Voetler-jlrtikelen. Vipubn(nUip uit m pers. leestafel. Mvertentiën. Aanbestedingen. Openbare Verknopingen. Afloop ferkoopingen enz. Lastige Vliegenplaag C. J. ADRIAANSE, op Dinsdag 28 Juli 1903, het Woonhuis, Woon- en Winkelhuis en Erf, verkoopen: Ingezonden Stukken. Marktberichten. Terstond eene nette Dienstbode gevraagd, bij Mej. BREVET, Lange Delft B 141, Middelburg. Met October een Paardenknecht benoodigd, bij ADR. MELIS, Serooskerke. VERMIST: een lichte bruine bonte Karnhond met ketting. Terug te bezorgen tegen belooning bij J. LOUWS, te Melis- kerke. Vliegenpapier (klevend en rood) per vel 5 cent. Amerikaansche Vliegenvangers per stuk 10 cent. Mathen Eliegenfanger per stuk f 0.15. Drogisterij „DE STER" Ylasmarkt, Middelburg. Kippenmais, Kippentarwe, Kippengerst, Zemelen, goedkoope Paardentand-Mais, puike Voergerst, Haver, Lijnmeel, Lijnkoeken, enz. Openbare Verkooping de SMEDERIJ en ERF, Donderdag 30 Juli 1903, en WERKHOUT, waaronder: Boormachine, ijzeren Draaibank met toebehooren, Bo ren, Schoepers, Kraan-, Trek- en Schrobzagen, Houtbochten, Schra gen Ladders, Trappen, Verfmolen met Vluchtwiel, Verfwaren, Ra men, Deuren, Bushout, Olmen, Essen, Linden, Esdoorn en vuren Platendrooge en gewaterde Stammen. Voorts1 Tilbury, 1 Utrechtseh Wagentje, 1 Dogkar, 1 Driewielskar, 1 nieuwe Vrachtkar, 3 Lemoen- karren, 2 Handkarren, 1 Kort- molen, 1 Waschmachine, Krui wagen, Slede, Bureau, Slaapkast, Bed met toebehooren, Dekenkist Kleerkist en meer andere goederen? een dat 1 otterdam Natuur- niet in de gebracht, woer op lastig te ndagsrust inf. jn re- per- rdags ens jeren. n ar- n een kkerij bezig Toen met de wilde naehine kerarm e Zaken sselien- uitnoo- te ver van art. 17, ,ulks in het ge- inlege- ïachtige geen onder geleden met zijn loopen zich ,ar hij De edig het week igeling eeling, stukje De ierdaad iherfje ïeer F. ont- Hugen- afge- genispoort toege- taar zijn van het hij en le Stem bracht. met concur- vaart en van ons Twee irpen om golf van Ierland poonbaar zij ten groote met sou vol- langs )eien, en dezelfde streng te der ge- Vesuvius blijft een in de heeft an den breed ffieidene breed maakt volstrekt Bosnië, sch van storven, gewor- rmoeid- heid zouden 450 manschappen zijn neer gevallen. De compagnieën waren feitelijk gedecimeerd (tot op een tiende gedund) aangezien men van een groot getal soldaten niet wist, waar zij gebleven waren. Nieuwe naaimachine. Zekere Charles Filer, een twintigjarig jongman, die voor inbraak gezeten heeft, doch ontslagen is en nu in New-Jersey leeft, heeft de En- gelsche rechten op zijn uitvinding van een nieuw soort naaimaehino voor ruim f150,000 gulden verkocht. Filer beroemt er zich op, dat hij bij zijn werk in do gevangenis-kleermakerij op het donkboeld van zijn uitvinding is gekomen. Zijn machine zal in 34 landon gebreveteerd worden. Eenige anecdoten over Paus Leo XIII. De volgoude anecdoton zijn aardig en teekonend voor hot karakter van den over leden Paus: De alt Pecci en d< Het is zoo wat twee-en-zeventig jaren geledon onder hot pontificaat van Gregorius XIV, dat oen jonge man van ongeveer twintig jaar, gokleod in oen soutane, zich op het balcon van eono villa, nabij de stad Rome, vroolijk onderhield met een jong meisje van tien jaren. Aan hunne 'voeten strekte zich eene reeks van prach tige tuinen uit. Het jonge meisje merkte plotseling vóór haar eenige boomen op, waaraan heerlijke, rijpe sinaasappelen hin gen, welke met hun goudglans prachtig tegen het groen der bladeren afstaken. »Hoe jammer, dat die sinaasappelen aan onzen buurman toebehoorende onze zijn nog niet rijp! Maar, wat doet ge daar toch, mijnheer de abtV« Da jonge man had, zonder iets te zeg gen, zich plotseling van het balcon laten glijden en beklom den scheidsmuur. Eenige oogenblikken daarna kwam hij bij het jonge meisje terug en wierp eenige verrukkelijke gouden vruchten in haar schort. Nu eenige jaren geleden begaf de her togin van Bresci, een oude dame met geheel witte haren, zich naar het Vaticaan, om haar hulde aan Z. H. te brengenLeo XIII ontving haar met de grootste wel willendheid. »Herinnert Uwe Heiligheid zich nog zoo zeide de hertogin op eens tot den Paus den dag, waarop Zij destijds voor mij sinaasappelen pinkte »Chut 1 ehutSpreek er niet over«, fluisterde Leo XIII fijn glimlachend, ter wijl hij een vinger voor de lippen hield. Bisschop Pecci en de jonge priester. Toen Leo XIII nog bisschop van Perugia was, had hjj eenmaal gehoord, dat een jong priester gedurende de week dikwijls ver zuimde de H. Mis te lezen en zijn parochie verliet. Onverwachts begaf monseigneur Pecci zich toen eens tusschentijds naar dat plaatsje, las dien dag zelf de mis en hield een fraaie preek. Men stelle zich den schrik voor van den jongen priester, toen hjj, in het dorp terugkeerende, hoorde wat er gebeurd was. Dadelijk ging hij naar den bisschop en wierp zich aan diens voeten. Monseigneur Pecci zeide»Ik vergeef u gaarne, maar", voegde hij er met den hem eigenen fijnen glimlach aan toe »wees zoo goed en waarschuw in het vervolg, als ik u weer vervangen moet". De commissie van het Engelsche Hoogerhuis, die zich met de zaak van den lord-orgeldraaier ophield, heeft met alge- meene stemmen de aanspraken van den orgeldraaier op den titel van earl Poulett voor onontvankelijk verklaard. Als bewezen werd aangenomen, dat eischor, hoewel zes maanden na het huwelijk zijner moeder met lord Poulett geboren, toch feitelijk de zoon was van zekeren kapitein Granville, met wien die moeder vroeger had geleefd. Dergelijke beschikkingen zijn in Engeland mogelijk, wijl daar het onderzoek naar het vaderschap is toegestaan. Hier is sprake van een wettigen en een wettelijken vader. Yoor den orgeldraaier beslist dit verschil uu over heel zijn leven Maar zal men vragen hoe komt die man orgeldraaier Deze zaak zit zoo Thans 54 jaar geleden huwde de jonge lord Poulett in een onbedachtzame bui zekere Elizabeth Newman, de dochter van een zeeman. Niet lang daarna werd uit dat huwelijk een zoon geboren de tegen woordige eischer. Lord Poulett wilde dien zoon niet erkennen, zeggende dat hij niet van hem was, maar van zekeren kapi tein Granville. De echtelieden scheidden echter als goede vrienden. Elizabeth New- mam stierf in 1871 en toen hertrouwde lord Poulettdaarna nogmaals. Uit dat derde huwelijk had hij een kind, dat erfge naam werd van zijn titel en zijn goederen. De zoon van Elizabeth Newman beweerde nu dat hij de rechtmatige erfgenaam is, aangezien hij geboren is na het huwelijk zijner moeder met lord Poulett, zijn vader nooit eenige moeite heeft gedaan om offi cieel zijn vaderschap te ontkennen en zijn moeder hem aan den burgerlijken stand heeft opgegeven onder de namen William Tumour Thomas Poulett. Toen men aanvankelijk niet naar zijn reclamatie wilde luisteren, nam hij het middel te baat om met een draaiorgel over straat te loopen, op welk orgel het geheele verhaal van zijn zaak te lezen stond. Hij noemde zich ook als orgeldraaier, Vicount Hinton, de titel, die den oudsten zoon van lord Poulett toekomt. Hij heeft nu het proces verloren, maar ook, al had hij het gewonnen, dan had hij toch geen aanspraak kunnen maken op de goederen der familie, die wettiglijk zijn vermaakt aan den jon geren zoon van earl Poulett, Maar hjj had met den titel gaan strijken en het recht gekregen in het Hoogerhuis zitting te nemen. Koningin Nathalie van Servië heeft beslist geweigerd met do moordenaars van haar zoon in verbinding te treden om de erfeniskwestie van koning Alexander te regolen. Het laatste onweer heeft de meesto wijnbergen in do omstreken van Medoc verwoest. De heele oogst, welke 60,000 okshoofden bedroeg, zal niet meer opleve ren dan eenige honderden liters. De Nederlander bogroet het nieuwe maand schrift De Protectiebode met deze woorden De lezing van dit orgaan kan wel inter- ressant worden. Gelijk men ziet, wordt hier ronduit op be scherm in g aangestuurd. Niet op fiscale tariefsherziening. Niet ook op tijdelijke repre saille-maatregelen met een concreet doel. Maar op ongesluierde en principieele protectie. De geheele inhoud van dit eerste orgaan geeft daar blijk van. Hel zal nu dus de taak der bekwame samenstellers zijn, om aan te toonen, niet maar dat er hier en daar op het gebied van industrie en landbouw iets te wenschen over blijft, maar dat dit door beschermende invoer rechten te verhelpen is, en wel zóó dat niet grootere schade wordt toegebracht aan andere belangen. Het zal speciaal hun taak zijn, de vraag onder de oogen te zien, of in ons kleine land met zijn belangrijken uitvoerhandel be schermende invoerrechten niet ongunstiger werking moeten hebben dan in groote nabu rige rijken. Zij zullen daarbij met name ook de belan gen van de consumenten, van den handel, en van de industrie wier belangen in strijd zijn met die van de beschermde nijverheid, onbevoordeeld hebben af te wegen. En zij zullen ten slotte zich ook wel eens de vraag mogen stellen, welk effect de een maal opengestelde protectiejacht zal hebben op het zedelijke peil van het publieke leven. Al deze vragen zullen vanzelf scherp en afgerond aan de orde komen, nu het doel dezer mannen niet is stijving der schatkist, maar wering der buitenlandsche producten van de grenzen. Wanneer dit orgaan op hoog wetenschap pelijk en moreel peil blijt, d. w. z. met degel ij ke argumenten slechts het algemeen belang beoogt te dienen en de namen der medewerkers doen dit voor hands vermoeden dan kan de inhoud zeker belangwekkend worden. 't Zal dan echter gewenscht zijn, phraseo- logie als b.v. in het artikel „Het eenige land" in dit eerste nummer voorkomt, zooveel doen lijk te vermijden. Dit toch heeft met argu menteeren niets gemeen. De Standaard schrijft Autobiographie. Fel is Mr. Troelstra er tegen opgekomen, dat de Minister hem voorstelde, als door gewetenswroeging bjj zijn optreden be- heerscht. In verband hiermede is het interessant, om in Eet Folk te lezen, hoe mr. Troelstra, wat hij zoo fel in een ander afkeurde, nu zelf ten laste van de Anarchisten in toe passing brengt. Alleen met dit onderscheid dat hij alleen booze motieven aanvoert, waar de Minister bij hem nog nobele motieven onderstelde. Men leze "De anarchisten toonen slechts hun kwaad geweten door dat gewroet tegen een commissie, zoo onpartijdig mogelijk samenge steld, waarin hun eigen geestverwanten zitting hebben en die op hun eigen voorstel en mede door hen zeiven is benoemd. Er is op dit oogenblilc een zweer aan het rijpen, die sinds jaren het lichaam der Neder- landsche arbeidersbeweging pijnigde, de zweer van het verachtelijk wantrouwenzaaiënd, per- sonenhaat-wekkend, leugensverspreidend ge wroet der anarchisten". Ook dit slot is opmerkelijk. Denk bij de laatste regels in de plaats van aan anarchisten aan sociaal-democraten en hebt ge niet een door gelijkenis treffende autobiographie (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) EEN RAADSVERKIEZING. In zekere gemeente moesten in Juni twee raadsleden aftreden, een van hen was wethouder. De ander was iemand van minder voorbeeldigen wandel, slaaf helaas van den drank, en het stond dies bij alle partijen vast dat hij door een fatsoenlijk man diende vervangen te worden. Van liberale zijde was men nu evenwel bang hem te doen vallen, en liet liever de antirevolutionairen de kastanjes uit het vuur halen. Deze kon den echter moeilijk een candidaat vinden. Eerst vroegen zij een liberaal, doch die wilde niettoen een christelijk-historische, doch die kon moeilijk wegens zijn vele afhankelijke betrekkingen. Toen werd een neutraal man gepolst, doch die bedankte ookeindelijk slaagde men bij een, doch die was gereformeerd, en dit bleek niet naar den zin van het hoofd der school, welke is liberaal. Deze diende een lijst in voor een Hervormden candidaat, een diaken die 's morgens kerkt en 's middags kaart. De openbare onderwijzers zweepten de rechtzinnige hervormden op met een circulaire, waarin van het aftredend raads lid dat volgens aller gevoelen vallen moest, heel veel goeds werd verteld, eenige bij belteksten ten zijnen gunste werden ge debiteerd, waaronder de bekende van den eersten steen, en van de splinter en de balk; terwijl de tegen-candidaten als ge reformeerden werden bestreden en ge lasterd. Alsof de conciëntie bij die heeren sprak, schreven zij ook in de circulaire dat „als de raad om (was) de vacante betrekkingen aan vriendjes van de gereformeerden ver geven, en de gemeente-zaken door perso nen buiten den raad om (het staat erbe slist (zouden worden). Die circulaire geteekend „Vele leden der Ned. Herv. Kerk", trof echter slechts gedeeltelijk doel. Het aftredende min fatsoenlijke lid werd niet herkozen, doch gekozen werd de Zon dags kerkende en biljartende diaken, en met hem de aftredende gereformeerde wet houder dien zij zoo geniepig bestreden hadden. Toen nu kort daarop de schoolkinderen een uitstapje maakten was het afgetreden raadslid weer zoo ongesteld dat hij geen kinderen in zijn wagen hebben mochten het hoofd der school liet bij de thuiskomst niet onduidelijk merken dat hij boos was op zijn nog pas zoo geprezen beschermeling. Mogelijk was hij er ook verlegen mee. Nu zegt men ook dat de openbare on derwijzers in den iaatsten tijd toch al niet best te spreken zijn, dewijl er plannen schijnen te bestaan om een Christelijke school te stichten. Doch komaan, het is maar beter dat de geesten openbaar worden. De menschen moeten maar weten wat zij aan elkaar hebben. De valsche neutraliteit moet maar aan het licht. Den cenvoudigen dorpe lingen is al lang genoeg zand in de oogen gestrooid door sommige openbare onder wijzers. De naam van de gemeente die ik bedoel, blij ve voorloopig verborgenmaar voor de waarheid van 't verhaal staat in, Mijnheer de Red., Uw dv. dn., J. te E. Wij ontvingen het 20e verslag van den staat en de werkzaamheden der vereeniging tot Chr. liefdadigheid te Wagenborgen. Op 1 April jl. waren er in de stichting 191 verpleegden. Zij heeft vier gebouwen Bethel, Eben-Haezer, Bethesda en Salem. Het verslag gewaagt ook nu weer van tijdelijken en geestelijken zegen. De stich ting blijft nog steeds hopen op zooveel mogelijk aller Christenen steun. Het be stuur bestaat uit dr. R. Bouman, ds. G. Geerds, mr. R. Van Veen, ds. J. L. Dippel en J. Bouwes, penningmeester. BURGERLIJKE STAND van 24 Juli—27 Juli 1903. MIDDELBURG. Ondertrouwd: J. F. van Deinse 25 j.jm. en S. W. Brouerius van Nidek 21 j. jd.A. van Nielen 23 j. jm. en J. C. de Pree 19 j. jd. Bevallen: J. C. Matthijsse geb. Gode- schalk z.P. H. Priester geb. Mar- cnsse z. P. Rijkse geb. De Pree d. GOES. 25, Huw. aangifte: Matthijs van Gorp 24 j. jm. te Goes en Wilhelmina de Visser 21 j. jd. te Wolphaartsdijk on langs te Haarlemmermeer. Geboren: 27, Thomas Marinus Hen- drikus z. v. Thomas Bak en Hendrika Olivier. Overleden: 26, Cornelia Zadelaar 87 j. wed. van Hendricus Cramer. AXEL, 25 Juli 1903. Oude Tarwe f f Nieuwe Tarwe f 8,50 A f 8,75 Rogge f 7,— f7,50; Nieuwe Wintergerst f7,f7,75; Zo- mergerst f 0,— a f 0,Haver f 5,k f 6,— Kookerwten f0,k f 0,Voer- erwten f 9,a f 9,50Paardeboonen f 9, a f 9,50Lijnzaad f 0,S, f 0,Koolzaad f0,k f0,Aardappelen f4,75 f 0, Alles per 100 K.G. ROTTERDAM, 27 Juli 1903. Buitenlandsche granen flauw. Binnenland- sche geen zaken. Meel, onveranderd stil; prima f 11. af 11,50, eerste kwal. f10,a 10.50. Aardappelen: Westlandsche Zand f 4,25 k f 4,50, Kralen f 2,20 a f 2,30. Zeeuwsche eieren 1 3,20 a f 3,40. Tarwe- 7,50 - 7,90 Rogge- 5,25 - 5,50 Wintergerst - 0,- 0,— Zomergerst (*)..- 0,- 0, Chevalier - 0,- 0, Haver (*)....- 0,50 - 7, Kanariezaad - 10,-13, per 100 kilo. Woensdag 29 Juli. Middelburg. Provinciaal Gebouw 11 uur a. het uitbreiden der onderzoesche verdediging langs den oosthavendam der haven der fifoe/polder, behoorende tot de werken van de tramweghavens aan bet Zijpe. Raming f 27,500; b. het maken en stellen van een nieuwen vloei-ijzeren bovenbouw voor de brug in de Groote Kraag onder de gemoente Zaamslag. Raming f 7400. Burgerweeshuis l'/s uur verfwerk in burgerweeshuis en armweeshuis het maken van een vorande op de plaats bij het oude mannen- en vrouwenhuis. Dinsdag 28 Juli. Goes, 8 uur in de Prins door not. Hou wer voor J. Nagelkerke het huis en smederij C 120 en een huis C 118, resp. 50 en 54 cA. Kloetinge, half 6 bij Akkenaar voor J. v. Liere c.s. door not. Houwer 16 perc. veld vruchten. Woensdag 29 Juli. Heinkenszand, afbraak graanschuur door deurw. Hollmann. Zontelande, bjj Gabrielse door not. Loeff 10 uur veldvruchten op Heulzigt. Oost-Souburg, door not. Tak 10 uur in span en veldvruchten van de hofstede Na gelenburg. Cortgene, bjj C. Markusse 9 uur door not. Roelof inspan als 9 schoono werkpaar den, waaronder 3 veulendragende. 5 jonge paarden waaronder 2 veulens, hoornvee, fokkalvers, alles N. H. ras, 4 vette varkens, 11 biggen, 2 karnhonden, pluimgedierte, Utrechtseh wagentje, 3 men wagens, klaver wagen, 1 ploeg om karwij te dekkenland bouwgereedschap, huisraad, inboedel, 130 voer most3440 bos recht tarwestroo. Krabbendijke, bij Tramper door deurw. Hollmann half 12 mahoniehouten opgelegd kabinet, linnenkast, regulateurklok, 3 hang lampen, 3 pluimbedden, kleermakerstrap- naaimachine, hondenkar op veeren, 2 bijbels met zilversloten, 4 gouden sloten met bloed koralen, enz. Donderdag 30 Juli. Driewegen, door deurw. Hollmann her- berginventaris en meubilair 10 uur bij de Bue. Ovezand. Heden (Maandag) is alhier verkocht voor erven C. Pover en M. van 't Westeindelo. een huis en bergplaats, groot 156 cA. Kooper dhr. N. Pover, alhier voor f 560 2o. 3290 cA. bouwland. Kooper dhr. Jacob Oostdjjk, alhier voor f 700,08 den hoop of f 835 per gemet plus 8'/a% onkosten. LIEFDADIGHEID. Een bede om hulp. Met hartelijk dank voor »Elim" ont vangen onder lettor Z. f 50. Wie volgt 't voorbeeld van den Broeder, iemand, die van zijn dagloon leven moet, en die mij dezen eersteling ter hand stelde K. WIELEMAKER. Biggekerke, 27 Juli 1903. Zoo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde ouders LEENDERT GOEDEGEBURE en LEUNTJE VAN ANTWERPEN op Zaterdag 1 Augustus a.s. hunne 30-jarige Echtvereeniging te herdenken. Eunne dankbar Nieuwdorp, 28 Juli 1903. Woensdag a. s. hopen onze ge liefde ouders MARINUS VAN DEN BROEKE en GEERTJE DE VOOGD hunne 40-jarige Echtvereeni ging te herdenken. Eunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Serooskerke, Juli 1903. Heden overleed, na een langdurig lijden, onze geliefde echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader JAN VERMET Sr., gezworen des polders B. W. B. I., in den ouderdom van ruim 56 jaren. Wed. J. VERMETNijsse. J. J. VERMET. J. F. C. VERMET— Verbrugh. M. A. VERMET. M. J. VERMET— de Mol Moncourt. D. M. VERMET. 's-Heer Arendskerke, 23 Juli 1903. Heden overleed, na een langdurig en smartelijk lijden, in de hope des eeuwigen levens, onze geliefde moeder en behuwd- moeder Mevr. de Wed. W. P. VAN DEN HEUVEL—Maes, in den ouderdom van ruim 71 jaar. Goes, 24 Juli 1903. A. DUVEKOT— van den Heuvel. L. DUVEKOT Cz. Met dezen betuigen wij onzen dank voor de vele bewijzen van deelneming on dervonden bij het overigden van onze ge liefde echtgenoote, moeder en grootmoeder. JOHs. VAN LIERE, kinderen en kleinkinderen. Krabbendijke, 25 Juli 1903. *4* Mijn hartelijken dank aan allen die belangstelling betoond hebben bij mijn benooming tot lid van den raad der ge meente Ovezand. A. VAN DER SLIKKE. De Heer en Mevrouw HOSANG Boogaert betuigen hun hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij de benoeming van eerst- gen. tot Notaris te Middelburg. Middelburg, 27 Juli 1903. KINDERDIJK. MIDDELBURG. 's avonds te 8 uren, te Goes in »de Prins van Oranje", voor J. Nagelkerke c. s., ten overstaan van den Notaris MULOCK HOUWER, van te Goes, aan de Lange Vorststraat, wijk C no. 120, groot 50 Centiaren. Te aan vaarden bij de betaling. HET aldaar, wijk C no. 118, groot 54 Centi aren, verhuurd aan de wed. Goossen voor 1 per week. De Notaris J. HOSANG zal op des namiddags te éón ure, voor het huis wijk T no. 17, bewoond door L. de Bruijne aan den Veerschenweg, in de ge meente Middelburg in het openbaar EENE PARTIJ Te bezichtigen daags vóór en op den dag van verkoop.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 3