Afloop Terkoopingen enz. Openbare Verknopingen. Marktberichten. Kerknieuws. Schoolnieuws. -LEESTAFEL. DE TENTOONSTELLING. zoodat zjj sluit met een nadeelig saldo van f 57,49. Onder dankzegging aan den Penning meester voor zijn gehouden beheer, wordt hem met algemeene stemmen décharge verleend. Aan de beurt van aftreding zjjn de heeren J. J. Hejjse en J. Worrell, van wie alleen de eerste herkiesbaar was. Met algemeene stemmen wordt de heer Hejjse herkozen en van de voorgedragenen in de vacature Worrell, de heeren E. Alberts en J. J. van der Horst Serló de eerste met 10 stommen tegen 2 op den laatste uit gebracht. Na een korte bespreking van de feeste lijkheden op den verjaardag der Koningin, waarvan het program aan het bestuur wordt overgelaten, spreekt de voorzitter eenige woorden van dank tot den heer Worrell, voor den jjver en de toewijding waarmede hij de vereeniging gediend had, en wordt de vergadering gesloten. Men schrijft ons uit Middelburg. Dezer dagen namen we een kijkje in het Wereldpanorama St. Pieterstraat. Reeds verscheidene weken is zooals vele lezers weten bedoeld Panorama alhier gevestigd. En elke week begint eene nieuwe, min of meer interessante serie gezichten. Aan de beurt liggen nu achtereenvolgens eene historische reis langs den Njjl, met de reuzenwerken der oudheid, daarna Oostenrijks hoofdstad en de Semmeringbaan dan kunnen de reislustigen nog verder, zelfs naar Azië kunnen ze oversteken en aldaar den vorst van Siam een bezoek brengen, om langs Tunis en Algiers weder in Europa terug te komen in den omtrek der Pyreneeën. Deze week geeft het reis- program Fransch-Zwitserland aan. Een bezoek kunnen we brengen aan Genève, de stad van Calvjjn, met zijn prachtig meer en Rhönebrug. Vevey, na Lausanne, met zijn Russische kerk en haven waaruit de »Mont-Blanc" juist vertrekt, tot het marktplein toe, waar de levendige drukte wel wat herinnert aan onzen marktdag. Voorts Clarens met zijn meer en kasteel van Chatelard, ook Montreux, het oude en hethedendaagsche, met het hotel Continental. Kortom, een bonte mengeling van ge bouwen, bruggen, bergpassen met tandrad banen, afgewisseld met rotsen, meren, bevolkte stoombooten, tot zelfs gletschers toe, gaat ons oog voorbij. Een der laatste gezichten is het oude kasteel van Chillon, tusschen Clarens en Villeneuve. Binnen dit sterk kasteel, welks witte muren zich dreigend uit het diepe meer verhellen, in de donkerte van zijne gewelven, bevinden zich een reeks vunzige kerkerholen, de verblijven van martelaars om den geloove en staatsgevangenen van weleer. Een dier geloofsgetuigen is de hoofd persoon geworden van Lord Byrons zang »The prisoner of Chillon", door Beets in onze taal weergegeven. Chillon, zoo zingt de dichter, uw ker kerhol is heilig, een altaar der vrijheid uw vloerplaveisel. Voorwaar, geen wonder Deze serie is bepaald interessant, ook voor eenigszins ontwikkelde scholieren, die hier, onder de leiding van hunne onderwijzers, voor een kleinigheid, eene prettige, doch zeer nuttige les in de aardrijkskunde kunnen ontvangen. En wie verre reizen doet, die weet wat te verhalen. Qoes. „Vooruitgang" candideerde de drie aftredende raadsleden, Pilaar, Ochtman en Kakebeeke; „Nederland en Oranje" candideerde den heer J. Donner; „Groen van Prinsterer" 's bestuur zal aan de Kies- vereeniging adviseeren in geljjken geest te besluiten. Zonder ongelukken loopt der halve deze verkiezing zonder stemming af. Qoes. Van bevoegde zijde meldt men ons dat van een benoeming van den hulp agent Van Boven alhier tot agent van politie te Rotterdam niets aan is. De man moet alleen morgen gekeurd worden, om in aanmerking te kunnen komen. Qoes. De heer M. A. Hollestelle te Leiden (geb. te Goes) is met 1 Juli a. s. benoemd tot landmeter van het kadaster. Hg slaagde met no. 3 van bet examen. De vergadering van vereenigde kiezers van 's Heer Arendskerke,'s Heer Hendriks- kinderen en Nieuwdorp heeft tot candidaten voor den gemeenteraad gesteld de beide aftredenden J. Blok en J. Minnaar en in plaats van H. Minnaard die zich niet meer verkiesbaar stelt, P. de Putter. Ellewoutsdijk. Door de kiesvereeniging Algemeen Belang alhier werden voor de a.s. verkiezing van twee leden van den ge meenteraad tot candidaat gesteld do heeren C. van de Velde (aftr.) en C. Bruinooge, De ambulant klerk-telegrafist 2e klas J. O. Dill is, ingaande 1 Juli a.s. verplaatst van Goes naar Lage-Zwaluwo als d.d. stationsassistent, onder intrekking zijner overplaatsing naar 's-H. Arendskerke. Benoemd met 1 Juli tot brieven gaarder te Clinge C. L. v. d. Walle en verplaatst de telefonisten W. C. de Zomer van 's-Hertogenbosch naar Vlissingen, en C. G. Capelle, van Vlissingen naar 's Bosch. Colijnsplaat. In de Dinsdag gehouden vergadering der Werkmansvereeniging „Draagt elkanders lasten" werd den leden medegedeeld dat de Statuten van regee- ringswege waren goedgekeurd. Tot le voorzitter werd gekozen dhr. J. Schippers en dhr. J. Liefbroer als 2e voorzitter, en tot leden van de commissie van toezicht do heeren G. Israël en M. Noordijke. Het ledental is nu intusschen gestegen tot 163. Met ingang van 1 Juli is benoemd ot teekenaar bjj het kadaster te Qoes de heer C. S. V. Steensel van der Aa, te Utrecht. Door Gedeputeerde Staten werden 19 dezer, met intrekking van de benoeming tot lid-werkman van L. de Kam en A, Meeuse, benoemd in den Raad van beroep (Ongevallenwet) tot lid-werkman C. Romjjn te Vlissingen en A. J. Stroo te Terneuzen, alsmede met intrekking van de benoeming tot plaatsverv. lid-werkman van J. Labeur en J. A. J. de Ruiter, benoemd R. d'Olie- slagers te Hulst en Jan Gort te Terneuzen. Bij de onderteekenaars van hel adres aan het provinciaal bestuur, houdende ver zoek om verbetering in den provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde tus schen Borsele en Vlissingen is bericht in gekomen, dat aan het verlangen om aanleg van enkele booten te Borssele niet kan worden voldaan, doch dat van de bedoelde booten gebrnik kan worden gemaakt, door mede te varen van Borssele naar Terneuzen met de booten die van daar onmiddellijk terugvaren naar Vlissingen en te Borssele niet aanleggen. Dat medevaren kan voortaan kosteloos geschieden. Door de kiesvereeniging te Borssele zijn tot candidaten voor de aanstaande ver kiezing van drie leden van den gemeente raad gekozen de heeren A. Polderdijk, C. van 't Westeinde en J. Duijnkerke. Vlissingen. De anti-revolutionnaire kies vereeniging stelde tot candidaten voor de gemeenteraadsverkiezingin district I den heer J. H. Blum en in district II den heer J. Bos Azn, terwijl verder besloten is de candidaturen van de heeren Auer, Rottier en Winkelman te steunen. Bij Kon. besluit is de benoeming van mej. de Hullu tot onderwijzeres door den gemeenteraad van Breskens, vernietigd. Stavenisse. Het bestuur van het Cal. wat. Stavenisse en deD cal. Oud-Kempens- hofstedepolder heeft aangesteld tot assistent- waterbouwkundige bij genoemden polder den heer P. A. Heule te Burgh (op Schou wen). WestkapeJIe. Zooals te begrijpen was, is door tal van miliciens der lichting 1897 voornamelijk, pogingen in het werk gesteld om vrij te komen van de oproeping voor herhalingsoefeningen in dit jaar. Bijna alle miliciens van die lichting derer gemeente hebben dusdanige verzoeken ingediend, hoofdzakelijk onder motief dat zij gehuwd zijn en kinderen hebben. Hun huisgezinnen, zeggen adressanten, zullen gedurende dien tijd aan armoede ten prooi zijn en gebrek lijden. In de gezondheidscommissie in Zeeland waren met 1 Juli 1903 aan de beurt van aftreding de navolgende leden G. K. H. Nonhebei te Middelburg voor Middelburg, mr. J. Loeff te Koudekerke voor zetel te Veere, C. A. Dujjvis te Vlis singen voor Vlissingen, mr. D. van der Vliet te Zierikzee voor zetel te Zierikzee, A. van de Zande te Oud-Vossmeer voor zetel te Tholen, D. Mulder to Ovezande voor zetel te Goes, F. D. Kolfl' van Ooster- wjjk te Kruiningen voor zetel te Kruiningen, A. van Male te Schoondjjke voor zetel te Oostburg, J. Wisse te Zaamslag voor zetel te Neuzen, die allen door den heer Com missaris der Koningin met ingang van dien datum werden herbenoemd. In de plaats van den heer A. H. W. v. d. Vegt, op verzoek ontslagen, werd voor zetel te Zie rikzee benoemd jhr. R. R. L. de Muralt te Zierikzee. Als een bijzonderheid wordt gemeld dat het Zaterdagnacht (nacht van 20 op 21 Juni) zoo hard gevroren heeft dat de landerijen in den omtrek van Bergam bacht wit waren alsof het winter was. Maar nu, door de plotselinge weersveran dering, is de hooibouw aldaar in vollen gang en komen de landbouwers werkkrach ten te kort. Sommige Haagsche schrijvers verhalen aan hunne dagbladen dat H. M. de Koningin in 't begin van dezen winter moeder hoopt te worden. Te Loosduinen is een melkboer die van de stoomtram sprong om zjjn pet die afwoei op te rapen, door de tram gedood. Zondag deed een Haagsche werkmans vereeniging een boottochtje naar Don Bosch. Nabij Hardinxveld viel een 23-jarige jongeling die tegen do reeling leunde over boord en verdronk voor de oogen der feest- gonooton, onder wie zijn ouders. Te 's-Hertogenbosch is een 22-jarige koper slager bij het roeien verdronken. Noch hij noch zijn twee vrienden die bij hem waren, konden zwemmen. Te Rotterdam werd een werkman, werkzaam in het laadruim van een stoomschip, door een partjj hout die met een stoomwinch word opgeheschen en uit een leng schoot aan het hoofd ge troffen, met een hersenschudding en dij beenbreuk opgenomen, overleed de man spoedig daarna. Veertien dagen geleden werd te 's-Qravenhage een knaapje van zes jaren op een avond met twee centen door zijn ouders om oen boodschap ge zonden, zijn hondje vergezelde hem, doch alleen het hondje kwam weder en de knaap bleef zoek. Men dacht aan misdaad, aan ontvoering, aan een ongeluk. Eindelijk heeft men in de haven het lijkje gevonden, het knaapje hield zijn twee centen nog in de hand vastgekneld. Blijkbaar was hij, die gaarne op schuiten speelde in de vaatten, bij het spelen van een dergelijk spel, te water geraakt. Een driejarig knaapje dat met zijn moeder te Veenendaal aan zijn grootmoeder een bezoek bracht, viel door het zolderluik, en stierf kort daarop, zonder tot bewustzijn te zijn teruggekeerd. Terwjjl een politieagent te Rotterdam in dienst was, schoven zijn kinderen van 5 en 3 jaar het raam op en vielen op straat met 't gevolg dat een knaapje van drie jaar op het hoofdje terecht kwam en bezweek aan hersenschudding. li ÜRGERLIJKE STAND van 22 24 Juni 1903. MIDDELBURG. Bevallen: H. M. C. van Leerdam geb. Van Goozen d. P. L. Back geb. Bimmel z.P. G. M. Diesch geb. Bergman d. Overleden: S. J. Vermaas vrouw van F. J. B. Geilman 41 j. GOES. Getrouwd: 24, Cornelis de Groot 32 j. jm. te Rotterdam en Stoffelina de Jongh 30 j. jd. te Goes. Geboren: 23, Jan z. v. Pieter Zandee en Catharina Cornelia Rouw; 24, Kornelia Dirkje d. v. Johannes Jacobus Ramondt en Rosa Melanie Wessels. GOES, 23 Juni 1903. Enkele partijtjes tarwe werden volgens genoteerde prjjzen verkocht. Nieuwe Tarwe f6,— a f 7,50. Versche Boter f 0.85 f 1.mid. f 0.95, aan particulieren f 1.10 per kilo. Eieren f3.50 h f3.20, mid. f3.20, aan particulieren f 3.40 de 104 stuks. De aanvoer van boter en eieren was ruim. Op de veemarkt van heden waren aan gevoerd 15 stuks hoornvee, 1 paard en 1 veulen. Handel slap. OOSTBURG, 24 Juni 1903. Oude Tarwe f0.a f0,Nieuwo Tarwe f 7,f 8,N. Rogge f 5,40 il f 5,80 N. Wintergerst f7,40 f 8,per honderd kilo. Zomergerst f 7,f 7,40 per honderd kilo. Haver per 100 kilo f 6,t\ 6,25 Kook- erwten f 0,3, f 0,Erwten f 0,a f 0, Paardenboonen f 6,20 il f 6,40 Koolzaad f0,— a f0,-. Waar 't er niet bij staat, is de prij s per H.L. VLISSINGEN, 23 Juni. Boter f 1.15 fl.05 per KG. Eieren f 3.70 per 104 stuks. ROTTERDAM, 22 Juni. Ter graan markt van heden (Maandag) was in binnenlandsche granen de handel als volgtTarwe vond onveranderd plaatsing. De beste per heet. f 7.40 a f 7.90 en extra puike kwal. daarboven. Overige soorten per 100 kilo f 7.75 5, f 9 en uitge zochte kwal. daarboven. Rogge bracht van f5 tot f 5.60 per heet. op. Haver verkeerde in flauwe stemming. Per 100 kilo f 6.25 a f 7. In overige artikelen was geen handel van beteekenis. Aardap pelen. Spuische jammen f3.75 5 f4, Flakeesche jammen f3.50 a f3.75 per heet. Met weinig aanvoer en tamelijk vraag, Zeeuwsche eieren f3.10 a f3.30. Overmaasche dito f3.30 a f 3.50 de 100 stuks. ROTTERDAM, 23 Juni. Ter veemarkt van heden (Dinsdag) waren aangevoerd1660 runderen, 321 vette, 162 nuchtere kalveren 789 schapen, 434 varkens, 191 biggen. Run deren le qual, 80, 2e qual. 50, 3e qual. kalveren le qual. 90, 2e qual. 80, 3e qual, schapen le qual. 70, 2e qual. 50, 3e qual varkens le qual. 40, 2e qual. 36, 3e qual. cent; alles per kilogram. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Drunen J. H. C. v. d. Hoff cand. te Schoonhovente Abbenbroek F. Sinninghe Damsté te Poortugaal. Bedankt ..voor Zwartsluis door J. Buenk te Vreeswijk; voor Melissant door dr. J. P. de Bie te Kethelvoor Nieuw Dordrecht door G. H. Kobus cand. te Utrechtvoor Grollo door H. de Jonge cand. te Groningen voor Nieuw Buinen door H. Bakker te Wyckelvoor Krim pen a./d. Lek door N- v. Mastrigt te Heteren. Qoes. In de classicale vergadering van heden Woensdag waren aanwezig 26 predi kanten en 32 ouderlingen. Benoemd werden tot Sec. Lid predikant Provinciaal kerkbestuur ds. H. J. Couvée te Kortgene. Van het Classicaal bestuur tot Scriba ds. G. E. Me loen te Kloetinge, Secundus ds. A. F. Ch. Pont te Nisse, Lid predikant ds. C. van Koetsveld te Goes, Secundus ds. D. Gerretsen te 's Gravenpolder, Lid ouderling P. K. van Daalen te Wilhelminadorp, Secundus W. Cense te Goes, Qnestor ds. G. E. Meloen te Kloetinge, Sec. ds. A. F. Ch. Pont te Nisse. Middelburg. In de classicale vergade ring van heden Woensdag waren 25 predi kanten en 34 ouderlingen tegenwoordig. Gekozen werdentot secundus-lid pred. van het Prov. kerkbestuur voor dr. Weijland die primus werd ds. C. L. Voorhoeve; tot secundus lid van het Classicaal bestuur voor ds. Bakhuizen v d. Brink die vertrekt, ds. H. P. Stegengntot idem voor dr. Slotemaker de Bruine die vertrok ds. L. C. Terneden, van. Souburgtot idem daar ds. Waardenburg primus lid werd ds. J. Torenbeek te Vlissingen, en tot su- cundus lid ouderling van datzelfde bestuur in plaats van P. v. Sighem die primus lid werd C. de Broekert. Herkozen werden de quaestor ds. C. A. Voorhoevesec. ds. Hunningher en de leden ouderling P. Lands man en A. M. Luitwieler. Zierikzee. De Classicale vergadering van Zierikzee werd bijgewoond door 23 predikanten en 27 ouderlingen samen 50 leden. Gekozen tot lid van het Provinciaal kerkbestuur ds. J. A. Schouten te St. Philipsland en tot diens secundus dr. G. Smit te Oosterland in plaats van dr. J. Helder pred. te Zierikzee die zich niet meer herkiesbaar stelde. Als leden van het classicaal bestuur werden herkozen dr. G. Smit te Oosterland en diens secundus ds. J. W. Blankert te KerkwerveJ. Beaufort, oud-ouderling te Bruinisse en diens secundus F. Gelok ouderling te St. Maartensdijk. Eindelijk werden nog her kozen de Quaestor ds. J. Helder en zijn secundus ds. P. F. van den Berg, beide te Zierikzee. Geref. Kerken. Tweetal te WildervankJ. Breukelaar te Bodegraven en D Pol te Heerjansdam Idem te PuttenW. H. Gispen te Baarn en J. E. Vonkenberg te Barendrechf. Beroepen te Anna Jacobapolder A. Dek kers te Veerete Sliedrecht J. Dekker te Nieuw Vennep. Aangenomen naar Schoonhoven door J. J. Steinhart te Wjjhe. Bedankt voor Jutrjjp door S. H. Groene- veld te Winsumvoor Sleen door R. K. M. Hummelen te Langeslag. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Dordrecht J. v. d. Vegt te Doesburg. Geslaagd te Utrecht voor het prop. thool. examen P. v. Stein Callenfels on H. O. Roscam Abbing. De Leerplichtwet. De O. Haarl. Ct. meldt Hebben wij in ons blad van 6 Mei 11. medegedeeld, hoe een onzer lezers werd opgeschrikt door eeno aanmaning van den arrond. schoolopziener om te voldoen aan zijn verplichting van art. 20, 1 der leer plichtwet, om nl. zjjn 28-jarige dochter, welke geen huisonderwijs geniet en waar voor ook geen grond voor vrijstelling be stond, alsnog naar de school te zenden, gisteren heeft genoemde abonné, een op roeping van den secretaris der commissie B ontvangen om wegens schoolverzuim van zjjn 28-jarig kind op 1 Juli a. s. voor die commissie te verschjjnen. Hij deelt ons mede, dat niettegenstaande bovenstaand bericht in bjjna alle bladen van ons land de ronde heeft gedaan, men hem hardnekkig bljjft vervolgen en zjjn kind, na ruim volbrachte studiën, ten eenen- male hardnekkig bljjft weigeren om nu op dien leeftjjd weder de school te gaan be zoeken. Hjj zal de bui maar afwachten. Mej. G. S. Lakerveld van Sluis, sedert 1 Juni tjjdeljjk onderwjjzeres aan de Christelgke School te Almeloo, heeft thans eene »vaste« benoeming aan die school ontvangen en aangenomen. De Kindervriend 16e Jaargang aflevering 6, geïllustreerd christelijk tijdschrift voor de jeugd, onder red. van K. Wielemaker, uitgave K. Le Cointre te Middelburg, bevat onder meerMoederliefde, door W. G. Aldershof. De Nijl. Wien God bewaart, is wel bewaard, door J. F. Buisman. Dado, de Galla- knaap, door C. de Bruin. Uwe Moeder, met plaat, door J. Schou ten. En andere verhalen en een aardige rubriek »Verpoozing«. In liet laatste no. van Eet Zendingsblad komt op bladzij 118 voor het portret van de dames Rutgers en Kuyper en mevrouw Zwaan, met een paar helpsters en eenige ver pleegde kindertjes uit het Petronella- hospitaal. Kapelle. De kersenverkooping Maandag door not. L. E. A. Liebert alhier gehouden, bracht op f215. Door denzelfden notaris werd Dinsdag voor dhr. I. P. Rosier te Middelburg c. s. publiek geveild onder Kapelle le Een huis, schuur en erf groot 6.05.95 H., 2e schuur en eif groot 0.06.95 H. en 3e 3.11.70 H. bouwland. Kooper werd van 1 en 2 gecomb. dhr. P. Dronkers alhier voor f2325 pl. 7'/2%. Het bouwland werd wegens onvoldoend bod opgehouden. Biggekerke. Door not. Loeff werd heden Woensdag publiek verkocht lo en 2o een huis, schuur, tuin enz. 1080 c.A. en 825 c.A. tuin in massa voor f 4200 aan dhr. A. Lampert alhier. 3o en 4o 1,5 H. weiland in massa voor f 2630 aan dhr. W. Wisse Jz. te Zoutelande. 5o 6290 c.A. id. voor f 896 aan dhr. C. de Wjjze Jr. alhier. 6} en 7o 6890 cA. bouwl. voor t 880 aan dhr. C. Dingemanse Pz. alhier8o 5130 cA. id. voor f 610 aan dhr. C. Pol derman alhier; 9o 8172 cA. id. voor f 1130 aan dhr. P. Schout Wz. alhier; lOo 1,4950 H. id. voor f 1931 aan dhr. K. Polderman alhier. Vrjjdag 26 Juni. Zoutelande, door not. Loeff 10 uur op Heulzigt inspan als 1 zwarte ruin 9 jaar, 1 zwarte merrie 16, 1 bruine merrie 15 jaar met veulen, 1 vos ruinpaard 2 jaar, 6 melkkoeien, 1 kalfvaars, 4 vette vaarzen, 4 tweejarige vaarzen, 3 kweekkalvers, 3 schapen, 5 lammers, 1 vet varken, 1 mest- putlooper, 1 zeug met biggen, 41 kippen en hanen, 5 eenden en 1 woerd, 2 honden en 1 hok, marktwagen op veeren, 2 men- wagens, driewielskar, 2 ploog^n, 7 eggen, rolblok met ketting, de helft in een hand- blok, landbouw-, melk-, zoldergereedschap pen, huisraad, antieke kast, hooi, et- en nagras. Goes, half8inde Prins door not. Pilaar een winkelhuis Papegaaistraat. Ierseke, door deurw. Hollmann scheeps- afbraak 1 uur op den steiger van Groeninx van Zoelen voor S. Muller. LAATSTE BERICHTEN. Qoes. In de vergadering van de Maatsch. van Landbouw onder voorzitterschap van den heer Hennoquin waren o. a. het ge meentebestuur vertegenwoordigd door B. en W. en Gedep. Staten door de heeren De Jonge en Siegers. De punten der agenda werden behandeld. Te 1 uur had een rjjtoer plaats waaraan 52 rjjtuigen deelnamen. De Perponcherpolder en de Wilhelminapolder werden bezocht. De stad had een eenigszins feesteljjk aanzien daar vele ingezetenen de vlag hadden uitgestoken. Op het terrein achter de hofstede van den heer Hendrikse heerschte een aangename drukte wegens de toebereidselen voor Wjj namen bereids heden een kjjkje op de Tentoonstelling. Een belangrjjko inzending zagen wjj van do firma Wed. J. C. Massee k Zoon, Goes. Wjj zagen enkele Zaaimachines, met name Duitsche Flöther Zaaimachine voor lichtere gronden: en de Nonpareil Zaaimachine. Onder deze laatste trok een machine met karweizaaiinrichting onze aandacht, dezelfde die ook in den Wilhelminapolder, bjj den heer Hombach to Hulst, enz. in gebruik is, en bet voordeel biedt dat in dezelfde voor tegeljjk erwten en karwjj gebracht wordt. Ook was er een die goheel zonder wisselraderen werkt, met uitschuifbare lepels, waardoor dus zonder verwisseling van trommels hot fijnste zaad zoowel als do grootste boonon gezaaid worden. Inder daad een kunstig uitgedacht exemplaar. Onder de eggen viel ons de dubbele Deere zigzageg op met 50 en 60 tandon. Door hot achter- of vooruit stollen van den hefboom nomen de tanden een voor- of achterwaartschen stand aan zoodat der halve deze egge voor volerlei doeleinden te gebruiken is. De tanden op zichzelf kunnen lager of dieper gesteld worden door middel van een strop. Zeer belangrijk kwam ons voor hetgeen de firma etaleerde op 't gebied van aard appelteelt. Wjj zagen oen volledige ver zameling van weiktuigen voor deze cultuur. Iu de eerste plaats de pootmachine, die 2 rjjen poot en tegeljjk de aardappelen aan aardt of niet; het is de eerste in Holland ingevoerd, in Duitschland echter is dit werktuig zeer algemeen en voldoet er uit nemend. Door verwisseling der raderen kan de afstand der aardappels onderling geregeld worden. Per dag kan er drie bunder mee geplant worden. De velden in den Damespolder en den Wilhelminapol der getuigen van de praetische waarde dezer machine. Wjj durven haar dan ook een goede toekomst voorspellen. Bjj gezamen- ljjken (coöperatieven) aankoop zal deze machine ook in onze provincie zich 't bur gerrecht weten te veroveren. In de tweede plaats de aardappelrooier. De machine ploegt door middel eener groote schaar de aardappelen met de aarde op. Door middel van een snel ronddraaiende zon met vorken worden de aardappelen tegen een hekwerk gegooid, waardoor zij binnen zekere ruimte liggen bljjven en de aarde er door vliegt. Een dergelijk exemplaar zagen wij ook bij de firma De Jonge uit Dordrecht ge- etaleerd, hetwelk ons nog eenigszins prac- tisch voorkwam. Doch hierover later. In de derde plaats de sorteermachine die vooral uitmunt door flinke afmetingen. De aarde valt op het eerste zeef en valt er doorheon; het kriel wordt op zjj ont vangen; daarna worden de poters afge scheiden, die men zoowel links als rechts van de machine kan opvangen terwijl de groote aardappelen over alle zeeven heen rollen, en op het eind gemakkeljjk in een mand of zak kunnen verzameld worden. Met verplaatsbare zeeven kan men nu de sorteering voor groote en kleine regelen. Naast dit werktuig maximum geheeten dewjjl het het grootst mogelijke contingent levert zagen wjj een kleiner werktuig compact van dezelfde constructie, doch waarbjj de zeeven onder elkaar liggen. Van de Maaimachines wyen van de Massey Harris, zoowel de een- als twee- paards-machine aanwezig. Zjj munten uit door overdekt drjjfwerk en goede mèst- stangbevestiging waardoor kort snijden mogelijk is. De nieuwste verbetering is het tweede zwadbord, waardoor men het zwad zoo breed en smal leggen kan als men wilwaarbij nog een ander voordeel komt dat de boer bjj het inrjjden dadelijk een vrij pad heeft zonder »opgooien". Nog viel op te merken een grasmaaier tevens in onze provincie gebruikt om karwij te maaien. Flinke afmeting en lichter be werking kenmerken ook dit fabrikaat, ter- wjjl de wieken onder het rijden zoo gesteld kunnen worden dat zjj het graan afstrijken, of er over heen loopen zonder afstrijken, waardoor de grootte der schooven te regelen is. Onder de ploegen zagen wij de gebogen balk ploeg (T. S. G. 2) en een ploeg met gebogen rijster (R IJ); de eerste om het weinig stoppen of kroppende laatste om het omleggen van den grond aanbevelens waardig. Onder Flöthers tweescharige Normaal- ploegen zagen wij deze verbetering dat de stand der wielen onder hst rijden versteld kan worden vanaf de landzijde, zoodat men derhalve verzekerd is van een goede voor, en voor eventueel veranderen niet behoeft op te houden. In de tent trokken de eenvoudige balans- centrifuges de aandacht, waarvan echter reeds vele honderden in Zeeland werken,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2