NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 121.1903. Donderdag 16 Juli. 17e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN elkhn MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. STATEN. Vergadering van Dinsdag. Voorzitter de heer Commissaris. Tegenwoordig 38 leden. Afwezig de heeren Dieleman, IJse- baart, Hombach en Fokker. De notulen worden gelezen en goedge keurd. De voorzitter deelt mee dat de afdeelin- gen resp. tot voor- en ondervoorzitters gekozen hebben de heeren: I Hennequin en v. d. Meer II Lueasse en v. d. Have III Kakebeeke en Fruijtier. Tot buitengewoon lid der gedep. staten in plaats van den heer De Jonge die ten vorigen- jare tot gewoon lid van gedep. staten gekozen was, wordt met 20 stem men benoemd mr. A. A. de Veer die de benoeming aanneemt, er waren 15 stem men op den heer Kakebeeke, en 1 op elk der heeren Hennequin, v. d. Meer en Lu easse uitgebracht. Thans komen de voorstellen aan de orde. In zake de aanvraag van de veree- niging „Uit het Volkvoor het Volk" te Middelburg om subsidie voor een in 1904 te houden Zeeuwsehe tentoonstelling van Nijverheid hadden Gedep. Staten voorge steld hun college diligent te verklaren, doch in de vorige zitting werd besloten het voorstel naar de afdeehngen te zenden. Uit het verslag der afdeelingen, uitgebracht door den rapporteur Loois, namen Gedep. Staten aanleiding om voor te stellen te besluiten aan genoemd bestuur te verlee- nen f 1000 subsidie op voorwaarde dat uit een over te leggen rekening enz. blijkt dat 't geld tot het aangewezen doel noodig was en gebruikt is. De heer Van Lijnden licht 't voorstel toe. Uit nadere inlichtingen van het be stuur van „Uit het Volk" blijkt dat het subsidie vroeger geringer was, doch dat de helaas nu overleden voorzitter de daar aan verbonden bezwaren wegruimde. Het bestuur erkent dat de afbraakswaarde van de loods zeer laag is berekend. Maar 't geldt hier een provinciaal belang; en er wordt een reservefonds gevormd dat wan neer het niet noodig blijkt aan de deelne mers mot rente zal worden teruggegeven. De heer Van Deinse juicht het voorstel toe, verzet zich tegen het woord „noodig" in het voorstel; en pleit voor onvoorwaar delijk toestaan van het subsidie. De heer Van Lijnden zegt dat niet elk postje op een goudschaaltje gewogen zal wordenmen zal een zeer ruime opvatting huldigen en dan is de bedoeling van Gedep. Staten dat eerst het reservefonds zal moe ten worden aangesproken. Den heer De Veer bevreemdt dat, in verband met de minder duidelijke redactie van 't voorstel, die tot quaestie zal kunnen leiden. Het maakt den indruk dat de sub sidie aanvangt als de vaste inkomsten zullen verbruikt zijn. Het waarborgfonds is een geheel afgescheiden zaak. Hangt de sub sidie af 7an het verbruik van dat fonds, dan is zij eigenlijk oen wassen neus en beneden de waardigheid der provincie. De heer Maas ziet niet in dat een sub sidie van de provincie noodig is. In ieder geval stelt hij zijn goedkeurende stem afhankelijk van de toezegging dat de ten toonstelling op Zondag gesloten zal, zijn. Gedep, Staten verwijderen zich even op verzoek van den voorzitter met dezen, na heropening der vergadering deelt de heer Van Lijnden mee dat de bedoeling der meerderheid van Gedep. Staten is dat het subsidie zal worden beschikbaar gesteld voor dat het waarborgfonds zal worden aan gesproken. De heer Fruijtier bestrijdt het voorstel. Waarom die haast, waar toch in een paar afdeelingen geadviseerd was gedep. staten diligent te verklareD. De Staten zijn nog niet goed ingelicht. Ook is 't niet noodig nu reeds het subsidie te verleenen. Dat kan ook wel in de najaarszitting. Hij Dat wil zeggen dat Gedep. Staten dit voorstel in handen houden en zich er mee bezig houden tot een volgende zitting. stelt voor een subsidie van f500 te geven zonder eenige -voorwaarde. De heer Van Deinse bestrijdt dit voor stel. Een tentoonstellingscommissie moet eenigszins de handen ruim hebben, zal de tentoonstelling kans van slagen hebben. De heer Houterman stelt voor aan het subsidie de volstrekte voorwaarde te ver binden dat de tentoonstelling op Zondag zal gesloten blijven. Het amendement-Houterman wordt ver worpen met 25 tegen 13 stemmen, die van de heeren Fruytier, De Jonge, Den Boer, Bolier, Moes, Mulder, Maas, Óggel, Houterraan, Noordijke, Lueasse, Van der Meer en Bos. De heer Fruijtier door de heeren De Veer en Van Lijnden op de noodzakelijk heid daarvan gewezen, trekt zijn voorstel in, doch stelt nu voor als amendement op 't voorstel van Gedep. Staten dat voor 1 1000 gelezen worde f 500. Dit voorstel wordt aangenomen met 21 tegen 17 stem- meD, die van de heeren Van Waesberghe Janssens, Siegers, Van Teijlingen, Holle- stelle, De Casembroot, Van Dam, Hamma- cher, Heijse, Van Deinse, Van Lynden, Bolle, Van der Have, Maas, Kakebeeke, Van der Lek de Clercq, De Veer en De Smidt. Het voorstel van Ged. Staten, geamen deerd, wordt daarop aangenomen met alge- meene stemmen, behalve die der heeren Maas, Houterman en De Smidt. De heer Wisboom Verstegen is bij al deze stemmingen afwezig. Vervolgens worden aangenomen de na volgende voorstellena tot verleening van een renteloos voorschot voor wegverbetering aan de Vereenigde polders van Ossenisse, maximum f17182; b tot afwijzing vaneen dergelijk verzoek van de gemeente Burgh c tot renteloos voorschieten van hoogstens f 4147,50 aan de gemeente Hontenisse voor eenzelfde zaak. Het adres van Colijnsplaat om subsidie voor het vergrooten der haven wordt ter zijde gelegd, zulks omdat B. en W. van Colijnsplaat hun verzoek hadden ingetrokken, nadat Gedep. Staten hun had den gemeld wel een renteloos voorschot doch geen subsidie te willen voorstellen, waarmede B. en W. echter geen genoegen namen. Aan do orde komt nu verbetering gemeen schap tusschen Noord- en Zuid-Beveland. Ged. Staten stellen voor om, ter wille der moeilijkheden, welke bestaan om tot eene goede oplossing dier zaak te geraken, in verband met de groote daaraan ver bonden kosten, de verbetering dier com municatie te laten rusten en voorloopig alleen over te gaan tot het vernieuwen van den steiger bij Wolpbaartsdijk en het wegbaggeren van eene vorondieping ten oosten van dien steiger. De heer Lokker stelt voor de zaak te stellen in handen eener commissie van 5 leden, die te ondorzoeken heeft of de com municatie te verbeteren is. De heer Siegers zet het standpunt van Ged. St. en de geschiedenis van het voor stel in den breede uiteen. Hij concludeert dat de communicatie nog niet zoo slecht is om zulke enorme eischon van de Provin cie te vorderen. Ambachtsheeren van Cort- gene en de ambachtsheer van Wolphaarts- dijk vragen nu reeds veel te hooge sommen voor huur en aankoop der veren. De heer Lueasse is teleurgesteld, nu Gedeputeerden de zaak willen laten rusten. Waarom is de toelichting, die de heer Siegers nu geeft, niet bij het voorstel ge- voegd geweest Met het oog op cijfers kan men die thans niet beoordeelen. Yan afdoende verbetering schijnt de heer Siegers uit te gaan, doch hiervan kan geen sprake zijn, nu wij uit een rapport van den Hoofd ingenieur hebben vernomen, welke groote offers^ die eischen zou. En toch is ver betering mogelijk en niet zoo duur, geeft niet de Hoofdingenieur aan om tusschen Kortgene en Wolphaartsdijk een motor bootje te laten varen op den dag en des nachts met de gewone roeibooten in den dienst te voorzien? De Provincie trachte derhalve beide veren in handen te krijgen en zette de exploitatie zelfs voort om na een paar jaar een beter oordeel te kunnen vellen. Men moet iets doen, anders komt er geen verbetering. Ged. St. schijnen ten einde raad, welnu laten wij dan een com missie van onderzoek benoemen, zooals de heer Fokker heeft voorgesteld. De heer De Veer is tegen eene bijzondere commissie en ook tegen de inbezitneming der veren, omdat hij van oordeel is, dat noch het een noch het ander, behalve de groote offers die zouden moeten gebracht worden, een voldoend resultaat zou op leveren. Het voorstel Fokker wordt verworpen. Voor stemmen de heeren Hammacher, De Bats, Hocke Hoogenboom, Kakebeeke, Og- gel, Van der Lek de Clercq, de Smidt en Fokker, en het voorstel van Ged. St. hier mede stilzwijgend ais aangenomen be schouwd. Wijziging reglement calamiteuze polders en waterschappen. De dijkraad voor de waterkeering van het calamiteuze waterschap Walzoorden be sloot eenige ouden vau dagen, die respec tievelijk 40 en 30 dienstjaren telden, te pensioneeren. Volgens het reglement moes ten Ged. St. hunne goedkeuring aan dat besluit onthouden. Zij zijn echter over tuigd van de billijkheid dier pensionnee- ring en stellen, om die mogelijk te maken eene wijziging in het reglement voor, heb bende zij daaromtrent ook de overige ca lamiteuze polders en waterschappen ge hoord, die allen met de wijziging instem den. Alleen de calamiteuze Zimmerman- polder knoopte aan die toestemming de voorwaarde vast om vooraf het weekloon der arbeiders te verhoogen. De heer De Veer kan er zich niet mede vereenigen, dat men, om rijp te zijn voor pensioen, meer dan 30 dienstjaren moet hebben; hij wil door die beperkende be paling de polders en waterschappen niet aan banden leggen. De heer De Casembroot antwoordt dat zulk eene bepaling steeds in alle reglemen ten van pensioneering voorkomt. Toch wil die bepaling er bij den heer De Veer niet in, hij wil den besturen de vrije hand laten en doet daartoe een voor stel, hetgeen echter wordt verworpen. Voor stemmen de heeren Van Dam, Eras mus, Hammacher, De Bats, Hocke Hoogen boom, Moerdijk, Kakebeeke, Oggel, Noor dijke, Van der Meer, Loois, Bos en De Veer. Het voorstel van Ged. St. wordt hierna stilzwijgend goedgekeurd. Verplichtingen voor de Provincie voort vloeiende uit de Ongevallenwet. Ged. St. stellen voor lo. het risico voor het personeel van den Provincialen Stoom- bootdienst op de Westerschelde over te dragen aan de Naamlooze Vennootschap Verzekeringsbank »de Nieuwe Eerste Ne- derlandsche" te 's-Gravenhage, tot welke overdracht hun de bevoegdheid is verleend bij koninklijk besluit van 11 Maart 1903, no. 14, en 2o. voor de vaste arbeiders op de Provinciale wegen en de ambtenaren van den Provincialen Waterstaat, voor zoover zij op die wegen toezicht uitoefenen, bet risico door de Provincie zelf te doen dragen. De heer de Veer merkt op dat bij de Nieuwe Eerste Nederlandsche Verzekerings bank f 4,50 betaald wordt per f 100 arbeids loon, terwijl bij de Rijksverzekeringbank de hoogste premie is f 4,26 en de laagste f2,79 per f 100 arbeidsloon. Hij noodigt Gad. St. uit te onderzoeken, welke Bank de goedkoopste is en daarnaar de verze kering te regelen. Nadat de heer de Casembroot hieromtrent toezegging gedaan had, wordt het voorstel stilzwijgend goedgekeurd. Ged. St. stellen voor lo. in navolging van het Rijk te bepalen, dat wanneer een gepensioneerde krachtens de Ongevallen wet uitkeering of rente geniet, die uit- keering of rente tijdens het genot in mindering zal gebracht worden van het pensioen, en 2o. gelijke bepaling op te nemen in het pensioenreglement voor we duwen en weezen. De heer Bos zet uiteen dat zijn vroeger aangenomen amendement ten deze niet schaadt. Daarop wordt het voorstel aan genomen. Het voorstel tot toekenning van een sub sidie ad f 325 aan de gemeente Nisse voor 1903 in de kosten barer huishonding, onder voorwaarde dat daarvan voorloopig slechts bU gedeelten zullen worden uitbetaald en het resteerend 'Ie nadat zal gebleken zijn, dat daaraan werkelijk behoefte bestaat, wordt aangenomen met algemeene stemmen, be halve die van de heeren Hennequin en De Smidtterwijl afgewezen wordt een dergelijk verzoek van de gemeente Veere. Een voorstel toekenning f 400 jaarlijksch subsidie aan het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen gedurende 10 jaren wordt aangenomen nadat de heer Wisboom Ver stegen heeft gevraagd of er werkelijk be hoefte is aan deze subsidieen de heer Van Lijnden geantwoord dat de ontvangsten van het Genootschap bedragen f2750, de uitgaven echter f3150. De school voor hand- en bouwkundig teekenen te Tholen krijgt een subsidie van f275. Ged. St. stellen voor aan de gemeenten Borssele, Ovezande en 's-Heerenhoek een renteloos voorschot voor wegsverbetering, tot een maximum van f 7035 te verleenen. De heer Hammacher kan het belang van dit renteloos voorschot niet inzien, doch wordt krachtig bestreden door den heer Mulder, die schoon dankbaar voor den be toonden goeden wil, zich niet bevredigd acht door het voorstel van Gedeputeerden om slechts de helft toe te staanterwijl toch de verharding van den weg zoo noodig is, daar de bestaande wegen bij regen voor mensch noch beest toegankelijk zijn. Door de voorgestelde verharding zullen velen gebaat zijn en zal het aantal personen, dat te Borssele overgaat, aanzienlijk stijgen. Dat is een voordeel voor de provincie. De gemeente Borssele en de polder van dien naam bleken dat te begrijpen door het toezeggen van bijdragen. Vooral van be lang voor de ingezetenen van Nieuwdorp is de verharding van den Jurjaneweg. Deze week wordt een gedeelte grintweg aanbe steed, waardoor een rechtstreeksche ver binding zal ontstaan tusschen Driewegen en 's-Heerenhoek en in verband daarmede staat de nu geprojecteerde verharding. Het voorstel wordt aangenomen met al gemeene stemmen behalve die van den heer Hammacher; terwijl overeenkomstig het voorstel tot vaststelling van de grenzen der werken tot zeewering of oeververdedi ging van den calamiteuzen Oud Kempens- hofstedepol&er, wordt besloten. Het voorstel tot wijziging van art. 17 van het Reglement op de ivegen en voetpaden, zóó dat ook de arbeiders in vasten dienst der Provincie belast zijn met het opsporen en constateeren van de overtredingen, vond bestrijding bij de heeren Hennequin en de Veer dewijl die arbeiders naar hunne mee ning niet behoorlijk overtredingen kunnen constateeren. De heer van Lijnden beant woordt beide sprekers en zet nader de be doeling uiteen van het voorstel, dat daarna wordt aangenomen. Tegen stemmen de heeren Fruijtier, Hammacher, Heijse, Bolle, van der Have, de Bats, Hocke Hoogenboom, Hennequin, de Veer, de Smidt en Wisboom Verstegen, waarna wordt aangenomen het voorstel tot afwijzing van het verzoek van Smit V, c. s. om f 500 tegemoetkoming in de verplichte betaling van f1000 aan den uitvoerder van den wagendienst Hulst Walsoorden, wegens het ophouden van dien dienst. Besloten wordt aan Ged. Staten over te laten de beschikking op het verzoek van P. v. Dyke, om vermindering der pachtsom van den tol op den weg van Neuzen naar Axel. Ged. St. stellen voor aan de gemeente Westkapelle een jaarlijksch subsidie van f100 ter voorziening in geneeskundige hulp voorwaardelijk toe te staan. De heer Wisboom Verstegen zou de sub sidie slechts voor 5 jaar willen verleenen, en de heer De Veer wijst er op dat, toen tengevolge de wet van 1897 de inkomsten verbeterden, men dadelijk begon met den hoofdelijken omslag te verlagen. Nadat de heer De Jonge had aangetoond dat Westkapelle werkelijk eene arme ge meente was, wordt het voorstel aangenomen. Tegen de heeren Siegers, Fruytier, den Boer, Maas, Moerdjjk, Kakebeeke, Oggel, Houterman, Noordijke en Hennequin. Alsnu worden toegestaanaan de af- deeling Zeeland van de vereeniging »Het Nederlandsche Rundveestamboek" voor de jaren 1904, 1905 en 1906, een crediet van ten hoogste f 3000 's jaarsen aan de afd. Goes der N. M. voor tuinbouw en plant kunde een subsidie van f100 voor een in Sept. te houden tentoonstelling. Voorts wordt besloten tot 2 geldleeningon ad f165000 en f 100000; terwijl de rekening 1901 en een paar wijzigingen in de be grootingen voor 1902 en 1903 worden goedgekeurd. De begrooting 1904 Provinciaal bestuur, voor zooveel het Rijksbestuur is, wordt tot een bedrag van f97640, waarbij de jaar wedde van den griffier van f3500 op f4000 is gebracht, unaniem aangenomen. Hierop komt de begrooting 1904 der enkel Provin ciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven, in ontvang en uitgaaf van f 504435,776 aan de orde. Bij uitgaven, hoofdstuk V art. 3 maakte de heer De Veer de opmerking dat het ongecorrigeerd verslag vaak zeer slecht is en verzoekt hij, dat, nu het contract weldra zal geëindigd zijn, hiervoor de aandacht van Ged. St., hetgeen de heer de Casem broot hem toezeide. Bij hoofdstuk VIII art. 24 stelde de heer Hennequin voor een art. 24bis, waarbij wordt toegestaan f 250 aan de maatschappij van Landbouw en Veeteelt tot bevordering der zuivelbereiding. Dit voorstel, krachtig ondersteund door den heer Maas, wordt aangenomen. Tegen de heeren Siegers, De Jonge, Hollestelle, Bolier, van Dam, Heijse, Mulder, van Rompu, Moerdijk, Oggel en Loois. Bjj hetzelfde hoofdstuk, art. 26 bespra ken de heeren De Veer en Hammacher den stoombootdienst op de Westerschelde, de eerste omtrent retourbilletten, welke Bel gische Spoorwegmaatschappijen tegen goed- koopere vracht uitgeven naar Vlissingen, de tweede over het ongerief, dat het gemis van een wachtlokaal aanbiedt. Nadat aan beide sprekers de noodige inlichtingen verstrekt waren door den heer van Rompu, wordt de geheele begrooting met algemeene stemmen aangenomen. Nadat de opcenten (f272400) zijn vast gesteld, als28 en 36 op de hoofdsommen der belasting op de gebouwde en onge bouwde eigendommen; en f21 op de hoofd som der personeele belasting, wordt de zomervergadering door den Voorzitter in naam der Koningin gesloten. 15 Juli 1903. Wij ontvingen no. 1 van De Protec- tiebode, gewijd aan de belangen van land bouw, industrie en arbeid officieel orgaan der Nederl. vereeniqing ter bevordering van nationalen arbeid, gevestigd te Utrecht. Het blad staat onder redactie van den heer H. Schoonejongen Jacz. te s Gravenhage en heeft o. a. als medewerkers de heeren Bosch Bruist, burgemeester van Nieuw- leusen Doornbosch, burgemeester te Bafio H. J. Onnes, burgemeester te Beerta allen liberaal of vrijzinnig-democraatF. Hombach, lid der Prov. Staten van Zeeland, te Hulst (r. k.) H. Ch. Vegtel, lid der Prov. Staten van Zuid-Holland, te 's-Gra venhage (antir.) en anderen van verschil lende kerkeljjke en staatkundige richting. In een eerste artikel wordt gewezen op de protectionistische politiek, door ons omringende landen aangenomen, welk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1