Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag 11 Juli 1903. No. 119. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. Zie ommezijde. 10 Juli 1903. De Kamer ging op recesde heeren gaan hun zomervaeantie genieten, hetzij op een badplaats, hetzij op hun landgoe deren of in den kring hunner familie. De ruste zij hun van harte gegund. Het is alleen te bejammeren, dat er zoo veel werk onafgedaan bleef. Er liggen toch niet minder dan 40 wets ontwerpen, door de regeering ingediend, doch door de Kamer ter behandeling uit gesteld. Er zijn kleintjes bij en groote. Allerlei onderwerpen worden er bij [aan de orde gesteld. Wij noemen slechts: droogmakerijen en indijkingen; mijnontginning, landbouw raden, bevloeiingen, motorrijtuigen ambte naren burgerlijke stand telegraaf- en tele foon-exploitatie hooger onderwijs: koe pokinenting staatsloterijgriffiersjaarwed- den bankoctrooionteigeningen; militie; droogmaking. Dan zijn er nog eenige ontwerpen die niet zoo met één woord zijn aan te duiden, als: betreffende het vervallen van wissels op Zon- en Feestdagenvereeniging van ambten met het lidmaatschap der Staten- Generaal; invoerrecht van producten in de Nederlandsche en Fransche koloniën wij ziging der wet tot herziening van de be lastbare opbrengst der gebouwde eigen dommen en andere. Een lange rij die meer zegt dan een lang artikel tot weerlegging van liberale en vrijzinnig-democratische lastering of bedenking tegen deze regeering in betrek king tot haar werkkracht en het Chris telijk cachet van haar optreden. Onze Koningin-Moeder die meeleeft met het volk dat zij zich verkoren heeft en vooral meöleeft met haar kleinen en hulpbehoevenden, opende deze week (gelijk wij reeds meldden) het christelijk Sanatorium voor zenuwlijders te Zeist, de nieuwste stichting door de christelijke werkzaamheid gebouwd. Hare tegenwoordigheid gaf steun, stem pelde en adelde deze stichting. De hooggeplaatste vrouw die als een Moeder der barmhartigheid onder ons leeft en omgaat, wijdde deze stichting door hare tegenwoordigheid, en het Christendom en zijn belijders vergrootte het bezit, het kapi taal van liefde en weldadigheid. Een kapi taal van ander gehalte en andere soort, maar toch zeker niet minder waard dan dat der goudmijnen van Johannesburg of der diamantmijnen van Kimberley. De Unie «Een school met den bijbel" viert dit jaar haar zilveren feest. De 25a Jaarcollecte staat voor de deur. Jaarlijks, sinds de bekrachtiging der school wet van '78, nam de offervaardigheid voor de Chr. school toe en steeg het aantal scholen met den bijbel in ons vaderland. Reeds zijn er meer dan zeven honderd. Meer dan ooit wordt de noodzakelijkheid van Chr. onderwijs gevoeld, en ingezien. Zelfs door vroegere tegenstanders. Het beste bewijs, dat de mannen, die de actie in '78 leidden, in aansluiting met Groen e. a. een voortreffelijk werk deden, ten natte der kinderen onzes volks. Moge de a. s. Unie collecte bij vernieuwing het bewijs leveren, dat de oude veerkracht en opoffering niet is verminderd, en de liefde voor het Chr. Onderwijs ook dit jaar is toegenomen. Van harte feliciteeren we de Unie en liaar wakker Bestuur met dit haar 25-jarig jubilé. lil De „Christen Democraat" heeft reeds herhaaldelijk de antirevolutionaire dagblad schrijvers voor broodschrijvers uitgemaakt en bij hare lezers den indruk gewekt als zou de Chr. pers slechts bediend worden door slaven en hovelingen. Van eene redactie die zelve in het mid delpunt onzer partij heeft gewoond en den vertrouwelijken omgang met den leider heeft genoten, begrijpen wij een dergelijke beschuldiging niet. Maar wij begrijpen haar weer wel, wan neer wjj af en toe bemerken hoe gemak kelijk zij het zicbzelve maakt om hare beschuldiging te bewijzen. Een van die bewijzen schijnt zij ook te achten het feit dat de Chr. pers het den minister van Waterstaat niet kwalijk ge nomen heeft dat hij de Groningsche ten toonstelling die ook op Zondag open is, geopend heeft. (De minister heeft die tentoonstelling geopend op een werkdag Wij merken naar aanleiding van deze beschuldiging op dat wij niet gaarne de regeering aansprakelijk zouden stellen voor het droeve feit dat het misbruiken van den Zondag onder alle rangen en standen, zelfs onder Christenen zoo diep doordrong, dat men op Zondag een tentoonstelling open houdt en in vereeniging met Godlooche naars de leiding van een openluéhtmeeting op Zondag aanvaardt. Voorts dat de minister van Waterstaat niet uit instemming met de voorgenomen Zondagsontheiliging, gesteld dat hem dit voornemen bekend was, maar met de be vordering van den nationalen handel en myverheid zijn openingswoord namens de sregeering gesproken heeftwaar tegenover staat dat de heer Staalman de Zondags ontheiliging door eigen optreden heeft ge steund, althans heeft willen steunen, en de redactie van de „Christen Democraat" dit met Schriftuurplaatsen heeft goedgepraat. Overigens wenschen wjj aan onze ge woonte getrouw te blyven, en voorzichtig heid in acht te nemen bij de beoordeeling van regeeringsdaden. Dezen regel hebben wij ook onder de vorige regeeringen ge volgd, en zien niet in waarom wij hiervan zouden afwijken, waar het een geestver want kabinet betreft. Bovendien de chr. pers heeft bij derge lijke beoordeelingen wel te onderscheiden tusschen het standpunt van den privaten persoon sn het regeeringsstandpunt. Wil de «Christen Democraat'' hiervan een leerrijk staaltje, zij raadplege de lectuur over het rijkssubsidie voor deLomboksche offerfeesten. Dit subsidie werd door de gansche Chr. pers, except de Nederlander afgekeurd later bleek dat niemand minder dan dr. Kuyper Handelingen 18 Nov. 1897 zijne goedkeuring er aanhechtte, nadat reeds vroeger de heeren Lohman en Mackay tegenover den heer Brummelkamp dit standpunt mede hadden verdedigd. Het kan zelfs goed zijn, nu, het toen door dr. Kuyper gesprokene nog eens af te drukken. „Ik kan op het standpunt van den Minister begrijpen dat hij geoorloofd vindt een over en weer elkaar bezoeken bij groote godsdienst plechtigheden, zonder dat geacht wordt min of meer aan dien godsdienst of die plechtig heden te gelooven of hulde te bewijzen. Datzelfde heeft ook in Europa plaats, bijv. wanneer een souverein van een ander land overleden is, en er wordt, wanneer hij behoorde tot den R. K. godsdienst, een requiem gevierd van den afgestorvene, Dan plegen ook staatslieden, officiëele per sonen, die niet tot die kerk behooren, toch daarheen te gaan, zonderdat het iemand in de gedachte komt dat zij daarmede hunne eigene belijdenis zouden verloochenen. Per soonlijk ben ik het daarmede niet eens, maar op het standpunt van den Minis ter kan ik het begrijpen." Met dat «standpunt van den Minister" bedoelde dr. Kuyper blijkbaar het regee ringsstandpunt. Als particulier zou dr. Kuyper niet naar de officiëele plechtigheden gaan, als regee- ringspersoon acht hij het begrijpelijk. En zoo achten ook wij het begrijpelijk dat een privaatpereoon weigert een ten toonstelling te openen, waar helaas de wereld zoo vaak hare triomfen viertmaar dat een regeeringspersoon, gelet op ideaal en uitgesproken doel en nationale beteeke- nis, en op 't voorbeeld zelfs van Neder- landsche vorsten en vorstinnen, tot zelfs in den laatsten tijd, zich aan deze taak niet onttrekt, ook al verfoeit hij als Christen het kermisachtige dat deze op zich zelf goede zaken aankleeft. De «Christen Democraat" schijnt gewoon, als onze pers wat schrijft of niet schrijft, daar iets achter te zoekeniets leelijks, als bijvoorbeeld broodschrijverij, hielenlik- kerij, beginsel verloochening. Dit maakt discussie met haar niet gemak kelijk. Toch zullen wij, als 't moet, er ons niet aan onttrekken. Mits de «Chr. D." gelijk zij in haar vorig no. deed, wanneer wij niet dadelijk klaar staan of wegens plaatsgebrek een paar nommers uitstellen haar te beantwoorden, dadelijk aan oneerlijkheid en nog ergers onzerzijds denkt. Eenige dagen geleden is men gereed gekomen met een nieuw gedeelte der Jung- frau-baan, den spoorweg naar den top van de Koningin der Midden-Alpen. Binnen betrekkelijk korten tijd zal de toerist van uit Interlaken de wereld boven sneeuw en ijs aldaar, voor een betrekkelijk luttel bedrag van een vijf en twintig gulden heen en terug kunnen bezoeken. Dan is hij ongeveer 4166 meters boven den grond. Kan zijn gestel er tegen de barometer wijst soms onder de 500 mM. dan kan hij op die hoogte 's zomers allerlei wintersport beoefenen. De aanleg is bepaald een reuzenwerk, een triomf van den mensehelijken geest welke steeds naar het Excelsior streeft op ieder gebied. Sinds 1811, toen twee gebroeders de stoutmoedigheid hadden dezen bergtop voor 't eerst te beklimmen, zjjn verschillende vruchtelooze pogingen aangewend om op gemakkelijke wijze deze »bergvorstin" te kunnen bestijgen. Eerst in 1896 werd een vernieuwde poging daartoe met succes bekroond. Con cessie werd aangevraagd voor het aanleggen eener electrische tandradbaan. Twee jaren later werd het eerste baanvak geopend en nu reeds een nieuw. Zoo vordert het werk met spoed en nadert alzoo meer en meer •zijne voltooiing. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Doesburg J. v. Dijk te Olde- markte Steenderen P. N. Pikaar te Oudega te Wedde J. Speekman, can d. te Eenumte Oud Beijerland M. H A. v. d. Valk te Boxtel. Bedankt voor Krommeniedijk door D. v. Weel, cand. te Amsterdam. Geref. Kerken. Bedankt voor Tzummarum en 's-Grave- land door D. B. v. d. Meulen, cand. te Suawoudevoor Baarland door C. Ste- ketee te Middelharuis. jyj De heer W. J. Goedbloed, candidaat van de Vrije Universiteit, te Nieuwendijk, stelt zich beroepbaar. De bevestigings- en intreeteksten van ds. A. Koppe en ds. A. A. Koppe te Stel lendam waren ons foutief opgegeven. Zij waren 2 Tim. 4 2 en Galaten 614. Wij zagen te laat aan den inhoud der ons op gegeven teksten dat die het niet zijn konden. Krabbendijke. Onze beminde leeraar, de nestor der Zeeuwsche predikanten, her denkt heden zijn vijftigjarige evangeliebe diening in de chr. afgesch. gereformeerde, later chr. geref. kerk, thans geref. kerken in Nederland. ZEerw. werd den 10 Juli 1853, op 26 jarigen leeftijd, in den dienst bevestigd te Baarland, diende van 1868 tot 1874 de kerk te Da Lier, en stond sedert 15 Maart 1874, dus bijna dertig jdar, in onze gemeente. Groote belangstelling en hartelijke genegenheid werd hem heden door menschen ook uit andere kerken, door vrienden ook van elders, getoond. Heden avond wordt in de kerk door den jubilaris en eenige leeraren van elders, onder welke ook ds. H. de Koning, van Mijdrecht, neef van den jubilaris, de gemeente bij 't voor recht van haren, leeraar bepaald. Twee classis-predikanten en twee leeraren nit de provincie zijn daartoe overgekomen. Stavenisse. Tot tijdelijk onderwijzer alhier is aangesteld de heer M. B. Smit, volontair te Zierikzee. Uitslag van het Overgangs-examen R. H. B. S. te Goes. Van de le naar de 2e MasseH. G. A. Leignes BakhovenA. BuijseM. Franken A. v. d. HaveJ. P. den HerderC. v. d. LindenL. MeloenE. F. H. de Meule- meesterDigna Fransen v. d. PuttePh. Risch H. Schouwenburg J. Tukker J. ZandeeH. v. d. BruggeC. Duvekot J. C. v. d. LeeuwJ. LemsonG. Min- derhoudL. Mulder; J. Spruijt; W. v. d. Vreugde afgewezen 8 herexamen 1 van de 2e naar de 3e MasssL. S. Bannet J. C. L. v. d. GraafT. Ter HaarJanssen C. G. KaboordW. G. Peman Kakebeeke J. C. M. KnitelMarie v. d. KrekeJ. P. G, Noom C. F. v. NoppenC. Oranje P. C. v. d. SlikkeJ. Smijtegelt Bedet M. SmitJ. M. SteketeeJ. de Vosaf gewezen 4 van de 3e naar de de MasseBakker L. BelzerBerghuisJ. v. BruggenI. Haringman W. v. Harmeien L. de Jongh A. Knitelv. d. KrekeTen NapelH. Nieuwenhuijze W. NoordhoekA. Fransen v. d. PutteJ. Fransen v. d. PutteJ. Schuilwerve; F. Vonk; J. Domafgewezen 2. van de 4e naar 3e klasse: F. DrossaersP. GeusP. GoetheerJ. Janssen vMeta Mas- see Constance Isebree Moens; J. Nieuwen huijze; M. Oele, G. Paap; Polderman; J. Franssen v. d. Putte J.RischC. Smit W. Wagtho vafgewezen 1. Middelburg. In de raadsvergadering van jl. Woensdag was o. a. ingekomen een adres van mej. De Wilde, eervol ontslagen gasthuis-directrice om ontheffing van haar aanslag in de inkomstenbelasting. Besloten werd een afwachtende houding aan te ne men omdat de verordening niet in dus danig geval voorzietter gelegener tijd kan dan beslist wordon of de post onin baar zal worden verklaard. De heer Fruin verklaart na overleg met den heer v. d. Harst (de heer Gratama is uitstedig) het voorstel in zake school D in te trekken, dewijl gebleken is dat de door hen bedoelde bezuiniging bij aanne ming er van niet zou worden bereikt. Hierop kwam aan de orde het voorstel om de jaarwedde van het te benoemen hoofd van school D te bepalen op f 1000 met f 300, voor het eventueel gemis van vrije woningdaarentegen stelt de Commissie van Financiën voor de jaarwedde op f 1150 te bepalen. De heer De Veer vraagt inlichtingen om trent het wachtgeld der onderwijzeressen, welke hem door den Voorzitter worden verstrekt, die hem meedeelt, dat alieen wachtgeld van het hoofd ten laste van het Rijk komt. De heer Snouck Hurgronje verklaart zich voor het voorstel van B. en W., te meer nu in deze van vergoeding voor gemis van vrije woning geen sprake kan zijn. De heer Fruin kan zich met het voor stel van de Commissie van Financiën even min vereenigen wanneer men nu f 1150 geeft, zal men bezwaarlijk voor eene op volgster kunnen verminderen. (Van de Commissie van Financiën was niemand aan wezig de heer Van Dunné kwam eerst later ter vergadering). Het voorstel van de Commissie van Fi nanciën wordt hierop met algemeene stem men verworpen en dat van B. en W. zonder stemming aangenomen, waarna tot hoofd van school D, mej. Bourdrez met algemeene stemmen benoemd wordt. Hierop wordt zonder stemming goedge keurd de wijziging in het raadsbesluit van 22 April 1903, voor zoover betreft de uit gifte van grond omstreeks de Werfstraat aan de firma Huijsman en Lankhuysen, en wel om in de voorwaarden het plaatsen van een steenen gebouw door een houten te vervangen, terwijl voorgeschreven is, dat in het gebouw geen vuur mag gestookt worden en, wanneer licht noodig is, alleen zullen mogen worden gebezigd kaarsen in gesloten lantaarns. De heer De Veer brengt nu in het mid den, dat de raadsleden, die tevens lid der Staten zijn, den eersten en tweeden Woens dag in Juli door de sectievergaderingen dier Staten, meestal verhinderd worden eene raadszitting bij te wonen. Hij was het eenig Statenlid dat heden hier tegenwoordig was, omdat toevallig de vergadering van de sectie, waarin hij zitting heeft, vroeg was afgeloopen. De Voorzitter zeide hieraan in het ver volg zijne aandacht te zullen schenken en hief daarna de zitting op. (Afwezig waren in deze zitting de heeren Schorer, Tak, Gratama en De Rijcke wegens uitstedigbeidHeijse, Wisboom Verstegen en Van Teylingen wegens de sectie-ver gaderingen der Provinciale Staten). Onze Middelburgsche Correspondent schrijft Het gaat ons als elders, de belangstel ling in de gemeenteraadsverkiezing is luttel. g&Op eene schraal bezochte propaganda- meeting Maandagavond gehouden, werd door de heeren Bimmel en Wibaut het socialistisch program, in ons vorig nommer bekeken, nog eens toegelicht. Dat program schijnt wel een uniform program, niet speciaal voor Middelburg ver vaardigd. Althans vele wenschen daarop voorkomende zijn reeds vervuld. Gas- en waterleiding zijn in handen van de gemeen schap, de mooiste en best ingerichte scholen zijn voor de on- en minvermogenden die aan de Oostkerk en Molenstraat en de lee- lijkste en armelijkste voor de gegoede standen die op de Bree en het gymnasium. Wat wil men meer? Kleinere klassen, en onafhankelijke on derwijzers. Maar zou het nu niet onoorbaar zijn dat een onafhankelijk man een klasse van 40 a 50 kinderen ni9t onderwijzen kon? Wij zijn onderwezeSt in grootere klassen, en onze ontwikkeling is toch misschien niet gebleken te zijn beneden die van leerlin gen van kleinere klassen. De h9er Wibaut wees op het gymnasium waar iedere leerling aan rijk en gemeente f 400 per jaar kost en op de meisjes school f200. Maar men vergete niet dat de meisjes school een erfstuk is van het liberaal régime dat onder het ministerie Kappeyne en onder burgemeester Pické tot rijpheid was gekomen. Een luxe-artikel welks dagen, ook naar den wensch aller anti revolutionairen, zijn geteld. En men vergete ook niet dat alle gym nasia ontvolkt zijn door de concurrentie der Hoogere Burgerscholen. Een talrijk contingent van medici vermijdt den langen weg der klassieke opleiding, en zoekt het diploma als arts te verkrijgen langs den kortoren weg der H. Burgerschool. Alleen juristen, predikanten en litteratoren gaan den ouden breeden weg waar Minerva staat met den staf, maar het behoud van het gymnasium blijft verplicht door de wet. De tram is nog twintig jaren lang in handen van den jubilaris. Zoo blijft practisch van het heele pro gram slechts voor Middelburg overschool artsen, schoolbaden, schoolreisjes, kinder voeding en -kleeding, en uitbreiding van het burgerlijk armbestuur zoodat delimite van f 40.000 waarom we nu jaarlijks draaien belangrijk verlegd worde naar den kant der ruimte. Het is waarlijk geen wonder dat de be langstelling bij zoodanig oppositie-program maar flauw is en dat de eenige vergade ring zoo mager bezocht was. En gewaagd is de voorspelling niet dat de komende Dinsdag in I en III de namen der aftre denden, in voldoende meerderheid uit de bus zal zien komen, om gekozen te worden verklaard. Een onzer medewerkers schrijft ons het volgende Een vreemd, doch prettig gezelschap. Gisteren hadden wij, mijn vriend en ik, ongezocht en ongedacht, de eer en het genoegen saamtereizen met een gezelschap landbouwers uit Friesland, die onder leiding van een landbouwleeraar, den heer Brink man uit Leeuwarden, een kijkje hadden genomen op verschillende boerenhofsteden in het land van Hulst en Axel. Onder meer hadden zij bezocht de land goederen van baron d'Escury, rentmeester van het Kroondomein, de hofsteden van Ph. van Dixhoorn en Van Hoeve te Axel, en die van Abr. Dieleman en Joh. de Feijter Pz. te Zaamslag. De Friezen hadden maar één roep over de ontvangst, want die was hartelijk, zeiden ze. Tot heden was Zeeland voor hen een terra incognito, een geheel onbekend ge bied. De ontvangst, zoo verklaarden me deze «stoere" Friesche landbouwers uit Ferwerderadeel, Menaldumeradeel en de Bildtstreek, de ontvangst van het oogen- blik onzer aankomst te Walsoorden tot het oogenblik van ons vertrek van Axel, kon maar zoo wezen. Overal waren we welkom, alle huizen en stallen stonden voor ons open, de boeren uit Axel en Hulst beijverden zich, om ons al het belangrijke en interessante, het kenmerkende van den Zeeuwschen land bouw te laten zien. En dan die veestapel. Wat een kloeken, forschen bouw vertoont het Zeeuwsche werkpaard. Voor ons, Friezen, is het totaal ongeschikt, het is zoo, want de grond is er niet naar, maar juist daardoor, door de zware zeeklei, voor deze streken als geknipt. Nu, de stallen van dhr. Joh. de Feijter, onder Zaamslag, niet de Treiter, zooals onlangs bij eene bekroning een onzer Hol- landsche dagbladen abusievelijk vermeldde, het open, joviale gezicht van onzen Axel- schen landbouwer wijst het wel anders uit die stallen met hun schoone, waar onder meer dan eenmaal bekroonde ras paarden, hebben ongetwijfeld bijgedragen tot die welgemeende ontboezeming. Ook zeer in het oog vallend was de Axelsche dracht met haren rijkdom van bonte kleuren. Wat hadden ze een be kijks, die Axelsche boerinnetjes met hare «vleugels" of «vleugeltjes", eene onder scheiding naar gelang van haren leeftijd en naarmate zij om zoo te zeggen, dei- wereld waren afgestorven. Bekijks, tot op het Axelsche perron toe. «We hebben maar één roep over de ontvangst, want die was allerhartelijkst", zoo herhaalde later het reisgezelschap een parig op de Provinciale boot van Terneuzen, welke het naar een ander deel van ons gewest bracht. En geen wonder. Zelfs het eenzame, stille stedeke van de vroegere Generaliteit, luisterrijker gedachtenisse, was niet in ge breke gebleven een eenvoudige hulde te brengen. Hier en daar zag men een vlag wapperen en het Dagel. Bestuur der gemeente, den wakeren Burgervader aan het hoofd, deed den stoet uitgeleide naar het station, waar na een kort, hartelijk afscheidswoord de laatste handdrukken werden gewisseld, als bewijs van wederzijdsche erkenningen waardeering, van solidariteit in den besten zin des woords. En weldra waren Friezen en Axelaars uit elkanders oog, maar niet uit elkanders hart. Van daag ligt de Wilhelminapolder aan de beurt, van welk bezoek ze zich ook veel voorstellen. Z9 hadden me gevraagd gedurende ons gesprek, wie de eigenaren waren van dien polder. Het antwoord moest ik hun helaas, schuldig blijven. Doch, geen bezwaar, de Directeur, dhr. Hanken, zal hun wel de noodige inlich tingen gegeven hebben, alsmede dhr. Kakebeeke, die ook van de party was. De heeren treffen mooi weer, dit is zeker, vooral van daag. Ze zullen ook in den «polder" hun hart kunnen ophalen en ook dit ritje door Z.-Beveland zal er on getwijfeld toe bijdragen, om den gunstigen indruk, welken zij van den Zeeuwschen landbouw en de Zeeuwsche landbouwers en hunne vrouwen ontvingen, nog te ver sterken. Onze beste wenschen vergezellen deze Friesche landbouwers, die zich zoo ver van honk waagden, op hunne terug reis naar vrouw en kroost. De bewoners onzer zeedorpen Ierseke, Bruinisse, Philippine enz. waar de schelp dierenteelt bloeit, kennen de zeesterren of vijfhoeken maar al te goed. Waar mosselen of oesters gevonden wor den is hun vijand, de zeester present. Die schijnbaar levenlooze dieren, is 't plant of is 't dier? vraagt men zich bij het eerste aanzien af, zuigen de visch uit en laten de ledige schelpen achter. Voortdurend moeten de visschers hun banken of lappen van deze gulzige rem- placanten zuiveren. Men zuivert ze door een groote rol met pinnen, als een egge over het land, over de oester- of mossel lappen te trekken. De zeesterren blijven aan de pinnen vasthaken en worden dan tot mest, vooral voor de verbouwing van suikerbieten en kool gebruikt. Zoo brengt niet alleen het verloren Para dijs op aarde distelen en doornen voort, maar ook de zee teelt hare parasieten, en eischt de voortdurende zorg, in het zweet des aanschijns, van de werkzame menschen- hand. Aagtekerke. Onze nieuwe burgemeester de heer de Visser werd Donderdag na door den Commissaris der Koningin beëedigdte zijn, namens de gemeentenaren door een eerewacht van zestig ruiters aan de grens der gemeente ingehaald en door het ver sierde dorp, waar ook een eerepoort prijkte, tot voor het gemeentehuis geleid, waar een der leden van de eerewacht een toespraak hield. In de raadzaal werd de heer de Visser plechtig geinstalleerdtot laat in den avond bleef de gemeente in feestelijke stemming, terwijl heden Vrijdag de leer lingen der openbare school, hoofd de heer J. v. d. Ende en die der bijzondere school, hoofd de heer G. E. Overweg door den burgemeester worden onthaald, na toepasse lijke aanspraak en welkomstliederen. Wij maken nogmaals attent op de mooie gelegenheid voor onze landbouwers om zich goedkoop te ontspannen en kennis op te doenindien zij zich de uitgaaf van f 4 voor een vacantiekaart heen en weer kun nen veroorloven. Op kosten van het tech nisch bureau Van Minden te Haarlem zal men a. s. Vrijdag 17 Juli gratis de land bouwers en hunne vrouwen of dochters door den Haarlemmermeerpolder rondleiden om zich op de hoogte te stellen met do landbouw- en zuivelbereidingswerktuigen. Is de deelneming voldoende, en willen onze landbouwers er nog een dag aan knoopen dan laat genoemde firma voor haar rekening een extra trein loopen naar Bloemendaal om de prachtige streek Duin en Daal te bezoeken. In dien zin zouden wjj gaarne adviseeren, dewijl het voor de lange reis wel niet de moeite waard zal zijn, daar voor slechts een uur of zeven te Haarlem te zijn. Wij vernamen dat ook uit Zuid- Beveland zich bij den heer A. Hubregtse te Middelburg enkele landbouwers hebben opgegeven. De gelegenheid zich op te geven staat tot 13 dezer open. Men vertrekt per sneltrein van 7,08 uit Middelburg en 7.28 uit Goes. Een verslaggever van ons blad hoopt mee te gaan. Bij kon. besluit is aan de volgende gemeenten, boven en behalve de bijdrage, bedoeld bij art. 45 der onderwijswet, ter behoorlijke inrichting van haar lager on- derwijs, subsidie verleendEllewoutsdijk ad f 575, Kapelle ad f 2600, Oudelande ad f 550 en Rilland-Bath ad f1200.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 5