m Uit de Eerste Kamer. Kerknieuws. Schoolnieuws. I&eciitszaken. Gemengde Berichten. hunne medewerking in om dergelijke wan gebruiken zooveel mogelijk af te breken. Ons ministerie steunt op de Christelijke partijen. Maar een Christelijke partij die de Zon dagsrust in haar vaandel schrijft, doch tegelijk Sabbathsschennis in eigen boezem duldt, is geen steun, maar een rietstok die in bet eind de hand die er op steunt, zou doorboren. De Breskensche Courant, een liberaal blad dat af en toe zeer fanatieke hoofdartikeltjes bevat, schreef weer een en ander omtrent de Staten-zitting, waaruit wij weer het fanatisme van dit blaadje konden proeven. Het was naar aanleiding van :t debat over de Zondagsrust-voorwaarde te ver binden aan het Nijverheidsteutoonstellings- subsidie. Het woord van den heer Maas noemt zij een «opgeworpen balletje van den in Wal- chersche kleeding gestoken burgemeester van Serooskerke". De heer Houterman wordt aangeduid ais «eveneens een afgevaardigdo in boeren- kostunm". Van den heer Fruytier, die er voor stemde wordt klakkeloos «verondersteld dat diens stem meer de bedoeling had enkele streng- antirevolutionairen op Zuid-Bevelaud te bolieven" en zij betitelt hem als «oogon- dienaar en menschenbehager''. Foei! En de 5 antirevolutionairen, die het principieele voorstel-Houterman hielpen afstemmen, krijgen een pluimpje wijl «zij zich niet konden vereenigen met de be krompenheid, die uit dat voorstel sprak" terwjjl de 12 die er voor stemden wordeD tentoongesteld is hun «overdreven zucht" die «te ver'' ging Ten slotte wordt met zekere minachting gewaagd van «de eenvoudigheid dezer boeren-afgevaardigden die schijnt möe te brengen hunne plattelandsche vertrouwe lingen tevreden te stellen door, waar dit pas geeft, op te treden als verbieders van dit of van dat op Zondag, precies alsof ze in eene kerkeraadsvergadering zitten." En van «hunne kiezers, die, vrijwel ge lijkvormig op dit gebied, verbaasd op die mannen staren over den moed om in het hooge college der Provinciale Staten op te komen voor een of ander verbod op Zondag." Het slot van dit liberale stukje luidt dat het comité «deze belemmerende bepaling niet zou hebben aanvaard als zijnde van te nadeeligen invloed op het bezoek ten dage dat voor de meesten zich de beste gelegen heid opent". Het klinkt wel ietwat onzinnig, dat laatste, gelijk het geheel een vijandigen geest ademt, terwijl de slotsom deze schijnt te zijn Och, wat zijt gij toch braaf, die antire volutionairen, en die Roomschen vooral, die zoo telkens ofschoon er een antiliberale meerderheid is, spelen in de kaart van ons, liberalen Meerderheid, gij moogt ook wel antilibe raal zijn, wanneer gij maar geen hinderpaal in den weg legt aan onze Zondagsvermaken, en medewerkt om het volk te doen afzwer ven van de oude zeden, onder wat motief of voorwendsel ook Dc beoordeeling van dit soort liberalen versterkt ons in onzo meening dat in deze quaestie onze plaats moet zijn aan de zijde der voorstemmers van het amendement, en niet aan de zijde der tegenstemmers. Wat ook verandere of keere in den loop der eeuwen, de Stoel van Petrus blijft nog altijd een der belangrijkste vorstentronen der wereld. Naar den Kerkvorst wiens gebied door geen nationaliteit of taal is begrensd, richt zich aller blik, vooral bij het wisselende leven. Leo XIII, de 94jarige Paus, die met eere de kroon heeft gedragen, is tot zijne vaderen verzameld. Hij stierf, als zijne voorgangers en zal een plaats, een plaats der eere, innemen in die lange rij van Opperpriesters die de wereld heeft gekend nu zoovele eeuwen lang. Ook voor hem is het Memento mori waar heid en werkelijkheid geworden. Zeker, sinds de tiara een enkelvoudige kroon is geworden en de positie van we reldlijk vorst is vernietigd, is de politieke macht van den Heiligen Vader verminderd en steunt zij meer op zedelijken invloed dan op gezag. Maar wie gelooven mocht dat daardoor 's Pausen invloed verloren is gegaan in beduidende mate, zou zich ver gissen. De duizend maal duizenden zien nog met aanbidding op tot den opvolger van Petrus, den vader der geloovigen. En wij, Protestanten, al deelen we in geen enkel opzicht het Kerk- en hiërar chisch geloof onzer Roomsch-Katholieke tijdgenooten, behooren te* erkennen dat Leo XIII een geestelijke zoon van Thomas Kempis, een plaats in de geschiedenis innemen zal, die hem en menige zijner tijdgenooten eert. De schifting tusscben geloof en onge loof begint ook in de Roomsch-Katholieke kerk, alle traditie wegwerpend, diepe en breede scheiding te brengen, en Leo XIII stond aan de zijde des geloofs. Hij predikte den Christus, zij het dan ook onder een deksol. Dat was, op de hooge plaats, die hij voor de oogen van zoovelen innam, van beteekenis, en als zoodanig zij hem dan ook bij zijn verscheiden van Protestantsche zjjde, de tol onzer hulde en dankbare erkentenis gebracht. Maandagavond kwam de Kamer bijeen. De geloofsbrieven van het pasgekozen lid voor Overijsel, den heer Stork, werden in handen eener Commissie (Sickenga, Brouwer en Woltjer) gesteld en tot zijne toelating werd besloten. Genoemde afgevaardigde nam zitting, na aflegging der belofte. Dinsdagmorgen werden verschillende wetsontwerpen aangenomen als die betref fende het onder de wapenen houden der lichting 1902, de salarieering van klerken bij de verschillende departementen, spoor- weg-Lawagebied, de wijzigingen mailcon tract met de maatschappij Nederland, de decentralisatie van het bestuur in Neer- landseh Indië, enz. De Minister Loelf ver klaarde bij de behandeling van het wets ontwerp betreffende do salariëaring van leden van de Amsterdamsche en Rotter- damsche rechtbanken, dat de salarissen der ambtenaren bij de rechterlijke macht over 't algemeen te laag zijn en eene herziening der traktementen een dringende eisch is. Dezen morgen is de suiker wet in be handeling genomen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oosterwolde, D. J. Hupkes te Gonemuiden te Hornhuizen, J. Speek man, cand. te Eenum; te Oterleok S. 0. Kylstra te Blaricum. Geref. Korken. Beroepen te Harmeien, D. Hogenbirk, cand. te Naarden. Bedankt voor Wildervank door D. Pol te Heerjansdam voor Aalten door W. Verhoef te Berkel. Schoondijke. Onze nieuwberoepen predikant ds. P. A. Sietsoma, zal Zondag 6 Sept. a. intrede doen na bevestiging door ds. P. A. Lanting, van Nieuwendam (N. Holl.) Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Arnhem, M. Schouten te Kampen. Geslaagd te Arnhem voor de hoofdacte de heer P. C. de Roeck te Oostburg. Woensdag 5 Aug. vergadert «Jachin" te Apeldoorn in de geref. kerk A. Wie logies of middagmaal verlangt, vrage dit voor 25 Juli aan bij ds. Vogelaar. Den af gevaardigden van afdeelingen en corpora tion wordt de helft der reiskosten vergoed. De heer D. Mulder, van Zierikzee, behan delt het onderwerp «Het Socialisme en de Zondagsschool" en ds. Bos, van Dokkum, «Het Genadeverbond en de Zondagsschool". Kantongerecht te Goes. In de zitting van 21 Juli 1903 zijn ver oordeeld wegens straatschenderijM. J. W., te Ierseke f 2 b. s. 3 d. h., J. J. P. L., te Goes 1 2 b. s. 2 d. h.nachtrumoerH. S., te Hansweerd f2 b. s. 2 d. h.ongerechtigd loopen over eens anders bezaaiden grond: 3. O., te Ierseke f 1 s. ld. h., F. K., te Kruinin- gen, J. K., te Wissenkerke, M. de W., en J. de J., te 's-Gravenpolder, P. M., J. v. d. B., te Ierseke, J. L., en M. B., teHoe- dekenskerke, J. P. v. H., L. W., en H. V.. te Goes ieder f 2 b. 8. 2 d. h.ongerechtigd in Mei loopen over eens anders weilandJ. O., en F. v. L., te Ovezande ieder 1 2 b. s. 2 d. h.loopen over grond met werboden toegang:" J. O., te Goes f 0,50 b. s. 1 d. h. Schelde bevisschen z. consentB. V. P., te Ierseke f2 s. 2 d. h., H. v. d. V., te Bouchante f3 b. s. 2 d. h.openb. dron- IcenschapM. S., te Goes f 1 b. s. 1 d. h., J. B. P., te Goes, F. v. G., te Colijnsplaat, J. R., te Cortgene, A. H., te Ierseke. A. S., en C. Z., te 's-Heer Arendskerke, C. F., te Hansweerd, N. v. d. B., te Rühnd, L. W., te Wemeldiuge, ieder f2 b. s. 2 d. h., P. d. J., te Baarland, W. M., te Oudelan- de, f3 b. s. 2 d. h., B. R., te Ovezande, L. S., te Heinkenszand, ieder f 5 b. s. 3 d. h.idem bij 2e herh.L. W. Wz.. te Goes 3 d. h., J. V., te Hansweerd 5 d. h. overtred. leerplichtwet: W. H., te Kloetinge, J. de K., te 's-Heerenhoek, J. W., te Elie- woudsdijk, J. M., te Schore, G. L., te Ier seke, P. v. d. W., en J. F., te Rilland, ieder f 1 b. s. 1 d. h., K. S., te Wolferts- dijk, W. v. d. D., te Heinkenszand, P. J. P., te Ierseke, M. V., te Goes, C. M., te Woifertsdijk, C. G., te Driewegen, Th. D., te Ierseke, G. W., te Rilland, J. v. d. H., te Nisse eu J. S., te Goes, ieder f2 b. s. 2 d. h. Vrijgesproken werden M. V., te 's-Heer Arendskerke, C. W., te Rilland, beklaagd van overtred. leerplichtwet, W. v. L., te Ovezande beklaagd van loopen over eens anders weiland in de maand Mei. Middelburg. Hedon is A. V., de dader van de verwonding op E. te Kloosterzande, alhier gevankelijk binnengebracht. De toe stand van den verwonde E. was gisteren verontrustend. Goes. In de Raadsvergadering van Dinsdag onder voorzitterschap van den heer Burgemeester was de heer v. d. Leeuw met kennisgeving afwezig. Na lezing der notulen en mededeeling van ingekomen stukken, o. a. een verzoek van A. Schrijver en I. Rosier om een sloot te mogen dempen aan den Westsingel, en dat de raad de rooilijn aangeve voor te bouwen woningeD, en een verzoek van bewoners van den Oostsingel om hun ter rein tijdelijk te mogen afsluiten, welke verzoeken in handen van B. en W. worden gesteld; wordt de heer J. G. Le Gro aangewezen als tijdelijk secretaris en als zoodanig beëodigd. De geloofsbrieven der herkozen raadsleden Donner, Kakebeeke, Ochtman en Pilaar, worden door een com missie bestaande uit de heeren Risch, Hamer en Duvekot nagezien en in orde bevonden, waarna tot hunne toelating wordt bosloten. Aan den onderwijzer Maris wordt op verzoek eervol ontslag verleend als onder wijzer aan school C. Tot onderwijzer wordt benoemd de hoer Pennings alhier met 7 stemmen tegen 5 op den heer De Koeijer, en tot onderwijzeres moj. F. Baetens alhier met 9 stemmen tegen 3 op mej. Blackstone. Aan do orde is nu de benoeming van een lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs, de aanbeveling luidt: S.Spaans on A. K. Zweede. De heer Donner vraagt het woord en zegtBij de laatste vacature bestond de aanbeveling uit 2 personen van verschillende richting en werd de heer v. d. Wart gekozen. Nu is de aanbeveling tamelijk eenzijdig, de aanbevolenen toch behooren tot eenzelfde partij. Spr. heeft zich afgevraagd is dit recht, is dit billijk? Na de laatste vingerwijzing van den heer Dekker aan 't adres van het Gasthuisbestuur had Spr. gehoopt dat de comm. van Toezicht gerekend had met de wenschen van een groot deel der burgerij wier kinderen niet alleen de openbare, maar ook de bijzondere scholen (de Chr. en de R.K. school) be zoeken, welke eveneens onder toezicht van deze -commissie staan, volgens artikel 70 der wet op het L. O. Ook dat gedeelte der burgerij heeft recht op een vertegen woordiger in de commissie. Nu zal ds. Spaans wel zijn voorgedragen wijl hij een gymnasiale en academische opleiding heeft gehad, doch zulke mannen telt men in de andere richtingen ook, en er zijn nog tal van particulieren die voor deze betrekking ge schikt zijn. Niet dat de bijzondere school wordt achtergesteld, integendeel, de rap porten omtrent de Chr. school waren altijd vleiend voor haar in betrekking tot het onderwijs. Maar om te protesteeren tegen de eenzijdige aanbeveling adviseert Spr. om te stemmen op ds. v. d. Veen. Futura Nobis, zegt het spreekwoord, op Sprekers partij durft hij 't niet toepassen, doch hij verzekert komen wij in de meerderheid mettertijd, wij zullen wel degelijk ieder het zijne geven. De heer Dekker steunt 't protest, ook na hetgeen hij zelf in een vorige vergadering gezegd heeft. De druppel holt ten laatste den steen uit. Hij hoopt dat dit ook hier 't geval zal zijn en de ware liberaliteit ook hier eenmaal nog eens zal worden be tracht. De heer Pilaar meent dat er, na 't ge sprokene in een vorige raadszitting uit 't oogpunt van recht en billijkheid een andere aanbeveling had moeten zijnhij gaat derhalve met 't advies van den heer Donner mee. Da heer Risch zegt dat, nu het toezicht van de commissie van toezicht ook over de bijzondere school gaat, de billijkheid tegenover de voorstanders der bijzondere school eischt dat ook een der hunnen in de commissie zitting hebbe. De heer Duvekot sluit zich volgaarne bij 't gesprokene aan. Bij stemming wordt vervolgens benoemd de heer S. Spaans met 7 stemmen tegen 5 op den heer R. J. v. d. Veen. Aan L. de Jonge wordt verlenging van pacht toegestaan voor 14 jaar ad f 40 's jaars, nadat de heer Pilaar op een fout in 't praeadvies heeft gewezen waarin gesproken wordt van erfpacht, hetwelk is een zakelijk recht, terwijl gewone pacht bedoeld werd. In zake een nader adres van de onder wijzers bij het lager onderwijs om wij ziging hunner jaarwedden adviseeren B. en W. tot afwijzing en voorloopig geen wijziging te brengen in de salarissen. De heer Dekker is verheugd dat de on derwijzers in een anderen vorm met dit zelfde verzoek weder tot den Raad kwamen. Hij heeft met belangstelling de cijfers in 't praeadvies gezien. Dat er f 2000 noodig zou zijn bij een door adressanten gewenschte reorganisatie, daarvan is Spr., hij wil 't eerlijk bekennen, ook wel wat geschrokken. Maar de vraag is niet, is die uitgaaf noodig in 't belang van een deel der burgerij en der ambtenaren, maar kan de gemeente die opbrengen Kan zij 't, dan moet zij onderzoeken of den ambtenaren dit loon toekomt. De beschouwingen van B. en W. op dit punt zijn niet gelukkig. Zij zijn uitgegaan van een verkeerd standpunt. Zij wijzen op 't groote aantal sollicitanten, terwijl velen aan de Rijksnormaallessen gratis opleiding genieten. Maar het is hier niet een quaestie van vraag en aanbod, maar om ambtenaren het hun toekomende loon te verzekeren. Van velen is 't salaris te klein om er behoorlijk van te kunnen leven. Ook hebben hunne ouders zich vele opofferingen getroost om hen te laten leeren, dus men kan niet zeggen dat zij al zoo lang van het onderwijs geprofiteerd hebben. Vergoeding voor kostgeld wordt alleen verleend voor diegenen die op de Rijkskweekschool worden opgeleid. Ook zeggen B. en W. dat de onderwijzers het in hunne hand hebben over twee jaar f 100 meer te verdienen als zij de hoofd acte behalen. Maar hoe weinigen brengen 't zoo ver. Trouwens het bewijst niets. Men zou daartoe de procent cijfers moeten hebben. Van hun 18e tot hun 28e jaar kunnen de meeste onderwijzers het niet verder brengen dan tot f700- Trouwen zij op hun 23e jaar, dan kunnen zij hiervan hun stand niet ophouden, 't is te weinig om van te leven. B. en W. zeggen zij hebben slechts vier uur dienst, maar dat gaat niet op. Zij zijn ambtenaren, en die moeten behoorlijk verzorgd worden. De gemeente neemt den onderwijzer heelemaal in beslag. Wel zijn er die er aardig wat bjj verdienenmaar hoe kunnen zij dan sta- deeren, waar B. eu W. ook zoo op aandringen. Er zijn ook bijverdiensten die met een kwartje in de vijf kwartier worden betaald. Het is waar een uitgaaf van f 2000 is hoog. Maar laat de sprong dan in tweeën geschieden. Bijvoorbeeld een aanvangs salaris van f 500 en 4 driejaarlijksche ver hoogingen dat was al heel wat vooruit. Laten B. en W. dit adres nu eens niet ter zijde leggen. Spr. stelt voor het adres te renvoyeeren naar B. en W. met de op dracht om een onderzoek in te stellen en te trachten om, hetzij in eens, hetzij in tweeën, eene salarisregeling te treffen die aan de bezwaren van adressanten tegemoet komt. Dit voorstel wordt met 9 tegen 3 stem men (Dekker, Janssen en Kakebeeke) ver worpen en het voorstel van B. en W. zonder stemming aangenomen. Hierop worden nog eenige kleinere zaken afgedaan. Bij de rondvraag zegt de heer Dekker dat Bos hier rondloopt met brochures, die kwetsend zijn voor allo partijen. Hij vraagt of do verordening niet zoodanig kan ge wijzigd wordon dat hom dit optreden wordt belet. De voorzitter zegt dat een dergelijke wijziging de verordening in strijd zou brengen met de Grondwet. Overal waar de verordening tot proces verbaal aanlei ding gaf, is de gemeente in 't ongelijk gesteld en de beklaagdo vrijgesproken. De heer Dekker. Maar 't in arrest ne men dan? De voorzitter. Dat is wegens het ver oorzaken van oploopen. Doch zoolang de heer Bos dit niet doet, kan men hem zijn optreden niet beletten. De heer Pilaar vraagt inlichting omtrent de aanbesteding der bestrating van den Stationsweg. De voorzitter zegt dat die onderhands is geschied aan den gemeentestraatmaker Duijnhouwer. De heer Risch vraagt of na 't opbreken der straten voor 't gas, er (Tok voldoende toezicht is opdat de straten niet tot een heuvelachtig terrein worden. De voorzitter zegt dat er voldoende toe zicht is. Maar dat de straten niet dade lijk weer gelijk kunnen gemaakt worden, doch dat zoodra de grond zich zal gezet hebben, het gemeentebestuur zal zorgen dat alles wordt gelijk 't geweest is. De voorzitter sloot de vergadering. Goes. Benoemd voor een jaar, als 2de onderwijzer in het smeden aan de Amb. school alhier, dhr. K. P. Bosch te Bever wijk. De Minister van Justitie heeft be noemd tot onbezoldigd ruksveldwachter J. van Willigen Gz. te Kapelle. Bij kon. besluit is met 1 Aug. a. s. herbenoemd tot burgemeester van Eede J. F. Dhondt. En zijn benoemd in het bestuur van den Anna Mariapolder, tot dijkgraaf P. Engelaar en tot gezworene J. Overbeeke, beiden te Rilland-Bath in het bestuur van den Noordpolder bij Neuzen, tot dijkgraaf F. Dekker en tot plaatsver vangend dijkgraaf A. de Bruyne, beiden te Ter Neuzentot gezworene van den Wilhelminapolder (Zuid-Beveland), P. K. van Daalen, te Wilhelminadorp tot plaats vervangend dijkgraaf van den Angelina- polder, E. Bekaert, te Biervliet; in het bestuur van den Jacobpolder, tot dijkgraaf, J. W. van Nieuwenhuyzen en tot plaats vervangend dijkgraaf, W. K. van Nieuwen huyzen, beiden te 's Heer Arendskerke tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Nieuw Westenrijkpolder, D. Haak, te Ter Neuzen in het bestuur van den Kleinen Stellepolder, tot dijkgraaf, E. Cuelenaere en tot plaatsvervangend dijkgraaf J. Schie man, beiden te Philippine tot dijkgraaf van den Boonepolder, J. Woutersen, te 's-Gravenpoldertot dijkgraaf van het water schap Kruiningen P. Nieuwenhuyse, te Krabbendijke tot dijkgraaf van den Melo- polder, J. A. Verhaegen, te Graauwtot gezworene van den Konninginnepolder, E. Bekaert, te Biervliet; tot dijkgraaf van den Kramerspolder, H. Geelhoed, te St. Philips- land tot gezworene van den Zuid Kraaiert- polder, O. Schipper, te 's-Heer Arendskerke; tot voorzitter van het bestuur der water- keering van den calamiteusen Nieuw Neu- zenpolder, M. de Regt, te Hoektot dijk graaf van den Vergaertpolder, C.E. Verhelst, te aWestdorpeen tot lid van het bestuur van het waterschap de Damespolder, L. Feytel, te Rilland-Bath. Goes. Door den commissaris van politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen W. M. van 't Z. die gisterenavond de woning bij zijne ouders gesloten vindende, de menschen lagen reeds te bed, de ruiten intrapte en zich zoo den toegang daarin verschafte. Dit hoertje dreigde zijn' vader verder met de pook te slaan en dorst hem toe te voegen dat, zoo hij alleen met hem was, hij zijn' vader zou vermoorden. Goes. Door de politie is tegen twee jongens proces-verbaal opgemaakt wegens jachtovertreding het dood gooien van een wilde eend in de vest alhier. Ter openbare terechtzitting der arron- dissements-rechtbank te Middelburg, kamer van vacantie, van heden is de heer J. Hosang, benoemd notaris te dezer stede, als zoodanig beöedigd. Terneuzen. Herstemming. Aantal kie zers 1315; uitgebrachte stemmen 1226; van onwaarde 12. Gekozen de heeren A. van Dalen (1.) en F. C. van Dejjnse (1.) elk met 653Joz. de Feijter Pz. (aftr. a.) met 579 en G. Wieland (aftr. a.) met 577 stemmen. Verder verkregen de heeren A. Moggró 576, G. A. Standaert (k.) 555, L. de Koeijer (aftr. a.) 550 en C. v. d. Hooft (aftr. a.) 529 stemmenzoodat de meerderheid nu liberaal is geworden. Na 't afdrukken van het grootste deel van ons blad ontvingen wij Maandag bericht van het overlijden van den Paus. Volgens het door Lapponi onderteekeude getuigschrift bij den burgemeester van Rome bezorgd is Leo XIII overleden aan adynemische pneumonie, gevolgd door hem- morragi8che pleuris. Om elf uur 's morgens werden de troe pen van het plein vóór de Pieterskerk weggenomon, waar de menigte zeer talrijk was; doch des morgens om 5 uur weer opgesteld. Men verneemt dat in geheel Italië de dood des Pausen overal oen diepen indruk gemaakt heeft. De komedies zjjn gesloten in de publieke tuinen hebben geen con certen plaats. De nuntius te 's-Gravenhage ontving talrijke bezoekers van deelneming, o. a. de ministers, ook dr. Kuyper. Vele vorsten zonden telegrammen van rouwbeklag naar Rome. Zoodra de buiten- landsche kardinalen aangekomen zijn zal het conclave aldaar bijeenkomen, tot ver kiezing van den nieuwen Paus. Op Lange- nieux (een Franschman) en Moran (Austra liër) na zullen allen er aan deelnemen, het zal een week duren. In de kringen der geestelijken wordt veel gesproken over het laatste onderhoud dat kardinaal Rampolla dien ochtend voor zijn sterven met Leo XIII heeft gehad. De kardinaal, den verheven lij der naderende, zeide met bewogen stemIk voel dat ik U we Heiligheid vergeving moet vragen dat ik wellicht niet altijd berekend ben geweest voor de zeer hooge taak die Uwe Heiligheid mij had opgelegd, en ik vraag vergiffenis voor de misslagen die ik onvrijwillig begaan kan hebben. De Paus wendde langzaam het hootd naar Rampolla om, en stak hem, met een gebaar van te genspraak, de hand toe. Toen antwoordde hij, met zwakke maar voor alle aanwezigen verstaanbare stem Er is geen sprake van vergiffenis voor Uwe Eminentie. Wij heb ben beiden gewerkt ter eere van God en de Kerk, en met de oprechtste bedoelingen. Bij die woorden boog Rampolla het hoofd en drukte een langen kus op de hand van den stervende. Hij zeide nogPaus, zult gij voor mij bidden Ik beveel mij aan in uwe gebeden. De Heilige Vader antwoord de Rampolla, ik zal u nooit vergeten. De congregatie der kardinalen heeft Mgr. Merry dei Val benoemd tot secretaris der H. consistoriale congregatie. Gisterenmiddag zijn in den Sint Pieter de eerste toebereid selen getroffen voor de bijzetting van 's Pau sen lijk in de voorloopige graftombe bij de koorkapel. Op het St Pietersplein was het vrij druk. De klokken zijn van acht tot negen uur geluid, in alle kerken. Kardinaal Rampolla had terstond na 's Pau sen dood zijn functie als staats-secretaris neergelegd, en de kardinaal Oreglio nam terstond het beheer over het Vaticaan en het bestuur van den H. Stoel in handen. De heer Verhey, afgetreden lid der Kamer voor Rotterdam III is gisteren bjj enkele candidaatstelling herkozen. Suiker. Het tweede gedeelte van het «Azië- tevens Suikernummer" van De Indische Mercuur is thans bij de firma J. H. de Bussy, Amsterdam, verschenen. De samen steller daarvan, de heer C. Kraay beveelt daarin een onderzoek naar de levensvat baarheid van eene suikerraffinaderij in Ned.-Indië aan; in verband daarmede be spreekt hij het vóór en togen van zulk eene zaak, benevens de internationale suiker toestanden. De uitgave heeft actueel nut, o. m. met het oog op de gevolgen van de Brusselsche Conventie en de oprichting van de «Java-China-Japan-lijn." Over de toekomst van Java-suiker laat de heer Kraay zich gunstig uitverder treft men in het werk beschouwingen zijnerzijds op allerlei gebied, met «suiker" in verband staande, aan, benevens een kaart, de ligging van de suikerfabrieken op Java aangevende. Te Losser had een arbeider het navolgende buitenkansje. Vlak naast de trambaan voor zijn huis staat een linde. Bij de aankomst der nieuwe trams bleek dat deze de linde niet konden passeeren zonder er mee in aanraking te komen. De Nederlandsch Westphaalsche stoom trammaatschappij wilde toen den boom van hem koopen. Hij bedong f 300 en de koop werd gesloten. Het aloude Beursvermaak der Amster damsche jeugd zal althans dit jaar bestendigd worden. Tusschen de heeren dr. Blooker c.s. en de directie van het Paleis voor Volks vlijt is thans een overeenkomst getroffen en 11 en 12 Augustus zal het Paleis zijn poorten openen voor de op trommelen be- lusten. De bekende Frans Rosier, die zich in de strafgevangenis te Leeuwarden be vindt, maakt het zijn bewaarders van tijd tot nog al eens lastig. Verleden week heeft hij gedurende eenige dagen niet willen eten of drinken en heeft men hem met dwang het voedsel toegediend. Hij bevindt zich thans in de ziekenkamer, tot observatie zijner geestvermogens. (Ass. Ct.) Te Rotter eenige opgewon avonds naar aai door een man en vergiftiging doo boontjes moest h tegenstaande er t stig ziek was gei storven was, fl< erg dat een kinc te wijzen, of in honderden achter voor zulk een sla aan het publiek, mengden, die een namen, te ontkom deze rennen met vlucht in het e< of by een bevriei deed zich het vol Twee Schotten, eergisteravond nu aangekomen om Holland te doen, singel en werder wezen als uitgevei De jongen had het vormde zich een «giftmenger!" we houding van hot delingen toen be straat in straat doodop, bezweet gelukkig waren, te land te kome politie in het p toevlucht kregen moeite om aan de lingen, argelooze den, wat er eig want chocolaadboi gezienLater i naar hun hotel g Twee koopliede bekend, werden oj uitdeelers aangev wedloop tot zij agenten in, gelu reikten. In de politiepo zat een heer een heid opgesloten was de Van Reyr nabijheid gelegen, kinderen, als verf Een vader me van Hogendorpspi woonweg aangero weer een, die wil De man was ee binnen de muren de Paauwensteeg Den geheelen a bij het kwartier vervolgingswaanzi publiek. Een zei schen hebben een rond de St. La achtervolging vai staand boontjesuit men er enkelen, i loopen op stoepen politiebureau in d zich op de stoepe teerd. En op dei manstraat, op de E de Meent, en waa ljjke scènes afge heer van een tri was een weinig flin om de opmerkzai werd in allen er bureau in de M jongen een door raapt «boontje" g steentje bleek te een chocolaadbooi Neerbosch Zaterdag had ds. Schrijver, J' te Neerbosch, trice en van reeteur. De Hordijk, voorzitte tot tekst gekozer 33, een woord di ken „Ik zal leidsman voegen werk, hetwelk naar den gang gens sprak do een hartelijk de avondmaalsbed bestuur werd geïr De Limb. R de geheele Provin Limburg verleden aan eon feestdisch richt was ter eere dire diei den bev< vo d( nii wot na ningin Wilhelmin doelde heeren waren. Do p een enthousiaste werd door de Koningin gezondei Officieel voor de Tweede district Sittard te Jabeek, Jan C Ton Djjk te Ch. Ruys de August Kamp„ to 's-Gravenh Maastricht en Te die over den Bi ziji I Sitta Bet te hage Jos Leiden achteruitrijdenden gedood. gedronken teer, door Het kind stierf aan Te en uit haar schroeit de ee oo

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2