NI. D. DE PUTTER, Advertentiën. INBOEDEL, alss Dermatose. Balsem nor vonden en taiizieta. Afloop Verkoopingen enz. Openbare Verkoopingen. Openbare Verkooping. Openbare Verkooping V. J. BÖ0GAART, Cement-Vloertegels, Ingezonden Stukken. Uw dw., Marktberichten. li URG ERLJJK E STAND Rechtszaken. Tel eg rammen lo. Een HUIS en ERF met TUIN, op de Rouaansche Rade en uit komende in de Kuiperspoort te Middelburg, wijk G no 129. 2o. Een PAKHUIS en ERF, genaamd: „Olifant", op den Kinderdijk aldaar, wijk P no. 120. 3o. Een PAKHUIS en ERF, genaamd „Kemel", naast het tweede perceel, wijk P no. 19. 4o. Een PAKHUIS en ERF, in de Kuiperspoort, te Middelburg, wijk G no. 145. 5o. Een WINKELHUIS en ERF, in den Korten Delft aldaar, wijk G no. 24. 6o. Een HUIS en ERF, in de lange Geere aldaar, wijk K no. 267. TE BI O OPEN Kabinet, Kastje, Spiegel, Kachel, Tafel, Lamp, Stoelen, Kinderwa gen, Wieg, Naaimachine, Arbei dersgereedschap, een paar gouden Stukken, gouden Spelden, enz. enz. Woensdag 12 Augustus 1903, Boomgaard, Bouw- en Weiland, Een Huis, Schuurtje en Erf, ontroomt uiterst scherp, loopt zeer licht en is zeer soliede gebouwd. Staat aan de spits der Ontroomers. Levering op proef met langdurige garantie. Vertegenwoordiger te Poorvliet. Geneest snel en zeker alle wonden van welken aard ook. Voortreffelijk ge neesmiddel tegen zweren, lupus, been eter, open beenen, dauwwurm en alle huidziekten. Talrijke genezingen, waarvan bewij zen, in korten tijd verkregen. Prijs met gebruiksaanwijzing f 1. per pot. De generaal-agent, PETERS VAN DER WEIJDEN, V e g h e 1. Alleenverkoop voor "Walcheren bij de firma C. A. Schutte Co., Drogisten. Lange Delft, Middelburg. Voor Noord- en Zuid-Beveland bij de firma GEBRs. MULDER, Drogisten, Goes. (Scrste 3cfuuiscl)c fabriek Terneuzen. Vlissingen. Zeer ruime keuze in VLOERTEGELS. Prijzen beneden alle concurrentie. Albums worden op aanvrage franco gezonden. Handel in Bouwmaterialen Waal-, IJsel-, Rijn- en Belgische steen, Drijfsteen, Profielsteen, Hardsteen, marmeren en houten Schoorsteenmantels, Consoles, Echtsche, Woerdsche, Belgische du Nordpannen en Vorsten, Breukpannen. Asphaltfabriek Wijfie" en Echtsche Muldenpanuenfabriek. woord teruggeeft en door Rolfr op den Ravenhorst wordt gevangen gehouden. Als dit slot ten slotte in vlammen opgaat, wordt bjj gered door Unruoch en keert in vrede tot zijn land terug. Het geheim der ge boorte van Unruoch en Witha wordt ont sluierd Rolfr sneuvelt, en vrede woont voortaan in deze landen. Ziedaar in ruwe omtrekken het verhaal, dat den lezer, ook wie de geschiedenis uit dien tijd beter kennen wil, buitengewoon boeit; en dat den indruk laat van do be lezenheid en detailkennis der schrijfster, die ons het leven dor monschen uit dien tijd, do worsteling, tweegevechten niet zel den, tusschen Christendom en Heidendom, den kamp tusschen de hoofdpersonen Eolfr on Ansfried; Unruoch en Olaf; Si- grid en Swanwitha, doet meoleven. Er zijn meesterstukjes bij, die men nog wel eens overlezen zal. Van do meest treflende zijn er vier door den toekenaar a la Runc- kel gegrepen, zoodat dit boek ook door de keuze der fraaie en trelïendo platen uitmunt. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Geachte Redactie.' Inderdaad zou ik alle reden hebben, nu Mr. Lucasse volgens zijn schrijven blijkt zich volkomen met uw standpunt omtrent het amendement-Houterman te vereenigen, hem er een verwjjt van te maken, dat hij, als lid van de 2e Kamer, voor zoover mij bekend, dat standpunt nimmer in praktijk heeft gebracht. Wij leden van de Provin ciale Staten zijn op politiek terrein hoog stens nog maar luitenants, terwijl de leden van de 2e Kamer op datzelfde gebied de kolonels en generaals zijn. Wanneer dus reeds van ons gevergd wordt, dat wij Zon dagsrust als voorwaarde opnemen bij het verleenen van een subsidie, hoeveel te meer dan niet van de kolonels en generaals 1 Is het standpunt van Mr. Lucasse van anti revolutionaire zijde bezien, juist, dan meen ik als antirevolutionair van hem te mogen vragen, dat hij als lid van de 2e Kamer bij de veelvuldig voorkomende gelegenheden niet alleen zijn stem aan amendementen voor Zondagrust geeft, maar zelfs zoonoo- dig, wanneer niemand anders dat doet, zelf dergelijke amendementen indient. Ja, Redactie, van uw standpunt z(jt gij zelfs verplicht Mr. Lucasse, wanneer hij te eeniger tijd mocht verzuimen zoo'n amen dement in te dienen, op dat verzuim op merkzaam te maken. Is het een kwestie van beginsel, dan moet, wie verzuimt zijn beginsel toa te passen, aan de ooren ge trokken, evengoed als gij het mij gedaan hebt, toen ge meendet, dat ik mijn begin sel te kort gedaan had door tegen het amendement-Houterman te stemmen. Maar ik maak er Mr. Lucasse geen ver wijt van, omdat hij zijn eigen beginsel niet laat doorwerken, en het standpunt waarop hij naast U heeft plaats genomen, zoo wankel vindt, dat hij het na de eerste de beste nederlaag in den steek laat. Ik ga dit aantoonen; Mr. Lucasse schrijft: „Openbare Zondagsontheiliging mag zeker „door ons niet gesteund worden, waar wij „dit kunnen tegengaan" en „dan vraag ik „aan Mr. de Veer, als gjj nu voor oen „geval staat, waar gij voor Zondagsheili ging kunt opkomen, moet gjj dan tegen „de voorgenomen ontheiliging van den „Zondag niet opkomen?" Mr. Lucasse zegt daarmee, en uit het verband, waarin het door mij aangehaalde voorkomt, blijkt dit nog duidelijkerHet verleenen van subsidie voor de tentoon stelling is het steunen van openbare Zon dagsontheiliging. Nu zou men zoo zeggen: Als dat zoo is, dan mag ik die tentoon stelling niet subsidieeren, want ik mag geen openbare Zondagsontheiliging steunen. Althans mag ik dat niet doen, wanneer het voorstel om die tentoonstelling Zondags te sluiten verworpen is. En wat zien we gebeuren? Het amendement Houterman, om de tentoonstelling des Zondags te sluiten wordt verworpen, en des ondanks stemt Mr. Lucasse toch voor het verleenen van subsidie aan de tentoonstelling, derhalve voor het steunen van openbare Zondags ontheiliging. Waar llijft nu het beginsel van Mr. Lucasse? Neen, dan eere aan de Heeren Houterman en Maas, die het ver leenen van subsidie aan een tentoonstelling, die op Zondag geopend zal zijn, beschouwen als het medewerken tot Zondagsontheiliging, maar die dan ook met hun stem geweigei d hebben subsidie aan een dergelij ke tentoon stelling te verleenen. Ik deel het standpunt van deze beide heeren niet, ik zette in mijn eerste schrijven uiteen waarom niet. Hetgeen hiertegen door Mr. Lucasse werd aangevoerd, raakt de kwestie nieten verliest zich in bijzaken, en is, wanneer men van principiëel stand punt uitgaat, niet te verdedigen. Zoo tracht Mr. Lucasse de overeenkomst tusschen subsidie voor de tentoonstelling en voor het Zeeuwsch Genootschap weg te rede neeren door er den drank en de muziek bij te halen. Tot nog toe wist ik niet, dat het vierde gebod onderscheid mogelijk maakt tusschen tentoonstellingen met en zonder drank of muziek. Zoo is het ook met de tramsubsidies, 't Internationaal verkeer heeft met onze tramlijnen in Zeeland al heel weinig te maken en zeker niet de pleiziertreinen of pleizierhooten op Zondag En al ware dat zoo, gaat dan het internationaal verkeer boven het gebod Gods Maar tot zulke onderscheidingen komt men wanneer men van een verkeerd standpunt uitgaat. Ik voor mij blijf der meening toegedaan gelijk ik schreef, dat niet hij die subsidie geeft, verantwoordelijk is voor hetgeen er ook met behulp van die subsidie verkeerds wordt gedaan, maar alleen hij, die dat vor keerde doet('). Wil men van overheidswege do openbare viering van den Zondag be- vord. ren, uitstekend 1 Maar men doe het in speciale daartoe bestemde wetten, en niet af en toe bij hot verleenen van sub sidies. En vooralmen beginne bij zich ze'f. Niet anderen een eisch voorhouden, dien men zelf niet vervullen wil. Gij hebt u op »De Standaard" beroepen, ik eindig met de woorden van dr. Kuypor uit die zelfde .Standaard" van 2 Juli '78 ,,De Overheid mag niet rust van anderen vorderen tenzij zij zelve met onthouding van arbeid voorga." DE VEER. Alleen wanneer men van een soort gelijke redeneering uitgaat, is m. i. te ver dedigen de handeling der regeering, die de Groninger tentoonstelling deed openen door den anti-revolutionairen minister van Water staat. Uw verdediging van die handeling, dat men onderscheid moet maken tusschen het standpunt van den privaten persoon en het regeerings standpunt, aanvaard ik geens zins. Ik beaam voikomen wat de Nieuwe Provinciale Groninger daarover schreef, en zou u bovendien wel willen vragen of gij van uw standpunt mijn stem tegen het amende ment-Houterman niet met dezelfde woorden waarmee gij den Minister van Waterstaat hebt verdedigd, hadt moeten verdedigen, al zou ik een dergelijke verdediging volkstrekt niet aanvaarden. Mijn antwoord aan den heer de Veer is dit Toen het voorstel Houterman ook mede door de stem van mr. de Veer was verwor pen en het daardoor bleek, dat de meer derheid der Staten, waaronder een deel onzer antir. leden geen bezwaar hadden om eene subsidie voor de tentoonstelling te verleenen al werd die ook des Zondags opengesteld, was er voor de antir. Staten leden, die voor het voorstel Houterman gestemd hadden, geen kans meer, dank zij ook de houding van mr. de Veer, om het voorstel af te stemmen. LUCASSE. (Ons antwoord op hetgeen mr. de Veer in zijn noot opmerkt is dat onze onder scheiding tusschen 't standpunt van den privaten persoon en den overheidspersoon hier niet van toepassing is, dewijl hier de gelegenheid bestond om terstond de Zon dagsrust ingeval van subsidiering voor te schrijven. En wat zijn citaat uit Be Standaard van 2 Juli 1878 aangaat, verzoeken wij den geachten inzender de paar zin meden die er op volgen, ook te lezen. Daar toch staat o. a.»Dat dit niet doenlijk is in abso- luten zin, weten wij. Er moeten ook op Zondag politiedienst, telegraaf enz. Maar dit alles betreft niet het einddoel dat men heeft na te strevenen dat wit is volstrekte onthouding". Mr. de Veer mocht zich op dit artikel niet beroepen. Het pleit juist tegen hem, aangezien hij het ^einddoel" niet in 't oog heeft gevatdat deden wel, naar onze meening, de twaalven, die, met dat wit voor oogen, alvast de Zondagsrust voor de meusohen van de Tentoonstelling wilden verzekeren. Overigens houden wij gaarne in het oog, wat zoo juist wordt herinnerd door mr. T. de Vries in zijn «Overheid en Zondagsviering"»Ook de macht der Overheid heeft haar grens. Haar grens inzonderheid hierin dat zij niet maar onwillekeurig tegen heel den volksgeest en tegen de volkszeden in kan gaan, zonder zich aan een gevaarlijk con flict te wagen en haar eigen gezag roeke loos op 't spel te zetten". Red.) Mijnheer de Redacteur'. Wil onder dankzegging mij eenige ruimte in uw veelgelezen blad vergunneD, naar aanleiding van het ingezonden stuk in uw nommer van j.l. Dinsdag, dat ofschoon er door sommigen blaam op mij geworpen is, genoemd stuk niet van mij afkomstig is, zoodat ik daaraan geen schuld heb en het langs dezen weg onder de aandacht hoop te brengen, alhoewel ik bekennen moet dat de vinger nog al goed op de wondeplekken is gelegd. W. DE JAGER Jz. Oudelande, 29 Juli 1903. GOES, 28 Juli 1903. Van Karweizaad was eenige aanvoer, de markt was niet zoo vast, de beste monsters in kleur konden de hoogste prijs opbrengen. Nieuwe Tarwe f6,—af 7,50. Karweizaad f 11-a f 11.25. Versche Boter f 1.05 A f 1.20, mid. fl.15 per kilo. Eieren f3.10 f3.40, mid. f3.30, aan particulieren f3.60 de 104 stuks. De aanvoer van boter en eieren was tamelijk. OOSTBURG, 29 Juli 1903. Oude Tarwe f0— a f0,— Nieuwe Tarwe f 6,50 f 7,60 N. Rogge f 5,40 b f 5,60 N. Wintergerst f 0,b f 0,— per honderd kilo. Zomergerst f 0,— b f 0 per honderd kilo. Haver per 100 kilo f6,— b 6,70 Kook- erwten f 0,— b f 0,—Erwten f 0,— a f 0,— Paardenboonen f6,20 b f6,50 Koolzaad f 0,a f 0, Waar 'ter niet bij staat, is de prijs per H.L. VLISSINGEN, 28 Juli. Boter fl.30 f 1.25 per KG. Eieren f 3.60 per 104 stuks. ROTTERDAM, 27 Juli. Ter graan markt van heden (Maandag) was de handel in binnenlandsehe granen als vo'gtTarwe was door grooteren aanvoer tot bestaande prijzen niet geheel op te ruimen. Per heet. in de beste soorten naar kwal. f7.40 b f7.90 en extra puike zware partijtjes daarboven. Overigens moest per 100 kg. worden algegeven en alsdan naar deugd besteed f7.75 tot f9.25. Rogge vond onveranderd plaatsing. Per heet. f 5 f5.50. Haver verkeerde in (lauwer stemming met beperkte kooplust. Per 100 kg. werd naar kwal. verkocht van f6 25 tot f G.75 en een enkel puik partijtje daar boven. Aardappelen Westl. zand- f4.50 f5, dito poters fl.50 b f2,25, Brielsche kralen f3.75, Geldersehe kralen f3.20 b f3.30, eigenheimers f2 50 a f2.80 per heet. Zeeuwsche eieren f3.10 b f3.30, Overmaasche dito f3.30 a, f3.50 de 100 stuks. ROTTERDAM, 28 Juli. Ter veemarkt van heden (Dinsdag) waren aangevoerd1737 runderen, 500 vette, 90 nuchtere kalveren 1685 schapen, 539 varkens, 186 biggen. Run deren le qual, 75, 2e qual. 50, 3e quai. kalveren le qual. 90, 2e qual. 74,3e qual, schapen le qual. 68, 2e qual. 58, 3e qual varkens le qual. 41, 2e qual. 36, 3o qual. cent; alles per kilogram. van 27 Juli 29 Juli 1903. MIDDELBURG. G e t r o u w dA. van Schijndel 24 j. jm. en F. Barentsen 21 j. jd.J. M. Remijn 22 j. jm. en E. Bos telaar 23 j. jd. Bevallen: A. Zoeter geb. Visser z. W. C. de Wolff geb. Ruitenbeek z. P. J. Riemens geb. Duijvestein z. Overleden: A. R. Roth 2 maanden z.P. A. Leijnse 2'h maand. GOES. Geboren: 29, Jannetje Dina d. v. Pieter Geluk en Jannetje Geene 28 Susanna d. v. Pieter Weststrate en Sara Visser. Overleden: Laurens de Keijzer 80 j. wednr. van Matje Scheffer. Goes. Door not. Muloek Houwer werd Dinsdag voor J. Nagelkerke publiek ge veild: lo. een huis, smederij en erfLange- vorststraat Kooper dhr. M. Nonnekes Azn.te Goes voor f 1005. plus f 200.20 voor losse goederen. 2o. een winkelhuis en erf aldaar Kooper dhr. J. F. v. d. Leeuw te Goes voor f 670. Middelburg. Heden Woensdag werd aan het gebouw van het Provinciaal be stuur aanbesteed het uitbreiden der onder- zeesche verdediging langs den Oosthaven- dam der haven aan den Stoofpolder, be- hoorende tot de werken van de tramweg havens aan het Zijpo. Raming 27,500. In schrijvers: Jan Roskam Cz., Dordt, f25860. Hendrik de Kluiver, Sliedrecht, f 27357. Jan Willem Roeloffs, Papendrecht, f 29500. Jan Jansen, Neuzen, f 29750. 2e. het maken en stellen van een nieu wen vloei ijzeren bovenbouw voor de brug in de Groote Kraag onder de gemeente Zaamslag. Raming f7500. Inschrijvers: A. Tholens Dz., Neuzen f 5983firma de Jongh en Co., Oudewater (Z.H.) f 6905 G. J. Balkenstein, Neuzen f 7072 en firma Frans Andriessen, V. A. Hillen en Co., Utrecht f8490. Donderdag 30 Juli. Middelburg, 1 uur T 17 door not. Hosang bij de Bruijne wagenmakersgereedschap, werkhout, tilbury, Utrechtsch wagentje, dogkar, driewielskar, nieuwe vrachtkar, 3 lemoenkarren, 2 handkarren, kortmolen, wachmaohine, enz. Vrijdag 3L Juli. Domburg, 10 uur in de Roode Leeuw door not. Bosch 1,3780 H. bouwl. En veld vruchten. Eu om half 2 Tolhuis C 35, meubels, enz. Middelburg, in de Vergenoeging door not. Loeff 10 uur tienden in Veere, Kle- verskerke, Zoutelande, Grijps-, Seroos- en Aagtekerke, Brigdamme, Domburg, Gapinge en een gedeelte van Stad Middelburgs Ambachten. Wolfertsdijk, bij Korstanje door not. Pilaar 2 uur 18 perc. aardappelen en 1 perceel papavers. Woensdag 5 Aug. Colynsplaat, 9 uur Nieuw Noordbeve- landpolder voor L. M. de Vos door not. Roelof 6 werkpaarden, 5 jonge paarden, 1 bruine merrie met veulen, 4 veulendragende, 32 stuks hoornvee, varkens, pluimgedierte, karnhonden, Utrechtsch wagentje, tilbury, arreslee, menwagens, lemoenkar, landbouw-, stal-, karn- en melkgereedschap enz. BeeB- tiaal half 1. 's Heerenhoek, 10 uur bjj Clarijs voor A. P. de Jonge door deurw. Hollmann 2,7179 H. veldvruchten in 11 perceelen. Vrijdag 7 Aug. Colijnsplaat, door not. Roelof half 11 voor mevr. Danckaerts bouwl. in Nieuw- Noordbevelandpoldor 1.7040 pj- en 1-7680 H. bjj Schikker. Zaterdag 8 Augustus. Borssele, door not. v. d. Kloes kweek- schapen, rammen en lammers. Cortgene, in de Stadswjjnkelder door not. Roelof 10 uur voor dhr. Lenshoek verhuren 27,4322 H. bouwl. in Adriaan- polder. Woensdag 12 Augustus. s'Heer Arendskerke, bij de Rujjter 11 uur door not. Pilaar de hofstede van M. van Iwaarde 42 H. onder Sinoutskerfee waar. onder 23 H. weiland en een huis en schuurtje 770 c.A. Colijnsplaat, door not. Gelner bjj Han son 9 uur inspan als: 5 werkpaarden 3—16 jaar, 2 veulendragend, 2 jonge paarden, 7 baatg. melkkoeien, 9 anderhalfjarige ossen en vaarzen, 1 Holl. springstier, 7 me!k- kalvers, 3 vette varkens, 3 loopvarkens, 100 kippen, 14 eenden, 2 ganzen, karnhond, Utrechtsch wagentje, 2 menwageus, lemoen kar, ploegen, egtren, enz., harnassement, karn- en melkgereedschap, hooi, stroo, huisraad. Augustus. Middelburg, 8 uur in de «Vergenoeging" door not. Verhulst een buis en tuin Rou- aansche Kade G 129. Rilland, Meoklenburgsche weg 6 nieuwe huizen voor L. v. Balen door not. Prins. Arrondmements-Rechtbank te Middelburg. Heden Woensdag zijn veroordeeld wegens diefstal en oplichtingA. J. S., 60 j. wed. A. v. d. V., zonder beroep Vlissingen, thans te Middelburg in hechtenis, tot 3 m. gev. straf met mindering van den in ver zekerde bewaring doorgebraehten tijd diefstal: A. v. L., 17 j., koewachter, laatst te Zuiddorpe, thans te Middelburg in hechtenis, tot 2 m. gev. straf met min dering der preventieve hechtenis mishandeling: F. C.A. H., 23 j., koopman, 's-Heerenhoek, tot 3 m. gev. straf wederspamigheidW. P. J. B., 27 j„ koop man, J. J. B„ en J. P., 19 j., sigarenma kers, allen Middelburg, de le tot 2 m., de 2e tot 1 m. en de 3e tot 14 d. en W. G., 22 j., werkman, Domburg, tot 4 m. gev. straf; en huisvredebreuk en beleediginq van ambte naren P. M., 49 j., werkman, Middelburg, tot 3 w. gev. straf. Vlissingen, De heer mr. C. Lucasse had hedenmiddag een hjjeenkomst met cargadoors en belanghebbenden alhier in verband met de exploitatie der haven. „Bede om hulp". Wij noteerden ontvangen f 50 dit moet zijn 50 cent (van een werkman) door den heer K. Wielemaker. Wie helpt verder? Red. De Notaris J. W. VER HULST zal op Donder dag 13 Augustus 1903, des avonds te acht uren, op de bovenzaal van de Sociëteit „De Vergenoe ging", op de Groote Markt, te Middel burg, publiek presenteeren te VERKOOFRN: Daags vóór en op den verkoopdag te zien, des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 uren, perceel een tegen afgifte van een bewjjs van toe gang, met verdere inlichtingen verkrijg baar ten kantore van genoemden Notaris. De deurwaarder HOLLMANN te Goes zal MAANDAG 3 AUGUSTUS 1903, des middags om 12 uur, aan het woonhuis van dhr. Willem van Stricn Pz., te Wolfertsdijk op des voormiddags te elf uur, te 's- Heer Arends kerke, in de heiberg bij Wed. Jan de Ruiter, voor den heer M. van (waarden, ten over staan den notaris J. M. PILAAR te Goes, van EENE iu de gemeente 's-Heer Abtskerkeonder Baarsdorp, met groot 2.9333 H.A. 25 Perceelen Bouw- en Weiland en Tuin, aldaar, samen groot 39.4903 H.A. aldaar, groot 0.0770 H.A. Catalogi met kaart zijn verkrijgbaar ten kantore van genoemden notaris. D E „Mélotte", van in ruimen zin. Hoofdagent voor de Prijscourant op aanvrage. 3

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 3