Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Donderdag 9 Juli 1903. No. 118. EERSTE KAMER. Gemengde Berichten. Uit de Tweede Kamer. Het was druk in de Kamer de laatste dagen. Drukker met spreken dan met luis teren. Vooral Donderdag na de pauze toen vele leden blijkbaar van oordeel waren, door de hooge en benauwende temperatuur gerechtigd te zijn, de heeren .goeden morgen te wenschen" naar de eigenaardige, teekenachtige uitdrukking van r. d. Zwaag den vorigen dag. Men kan ook van het goede te veel krijgen. Een vijftal sprekers was voorloopig aan de beurt, de overigen moesten tot Vrijdag wachten. 's Morgens was het werk vlug van de hand gegaan. Verschillende ontwerpen en regelingen waren zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, waaronder verhoogingen van begrootingen, noodzakelijk geworden door de uitgaven. Beroepsraden, enquöte spoorwegcommissie, verder verschillende conclusiea nopens adressen, wijziging van de overeenkomst met de Maatschappij Nederland enz. Maar nadat dit alles van de baan was, scheen de Kamer de lust tot vergaderen te vergaan. Met het toenemen der warmte nam blijkbaar de belangstelling af. Het onderwerp trok velen niet aan en de sprekers pakten niet, eene enkele uit gezonderd. De suikerquaestie was aan de orde. Een wetsontwerp tot herziening der sui- kerwet in verband met de Brusselsche suiker-conventie. Oorspronkelijk had de Min. van Fin. eene verlaging van den accijns gewild, ook een soort suikerbelas ting (surtaxe) op do invoering van het buitenland, waardoor de binnenlandsche suikerindustrie gebaat en de invoer van suiker heel wat minder zou worden. Beide voorstellen waren echter door den Minister teruggenomen, natuurlijk tot spijt zoowel van de voorstanders van verlaging van den accijns als van die der surtaxe. Een vijftal hunner voerden achtereenvolgens het woord nl. de heeren v. d. Berch v. Heemstede, v. Bylandt en Fruijtier van de rechter- en Tydeman en Schaper van de linkerzijde. Alle sprekers waren het er over eens, dat de suikeraccijns dient verlaagd te worden. De suiker is een algemeen voedings product, hoe goodkooper, hoe beter. Men moet voor het volksbelang wat over hebben. En nu zegge men niet met den Minister de schatkist laat het thans niet toe. Dat is een argument, zeide o. a. dhr. Schaper, waarmee de Regeering zich van de zaak afmaakt. Wanneer laat de schatkist zulks dan wel toe? Over de surtaxe waren de meeningen wel wat verdeeld. Zooals de lezer weet, mag de suiker vrij in Nederland worden ingevoerd. Een enorme hoeveelheid suiker komt daardoor ons land binnen, zeer tot nadeel van de binnenlandsche suiker-indu strie. Daarom is bescherming volgens som migen dringend noodzakelijk. Er is een sociaal belang bij betrokken. Honderden verdienen er hun brood bij. Ook zou het ten bate komen van den landbouw. Dit weten de landbouwers ook wel. Van daar de vele adressen om surtaxe. Niet de fa brikanten, maar de boeren zullen er bij profiteeren, want de bieten zullen duurder worden. Het geldt hier bescherming van onzen nationalen arbeid. Voor den landbouw mag wel iets gedaan worden zeide dhr. v. Bylandt. Anderen meenden, dat meer langs natuur lijken weg d. i. geleidelijke afschaffing van den suiker accijns, bescherming van de suiker industrie te verkrijgen is. In dit geval heeft men die kunstmatige bescherming niet noodig. De suikeraccijns staat het meerder suikerverbruik in den weg. Schaf den ac cijns af, en het overige komt vanzelf. De landbouw zal er door gebaat worden want dat meerder suikerverbruik komt den bie- tenverbouw ten goede. Dhr. Fruijtier, de afgevaardigde uit Hon- tenisse, wonende te midden der bietenver bouwers en alzoo zeker wel tot oordeelen in dezen bevoegd, was voor beide, èn voor accijns verlaging èn voor heffing van surtaxe. Groot belang heeft de landbouw er bij, zeide dhr. Fruijtier, dat de fabrikanten beschermd worden tegen buitenlandsche mededinging. Verkeerd oordeelt, wie meent, dat dit anders is. Geen surtaxe zou be paald een ramp zijn voor den landbouw. Door die heffing maakt men ook eene eer lijke concurrentie tusschen de verschillende staten mogelijk. Vrijdag werden de beraadslagingen voort gezet. Ook nu voerden verschillende spre kers het woord, voornamelijk van de lin kerzijde. Dhr. Bos en Mees bestreden krachtig de surtaxe, de laatste ook de accijnsverlaging. De schatkist kan de inkomsten niet missen, want ten opzichte van de sociale belangen komt ze weldra voor groote uitgaven te staan. Ook dhr. Zijlma was ten opzichte van de surtaxe van hetzelfde gevoelen, de afgevaardigde De Kam daarentegen zeer vóór die heffing. Nu kwam de beurt aan den Min. v. Finantiën. ZEx. trad zeer be slist op. Hij verklaarde zich tegen accijns- verlaging met het oog op den toestand der finantiën in verband ook met de toekom stige uitgaven. De gewone uitgaven zullen het volgend jaar met minstens vijf millioen stijgen. In de eerste jaren kan er naar het oordeel van den Minister van accijnsver laging geen sprake wezen. Zoodra eenigs- zins mogelijk zal de quaestie op nieuw te berde worden gebracht. Door het aan nemen van het amendement Schaper 23 leden van de rechterzijde waren er tegen z"al vóór 1 Sept. 1906 het accijnsbedrag worden geregeld. En wat het heffen eener surtaxe betreft, de Minister acht dit on- noodig en niet zoo onschuldig als men wel denkt. Door invoering van eene surtaxe zooals de suikerfabrikanten dit verlangen zou men in strijd kunnen komen met de suikerconventie, voorzoover nl. de kartel vorming in de hand wordt gewerkt. Z.Exc. gaat meer in den breede op de bezwaren in. Voorts verklaart zich minister Harte bereid, om in overleg met zijn ambt genoot, den minister van Waterstaat, een onderzoek te doen instellen naar den toe stand en de vooruitzichten van de suiker industrie, zonder zich echter door die toe zegging in eenig opzicht tot iets te ver binden. Vervolgens wordt het wetsontwerp aan genomen en gaat de Kamer uiteen. Het zomerreces is aangebroken. Kanaal Gent—Terneuzen. Naar aanleiding van de in de vergade ring van de Eerste Kamer der Staten- Generaal van 23 Juni tot de Regeering gerichte vragen betreffende de verbetering van het kanaal GentTerneuzen, kan het volgende worden medegedeeld. De exploitatie van het Nederlandsehe gedeelte van de lijn Gent—Terneuzen heeft sedert geruimen tijd aanleiding gegeven tot klachten van onderscheiden aard, ter wijl ook' het gemeenschappelijk gebruik van het spoorweggedeelte Terneuzen Sluiskil te wenschen laat, waardoor onge rief voor den handel ontstaat. Ter tegemoetkoming aan een en ander is dezerzijds het denkbeeld geopperd de lijn GentTerneuzen te naasten en werd mitsdien de Belgische Regeering uitge- noodigd hare meening te doen kennen over eene eventueele gelijktijdige naasting van de op het grondgebied van de beide be trokken Staten gelegen gedeelte dier lijn. Onder zekere voorwaarden heeft daarop de Belgische Regeering zich annvankelijk bereid verklaard tot eene zoodanige gemeen schappelijke naasting hare medewerking te verleenen. Met het oog op de dezorzijdsche opening van de tot nog toe gehouden geheel voor- loopige besprekingen, kwam het in de zitting der Eerste Kamer vermelde ge rucht, dat de Belgische Regeering zelf standige naastingsplannen zou koesteren, den Minister van buitenlandsche zaken reeds aanstonds ondenkbaar en onaanne melijk voor. Niettemin werden aan de Belgische Regeering inlichtingen gevraagd, waarop het antwoord als een uitdrukkelijk logenstraffen van die geruchten mag worden aangemerkt. Ten aanzien van de tweede vraag, of de Regeering de verzekering kan geven, dat zij bij mogelijke onderhandelingen over naasting door beide Regeeringen, ieder op haar grondgebied de noodige bedingen zal maken voor bestendiging van de tegen woordige behandeling van de naar of van Terneuzen per spoorweg vervoerde goe deren, zoodat op deze geen minder voor- deelige tarieven zullen worden toegepast dan die voor Belgische havens gelden, moge er de aandacht op worden gevestigd, dat de voor Terneuzen geldende spoorweg tarieven zijn te beschouwen in verband met het overeengekomene in art. 8 van het met België gesloten tractaat van 9 November 1867. Uit den aard der zaak zullen bij voort zetting der onderhandelingen over gemeen schappelijke naasting van de op het gebied van beide Staten gelegen gedeelten van een der te Terneuzen samenkomende spoor wegen de tegenwoordige bedingen omtrent de tariefeering der aan deze spoorwegge deelten gelegen plaatsen worden bestendigd. Onze Middelburgsche Correspondent schrijft Zaterdagavond werden de kiezers voor den gemeenteraad in I en III aangenaam verrast door toezending van een nommer van Be Baanbreker aan de verkiezing gewijd. Algemeen candidaat van den S. D. A. P. is D. Bimmel, voorzitter van den Middel- burgschen Bestuurdersbond. Ter aanprijzing van dien candidaat wordt door Be Baanbreker een en ander te berde gebracht, dat wel niet bepaald nieuw mag heeten, maar toch een kijkje gunt in de visioenen van hen wier denken en han delen zich uitsluitend bepaalt tot klassen- belangen. Wat zoudt gij doen als ge eens rijk werdt, vragen doodarmen elkander wel eens. En de antwoorden grenzen bij wijlen aan het krankzinnige. Wat zoudt gij doen als ge eens de macht hadt, vragen tal van menschen zich of el kander wel eens af, en het antwoord is steedsop krachtige wijze in hun oog krachtig altijd afkeuren aller doen en de gebruikelijke wijze van doen, en zich illusiën scheppen, ook al niet ver van het krankzinnige verwijderd. Wat de S. D. A. P. beoogt met haar socialistische candidatuur leert ons Be Baan breker in het navolgend gemeentelijk pro gram. Eerst de volksschool volmaken, door kleine klassen, door goede salaris- en pro motieregeling en zorg voor de onafhanke lijkheid der onderwijzers, nu te zeer onder geschikt aan het hoofd, en verder door voeding, kleeding, school-artsen, sehoolba- den, schoolwandeling enz. Dat enz. is niet van ons, maar van Be Baanbreker. Dan volmaking van het herhalingsonder- wijs, zorgen voor het beste ambachts- onderwijs voor jongens en meisjes, huis houdscholen en ander vakonderwijs voor meisjes, opdat de boodschapmeisjes uit de wereld geraken. En als dan eenmaal allen diploma heb ben dan verbetering der woningen door het opruimen van krotten en het bouwen van gezonde arbeiderswoningen, voorzien van gas- en waterleiding. Vermoedelijk maar dat staat er in Be Baanbreker nog niet bij zonder betaling of minstens op crediet. Verder voor de arbeiders in gemeente lijken dienst verzekering van betere arbeids voorwaarden en meerder zorg voor de volks gezondheid. En voorts voorziening tegen werkeloos heid, met menschelijke toepassing van de ar menwet tot een betere zal verkregen zijn. Oppositie voeren tegen de schrielheid der armbesturen, en tegen onteerend werk, zooals straatwieden en steenkloppen, en dan nog de verzorging van alle hulpbe hoevenden onbekrompen door de gemeente aanvaarden. Dat zijn maar enkele grepen, zegt het blad, maar voor de twee volgende jaren genoeg. We gelooven het gaarne 1 Als na twee jaren dit Paradijs voor Klass6belangen, althans niet door allen die buiten de Klasse slaan, en betalen mogen, verlaten zal zijn. Of de tonnen gouds die in Engeland, volgens de mededeeling van mr. Troelstra in de Kamer, tijdens de werkstaking ge reed lagen, maar nooit genomen zijn, mochten nu naar Middelburg moeten ge zonden worden om de hervorming die Be Baanbreker zich voorstelt te betalen. -1- i Intusschen dit programma herhaalt ook weder het oude lied, dat als door een phonograaf door heel de wereld gezongen wordt, het lied van den hemel op aarde. En omdat wij antirevolutionairen nu een maal niet aan een hemel op aarde gelooven, laten zoodanige programma's ons, èn door hun onuitvoerheid èa door hun onprofij telijkheid koud. Middelburg. De pi. comm. van toe zicht op het L. O. versenigt zich met 't voorstel-v. d. Harst, c. s. tot opheffing van. school D, ten deele op de in de memorie van toelichting aangevoerde gronden. Maar zij wil niet de leerlingen van D naar J maar naar de oude lokalen van E over brengen. Het hoofd van school J zou hoofd kunnen zijn èn van zijn school, èa van die op den Wal waar de leerlingen van D zouden moeten worden onderge bracht. B. en W. adviseeren den Raad om voor het einde van het schooljaar 1904/5 geen verandering in den huidigen toestand te brengen, dewijl de bezuiniging bij aanneming van 't voorstel niet groot of twijfelachtig zou zijn. Zij rekenen voor dat een verlies ontstaan zou van f 170 dat opgewogen wordt door de hoogere rijks bijdrage van f 260 of f 860 van school J. Om mej. Van Embden in het aanstaande schooljaar te doen vervangen door een ambulante onderwijzeres, hiermee kunnen B. en W. zich niet vereenigen. Worden de leerlingen uit D overgebracht naar de school in de Bree, dan zijn er schotten noodig en dat zal komen te staan op een uitgaaf f 80 of f 160. Middelburg. De commissie voor ver vroegde winkelsluiting alhier heeft een biljet verspreid, waarin wordt bekend ge maakt dat door 17 vereenigingen van alle richtingen en beginsel hier ter stede, de volgende motie werd aangenomen«Onder- staande vereenigingen, vertegenwoordigende ongeveer 850 leden, kunnen zich met de volgende motie vereenigen en spreken uit: lo. dat zij door de winkelbedienden-ver- eeniging overtuigd zijn dat de werktijd veel te lang is; 2o. dat zij daarom zijn besloten hare medewerking te verleenen aau de beweging voor vervroegde winkel sluiting; 3o. dat zij, evenals hun overige huisgenooten, hun inkoopen vóór 9 uur zullen doen; 4o. dat zij zooveel mogelijk hun inkoopen daar zullen doen, waar aan den wensch van de winkelbedienden-ver- eeniging wordt voldaan, omdat zij 5o. het billijk vinden, dat de werktijd met een uur per dag wordt verkort en daarom alle burgers uitnoodigt huu medewerking daaraan te verleenen. Goes. In de jongste raadsvergadering is goedgekeurd het voorstel van B. en W. tot verhooging der reeds gevoteerde geld- leening met f 4000 ten behoeve der ver bouwing der gasfabriek. Herbenoemd in de gascommissie werd de heer v. d. Leeuw. Bruinisse. In de Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad, werden tot leden van het stembureau voor de ge meenteraadsstemming op Vrijdag a. s. be noemd de heeren O. Bolier en J. van Vessem. Voorts werd besloten de aanwezige keien te gebruiken tot bestrating langs den dorps weg. Eenige af- en overschrijvingen en afvoeringen van den H. O. werden goed gekeurd. Door den Voorzitter werd mede deeling gedaan van de gehouden kasopna me bij den Gemeente-Ontvanger, waaruit bleek dat deze in orde waren bevonden; in kas was aanwezig f3276.94. Het eerste no. van Zeeuwsch Kerkblad weekblad voor de geref. kerken in Zeeland is verschenen. Het bevat een woord «Aan den lezer." De rubriek «Uit het Woord" wordt ingezet door ds. Hulsebos. Een feuilleton begint «Uit het dagboek van een afgescheiden dominé". Dan komt de rubriek Kerk, Belijdenis, Zending, door ds. Bouma «Het geloof". »Uit het leven" door ds. Laman. En «Uit de Pers" door ds. Hulsebos. De Zuider Kerkbode onder redactie van dr. L. H. Wagenaar, zet echter haar taak voort. Het geeft een meditatie van den redacteur een feuilleton, verhaal uit het dagboek van ds. (L. J.) H. te St., ook «een afgescheiden dominé". Voorts eenige artikelen van dr. W. Vorstenmoord" en «Een tgoed besluit"een ingezonden stuk van Een Hofpleiner met onderschrift van de Redactie en tal van kerkelijke berichten. Twee kerkelijke bladen voor één provincie dat is er een te veel. Wij mogen dat wel zeggen, zonder van onze ingenomenheid met het eene boven het andere te doen blijken. Wij halen slechts twee woorden aan Van de redactie van Het Kerkblad «Principieel zijn wij, Gode zij dank, een". Van de redactie van de Kerkbode «Twist geschrijf zal de Zuider Kerkbode voortaan niet voeren". Wissenkerke. Uit de door den Pen ningmeester der werkmansvereeniging „Hulp in nood" alhier gedane le driemaan delij ksche verantwoording bleek dat was ontvangen aan contributie, f 57.50, van donateurs f 44.50 en vaD begunstigers f 3. samen f 105, terwijl de uitgaven bedroegen f 19.62, zoodat het saldo op 1 Juli bedroeg f85,38, dat op de Rijkspostspaarbank bleek gedeponeerd. Op een verzoek van ds. Smelt alhier om van deze vereeniging te maken een afdeeling van den Chr. Nat. Werklie- denbond, werd na ampele bespreking be sloten afwijzend te beschikten, v. n. 1. uit overweging dat met het denkbeeld van uitsluiting om verschil in kerkelijke richting niet kon worden gesymphatiseerd. Dat besluit werd met algemeene stemmen (33 leden waren tegenwoordig) genomen. Souburg. Nu de beide aftredende raads leden J. Willemse (lib.) en D. Kodde (a.-r.) niet meer in aanmerking wenschen te komen, is het gebleken dat er nog al liefhebberij bestaat voor een gemeenteraadszetel in deze gemeente. Niet minder dan 6 can- didaten dingen thans naar de 2 vacatures. De liberale kiesvereeniging proclameerde de heeren M. Gernler en C. E. Plugge, de anti-rev. kiesvereeniging meende het best te slagen met de heeren A. Arendse en H. W. Huson, terwijl door andere kiezers nog zijn aangebracht de heeren L. Kodde en P. Cevaal. Onnoodig te zeggen dat hier een hevige strijd verwacht wordt. Het is te hopen dat alle anti-rev. en ieder die nog iets voor billijkheid gevoelt bij onze tegenpartij de a.r. eandidaten krachtig steunen, opdat de tot hiertoe eenige bezette zetel der christelijke partijen niet door onze tegenstanders worde veroverd. Tot welke slimmigheden, op het kantje af erger, een rechter van instructie zijn toevlucht soms moet nemen om een beklaagde een bekentenis te ontlokken, hiervan hoorde een dagbladschrijver uit Rotterdam dezer dagen in den trein een ouden rechter verslag doen met de opmerking dat de boeven zelt zoo iets «zoo enorm waardeeren". De rechter vertelde: „Ik heb 's een zaak moeten instrueeren van 'n vent, 'n vervaarljj ken recidivist, die effecten zou hebben gestolen. »Maar hij bleef ontkennen bij hoog en bij laag, en hoewel ie protestant was, zwoer ie bij alle Roomsche heiligen, die ie kon verzinnen; hij sloeg kruisen en telkens stak ie zwerend z'n vingers op maar 't lastigste was, dat ie eindeloos getuigen wou laten dagvaarden, die zijn onschuld kwamen bepleiten. En toch voelde ik, dat ie wel deugdelijk de dingen had gestolen. «Toen heb ik door een effecten-makelaar precies dezelfde stnkken laten komen als die vermist warennet zooveel pandbrieven evenveel integralen, vijf Amerikaansche sporen en nog eenige aandeelen van zekere maatschappij, precies dus zoo'n pakje als hij weggehaald had. En dat legde ik eenvoudig vóór me op tafel. «Toen ie binnenkwam zag ie het meteen liggen, en werkelijk, even ontstelde ie; nu ben ik verloren dacht ie natuurlijk. «Hij zette 'n stug gezicht, hakkelde in z'n antwoorden, sprak zich zelf een paar maal tegen, want 't vertrouwen in heusch onweerlegbaar systeem was ie kwijt. En jawel, eindelijk slaat ie woedend met z'n vuist op tafel, en zegt: «Nou, dar dan, je bent me te slim af; ik heb ze gestolen!" »Maar nu 't curieuse: 'n Heele poos later wordt er bij me thuis 's avonds gescheld, 'n Man om me noodzakelijk te spreken. »En met genoegen herken ik dien kerel van de effecten; want zie je, er zijn zulke aardige lui onder die boeven, met 'n touchante ridderlijkheid soms, en dat had deze vent ook; daarom mocht ik 'm waarempel graag lijden. «Hij geeft me dadelijk 'n stevige hand, en zegt: »Ja, edelachtbare, nou ben 'k weer los. Vanochtend d'r uitgelaten. En zie je, meneer, nou wou 'k je meteen 's komen bedanken, dat u 't zoo schappelijk met me gemaakt hebt. »'k Mot zegge, voor 'n man als u neem 'k me p«t af, want je heb er me dien keer aardig in laten loopen. 'k Heb er al dien tijd schik over gehadNee, nee, je bent óók niet van gisteren; zoo'n ouwe rot als mij te pakken, dat zit ze anders niet glad, hoor. «Maar als je met uwe te doen hebt, daar is tenminste nogeris aardigheid an Anders is 't niks gedaan hoorze laten er zich zoo gemakkelijk tusschen nemen flauwe boel. Maar jij staat je man hoor, en nou, meneer tot genoegenN. R. C. hi zake dra nkwets-herziening Een wijnhandelaar te Aargau (Zwitser land) is kort geleden veroordeeld wegens ontduiking van de wet op den verkoop in 't klein van alcoholische dranken. Her haaldelijk verkocht hij wijn in hoeveel heden, kleiner dan 2 Liter. Wel nam hij slechts bestellingen aan van twee Liter, maar de kooper liet één van de bestelde twee liters bij hem blijven en haalde dien dan later. Dit was ongetwijfeld in strijd met de wet, die zegt, dat wijn, in 't groot verkocht, aan den kooper moet worden geleverd in hoeveelheden van ten minste twee Liter. Een herbergier, gebelgd over deze con currentie, hield een oog in 't zeil. Eens, toen een jongen bij den handelaar vandaan kwam, hield de herbergier hem aan en liet de overtreding constateeren, met het ge volg, dat de leverancier veroordeeld werd, Zulke practijken komen in ons land toch ook wel voor Daarom verdient het zeker aanbeveling, nu eerstdaags de Drank wet herzien zal worden, een bepaling op te nemen, zooals die door het uitvoerend Drankwet-Comité wordt voorgesteld, nl. dezeHet begrip „kleinhandel" omvat hoeveelheden tot 10 Liter. Roberts heeft, als Opperbevelhebber van het Britsehe leger, aan alle militairen die den veldtocht in Zuid-Afrika mede- maakten, „louter „gentlemen"" noemde hij hen destijds een schrijven gericht, waarin bij hun verzoekt de boeren-familie- bijbels, welke zij of de hunnen in bezit mochten hebben, aan een bepaald adres te zenden, opdat zij aan de eigenaars worden teruggegeven. Het big kt. zegt hij, dat de Boeren in Zuid-Afrika groote waarde hechten aan die familiebijbels, waarin vaak oude aanteekeningen staan, welke na het vernielen der kerkregissters de eenige be wijsstukken zijn. Hij twijfelt niet of de militairen zullen, dit wetende, aan zijn wensch gevolg geven en de bijbelshoe veel waarde zij daaraan ook hechten als een aandenken terugzenden voor de vroe gere eigenaars, die zeker zulk een daad van vriendelijkheid zeer op prijs zullen stellen. Beter ware geweest wanneer Lord Roberts een flinke som voor eiken Bijbel hadde uitgeloofdwant de zoogenaamde „oorlogs herinneringen" worden meest door soldaten en meerderen medegenomen als koopwaar, gelijk het telkens en telkens weder voor komen op de openbare Londansche veilingen van dergelijke voorwerpen bewijst. Ren avontuur van heter I. In 1887 woonde prins Peter Karageor- gevitsj te Parijs, in de rue Jouffroy, 47, in een kleine woning, 3 hoog, voor 750 fr. per jaar. Hij leefde toen zeer bescheiden en was toen een zeer groot liefhebber van lichaamsoefeningen, een uitstekend ruiter en bokser. Zoo gebeurde het eens, dat hij op een avond door 2 zwaargebouwde straatroovers werd aangevallen, die zijn geld en horloge opeisehten, daar zij hem anders zouden vermoorden. Vóór zij er echter aan dachten had de een een vuist slag in het gelaat en de andere een schop tegen de maag beet, zoodat beiden voor dood tegen den grond lagen en hg zich kalm kon verwijderen. Het is voor don tegenwoordigen Koning maar te hopen, dat hij behalve goed bokser ook goed schutter is, en dat hij met revolvers weet om te gaan. Zooiets kan een Servisch koning in moeilijke oogenblikken te pas komen. Ook eens doen. Oom Karei, nog niet zoo heel oud maar al kaal van schedel, heeft de gewoonte zijn kleine neefjes en nichtjes te bedillen. Elk oogenblik heet het: »Nu moetje dit eens doeD, Piet! Nu moet je dat eens doen, Keetje Kleine Piet, wien dit verveelde, strijkt op zekeren dag met zijn hand door zijn blonden krullebol en zegt ondeugend «Nu oom, nu moet u dat eens doen!« De werkstaking van timmerlieden die een of twee maanden geduurd heeft, is, volgens een telegram uit Pretoria, gisteren geëindigd, daar de patroons bewilligd heb ben in het uitbetalen van een loon van f 81.60 per week van 48 uren. Er is veel vraag naar timmerlieden in de kolonie. President Loubet is thans de gast van Koning Edward, hij legt bezoeken af en wordt luide toegej -jicht. Dinsdag ontving hg in York House (paleis van den kroonprins) verscheidene deputaties; daarna reed hij naar Gildenhal, (huis van don Lord Mayor [burgemeester j), waar hij ontvangen werd door den Lord Mayor, eenige ministers, den Aartsbisschop van Canterbury en den bisschop van Londen. Een muziekcorps speelde de Marseillaise. Bij den stoet sloten zich aan de Prins en de Prinses van Wales, en andere prinsen met hunne vrouwen. Ook ontving de President aldaar in een gouden kistje een welkomstadres. En werd getoost door Loubet op de Koninklijke familie. Na afloop van het feestmaal ver trokken de Koning en Loubet naar het feest op de ambassade en de galavoorstelling in de opera. De menigte op straat was een en al geestdrift. Eddie, het oudste zoontje van den prins van Wales, stond met een Fransche vlag over den eenen schouder en een Engelsche vlag over den anderen. Loubets gevolg zijn in de Vic- toriaorde opgenomen. De Lord Mayor (Sir Marcus Samuel) en eenige andere voorname Engelschen ziin benoemd tot groot-officier van het Legioen van Eer. De stad Kirdjatsj (Rusland) staat in vlammen. Honderden huizen zijn reeds verbrand.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 5