NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 113. 1903 Zaterdag 27 Juni. 17e Jaargang. HISTORISGH CHRISTELIJK- Bij iil mi» teliaart een Bijvoegsel. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN TENTOONSTELLING. Uit de Tweede Kamer. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 26 Juni 1903. De herstemmingen voor den Duitschen Rijksdag zijn afgeloopen, de volledige uit slag is echter nog niet bekend. Gekozen zijn 39 nationaal liberalen (onge veer als onze oud-liberalen)24 sociaal democraten; 17 vrijzinnige volkspartij (onge veer als onze vrijzinnig democraten)15 conservatieven (ongeveer als onze chr. his- torischen)10 centrum (Roomschen)en voorts enkele uit andere minder beteeke- nende partpen. De sociaaldemocraten hebben nu een totaal winst van 24 zetels. Zij hebben nu geheel het koninkrijk Saksen bezet, op een zetel na die van den antisemiet Graefe en heel Berlijn op district I na waar de vrijzinnige gekozen werd. {Slot.) Tot aanvulling van ons verslag (zie no. van Woensdag) nog het volgende: Omtrent de lijnkoeken, enz. van de firma Claas Honig Zoon te Koog aan de Zaan, melden wij nog het volgende. Haar murwelijnkoek bevat gemiddeld 33,3 pCt. eiwit, 13,1 pCt. vet, 12,3 pCt. vocht en 95,7 pCt. zuiverheid. Voor haar halfzachte lijnkoek zijn de gemiddelde cijters 34—10,3—10,3 95. Haar raapkoeken 33,8 pCt. eiwit en 10,3 pCt. terwijl de zuiverheid voldoende is. Van hare mais-lijnzaadkoeken met me lasse luidt de analysevoederkoek 16,9 eiwit, 3,9 vet; 59 zetmeel; 12,9 vocht. Haar gegarandeerd zuiver lijnmeel wordt gemalen van eigen fabrikaat lijnkoeken, zoodat deze firma voor puike kwaliteit instaat. Het hoofdagentschap voor Zeeland is De Jonge en Goetheer te Goes. De verbeterde wanmolens voor karwij, lijnzaad en granen van den beer A. de Troye te Middelburg, trokken zeer de aan dacht, vooral om hun eenvoudige samen stelling. Deze molens schjjnen veel aftrek te vinden. Wij hoorden zelfs beweren dat wat bewerking met karwijzaad aangaat, volgens sommigen de Baker's niet tegen hen op kunnen. De vereeniging tot bevordering van de pluimveehouderij en tamme konijnenteelt in Nederland, afdeeling Zeeland, trad dit jaar voor 't eerst op met eene uitgelezen col lectie kippen, eenden, kalkoenen, en ganzen en konjjnen in verschillende soorten. De hokken waren in huur verkregen van de pluimveevereeniging Ornisthophilia. Het bestuur had op loffelijke wijze een en an der geregeld, onder anderen doordat de man den waarin de dieren waren aangebracht, dadelijk onder 't zelfde no. van 't hok waarin zij werden tentoongesteld, geplaatst waren zoodat de inzenders dadelijk na afloop der tentoonstelling hun ingezonden vee konden afhalen. Vooral in de konijnen teelt bleek groote belangstelling. Onder de ingezonden exemplaren waren er van bjjzondere grootte en speciaal de Vlaamsche reuzen trokken zeer de aandacht. Een bijzon dere opmerkzaamheid werd geschonken aan een collectie Brahma's, twee toornen elk van een haan en drie kippenalsmede eenige prachtige Andalusische. Deze afdeeling heeft een zeer goed figuur gemaakt, wij hopen dat zij op den inge slagen weg mag voortgaan en daarbij veel steun geniete, in de eerste plaats door uitbreiding van het ledental, waartoe de contributie, die slechts f 1 bedraagt, stellig wel geen beletsel zal z(jn. W(j meenen het voornaamste te hebben opgemoend. Wij voegen er alleen nog bij dat van den Wilhelminapoldereencollectieve inzending paarden, rundvee, schapen en varkens aanwezig wasen dat er zeer veel bezoek wasen het weder zich zeer goed hielddat het muziek uit Vlissingen de goede stemming wist te onderhoudenen dat een goed geslaagd vuurwerk den feest dag besloot. Wij laten thans volgen de toegekende bekroningen. PAARDEN. Hengsten, voor trekpaarden, geb. in 1900 of vroeger, le pr., f 50, waaraan wordt toe gevoegd een premie van f50 door de afd. Zeeland van het jV* F. S., mits de hengst in het Stamboek is of wordt ingeschreven, Johs. de Feyter, Zaamslag. Ook is aan den inzender toegekend de groote zilveren me daille van H. M. de Koningin. 2e pr., f25, Ph. J. van Dixhoorn, Axel. Hengsten voor trekpaarden, 2 jaar oud, geboren in 1901, le. pr., f30, waaraan wordt toegevoegd door de bovengenoemde afdee ling f25, mits de hengst in het veulenboek is ingeschreven, G. Luyk, Vlake. Ook is aan den inzender toegekend de zilveren medaille uitgeloofd door de Veldbode. 2 pr., f 15, J. Polderdijk, Nieuw- en St. Joosland. Hengsten voor trekpaarden geb. in 1902, le pr., f 50, uitgeloofd door meer genoemde afdeeling, onder voorwaarden dat de hengst voorkomt in het veulenboek, G. Heynsdijk, Wolfaartsdijk. 2e pr., f10, Ph. J. van Dix hoorn, Axel. Merriea, trekpaarden geb. in 1900 of vroeger, le pr., f 30, waaraan door de afd. Zeeland van het N. F. S. f25 wordt toe gevoegd, mits de merrie is of wordt inge schreven in het stamboek, Wed. C. Mat- theeussens Zonen, Ossendrecht. 2e pr., f 15, S. Paul, 's-Gravenpolder. Merriën, trekpaarden, geb. in 1901, le pr., f 25, waaraan de meergenoemde afdee ling f 25 toevoegt, mits de merrie voorkomt in het veulenstamboek W. Kakebeeke, Goes. 2a pr., f 15, J. D. Elenbaas, 's-Heer Arends- kerde. Merriën, trekpaarden, geb. in 1902, le pr., f20. E. van Hootegem, Biezelinge. 2e pr., f10, J. D. Elenbaas, 's-Heer Arends kerke. Merriën met veulen, le pr., f 25, uitge loofd door den heer C. A. H. Wagtho, onder voorwaarde dat de merrie is ingeschreven in het N. F. S., W. Kakebeeke, Goes. 2e pr., f15, wed. E. van Hootegem, Kruinin- gen. Spannen werkpaarden, geb. in 1899 of vroeger, behoorlijk getuigd, le pr., f25, J. D. Elenbaas, 's Heer Arendskerke 2e pr., f15, M. de Dreu, Driewegen. Veulens, prijs f25, uitgeloofd door den heer F. Hombach, onder voorwaarde dat het veulen is ingeschreven in het N. F. S., wed, E. van Hootegem, Kruiningen. De verguld zilveren medaille uitgeloofd door den heer Witkam werd toegekend aan S. Noteboom, Kloetinge. RUNDVEE. Stieren, minstens 2 jaar oud, le pr., f30, de stierenvereeniging te Kruiningen. 2e pr., f20, C. Zuidweg, Wolphaartsdijk. Een eervolle vermelding kreeg de stierenver eeniging te Goes. Stieren, 1 jaar oud, le pr., f30, S. Noteboom, Kloetinge. 2e pr., f20, G. Nijsse, Heinkenszand. Een eervolle vermelding G. Heijnsdijk, Wolfaartsdijk. Stieren met vier afstammelingen, le pr. f 30, waaraan wordt toegevoegd een premie van f 20 door de afdeeling Zeeland van het N. R. S. onder voorwaarde dat de dieren zijn of worden ingeschreven in het stam boek eu een premie van f10 door de be stuursleden van de afdeeling Zeeland N. R. S. voor die groep waain de meeste afstamme lingen van stamboekhouders voorkomen, C. Zuijdweg, Wolfaartsdijk. 2e pr., f20, waaraan wordt toegevoegd f10 door de afd. Zeeland N. R. S., onder dezelfde voor waarde als bij den eersten prijs, de stieren vereeniging te Kruiningen. Melkkoeien, 3 stuks van een eigenaar, le pr., f30, waaraan de meergenoemde afd. f 10 toevoegt, mits de koeien zijn of worden ingeschreven in het stamboek, P. Mange, Goes. Ook is aan den inzender toegekend de zilveren medaille aan de Veldbode. 2e pr., f15, waaraan door dezelfde afd. f5 wordt toegevoegd, onder dezelfde voorwaar de, C. Zuidweg, Wolfertsdjjk. Melkkoeien, 2 stuks van een eigenaar, le pr. 20, waaraan de afd. van het stamboek f 10 toevoegt onder dezelfde voorwaarde, S. Noteboom, Kloetinge. 2e pr. f 10, W. Kakebeeke, Goes. Melkkoeien, le pr. f 15, waaraan meerge noemde afd. f 5 toevoegt onder de meerge melde voorwaarde, C. de Back, Wemeldinge. 2e pr. f10, wed. C. Koole, Kloetinge. Kalfvaarzen met 4 of meer tanden, le pr. f 10, C. de Back, Wemeldinge. 2e pr. I 5, P. Lindenbergh, Wemeldinge. Vaarzen met niet meer dan 2 tanden, le pr. f 10, M. Kostense, Kruiningen. 2e pr. L. Koop man Cz., Zierikzee. Vaarzen met de melk tanden, le pr. f10, Cent van Schelven, Brouwershaven. 2e pr. f 5, dezelfde. SCHAPEN. Rammen, 2e pr. f5, C. Zuijdweg, Wol faartsdijk. Ooien, twee stuks van een eige naar, met lammeren, le pr. f10, dezelfde. 2e pr. f5, S. J. Klompe, Wolfaartsdijk. VARKENS. Zeugen met minstens 5 biggen, le pr. f 15, C. Zuijdweg, Wolfaartsdijk. 2e pr. f10, P. Mange, Goes. WERKTUIGEN. Volledige verzameling van de nieuwste en meest verbeterde landbouwwerktuigen le prijs f50 wed. J. C. Massee en Zn. Goes. 2e pr. f30 Franken en Goemans Goes. De zilveren medaille, uitgeloofd door den heer Witkam voor het nieuwste doelmatige werk tuig, werd toegekend aan de firma wed. J. C. Massee en Zoon Goes voor de in ons vorig no. besproken aardappelpootmachine. ZUIVELPRODUCTEN. Boter, voor minstens een kilogram in Zeeland gemaakt, le pr. f5 J. Noteboom, 's-Heer-Arendskerke, 2e pr. f 4 P. Linden bergh Wemeldinge. PLUIMVEE en KONIJNEN. {De le prijs bedraagt 4, de 2e f2,50, de 3e is een zeer eervolle en de ie een eervolle vermelding.) Afdeeling I Leghoenders. Leghorns (patrijs) 2e pr. J. M. de Jonge Mz., Goes; 3e pr. J. Koopman Wilhelminadorp. Leg horns (wit) le pr. J. J. Glerum, Biezelinge 3e pr. J. Polderdijk, Nieuw- en St. Joos land 4e pr. J. L. Bom, Ierseke. Zwarte minorca's 2e pr. H. A. Hanken Wilhelmina dorp 3e pr. J. L. Bom Ierseke4e pr. J. M. Slegt, Goes. Blauwe Andalusiërs le en 2e pr. P. Butler, Biezelinge- Afdeeling II Vleeschhoenders. Brahma's (iedere varië teit) 2e pr. A. Geelhoed 's-Gravenpolder 3e pr. Mevr. Folmer, Driewegen. Afdee ling III Leg-vleeschhoenders. Plymouth Rocks le pr. C. Koopman, Zierikzee2e pr. J. Polderdijk, Nieuw- en St. Joosland 4e pr. J. L. Bom, Ierseke. Wyandottes (zilver) 3e pr. J. M- Slegt Goes- Wyandottes (goud) le pr. A. N. Ter Haar, Goes2e pr- Anna Ter Haar Goes 3e pr. J. Polder dijk, Nieuw- en St. Joosland. Wyandottes (wit) 2e pr. J. M. de Jonge Mz., Goes3e pr. C. Koopman, Zierikzee. Afdeeling IV Kruisingen (z.g. Boerenhoenders) le pr. A. Geelhoed 's Gravenpolder 2e pr. M. Rottier Jr., Wilhelminadorp. Hierboven niet ge vraagde rassen le pr. H. A. Hanken, Wil helminadorp 2e pr. J. C. Stern, Sluis3e pr. J. Polderdijk, Nieuw- en St- Joosland 4e pr- J. Koopman, Wilhelminadorp. Afdeeling V Watervogels. Eenden (Peking) 2e pr. A Zandee, 's Heei-Hen- drikskinderen. Indische loopeenden 2e pr. S- van d. Peijl, Goes. Ganzen (iedere va riëteit) 1 pr C. Koopman, Zierikzee. 2e pr. J. Polderdijk, Nieuw en St. Joosland. Hierboven niet gevraagde watervogels le pr. M. van Iwaarden, Baarsdorp, bergeenden. 2e pr. J. Polderdijk, Nieuw en St. Joosland, fluweeleenden. Afdeeling VI Kalkoenen (iedere variëteit) 2e pr. J. Polderdijk, Nieuw en St. Joosland. 4e pr. A. Zandee, 's Heer- Hendiikskinderen. Afdeeling VIII Konijnen. Vlaamsche reuzen a beste rammelaar lepr. J. Rottier Az., Biezelinge. 2e pr. H. Bliek, Goes. 3e en 4e pr. A. J. A. Hoogvliet, Baarland, b beste voedster le pr. J. Rot tier Az., Biezelinge. 2e pr. P. Butler, Biezelinge. 3e pr. H. Bliek, Goes. 4e pr. mevr. Folmer, Driewegen, en J. C. Stern, Sluis. Bastaards a Zwaarste Rammelaars le pr. Jud. Kopmels, Goes. 2e pr. mevr. Folmer, Driewegen, b zwaarste voedster le pr. J. de Leeuw Az., Biezelinge. 4e pr. J. Hannewijk, Driewegen. Baste voedster met jongen (iedere variëteit) le prijs J. Rottier Az., Biezelinge. 2e pr. mevr. Folmer, Driewegen- 4a pr. Jud Kopmels, Goes. Hierboven niet gevraagde rassen. Beste rammelaar of voedster 4e pr. mevr. Folmer, Driewegen. De zilveren medaille voor de beste inzending, uitgeloofd door de Veldbode werd toegekend aan J. Rottier, Biezelinge. Verder was nog een prijs uitgeloofd van f 10 voor de schoonste verzameling pluim gedierte van éen eigenaar. Winner daar van was J. Polderdijk, Nieuw en St. Joosland. Buiten het pogram is bekroond meteen eervolle vermelding J. A Clarijs, 's Heeren- hoek, voor rijtuigen en harnassement. Een prijs, uitgeloofd door den heer Geluk te T holen, voor groep vier, beste kalvers 10 weken, gevoed met bibbymeel f20, en f10 voor het beste kalf op dezelfde wijs gevoed, is toegekend aan C. Zuijdweg, Wolfaartsdijk. De medaille, uitgeloofd door prins Hen drik, verkreeg C. Zuijdweg te Wolfertsdijk, en die van dhr. Witkam, S. Noteboom te Kloetinge, terwijl aan den Wilhelminapolder de groote zilveren medaille van H. M. de Koningin Moeder ten deel viel voor de bovengenoemde collectieve inzending. De tegenwoordige Minister van Marine is evenmin als zijn voorganger een bewinds man, die om zoo te zeggen, een duivel smoort op zijn hart. Weinig verstaat hij de kunst en ware het anders, hij zou ze toch zeker versmaden om onder fijne parlementaire vormen, zijne gedachten en denkbeelden meer te verbergen dan bloot te leggen. „Wat op 's harten grond ligt, dat welt hem naar de keel". Hierin is hij de echte zeerob. Hij zegt waar het op staat, kort en bondig, zonder veel argumentatie, grap pig soms. Me dunkt, zulk een minister moet men niet alleen hooren, maar ook zien. Hooren ja, als hij zonder al te angstvallig zijn aanvallers of tegenstanders, of hoe men ze overigens gelieft te noemen, die in de Kamer van hem in gedachten ver schillen, op den voet weet te volgen, en argu ment tegen argument te stellen, nu den een dan den ander te woord staat, soms met bijzonder krachtige stem, dan wéér in wat lager toon, zich richtend tot hem, die belangwekkend in die redeneering is betrokken. Zien, als hij zijn meening kracht meent te moeten bijzetten en de zaak onder een krachtigen vuistslag of grappigen zet bespreekt en afdoet. De toon maakt de muziek, zegt het Fransche spreekwoord. Men moge overigens over den heer EUis denken, zoo men wil, een bewindsman is hij zeker, een man uit éen stuk, wien men kan aanzien, wat hij wil en bedoelt. Een autocraat noemde hem de heer Hugenholtz. Het zij zoo, maar dan toch een autocraat first quality, van de beste soort. Zijn toon en wijze van spreken moge aan sommige zijner politieke tegenstanders mishagen, het valt niet te miskennen, dat ze verklaard kunnen en moeten worden uit goede oorzaken. Minister Ellis is een Marineman, die zijn zaakjes weet en daarom rustig zijn gang kan gaan. Hij kent zijn Pappen heimer, zijn volkje wel. En zij kennen hem. Dit bleek dan ook trouwens wel uit de beraadslagingen. De geest onder het corps Mariniers is over 't algemeen gunstig naar 's Miuisters oordeel. Er heerscht in 't minst geen ontevredenheid, zooals de heer Staalman beweerdealleen kan er sprake zijn van eenige onrust. Het beste bewijs daarvoor noemde de Minister het feit, dat tijdens de werkstakingen geen enkele straf was opgelegd behoeven te worden onder de mariniers. Daarmede wordt niet ontkend, dat sommigen er tusschen uitloopen, als zij kunnen, als zij kans zien om een voor- deeliger positie te bekomen- Maar dat tus schen uitloopen daargelaten, is het verloop van officieren waarlijk zoo groot niet, als men dat voorstelt. Intusschen wordt toe gegeven, dat bij de matrozen wel onte vredenheid heerscht, voornamelijk bij een kern, welke voortkomt uit den Matrozenbond. Dit voorbeeld werkt verkeerd, er ontstaat verwijdering en straks tegenzin in den dienst. Zeer lankmoedig is de minister geweest over die zoogenaamde bonden. Hij heeft ze erkend en zelfs eene commissie benoemd, om hunne werking nategaan. Te dien opzichte komt het den Minister het verstandigst voor, om deze bonden eene eerlijke concurrentie aan te doen, waaronder o. a. behoort het opmaken van jaarlij ksche rapporten met de wenschen van het per soneel, eene verlanglijst alzoo. Zoo worden, indien ze het nog niet zijn, deze Matrozen- bonden zeker overbodig. Deze leuke beschouwing van minister Ellis was allesbehalve Hugenholtziaansch. Organisatie, ze is broodnoodig, ook bij de Marine, sprak onze soc.-democratische af gevaardigde, ernstig genoeg. Denkt qij dan Minister Ellis, het ver- eenigingsleven den kop te kunnen in drukken IJdele waan, zelfs Minister Kuyper ver mag zulks niet. Doch laten we den hoofdinhoud van 's Ministers rede vervolgen. Dit alles belet niet, zoo ging de Minister voort, om steeds te waken tegen verzet. Tucht moet er zijn bij de vloot. Immers zonder deze zou het kunnen gebeuren, dat ieder mindere elk oogenblik tegen zijne superieuren in verzet zou komen. En wat zou er dan van een schip terechtkomen in tijden van gevaar? Zijn er straffen noodig, ze worden toe gepast, maar oordeelkundig. De matroos moet zich beschouwen jammer, dat dit niet altijd het geval is als iemand, die geroepen is, de eer van Neérlands vlag optehouden, en volstrekt niet als een soort arbeider, uitgebuit door het kapitaal. Vervolgens betwist de Mi nister ieder het recht en dit is aan het adres van den Helderschen afgevaardigde om van «onzedelijkheid" te spreken bij aanneming in het dienstverband van jeug dige matrozen. 1) Men verzekert hun eene goede behan deling in plaats van ze aan zichzelven over te laten, steunt men ze naar behooren, en als ze dan komen onder een corps van vier duizend personen, waaronder een twaalfhonderd onderofficieren, eilieve, zoo vroeg de Minister, hoe kan er dan eenige sprake zijn van onzedelijk dienstverband Gaarne wil hij uitspreken, dat het zijn streven immer wezen zal, de Marine te zuiveren van slechte elemeDten. Met kracht dient er opgekomen tegen elke poging, van een verkeerde stemming en geest onder de matrozen te brengen. Aan de grief van dhr. Staalman tot af schaffing der concerten op Zondag kan de Minister niet voldoen, tenzij blijken mocht, dat genoemde concerten schadelijk zouden werken. Het zoogenaamde oorlam wordt bij de Marine niet opgedrongen, het wordt slechts gegeven, als het gevraagd wordt. Men had den Minister gevraagd pensio neering van weduwen, van alle in Indië aan cholera overleden schepelingen, als gevallen in en door den dienst. Zulk een algemeene pensioneering kan de Minister niet verzekeren. Elk geval staat op zich zelf en dient afzonderlijk onderzocht en behandeld te worden. Volgens zijn oordeel kan een alleen door den dienst gedwongen verblijf in een be smette plaats of fort beschouwd worden als een geval, dat tot pensioneering aan leiding kan geven. Geenszins een zooge naamd toevallig verblijf in zulk eene plaats, vooral niet als er pogingen in het werk worden gesteld, om besmetting te weren. i) Deze matrozen worden reeds aangeno men op 14-jarigen leeftijd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1