Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken. Evenmin, dunkt ons, als liet voorbeeld van den minister die op een werkdag een tentoonstelling opende, welke ook op Zon dag open staat, ea door sommigen helaastot een moderne Kermis wordt verlaagd. Over de op Scemba te volt/en gedragslijn is de titel van een zeer belangrijke bro chure van J. K. H. de Roo van Alderwe- reld, waarop ds. Dijkstra in no. 6 van Ret Zendingsblad de aandacht vestigt. Ds. D. schrijft: De schrijver was vroeger, in de jaren 1885—1890, Civiel Gezaghebber van Soemba, dat is de hoogste vertegenwoordi ger van het Nederlandsch Bestuur op dit eiland, en heeft in die jaren nog al studie gemaakt van de Soembanee3che taal. Hij geeft in deze brochure eerst een beschrij ving van den ellendigen staat, waarin het eiland verkeert, ten gevolge van de bijna onbeperkte vrijheid van de hoofden (Oein- boes), om te moorden en te plunderen wijst aan dat, onder deze omstandigheden, de Zendingsarbeid door zooveel bezwaren gedrukt wordt, dat vruchten van eenig be lang niet te verwachten zijn. Hij doet nu een voorstel, dat, naar mijn bescheiden mee ning, de ernstige overweging der Regeering verdient. Hij wil beginnen met dwars door het eiland, van Waingapoe tot aan de Zuid kust, een weg aan te leggen en dan op de Zuidkust een soort centraal gezag in een Europeesch »Hoofd van Soemba", die de Soembaneesche Oemboes van tijd tot tijd vergadert en hun zjjae bevelen op zachte maar besliste manier mededeelt. Hij wil hierdoor den Edeneezen van Fiores, die Soemba uitmergelen, hun schandelijk bedrijf onmogelijk maken. Verder wil hij op de Noordkust, rondom WaiDgapoe, een land schap stichten, dat hij den naam Tenawatoe geven wil, naar een riviertje van dien naam, dat geheel en rechtstreeks onder Europeesch bestuur komt. De regeering zal van dit landschap haar troetelkind maken de in woners zullen belangrijke voordeeien ge nieten, maar door de belasting, die zij moe ten betalen, ook, voor een deel, de kosten van deze reorganisatie dragen. Dit landschap zou dan tevens als verblijfplaats worden aangewezen voor alle vreemde Oosterlingen, (Arabieren, Edeneezen, Savoeneezen, Makas- saren, enz. enz.) dia op Soemba verlangen te wonen aan de zwerf- en rooftochten der Edeneezen was daarmee dan een einde gemaakten dit zou voor de rust op Soemba al van zeer veel belang zijn. Aan de Zuid kust, bij het «Hoofd van Soemba1', zou hij een goed ingerichte Zendigspost willen plaatsen, die naar zijn oordeel door de Regeering moest worden gesticht en dan voor billijken prijs aan de Kerken worden overgedaan. Ds. Dijkstra is van meening «dat deze denkbeelden gezette overweging verdienen. De zending (der Geref.) Kerken legt alle jaren eenige duizenden aan Soemba ten koste, en heeft nooit kans dit geld terug te zienals de Regeering er eens een f20,000 per jaar aan waagt, is Soemba bin nen kort vermoedelijk een bezitting, die meer dan dit bedrag aan belastingen opbrengt. Het komt mij voor dat de Kerken, die 20 jaar lang hun liefde en zorgen aan Soemba gewijd hebben, een zeker recht mogen laten gelden, dat de Regeering nu eindelijk ook eens haar krachtigen schouder zette onder de zware taakDe retorrnatie van het ver waarloosde Soemba Men wil in Nederland een «zeesanato rium" gaan bouwen, een zeeschip voor lijders van allerlei aard. De zeelucht moet bijzonder gunstig wer ken op de genezing, vooral in volle zee, als er geen landwind waait. Het zoutge halte van het water, de frissche zeewind, het vrij blijven van stol en allerlei voor de ademhaling, schadelijke invloeden het rustig, kalm verblijf, afwisselend genoeg, dit alles werkt zeer weldadig op den toe stand der arme patiiinten. Het denkbeeld gaat uit van een arls in Overijsel, die er zelf eene brochure over geschreven heeft. De bezwaren daaraan verbonden ontkent hij niet. Hij tracht ze te ondervangen. Maar de zeeziekte Genoemde arts wil een schip bouwen van 86 M. lengte, ingericht voor een tachtig zieken en zwakken. Een dokter en zes pleegzusters zouden dan de reis meemaken. Volgens zijne berekening moet het plan ook finantieel uitvoerbaar wezen. Eilieve, waarom dan gedraald? Men maakt er ons attent op dat de Middelburgsche Courant in haar no. van 22 Juni het artikel van de Arnh. Courant over genomen heeft, waarin de beschuldiging aan 't adres van den minister van finan ciën in zake het ontwerp afschaffing staats loterij ingetrokken wordt. Dat artikel was inderdaad onze aandacht ontgaan. Overigens betreuren wij het zeer dat een dagblad, hetwelk do offieiëele bladen tot zjjn dienst heeft, en zich op zoo belang rijke punten niet behoeft te vergissen, nog een geknipt artikel van een ander noodig heeft om zijn meening te zeggen en waar het een aanval op een regeeringspersoon en diens werk betreft, in plaats van eerst de offieiëele stukken te raadplegen, klakke loos weg de grofste en felste beleedigingen uit een ander blad overneemt en helpt verbreiden. Wij zouden bijna vragen, is de Middel burgsche Courant er eigeuljjk wel mee af, wanneer zij na overneming «zonder com mentaar, blijkbaar met instemming" van dergelijke onware critieken, zonder iets van haar zelf er bij, slechts een afdruk geeft van de intrekking, te meer dewijl Wetsont werp en Memorie van Toelichting reeds in haar bezit moet geweest zijn, toen zij de grievende onjuistheden als »op de grenzen van huichelarij" en dergelijke, door over drukking in hare kolommen, hielp de- biteeren. Een reuzenwerk Financiëele toestand der gemeenten Bij kon. besluit is. een staatscommissie benoemd voor een onderzoek naar den fi- naneiëelen toestand der gemeenten en ter voorbereiding van wettelijke maatregelen, waardoor die toestand op duurzame grond slagen kan worden bevestigd. Leden dier commissie zijn onder anderen lo. een oud-minister van financiën; dat is jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort lid der Eerste Kamer voor Zeeland2o. de wethouders der drie grootste gemeenten Heemskerk van Amsterdam, Hintzen van Rotterdam en Repelaer van Den Haag. 3o. financiëele werkkrachten uit de raden der grootste gemeentenv. d. Does de Willebois, burgemeester van 's Hertogen- boscb, Van Nierop, raadslid te Amsterdam, en Kolkman, raadslid te 's Gravenhage 4o. diversenbaron v. Dedem en Rink, leden der Tweede, Sickenga lid der Eerste KamerH. Pollema, lid van gedep. Staten van FrieslandVan Nispen, lid der prov. Staten van Gelderland. Secretaris is mr. F. A. C. graaf van Lynden van Sanden- burg (zoon van wijlen den oud-minister, neef van den tegenwoordigen.) Het zijn altegaar in minder of meer bepaalden zin financiëele specialiteiten. De opschuiving naar links van de revo lutie-partijen in Duitschland is een voldon gen feital is 't ook waar dat van de 25 zetels die de sociaal democraten veroverden er ook 7 aaan de conservatieven en 3 aan de r. k. (het Centrum) ontnomen zijn. Er werden toch nog 14 zetels gewonnen van de vrijzinnigen en liberalen, en 6 van de wilden en antisemieten. Toch bestaat hierin de zekerheid der opschuiving niet. Deze bestaat hierin dat in de liberale en vrijzinnige partijen geen kracht meer is voor weerstand bieden tegen den achter aankomenden stroom van sociaal democraten en ook geen kracht meer voor verovering van zetels der Christelijke partijen. Wat deze laatsten verloren, kwam niet in liberale maar in socialistische handen. En wat de liberalen wonnen, verkregen zij niet bij de stemming maar bij de her stemming, toen andere partijen hun bij sprongen anders waren zij zelfs totaal voor goed uit den Rijksdag verdwenen geweest. Dit lot wacht hen ook in andere landen, ook in het onze. Verdiend hebben zij het niet, dat wjj dit betreuren. Toch doen wij het, op grond van de omstandigheid, dat zij op de lijn der Revolutie niet zóó ver zijn voortge schreden als hunne geestverwanten in rui meren zinde sociaal democraten. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Noordscharwoude H. J. Witkop te Beetste Huizen D. J. Hupkes te Genemuiden. Aangenomen naar Woerden door Jac. Eringa te Workumnaar Drunen door J. H. C. v. d. Hoff cand. te Schoonhoven. Dr. F. v. Gheel Gildemeester vierde gisteren gedachtenis van zijn 25-jarige ambtsbediening. Hij ontving uit Wilhel- minadorp een adresvangelukwenschnamens alle gemeenteleden, en voorts tal van brie ven, telegrammen en bezoeken. Een com missie uit de gemeente te 's Gravenhage kwam hem gelukwenschen. Onder hen was ook de minister van waterstaat en de voor zitter der eerste kamer. Mr. Th. baron Mackay hield de toespraak en bood een geschenk aan, waarbij was gevoegd een kostbaar album, waarop zijn uitgebeeld de wapens der gemeenten Wilhelminadorp (Kattendijke), Dalfsen en Den Haag ïu welker Herv. Kerk de jubilaris vroe ger gediend heeft. Bovendien zijn er in vermeld de namen zijner slichtingen te 's-Hage o. a. Cür. Volksbond, Toevlucht voor dakloozen, Puiöl, Regentessekerk, enz. Geref. Kerken. Beroepen te Stiens G. Th. Aalders cand. te Nieuw Dordrecht; te Breda J. C. de Moor cand. te Baarn te Sleen C. J. H. v. Diemen cand. te Nreuwveen te Gronau M. H. J. Bosch, cand. te Kampen. Aangenomen naar Stroobos door D. B. v. d. Meulen cand. te Suawoude. Te Stellendam werd Zondag ten aanhoore van een talrijke schare de nieuw- beroepen predikant ds. A. A. Koppe be vestigd door zijn vader ds. A. Koppe, van Zuidwolde, met eene rede naar Galaten 4 2. Des namiddags deed de bevestigde intree met de woorden uit Gal. 6 5. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Dordrecht door J. v. d. Vegt te Doesburg. Schoolnieuws. Benoemd tot leeraar in de Hoogduitsche taal aan de R. H. B. S. te Hilversum, de heer Z. J. v. d. Bout te Zierikzee. Goes. Gisternacht is door den hevigen wind op den Oostwal een boom stuk ge waaid en een 5-tal telefoondraden gebroken. Ook op andere plaatsen geschiedden der gelijke ongelukjes. Wij volstaan echter met de vermelding van dit eene. Kruiningen. Aantaal kiezers 507. Uit gebracht 371 stemmen. Herkozen de heeren der Weduwen (1.) met 265, Bouwens (1.) met 250 en v. d. Brink (1.) met 218 stem men. Op dhr. de Suidt (a.) waren 154 stemmen uitgebracht. lerseke. Aantal kiezers 510, ingeleverd 314 stemmen, van onwaarde 2, volstrekte meerderheid 172. Gekozen C. Hartoog (aftr. 1.) met 235S. Muller (aftr. 1.) met 207 en T. Cupery (t) met 196. Herstem ming tusschen M. Westdorp (aftr. 1.) met 163 en J. M. v. Oaveren (1.) met 150 stem men. Voorts bekwamen M. v. Stee (a.) 101, T. Hovestadt (a.) 82 en G. G. Gijben (a.) 81. Hansweert. Het zeilschip „Vertrouwen" schipper Van Oeveren, geladen met lijnzaad, is op 't kanaal in aanvaring geweest met het met steenkolen geladen zeilschip „2 ge broeders" schipper Hoeijkens. Beide schepen bekwamen belangrijke averij zoodat ze sle pende naar bestemming zijn vertrokken. Rilland. Het gaat met den nieuw in te dijken polder niet erg voor den wind. Nadat de dijk geheel gelegd was kwam er de vorige week reeds eenige schade aan doch van Maandag op Dinsdagnacht zal er veel meer schade aangebracht zijn en daar heden Dinsdag een hoog tij water geweest is en bovendien zeer ruw vreest men voor aanzienlijke schade. Het water opgezweept door den feilen wind heeft vooreerst bijna alle zoogenaamde voskaaien vernietigd en vervolgens nog een groot gedeelte dijk, over een te schatten lengte vafHOO M., mede genomen. Daar alles onder water is kan men de schade niet met juistheid zeggen doch ze is hoogstwaarschijnlijk nog al erg. De belangstellende personen zooals eigenaars enz. van den polder werden telegrafiich met het ongeval in kennis gesteld. Rilland. Uit gebrek aan water heeft men bij den bouw vau het klooster alhier zijn toevlucht moeten nemen tot het slaan van een zoogenaamde nortonpomp of pijpwel. Ze gaf op circa 8 Meter diepte water. Do minister van binnenlandsche zaken hoeft goedgevondenvoor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer de go- meente Koudekerke te verdeelen in twee stemdistricten 1. het gedeelte der gemeente gelegen ten Westen van eene lijn getrokken van Noord naar Zuid, door den tweeden mijlpaal op den Koudekorke-Middelburg- schon straatweg, noordwaarts tot den Koude- kerkschen Sprink, en door dezen Sprink in Noord Oostelijke richting tot waar doze in den Domburgschen watergang uitloopt (grens der gemeente) en Zuidwaarts tot don Groenenberg 11 (grens der gemeente) 2. het gedeelte dor gemeente, gelegen ten Oosten van evenvermelde lijn. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Middelburg, ter standplaats de gemeente Hulst, Th. Ch. Daey Ouwens, cand. notaris te Scheveningen. Te Vogelenzang werd dezer dagen een meisje door de tram verpletterd. Op dezelfde plaats is haar beminde gisteren door de tram overreden en gedood. Hij was by de ouders van zijn meisje in eenigs- zins opgewonden stemming vandaan gegaan hoe hij onder de tram is geraakt, valt niet te zeggen. Te Koog' op Texel werd een reddingsboot geprobeerd, door de bran ding sloeg zij om, de opvarenden werden gered of zwommen naar den kantdoch een hunner verdronk onder de booteen der anderen werd hard ziek weggedragen. In een hotel te Zeist viel een dame van de keldertrap en bezeerde zich inwendig zoodanig dat zij binnen enkele oogenblikken aan de gevolgen overleed. Zondagavond waren te Haarlem drie dronken personen aan het roeien op het Spaarne. Doordat zij zich schommelende wilden voortbewegen sloeg het schuifje om en geraakten zij te watertwee hunner verdronken. Te Knijpe is een vijfjarig knaapje even buiten de deur der ouderlijke woning in de Com pagnonsvaart verdronken. Gisterennacht stond in het bnitengedeelte van Dordrecht het water zoo hoog dat eenige boeion ver dronken. By een vechtpartij te Eindho ven is een vrouw levensgevaarlijk in de buik gestoken en een man in het hoofd. Te Roon zijn eenige paarden en schapen ten gevolge van den hoogen vloed verdron- kend O uk te Krimpen liepen de polders onder, dreef het gemaaide gras weg, werd het veldgewas totaal bedorven, vloeiden de huizen in en verdronken vele beesten. Ook op andere plaatsen in Zuid Holland was de schade groot. Te Schalkwijk geraakten drie dronken Haagscbe liedjeszangers bij het roeien te water, ten gevolge van het omslaan van het bootjetwee hunner ver dronken. Te Sexbierum op e6n in aanbouw zijnden locaal spoorweg is van een werkman die zich in het schaftuur naast de rails te slapen gelegd had, in de meeniDg dat er in dat uur geen locomotief meer zou passeeren, terwijl hij sliep door een extra locomotief die vier werklieden vervoeren moest, de rechterarm, dien de slapende uitgestrekt had op een der rails, letterlijk afgesneden. Ten vorigen jare stierf de heer Mag- nee, lid der eerste kamer voor Limburg hij werd vervangen door den. heer Coenen, doch ook deze overleed weldra, en in zijn plaats werd de heer Brouwen gekozen, omtrent wien wij vernemen dat hij zeer ernstig ongesteld is. Het christelijk sanatorium voor zenuw lijders is gisteren te Zeist geopend in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin Moeder. H. M. werd in de vestibule op gewacht door het bestuur bestaande uit de heeren ds. J. W. A. Notten, voorzitter, ds. A. v. Andel, secretaris, C. W. Graaf van Limburg Stirum, penningmeester, P. Roodhuijzen, ds. J. H. Feringa, dr. E. A. Keuchenius, mr.. J. v. Griffen, J. W. Gun ning, H. J. M. Baron van Boetzelaer en dr. H. Hermanidos, geneesheer directeur de kleindochter van dezen laatste bood H. M. een ruiker aan. Een meisjeskoor zong eenige liederends. Notten hield de toe spraak, daarna werd door H. M. de Ko ningin Moeder het sanatorium voor geopend verklaard met de volgende woordeD „Ik spreek den wensch uit, dat vele patiënten in deze stichting en heerlijke natuur die rust mogen vinden, die genezing brengt. Aan een zorgvuldige verpleging zal het hun zeker niet ontbreken. Met de innige bede, dat God's zegen moge rusten op het werk der Christelijke Vereeniging tot verzorging der Zenuwlyders, verklaar ik dit liefdehuis voor geopend." Vervolgens werdon de versierde zalen en paviljoenen bezocht, en werd onder regen en wind naar het hoofdgebouw teruggekeerd. In hel hoofdgebouw waren 31, en in de paviljoenen 33'verpleegden opgenomen. Te Keulen is plotseling overleden dr. J. v. d. Berg candidaat der r.-k. in Rotterdam II voor den gemeenteraad. Ten gevolge daarvan vervalt nu de stemming in dat district en moet binnen veertien dagen een nieuwe candidaatstelling plaats hebben. Het rapport inzake een in Scandina vië ingesteld onderzoek, in verband met de Drankwetsherziening, uitgebracht aan den Volksbond Vereeniging tegen drankmis bruik door de hh. mr. F. W. J. G. Snyder van Wissenkerke en A. van der Voort Az. is thans verschenen bij den Uitgever G. J. Slothouwer te Amersfoort. Het wordt aan alle leden toegezonden en voorts verkrijgbaar gesteld voor 25 cents. In Fivelingo (Gr.) veitoont zich eene ziekte in de erwten, waardoor de aange taste planten geel worden en dan afsterven. Een der landbouwers, die eene zieke plant ter onderzoek aan prof. J. Ritzema Bos, te Amsterdam had gezondeu, ontving het vol gende antwoord »Uwe erwten lijden aan eene ziekte, die sedert lang in Zeeland bekend is onder den naam St. Jansziekte, omdat zij zich gewoon lijk omstreeks St. Jan begint te vertoonen. Zij wordt veroorzaakt door een zwam, die zich in den wortel nestelt en dezen doet afsterven. Tot nog toe zijn geene doel treffende bestrijdingsmiddelen bekend. Men doet dus het verstandigst, op het laad waar de ziekte zich vertoont, in de eerstvolgende jaren geene erwten te verbouwen. Alle andere gewassen blijven vriju kunt dus bijv. boonen gerust telen. Zeer vatbaar voor de ziekte zijn: schokkers, kroonerwten en vooral de kleine Zeeuwsche erwt. U zoudt het eens kunnen probeeren met de kleine vroege erwt Fan den heer J. H. Mans- holt te Westpolder (Gr.); deze soort is zeer vroeg rijp. Misschien zouden blauw-peul- capucij ners van den zelfden zaadteler ook tegen de ziekte bestand zijn, maar dit zou men moeten probeeren." Er gaan oorlogsgeruchten in Oost Azië. Japan maakt zich al gereed, tenzij Rusland terugtrekken en toegeven mocht. De Amerikaansche vloot onder bevel van admiraal Evans (spreek uit levens) trekt zich al meer samen wegens den erast van den toestand aldaar. De Paus merkte Dinsdag op dat er zooveel menschen in de aangrenzende ka mer waren. Is mijn toestand zoo ernstig, vroeg hij. Hij dicteerde hierop zijn beschik kingen over het patrimonium (erfdeel) der kerk en zijn eigen vermogen. Koning Vic tor Emanuel heeft ter wille van dit krankbed zijne reis naar Paiijs niet willen uitstellen. Da Paus nam niet voldoende voedsel meer tot zich. Hij bracht den dag in een stoel door, dewijl de ademhaling minder moeilijk was, wanneer hij zat. Dr. Mazzoni heeft met goed gevolg een operatie bij den kranke verricht op het borstviie3. De insnijding leverde eea waterige vloeis'of op. Men ging toen dadelijk over tot de thoracenthese (opening van een borst zweer) waarbij ongeveer 8 ons vocht uit vloeide. Een vluchtig onderzoek na de operatie verricht toonde nog eenig slijm- reutelen aan in de longstreek die het eerst aangedaan is geweest. De Paus heeft de operatie goed doorstaan, hij toonde zich op gewekt, de algemeene toestand scheen wat verbeterd. De Paus sliep goed. Hij werd 4 uur wakker eu zeide tot de geneesheeren dat hij de bulletins wilde zien. Hij gebruikte eenig voedsel en wilde opstaan. De borst- insnijding zal moeten herhaald worden, teneinde nogmaals de long te bevrijden van den druk door de vloeistof uitgeoefend. De Paus heeft Gotti als door hem gewenscht opvolger aangewezen. De Paus zal een ver mogen van 20 miljoen aan zijn neven nalaten. Gistermiddag wilde in de St. Pieters kerk te Rome een krankzinnige man op het altaar klimmen om er daarna af te sprin gen. Toen hij op het politiebureau onder vraagd werd, zeide hij dat hij een neef was van den Paus en een zoon van Wil helm en dat hij vcor den Paus wilde sterven. Ruim drie weken bad een correspon dent van de Tmes in Marokko gevangen gezeten. Nu is hij los gelaten; hij zegt veel ontberingen te hebben geledende Mooren die hem gevangen namen eischten geen losgeld maar wel de loslating van 16 Kabylen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Vaccine! Men neemt thans geen dag- of week blad in de hand waarin men niet het voor of tegen de vaccine kan vernemen, de oor zaak daarvan is het wetsontwerpje der regeering om tegemoet te komen aan eenige gemoedsbezwaarde ouders. De billijkheid daarvan kan m. i. niet dan toegejuicht worden, immers het is geen opheffing der vaccine, neen, ook niet, om de verplichting weg te nemen in het algemeende bedoeling der regeering is alleen om op verzoek dor ouders of bestu ren van scholen te hulp te komen, en de ongevaccineerden niet verstoken zouden zijn om van het chr. onderwjjs gebruik te kunnen maken, omdat zij ongevaccineerd zijn. Het komt mij voor dat de voorstanders der inenting die de heilzaamheid bepleiten als voorbehoedmiddel tegen de pokken ver plicht zijn hun kinderen te doen inenten maar ook niet verder gaan mogen, wel in betoog en aantooning van de hooge waarde, maar anders gevoelenden niet aan banden mogen leggen, want ook die ouders zijn geroepen, om naar hun overtuiging te handelen en door de tegenwoordige wet wordt hun onrecht aangedaan hetwelk men door de nieuwe wetgeving wil wegnemen. En nu wat de inenting betrett, is die op zich zelf zoo heilzaam dat er niemand zich aan mag onttrekken Is het on bekend dat er voorbeelden zijn waar de inenting soms de treurigste gevolgen had? Ik herinner mij eene mededeeling van een Mevrouw die voor haar huwelijk gou vernante was bij eene aanzienlijke familie en waarvan de kinderen werden ingeënt, dat bij die familie in dienst was een koet sier, die een allerliefst kind bezat, bloeiende van gezondheid en door de familie werd aangespoord om zijn kind ook te doen in- entefi, en nu werd uit de ontwikkelde smetstof van een der kinderen dier lamilie de stof genomen waarmede dat gezonde frissche kind werd ingeënt, het gevolg daarvan was, dat het lieve kind ging ver welken en weggenomen is uit dit leven en wie zal mij zeggen hoevelen, hetzij door kwalen hetzij door verkeerde toepas sing of door wat ook voor hun leven on gelukkig zijn geworden? Voorstanders, als ge een uwer kinderen liet inenten met het gevolg van zoodanige gebeurtenis welke ik u daareven heb ver meld, dan zoudt ge zeker genezen zijn van het heilzame der inenting, maar tegelijk zou u betreuren uw kind die bewerking te hebben doen ondergaan en zoudt tegen over de tegenstanders geen verplichte in enting meer aanbevelen. Met de plaatsing van mijn opstel zult u verplichten, Uw dw. dienaar, C. D. VAN NOPPEN. Wissenkerke N. B., Juni 1903. B VRGERLIJKE STAND van 6 Juli—8 Juli 1903. MIDDELBURG. Ondertrouwd: J. M. Remijn 22 j. jm. en E. Bostelaar 23 j.jd. Getrouwd: J. Geljon 25 j. jm. en G. J. Moorman 29 j. jd. Bevallen: A. P. van Bjjlevelt geb. Mesu z. Overleden: J. Minderhout wed. van A. Paauwe 83 j. GOES. Geboren: 7, Johanna Martina d. v. Pieter Jacobus van Baaien en Elisa beth Maria Scheele. Over de maand Juni. 'sHEER ARENDSKERKE. Gehuwd: 4, Jan Vermeulen 30 j. jm. en Pieternella Johanna Verburg 28 j. jd.Jaeobus Kaai- steker 30 j. jm. en Tannetje Nouse 26 j. ji.Jacob Kole 29 j. jm. enLenaOtte 29 j. jd.11, Joost de Kok 24 j. jm. en Neeltje Meulblok 23 j. jd.18, Laurus de Jager 30 j. jm. en Adriana Maria Boogerd 25 j. jd 25, Jacob Steketee 44 j. wedr. en Jannetje op 't Hof 24 j. jd. Geboren: 4, Cathalina d. v. Jaeobus de Hamer en Jacoba Johanna Rottier5, Jannetje d. v. Marinus van de Piasse en Jakomina Kole; 11, Maria d. v. Jan Ver- meule en Geertruida Verdonk15, Jaeobus z. v. Adriaan de Jonge en Pieternella Hen- drika Bommeljé 19, Krina d. v. Hubrecht Bliek en Adriana van Schaik29, Klazina d. v. Anthonie Schipper en Cornelia Molhoek. Overleden: 11, Jaeobus de Kok 65 j. wedr. van Cea Jaeoba de Smit; 16, Cor nelia Jacoba Moerland 1 j. d. v. Anthonie en Catharina de Ruiter18 Catharina Dour- lijn 56 j. v. v. Marinus van Wijngen. M arktberichten. GOES, 7 Juli 1903. Er kwam in de prijzen der karwei geen verandering. Aanvoer van Karweizaad wordt bij gunstig weder de volgende markt dag verwacht. Nieuwe Tarwe f6, af 7,50. Versche Boter f 1.10 f 1.18, mid. fl.15, aan particulieren f 1.20 per kilo. Eieren f3.30 A f3.60, mid. f3.50 de 104 stuks. OOSTBURG, 6 Juli 1903. Oude Tarwe f0.a f0,Nieuwe Tarwe f 6,50 f 7,80 N. Rogge f 5,40 f 5,00 N. Wintergerst f 0,f 0,per honderd kilo. Zomergerst f 6,f 6,50 per honderd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2