NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 127.1903 Donderdag 30 Juli 17e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN HOME en hare beteekenis voor de heden- daagsche wereld. LANDBOUW, Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers. 0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Het oog der gelieele beschaafde wereld richt zich dezer dagen op Rome. 't Is of de stad der Kunst en der Romeinsche Keizers, de hoofdstad der middeleeuwsche Christenheid, op eenmaal haar rang heeft hernomen. Op het praalbed in de St. Pieterskerk ligt uitgestrekt, voor 't laatst gegroet door vele duizenden, het lijk van Leo XIII den pas overleden Paus. En daarheen richt zich aller oog. Daar was een tijd dat de invloed van het Roomsche Pausdom beperkt was tot de geloovigen der Moederkerk. De wereld ging met een spot- of glimlach den Paus en het Vaticaan voorbij. Nu gewaagt de wereld van den Paus en vraagt met belangstelling wie zijn op volger zijn zal. Hoe is dat alles zoo veranderd Wat is de reden van de herwonnen be teekenis van den Heiligen Stoel? Is niet het laatste deel der macht als Paus-Koning hem ontnemen door de sol daten van de oudste dochter der kerk, Frankrijk, in het bekende oorlogsjaar 1870 Zeker de tijden waren den Paus en het Pausdom niet gunstig. Het wereldlijk bezit van Rome en van den Kerkelijken Staat is hem ontnomen, nu drie-en-dertig jaren lang leeft de Paus in vrijwillige balling schap. Maar wat Paus en Pausdom aan wereld lijke macht en invloed verloren heeft schijnt hem dubbel vergoed in geestelijke macht en invloed in de wereld, ook buiten den kring zijner beminde geloovigen. De pelgrims die tot den Paus in zijne afzondering gaan in overgroot aantal en alzoo dit isolement te niet doen, worden overtroffen door de velen die luisteren als de Paus spreekt. De Heilige Vader voor den een, is de hooggeplaatste wereldbe stuurder voor den ander. En daarin is de beteekenis van het hedendaagsche Pau selijk Rome te zoeken. Het Romeinsche, Pauselijke hof moge in zijne geheimzinnigheid, naar ons beste weten, aan intriges niet vreemd zijn, de ruwe lichtzinnigheid der middeleeuwen is voorbijgegaan en heeft plaats gemaakt voor een beschaafd leven. De heerschzucht van den man of de mannen die kromstaf en zwaard voerden heeft plaats gemaakt voor fijne diplomatische vormen, aan vorstenhoven gewild en bij het onderling verkeer van Vorsten en volken tot de behoeften gerekend. De banbliksems en vogelvrijverklaringen, de anathema's en bullen zijn opgeborgen naast de schatten in de Vaticaanscho Musea bewaard. Zelfs de aanklachten en procla maties van Pius IX,den onmiddellgkon voor ganger van den nu overleden Paus, tegen den roover-Koning Victor Emanuel, bleven buiten gebruik en ergerden de wereld niet. Dat hief de grens op die het Pausdom van de wereld scheidde. Maar Leo XIII deed meer. Hij die vijf en twintig jaren als opper priester zijn grooten invloed op de groote, door geen landsgrenzen beperkte Kerk deed gelden, werkte niet alleen negatief door het wegruimen van belemmering, maar ook positief door het aanleggen van banden. In plaats van een veroordeeling deed hij een herderlijk schrijven uitgaan, tot stil ling van den toenemenden socialen strijd, en bond alzoo de talrijke werklieden-bonden aan^ zich en aan de kerk. Ten behoeve van de wetenschap stelde hij de deuren van de Vaticaansche biblio theek en van de Pauselijke archieven, voor den geschiedvorscher de rijkste der wereld, open voor allen, die niet be hoorden tot de Roomsch-Katholieke kork. Daardoor won bij het hart van allen man, van wetenschap. Als modern man, van aristocratische af komst, eerwaardig door jaren, door uitge breide kennis en onbevlekt leven, trok hjj de vorsten van Europa, ook Protestantsche vorsten, als Keizer Wilhelm en Koning Edward nog onlangs, tot zich, en zoo gaf Leo XIII een wereldpositie aan den Pau selijken Stoel te Rome. Niet allereerst en allermeest in het ge loof, evenmin in het zich heerschend op dringen aan vorsten en volken, maar in dat als van zelf, bij de gratie zijner gaven, op den voorgrond treden van hem die de hoogste plaats inneemt, ontleende Rome hare be teekenis voor de hedendaagsche wereld. Verwondert het u dat de wereld vraagt zal de opvolger van dezen begaafden Kerk vorst, trouwen zoon zijner kerk, maar ook man zijner eeuw, man van getrouwheid, maar ook man van fijnen smaak en hooge ontwikkeling hem gelijk zijn, of zal de Stoel van Petrus bezet worden door de evenknie van een Pio Nono wiens aanklach ten en banbliksems de wereld meer vervelen dan verschrikken? Dat is de groote vraag die in deze en de eerstvolgende dagen het oog der gansche beschaafde wereld naar Rome doet richten en het was uitsluitend ons doel die be teekenis voor de hedendaagsche wereld niet voor het Koninkrijk Gods of voor de kerk, dat toch ligt buiten onze roeping 1 in 't licht te stellen. De vijandschap tusschen Rome en de wereld is, zooal niet opgeheven, dan toch zeer verminderd door het optreden van Leo XIII. Zal een Sixtus of Pius, een Urbanus of Benedictus of welken naam de nieuwe Paus ook dragen moge, voortgaan of terug gaan 29 Juli 1903. Oudt-HoIIandtse Wijsheidt. Indien ghy niet te veel en wint, Soo wee it tot koopen niet gesint. De kalme oppervlakte van ons politiek stroompje in zomer-ruste wordt nauwelijks gerimpeld, door de discussie, die zich begint te ontspinnen over de vraag van het kiesrecht. Midden in het stakings- rumoer, kwam de vrijzinnig democratische Kamerclub met haar voorstel tot Grond wetsherziening teneinde tot algemeen stem recht te komen. Onafzienbaar is de afstand die ons voor- loopig van dit eind-station op den weg der democratie scheidt. Nu kwam een Unie-rapport vol politieke wijsheid, maar ook vol illusiën, dit onder werp te berde brengen. Onbegrijpelijk toch dat eene Unie, in wier bestuur zoovele mannen van talent en ervaring zitting hebben, zoo dor en mat tot het volk spreken kan. Niets heft op, niets petilleert, niets slaat in. Kan het ook zijn omdat men niet be zielen kan, indien men zelf niet bezield is De vacantie-tijd dien we intraden geeft ons goede en rustige tijd om eens duidelijk te maken, hoe de antirevolutionairen over dit, nog niet actueele, onderwerp denken. Daar zijn er heel velen onder ons die de vaccinatie een zegen, maar den vaccine- dwang een vloelc noemen. Het zij zoo. We verklaren ons tot een oordeel op geneeskundige gronden ganschelijk onbe voegd. Gaarne verklaren we dat af en toe, zeker niet verminderend, achter die aanduiding *zegen" niet een vraagteeken komt te staan. Nu en dan komen er statistieken voor den dag, die o. i. een groot vraagteeken wettigen, en die meteen de huivering wettigen, om wat ons lief is aan deze hooggeroemde operatie te wagen. Onze aandacht werd getrokken dooreen couranten-bericht, dat als teeken des tijds een beter lot verdient dan schuil te gaan onder onze gemengde berichten. Het is dit: Zondag werd door de vrij-socialisten een openlucht-meeting in Friesland gehou den, door 3000 personen bezocht. Zeg, verdient dit plaatjev. d. Zwaag, Luitjes, Samson, door 3000 getrouwen om ringd, geen lijstje ter bewaring voor de toekomst Men spreekt in het mijn-rijk Zuid-Afrika van een nieuwe myn ontdekt bij Wolma- ransstad en leverende saffiersteen. Een nieuw bewijs voor den rijkdom van den bodem, zoowel aan edelgesteenten als aan delfstoffen. En ook een nieuw bewijs voor den goeden reuk der Engelschen, die de schatten roken waar de koeien graasden, en daarom zich ook wel wat inspanning wilden getroosten, ter wille van zoo rijk bezit. ZUIVELBEREIDING. Is er in de laatste jaren op landbouw kundig gebied in menigerlei opzicht ver andering gekomen, ook op dat der zui velbereiding. Een vijftig jaar of langer geleden, karnde men op de boerderijen overal bijna uitsluitend met de hand, de melk werd in de Kelders tot zuren gezet, afgeroomd en zooal meer, in den karn ge daan, en dan door de meid of een jongen of ook wel den baas zelf afgestampt en mon verkreeg alzoo de boter. Was het in het voorjaar, najaar en winter dan haalde men geregeld goed de boter er uit, maar in den zomer bleef er doorgaans nogal veel boter in de karnemelk, hetwelk door gaans niet voordeelig uitkwam. De var kens en de kalvers waren er het best mede en waren er toen die in den zomer uit sluitend met karnemelk varkens mestten, een zeker bewijs dus. Ook bad men de afgeroomde melk of beter bekend vlote of vlietmelk deze werd uitsluitend voor de kalvers gebruikt en door de boerin voor het broodbakken. Men verkreeg alzoo zoer malsch brood. Daar het karnen veelal nog al een zwaar werk was, is men een soort karnmachine gaan gebruiken, die echter weinig is doorgebroken en karn molens die door honden in beweging wer den gebracht, een enkele door een molen met een paard. Zoo heeft men zich be diend tot voor enkele jaren en is men melkontroomers aan gaan schaffen, waar mee naar gezegd wordt men meer boter uit de melk haalt, dan door de vroegere bewerkingmen verkrijgt ook beste afge roomde melk en was de karnemelk vroeger zuur, deze is veel zoeter. Men kookt er nog wol pap van doch die wordt niet zoo gaarne meer gegeten als vroeger. Ook zijn er die geen ontroomer hebben, maar aangesloten zijn bij een melkfabriek, waar hun boter bereid wordt, en van waar de afgeroomde melk hun weder teruggezonden wordt. Dit is voor de boerinnen zeer gemakkelijk, het bespaart hun veel tijd en werk. Alleen do boerin ontvangt geen geld van do boter als op gezette tijden, iets waaraan onze Zeeuwsche boerinnen over het algemeen nog niet aan willen. Sommige van deze fabrieken maken er nog kaas bij, wat dan dubbel voordeelig uitkomt. Zjj werken meest coöperatief. Ook is er nog eens een tijd geweest dat de melk in bussen gedaan werd en alzoo naar Londen gozonden werd voor de con- sumtiedit gold meest aan de spoorlijn gelegen plaatsen maar tegenwoordig hoort men weinig of niets meer daarvan. Wat de prijs der boter aangaat die is in de laatste jaren hooger dan eonige jaren te voren, wat dan ook mede brengt dat er tegenwoordig veel gebruik van gemaakt wordt om het melkvee gedurende de winterdagen als het op stal staat goed te voederen, vooral met lijn-, raap- en andere koeken, enz., waar door het meer melk geeft. Daardoor zijn do melkprijzen op vele plaatsen hooger ge worden dan vroegor, waardoor vele huis moeders zich wekelijks een hooger uitgaaf moeten getroosten en van deze zjjde ook wodorom verhooging van den levensstand valt aan te teekenen. Ook wordt er nog al veel melk gebruikt om kalvers te mesten, alhoewel de boter in prijs is als togenwoordig, de kalvers dan zeer duur in prijs mogen zjjn, willen zij evenaren in opbrengst gelijk aan den ver koop van boter en melk. Hierop lettende, kan men gerust constateeren dat wjj ook hierin zijn vooruitgegaan en de landbouw op dit gobied niet klagen kan. X. Waarde. In de Maandagavond gehouden raadsvergadering werd de rekening der ge meente dienst 1902 voorloopig vastgesteld in ontvang op f8586.94'/2, in uitgaaf op f 8186.28'/2, alzoo het goed slot op f 400.96. Vervolgens werd door den Raad goedge keurd een reglement van orde voor de ver gaderingen van het college van Burgemeester en Wethouders. Daar met 1 Januari a. s. de verordening op de havengelden vervalt wordt eene nieuwe verordening op de in vordering en de heffing dier rechten in het leven geroepen. Eindelijk werden de ge loofsbrieven der bij candidaatstelling ge kozen raadsleden Blok en Overbeeke onder zocht en werd tot hunne toelating besloten. In de Maandag gehouden zitting van den raad der gemeente Arnetnuiden werd aan den heer J. Jobse, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als havenmeester en in zijn plaats, met ingang van 1 Aug. a. s. benoemd de eenige sollicitant, de heer C. Boone Wz. Aan de betrekking is een jaarwedde van f25 verbonden. De gemeente-rekening over 1902 werd goed gekeurd in ontvang op f 16.086.41 en in uitgaaf op f25.425.74 dus met een batig slot van f 66.57. (M. G.) Zierikzee. De gemeenteraad besloot gedurende 25 jaar een jaariijksch subsidie van f100 toe te kennen voor den aanleg van de stoomtram Brouwershaven Burgh. Te Tilburg heeft een waanzinnig6 in do Kolvelsche kerk heel wat consterna" tio gebracht. Toen do pastoor zich op den kansel bevond en er dus stilte in de kerk was, riep hij mot luider stem „Hou nu maar op, ik zal mijn recht wel zoeken". De ongelukkige werd uit do kerk verwij derd. Te Barneveld werd gisteren een zware eikenhouten dwarsligger, gebonden op de rails van den locaalspoorweg, gevon den. Do politie meent de daders op het spoor te zijn. De heer H. J. M. Schoo, arts te Krommenie, heeft voor het aanbod van de regeering, om een reis naar Suriname te doen ter bestrijding van de malaria tijdens den aanlog van spoorwegen aldaar, bedankt. Een telegram doet nu de reis om de wereld in negen minuten 1 Te 's-Gravenhage zijn bij herstem ming tot leden van den gemeenteraad ge kozen 4 antiliberalen (v. Pallandt aftr. cons., Vegtel (a. r.), v. Pijlen (c. h.) en de Mos (a. Te Leiden zijn in 3 vacatures gecandideerd de heeren J. P. Vergouwen en S. J. Ie Poole (a. r.) Te Zaandam moet herstemd worden tusschen C. Schipper (a. r.) met 251 en mr. M. Mendels (s. d.) met 202 stemmen, terwijl de liberale can- didaat 117 stemmen verwierf. Te Utrecht werden de aftredende antirevolutionairen de Ligt en Grondijs vervangen door Katho lieken alle liberale candidaten werden herkozen of gekozen, een zelfs met 6 stemmen meer dan de antirev. candidaat mr. Kuypers. Te Ouddorp (Z. Holl.) heerschte al geruimen tijd een ontevreden geest onder een deel der bevolking. Zaterdagavond werden do ruiten vernield van do woningen van den wethouder Lodder en den emiritus predikant Hage aanleiding was, zegt men, een artikel der verordening betreffende het niet-toelaten van vrouwelijke personen in tapperjjen. Te Amsterdam is Maandag het ver stijfde bloedende lijk eener op Zaterdag reeds verwonde 23-jarige vrouw in de Ce- lebesstraat gevonden. Haar man en broeder de schoenmakers Hendricus en Luier v. d. Laan, oud 23 en 19 jaar, waren niet thuis. Eerstgenoemde was Zaterdag reeds opreis gegaan doch te 5 uur had een jongen uit de buurt een man met de vrouw zien wor stelen. Het mes is gevonden. Het is een schoenmakersmes zonder heft en er waren bloedvlekken aan. De worsteling moet hevig geweest zijn, aangezien de vrouw ook een vinger afgesneden is en de gordijnen afge rukt zijn, een ruit stuk is en overal bloed sporen liggen. Toen de justitie er juist was om 't lijk te zien, kwam er een brief van den man uit Groningen waar zijn moeder woont, meldende aan de vrouw zijn be houden aankomst. De broeder was echter nergens te vinden. Verscheidene aanwijzin gen schijnen den broeder als den eenig schul dige aan te duiden. Hij moet reeds meer wegens moord gezeten hebben. Aan de Hembrug te Zaandam werd de brug- geknecht een trein gedood. Zijn beenen waren afgereden en zijn hoofd was vreese- lijk verminkt. Zijn vrouw zag van uit de deur der woning het voor haar dubbel vreeselijk ongeluk gebeuren. Zondag morgen ontstond te Tiel over een bosje koolplanten waarde 20 cent een hevige twist tusschen twee zwagers, waarbij de messen dienst deden en de een den ander den linkerarm van den schouder tot den elleboog kloofde, waarop den dader door den inmiddels toegeschoten broeder van den gesnedene een doodelijke messteek in den rug werd toegebracht. Te Driel brak een brand uit, de bewoners die reeds sliepen werden gered, doch een hunner, een ge pensioneerd militair, was zoo door den schrik aangedaan dat bij plotseling neerviel en op de plaats dood bleef. Maandagavond is in den trein komende van Velzen een rei ziger plotseling dood gebleven. Bij aan komst te Haarlem bleek de overledene te zijn dr. C. K. Hoffmann, hoogleeraar in zoölogie, vergelijkende anatomie en physio logic aan de rijksuniversiteit te Leiden. Prof. Hoffmann was 62 jaar oudsinds 3 November 1874 bekleedde hij het hoog- leeraarsambt te Leiden. Hij was ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Hjj was in 1841 geboren te Haamstede. De professor was op weg naar zijn buitenverblijf te Ber gen, Noordholland. Het lijk is naar het Buiten Gasthuis te Haarlem vervoerd. Bij een vechtpartij te Helmond heefteen gehuwde man en vader zijn tegenpartij, een ongehuwd man, met een mes doodgestoken. Te Utrecht stond een 6-jarig knaapje op de stoep der ouderlijke woning en zei tot een voorbijgaanden straatbengel»je mag wel voorzichtig zijn, want het is hier geverfd". Onder den uitroep»Wat heb jij te zeggen", schopte de aangesprokene het kind tegen den buik, en 't kind stierf binnen enkele uren aan de gevolgen. Van dr. Hendrik Muller, die eenige dagen vertoefd heeft bij president Steyn, vernemen wij omtrent den toestand van den gewezen president van den Oranje- Vrijstaat het volgonde: De gezondheids toestand van den president is zeer veel vooruitgegaan sedert hij Scheveningen ver liet, maar laat nog veel te wenschen over. De president loopt een paar malen per dag 100 stappen, soms zonder ondersteu ning. Stem en spraakvermogen zijn weder geheel in orde; de oogleden nog niet geheel. De vingers kan de president nog niet be wegen en deze zullen waarschijnlijk het laatst aan de beurt van genezing komen. De president is zeer ingenomen met zijn verblijf te Reiehenhall, niet ver van Salz burg. Hg is op dit oogenblik omgeven door zijn echtgenoote en al zijn 5 kinderen, waarvan de drie oudsten nu vacantie heb ben. Allen bezoeken de school: de zoon te Utrecht, de beide oudste dochters te Lausanne en de twee kleinsten te Reiehen hall. Behalve door mevr. Steyn wordt de president ook trouw verzorgd door zjjn

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1