JOHANNES HUSS al konden slechts weinigen der duizenden die in de enge ruimte op elkaar gepakt stonden de Koningin en den Prins zien. In de eenvoudige Statenzaal, slechts in de hoeken met wat bloemen en planten feestelijk aangekleed, had te half zeven het feestbanket plaats van ongeveer 60 couverts. Met het Koninklijk echtpaar en het groote gevolg zaten daar aan de Commissaris der Koningin en zijn huisgenooten, de leden en de griffier der Prov. Staten, generaal- majoor Campbell, commandant der derde divisie, benevens eenige andere autoriteiten. Z. Exc. jhr. mr. Ituys de Beerenbrouck, Commissaris der Koningin hield aan dezen feestmaaltijd eene toespraak tot H. M. de Koningin, die door H.M. werd beantwoord. Gedurende het diner speelde de muziek der schutterij. Des avonds had de fakkeloptocht plaats, waaraan 43 vereenigingen deelnamen, alle met hare vaandels en banieren, de leden met ballons, lampions en bengaalsch licht, elk met een transparant, waarop woorden van hulde aan het Koninklijk Echtpaar, afgewisseld door tal van muziekkorpsen. De stoet trok voorbij het gouvernements gebouw, waar gedurende het geheele défilé het Koninklijk echtpaar op het balkon den stoet bleef aanschouwen en buigend dankte voor de aan hen gebrachte ovatie. Om tien uur werd de stoet ontbonden. Het was een prachtige avond, uitgezocht voor dit feesteen ontzettende mensehen- massa was op de been. Een vreeselijk ongeluk heeft in Den Haag aan het Hollandsche spoorstation plaats gehad. De timmerman A., in dienst der H. IJ. S. M. werd door een rangoer- machino gegrepen bij het oversteken van de rails en overreden. Armen en beenen werden den ongolukkige letterlijk van het lichaam gereden. Nadat dr. Horst den man verbonden had, werd hij in hoopeloozen toestand naar het gemeenteziekenhuis ver voerd, waar hij is overleden. Een elf jarig knaapje te Zierikzee, dat door een kameraadje bij ongeluk met een hooivotk in zjjn oog getroffen was, is tengevolge daarvan overleden. In het dorp Zoelen (bij Tiel) is ongeveer tegen middernacht brand uitgebroken in het huis, bewoond door den veehandelaar J. Arisse. De ge heele boerderij, waarin reeds een gedeelte van den hooioogst was opgestapeld, brandde nagonoeg tot den grond toe af. De eigenaar was op het oogenblik van den brand af wezig en bevond zich te Wichen om de markt bij te wonen. Persoonlijke onge lukken vielen niet te betreuren. Alles was verzekerd, maar de schade is natuurlijk toch aanzienlijk. Te Culemborg is gisterenavond in de Lek nabij de gierpont al spelende te wator geraakt en verdronken het 7-jarig meisjo van H. B. Een zusje liep naar huis om de ouders de droeve tijding mee te deelen en door schrik vor- gat zij om hulp te roependaardoor is het ongeluk door niemand intijds opge merkt. Gisternacht is de boerderij van den landbouwer B. te Wilhelmsoord onder de gemeente Emmen afgebrand. De geheele hooioogst, zoomede eenige schapen en varkens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Een 14- jarig loodgietersmaatje te Heerenveen is vreeselijk gewond door de ontploffing van een flesch met benzine. Zijn aangezicht is geheel verbrand, zijn haar afgeschroeid. Dadelijk werd hij in verband gezet. Met moeite kan hij eenige vloeistof nuttigen. Een 15-jarige zoon van een der Hon- gaarsche gasten in het Hotel Kurhaus was te halfeen hedenmiddag in de lift gestapt, aan den liftbediende te kennen gevende, dat hij naar de tweede étage gebracht wilde worden. Toen hij de eerste étage naderde gaf hij echter terwijl de lift in gang was, den bediende zijn verlangen te kennen de lift te verlaten. Toen de knaap de daad bij het woord wilde voegen, heeft de be diende hem dit uit alle macht willen be letten; maar de knaap wist zich van den bediende los te rukken en zette den voet op de uittreeplank op het oogenblik dat de lift was gekomen aan de uitgangsdeur van de tweede étage. Het noodlottig go- volg was dat de knaap met het hoofd be kneld geraakte tusschen het bovengedeelte van den deurpost en de in gang zijnde lift. De uittreeplank werd hierdoor met geweld afgebroken en de knaap stortte naar beneden. Hij was terstond dood. De doktoren constateerden schedelbreuk. 2 FEUILLETON". Bij liet standbeeld van te CONSTANT. Sigismunden Johannes XXIII, de Duitsche keizer en de Paus kwamen overeen om een kerkvergadering (concilie) te Constanz bijeen te roepen. Daar zouden de kette rijen berecht worden. Zoo'n kerkvergadering was het midden punt van middeneouwsche heerlijkheid. Het gebeurde dat op eenen dag honderd duizend vreemdelingen in zoo'n stad aan wezig waren, waaronder tal van vorsten, graven, riddeis, bisschoppen enz. Bij die aanzienlijken kwamen zeker gedachtig aan het ,,waar het volk is, is de nering" tal van kooplieden, kunstenaars, speellieden en Joden in grooten getale, ge volgd door een groot aantal lichtekooien. En ook Huss, opgeroepen door keizer Sigusmund en vrijgeleido toegezegd, begaf zich naar Constanz om voor do groote Kerkvergadering te verschijnen. Huss maakte oen ware zegetocht door Reeds op de twee vorige dagen was de knaap herhaaldelijk "gewaarschuwd voor zijne onvoorzichtigheid om de liftte openen voor de bestemming bereikt was. Hedenmorgen is aan de Nieuwehaven te Rotterdam een 15-jarige kantoor bediende, wonende in de Jericholaan te Kralingen, met zijn rijwiel gestruikeld over een ijzeren ring, die aan den walkant bevestigd was. De jongen geraakte te water en werd vijf minuten later levenloos opgoviseht. De politie te Haarlem heeft gisteren een als heer gekleed man aangehouden, die verdacht wordt van een poging tot op lichting door het zenden van een telegram aan den heer v. W. C. te 's-Gravenbage, waarin bij zich als diens zoon voordeed en f 100 vroeg, telegrafisch te zenden. De truc gelukte echter niet, en de win kelier die het geld voor het telegram voorschoot, gaf de politie kennis van t gebeurde, die den man, een Amsterdammer, op het station te Haarlem arresteerde. Een bewoner van den Amsteldijk te Amsterdam heeft een griezelige vangst gedaan. Tusschen Amsterdam en Ouder kerk aan het hengelen zijnde, haalde hij in plaats van viseh, een in verregaanden staat van ontbinding verkeerend lijk op van een man, naar gissing circa 50 jaren oud en in schipperskleeren gekleed. Op het lijk werd niets gevonden, dat de iden titeit bewjjzen kan, weshalve het naar het lijkenhuis ter schouwing gebracht. Naar wij vernemen zijn er plannen in bewerking voor eene belangrijke uit breiding van het station Woesperpoort te Amstordam. Geruchten, die van tijd tot tijd geloopen hebben, dat dit station te avond of morgen opgeheven zou worden en de grond als bouwterrein in exploitatie zou worden gebracht, kunnen als van allen grond ontbloot worden beschouwd. In de zaak van den peperdiefstal aan een der veemen te Amsterdam is thans, volgens het N. v. d. D., voldoende klaar heid gebracht, 't Is gaandeweg gebleken, dat de diefstal in hot groot en met veel brutaliteit is geschiecf. Er is, vermoedelijk over den tijd van eenige maanden, voor een waarde van ongeveer f 15,000 gestolen, uitmakende een bedrag van meer dan 400 balen. Do daders zijn voornamelijk werklieden van het veem, maar ook de sleeper, die de gestolen balen vervoerde en de com missionair, die ze verhandelde, behooren tot het komplot. Er zijn acht personen in hechtenis. Aan het politie-posthuis Willemspoorl te Amsterdam is door don vader aangifte gedaan, dat zyn 10-jarig dochtertje sedert 13 dezer wordt vermist. Door de politie zijn de noodige maatregelen ter, opsporing genomen. De officier-machinist 2e klasse G. H. Brakke wordt met 28 dezer gedetacheerd bij de fabriek van de Kon. Maatij. de Schelde te Vlissingen. «Patrimonium" te Amsterdam is, naar het «Volk" meldt, voor f40.000 eige naar geworden van het gebouw «Adamas", aan de Nieuwe Heerengracht, dat vroeger toebehoorde aan de Vereeniging van Dia manthandelaren. 's Gravenhage. Uit een bij het depar tement van koloniën ontvangen telegram blijkt dat in Djambi op 4 Juli, bij de inne ming van eene versterking door de Batang Hari-colone, twee mindere militairen ge sneuveld en drie gewond zijn, terwijl 53 vijanden sneuvelden. Het bureau van den burgerlijken stand te 's Gravenhage ontving heden ongewoon bezoek. Drie ministers werden daar ont vangen. De minister van justitie, de heer Loeff, kwam aangifte doen van de geboorte van een zoon. De ministers Bergansius en Idenburg, zijne ambtgenooten voor oorlog en koloniën, vergezelden den vader als getuigen bij de aangifte. Stekels maaien Is stekels rgaaien Maar stekels stelen Isze den nek breken. 't Is me niet bekend of onze naburen, de BelgeD, bovenstaand rijmpje kennen; maar de daad, die er een gevolg van be hoort te wezen, kennen ze wat goed. Geen wonder ook, waar alle grondeigenaars, zijn land, overal waar hij verscheen werd de Hervormer met blij gejuich ontvangen en ook te Constanz was zijn aankomst in 't eerst moedgevend, maar heel spoedig kwamen onheilspellende wolken opzetten. Hij werd als ketter aan de geestelijke rechtbank uitgeleverd. Eerst gaf dit ge vangennemen tot eenig geschil tusschen den keizer en de kerkvorsten aanleiding, maar de kerk won het pleit en de gevan gene zou gehoord worden. Louter vorm. Het vonnis lag reeds gereed voor het verhoor begonnen was. Het eerste verhoor had plaats op 5 Juni 1415 gevolgd door een op 7 Juni. Huss werd veroordeeld als ketter. Zijn vonnis luidde, dat zijn werken behoorden verbrand te worden, hij van het priester ambt ontzet, van zijne kerkelijke waardig heid beroofden vervolgens aan de wereldlijke gerechtigheid zou overgeven worden. Huss word voor een in de Kerk opge richt schavot met zijn priesterlijk gewaad bekleed, en nog eens aangemaand tot her roepen. Daarna beroofden de bisschoppen hem van zijn gewaad, rukte hem de kelk pachters, huurders en vruchtgebruikers van gronden daar te lande verplicht zijn van 1 Juni1 October den bloei van distels (stekels) te verhinderen en deze finaal uit te roeien door ze uit te steken in hun ge heel. En dat is niet alleen een moieele verplichting, maar er wordt vari hoogerbe- vel last gegeven, deze verplichting getrouw na te komen, en zoo dit niet geschiedt, wordt op bevel van het hoofd der gemeente «van ambtswege" overgegaan totalgeheele uitroeing, op kosten van hem of haar, die den grond in gebruik heeft, terwijl deze laatste bovendien eene boete moet betalen van 5—15 francs. Wij houden er ons van verzekerd, dat slechts voor weinigen onder ons zoo'n dwangmaatregel bepaald noodig zou zijn. Toch zien wij nog wel eens nier en daar stekels groeien en bloeien, en een enkele wil ze wel graag kwijt zijn, maar laat ze maaien. Bij nadenken zal evenwel niemand zoo iets doen ol laten doen. Stekels maaien is stekels zaaien. (F. W.l Louis Botha spreekt alle loopende geruchten tegen, die hem het voornemen toeschrijven naar Holland te gaan. Hij blijft te Pretoria. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeone kennis, dat in de aanstelling van administratieve ambtenaren bij de Rijks-verzekeringsbank thans in zoover is voorzien, dat op verdere sollici taties niet moor kan worden geletalsmede dat de aanstelling van meerdere agenten eorst later in overweging komt. (St. Ct.) Te Leiden is de gemoenteraad om. Door de jongste herstemmingen is de ver houding in den raad geworden 16 anti liberalen en 15 liberalen Z. K. H. Prins Hendrik der Neder- landon wordt den 24 dezer te Den Helder verwacht ter bijwoning van den zeilwed strijd der Marine jachtclub op den daarop volgendon dag. De hoer van Kol, lid der 2o Kamer is van zijne bnitenlandsche reis in het Vadoriand toruggekeerd. Ds. Vonkenberg ontving van do execu teurs in de nalatenschap des Heoren Wal- kart Ameshofïj overlodon te Velp, het ver blijdend bericht, dat bij testamentaire be schikking oen som van duizend gulden door genoemden heer is besproken aan den Nederl. Bond van Jongel.-Vereen, op Geref. grondslag. Blindgeborenen. In de Natuur stond onlangs het volgende te lezen Een dame, blindgeborene, wier eene oog door eene operatie ziende was gemaakt, beschrijft haar eerste gewaarwordingen al dus: De voornaamste indruk was, dat zij zich zelf erg dom en onhandig vond. Het eerste wat zij zag, was oen horloge, waar zij het glas aanduidde als de lichte en het goud als do donkere zijde. Den derden dag rnorkte zij den neus van haar broeder op en eerst den zesden dag herkende zij voorwerpen, die zij reeds door tasten had leeren kennen. Op den twaalf den dag zag zij den blauwen hemel, over welks schoonheid zij opgetogen was. Toen zij kort daarop met haar broeder ging wandelen, verschrikte zij zoodanig bij het zien van een heer met een wit vest en blauwen rok met vergulde knoopen, dat zij haar geleider van het trottoir afdrong. Op den achttienden dag onderscheidde zij de meeste kleuren, vormen en bewegin gen, hoewel zij er de rechte benaming niet voor wist te vinden. Zjj had echter niet bet minste begrip van perspectief. Evenals een kind, greep zij naar iets, dat heel ver van haar ver wijderd was, terwijl zij een voorwerp, dat in hare onmiddellijke nabijheid stond, als zeer ver van haar af wilde pakken. Zelfs zes weken na de operatie was het haar onmogelijk om met haar blik alles te omvatten. Wanneer zij naar iets keek, dan zag zij alleen hetgeen vlak voor haar was. Slechts wanneer zij het voorwerp van alle kanten betastte en bekeek, be greep zij dat het niet vlak, maar rond of vierkant was. Dezelfde opmerkingen maakte de oceulist Raelmann bij een zijner patiënten. Toen een geopereerde voor de eerste maal in den spiegel zag, was hij geheel in de war. Men vertelde hem, dat het zijn eigen beeld was, dat zich in het spiegelglas weerkaatste en zeide hem, dat bij zijn neus moest omvatten. De patient greep niet naar zijn eigen nous, maar naar dien in den spiegel en vervolgens achter den spiegel. Toen men zijn hand naar den neus bracht en hij het eindelijk begon te begrijpen, oefende hij zich in allerlei bewegingen voor den spiegel gedurende eon geruimen tijd en met den grootsten ernst. Hoewel hij een lucifer had gezien en herkende, raakte hij de kluts kwijt, toon bij er twee bij elkaar zag, die gekruist lagen. Eens was hij alleen en waande zich onbe spied. Hij nam een laars, bekeek die en wierp haar van zich. Hij trachtte den afstand te meten, door met beide handen er telkens naar te grijpen. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, dat een geopereerde zich in het zien moet oefenen, evenals een klein kind, dat ook in den aanvang van zijn leven niet het minste begrip heeft van afstanden. De Paus. Daar gisterenavond alle drie de dokters weer in het Vaticaan verschenen meende men, dat er weer een punctie in de borst moest geschieden bij den Paus. Maar de noodzakelijkheid daartoe bleek niet te be staan waar den Paus eiken dag een wei nig van het hinderlijke vocht wordt afge tapt. De dokters moesten weer ruim een uur wachten voor zij naar den zieke konden gaan, daar deze sliep en zij zelf allerminst die rust van den doodzwakken lijder wil den storen. In den loop van den dag was de Paus van tijd tot tijd ook al oens in gedommeld; als hij dan wakker werd was hij volkomen helder van geest en nam hij nu en dan wat voedsel, hetzij bouillon of chocolade, ei-geel, thee, wijn, enz. Toen Rossoni en Mazzoni binnentraden gisteren avond herkende de Paus hen onmiddelijk en begroette ze met zwakke stem. Het onderzoek gescheiddo zoo vlug mogelijk; de dokters vonden den patient toen niet zwakker en geloofden niet, dat het eind terstond to wachten was. Gisterenmiddag 1 uur stond Lapponi den Paus toe een oogenblik op te staan. Heel voOrzichtig werd hij daarop in do kleine troonzaal naast hot slaapvertrek gedragen. Toen men daar het venster opende om te luchten, spande zich ineens weer de volle nieuws gierigheid op het Pietersplein. Alle te Rome vertoevende kardinalen hebben nu den Paus bezocht en gisteren is er goen enkele meer toegelaten. Do llomeinsche politie heeft zich met het Vaticaan verstaan over de te nemen maat regelen, wanneer de Paus komt te overlijden, voornamelijk om de orde te handhaven en ongelukken te voorkomen gedurende de plechtigheden in de St. Pieterskerk, na het verscheiden van den opperpriester voor geschreven. In verband hiermede staat zonder twijfel oen bericht uit Rome aan de (clericale) Germania, dat het Vaticaan parti culier kennis heeft gekregen, dat de Itali- aanscho regeering in geval van overlijden van den Paus zorg zal dragen voor de handhaving der orde en de volledige vrij heid en onafhankelijkheid van het Conclave. De regeering verzocht verder het Vaticaan haar eventueele bizondere wenschen be treffende politie- en militaiie maatregelen mede te deelen, waarvan de tenuitvoerleg ging bij voorbaat beloofd werd. Wat de troepen betreft, die op het plein van St. Pieter dienst zullen doen, heeft de regeering dezelfde voorschriften uitgevaardigd als voor de pauselijke troepen bij een vacature op den Stoel van St. Pieter gelden. Aan het rijtuig van kardinaal Oreglia, den kamerlengo, die zoolang het opperbestuur der Kerk voert, is een escorte wielrijders verbonden gelijk de Koning er ook een heeft. Ten slotte iets over de voorbereiding binnen het Vaticaan zelf. Alle personen, die verblijf houden binnen de ruimten, welke voor het Conclave noodig zijn, heb ben kennis gekregen deze binnen 48 uur na 's Pausen dood te verlaten. De ingeni eurs van bet Vaticaan voltooien hun plannen om alles voor het Conclave, met name de »cellen« der kardinalen en hun gevolg zoo goed mogelijk en op tijd gereed te hebben. Leo XIII is geen zelfzuchtige of alles voor zich eischende patiënt. Herhaaldelijk dringt hij er bij Lapponi en zijn kamerdie naar Centra, die bij hem waken, op aan, dat zij zullen gaan slapen, want dat hij zich beter gevoelt. Maar wanneer zij weigeren en de Paus zieh beklaagt, dat zij hem niet willen gehoorzamen, zegt Lapponi«Nu moet gij gehoorzamen, Heilige Vader." Dan bedenkt de zieke een krijgslist om zijn wil door te zetten en houdt zich b.v. alsof hij insluimert, terwijl hij tegelijk vraagt dat men hem alleen zal laten om beter te kunnen slapen, in de hoop dat zijn omgeving dan ook rust zal gaan nemen. Intusschen spreekt van zelf dat er, al is het dan ook ongemerkt, over den zieken, humanen grijsaard dag en nacht zonder ophouden gewaakt wordt. ROME, 16 Juli. Het bulletin van 9.30 hedenmorgen luidtDe nacht was weinig rustig on zonder slaap. De algemeene toe stand van den 1'aus vertoont geen andere veranderingen dan oen grootere snelheid der ademhaling tengevolge van toeneming van vocht in de borst. De pols is 88 de temperatuur 36.3 en de ademhaling 36. Het bulletin is geteekend door Mazzoni en Lapponi. Vreemde meisjes in Engeland. «Volgens een mededeeling aan de Britsche regeering gedaan door een Christelijke ver eeniging voor jonge vrouwen, welke zieh ten doel stelt, vreemde meisjes, die van het vasteland naar Engeland overkomen, te beschermen en te helpen, is het gebleken, dat velen dier meisjes, in het waandenk beeld dat daar op een gemakkelijke wijze veel geld valt te verdienen, naar Engeland oversteken zonder eenig uitzicht op een betrekking en zonder behoorlijk daarvoor opgeleid te zijn. Niet in staat tot het ver richten van huishoudelijken arbeid, welke voor haar gevonden zou knnnen worden, noch opgeleid voor arbeid van hooger be- teekenis, zijn die meisjes blootgesteld aan de grootste gevaren. Slechts voor 'Is van de meer dan 2000 meisjes, waarmede boven bedoelde vereeniging in elk der jaren 1901 en 1902 in aanraking kwam, kon geschikte arbeid gevonden worden. Sommigen hebben mogelijk door bemiddeling van anderen een werkkring gevonden, maar een groot aantal moet op onbekende wegen zijn afgedwaald, bij gebrek aan de noodige middelen om naar haar vaderland terug terug te keeren. Voor haar, die in staat zijn tot het ver richten van huishoudelijken arbeid of be voegd tot het geven van onderwijs in de Pransche en Duitsche talen en in muziek, is er in Engeland een arbeidsveld te vin den. Aan degenen, die daartoe niet zijn opgeleid, en aan haar, die een gemakkelijk leven zoeken, moet de overtocht naar En geland ten ernstigste ontraden worden. Het is daarom wenschelljk, dat de meis jes, welke zich, om in haar levensonderhoud te voorzien, naar Engeland wenschen te begeven, vooraf de zekerheid trachten te verkrijgen, dat zij met haar capaciteiten in een geschikte betrekking te kunnen worden geplaatst."' De gemeenteraad van Dublin heeft in een woelige zitting met drie stemmen meerderheid het voorstel vorwopen, koning Eduard bij diens a.s. bezoek aan Ierland een adres van verwelkoming aan te bieden. Vóór de opening der vergadering werd de zaal formeel door hot publiek bestormd. De burgemeester moest de poliiie doen ontbieden, om de binnengedronken menigte te laten verwijderen. De gematigde Iersche bladen keuren de gonomon beslissing na drukkelijk af. Commandant C. J. P. Botha Jr. de rebel uit de Kaap-kolonie, is weer in zijn vaderland toegelaten. Uit Buitenzorg bericht men aan de J.-B., dat daar in den avond van 9 Juni, omstreeks halftien, zware schokken van aardbeving zijn gevoeld. De beweging zou ook zijn waargenomen op het, op 30 palen afstands gelegen land Bolang en eveneens te Soekaboemi. Het Bat. Nbl. van 10 Juni meldt Gisteravond werd op het observatorium alhier ten 9 u. 38 m. 20 sec. een flink voelbare aardbeving waargenomen. Volgens de opteekening van den seismo graaf ligt het epicentrum of schuddings middelpunt vermoedelijk in zuidoostelijk Bautam. In parlementskringen te Londen loopt het gerucht dat Amerikaansehe schepen bezit hebben genomen van 20 eilanden in het gezicht van Engelsch Borneo, Er zal dienaangaande een vraag worden gesteld in het Lagerhuis. Nog eens kwam de rijksmaarschalk den eisch tot herroepen aan Huss brengen, nog had een enkel woord zijn leven kun nen redden, maar hij sprak dat woord niet. Hij verklaarde in het aangezicht van den dood dat hij met blijdschap voor de waar heid stierf. Nu gaf de Paltzgraaf een teeken en de scherprechters ontstaken den brand stapel. De vlammen grepen met kracht om zich heen, en stegen hoog in de lucht. De martelaar beval zijn ziel aan de barmhar tigheid zijns Verlossers en stemde een kerklied aan. Een windvlaag dreef hem de vlammen in 't gelaat en maakte spoedig een einde aan den doodsstrijd. Ziedaar het bedrijf en den martelaars dood van den Bobeemschen Hervormer wiens gedachtenis dezer dagen in zjjn sterfplaats een Denlmahll is gewijd. Zijn vriend en medestander Hieronymus van Praag, volgde hem een jaar later in den zelfden marteldood. —o uit de hand, zette hem een hooge papieren muts op, waarop drie duivels waren afge beeld, die elkander de ziel eens verdoemde betwistten. Daaronder stond geschrevenDit is een aartsketter. Huss verdroeg deze vernederingen met kalmte en geduld. Toen men hem de papieren muts op het hoofd zette zeide hij Mijn Heer Jezus Christus heeft voor mij, zondig menscb, een veel zwaardere doornenkroon tot aan Zyn smadelijken dood op het Kruis gedragen. Nadat het vonnis voorgelezen was, gaf de paltzgraaf Lodewijk hem op 's Keizers bevel aan den stedelijken magistraat van Constauz over met de woordenNeemt Johannes Huss die volgens het bevel van mijn allergecadigsten heer, den Keizer, als ketter verbrand moet worden. Huss werd door ge wapenden uit de kerk gevoerd, toen hij over het Kerkplein ging zag hij dat men juist bezig was met het verbranden van zijne werken. Hij glim lachte bij dien aanblik. Alle straten van Constanz waren met een dichte menigte bezet, die Huss op zijn laatsten gang wenschte te aanschouwen. Op de gerechtsplaats buiten de stad was de brandstapel opgericht. Huss verloor op den weg derwaarts geen oogenblik zijn kalmte, hij bleef zichzelf volkomen meester, ook toen hij do vreeselijke paal zag, waar aan hij zijn leven eindigen zou. Hij knielde neder en bad overluid. Vóór zijn dood wenschte hij nog eenmaal tot het volk te spreken, doch dit werd hem verboden. Nu nam hij afscheid van zijne gevan genbewaarders, die hem naar den brand stapel gebracht hadden, hij bedankte hen voor de vriendschap hem bewezen. De ruwe mannen wenden zich snikkend van hen af. Nu werd de veroordeelde met ketenen aan de folterpaal bevestigd, met het gelaat naar het Oosten gekeerd. Maar dat duldde de menigte niet, hij moest sterven met het aangezicht naar het Westen. De scherprechters stapelden stroo en hout rondom den gebondene, de brand stollen reikten hem tot den gordel. De beulsknechten grepen den fakkel om den brandstapel te ontsteken, maar op eens klonk hun een Ralttegen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2