BEKENDMAKING. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. komenen zal het wel aan de buitenland- sche pers opgedragen blijven het juiste licht te doen vallen, ook op 't karakter van den koning, die in zijn dood grooter was dan men bij zijn leven van hem mocht ver wachten. Duitschland. Ook de Duitsche pers en de Duitscbe natie, en zeker ook wel de Duitsche re geering waren in de laatste weken in de grootste onrust. Nu is die over, maar de pers zal nog wel eenige weken over de aanleiding er toe napleiten, en straks mag men in den Rijksdag den terugslag er van verwachten. De verkiezingen en herstemmingen heb ben namelijk plaats gehad. Er is druk en heftig gevochten, met stembiljetten maar hier en daar (gelijk te Dortmond) met blanke wapenen ook. En het gevolg is geweest dat feitelijk geen der partijen bevredigd werd en de regeering eigenlijk nog het beste af iswant de verhouding in den Rijksdag bleef onveranderd. De sociaal democraten zagen hun leden tal in den Rijksdag van 58 tot 81 vergroot; het Centrum en de Conservatieven die met de nationaal liberalen de rechterzijde vor men bleven ongeveer op de oude sterkte terwijl de nationaal liberalen, meer nog de vrijzinnigen, een veertiental zetels aan de sociaal democraten verloren de overige elf wonnen zij op de „rechterzijde", waar van de Roomschen van 107 tot 100, en de Conservatieven van 53 tot 52 daalden. Al de beweging heeft derhalve geloopen over de verplaatsing van elf stemmen 1 Niet zonder reden dat geen der partijen bevredigd is. In ieder geval hebben de socialisten de grootste reden tot tevredenheid. Wel bleef Berlijn I voor de liberalen behouden, doch ook dit district waar de Keizer woont, zal over vijf jaar socialistisch zijn en met steeds zekerder gang wandelt het Rijk naai de sociaal democratische meerderheid. Die meerderheid zou tegelijk ook het begin van 't einde der sociaal democratische macht kunnen zijn. Reeds vleien liberalen als Mommsen en de leider der nationaal socialen (ds. Altmann) er zich mee dat uit deze toekomstmeerderheid de recruten voor de groote nieuwe sociaal nationale partij met liberaal etiket zullen te voorschijn treden. Wij zullen de lezers niet vermoeien mei vermelding der namen van wie zooal in den strijd gebleven zijn. Onder de leiders noemen wij alleen die der Vrijzinnige Ver- eeniging (Barth) en die der nationaal li beralen (Bassermann) die het politieke leven lieten. Onder de herkozenen is ook Stücker de christelijk socialist, en Herbert von Bis marck die zich bij geen der partijen aan sluitterwijl ruim 130 nieuwe leden ge kozen werden, dat is een derde van het heele aantal waaruit de bestaat. De stemmenverhouding is nu aldus Rechterzijde 102 plus 51 plus 51, samen 202, (te weten Centrum, Conservatieven en Nationaal liberalen) waarbij somwijlen nog Polen (16), Elzassers (9) Boerenbond (7) en antisemieten (9) zich aansluiten. Lin kerzijde de overige van de 395, waaronder 81 sociaal-democraten en 55 vrijzinnigen in alle schakeringen. Nu komt er nog een leelijke beschuldi ging aan de orde. Er wordt namelijk verteld dat de sociaal democraten bij de verkiezingen in Berlijn II valschheden hebben gepleegd. Er hebben namelijk duizend overledenen mee gestemd. De beschuldiging heeft nogal opwinding veroorzaaktde regeering zal er zich wel mee bemoeien, en de Rijksdag zal bij de stemming over de toelating nog wel een en ander in verband met deze quaestie te zeggen hebben. F r a n k r ij k. Het Fransche parlement is druk aan het praten geweest over de congregatie-voor stellen der regeering. Thans is de strijd over deze wetsontwer pen ontbrand in den Senaat. Dat de gemoederen en terecht in beweging zijn, over deze voorstellen die de kroon zetten op 't werk der regeering, met name van minister Combes om de geestelijke scholen te verbieden en de geestelijken te verbannen, blijkt uit het feit dat de vorige week in de Kamer een der loden verscheen in het wit met een zwarten rouwband om den armhij ver klaarde in rouw te zijn om de vryheid. De voorstellen bedoelen na de sluiting van 3000 congregatiescholen, de sluiting van nog 550 dier scholen, zoodat aan nog on geveer 400 het bestaan gegund blijft. In de de Kamer waren het slechts de Roomsche leden die protesteerden. Maar in den Senaat was het niemand minder dan de radicale oud-minister Waldeck Rousseau, Combe's ambtsvoorganger, die de rechts- schennis en vrijheidsaanranding die uit deze wetten spreekt, aan de kaak stelde. Het scheen dat deze vader van de wet op de vereenigingen voor de consekwentie van zijn eigen stelsel deinsde. Zoo iets gebeurt meer. Men drijft het beginsel door, om te schrikken van de toe passing. Gy verandert myn controlewet in een uitsluitingswet, riep hij zijn opvolger toe. Laat de kloosterorden terugtreden binnen hare grenzen, maar vervolg ze daar niet. Wij moeten overwinnen door de kracht der gelijkheid. Mooie woorden maar wat kracht hebben zij in den mond van iemand die zelf aan ioo leden en 2 hospitanten. de kneveling van vrijheid en godsdienstzin zoo hard heeft mee gedaan Niet met de wet, maar met de consciëntie moeten dergelijke wetten worden weerstaan. Of liever met Gods Woord; doch helaas, dat is de groote feil van den tegenstand, dat deze prikkel er ten eenemale aan ont breekt. En daardoor is hij met machteloos heid geslagen. Intusschen is het anticlericale protest tegen de anti-clericale politiek der regee ring, althans van Combes, een feit van groote beteekenis, waaruit wel eens groote gevolgen zouden kunnen voortvloeien. Men mag hopen dat deze anti-clericale staatkunde bezig is zich dood te loopen en wie weet of dan Waldeck Rousseau de affaire niet overneemt. Wij wachten met belangstelling. li o n g a r ij e. De ministriëele crisis in Hongarije is opgelost. De banus van Croatië Heder- vary aanvaardde de opdracht zijns Konings en slaagde er in een ministerie te vormen dat de kiem voor een lang leven in zich draagt doch tegelijk den dood voorbereidt van het ministerie te Weenen, althans van den minister van oorlog Fevergary. De namen komen vrijwel overeen, doch de dragers van dien naam verschillen nogal in richting. Hedervary trok het ontwerp op de ver meerdering van het militair contingent in, hetwelk zeer naar den zin van 't Hon- gaarsche parlement is, doch den vader van dit ontwerp noopt zijn ontslag te vragen. Naarmate de tevredenheid der Budapesters stijgt, vermeerdert de onrust derWeeners; en het antagonisme (wrijving) tusschen Oostenrijk en Hongarije zal daarbij niet verminderen. Zuid-Amerika. In Jesaja's profetie wordt gewaagd van Israël die op het machtige Egyte als op een rietstok steunde, in den strijd tegen het overmoedige Babyion, doch dat de rietstok Egypte Israëls hand dreigde te doorboren. Een dergelijke ervaring hebben de sta ten van Zuid Amerika met name Venezuela met hun leunen op Noord-Amerika in den strijd tegen de Imperialisten uit Europa ondervonden. Venezuela had kwestie gekregen met Duitschland, Engeland en Italië, wegens verleende geldelijke hulp, niet aan de re geering, maar aan enkele harer onderdanen. Daar Venezuela weigerde die schuld harer onderdanen zoo maar voetstoots te betalen, werd het door genoemde mogendheden de pistool op de borst gezet, dat wil zeggen door middel eener blokkade gedwongen tot betaling van het verschuldigde met groote woekerwinst. Tevergeefs had het gehoopt dat Amerika, aan zijn Monroe-leer gedachtig, dit zou hebben voorkomen. Doch deze rietstok doorboorde Venezuela's hand. En dat nu heefc de overige Zuid-Ameri- kaansche staten de handen doen ineenslaan, om zich in tijd van nood, zelf recht te verschaffen. En zoo hebben dan de drie voornaamste staten Brazilië, Argentinië en Chili, naar gemeld wordt, een verbond gesloten om de Calvo-leer te handhaven. Deze leer, die tot hoofdregel heeft, dat Europeesche of andere mogendheden niet gerechtigd zijn de schulden harer particuliere onderdanen, die niet in hun eigen gerechtshoven geldig verklaard zyn, met wapengeweld in te vorderen, gaat verder dan de Monroe-leer waarvan Monroe de vader is, gelijk Calvo de vader van de zoo straks genoemde. De leer van Monroe is het besluit door dezen president der Vereenigde Staten in 1823 uitgevaardigd dat de Vereenigde Staten van Noord-Amerika geen inmenging van Europeesche mogendheden in de binnen- landsche aangelegenheden van het Ameri- kaansche vastland zouden dulden. Van deze leer is de Calvoleer de voort zetting. En nu Chili er de ziel van is, bestaat er groote kans dat de Europeesche roofstaten de uitwerking er van zoo zij aanleiding er toe geven, nog wel eens op hun rug zullen voelen aankomen, Goes. Wegens aansluiting van een nieuw gedeelte hoofdleiding zal op Woensdag i Juli a. s. tusschen 's morgens 4 en uiterlijk 's na middags 5 uren, geen gas worden afgeleverd. Goes. Het Kantoor van den Gemeente ontvanger zal te beginnen met 1 Juli a. s. worden gehouden in perceel B no. 192 Kleine Kade. De Kantooruren zijn van des morgens 9 tot des namiddags 2 uren. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Heinenoord A. Donszelman, cand. te Dordrecht.te Finsterwolde T. v. d. Leij te Kauwerd. Aangenomen naar Batenburg door A. Buurman, cand. te Werkendamnaar Peize door H. de Jonge, cand. te Groningen naar Krimpen aan de Lek door N. v. Mastrigt te Heteren verbeterd bericht). Colijnsplaat. Tot notabelen zijn gekozen de heeren G. Versluis en A. J. Ridder in de plaats van A. Deurwaarder (kerkvoogd) en van wijlen J. Visser. Geref. Kerken. Beroepen te Aalten (B) W. Verhoef te Berkelte Axel (A) N. P. Littooy Az. te Krimpen a. d. Lek te Baarland C. Ste- ketee te Middelharnis. Schore. De heer A. J. v. Gilst, van hier, thans le onderwijzer te Spijkenisse, is be noemd tot hoofd der 0. 1. s. te Waarder (Zuid-Holland). Men schrijft ons uit Middelburg: Woensdagavond vergaderde de kiesver- eeniging „Nederland en Oranje" te Mid delburg. Het voornaamste punt van de agenda was de komende verkiezing voor den ge meenteraad. Van de 6 gemeenteraadsleden die aan de bourt van aftreden zijn, zijn het alleen de H.H. W. J. J. Koole en C. Verhage die vroeger door de kiesvereeni- ging zijn candidaat gesteld en in den ge meenteraad gebracht. Hun optreden is dan ook zooals men dat van positief-christelijke zijde mag ver wachten. Nu zit de heer Koole voor een district dat men liberaal noemt en hoewel nu 6 jaren geleden, tevergeefs getracht is hem daar te wippen, schijnt men dezen keer weer een kansje te willen wagen om dhr. Koole uit te werpen. De vorige maal is niettegenstaande die poging de heer Koole daar glansrijk gekozen en zorgden boven dien de antirevolutionairen in district III, dat hij, al was het dan door de stemmen van een ander stembureau, zijn zetel in den raad kon behouden, en werd hij ook in III gekozen. Van liberale zijde zal men nu tegenover den heer Koole de candidatuur van den heer Ermerins stellen. Tegenover den algemeen bekenden en als raadslid geëerden heer Koole de vrijwel bij het volk onbekende heer Ermerins. Het behoeft dus geen betoog, dat de antirevolutionairen door een en ander zich geroepen achten, om met des te meer ijver aan de gemeenteraadsverkiezing deel te nemenen al is het dat de heer Koole niet behoort tot de antirevol. kiesvereeni- ging of party, toch is het van te algemeene bekendheid dat hij als raadslid by alle hoofdvraagstukken in onzen geest handelt en spreekt, dan dat het iemand behoeft te verwonderen dat do kiesvereeniging besloot met alle kracht voor hem te werken, en hoopt in het zoogenaamde liberale district den heer Koole weer gekozen te zien. Op de kiesvereeniging nu kwam het be stuur met voorstellen in zake de a. s. ver kiezing die door de vergadering eenstem mig werden aangenomen. Besloten werd in district I te candi- deeren den heer W. J. J. Koole ea voor het geval het gerucht waarheid blijkt, dat de liberalen tegenover dien heer een can didaat zullen stellen, dan naast hem te stellen den heer J. A. Vertregt. In district I kan men dus als candidaten wachten de H. H. W. J. Sprenger, aitr. W. J. J. Koole, aftr.J. G. Ermerins, J. A. Vertregt en D. Bimmel. In district II zal de a. r. Kiesvereen. zich onthouden terwijl in III de heer C. Verhage opnieuw is candidaat gesteld, de candidatuur van mr. E. P. Schorer krachtig zal worden gesteund. Mocht van liberale zijde de lieer Verhage niet worden bestreden dan zou in district III door 3 heeren n.l. D. Bimmel, mr. E. P. Schorer en C. Verhage gedongen worden naar de 2 zetels. Wanneer men echter nagaat dat vroeger de liberale Kiesvereeniging te Middelburg, het centrum was, van waaruit zich de liberale actie over geheel Walcheren ont plooide, wanneer men er op let, dat die liberale Kiesvereeniging, dat de liberale woordvoerders en toongevers, dat de liberale Middelburgsche Courant, zich niet meer zoo heeten, maar dat alles nu tot de vrijzinnig democraten behoort, en wanneer men over weegt, dat de vrijzinnig democratische party getoond hoeft, met zooveel ijver be zield te zijn, voor de gemeentebelangen en voor de behartiging dier belangen en vrij zinnig-democratische richting, door direct de handen uit den mouw te steken en één twee drie een gemeente-program op te stellen, en vast te stellen, dan zeg ik, zou het toch niet te veel van die Middelbarg- sche-democraten gevergd zijü, wanneer men wachtte, dat ze in alle districten met zuivere vrijzinnig-democraten waren voor den dag gekomen en met hun gemeente program als voorwaarde bij de stembus. 't Zou toch werkelijk wel zoo zachtaan tijd worden, dat we bij onze Middelburg sche stembus eens konden gaan merken dat er toch ook in Middelburg vrijzinnig democraten zijn. Tot nog toe hadden we die eer niet, en blijkt het zijn van vry- zinnig-democrateu in Middelburg alleen uit het bestaan|van een vrijzinnig democratische kiesvereeniging die nog nooit candidaten stelde en uit een vrijz. democr. dagblad »de rose neef uit de St. Pieterstraat" die gewone oud-liberale menschen, bij Kamer-, Staten- en gemeenteraadsverkie zingen aanbeveelt. Misschien beleven we de aardige ver rassing dat Sprenger en Bimmel saam ons wordt aanbevolen. Een mensch kan nooit weten; een vrijzinnig-democraat heeft met de liberalen de vrijzinnigheid gemeen, en gevoelt de verwantschap met de socialisten door zijn demociaatschap. Toch hebben de vrijzinnig democraten nog den tijd tot Dinsdag, om van hunne zuiverheid en van hunne activiteit getuigenis te geven, en wie weet hoe ons candidatenlijstje nog wordt aangevuld. Een eventueele candidatuur- E. P. Schorer in het 3e district zal door «Nederland en Oranje" worden gesteund. Op de Middelburgsche antirevolutionaire kiesvereeniging werd voorts verslag uitge- braoht door den afgevaardigde naar den laatst gehouden Partijdag, en werd naar aanlei ding daarvan een bespreking gehouden betreffende de inrichting van de buitenge wone vergaderingen van het Provinciaal Comité. De voorzitter kon mededeelen dat ver scheidene leden der kiesvereeniging zich bereid hadden verklaard, tot het houden van een voordracht in den a. s. winter waarvan een rooster zal worden opgemaakt. De kiesvereeniging blijfc dus «strijden en bouwen"strijden bij de stembus en op 't pubiieke erfmaar steeds bedacht inwendig te versterken en te bouwen. Men schrijft ons uit Middelburg: Door het uittreden van ds. Littooij en ds. Hulsebos uit de Redactie van de Zuider- Kerkbode zal van af primo Juli de Zuider Kerkbode worden uitgegeven onder redactie van dr. L. H. Wagenaar, met medewerking van verschillende predikanten uit Zeeland en N.-Brab. Dr. Wagenaar stelt zich 0. m. voor om eerlang weer op te vatten zijn vroeger in de «Ueldersche Kerkbode" zeer gewaardeerd overzicht van onze Kerkelijke pers. Voorts zullen er ook feuilletons in wor den opgenomen voor oud en jong waarvan het eerste zal bevatten herinneringen aan do eerste dagen der scheiding. 's-Heerenhoek. By gelegenheid van de kermis jl. Zaterdag, toen C. B. zich met een ander in een herberg wilde begeven, werd hem eensklaps met een mes dwars over de hand gesneden, hetwelk een diepe wonde veroorzaaktegeneeskundige hulp werd verleend. Bruinisse. In de Vrijdag gehouden ver gadering van ingelanden van den polder Bruinisse werd de rekening over het dienst jaar 190211903 vastgesteld. Zij bedraagt in ontvangst f2168.481 en in uitgaaf f1662.995. Zij sluit derhalve met een goed slotad f498.49. In zake een missive van Gedeputeerde Staten waarin wordt voorgesteld het Algemeen Polderreglement zoodanig te wijzigen dat aan de Besturen bevoegdheid wordt gegeven om arbeiders die meer dan deriig jaren in dienst van een polder of waterschap zijn werkzaam geweest te pensioneeren, wordt met algemeene stemmen athaesie verleend. Daar echter bij den polder Bruinisse geen vaste arbeiders werkzaam zijn zal aan het Bestuur der Waterkeering de beantwoording der missive worden overgelaten. In de vergadering van den Dijkraad van het calamiteuze waterschap Bruinisse Zater dag gehouden kwam deze zelfde zaak ter tafel. Na breedvoerige discussie werd be sloten Gedeputeerde Staten te berichten dat bij den Dijkraad geen bedenkingen tegen het voorstel bestaan. De dijkraad meent echter dat in genoemd voorstel niet duidelijk is of de z. g. kantonniers, die in den zomer in dienst zijn van den aannemer en in den winter wei onder directie van het Bestuur werkzaam zijn, doch door den aannemer betaald worden daar de som voor kantonniersdiensten beschikt steeds in het besten wordt opgenomen ook vallen in de termen der reglementswijziging d.w.z. ot de Besturen bevoegd zullen zijn ook hun voor pensioneering in aanmerking te doen komen. Daar nu aan het waterschap Brui nisse kantonniers werken die van af hen jeugd aan de waterkeering van Bruinisse zijn werkzaam geweest, doch nooit als «vaste arbeiders" in dien zin, dat zij een geheel jaar direct onder de bevelen van het Bestuur staan zooals bij andere water schappen soms wel het geval is, zijn aan gesteld acht de Dijkraad het onbillijk dat zoodanige arbeiders zouden worden voor bijgegaan. Hij meent dan ook dat de be doeling der voorgestelde wijzigingen niet anders kan zijn ot ook die «niet vaste arbei ders" komen voor eventueele pensioneering in aanmerking. (Het is te hopen dat het voorstel van Ged. Staten in de a. s. Zomervergadering der Prov. Staten een goed onthaal vinde. Red.) Bruinisse. Door de Antirevolutionaire Kiesvereeniging zijn tot candidaten gesteld voor de a. s. gemeenteraadsverkiezing de beide aftredende leden, de heeren J. Elenbaas en J. van Vessem. Schore. Hier hadden twee ongelukken plaats, di9 betrekkelijk goed afliepen. Za terdag werd een kind van A. den Dekker door een hondenkar zoodanig aangereden dat een arm opzwol en het voetje deerlijk was geschondende bestuurder dier kar was hoogstens tien jaar oud en vent ge regeld met petroleum. Ook hierop diende wat meer gelet te worden. Het tweede ongeval is 't volgende. Zondagmiddag had het 8-jarig zoontje van Jan v. K. Az. de onvoorzichtigheid een brandende sigaar in den zak te steken, waardoor de kleertjes vlam vatten. De heer P. Koole wierp den knaap onmiddellijk in een sloot, waardoor zeer ernstige gevolgen werden voorkomen. Thans liep het met een nieuw verbrand pakje en een deerlijk gebranden arm af. Terneuzen. In de Zaterdag gehouden vergadering der Anti-rev. kiesvereeniging «Nederland en Oranje,werd besloten, om dat de liberalen vyf candidaten gesteld hadden, ook vijf candidaten te stellen. Met algemeene stemmen weiden weder gecan- didadeerd, de aftredende leden. Joz. de Feijter, (J. van der Hooft, L. de Koeijer, G. Wieland en met meerderheid van stem men, tegenover het altredende liberale lid (Grenn) de heer G. van der Peijl. De lib. Kiesv. heeft candidaat gesteld voor den ge meenteraad in plaat3 van dhr. Buijze den heer mr. F. C. v. Deinse. Vlissingen. De heer J. H. Blum heeft de candidatuur voor den gemeenteraad niet aangenomende antirev. kiesvereeni ging zal nu tegenover den beer Stofkoper geen candidaat stellen, zoodat ook de heer Bos van liberale zijde niet zal bestreden worden. Nieuw en St. Joosland. Heden nacht omstreeks half twee, werd onze gemeente opgeschrikt door het geroep van brand, en bleek dat de timmersmanswerkplaats van A. de Visser in lichte laaie stond. Door het krachtig en vlug optreden onzer brand weer, kon het voltooide, doch nog niet be woonde woonhuis behouden worden, alhoe wel een gedeelte van het dak, de zoldering en het voorkamertje al vlam gevat hadden. Oorzaak onbekendmen denkt hier aan kwaadwilligheid. Morgen 30 Juni zou het juist een jaar worden dat hetzelfde perceel ook afbrandde. 's-Heer Arendskerke. In de jl. Vrijdag gehoudene raadsvergadering werden tot leden van de stembureaus, voor de eventueel op 9 en 20 Juli a.s. te houden stemming en herstemming voor drie leden van den Gemeenteraad benoemdte 's-Heer Arendskerke, stemdistrict no. 1 de heeren J. Smit, en D. Vermet en 4de lid de heer J. D. Elenbaas, plaatsvervangers de heeren J. Nijsse, A. Zandee en L. van Vessem, 4de lid. Te Nieuwdorp, stemdistrict no. 2 de heeren G. de Jager, voorzitter, B. Re- mijn Pz. en B. de Jager, 4e lid de heer L. Meise, plaatsvervangers de heeren D. Duivewaardt, J. Dekker en B. Remijn Az. 4e lid. Nieuwdorp. Alhier heeft zich bij eene koe van den landbouwer C. Verdonk, een geval van miltvuur voorgedaan. Stavenisse. De kiesvereeniging «Alge meen Belang" alhier heeft, tegenover de beide aftredende leden L. J. Hage en L. van den Hoek, candidaat gesteld voor 2 leden van den gemeenteraad de heeren J. Droogendijk en M. C. Steendijk, zoodat heden vier candidaten zullen worden op gegeven. Door een splinter met een speld uit de hand te verwijderen, kreeg de vrouw van den landbouwer V. te 's-Heer Hen drikskinderen bloedvergiftiging, waar door de geheele arm opzwol en de vrouw ondragelijke pijnen lijdt. Door twee dok toren wordt de patiente behandeld. Wissenkerke. Wijl in de vergadering der a.-r. kiesvereeniging alhier besloten is de aftredende raadsleden de heeren A. van Damme, Jac. de Looff en J. C. Schippers opnieuw te candideeren zal vermoedelijk geen stemming noodig zijn en zullen gemelde heeren bij enkele candidaatstelling worden herkozen. Door het muziekgezelschap «Apollo* is aan den Raad een verzoek ingediend om in de Voorstraat alhier gedurende de zomer maanden eene plaats voor eene eventueele op te richten muziektent te willen afstaan. Prov. blad no. 48 bevat het besluit van Gedeputeerde Staten om, beschikkende op het verzoek van eenige voerlieden in de gemeenten St. Janssteen, Kemseke en Stekene {België), ontheffing te verleenen van het verbod in 1 van art. 86 van het Regle ment op de wegen en voetpaden voor eenige kunstwegen in het voormalige 5e district van Zeelandonder bepaling, dat het harnas, de zwing of de Irekknuppel worde bevestigd onmiddellijk op of in den korten dissel. By kon. besluit is met ingang van 1 Augustus 1903 benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Hoorn F. A. de Klerck Jr., thans in gelijke be trekking te Zierikzee. Daar het ox-Kamorlid Arnoldts niet in verzet gekomen is tegen zijn failliet verklaring, is het vonnis in kracht van ge wijsde gegaan en zal binnen dertig dagen een verkiezing voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Sittart moeten worden uit geschreven. Dr. Kuyper bezocht Zaterdag de steen fabrieken aan den Hollandschen IJsel. Onder het opschrift«Een dag in de gevangenis", deelt de heer fl. van der Linden, rijksveearts, Overtoom te Amster dam, in het N. v. d. D. het volgende mede; Zy woont ergens op een kade, vier hoog haar adres heb ik in den vorm van een waarschuwing van den gemeente-ontvanger. Haar ouden vader heeft zy by zich en ook nog een dochtertje van 7 jaar. Als naaister verdient zij voor allen schraal den kost, want al zooveel jaar geleden, waarschijnlijk een slachtoffer van het Vondelpark, moet zy nu maar zien, hoe zij er komt. Waar is de steen Vader en dochter vervoegden zich heden morgen ten mijnent, met no. 4 van het gezin, een trouwen, goedaardigen smous hond, dien zij al 10 jaar hadden. Na eenig wachten nam zij eindelijk maar het woord en stamelend kwam er uit: Mijnheer, wilt gij hem eens dood laten slapen, want wij hebben weer een waarschuwing voor zijn belasting gehad. Wel neen, juffrouw, dat is geen reden om een dier af te maken, en terwijl ik hem over den kop streek, begon de hond te kwispelstaarten. Vader en dochter zagen elkander aan, en met tranen in de oogen was het besluit spoedig genomen «Hij zou er maar weer een dag voor gaan zitten.* Zaterdagmiddag werd op een tjalk schip te Rotterdam, een bootwerker zooda nig door de warmte bevangen, dat hij ineen zakte. Per brancard naar het Ziekenhuis gebracht, bleek hij bij aankomst reeds overleden. Nabij Oudenbosch in de Mark zonk een 16-jarige schipperszoon die aan het zwemmen was, plotseling in de diepte weg en verdronk. Te Gouda sloeg een paard voor een dogcart op hol en reed tegen een coupé aan welke voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2