NIEUWSBLAD ZEELAND No. 118. 1903 Donderdag 9 Juli. 17e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. P r e 111 i e k e 11 r i n g' e n. i n Juni 1903. Aanhoudingsbijdragen van flOO voor tweejarige Merriën. Aanhoudlngsbijdragen voor Hengsten geboren in 1901. Aanhoudin gsbijdragen voor Héngsten gebore n in 1903. Aankoudingsbijdragen van f150, voor Merriën van 3-8 jaar. LANDBOUW, Voor de Boomkweekers. PRIJS DER ADVERTENTIEN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van Keuringsno. Naam van het Paard. Ras. Eigenaar. Woonplaats van den Eigenaar. Bekro- J 1 ningsno. 1 89 Judith. Brabantsch. Wed. Jos. Daelman. Westdorpe. 1 76 Louise. id. Ph. J. van Dixhoorn. Axel. 2 87 Dorine. id. Wed. Jos. Daelman. Westdorpe. 3 88 Fleurine. id. id. id. 4 .141 Miete. Gekr. id. J. Lako. Sluis. 5 268 Alida. Oldenb. Gron. H. J. Dorst. Stavenisse. 6 28 Roza. Gekr. Brab. Augs de Milliano. Philippine. 7 143 Bles. Brabantsch. J. Masclee. Retranchement. 8 271 Mirra. id. C. W. Snijder. Oud-Vossemeer. 9 138 Fanny. id. Aug. Puylaert. Biervliet. 10 136 Snella. id. W. P. Verplanke. id. 11 190 Sofie. id. Fredericapolder. Rilland-Bath. 12 78 Bles. id. Johs. Scheele. Zaamslag. 13 148 Cesar. Brabantsch. E. F. Bonte. Sluis. 1 203 Apollo. id. H. A. JIanken. Wilheltninap. 2 192 Jacob. id. G. Lujjk. Vlake. 3 204 Baron. Brabantsch. G. Hejjnsdijk. Wolphaartsdijk. 1 153 Bristol. id. P. de Muijnk. St. Kruis. 2 95 Anthoine. id. Ph. J. van Dixhoorn. Axel. 3 97 Marnix. id. Joh. de Feijter Pz. Zaamslag. 4 152 Darwin. Tnl. Br. J. W. de Zwart. Zuidzande. 5 270 PolkaD. id. M. C. Steendijk. Stavenisse. C Ie Keuringsdistrict. Schouwen, Duiveland, St. Philipsland, Tholen. 221 Cora. 249 Trui. 222 Madam. 250 Ada. 228 Bertha. Gekr. Oldenb. Gekr. Brab. id. Gekr. Oldenb. Gekr. Brab. W. ten Haaf. M. C. Steondijk. F. Koopman. M. C. Steendijk. A. van der Stolpe. Zierikzee. Stavenisse. Zierikzee. Stavenisse. Ouwerkerk. 183 Nelly. 201 Mergo. 161 Lies. 207 Mirra. 209 Marie. 2e Kouringsdistriet. Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland. Kruiningen. Brabantsch. id Gekr. Brab. Brabantsch. Wed. Ed. van Hootegem. H. A. Hanken. C. Franse. L. Bierens. id. Wilhelminadorp. Kleverskerke. Kamperland, id. Gekr. Brab. 3e Keuringsdistriet. Zeeuwseb Vlaanderen, Westelijk deel 122 Mina. Gekr. Brab. 115 Fanny. Br. 103 Lies. Gebr. Brab. 100 Fabie. Brab. 106 Vyncke. ia. J. W. de Zwart. C. do Bruijckere. P. Thomaes. Augs. Puylaert. J. B. Louage. Zuidzande. Breskens. Hoofdplaat. Biervliet. Sluis. 4e Keuringsdistrict. Zeeuwseb Vlaanderen, Oostelijk deel. 15 71 54 llf 72 38 Marquise de Hal. Flora. Kate. Rabie. Fleurette- Liza. Brabantsch, id. id. id- id. id. F. C. O. M, Hombach. Wed. J. S. Daelman. K. de Koeyer. F. C. O. M. Hombach. Wed. Jos. Daelman. Ph. J. van Dixhoorn. Hulst. Westdorpe. Zaamslag. Hulst. Westdorpe. Axel. f Voor dit Paard wordt een getuigschrift uitgereikt. (Regl. Art. 11.) Het is een feit, dat niet alleen in het buitenland, maar ook in ons land het kwee ken van 7ruchtboomen en boutachtige sier planten grooten vooruitgang aantoont. De ervaring heeft den kweekers op velerlei ge bied, als enten, snoeien enz., tal van wetens waardige bijzonderheden geleerd en ook de theorie doet hier en daar haar invloed reeds gelden. Ook schijnt het vak van boomkweeker in 't algemeen, wanneer men de noodige^ vakkennis niet mist en over de onontbeerljjke handelskennis beschikken kan, nog al winstgevend te zijn. Men ziet tenminste in die streken, waar de grond voor de boomteelt geschikt is, bet aantal beplante hectaren gaandeweg toenemen. Toch is er bij de aanplanting en de verdere verzorging van boomen nog iets, waarin weinig vooruitgang te bespeuren isik bedoel de bemesting. We moeten natuurlijk veronderstellen, dat de boomkweekers op de hoogte zijn van de eerste beginselen der bemestings leer, die ons als vaststaande heeft doen aannemen, dat tot de vorming van nieuwe plantendeelen in de le plaats in den bodem moeten aanwezig zijn de drie grondstoffen kali, phosphorus en stikstof. Verder zul len zij evengoed weten, als de landbouwers, dat deze drie grondstoffen in den vorm van scheikundige meststoffen te verkrijgen zijn; dat men door die meststoffen juist datgene kan geven, wat den bodem ontbreekt, dat b.v. kaïniet kali bevat; evenals thomas slakken phospborzuur en chilisalpeter stik stof, of om andere stoffen te noemen, die in sommige streken voor de bemesting van boomen gebruikt worden: chloorkalium (kali), beendermeel (phosphorus) en zwavel zure ammoniak (stikstof.) De zwarte teelaarde, die voor de boom teelt noodig is, en bovenste laag van den bodem moet vormen, is natuurlijk een hu- mushoudende grond, die niet anders verkre gen kan worden dan door stalmest, bladmest of turfmeel. Doch de wortels (wortelharen) gaan dieper dan deze laagzij moeten in die onderste lagen ook voedsel vinden, dat daar in zal komen, wanneer men kalizouten, metaalslakken en chilisalpeter (of zwavel zuren ammoniak) gebruikt. Voor twee din gen heeft de gebruiker dezer mestoffen bij de boomteelt te zorgen. Ten eersje neme hij niet te veel. Hij betrachte daarbij de volgende opgaven. Berekend per Are (100 M'2.) en per jaar. 2 a 8 K.G. chloorkalium en op lichten grond8 a 10 K.G. kaïniet. v Phosphorzuur 3 a 4,5 K.G- superphospkaat of 3,5 a 5,5 K.G. slakkenmeel of 3 5 K.G. beendermeel. Stskstof. 2,5 A 5 K.G. chilisalpeter of 2 a 4 K.G. zwavelzure ammoniak. Ten tweede zorge hij voor doelmatige vermenging met den grond. Wanneer de boomen eenigszins ver van elkander staan, is dit niet moeilijk. Men kan dan de kali- zouten en phosphaten goed vermengd uit strooien en onderbrengen zonder stammen te raken of wortels te kwetsen. Als de boomen dicht bij elkander staan, vermenge men de mest eerst met aarde en late het mengsel tusschen de boomen bij regenachtig weder voorzichtig uitstrooien. VOORJAARSVERGADERING der Provinciale Staten van Zeeland. Zitting van 7 Juli 1903. Afwezig zijn de heeren Erasmus, Van der Lek de Clercq, De Smidt, Heijse, Ham- macher, Moerdijk en IJsebaert. Nadat de vergadering, in naam der Koningin, door den Voorzitter geopend was, doet deze mededeeling, dat sedert de laatste zitting zijn ingekomena drie Koninklijke besluiten respectievelijk van 22 December 1902, no. 19, 3 Januari 1903, no. 27 en 12 Januari 1903, no. 23, houdende goedkeuring van door de Staten genomen besluitenb eene missive van Z.E. den Minister van Binnenlandsche Zaken, be vattende mededeeling van de definitief vastgestelde kosten van het Provinciaal bestuur, voor zoooveel het Rijksbestuur is voor 1903; e een verslag van de school voor hand- en bouwkundig teekenen te Tholen over 1902 en de begrooting dier school voor 1903d hot verslag van de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen over 1902en e een dankbe tuiging van de commissie tot oprichting eener zeevaartschool te Vlissingen voor het besluit der Staten om het subsidie voor die school te verhoogen van f 1500 tot f 2000, onder mededeeling dat die school geopend is. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. Overgelegd wordt het verslag van den toe stand der Provincie over 1902, welk ver slag in druk zal worden rondgezonden. Gedeputeerde Staten deelen medelo. dat niet beschikt is over den post van f 500, voorkomende op de begrootingen 1901, 1902 en 1903, ter bestrijding van behoeften, welke hare omschrijving niet vinden in de artikelen dier begrootingen en 2o. dat geene onderhandsche aanbestedin gen hebben plaats gehad. Nog zijn ingekomena een adres van W. Moelker c. s, te Tholen omverlengmg van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. van subsidie voor den wagondienst Tholen- St. Maartensdijk en b een adres van den gemeenteraad van St. Philipsland om sub sidie in do kosten van aanleg en onder houd van eene vaargeul naar de haven aldaar. Besloten wordt beide adressen te ren- voieeren naar Ged. Staten om advies. Gedeputeerde Staten verzoeken diligent- verklaring ten aanzien van a. het verzoek van fl. Nieveen om sub sidie voor het aanleggen en exploiteeren van oen stoomtramweg BorsselenGoes— Wolphaartsdijk; b. het verzoek van den gemeenteraad van Oudelande om renteloos voorschot voor wegsverbeteringen c. een verzoek van het bestuur der vereeniging »Uit het volk, voor het volk" te Middel burg om subsidie voor eene in 1904 te houden Zeeuwsche tentoonstelling van nijverheid. Omtrent de beide eerste verzoeken wordt stilzwijgend diligentverklaring verleend. Wat het laatste verzoek betreft, oppert de heer van Deinse de vrees, dat het ver schuiven daarvan tot de najaarszitting na- deelig zal werken op de tentoonstelling, althans op de voorbereidende maatregelen daarvan. Hij stelt dus voor het verzoek te renvoieeren naar de afdeelingen, in welker zittingen Ged. St. dan inlichtingen kunnen verschaffen. Bij monde van den heer van Lijnden ver klaren Gedeputeerden hiertegen geen be zwaar te hebben, nu nadere inlichtingen van de betreffende vereeniging ingekomen zijn. Zonder stemming wordt dus besloten tot verzending naar de afdeelingen, tegelijk met van Gedeputeerden ingekomen 27 andere voorstellen, waarvan wij reeds een kort résumé in ons blad opnamen. De voorzitter deelt mede, dat ter Griffie zijn nedergelegdlo de presentielijsten van de vergaderingen van Ged. St.2o de staat van Provinciale ambtenaren en be dienden en 3o de staat van alle Provinciale eigendommen en bezittingen, waarna wordt overgegaan tot het trekken der afdeelingen. In de eerste afdeeling znllen zitting hebben de heeren den Boer, van der Meer, Bolle, van Teylingen, Bolier, Heyse, Moer dijk, Hennequin, Wisboom Verstegen, Oggel, Hombach en Hocke Hoogenboom, met de heeren de Jonge en van Rompu als leden van Gedeputeerden in de tweede afdeeling de heerenLucasse, IJsebaert, Erasmus, de Veer, van der Lek de Clercq, Hollestelle Dieleman, van Deinse, Fokker, van Dam, van der Have en de Bats, met de heeren Siegers en de Casembroot als leden van Ged. St.in de derde afdeeling de heeren Kakebeeke, Noordijke, Loois, Mulder, Moes, Bos, Houterman, Maas, Vader van 's Graven polder, Fruytier, de Smidt en Hammacher, met de heeren van Waesberghe Janssens en van Lijnden als leden van Ged. St. Besloten wordt tot de benoeming van het lid der Staten, bedoeld bij art. 89 van de Provinciale wet over te gaan in eene volgonde vergadering, welke wordt bepaald op Dinsdag 14 dezer. Hierna wordt de zitting opgeheven. 8 Juli 1903. »De Christen Democraat" nam ons stukje aan het adres van den heer Staalman over. Zij voegt er eenige mededeelingen aan toe, waaruit blijkt dat zij de juistheid van het feit erkent, en dat de heer Staal man zich ten slotte heeft teruggetrokken, niet omdat hij er kwaad in ziet, maar omdat hij als spreker niet gekend is in het uitnoodigen van vakvereenigingen met hunne banieren, waardoor de meeting een ander karakter verkreeg. Tegen de meeting op Zondaq, in de open lucht, met muziek, met v. d. Zwaag, met een druk spoorweg verkeer tot achtergrond heeft de heer Staalman geen bezwaar. Blijkbaar de redactie van »De Chr. D." ook niet. Zij heeft zelfs spijt dat de heer Staalman ter oorzake van dit besluit thuis moet blijvenvele dui zenden zijn christelijk woord van vermaan tegen den drank zullen moeten missen, en misschien een ongeloovige nu in zijn plaats zal optreden. »De Chr. Dem." na een en ander te hebben toegelicht, vraagt ons nu »of het Diet meer geoorloofd is op den Sabbath wel te doen" of op ons standpunt ook de opening der Groningsche Tentoonstelling op een werkdag door den minister van Waterstaat geen veroordeeling verdient, omdat die Tentoonstelling ook 's Zondags open is en door duizenden bezocht wordt; en »of onze houding tegenover Staalmans plan niet iets heeft van het zwelgen van den kemel en het uitzuigen van de mug". Een en ander wordt dan besloten met de klacht dat «men Staalman zoo erg graag tot wrijfpaal van de partij maakt". Wat dit laatste aangaat, zeer zelden ver oorloven wjj ons een opmerking omtrent den heer Staalman, en »men" over 't al gemeen is daar vrijwat kariger mee, dunkt ons, dan de »Chr. Dem." met hare haast ontelbare aanvallen, bijv. op dr. Kuyper. Indien nu volgens de >Chr. Dem." Staal man reeds met zoo luttele bestrijding door »men" tot wrijfpaal wordt gebruikt, voor wat en hoeveel ergers moet zij zelve dan, naar dien maatstaf gemeten, onzen hoog- geschatten minister van binnenlandsche zaken wel niet aanzien en gebruiken Dan is de minister van binnenlandsche zaken »De Christen Dem." erkent het zelve de wrijfpaal van de »Chr. Demo eraat". Zegt de «Chr. Dem.", neen, wat w|j tegen dr. K. schrijven is slechts een be scheiden herinnering aan zijn plicht dan antwoorden wijwelnu, niets anders was ons doel met onze vraag aan den heer Staalman. Wij vonden het heuscn niet te rijmen, afschaffing vragen van Zondagavondcon certen door iemand die Zondagluchtmeetings steunt. Het spijt ons, en het stelt ons te leur dat de »Chr. Dem." dit laatste tracht goed te praten, gelijk zij doet, nog wel met utiliteits-argumenten als deze«Sedert wanneer zelfs is het verboden zijn kalf dat dreigt te verdrinken, te redden op den sabbath?"; »Staalman zou toch spreken over geheelonthouding"»of deze poging om in den naam onzes Heeren de drank zuchtige Christenen die ten verderve gaan te redden uit den poel, op Zondag niet geoorloofd is"en of «het niet wie weet voor hoeveel duizenden een schoone ge legenheid was om enz. Wij verwijzen de «Chr. Dem.", die met ons over deze vragen van gedachten wis selen wil, naar het door ons haar toege zonden stukske «Zondagsrust" met eene critiek van dr. Bronsveld op dat Zondags meetings houdenvoorts naar het proef schrift van mr. T. de Vries (redacteur van de »Ohr. Dem.")en dr. Kuypers Tractaat van den Sabbathaanhalingen daaruit zouden uitnemende stof leveren voor hare rubriek «Uit de Portefeuille", ook tot hare eigen stichting en leeringwant wij consta- teeren het met verwondering hare be schouwing op dit belaDgiijk punt is niet »Calvinistisch", erger dan «methodistisch" zelfsachttiend'eeuwsch liberaal en hiervan kan de lezing dezer geschriften, en van den Heidelbergschen Catechismus vraag en antwoord 103, bovenal van de Schrift haar genezen. Wanneer zij ten minste nauwkeurig leestimmers haar ver wijt dat wij de mug uitzuigenen haar vraag of men zijn ukalf" op den Sabbath niet mag reddeD, doet ons vreezen dat zij althans Lukas 14 5 en Matth. 23 24 nooit goed gelezen heeft. Trouwens deze teksten passen niet op het geval dat onder ons in geschil was. Zeeuw van 25 Juni. 2) Waarvan het kenmerk is dat het alles met een vroom praatje goed maakt. Onder anderen juichte zekere ds. Heringa in 1795 de komst der Franschen in ons land toe, dewijl er nu gelegenheid was dat enkelen hunner in de Protestantsche kerk en tot be keering kwamen!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1