IMOHOIÏIN. Centraal Kleeding-Magazijn ZOMER-ARTIKELEN Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag Juli 1903. No. 125. Aardappelen, Opruiming Gemengde Berichten. Openbare Yerkoopingen. Advertentiën. een lste Bakkersknecht Verpachting van Tienden, 1 perceel Papvers, A. HUBREGTSE, F. Q. C. DEN HOLLANDER, GOES. verpachten: verkoopen: 18 perceelen met 10 tot 25 pCt. korting. Uit de Eerste Kamer. Kerknieuws. Schoolnieuws. Rechtszaken. LEESTAFEL. Marktberichten. Telegrammen. Half September gevraagd, bij SCHEELE, Kade, Goes, (geen kar). Met October een Ha ml knecht gevr. bij JOOS DE WITTE, Koudekerke. BILLIJK TE KOOP een Duitsche DOG, 80 c.M. hoog, uitstekende waakhond. Te bevragen onder letter D, Hulp kantoor Biggekerke. f Ingevolge mondelinge machtiging van den heer Administrateur van het Kroon- Domein en onder zijne nadere goedkeuring, zal de Rentmeester van dit Domein, Rent ambt Middelburg op de ondergemelde dagen en plaatsen in het openbaar Donderdag 30 Juli 1003, en WBRKHOUT, waaronder: Boormachine, ijzeren Draaibank met toebehooren, Bo ren, Schoepers, Kraan-, Trek- en Schrobzagen, Houtbochten, Schra gen Ladders, Trappen, Verfmolen met Vluchtwiel, Verfwaren, Ra men, Deuren, Bushout, Olmen, Essen, Linden, Esdoorn en vuren Platendrooge en gewaterde Stammen. Voorts1 Tilbury, 1 Utrechtsch Wagentje, 1 Dogkar, 1 Driewielskar, 1 nieuwe Vrachtkar, 3 Lemoen- karren, 2 Handkarren, 1 Kort- molen, 1 Waschmachine, Krui wagen, Slede, Bureau, Slaapkast Bed met toebehooren, Dekenkist' Kleerkist en meer andere goederen' De Notaris PILAAR zal Vrijdag 31 Juii 1903, des namiddags te 2 uur, te Wolfaarts- dijk, iu de herberg bij P. Korst an je, voor Weduwe eu Erven van den heer A. de Jager, verkoopen: in den Goescbenpolder en den Perpon- cherpolderen in den Perponcherpolder. Notitiën der perceelen verkrijgbaar in genoemde herberg en bij den Notaris. GROOT SUCCES hebben de beroemde Eckarts- tweescliarige Idealploegen om te stoppelen, alsmede de Eckarts pantser stalen speciaal Ploegen. Worden ge leverd met twee jaar garantie. Tevens verzuime men niet proeflevering te vragen der zoo gunstig bekende Win terberger Tree- en Motor-Dorsch- machines, alsmede Rings beroemde Rosmolens en Gloria reclitstroo Dorsclimachiues. Alles wordt op proef geleverd onverschillig waar. NIET GOED, TERUG. Verkrijgbaar bij den agent in Machinerieën, Middelburg. HUISMOEDERS! Vraagt vooral op zicht de Verbéterde Singer-Naaimacliines, werken voor- en terugwaarts. Alleen verkrijgbaar bij A. HUBREGTSE, Middelburg, en bij den Agent A. B1MMEL, Kleermaker, Aagtekerke. Worden geleverd op vijftig cents per week gepolitoerde MACHINE TAFELTJES. der resteerende De Middelb. Courant is bevreesd, dat een antirevolutionaire meerderheid in Raden en Staten onzer provincie tengevolge zou hebben, dat op onze samenleving een Puri- teinseh stempel zou worden gedrukt. Dan geen kermis meer, evenmin volks feesten, stille Zondagen, zonder muziek en concert, tentoonstellingen en alle gelegen heden tot ontspanning gesloten of afgeschaft. Echt Puriteinsch alzoo. Zouden we de Middelburgsche mogen vragen in plaats van die caricatuur, het origineele portret van onze aloude Puri teinen haren lezers eens voortehouden »Paint me as I am," schilder me zooals ik ben, zeide Cromwell tot Lely en de man had er recht op. We zouden heusch meenen de Redactie te beleedigen, als wij haar gingen aan wijzen, waar bedoeld, welgelijkend portret is te vinden. Ze weet het zelve ook wel. Weinigen hebben kunnen vermoedeD, dat de Suikerwet eerst Donderdag aan de orde zou komen. De behandeling van het wetsontwerp betreffende het opsporen van delfstoffen van staatswege nam Woensdag zooveel tijd in beslag, dat er geen sprake van wezen kon, om het bedoelde Suiker wetje nog in behandeling te nemen. Evenmin had had men te voren kunnen vermoeden, dat het wetsontwerp, hierboven aangegeven, het zoogenaamde „exploratie wetje," aanleiding zou kunnen geven tot zulk eene principiëele bestrijding. En toch is dit gebeurd. Het waa bepaald eene verrassing, ook voor den minister. Twee bekende juristen in de Kamer n. 1. dhr. v. Bonefal Faure en Vlielander Hein kon den het met den Minister v. Waterstaat bezwaarlijk eens worden. Zij maakten zich op, het wetsontwerp als onaannemelijk voortestellen, de eerste voornamelijk, om dat er volgens zijn meening geen enkel rechtsbeginsel aan ten grondslag ligt, de tweede, omdat dit wetsontwerp z. i. eene poging is van den Staat, om zich te ver rijken ten koste van de rechten van den eigenaar. Laten wij trachten de quaestie eeniger- mate te verduidelijken. Volgens de wet is de eigenaar van den bovengrond daarom niet de eigenaar van de mijnen die onder den grond mochten liggen. Dit wordt hij eerst door zekere concessie of vergunning, om die mijnen te mogen bewerken. Wordt die geweigerd, dan blijft hij toch het recht behouden om op zijn grond nasporingen te doen. Wil iemand op eens anders grond daartoe overgaan, dan is de vergunning van den eigenaar noodzakelijk. Weigert deze, dan komt de Regeering tusschenbeide. Zij kan alsnog machtiging daartoe verleenen, na verhoor en tegen voorafgaande schadeloosstelling van den eigenaar. Nu heeft het onderhavige wetsontwerp ten doel, een deel van Nederland, en wel van de provinciën Limburg, Noord-Brabant, Gelderland en Overijsel, als vermoedelijke vindplaatsen van delfstoffen voor een tijd vak van 6 jaren tot exploratie, tot het doen van nasporingen alzoo, uitsluitend aan den Staat toetewijzen. Anderen, zonder uitzondering, wordt dus dit recht ontnomen. Hierdoor, meende dhr. Faure, wordt inbreuk gemaakt op de rechten der eigenaars. Immers de Staat treedt dan op als rechter in eigen zaak en moet zelve de schadeloosstelling bepalen. En wat blijft daarvan over Waartoe is trouwens ook dit verbod noodig Het dient nergens toe, zegt dhr. Vlielander Hein, want immers is de Staat bevoegd bij de wet van 1810, zijne exploraties te onder nomen. Alleen kan het strekken tot schade der eigenaars, want krachtens de mijnwet heeft degene, die een mijn heeft aangeboord, en geen vergunning krjjgt om die te be werken, recht op schadevergoeding. En toch krijgt hij ze dan niet. Dit is onrede lijk en onrechtvaardig. Zooals we reeds opmerkten, had de minis ter na het yoorloopig verslag zulk eene principiëele bestrijding geenszins verwacht. Daarom een krachtiger verdediging dan wellicht anders. Volgens verklaring van Z.Exc. heeft dit ontwerp veelszins eene negatieve strekking, de bedoeling n.l. om gedurende zekeren tijd anderen aftehouden van hot doen van boringen. Beslist ontkent de minister, dat het in de bedoeling ligt, de grondeigenaren te benadeelen. Integendeel, zonder eenige moeite van ezploratie hunnerzijds, zien de eigenaars hunne gronden in waarde stijgen. De heeren Havelaar en Regont wezen op de noodzakelijkheid om de exploratie van onzen bodem in ééne hand te brengen. Ook dhr. v. Nierop bleef niet in gebreke de regeering te steunen. Waarom is het ver bod noodig, zoo is gevraagd. Wel, zoo antwoordde genoemde afgevaardigde, ver onderstel het verbod bestond niet en de Staat heeft een mijn aangeboord, dan zou de mogelijkheid niet Uitgesloten zijn, dat anderen in de onmiddellijke omgeving gin gen exploreeren en wellicht met gelukkig resultaat. Volgde dan geen concessie, dan i7 j v°lgens de mijnwet recht op schadevergoeding, terwijl zij niets anders adaen gedaan dan voordeel getrokken uit het werk, dat de staat had *erricht. n Wer(t het wetsontwerp aange- v2?et 31 teSen 11 stemmen. t>eus komen aan de orde een drietal terpen tot regeling der wetscon- üicten met betrekking tot het huwelijk, de echtscheiding en tot goedkeuring van het verdrag regelende de voogdij van min derjarigen, welke alle werden goedgekeurd. In de zitting van Donderdag werd nu het ontwerp betreffende den suikeraccijns behandeld. Dhr. v. d. Biesen bejammerde het, dat de Regeering de suikerindustrie niet vol doende beschermt tegenover het buitenland en dringt op afdoende maatregelen aan om algeheelen ondergang van dien tak van in dustrie te voorkomen. Dhr. Breebaait lachte om de overdreven klachten van de voorstan ders van surtaxe en bleef hopen op een verla ging van de suikerbelasting. Dhr. Godin de Beaufort zag geen heil in accijnsverlaging alleen en kon zich goed neerleggen bij de houding der Regeering. Ook dhr. Rahusen prees het beleid der Regeering in dezen en wilde alleen in de uiterste noodzakelijkheid van surtaxe weten. Eindelijk kwam de Minister van Finan ciën weer aan 't woord, nadat hij verschil lende beweringen en opmerkingen uit het voorloopig verslag had beantwoord. Z.Exc. verzekerde de Kamer, dat na de aanneming van het ontwerp, direct een onderzoek ingesteld zal worden naar den toestand der suikerindustrie. Voorts ver dedigde hij zich tegenover dhr. v. d. Biesen, die den Minister hard gevallen was over zijne houding in dezen, eene houding, welke hij z. i. onverklaarbaar achtte. Het ontwerp wordt vervolgens aangenomen en de Kamer gaat uiteen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Noord Scharwoude door H. J. Witkop te Beets. Geref. Kerken. Aangenomen naar Breda door J. C. de Moor cand. te Baarn. Bedankt voor Hantum door D. v. d. Meulen te Schettens. Chr. Geref. Kerk. Deze week vergaderde de Synode der Chr. Geref. Kerk te Utrecht. Tot voor zitter werd gekozen ds. J. Wisse van 's-Gravenhage. Het curatorium der theo logische school werd tot 7 leden uitgebreid en bestaat nu nitds. De Bruijn te Apel doorn (voorz.), ds. Den Boer te Zaandam, ds. v. d. Heide te Broek op Langendijk, ds. Janssen te Amsterdam, ds. Schouten te Kampen en ds. v. d. Vegt te Utrecht. In aanmerking genomen de gewichtige eischen die de Zending de kerk stelt, werd be sloten tot de Zending onder de heidenen voorloopig nog niet over te gaan. Geslaagd voor de hoofdaete te Breda de heeren C. J. v. d. Eijk te Vlissingen en J. de Visser te Nieuw- en Sint Joosland en te Arnhem de heeren A. Coumou en P. J. Kerpestein, beiden te Zierikzee. Arrondmements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de zaken tegen lo N. M. N., 21 j. zonder beroep, Terneuzen en 2o P. W. N., 43 j. opperman, Terneuzen. Eerstgenoemde, voor wie door het openbaar ministerie 2 jaren gevangenisstraf is ge vorderd, werd van de haar te late gelegde kindermoord vrijgesproken, en laatstgenoem de, voor wien 2 maanden gevangenisstraf is gevorderd, werd veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf wegens het begraven van een lijk met het oogmerk om de geboorte tc verhelen. Voorts zijn veroordeeld wegens openbare schennis der eerbaarheid: J. R., 29 j. remmer bij de staatsspoorwegen, Roosendaal, tot f 3 b. s. 3 d. h. mishandelingO. H. H., 35 j. varensgezel, Terneuzen, tot f 10 b. s. 10 d. h. beleediging van een ambtenaarM. J. v. B., 42 j. winkelier, Zaamslag en J. M. M., 25 j. slachter, Terneuzen, beiden tot f10 b. s. 10 d. h. wederspannigheidA. de R., 18 j. tremmer op de mailboot »Koningin Wilhelmina", Vlissingen, tot 1 m. gev. straf, en verduisteringL. de K., 29 j. schoenmaker, Vlissingen, tot 1 m. gev. straf. Ontslagen van rechtsvervolging, met last tot plaatsing in een rijksopvoedingsgesticht tot den leeftijd van 18 jarenR. W. de R., 11 j. en J. C. T., 11 j. beiden zonder be roep, Vlissingen, beklaagd van diefstal. De rechtbank te Utrecht veroordeelde den kassier Van Koolbergen die zijn vriend den effectenhandelaar Frijda in zijn kantoor lokte en duizend gulden wist af te persen onder bedreiging met moord, vergezeld van bloedige mishandeling, tot 3 jaar gevange nisstraf. Serooskerke (W). Gedurende het hevig onweder, dat Donderdagavond woedde, sloeg de bliksem in op de hofstede Lies- berg alhier. Langs den zijgevel der schuur drong hij in de kamer, bracht daar eenige schade toe aan het behangsel en een schil derij en verliet uverder door een zijmuur de woning. Heinkenszand. Bij het onweder van Donderdagavond zijn onder deze gemeente eenige boomen door den bliksem vernield, en paarden en hoornvee in de slooten ge raakt waarvan sommige na veel moeite gered zijnde dadelijk moesten worden af gemaakt. Wolfertsdijk. Hedennacht sloeg de bliksem kort bij de landbouwschuur van v. d. V. in een paal, welke dienst doet om water te putten. Hij werd totaal in tweeën gespleten. Bij het gevecht te Korintji (Nederl. Indië) waarbij de onzen „terug moesten" is o. a. gewond de kapitein der genie P. L. de Gaay Fortman, zoon van ds. de Gaay Fortman uit Amsterdam. Een en ander over de Mormonen, door P. J. v. Melle. Nijkerk, G. F. Callenbach. Ds. v. Melle is een leuk verteller en opmerker. Dat komt ook in zijn boekje weer uit, dat bovengenoomden bescheiden titel draagt en ondanks zijn 1G bladzijtjes seer veel nieuws omtrent de-Mormonen be vat. Wie dit boekje even rustig leest, als de schrijver het geschreven heeft, zal er heel wat van medenemen, en, indien on verhoopt deze buiten 't christendom staande secte in ons land mocht doordringen, ge noegzaam gewapend zijn om zich haar van 't lijf te houden en zich te troosten met de gedachte dat zij, gelijk in Amerika, slechts een voorbijgaande schaduw zal blijken te zijn. Het boekje kost slechts 7'ls cent; bij getalen minder. MIDDELBURG, 23 Juli. Ter graanmarkt van heden was weder weinig aanvoer uit Walcheren. Er was alleen Tarwe en een klusje nieuw Karwei- zaad. Er ging weinig om. Noteering: Puike Walch. tarwe f 7.25 tot f 7.40 naar deugd. Karweizaad f 11.25 per 50 kilo. Nieuw Koolzaad nog niet ter markt. Boter 55 k 60 cent per 'k kilo. Eieren f 3.20 per 104 stuks. ZIERIKZEE, 23 Juli 1903 Boter f 0,75 f 0,577a per pond. Kipeieren f0,90 a f 0,82'/2. Kleine eieren f 0,60 f 0.50 de 25 stuks. VLISSINGEN, 24 Juli. 1903. Boter f 1,25 f 1,28 per kilo. Eieren f 3,70 per 104 stuks. BVBGEBLIJKB STAND van 22 Juli—24 Juli 1903. MIDDELBURG. Ondertrouwd: J. Dijkgraaf 21 j. jm. en P. Geljon 17 j.jd. A. Dingemanse 30 j. jm. en C. Jonge- pier 23 j. jd.J. Vermeulen 26 j. jm. en P. Jongepier 20 j. jd. Getrouwd: F. E. Hamerlinck 20 j. jm. en M. F. Lente 25 j. jd. Bevallen: L. J. van Eenennaam geb. Van Riel d. GOES. Huw. Aangifte: 23, Hen- dricus Johannes Molhoek 25 j. jm. en Adriana Jacoba Johanna Stokmans 24 j. jd. Getrouwd: 23, Petrus Johannes Oardon 23 j. jm. en Catharina Maria Smolders 24 j. jd.Josephus Loobeek 34 j. wednr. van Maria Elizabeth Loeh- mans en Maria Helena van de Wijngaard 46 j. wed. van Pieter Andries Joseph van Goethem. Geboren: 23, Franciseus Martinus Hendriek Everdien z. v. Fransiscus Mar tinus Hermans en Hendrika Kobus Maria Jacoba d. v. Maricus Jacob van Riet en Johanna Melse. IERSEKE. Geboren: 17, Maatje Adriana d. v. Cornelis de Witte en Adriana Hoogesteger; 21, Jozina Maria d. v. Dirk Rietveld de Hondt sn Jozina de Hullu 22, Pieternella d. v. Bastiaan Hollestelle en Dina Wisse23, Hendrik z. v. Lau* werus Minnaard en Kornelia Zuidweg. Overleden: 18, Jan Zweedijk 70 j. wednr. van Jacoba Johanna Walker Jacomina Pieternella 1 mnd. d. v. Pieter Nieuwenhuize en Neeltje Eversdijk. Maandag 27 Juli. Ovezand, door not. v. d. Kloes huis en bouwland, voor erven Pover in de ge meente herberg 11 uur. Dinsdag 28 Juli. Goes, 8 uur in de Prins door not. Hou wer voor J. Nagelkerke het huis en smederij C 120 en een huis C 118, resp. 50 en 54 cA. Vlissingen, in het Raadhuis tiendenver pachting door not. Loeft 10 uur voor de gemeenten Grijps-, Koude-, Bigge-, Melis- en Mariakerke, Westkapelle, Zoutelande, Ritthem, Souburg en een gedeelte van Mid delburgs Ambachten. Woensdag 29 Juli. Heinkenszand, afbraak graanschuur door deurw. Hollmann. VERBETERING. Eerst nu kwam ons een schrijven in handen, reeds de vorige week in ons bezit, waaruit blijkt dat in het verslag der jongste Statenvergadering de namen der voor- en tegenstemmers van sommige voorstellen niet altijd even juist staan opgegeven. Zoo komt o. m. de naam van den heer Houterman voor onder de tegenstemmers van het sub sidie-voorstel Westkapelle. Genoemde heer stemde daar vóór. Middelburg i. Uitgebracht 498, van onwaarde 11 stepimen. Gekozen J. G. Ermerins met 257t W. J. J. Koole (aftr.) had 230 stemmen. Heden overleed te Hasselt onze geliefde broeder en behuwdbroeder de heer MARINUS MAG1ELSE, oud 54 jaar, in leven Ambtenaar bij den Algemeenen dienst van den Waterstaat. t P. M. MAGIELSE. J. MAGIELSE—Verhage. M. DE BESTEMagielse. L. DE BESTE. P. SNOEP—Magielse. P. SNOEP. Goes. Goes, Waarde, 23 Juli 1903. 'n het rentambt Middelburg over het oogstjaar 1903. te VLISSINGENin het raadhuis, ten overstaan van den Notaris Mr. J. LOEFF en getuigen, op Dinsdag 28 Juli 1903, des morgens ten 10 ure, de Domaniale Tienden, gelegen onder de Jurisdictie der gemeentenKoudekerke, Biggekerke, Melis- en Mariskerke, Westkapelle, Zoutelande, Rit them, Oost- en West-Souburg, Grijpskerke (Buttinge en Hoogelande), en een gedeelte van Stad Middelburg's Ambachten te MIDDELBURG in het gebouw van de sociëteit »De Vergenoeging", ingang Vlasmarkt, ten overslaan van Notaris Mr. J. LOEFF en getuigen, op Vrijdag 31 Juli, des morgens ten 10 ure, de Doma niale Tienden, gelegen onder de Jurisdictie der gemsentenVeere (Zandijk), Arnemui- den KleverskerkeSt. Laurens, Brigdamme Gapinge, Serooskerke, Vrouwepolder, Oost- kapelle. Grijpskerke, Aagtekerke, Domburg en een gedeelte van Stad Middelburgss Am bachten. LET WELDe eertijds te Veere gehouden verpachting zal voortaan plaats hebben te Middelburg in het gebouw der Sociëteit »De Verge noeging", Markt. Belanghebbenden wordt herinnerd, dat niet als pachters of borgen zullen worden toegelaten zij, bie aan het Domein wegens vorige pachten schuldig zgn, noch zij, die van hunne gegoedheid niet kunnen doen blijken en dat de tien opcenten dadelijk bij de verpachting moeten worden voldaan. De Rentmeester voornoemd, A. L. SNOUCK HURGRONJE. De Notaris J. HOSANG zal op des namiddags te één ure, voor het huis wijk T no. 17, bewoond door L. de Bruijne aan den Veerschenweg, in de ge meente Middelburg ia bet openbaar EENE PARTIJ Te bezichtigen daags vóór en 9P den dag van verkoop.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 5