NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 123.1903. Dinsdag 21 Juli. 17e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH W. J. J. KOOLE, VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN MIDDELBURG. LANDBOUW. Een uitstapje. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad wekken wij dringend op tot de herkiezing van den heer een raadslid van erkende verdiensten, groote bekwaamheid en soliede beginselen, een ronden Zeeuw, wiens herkiezing wij achten in 't belang van gemeente en burgerij. Reeds enkele malen was per advertentie in ons blad meegedeeld dat de heer Van Minden, directeur van het Technisch Bureau Van Minden te Haarlem de Zeeuwsche landbouwers en hunne dames had uitge- noodigd tot een uitstapje naar de Haarlem mermeer, teneinde daar, voorzoover moge- Ijjk de werking van eenige landbouwma chines te zien, van welke door genoemd Technisch Bureau er zoo vele in die streek geljjk overal in den lande geplaatst zijn. De heer Hubregtse te Middelburg, ver tegenwoordiger der firma, had zich bereid verklaard de reisgenooten van raad en voorlichting te dienenen hen te geleiden van welke taak genoemde heer zich uit stekend wist te kwijten. Allen zonder onderscheid hebben genoten op een wijze boven hunne verwachting en waren in verrukking over de royale en humane wijze waarop de heer Van Minden zijne aanbie ding gestand heelt gedaan. Uit drie streken van Zeeland was de Zeeuwsche landbouw vertegenwoordigd. Uit Zeeuwseh Vlaanderens Oostelijk en Wes telijk deel o. a. de heer Zeger en de heeren Dieleman uit Zaamslag, de heer Scheele uit Schoondijke en Scheele uit IJzendijke, voorts een enkele uit Zuid-Beveland, velen, verreweg het grootste deel waren Wal- chersche landbouwers, waarvan enkele met hunne dames. Meermalen hoorden wij zeggen, wat zal deze of gene een spijt hebben, dat hij niet medegegaan is, als hij eens hoort wat wij op landbouwgebied en natuurschoon ge noten hebben. Mocht de reis een volgend jaar nogmaals gemaakt worden dan voor spellen wij een zeer groot aantal liefheb bers en liefhebsters. De heer Van Minden had do vriende lijkheid het reisgezelschap aan het station van het Hollandsche Spoor af te halen. In het restaurant Kuypers had Z.Ed. een kostbare tafel doen aanrichten, en werd het keurig diné door de hongerige en dorstige dames en heeren dankbaar aan gesproken. Na deze aangename verpoozing geleidde de heer Gravestein, chef van het Bureau hen naar het magazijn op den Jans- weg, waar in den tuin tal van werktuigen geëtaleerd stonden, en in de ruime beneden en bovenvertrekken een zeer groote voor raad tot een vluchtige kennismaking uit- noodigde. In den tuin werd de werking der aldaar gestelde machines getoond en verklaard, en aan de critiek onzer land bouwers onderworpen. In de eerste plaats de ylcrrdappelyooi- machine. Deze worden voornamelijk veel op zandgronden gebruikt en de aardappe len worden dan bij voorkeur op rijen gepoot. Door een handel kan men een soort ploeg laten zakken, die de aardappelen uit den grond brengt, terwijl deze dan door een draaiend rad worden gebracht tegen een vangscherm alwaar zij neervallen. Men heeft slechts één man noodig voor deze machine en meerdere gaarders. De machine wordt door 2 paarden getrokken. In de tweede plaats werd de werking van den Wanmolen getoond. Deze machine was zoo gesteld dat zij bij éénmaal reini ging» zeer vuile haver marktschoon maakte, hetgeen ona getoond werd. De machine Vervolg tM(mr 8ebruikt worden. Breedstroo-domZachle mlt8^! Pu machine dorsehmachines, gebroken slaglijsten, om reden hierdoor, bij wat veel insteken, het stroo niet over de geheele breedte zal pak ken, doch slechts op 2 plaatsen, waardoor een geregelde gang verzekerd wordt. Ook de Rosmolen kreeg een beurt, aan volk werktuig de veiligheidskoppeling de aandacht trok, een toestel dat bewerkstel ligt dat wanneer de paarden stilstaan, de dorschmachine toch doorgaat. Het werktuig werkt zeer licht, daar het op een kogel loopt, waardoor de wrijving verminderd wordt. Bij de werking der Excentriek Haksel machine werd getoond dat men dit werk tuig door middel van een verschuifbaren bout op zooveel breedten kan zetten als men wilhet kan zoowel door rosmolen als door riemenkracht gedreven worden. Een Amerikaansche Windmolen was daar, maar die wegens windstilte zijn diensten weigerde, doch waarvan de werking zoo goed en zoo kwaad als 'tging werd ge toond. Deze molens worden gebruikt in de eerste plaats om mede te pompen, doch ook om een hakselmachine, wanmolen of karn en dergelijke machines mede te drijven. Da molen, die ons werd getoond, heeft bij een normalen wind, 2 paarden kracht. Deze molens kunnen op torons, of op daken gezet worden, al naar gelang men hem. wil hebben. Nu volgde de Kunstmeststrooier. Met deze machine kan men alle soorten mest strooienzij kan op halve strooibreedte gesteld worden, en heeft een praktischen schokbreker, die zoowel machine als paard ten goede komt, bij het aanzetten. Grove kunstmest, zoo vernamen wij, breekt de machine, zij spaart dus bovendien een breker. Een aantrekkelijk werktuig was de Ko renmaaier of reaper »Ideal" met zijn breede strijkbord en wieken, die het koren van dat bord afstrijken en het aan schooven leggen. De grootte der schooven wordt geregeld door een verstelling, waardoor nu eens een wiek werkt, dan 2, 3 of vier de naar keuze. We gelooven zeker dat deze machine een nuttig werktuig is voor den landbouwer. Hij kan toch naar verkiezing gaan maaien als hij wil en kan er 3 bunder per dag mede maaien. De llekeldorselmachine met een nieuw soort dubbele tanden, die het stroo geheel gaaf laten trok ook de aandacht, ook door zijn lichten gang. In werking waren twee motor dorschma- chines, eén niet bindinrichting van de be- kende fabriek Wintenberger et Fils. De fabrikant was er zelf bij tegenwoordig Voor groote bedrijven is dit de machine bij uitnemendheid, daar zij overal heen vervoerbaar is en betrekkelijk weinig ruimte inneemt en de hoofdzaak, het dorschen, zeer goed doet. De Deering self binder-korenmaaier de maaier die tegelijk het koren bindt tot schooven. Door een eigenaardige constructie van dit werktuig is 't mogelijk dat het koren over de geheele leDgte wordt be streken, op een zeildoek valt dat rolt en het tusschen twee andere zeilen brengt, die het over de machine brengen om daar gebonden te worden en afgelegd te worden. Dit is eveneens een machine der toekomst. Er viel in de afdeeling Eckertploegen ont zaglijk veel op te merkenen te berede- kavelen. Een dieppioeg merk E S 2, die sommige der landbouwers op Walcheren al hadden zien werken, had aller aandacht. De diepteverstelling is zeer eenvoudig geschiedt nl. slechts door een handel, ter wijl de kop slechts door verstelling van een handel, hooger of lager gesteld kan worden. De kar heeft stofvrije assen en is zeer eenvoudig. Naar keuze kan men grootere of kleinere wielen hieraan krijgen. Men zag er lichte zandploegen zoowel als de zwaarste kleiploegen zonder en met kar. Bij de bezichtiging van een dier ploegen was er nogal eenig verschil over de plaats van het kouter, doch de slotsom was dat iedere ploeg eerst gesteld moet worden en de practijk bewezen heeft dat de kouter altijd in éen lijn moet liggen met de zool. Met een plaatje, met een gat uit 't midden, kan men de kouter in 4 verschillende standen zetten al naarmate de grond losser of vaster is. Nog een andere ploeg viel in den smaak, de tweeschaar veranderd in een dieppioeg, met verstelbare assen. Is de man aan het eind, dan loopen de paarden door, terwijl door het handel naar beneden te trekken, de grond er afvalt. Als tweeschaar neemt deze ploeg 51 c.M. grond mede, voorwaar een ploeg voor een ieder, die met zijn werk wil opschieten. Ook deze ploegen hadden stofvrije assen, een schroefverstelliDg van voren om de breedte te regelen, hetgeen onder het wer ken gedaan kan worden. De firma ver telde ons dat daar waar deze ploegen eens gezien waren, zij ook door de landbouwers werden aangeschaft. Men moest zich haasten wijl de tijd drong om dit gebouw te verlaten. Nog even de appartementen doorgeloopen, en de velerlei groote en kleine werktui gen overzien en men wandelde naar een ander magazijn aan den Phoenixweg, met enkel onderdeelen, van de grootste tot de kleinste in overgrooten voorraad. Men had al het bezwaar geopperd, als men eens een machine kocht, en de gelegenheid tot repareeren ontbrakDoch dit be zwaar werd door deze kennismaking ter plaatse totaal opgeheven, want het tech nisch bureau bleek in de onderdeelen rijk gesorteerd, terwijl een drietal draaibanken, twee boormachines en een smidse door het personeel in gebruik zijn voor diverse re paraties. Maar de tijd staat niet stil, men moest- derhalve voortmaken. Na zich op 't kan toor Parklaan 39c, verfrischt te hebben, werd ingestapt in groote Jan Pieizierwagens van de vermaarde firma Voorting Zoon. Een der wagens wordt door vier paar den getrokken, en zij rijden zeer licht. De verslaggever had op den bok naast den koetsier plaats genomen, een beschaafd, veelwetend en spraakzaam man, die hem velerlei bijzonderheden meedeelde omtrent de Spaarnestad en hare oude en tegen woordige bewoners. Het was een prachtige streek waar men doortrokde schoone Haarlemmerhout, het liefelijke Heemstede waar onder anderen de oude pastorie van Beets voorbij gereden werd met de kerk waar de raadpensionaris Adriaan Paauw, heer van Heemstede (1585 tot 1653), be graven ligtde keurige weg met zijn af wisseling van buitengoederen, zooals wij er op Walcheren slechts enkelen kennen en waar ons het fraaie uitgestrekte Mee- renbosch, inrichting voor lijders aan val lende ziekte onder directie van den heer en mevrouw Zegers, getoond werdbene vens de plaats waar het oude huis te Heem stede stond. En zoo kwam men in de rijke Haarlemmermeer, die op 't gebied van landbouwwerktuigen zoo royaal naar voren treedt, gevolg onder meer van de omstan digheid dat liet een nieuwe polder is van even een halve eeuw, die terstond voor de nieuwere werktuigen koosen van 't ge brek aan arbeiders; men ziet er haast geeue; en totaal geen arbeiderswoningen. In de verte toonde men ons ook de Cru- quius, een der drie gevaarten die de meer drooggepompt hebben, en thans nog dienst doet om de stadsgrachten te zuiveren, hetwelk hij met zulk een kracht doet, dat hij 42 duizend kubieke meter water ver plaatsen kan in eea uur, en een schip er door naar de andere zij zou worden geslingerd. Men verhaalde ons van de worstelingen met het water van dit meer, dat bij den storm van 29 November 1836 zelfs tot voor de poorten van Amsterdam gedreven werd, van de ontworpen en verworpen en weer opgeworpen plannen ter droogmaking en van de vruchtelooze inspanning van den aan nemer, alvorens een begin van droogma king te kunnen maken, Hij stuitte Damelijk al spoedig op kwel- zand, waartegen een automobiel door een span van 40 paarden bewogen niets ver mocht. Doch een tweede span werd bij gebracht, en zoo gelukte 't eindelijk, een ringdijk te leggen, en zoo werd een opper vlakte van ruim 18 duizend hectaren grond verkregen, deels klei-, deels veen-, deels zandgrond. Het wettige polderpeil is 4,7 beneden A. P. En zoo reden wij dan door den merk- waardigen Meerpolder met zijn lange rechte wegen, duizend meter van brug tot brug, en de dwarswegen 3000 meterhet voor naamste dorp is Hoofddorp. Daar had de heer Van Minden in café „De Beurs" voor het reisgezelschap de noodige ververschingen besteld en werd derhalve aangelegd. Vervolgens trok men op 't groote doel der reis at. In de verte wenkte de uitgestrekte bouwhoeve van den heer Jacob Biesheuvel, een model boerderij waar de prachtigste beesten in grooten ge tale de man heeft 47 paarden en 52 stuks rundvee aller belangstelling en bewondering trokken. Eerst werd op de plaats zelf dus te gelijk met kennisneming van de grond soorten, waarvan er meer dan een op een zelfden akker bloot kwam, de werking van een Eckerts liveeschaarploeg waargenomen. Eerst op weiland, zeer harde gronddaarna op bouwland. Men was 't algemeen eens dat dit werktuig mooi gelijk afsnijdtzeer licht te hanteeren is, hetgeen de bestuurder een jeugdige jongelingniet alleen verzekerde, maar ook zien liet. De han teering is zeer gemakkelijk, dank zij de zeer te verstellen karen 't werktuig is sterk, vanwege zijn rister van pantserstaai. Het komt alleen op de leiding der paarden aan. Ook deze ploeg heeft stofvrije assen. Maar wat nog meer beviel, dat was de stoeterij. Wat schoone paardenDe oude heer en zijn zoon gingen mee en lichtten voor, en lieten vervolgens eenige van hunne prachtige, lichte loopers voorkomen en draven. De prijzen van deze paarden varieerden van f 600 tot f 750. Enkele van deze schoone dravers hadden al menigen prijs gewonnen. Do heeren Biesheuvel hebben een be roemden naam in den lande op 't gebied van landbouw en veeteelten men kon zich ter plaatse overtuigendie naam is wél verdiend Een eind verder ligt de hofstede van den heer Christiaan Biesheuvel, broeder van Jacobdaar was 't zoo noodig nog mooier. In zjjn stal zag men de prachtige Oidenbnrger hengsten de vijfjarige Sultan en de 20-jarige 'lancred vooral zijn pracht exemplaren. Deze laatste inzonderheid, die als dekhengst ook buiten den Meer polder zich naam heeft gemaakt, wekte als schoone draver de bewondering. De heer Chr. Biesheuvel liet ook een enkele zijner schoone raspaarden draven in tuig, waarbij hij zelf mende het maakte inder daad indruk. Noode scheidden de Zeeuwsche land bouwers van deze plaats doch de tijd drong, want een volgende landbouwer de heer J. van Arkel stond te wachten met een paardenwiedmachine, om daarvan de werking te laten zien. De man had, terecht, na een paar uur vergeefs wachten, maar uitgespannen, zoodat men op dit ge bied zijn weetgierigheid onbevredigd moest laten. Toch waren wij zoo vrij op eigen gelegenheid naar de werking van dit werk tuig onderzoek te doen. Wij lieten ons de werking er van toonen en zagen hoe deze praetische machines ware uitkomsten zjjn voor de wieders. Heeft men een mak paard en is men zelf wat oplettend dan gaat het wieden met deze machine wel zoo goed als met de hand. Een 3 bunders kan men er per dag mede wieden. Wij hoorden dan ook dat verscheidene land bouwers deze machines aanschaften en be twijfelen niet of ook de Zeeuwen zullen, nu wij zulks uit den mond der landbouwers gehoord hebben, er toe overgaan een der gelijke machine aan te schaffen. Wij zagen hier nog eon ploeg, vervaar digd door den heer Johs. v. Keulen, mr. smid, vertegenwoordiger der firma voor De Meer. Het was een reuzenploeg. Men kon er 75 c.M. diep mede ploegen, doch dan moesten er negen paarden voor. Voor waar geen kleinigheid Weer ingestapt, wijl het laat werd, reed men naar de hoeve van den heer J. de Jong waarbij de heer Van Arkel de tochtge- nooten vergezelde en, evenals de heer de Jong velerlei inlichtingen metterdaad ver schafte. Niettegenstaande al afgespannen was, riep de heer de Jong zichzelf en zijn knechts en beesten andermaal in 't getouw, teneinde de dorsehmolens en ploegen te laten werken. De tweepaardsdorschmachine stond op 't oogenblik stil. Maar de een- paards-dorschmolen werd aan 't werk ge zet. De schooven werden van boven in den bak geworpen, en het karwei kwam schoon in den zak te voorschijn. Ook hier werden de doelmatigheid en de gemakke lijkheid, benevens de eigenaardige kogel werking geprezen; en ook zijn profjjtelijk- heid buiten kijf gesteld, dewijl deze machine per dag van tien uren 45 50 HL. tarwe en 70 HL. haver bleek te kunnen leveren. Ook heeft zij een dubbele, hand- en voetrem. Vervolgens spande de heer de Jong drie paarden voor den ploeg P M N 2 en een zijner jongste arbeiders toog aan den arbeid. Daar zag men de werking van den ploeg op grond, ongeveer geljjk aan die op Zuid- Beveland 't ging 27 centimeter diep. Met groote gemakkelijkheid en groot gemak werd ook dit door dezen werkman verricht. Wij gelooven dat men door kennisneming in de practijk ook van dezen ploeg een goeden indruk meenam. Doch wjj laten de beoordeeling van een en ander aan de landbouwers zelven over. Indien er iemand is die den ploeg wil beproeven zoo kan zulks, naar wij vernamen, zonder verplichting. Men wende zich dan maar tot den heer Hubregtse te Middelburg. De genoemde landbouwers hebben bij deze een woord van lof voor de vriendelijke ontvangst en welwillende voorlichting aan 't reisgezelschap bereid, en zij mogen er zich van verzekerd houden dat bij een eventueel bezoek hunnerzijds in deze streken het woord «wedervergelding" geen ijdele klank zal blijken. Ook de werklieden op genoemde hofstede die hunne patroons bij de taak der voorlichting dienden, verdienen een woord van dank voor hun uitstekend optreden. Het was 8 uur toen do terugtocht aan gevangen werd, over het schoon gelegen Bennebroek, waarvan een enkele nog de herinnering bewaard had van het zendings- feest op het prachtige landgoed Boekenrode van mejonkvr. Van Vollenhove, hetwelk ons op de heenreis in de verte nog was getoond, doch waarvan wij op de terugreis wegens den avond, niets gewaar werden. En zoo ging het langs de buurtrijke villarjj van Bennebroek en Heemstede en den Hout, met zijn historische Spanjaardslaan, naar Haarlem terug waar nog een en ander van de stad werd bekeken, en de heer Van Minden het gezelschap in den Lion d' Or bezorgde, om het den volgenden morgen reeds vroeg weer een nieuwe ver rassing te bereiden. Per electrische tram reed men naar Bloemendaal, voor onze kleibonwers een aardige kennismaking met het alluvisch zand terwijl een kolossale reeks buitens in verschillende stijlen, op bergen en in dalen gebouwd, achter allerlei geboomte verscho len en met bloemen in de rijkste kleuren pracht gesierd, hen tegenlachten. Wat is het daar schoon! Bloemendaal, Overveen, Vogelenzang, alles wedijvert als 't ware in natuurschoon. Wat uitgestrekte bui tenverblijven met aanlokkelijke namen Mariaberg, Bloemenheuvel, Lindenheuvel, Dennenheuvel, Duinzigt, en ook enkele Indische en Italiaansche namen, en zulke welke met »ouwe" of »rode", hetwelk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1