het gewenscht dat de RegeeriDg zich er mede bemoeie. Immers de jaarcijfers over 1901 geven als 't totaal aantal schepen van alle soorten in alle Nederl. Zeevissckerijen voor de visscherij op de Zuid-Hollandsche en Zeeuw- sehe stroomen 1093, en over 't gansche land 5881, met een totale bemanning van 20 duizend koppen. Het doet aangenaam aan dat juist de Roomsclie pers de scherpste critiek levert op de Sittardsche stembusschandalen. Zoo schrijft men onder anderen aan de Maasbode, dat de verkiezing van den heer Beckers vaststond. Men zeide te Sittard ronduit, dat hij, wiens verkiezing tot lid der Prov. Staten hem f5000 heeft gekost, nu Kamerlid wilde worden, al moest het hem ook f 10,000 kosten. De wijzezoo gaat de schrijver voort waarop voor de candidatuur Beckers te werk werd gegaan, is als volgt te beschrijven In het district Sittard zijn vel9 zangge zelschappen, muziekvereeUigingen, boog- schutterijen enz. In haar repetitielokaal of vergaderzaal vonden zij opeens twee tonnen bier liggen, geschonken door »een onbeken de', wiens naam ieder echter wel wist te noemen. Natuurlijk moest een candidaat, die het op minder onbekrompen wijze aanlegde, tegen zulke argumenten afvallen. Zoo bv. notaris Van Wessem, die plotseling zoo veel belang in de edele zangkunst stelde, dat hij een repetitie te Sittard bijwoonde. Hij vond ze zoo schoon, dat hij den heer9n een glas bier offreerde, niet met 'toog op zijn candidatuur, o neon, maar hij hield zich toch aanbevolen. Hoe hoog het peil van het kiezerskorps in het district Sittart staat, kan men ook hieruit opmakenop de 4942 uitgebrachte stemmen kwamen niet minder dan 204 ongeldige voor. Zoodat, wie eventueel weer een kansje naar een Sittardschen zetel wil wagen, en van alcoholische argumenten niet vies is, goed zal doen, het eerst met een paar brouwerijen en distilleerderijen op een akkoordje gooien. Maar nu zouden we toch wel willen vragen, of de Kamer bij het onderzoek der geloofsbrieven van den nieuwen volksver tegenwoordiger, nu niet eens haar stem zou willen doen hooren. Ook al zou zulks voor het oogenblik geen verhindering zijn voor de toelating van den nieuwgekozene, zou het toch diepen indruk in het land maken en voor volgende verkiezingen in Limburg en elders allicht het misbruik ietwat besnoeien. Wordt de lieer Beckers als Kamerlid toegelaten, dan zal het zeker nog de vraag wezen, of de katholieke Kamerolub geneigd zal bevonden worden zulk een Hoogedel gestrenge in haar ledenverband toe te laten Men hoort en spreekt over hot conclave. Alsof er maar een conclave was, dat tot verkiezing van een Paus. Wie zal zeggen koevele conclaves er zijn in grooteren en kleineren kring Yan de conclaves bij aanbestedingen, conclaves van éen dag of enkele uren soms hoorde iedereen wel. Men zegt dat er in het Oosten Bedou- inen-stammen zijn die conclave maken tot het uitplunderen van reizigers. En wat doen de Mogendheden toch eigenlijk anders dan conclave maken om te pakken wat ze krijgen kunnen Engeland pakte het land van diamanten en saffieren in, en anderen hadden evenzoo gedaan of zouden evenzoo doen. En men zweeg. Herinnert u maar. Rusland pakte een deel van IClein-Azië, Frankrijk pakte Tunis, en Oostenrijk Bosnië, en Bismarck Hannover en Nassau. Ziedaar het conclave! De opening van het Conclave, een ope ning die eigenlijk sluiting was, maar de sluiting was tegelijk opening 1 had Vrijdag plaats. Het volgende nemen wij over uit de beschrijving van het ceremonieel. Na het »extra omnes" deed de kardinaal-kamerlengo bij het invallen van de duisternis een rond gang, in gezelschap van de drie hoofden van de kardinaal-orden, Zwitsers en fakkel- dragende bedienden. Da inspectie, waarbij geen onbevoegden werden ontdekt, duurde een uur. Vervolgens gaf de kardinaal-kamer lengo aan den maarschalk van het Conclave een beurs met de sleutels van de beide hoofddeurende maarschalk met zjjn gevolg ging toen buiten het Conclave en liet de vleugels van de deuren toedoen, draaide zelf den sleutel in het slot en deed de sleutels in de beurs, welke hij bij zich stak. Yan de sluiting van het Conclave maakte de deken van den apostolischen pronotarius proces-verbaal op. Hierna over tuigde de gouverneur van het Conclave zich, door een omgang langs het uitwendige, van de volkomen afsluiting van alle uit gangen en sloot hij de vier tourniquets die op vier plaatsen aangebracht zijn en door patriarchen, bisschoppen en prelaten be waakt worden, 's Avonds om 9 uur was het geheele ceremonieel afgeloopen. Patrouilles pauselijke gendarmes stapten af en toe de Vatikaansche tuinen af. De kardinaal Her- rera ligt in zijn cel in het Conclave ziek te bed; zijn stembriefje wordt geregeld door drie kardinalen afgehaald. De kardinaals hebben maar lijfgoed voor drie dagen meegenomen. Als het Conclave langer duurt, moet schoon linnengoed door de tourniquets naar binnen gebracht wor den. Op het laatste oogenblik is nog een brochure tegen Rampolla onder alle kardi nalen verdeeld. Voor de kardinalen in het conclave gin gen, hebben zij in hun laatste congregatie bet honoranium van de dokters van Leo XIII op 50,000 lire vastgesteld. Zaterdagavond werd te Rome door meer dan tienduizend menschen, die voor het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1