Openbare Verkooping BSO L AMES. Adverteniiën. op Donderdag 9 Juli 1903, Leeft op hoop. Uit de Tweede Kamer. BEKENDMAKING-, 1 bruin Ruinpaard oud 18 jaren, 1 twee jarige Vaars, 2 Ossen, 2 Vaarzen, 2 Mestputloopers, 1 Geit, 1 Schaap, 2 Lammers, 23 Kippen en 1 Haan, 1 Men wagen, 1 Kar, 1 Driewielskar, Ploeg, Sleepbord, Eggen, 'A in een Rol- blokBascule en Windmolen, Reep, Pleien, Snijmolen, Moes molen, Zakken, Waterbak, Goten, Arbeidersgereedschap, Karn, Melk bussen FornuisketelHarnas Hooi, Stroo, Mest in den mestput voorts alsKabinet, Kachels, Bedden en toebehooren, Tafels, Stoelen, Spiegels, Regulateur, enz. enz. binnen de gemeente, een dergelijk plakkaat in elk lokaal, waar onderwijs wordt gegeven, op te hangenc. te verzoeken aan het be stuur der vereeniging Kindervoeding alhier minstens vier dergelijke plakkaten op te hangen, een aan eiken wand van het lokaal waar die voeding wordt verstrektd te ver zoeken aan het bestuur van den Kinderspeel tuin alhier minstens vier dergelijke plakkaten op de meest in 't oog vallende plaatsen in den tuin, op te hangene. in overweging te geven aan het hoofd der politie der gemeente om dergelijke plakkaten zooveel mogelijk op de daarvoor bestemde aanplakborden of waar zijn Edel Achtbare zulks dienstig acht te doen aanplakken f. burgemeester en wethouders der gemeente uit te noodigen om met den meesten spoed aan het bevel sub a en de verzoeken sub b tot en met d gevolg te geven en dat college gelijktijdig uit te noodigen om zoowel den hoofden als den onderwijzers en bestuurders, sub a tot en met d bedoeld, kennis te geven en bij die kennisgeving het verzoek te richten om van meet af aan zoo geregeld mogelijk de leerlingen of kinderen op het bewuste plakkaat te wijzen en dien hoofden, onderwijzers en bestuurders te vragen hunne zeer gewaardeerde medewerking te verleenen tot het eoen ophouden van toestanden die onhoudbaar worden en waartegenover zonder zeer groote kosten elk politiewezen onmachtig zal blijken. Vervolgens wordt benoemd tot lid in de plaatselijke commissie van toezicht op de scholen voor lager onderwijs. Mevrouw G. Kakebeekede Jongh, met wie was aanbevolen mejuffrouw E. D. van den Broecke. Buiten de aanbeveling om wordt ook 1 stem uitgebracht op mevrouw Verheijden. Nu volgt een voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeentebegrooting voor 1903 en het aangaan van eene tijdelijke en vaste geldleening. B. en IV. stellen voor, met wijziging in dien zin van de gemeentebegrooting voor 1903, eene tijdelijke geldleening, tegen eene rente, ten hoogste overeenkomende met bet promessedisconte van de Nederlandsche Bank, aan te gaan voor de reeds gevoteerde nieuwe werken ten behoeve der gasfabriek en duinwaterleiding en tot dekking der voor die tijdelijke leening te betalen rente, Die tijdelijke leening willen zij vervolgens in 1904 vervangen door eene vaste ad f105000 casu quo hoogstens ad f131000, wanneer latere voorstellen omtrent de riool- werken en het brandbluschmateriaal door den Raad mochten worden goedgekeurd. Door die leening zullen dan ook vervallen de leening van October 1902 ad f5700 en die van Januari 1903 ad f1500, welke leeningen in 1904 geheel zullen worden afgelost. Die vaste leening stellen zij voor aan te gaan in het begin van 1904 met het Pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren de directeur waarvan zich daartoe bereid verklaard heeft tegen eene jaarljjksche rente van 4 procent, te storten bij den Rijksbetaal meester te Middelburg in één termijn ver schijnende 31 December, terwijl de aflos sing der leening zal plaats hebben in jaar- lijksche afbetalingen van f3000, te beginnen mee 31 December 1909, staande het echter der Gemeente vrij telken jare op 31 December een grooter bedrag af te lossen. De heer De Rijcke vraagt ter bekoming van eenige inlichtingen eene zitting met gesloten deuren, hetgeen wordt toegestaan. Na heropening der openbare zitting komt de heer Wisboom Verstegen er tegen op, dat de aflossingen eerst aanvangen in 1909. Het is waar, zooals B. en W. opmerken, dat de werken, waarvoor geleend wordt, niet dadelijk voordeel zullen afwerpen, maar waarom dan niet voor 1909 b. v. 1000 per jaar afgelost De heer Sprenger merkt op dat een ter- mjjn van vier jaar om het nut der werkon te zien, niet te geruim genomen is. B. en W. zijn bij het bepalen der aflossingen hiermede te rade gegaan. De heer Wisboom Verstegen doet nu het voorstel om injde jaren 19051908 telken jare 1000 af te lossen, vermeerderd met do vrijgekomen rente om dan met 1909 te beginnen f 3000 af te lossen met de vrijvallende rente. Zoodoende zal men spoediger door do leening heenkomen. De heer Eeijse merkt op, dat aflossingen met vrijkomende renten nooit plaats hebben; aflossingen geschieden steeds in ronde sommen. De heer Sprenger zegt dat dergelijke aflossingen een minder gewenschten admi nistratieven omhaal zouden tengevolge hebben, hetgeen dhr. Wisboom Verstegen echter tegenspreekt. De heer Koole is het met den heer Wis boom Verstegen eens, dat het niet aan te bevelen is om niet af te lossen vóór 1909. In 35 jaren zal de leening worden afge lost, maar wie weet of onze nazaten nog niet onder do aflossingen zullen gebukt gaan, als de werken reeds lang van geen nut meer kunnen zijn en reeds door anderen zullen zjjn vervangen. De heer Schorer begrjjpt niet hoe men zich warm kan maken over den termijn van aflossiDg klaarblijkelijk heeft de Direc teur van het Pensioenfonds er genoegen mede genomen. De Voorzitter antwoordt den heer Schorer, dat zulks niet het geval is, doch hij ver trouwt wel dat die termijn van aflossing bij den Directeur geen bezwaar zal ont moeten. Het voorstel Wisboom Verstegen wordt verworpen met 10 tegen 4 stemmen, die der heeren Verhage, Wisboom Verstegen, de Rijcke en Koole. Alsnu doet de heer Wisboom Verstegen het voorstel om de jaarlijksche aflossingen van f3000 aan te vangen op 31 December 1905. Dat voorstel wordt ecHler mede ver worpen met 9 tegen 5 stemmen, die der heeren Verhage, Wisboom Verstegen, de Rjjcke, Koole eu van Teijlingen. Daarna wordt het voorstel B. en W. zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Een Voorstel van B. en W. tot beschik king over den post voer onvoorziene uit gaven, dienst 1903 wordt zonder discussie of stemming aangenomen, waarop aan de orde komt het Voorstel van B. en W. tot verpachting van de duin- en vroongonden der gemeente onder Vrouwepolder. B. en W. stellen voor publieke verpach ting en afwijzende beschikking op het adres van den tegenwoordigen pachter E. Maas om onderhands te mogen pachten. De heer de llijcke stelt voor om de gron den onderhands aan den tegenwoordigen pachter te gunnen. Hij acht dit veel voor- deeliger voor de gemeente. De heer van Dunne is het hiermede niet eens. Publieke verpachting is te verkiezen boven onderhandsche, zelfs al mocht de gemeente eenige schade lijden, omdat de mededinging dan voor een ieder geopend is. De commissie van Fabricage hechtte dan ook hare goedkeuring aan het voorstel, te meer nu gebbeken was, dat B. en W. met den ingenieur Schotel in overleg zullen treden om onder de voorwaarden al datgene op te nemen, hetwelk ten behoeve der duinwaterleiding valt te bedingen. Do heer de Rijcke vindt dat alles heel schoonklinkend, maar het voordeel der ge meente weegt bij hem zwaarder. Zijn voor stel wordt echter verworpen met 9 tegen 5 stemmen, die der heeren Verhage, Wis boom Verstegen, van der Harst, de Rijcke en Koole. De heer de Rijcke vraagt nu hoe de gron den zullen verpacht worden, waarop de voorzitter antwoordt"naar de costumen van den lande. Hierna wordt het voorstel van B. en W. zonder stemming aangenomen, en wordt alsnog behandeld het voorstel van B. en W. tot het verleenen van vergunning aan L. Dekker Co. tot plaatsing van een planken vloer voor zijne melkinrichting op de Markt. B. en W. stellen voor deze vergunning te verleenen. De heer Verhage heeft steeds tegen der gelijke vergunningen gestemd hier echter zal hij voorstemmen, omdat het hier eene inrichting geldt, die ter weerszijden ge flankeerd wordt door eene inrichting, waar aan de vergunning reeds verleend is. De heer Wisboom Verstegen zal tegon stemmen, omdat hij er tegen is, dat men dergelijke vergunningen aan kroeghouders enz. verleent. De heer Schorer verklaart alleen tegen te zullen stemmen, omdat men een derge lijke vergunning aan anderen geweigerd heeft. De heer Wisboom Verstegen zegt kroeg houders, restaurateurs, kortom alle inrich- tingon, waar men voor zijn geld iets be komen kan, op ééne lijn te moeten stellen. Hij zou aan geen dier inrichtingen ver gunning willen verleenen. De heer Van Dunne vindt dat de heer Wisboom Verstegen sterk overdrijft. Zelfs de Bijbel verbiedt niet het drinken van wijn Mohammed verbood zulks, doch men weet waarom en wie waarborgt ons dat er binnenshuis niet veel gebruik van ge maakt wordt. De Commissie van Fabricage heeft in de vorige zitting togen dergelijke vergunning geadviseerd, omdat zij van oordeel was, dat zij gevaar oplevorde. Nadat de heer Wisboom Verstegen ver klaard bad, dat zijn tegen stemmen niet aan gemoedsbezwaar is toe te schrijven, wordt het voorstel van B. en W. aange nomen met 11 tgen 3 stommen, die der heeren Schorer, Wisboom Verstegon en de Rijcke. Hierna gaat de vergadering uiteen. Wat is het menschelijk leven wanneer alle hoop voor de tookomst vervlogen is en trouwens velen onzer bij de geringste tegenspoed in het leven laten de moed en hoop zakken en geven zich geen rekenschap het nadeel dat zij zich zelve aandoen. Zeer zeker heeft een elk Uwer wel eens aan het sterfbed van een Uwer naaste bloedverwanten gestaan en gezegd, zoolang er leven is, is er hoop. Dat zelfde moet gij steeds immer voor oogen houden ah gij aan de een of andere ziekte lijdende zijt, hebt moed en de moed is drie vierde Uwer genozing. Veel voorbeelden zouden wij kunnen aangeven van personen die voor eenige jaren moedeloos en hopeloos waren en wier hoop door het lezen van zoovele genezingen door de Pinkpillen be werkt eveneens herlevendigd is geworden en thans zich over eene blakende gezond heid mogen verheugon. De heer H. Kuyper, zandhaas te Schoorl provincie Noord-Holland was sedert langen tijd lijdende aan hevige buikpijnen en pijnen in do zijde. Op aanraden van vrienden en door het leizen van de verscheidene artikelen in de couranten omtrent de talrijke gene zingen doordeFinkpillen verkregen hervatte bij eveneens den moed. Vanaf het begin der behandeling werd hij in zijn hoop versterkt door dat hij reeds terstond een begin van verbetering gevoelde. Zjjne ondragelijke pijnen die hem alle lust tot werken ontna men verdwenen van lieverlede en na ver loop van eenigen tijd is hem het leven dat hem vroeger een last was, een lust geworden. Mijne dankbaarheid voor dat reddend middel is met geen woorden uit te drukken, ik zal ze steeds een ieder ten zeerste aanbevelen, want ze zijn de hoop der lijdende menschheid en de verwachting word niet teleur gesteld. De Pinkpillen werken rechtstreeks op het bloed, regelen de werking dor maag en dien tengevolg worden de voedzame deelen van het voed- sol door het bloed opgenomen. Talrijke personen schrijven ods dat na do behande ling met de Pinkpillen gevolgd te hebben zij als 't ware een nieuw bloed in hunne aderen voelen stroomen. Zoo gij dus het een of ander ongemak hebt, neemt Uw toevlucht tot de Pinkpillen want zij zijn de hernieuwer van het b'oed, de versterker der zenuwen bij uitnemendheid. Zij zijn onovertrcffelijk tegon bloedarmoede, bleek zucht, neurasthenie, zenuwziekte, algemeene zwakte, en zeer dienstig voor jonge meis jes tijdens de vorming. Prijs f 1,75 dedoos; f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijg baar voor Goes en omstreken bij Qebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. In de zitting van Dinsdag, die zeer saai en vervelend moet geweest zijn, de zitting n.l. werd veel gepraat, doch weiden wei nig of geen zaken gedaaD. Het ging over het onder de wapenen blijven van de lichtingen, tijdens de stakingen opgeroepen, overeenkomstig art. 110 der Militiewet. Den heelen morgen was dhr. Troelstra aan het woord. Het was een kolfje naar zijn hand. De geheele geschiedenis van de stakingen met al den aankleve van dien werd opgewarmd de Kamer voorgezet. Maar deze was van Troelstra's waar al heel weinig gediend. Ze weigerde ze kortaf en liet dien schotel passeeren.. Zonder die beeldspraak, de Kamer vond het relaas van Troelstia's mededeelingen niet slechts vervelend, maar wat meer zegt cok bezijden de waarheid. Zijn geheele ochtendrede bewees op nieuw, hoe moeilijk het is de geschiedenis van den dag te schrijven. Een historie schrijver vooral dient onpartijdig te zijn. 's Middags kwam Ter Laan hem nog een haDdje helpen. Jammer dat Hugenholtz er ook niet bij was. Samen zouden ze wellicht ook verteld hebben, wat Troelstra nu in den breede deed, dat de zaak, welke hier nu in de Kamer besproken werd, n.l. het onder de wapenen houden der militairen, eigenlijk de groote oorzaak is geweest der tweede staking. Dwaas die het gelooven wil. Geen wonder, dat de Min. van Binnenl. zaken op die malle redeneering niet wilde ingaan. Toch kwam dhr. Troelstra er zoo niet af. Minister Kuyper wil den indruk wel weergeven, dien de redevoering van dezen afgevaardigde op hem heeft gemaakt. Het geheele pleidooi van dhr. Troelstra, zeide de Minister, bewijst hoe iemand, die soms nobele gevoelens en neigingen in zich gevoelt, behoefte heeft, om zich te zuiveren van de zwaarste schuld, die een politiek leider op zich laden kan. Dit was alzoo op den man af. Hoffelijk, maar bijtend scherp. Nu dhr. Troelstra had hot er dan ook naar gemaakt. Dit woord, op bezadigden, ernstigen toon uitgesproken, sloeg in. Ook bij den Sociaal-democratischen afge vaardigde, tot wien het was gericht. »Wat eene huichelarij," schreeuwde dhr. Troelstra, en herhaalde nog eenmaalWat eene huichelarij." Het werd een oogenblik meer rumoerig dan anders in de zaal. »Het is de waarheid", riep onmiddellijk dhr. De Visser boven alles uit, blijkbaar onder instemming der meeste kamerleden. Den volgenden dag erkende dhr. Troelstra in de Kamer het onparlementaire zijner houding van Dinsdag ten opzichte van den uitroep aan het adres van den Minister, hoewel hij staande hield, dat deze zelf daarvan de schuld droeg door de wijze van bestrijding. En welke zaken waren het nu, waarover zooveol woorden worden gespild? Eenvoudig eenige wetsontwerpen zonder eenig practisch nut waarover de goedkeu ring van de Kamer moest worden gevraagd. Zooals iedereen weet, zijn gedurende de stakingen eenige lichtingen opgeroepen en onder de wapenen gehouden. Nu sehrjjft de Militiewet voor een on verwijlde indiening van een wetsontwerp omtrent het onder de wapenen blijen van ingelijfden. Door de ziekte van den Mi nister van oorlog is dit bedoelde wotsont- werp eerst nu in behandeling kunnen komen. Eigenlijk alzoo mosterd na den maaltijd, want zooals bekend is, zijn de lichtingen reeds lang met groot verlof naar huis. Hierdoor raakte in zekeren zin de Kamer in eenige ongelegenheid. Wat moest de Kamer nu doen Aan nemen of verwerpen? Dit eerste ging een voudig niet. In Juli te bepalen, dat de lich tingen, die reeds in Mei met groot verlof zijn gegaan, „onder de wapenen blijven, zooals wij zulks raadzaam oordeelen" is natuurlijk ongerijmd. Verwerpen is ook gevaarlijk, want van socialistische zijde zou men zulks beschouwen als afkeuring van het regeeringsbeleid. Intrekken zou nog het beste zijn. Van dadeljjk intrekken wilde de Regeering niet weten. En waar om niet vroeg prof. Drucker. Intrekking der ontwerpen zou hebben tekort gedaan aan de „constitutioneele kieschheid" tegenover de Kamer, ant woordde bem de Min. v. Binnenl. Zaken. Het was overigens Minister Kuyper om bet even, hoe de Kamer de zaak aanvatte. Het verstandigst zou het echter zijn, oordeelde Z.Exc., als de Kamer besluiten kon, de behandeling dezer zaak te verdagen. Wil men echter de aanneming beschouwen als een blijk, dat de Kamer liet volkomen eens is met hetgeen de Regeering in dezen heeft gedaan, de Minister heeft er volkomen vrede mede. Minister Kuyper maakte het alzoo den Kamerleden al vrij gemakkelijk. Minder lijdelijke houding nam hij aan tegenover dhr. Drucker. De Groninger afgevaardigde had nl. te verstaan gegeven, dat hij niet kon inzien, dat de gebeurtenissen in de eerste maanden des jaars, uitbreiding en versterking van den dienst noodzakelijk maakten. Kort en goed gaf de Premier aan den heer Drucker te kennen, dat de Regeering die oppositie wel verwacht had, maar, merkte hij tevens ironisch op, de geachte afgevaardigde van Groningen zal mij wel willen gelooven, als ik zeg, dat de Regee ring daarvoor heeiemaal niet baug is. Ten slotte nog over dhr. Ter Laan. Dhr. Ter Laan had vele grieven, grieven van allerlei aard. O. m. wees hij op de trage uitbetaling der vergoeding aan de miliciens. Daardoor ontstond allerlei ellende in de gezinnen. In de zitting van Woensdag beantwoordde de Min. van Oorlog dezen spreker op af doende wijze. Dhr. Bergansius toch deelde mee, dat alle pogingen in het werk zijn gesteld om zoo spoedig mogelijk de schade vergoeding aan de miliciens uittekeeren. Meer dan vierduizend verzoekschriften zijn reeds behandeld en ruim twee ton is uitgekeerd. Tegenover dhr. Ter Laan, die zich op kwetsenden en beleedigenden toon uitgelaten had over de officieren, bracht dhr. Bergansius, onder bravo's der Kamer, hulde aan het gansche leger. Het heeft zijn plicht gedaan tegen over volk en vaderland op de meest loffelijke wijze, zeide de Minister. Na lange en breede bespreking van de nog altijd aanhangige ontwerpen, waarmede Dmsdag de zitting begonnen was, besloot de Kamer op advies van dhr. Lohman, die een motie van orde dienaangaande voorstelde, deze zaak te beëindigen, door deze ontwerpen eenvoudig van de agenda aftevoeren en alzoo de Regeering in de gelegenheid te stellen, ze in te trekken. En hiermede is blijkbaar de quaestie van de baan, zeker ook tot genoegen der Re geering. Hot wetsontwerp betreffende bet onder de wapenen houden van de lichting 1902 werd vervolgens goedgekeurd met slechts vijf stemmen tegen. Ten slotte word door dhr. v. Styrum rapport uitgebracht over een advies van zevention werkliedenvereenigingen te Vlis - singen, om de overeenkomst met de Maat schappij De Schelde te ontbinden, zoodat de gemeente Vlissingen zelf de havenwer ken zou kunnen exploiteeren. Genoemd adres werd ter griffie gedeponeerd, nadat dhr. Lucasse teruggekomen was op zijn voorstel, om het te zenden naar den Min. v. Waterstaat. Later is er gelegenheid genoeg voor onzen Middelburgschen afge vaardigde om deze quaestie ter sprake te brengen en Vlissingens belangen in deze te behartigen. Vermelden wij nog dat in do zitting van Donderdag de suikerquaestie aan de orde kwam. Een wetsontwerp tot herziening onzer suikerwet, in verband met de Brusselsche suiker-conventie. De oppositie kwam van de rechterzijde, die minder dan de linkerzijde aan 's ministers zijde staat, schoon ook deze vrij algemeen met haar de intrekking van het ontwerp tot accijnsverlaging van f3 als vergoeding voor de tengevolge van de suiker-conventie vrijvallende suikerpremiën betreurdezij gaat echter niet zoover als met name de heer Fruytier, afgevaardigde uit het bieten district Hontenisse. die zijn leedwezen uit sprak over de loslating van 's ministers voornemen tot invoering eener surtaxe, die door de suikerfabrikanten en de landbouwers die suikerbieten verbouwen gewenscht wordt en waarvoor in 't bekende adres der suiker fabrikanten bij de Kamer is gepleit ge worden. De heer Fruytier wees in zijn rede van gisteren op het groote belang dat de land bouw heeft bij bescherming van de fabri kanten tegen de buitenlandsche mededinging en was tevens van meening dat door de surtaxe ook voldaan zou worden aan een deel van den considerans der Brusselsche conventie, ook om gelijk te maken den concurrentie strijd tusschen de verschillende staten. Het debat wordt heden voortgozet. Zie lelegrammen. Goes. Ter vervanging van L. van Boven aan wien op verzoek eervol onttlag is verleend is benoemd tot hulpagent van politie Krijn Labeur. (Joes. Voor belanghebbenden is tot 8 Juli a. s. ter secretarie alhier ter inzage neder- gelegd een overzicht der bepalingen betrefien- cle het voorbereidend Militair Onderricht. Goes. De kostelooze vergunningen om te visschen voor 1903' 1904 kunnen ter Se cretarie worden afgehaald. Getrouwd: J. W. VAN DE WEERT W.Jz. eu WILH. VERBURG, die, mede namons wederzijdsche familie, hartelijk dank betuigen voor de vole blij ken van belangstelling ondervonden. Goes, 2 Juli 1903. *j* Getrouwd: G. DE JAGER, beroepen predikant van Bruinisse, en S. M. STOOF, die, mede namens wederzijdsche ouders, hartelijk dank zeggen voor do vele bewjj- zen van belangstelling voor en bjj hun huwelijk ontvangen. Goes, Koudekerke, 3 Juli 1903. Voor de menigvuldige bljjken van belangstelling van hier en elders, bij het overlijden van onzen geliefden echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader ondervon den, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Wed. A. LOUWS, geb. Adriaanse. Serooskerke (W.), 2 Juli 1903. Voor de betoonde belangstelling, tijdens de ziekte en het overlijden van ons geliefd zoontje, betuigen wij onzen harte lijken dank. Arnemuiden, 3 Juli 1903. D. KOUSEMAKER. T. KOUSEMAKER—Crucq. V Voor de vele bewijzen van deel neming ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden vader, behuwd-, groot- en overgrootvader J. DE KROO, betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens de familie, J. DE KROO. Vrouwepolder, 3 Juli 1903. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming ontvangen bij het over- lijken mijner geliefde echtgenoote, betuig ik mede namens mijne kinderen, behuwd- en kleinkinderen mjjnen innigen dank. J. KOENE. Biggekerke, 4 Juli 1903. 's voormiddags te 10 uren, te Wissekerke (Z.-B.), op hot hoefje bewoond door N. Kousemaker, ten overstaan van den No taris MULOCK HOUWER, van:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2