Schoolnieuws. Gemengde Berichten, LEESTAFEL. grond beteekent, samenhangen. Wat had men gaarne hier lang vertoefd. Hoe schil derachtig in de laagte ligt Dain en Daal en het café van dien naam, waar de gasten nogmaals ter verpoozing werden genoodigd. Daarna werd de wandeling voortgezet, langs Meerenberg, het provinciaal krank zinnigengesticht. (De verslaggever had zijn reisgenooten abusievelijk gezegd dat het een rijksinrichting was). Vervolgens naar de uitgestrekte ruïne van Brederode. Zij behoort tot Velzen, welke gemeente zich beroemt op het bezit van de grootste draaibrug van Europa, 128 Meter lang, en slechts overtroffen door de Interstate- brug te Omada iu Amerika, welke 158 Meter lang is. De straks genoemde ruïne bleek een stuk historie dat veel belangstel ling trok en historische herinneringen wekte. Men beweert dat het kasteel dagteekent uit de tiende eeuw, en gesticht werd door Siegfried, burggraaf van Kennemerland, zoon van Aarnoud, graaf van Holland, af stammeling der Brederode's. Het werd in 1204 gedeeltelijk verwoest door graaf Lode wijk van Loon, die met Ada van Hol land getrouwd was, en in 1436 door de Haarlemmers, die tot de Kabeljauwsche partij behoorden; alsmedo in 1573 door de Spanjaarden tijdens het beleg van Haarlem. De beide eerste keeren werd het door de eigenaars herbouwd, doch nadat de heer lijkheid Vianen aan het geslacht der Bre derode's gekomen was, werd het door de bezitters veronachtzaamd, en de oorlog en de tijd wrochten mede om het fraaie kas teel met zijn torens en grachten en vesting werken te maken wat het nu is: een ruïne, zij 't ook al een der schoonste en minst onvolledige van ons land. Over een ophaalbrug kwam men door de voorpoort in den voorhof waar nog de pomp staat en later de rentmeesterswoning gebouwd werd die thans door den portier wordt bewoond. Men heeft vau daar het gezicht op het achtergebouw, dat men over de tweede ophaalbrug en het voorhof waar nog de tien eeuwen oude welput staat, bereikt, en waar links de kamer voor pages en jonkvrouwen, en de wachts toren waren, benevens de ridderzaal, en daaronder de keukens. Onder den wachttoren bevond zich de gevangenis en onder de kapel was de ver blijfplaats der krijgslieden. Rechts had men den Thietburgertoren en den Sivaerts- toren, waarvan men nog de haast onslijtbare overblijfselen ziet, en achter het midden gebouw de kapel. Een kijkje naar binnen loont de moeite. De reusachtige torens werden beklommen, van waar men een prachtig vergezicht had boven, en een duidelijk overzicht beneden. Achter de keuken met hare reusachtige schoorsteenen is de Torenkamer met de vier nissen, waarin de geheel in ouden stijl gerestau reerde oudheidkast getoond werd, die tal van oudheden bevat, door de zorg van den heer Enschedé, Rijks Archivaris te Haarlem in 1860 opgedolven uit de gracht die sinds lang in een moeras herschapen was, doch door deze zorg weer tot water werd, en op Velzerend bezorgd, vanwaar deze schatten thans in deze kamer van 't kasteel zijn overgebracht. Aan den cata logus wordt de laatste hand gelegd. De wachttoren en de ridderzaal verbond de beide gebouwen met elkander. Aan den ingang van het tweede gebouw staat een klimop, naar schatting 4 eeuwen oud en waarvan de stam vijftien centimeter in doorsnee is. Toen men 't gebouw begon te restaureeren lag het duinzand drie meters hoog op den vloer. In die groote oudheidskast zagen wij onder anderen het peper- en zoutvaatje van een der Brederodes, het onderstel eener bierkan waarop Adam en Eva bij deD ver boden boom zijn gegraveerd, een versteen de hertenkop met hoorn, verscheidene de gens en dolken en moordpriemen, velerlei vaatwerk uit de 15e eeuw, en enkele mun ten, onder anderen stuiverijes van het »bezempje«, dat zijn munten die pas gang baar waren wanneer er het grafelijk stem pel een bezem op gedrukt was. Het kasteel lag 2-3 Meter boven den waterspiegel. Dit is zooal het merkwaardigste dat uw verslaggever opteekende. Melden wij alleen nog het navolgende omtrent het geslacht Brederode. De beroemdste leden van dit geslacht waren Walraven van Brederode, de rijkste edelman van Holland die door Jan van Arkel gevangen genomen en 7 jaar gehouden werd, en zich hierover bloedig op diens zoon wreekte, -i- Jonker Frans van Brede rode, hoofd der Hoekschen,die 1488 Vlaande ren kastijdde, Rotterdam brandschatte en in 't volgende jaar door de Kabeljauwscben na hevige gevechten te Seroosksrke op Schou wen werd gevangen genomen, en te Dordrecht aan zijn wonden overleed. Hendrik van Brederode, ijverig voor stander der Hervorming, hoofd van het verbond der Edelen die in 1568 als arme balling stierf. Lancelot van Brederode, zijn bastaardbroeder die zich naam maakte onder de geuzen, en in 1573 na de inneming van Haarlem, door Alva met Ripperda en anderen werd onthoofd. Johan Wolfert van Brederode, zwager van Prins Frederik Hendrik, en toch een heftig anti-Oranjeman, die de uitsluiting van Willem 111 hielp doordrijven. Met Wolfert van Brederode in 1679 stierf dit geslacht uit en werd het geslachtswapen verbroken en met hem be graven ofschoon er in de 19e eeuw nog bastaard-afstammelingen moeten bestaan hebben. Aan een uitspanning nabij station Sant poort werden onze landbouwers nogmaals van ververscüingen voorzien en namen zij bij monde van den heer Wabeke, burge meester van Womeldinge, een dankbaar afscheid van den heer Van Minden. De heer Wabeke, prees zeer de grootsche inrichting der magazijnen en werkplaatsen van den heer Van Minden, en de royale gelegenheid den Zeeuwschen landbouwers geschonken om daarvan kennis te nemen en hunne kennis van landbouwwerktuigen en hunne werking te vermeerderen. Hij uitte den wensch dat dit bezoek aan de Meer groot succes zou brengen voor bet Technisch Bureau, en dat de pogingen van den heer Van Minden om handel, nijver heid en landbouw, deze drie, op 't ge bied der werktuigkunde tot elkander te brengen, alle drie mogen ten goede komen. Wij zullen u, mijnheer Van Minden, niet vergeten, en zoo u of een van uw personeel ons mettertijd de eer van een bezoek aandoet, zullen wij trachten u onze achting en dankbaarheid metterdaad te toonen. (Bravos). De heer Van Minden dankte de land bouwers voor hun bezoek. Hij meende na deze tweedaagsche kennismaking thans te kunnen spreken van »zijne Zeeuwsche vrien- don". (Bravo's). Hij sprak wederkeerig de beste wenschen uit voor hen en voor den Zeeuwschen landbouw. Hierop spoorde het gezelschap op Z.Ed. kosten naar Haarlem en zoonaar Amsterdam, waar het meerendeel onder begeleiding van den heer Gravestein, chef van het Technisch Bureau, naar 't Panopticum reed, en enkelen uit Zeeuwsch-Vlaanderen afreisden. Uw verslaggever sloot zich bij deze laatsten aan doch vernam met genoegen dat de Wal- chersche gasten onder leiding van den heer Hubregtse, agent van genoemd bureau, Zaterdagavond in welstand zijn thuis ge komen. Het waren twee genotvolle en leerrijke dagen geweest. 20 Juli 1903. Men is in Leiden ontstemd over hel plan om een homoeopatisch professor aan de universiteit te verbinden. De te benoemen hoogleeraar wordt in het dagblad aldaar bereids met den naam afbreker en verwarringstichter begroet. Wij zullen afwachten wat „Het Homoe- opathisch Maandblad'' hiertegen schrijft; doch mogen wel herinneren dat prof. Everhard, lijfarts van wijlen Koning Wil lem III homoeopaat was aan wien, volgens den heer Merckens, honderden in Zeeland te danken hebben dat zij werden verlost van de Zeeuwsche koorts nadat veel ehi- nine niet geholpen had. Voorts dat ook professor Lombroso, toch geen kleine jon gen in de wetenschap! homoeopaat is. Te Leeuwarden is een antirevolutionair candidaat, mr. Croles, bij de stemming voor een lid van den gemeenteraad geval len, wijl hij evenveel stemmen had als zijn liberale tegoncandidaat die als oudste in jaren verkozen werd verklaard. Te Deventer viel de katholiek die een stem minder had dan de liberaal die tegenover hem stond. Men zegt zoo lichtvaardig, het zal op die ééne stem van mij niet aankomen. Kiezers in Middelburg I, dat zal het net. Wilt er daarom voor zorgen dat zoo de heer Koole straks met één stem vallen moest, dit niet geschiedt door uwe na latigheid. Kerknieuws, Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Medemblik, L. B. Tjebbes te Oudemirdum te Eenigenburg, Peins en Zwaagwesteinde, J. Speekman, cand. te Eenum; te Nieuw Buinen, H. TJsebrands te Garijp. Aangenomen naar Heinenoord door A. A. Donszelmann, cand. te Dordrecht. Bedankt voor Pretoria door dr. A. J. A. Vermeer te 's Gravenhage voor Waarder door C. J. Leenmans te Bennekom voor 's Hertogenbosch door P. A. H. v. Rossem te Roermond voor Doesburg door J. v. Dijk te Oldemarkvoor Hagestein door C. Verhage te Gouderak voor Klundert door A. M. Bloem te Chaam voor Renesse door E. J. v. d. Burgh te Nieuw Helvoet. Geref. Kerken. Beroepen te Nigtevecht, D. Hogenbirk, cand. te Naarden te Nijkerk o. d. Veluwe, J. G. Kuust te Schipluiden. Aangenomen naar Anna Jacobapolder door A. Dekkers te Veere. (Telegr.) Bedankt voor Uitwijk dsor A. Dekkers te Veere voor Delfzijl door M. Meijering te Nieuwe Pekela. De heer H. H. Dieperink Langereis, pred. bij do chr. geref. gem. te Kalamazoo, South Burdickstraat eiT bevorens hier te lande hoofd der chr. school te Bodegrave, is in den ouderdom van 72 jaar overleden. Hij was voor de 2e maal gehuwd, en wel met mejuffrouw Maria Geluk, van Zierikzee. Hij laat een weduwe en tien kinderen (2 zoons en 8 dochters) na. Bruinisse. Ds. G. de Jager werd Zondag in de voormiddaggodsdienstoefening bij de gemeente ingeleid door zijn vriend ds. A. J. de Boer, van Grijpskerk, met de woorden uit 1 Petrus 5 2 tot 5 en in de avond godsdienstoefening deed onze nieuwe leeraar intrede met een predicatie naar Efese 6:19. Beide malen was ons kerkgebouw vol. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Harlingen, J. A. F. A. Stell- weg te Groodete Monnikendam E. F. Herbschleb te Windervank. Aangenomen naar Beverwijk door H. J. Lomau te Maastricht. Gepromoveerd aan de Universiteit te Bern tot dokter in de philosophic (magna cum laude) de heer W. P. H. v. d. Driessen Mareeuw, geboren te Ter Neuzen op proef schrift: Ueber die Bestandtheile der Sa men von Barringtonia Speciosa (Gaertne.) Goes. Aan school E (Meisjesschool) zijn bevorderd van de eerste naar de tweede klasse J. Qui8t, A. Mudde, H. Hocke Hoogenboon, J. Verdonk, M. van Leussen, C. de Jonge Mulock Houwer, B. Elenbaas, A. Goedbloed, C. van der Plassche, M. van Dieren, M. van de Plassche, J. de Meulemeester en A. ter Haaréén leerling werd niet be vorderd van de tweede tot de derde klasse M. Boone, M. Luteijn, D. Scheele, L. Mooy, A. van Kalmthout, C. de Jonge, J. Janssen en S. Korstanje van de derde tot de vierde klasseJ. Tukker, J. Nieuwenhuize, A. Verhoeven, E. Fransen v. d. Putte, M. de Beste, S. Neter, J. van Heel, J. van der Veen, M. Donner, J. Peijster, C. Sturm, L. de Jonge Mulock Houwer, M. de Koning 2 leerlingen werden niet bevorderd van de vierde tot de vijfde klasse: J. van Leus sen, A. Vij verberg, C. van Dijk, J. Mulder, C. van der Have, R. Scheele, M. van Kalmt hout; voorwaardelijk een, terwijl een leer ling niet werd bevorderden diploma's uitgereikt aan de leerlingen B. de Beste, K. Bartelse, Wemeldinge, K. Baning, K. den Hollander, L. Donner, K. Vereeke en A. van Kalmthout. Als ouders der gediplomeerden brachten hun dank voor de goede opleiding, die hunne dochters ontvingen, de heerenJ. B. J. Bartelse, te Wemeldinge, J. Donner en L. de Beste te Goes. Breskens. Mej. F. Baetens te Ierseke is met algemeene stemmen benoemd tot onderwijzeres alhier. Zierikzee. Alhier heeft dezer dagen het eind-examen plaats voor leerlingen der Hoogere burgerschool in Zeeland. Er zijn drie ploegen, elk van 9 leerlingen. De uitslag voor de eerste ploeg is dat geslaagd zijn de leerlingen Ph. Callenfels, J. Meeuse, J. Tielrooij, K. Wasch en I. Lagaaij van de R. H. B. S. te MiddelburgF. Fok- kinga en A. Neter van de R. H. B. S. te Goesen L. Koole van de H. B. S. te Zierikzee. Afgewezen een extraneus. Te Tiel zal op een terrein in hef centrum der stad een nieuw schoolgebouw met onderwijzerswoning verrijzen, in de plaats ^an het oude in de Sint Agnieten- straat. Te Tiel is nog steeds een liefelijke samenwerking tusschen Hervormden, Lu- therschen en Gereformeerden groote finan ciële opofferingen getroosten zich de eersten, al behoort ook het hoofd der school, de heer P. Staal Pz., tot de laatsten. Het Edesch Nieuwsblad zegt er van Dat is iets anders dan het kleinzielig ker- kistisch gedoe dat men hier en daar aan schouwt, om toch vooral de school voor de kerk productief te maken, vreezende dat het hoofd der school zieltjes zal trachten te winnen voor zijn kerk. Dubbel beschamend is dit voorbeeld van edelmoedigheid en oprechte liefde voor 't Chr. onderwijs voor de vele gemeenten, waar men zeer goed uit eigen middelen, en tevens ééns geestes, tot stichting eener School met den Bijbel kon overgaan, en het toch niet doet. Men stelt prijs op een Kerk met den Bijbel, maar acht een School met den Bijbel overbodig. Elders denken de Christenen er anders over. Mr. S. Gratama, rechter te Rotterdam, wordt genoemd als waarschijnlijk opvolger van professor Land aan de Grouingsche universiteit. Vlissingen. Mr. C. Lucasse, lid van de T weede Kamer der Staten Generaal wordt volgende week alhier verwacht om een confe rentie te hebben met verschillende personen belangende de exploitatie der havenwerken alhier. Bij kon. besluit is op verzoek A. M. Tak eervol ontslagen als notaris te Middelburgmet ingang van 15 Aug. be noemd tot directeur van het telegraafkan toor te Vlissingen C. A. Spruyt, thans commies der telegraphie le klasse. Rilland. De vorige week zijn bij den heer van Liere landbouwer alhier ten na- deele van diens knechts eenige kleeding- stukken en een paar schoenen en laarzen ontvreemd. Hoewel de politie ijverig zocht vond ze niets wat den dader kon aanwjjzen. Heden morgen 20 Juli evenwel kreeg de burgemeester alhier telegrafisch bericht dat zich aldaar iemand had aangegeven of gearresteerd is die bekende in den nacht van Dinsdag op Woensdag bij v. Liere de kleedingstukken te hebben ontvreemd. Hoogstwaarschijnlijk heeft de dader zich dus vrij willig bij de justitie aangemeld. Ierseke. Zaterdagmiddagmiddag ontlastte zich boven onze gemeente een onweder waarbij een kat door den bliksem werd getroffen. Een inwoner die zich in zijne woning begaf had juist zijn klompen uit gedaan toen een dier klompen door den bliksem werd getroffen waardoor ze eenigs- zins gebrand werd terwijl er ook nog een stukje werd uitgeslagen. Te Stekene bij Koewacht werd een jongeling van 24 jaar die onder een boom wilde schuilen, door den bliksem getroffen. Hij was terstond een lijk. De dans-partij heeft bij de Raadsver kiezing te Hulst het pleit verloren. Bij de herstemming kregen de twee voorstan ders van dansen 120 st. en 93 st., de beide tegenstanders elk 138 stemmen! Gedurende 't Zondagavond te KIojs- terzande gehouden festival is in eene herberg zekere Esseling, arbeider te Hilst ernstig in den buik verwond door Ajois Voois te Ossenisse, de verdachte is in arest genomen doch ontkent hoewel verwade en getuigen hem pertinent als den dier herkennen. Artsen Vossenaar en Fruijtier verklcen de verwonding zoo niet doodelijk dan sch levensgevaarlijk. 's-Gravenpolder. De gemeenteraad er- gaderde Vrijdagavond om de geloofsbrif en der raadsleden te onderzoeken, waar» 2 reclames van den hoofdelijken omslagpe- handeld en afgewezen werden. De gemen- terekening van 1992 werd overgelegd.Zij sluit met een goed slot van f 548.361 Ehe voorloopige bespreking had plaats over en toestand van den asch- en vuilnisbak. Use zaak zal in de volgende vergadering behi- deld worden. Schore. Tot telefonist is benoemd'.e heer C. van de Repe. Goesche Crt. Bij beschikking van den minister ;n Staat minister van Oorlog zijn aangesfd tot tijdelijk schrijver bij het departemit van Oorlog de gepensionneerde sergeann E. C. Plas en J. C. Boogaard, resp. n bet 3de en het 6de regt. infanterie. Een inwoner uit Vlissingen is 18- dagavond aan het Beursstation te Rott- dam, toen hij op zijn doorreis was nr Bloemendaal, zijn portefeuille ontrold,i- houdende f 150 aan bankpapier en t>e quitanties van lijfrente, ieder f59,25, n name van mej. Klara de Kanter. Eeïi Roomsch blad had geklaagd it in het Katholieke district 5ittart de - mercandidaat 't slechts door middel a jenever tot Kamerlid brengt. De liberale pers had hier nog al n groot woord over, natuurlijk ook in verbl met. het „christelijk ministerie." Thans hadden de liberale bladen Haage Courant en Nieuwe Courant den moed operir hun afkeuring er over,uit te spreken dat (- gelijke stukjes ook bij de stemmingen de residentie worden uitgehaald. Tenmie bij de jongste gemeenteraadsstemminp Den Haag is voor een dei' candidatenr vrijzinnig-democratische Jriesvereenig ,,'s-Gravenhage'' schandelijk i met jene, enz. gewerkt. De kiezers werden tra ge wij ze getracteerd, opdat zij dien Jean dit zouden stemmen. Al sinds jaren! wetr gestookt en geknoeid, omgekochu ea- konkeld, ieder wist het, ieder verrteldr van, maar niemand kon het lichif va:e openbaarheid laten schijnen. Doch nu, zegt de Nieuwe Courantft men het monster gezien. Dat m. en u aangrijpe, al kost het eenigen leclene er door op het kussen kwamen, hu in 1. De Minister van Oorlog h eele oprichting van het negende regin ïem- fantorie bepaald op 20 Augustus a. s.pr wat betreft den staf en het tweed' e 11- jon. De vier compagnies-commai ïdm treden den 1 October a.s. in functie, v via op 14 October do luitenants en het :;>r, benevens de tamboers en hoornblazerun miliciens van de lichting 1903, bide compagnieën zullen worden ingedeeld. Nieuive slagen! Door den plotseling snellen was va»et water zijn de uiterwaarden langs de ors der Maas blank gezet, waardoor ve^e- maaid gras is weggespoeld. Te Nieuweroord is een meisjan twee jaar overleden onder verschijnen van vergiftiging, ook de overige hije- nooten werden ziek, zulks ten gevolgan 't eten van verdacht kalfsvleesch. -Te Gilze is in een vechtpartij een man>or een steek in de linkerborst vermooi Toen een bootje met werklieden vde patronenfabriek aan de Hembrug terujer- de naar Amsterdam geraakten twee k?en te water. De een werd gered, de der verdronk. In de machinale stoonrw- slagerij van firma Hoos te Rotteim, 's Graven weg geraakte de patroon tuhen de machine bekneld; zijn hoofd werer- brijzeldhij bleef op de plaats dood.-Te Overschie is een 14 jarige boer.oon die op een vaartuig meevoer en zijnndje dat over boord viel wilde grijpen, Je te water geraakt en verdronken. Tdeu- werkerk a.d. IJsel geraakte in on bewaakt oogenblik een 2 jarig knae te water en verdronk. Te Miieze (Noord Brabant) is de boerderij den landbouwer B. afgebrand. De arige zoon die met zijn vader teruggeke was van de markt had zich vermoeid F bed begeven en even daarna brak ebrand uit. Eerst toen het vuur bjjna guscht was, miste men den knaap en v< men zijn lijk. Een steenbakker te Haeren verwondde zich aan de hand, vrdoor bloedvergifting ontstond, en tweengers moesten worden afgzet. Toch is> man kort daarna nog overleden. rijks jachtopziener Bos te Voorthuiz werd door een polderjongen dien hij arteerde zoo op het hoofd geslagen met e«inken waschbak dat hjj zijn geheugen tot kwijt is, en ontslag heeft moeten vragen. Een landbouwer te Oosterhout werd door 't op hol slaan van zijn paard van den wagen geworpen, kreeg de wielen over het lichaam en bezweek aan de bekomen ver wonding. H. M. de Koningin Moeder bezocht Zaterdag te Groningen o.a. het Diaconessen- huis, waar zij met f'salm 134 en een woord van ds. Vliegenthart begroet werd, en zij aan de patiënten onder een vriendelijk w oord bloemen uitreikte. H. M. vereerde den commissaris van politie en den heer H. M. Van 't Kruys, directeur van het Harmonie-orkest ieder een gouden doek speld, in den vorm eener met brillanten bezette gekroonde E. Vruchten als geneesmiddelen Een per zik, 's morgens voor het ontbijt, op de nuchtere maag genuttigd, is een goed middel tegen slechte spijsvertering. Het sap der tomaten is uitstekend tegen darmongesteldheden. Het sap van watermeloenen bewijst goede diensten bij koorts- en nierlijders. Het sap van een citroen in een heete kop koffie is een voortreffelijk middel tegen hoofdpijn en eveneens goed tegen keelaan doeningen. Sap van braambessen, in suiker ge kookt of marmelade van zwarte aalbessen, eveneens in suiker gekookt en met heet water aangelengd, is een bekendj middel om het hoesten te doen bedaren. De Eogelsche gezant te Brussel is het slachtoffer geworden van een diefstal met buitengewone stoutmoedigheid bedre ven. Het gezantschapsgebouw werd geverfd. Een man die voorgaf de ververs baas te wezen, wist binnen te komen en door te dringen tot in de particuliere vertrekken van den gezant zelf. Deze ontdekte spoedig na zijn vertrek de verdwijning van een gouden herloge met ketting, een beurs en eenige kleinooden. Bewoners der Admiraliteits-eilanden, in den Bismarck-Archipel van Nieuw-Gui- nea, hebben een Engelsch vaartuig, welks gezagvoerder Howard heette, afgeloopen en de geheele bemanning vermoord. Het door hen uitgeplunderde schip lieten zij stranden. De wapens en de ammunitie, die aan boord waren, zijn natuurlijk ook door hen geroofd. In Roemenië schijnt het volk altijd een wrijfpaal te moeten hebben om zijn kwade luim bot te vieren. Nu er voor 't oogenblik geen voorwendsel bestaat tot Joden-vervolging, moeten de Serviërs het ontgelden en dat vanwege den moord op koning Allexander en zijn echtgenoote Draga, die geiekend worden tot den Roe- meenschen stam behoord te hebben. Reeds zijn velen hunner zwaar mishandeld, en dagelijks worden zij met den dood bedreigd. Omtrent den toestand van den Paus ontving de Maasbode het volgende bericht »De doctoren hebben besloten de nieuwe verwijdering van serum op het borstvlies zoo lang mogelijk uit te stellen, teneinde complicaties aan het bart te vermijden, welke mogelijk zouden zijn wegens de uiterste zwakte van den lijder, welke ihans, met de onvoldoende werking der nieren, de ware ziekte van den Paus is." Daarop is Zaterdagnacht gevolgd onder staand telegram aan de Nieuwe Courant »De Paus bleef den geheelen (Zater-) dag te bed en gaf geen verlangen te kennen om op te staan, wijl hij zich daartoe te zwak voelde. De artsen vonden hem ge- drukter en verklaarden, dat het nauwkeu rigste bulletin omtrent zijn toestand dat was, waarin gezegd werd, dat zijn krachten langzaam doch geleidelijk afnamen. De afwisseling tusschen vlagen van beterschap en erger worden doen woinig goeds omtrent den afloep voorzien." Het bericht van heden luidde«De Paus is stervende. Er is geen hoop meer." In ff'h uur de wereld om. De Parij- sche Temps heeft onlangs een proef geno men met het zenden van een telegrafische dépöche rondom de wereld, daarbij gebruik makende van het Engelsch-Fransche stel sel van transatlantische kabels. De dépöche werd 11 uur voormiddag van Parijs ver zonden en bestond uit de twee woorden TempsParismet de aanduiding van de route via Malta, Aden, Singapore, Brisbane, Vancouver en den Fransch-Atlantischen kabel. Daar voor de aanwijzing van den weg niet betaald werd, kostte het telegram slechts f 7,87'/s. De dépêche was in de bureaux van de Temps teruggekeerd te halfzes 's namiddags. In dien tijd van zes-en-een-half uur had bet telegram 40,000 mijlen afgelegd. De aitvinder van de luchtbanden voor rijwielen, George Shergold, een schoen maker te Gloucester, is aldaar overleden op 79-jarigen leeftijd in groote armoede geljjk zoovele uitvinders van zaken, waarmede anderen veel geld verdienen. G. P. Bronkhorst. Een woord aan de geloovigen iu Christus naar aanleiding van het artikel «Staatsman en Christen" in de Standaard van 16 Januari 1903. Den Haag J. N. Voorhoeve. Dan heer Bronkhorst houden wij voor een oprecht Christen, die eerlijk en rond zijn meening zegtdoch zijn geschriftje van 24 bladzijden is een eenzijdige aanklacht, tot weerlegging waarvan wij meer dan 24 bladzijden noodig zouden hebben. Een weerlegging, die wel niet weerleggen zou, dewijl de schrijver en zij wier tolk hij is hij noemt hen >eenvoudigen", doch daarvoor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2