NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 112.1903. Donderdag 25 Juni. 17e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS OER ADVERTENTIËN Zy, die zicli met 1 Juli a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen liet tot dien datum gratis, Uit de Tweede Kamer. EERSTE KAMER. Rechtszaken. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummersf 0,02®. UITGAVE DER FIRMA eis van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 24 Juni 1903. De heer Van Heek heeft ontslag geno men als lid der Eerste Kamer, en de heer Verhey als lid der Tweede, de laatste we gens aanneming eener koninklijke benoe ming kolonel bij de mariniers. Hg is echter herkiesbaar. De Staten van Overijsel zullen echter een nieuw lid der Eerste Kamer moeten kiezen. Een goede gelegen heid om mr. Pgnacker Hordijk aan het Parlement en het politieke leven, waarin hg zoo hoognoodig is, terug te geven. Zondagrust. Wjj protesteerden reeds vroeger tegen die buitenkerkelijke bijeenkomsten op Zon dag gelgk de democraten van alle gading ze er op na houden. De vrijzinnig democratische partij is op een Zondag geborende sociaal democraten kiezen bjj voorkeur den Zondag voor hunne meetings uitde Christen democraat Staal man treedt op een Zondag op met v. d. Zwaag in een samenkomst met muziek en banieren Dr. Bronsveld schreef eens zeer terecht van de Zondagsvergadering waarin prof. Treub optrad tot stichting van den Vrij zinnig Democratischen Bond: »De bijeenkomst van deze Heeren en Dames op den christelijken rustdag is een uiting van den geest die hen bezielt. Zij toonen daarmee openlijk, dat zij met den dag des Heeren, en met alles, wat die dag in ons midden blijft prediken, hebben af gedaan. Zij noodzaken door hun bijeen komsten op Zondag vele menschen, om óók op dien dag bezig te zijn, en geven een openlijk bewijs van minachting voor hetgeen duizenden heilig is. Wanneer de »Heeren" den Zondag profaan achten, en hem openlijk negeeren, dan zullen zij, naar het zich den ken laat, door velen uit den werkenden stand hierin worden nagevolgd, en zoo helpen zij een der kenmerken van ons volk, als een christen-natie uitwisschen. Zonder het te willen, werken de Heeren Treub c. s. daarmee de verwildering van ons volk in de hand." Is de heer Staalman het hiermede eens In het vierde district is in de dokters wereld een storm van verontwaardiging opgestoken t%en den arts M. A. v. Nop pen te Schoondijke. Leze wordt per ad vertentie in de plaatselijke, en per bericht in de andere bladen door zijn tien collega's geboycot. Er wordt verklaard dat zij hem niet meer zullen helpen, hetgeen beteekont dat, wanneer deze arts een kranke of kraam vrouw, enz. enz. behandelt en er een tweede arts bij noodig is, geen van deze heereD hem meer zal ter zijde staaD, wat zoo goed als zeggen wil dat zij dus den patient of de kraamvrouw zullen laten sterven. Blgkens een ingezonden stuk in de Bres- kensche Crt. is men op dr. v. Noppen ver beten dat hg niet zoo duur is als zij; het publiek noemt hem bekwaam, hulpvaardig en niet duur, en om die reden heeft hij een groote en uitgebreide practijk. Wij aehten het een dom en onbillijk pogen om een collega aan de kaak te stellen zonder voorafgaande gelegenheid om zich te ver antwoorden. Reeds in Paulus' dagen werd het iets ongewoons en ongeoorloofds geacht iemand ongehoord te veroordeelen. Toen de ijsselijke koningsmoord in Ser vië Europa deed opschrikken kwam de vraag bij menigeen op: ZulleD Europa's vorsten en regeerders nu Peter Karageorgoewitsch voetstoots als koning van Servië erkennen Het antwoord op die vraag is nu al niet twijfelachtig meer, het moet toestemmend luiden. Alleen Rusland schijnt den eisch te stellen dat de moordenaars gestraft "worden. Zoo wordt, niet alleen in de laagste maar evenzeer in de hoogste kringen, orde en recht met voeten getreden. Als Engeland de vrijheid van twee repu blieken in bloei smoort als de Sultan van Turkije ongestraft moord op Armenische christenen toelaat als geen wet of recht de joden voor de in Zuid-Rusland gruwe lijkste vervolging vrijwaart, dan heet het onveranderlijkhanden thuis. Dat zijn niet onze belaDgen. In parlementaire taal heet zoodanige poli tiek die van non-interventie. En men schijnt maar niets te gevoelen van de noodlottige werking die zoodanige politiek, in wijden kring, op ons leveD uitoefent. Dat men in den Haag een paleis voor het hof van Arbritage voor de dollars van den Amerikaanschen millionair Carnegie gaat bouwen is best. Maar zou een internationale rechtbank, een raad van eer, een Hof van Justitie voor volksmisdrijven of hoe men zoodanig rechts college ook noemen wilde, het Vjedes-pa- leis niet beter tot zijn recht kunnen doen komen Het zou dan worden een paleis voor den vrede en het recht. In Frankrijk houdt het schrikkelijk pleit van dwang en vrijheid aan. Na de sluiting der congregatie-scholen, thans een wetsontwerp tot verwereldlijking (secularisatie) van alle onderwijs. Een der afgevaardigden diende een tegenontwerp in, waarbij van de congregaties een bewijs van geschiktheid geëischt wordt. Daar de Kamer weigerde hierop dadelijk in te gaan, ontstond er groote verwarring; de sprekers der rechterzijde werden bemoei lijkt en onverstaanbaar gemaakt. Allerlei onhebbelijkheden werden door leden der linkerzijde omtrent de kloosterscholen uit geschreeuwd. Er werd gefloten, men zong de Marseillaise en klopte met de lesse naars, wel een kwartier lang; zoodat de leden der rechterzijde onder protest de zaal verlieten. Zoo maakt de meerderheid aldaar gebruik van haar macht; zoo speelt men met de vrijheid, zoo wordt alle begrip van gods dienst, eer en fatsoen door de edelsten des lands weggegooid. Arm Frankrijk! De eerste daad van den nieuwen Koning van Servië is geweest dat hij drie der moordenaars van zijn voorganger in rang heeft verhoogd. Den luit-kolonel Propovitsj maakte hij generaalden kapitein Kostitsj majoor; en den luit. Grujitsj kapitein. Wat de buitenlandsche mogendheden hiermee doen zullen? De Nederlandsche consul te Belgrado is door onze regeering teruggeroepen. ik De heer Andries Popke Staalman, in 1858 te Hellevoetsluis geboren, is sints 1894 lid van de Tweede Kamer voor den Helder. De heer Staalman is drukker en uitgever, vooral door zijn Extra-tyding\bekend, en woont in den Helder. Is het wonder dat de heer Staalman met de zee vertrouwd is? Geboren op een der Zuid-Hollandsche eilanden en wonende op de landtong die de uiterste spits van Nooid- Holland vormt, daar waar land en zee als 't ware ineen vloeien, moet zijne belang stelling en kennis wel verdeeld zijn tusschen land en water. Is het wonder dat de heer Staalman het terrein van zijn waarnemingsvermogen heeft uitgestrekt tot de wjjde, wijde zee, en de democratische gelijkheid van dien zouten plas overbrengt in de oude Prinsen-zaal op het Binnenhof? Is het wonder dat de heer Staalman zijne belangstelling wijdt aan schepen en schepe lingen, en dit deel van ons volksleven zijne bijzondere attentie wijdt? Is het wonder eindelijk dat de heer Staal man Vrijdag in zijn kracht was toen de nieuwe Minister van Marine zgn eerste be grooting te verdedigen had De minister Kruijs is overleden en ver vangen door den Minister Ellis. Allereerst wenschte de heer Staalman te onderzoeken of er politieke overeenstemming bestaat tusschen dozen minister en het Kabinet waarin hij zitting genomen heeft. De vorige minister had zich bjj het regee- ringsprogram aangesloten, maar van dezen is dit niet bekend. Wel spreekt de minister sympathie uit voor het regeeringsprogram en aanvaardt hij de mede-verantwoordelijk heid voor de daden der regeering, maar dat is onvoldoende. De vraag is of deze minister meegaat met de door den premier vooropgezette beginselen van de erkenning vanj de hoogheid Gods in het Staatsbestuur. Het is van belang dit te weten, omdat dit beginsel zoo vaak zal te pas komen bij de uitoefening van het gezag over het personeel. Voorts gaf de heer Staalman een lange lijst van gebreken bij de inrichting der marine. De geest onder het corps, de wijz» van aanneming, het gehalte van het voedsel, de inrichting van logies werd door hem aan critiek onderworpen. De heer Hugenholtz, democraat als de heer Staalman, maar sociaal-democraat, be gon met de vrij overbodige verklaring dat het hem volkomen koud liet of deze minister een christelijk dan wel een niet-ehristelijk minister was. Hij had het tegen tucht en gezag, die naar zijne meening verkeerd toegepast werden. Van zijn standpunt goed te begrijpen, ziet deze sociaal-democraat te weinig zorg voor het personeel en te veel om 't hoekje kijken van het gezag. Voorts mengden zich de heeren Verhey, Van Vlijmen en Van Gjjn nog in het debat, over 't algemeen in bijzonderheden tredende over de belangen der verdediging en van vlagvertoon in de West. Stippen we nog even aan dat men over 't algemeen voor de marine iets goeds wacht van de, dit jaar in 't leven geroepen marine- raad en raad van defensie, en hooren we in ons volgend nummer den minister Ellis voor de eerste maal zijne plannen ontvouwen. Het voornaamste van 't behandelde in de korte zitting van Dinsdagavond is wel het voorstel en 't besluit om de quaestie »Kanaal GentTerneuzen'' niet te be handelen. Het voorstel ging uit van het geachte lid voor Zeeland den heer Godin de Beau fort. Hij gaf tenminste in overweging be doeld ontwerp niet in behandeling te nemen, omdat het gerucht loopt dat de Belgische regeering het gedeelte van den spoorweg GentTerneuzen wil naasten, waarvan Terneuzen ernstige gevolgen vreest voor zjjn handel. Spreker vroeg aan de Regeering of er aanleiding bestaat voor de vrees dat België eenzijdig het op zijn gebied gelegen ge deelte van den spoorweg zal naasten en of de Regeering de verzekering kan geven dat bij de eventueel» onderhandelingen de noodige bedingen zullen gemaakt worden dat Terneuzen niet in nadeeliger conditie kome wat betreft het vervoer. Ten einde de Regeering in staat te stellen die vragen te beantwoorden werd besloten dit ontwerp Vrijdag niet in openbare be handeling te nemen. Uit Neuzen was telegrafisch een verzoek gericht aan de regeering om haar belangen niet uit 't oog te verliezen. Dit zal wel mede oorzaak zijn dat niemand zich tegen het advies van jhr. Godin de Beaufort verzette. Provinciale Staten van Zeeland. In de aanstaande zomerzitting dier Staten is aan de orde de benoeming van het lid der Staten, bedoeld bij art. 89 van de Provinciale Staten. Verder komen ter tafel voorstellen der Ged. Staten tot diligentverklaring ten aan zien van het verzoek van H. Nieveen om subsidie voor het aanleggen en exploiteeren van een stoomtramweg Borssele— Goes Wolphaartsdgk, ten aanzien van het verzoek van den gemeenteraad van Oudelande om renteloos voorschot voor wegsverbetering en ten aanzien van een verzoek van het bestuur der vereeniging Uitliet Volk—Voor het Volk te Middelburg, om subsidie voor eene in 1904 te houden Zeeuwsche tentoon stelling van nijverheid; ten aanzien van de verbetering van de gemeenschap tusschen Noord- en Zuid-Bevelandtot wijziging van het reglement voor de calamiteuze polders of waterschappennaar aanleiding van het verzoek van den djjkraad voor de waferkeering van het calamiteus waterschap Walsoorden betreffende de verplichtingen, voor de provincie voortvloeiende uit de Ongevallenwet 1901. Voorts tot wijziging vana het besluit tot vaststelling van regelen voor pensionneeren van en het verleenen van wachtgeld aan ambtenaren en bedien den, in dienst der provincie Zeelandb het reglement op de pensionneering van wedu wen en weezen van provinciale ambtenaren in Zeelandtot toekenning van een subsidie van f325 aan de gemeente Nisse in de kosten van hare huishouding voor 1903 tot afwijzing van het verzoek van den raad der gemeente Veere om een subsidie in de kosten van hare huishouding voor 1903. Nog stellen Ged. Staten voortoekenning eener subsidie ad f400 aan het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen gedurende 10 jarenvan f 275 aan de vereeniging School voor hand- en bouwkundig teekenen te Iholen gedurende 2 jaren; aan de gemeente besturen van Borssele, Ovezande en 's Hee- renhoek van een renteloos voorschot voor wegsverbetering tot een bedrag f7035. Voorts tot opening van crediet van ten hoogste f3000 aan de afdeeling Zeeland van de vereeniging Het Nederlandsche Rund vee stamboek voor de jaren 1904, 1905 en 1906betreffende het verzoek van het bestuur van de afdeeling Goes en omstreken der Nederlandsche Maatschappij van tuinbouw en plantkunde om een subsidie van; f 100 voor eene in September te houden tentoon stelling van bloemen en vruchten en tot intrekking van het besluit der Staten dd. 9 Juli 1902 no. 26, tot het aangaan van eene geldleening van ten hoogste f 165.000, en tot sluiting van eene geldleening van ten hoogte f 100.000. Enz. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de zaken tegen lo. C. M. v. H., oud 16 jaar, dienstknecht, wonende te Stoppeldijk, thans te Middelburg gedetineerd. Beklaagde werd ter zake van opzettelijke brandstichting, overeenkomstig de vordering van het openbaar ministerie, veroordeeld tor 1 jaar gevangenisstraf, met mindering der preventieve hechtenis 2o. J. M., oud 45 jaar, brievengaarder wonende te Overasselt-Grave. Hij W6rd wegens verduisteringgepleegd in zijne vroe gere betrekking van brievengaarder te Groe- de, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, met mindering, van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. De vordering van het openbaar ministerie was 1 jaar en 6 maanden. Verder werden veroordeeld ter zake van diefstal G. S.. 55 j- landbouwer, Hoek, tot f 50 b. s. 12 d. hen wegens mishandelinq W. P. D., 20 j., schipperknecht, Ierseke, tot 2 m. gev. straf. Onze Middelburgsche Correspondent schrijft Op de agenda voor den gemeenteraad komt ook voor een voorstel tot wijziging der politieverordening, bedoelende het ver bod tot het houden van een voor het publiek toegankelijk huis van ontucht of het op eenige wijze medewerken tot het houden daarvan. Hoe zeer, in dit opzicht de antirevolu tionaire en de liberale beschouwing van elkander afwijken blijkt wel uit een hoofd artikel in de Middelb. Courant opgenomen ter bestrijding van dit voorstel. De Middelb. Courant bestrijdt het om redenen van opportuniteit, de antirevolutio nair moet het verdedigen hij kan niet anders om het beginsel. „De overheid moet het kwaad nemen zooals het is", zegt de M. C. De overheid mag in geen geval het kwaad welk ook permitteeren, zegt de antirevolutionair. Gij zult niet echtbreken, zoo luidt eene van Gods geboden. Mag nu een raadslid zeggenja maar, opdat het niet erger worde zal ik een gelegenheid tot echtbreken mogelijk maken. Eén bron van besmetting is toch beter dan vele. Immers geen antirevolutionair leert dat hij het kwade doen mag opdat het goede er uit voortkome. Voor de gevolgen van zijne daden, in zoover die daden voortvloeien uit gehoor zaamheid aan de wet Gods is hij niet aan sprakelijk. Hier geldtziende in het gebod en blind in de toekomst. Bovendien, het zij met de meest moge lijke waardeering voor het standpunt onzer tegenstanders gezegd, men houdt er toch een allerzondelingste redeneering op na. Het is, zegt de M. C. voor de overheid niet mogelijk alle maatschappelijke kwalen en misstanden weg te nemen die menigeen op het slechte pad brengen, evenmin als zij de armoe kan bezweren, die velen tot ondeugden voert en vaak dwingt tot aller lei misstappen. Ziedaar de eigen woorden van de M. C. en met die woorden verdedigt zij o. a. haren wensch tot reglementeering der huizen van ontucht. Onder de maatschappelijke kwalen be hoort zedeloosheid, laat als veiligheidsklep daartegen huizen van ontucht bestaan. Dat ze zelfs bij politie-reglement geregeld worden. Onder de maatschappelijke kwalen be hoort ook stelen, een even onuitroeibaar kwaad, laat als veiligheidsklep daartegen een gelegenheid tot het voldoen aan dien hartstocht bestaan, maar dan ook bij politie- reglement geregeld Klinkt het niet gek? En is het toch niet zuiver analoog 1 De overheid, heeft zoo terecht de wel sprekende strijder tegen de prostitutie dr. H. Pierson gezegd, de overheid heeft zich niet in te laten met de ontucht. Zij verbiede die. Dat is haar roeping en haar plicht. Middelburg. De vereeniging »Uit het volk, voor het volk" hield Dinsdagavond in het Schuttershof hare jaarlijksche alge- meene vergadering, onder presidium van den heer L. K. van der Harst. Na de notulen las de secretaris het jaarverslag over 1902, hetwelk in den breede uiteenzet al het nuttige, dat de vereeniging in 1902 hielp bevorderen, met genoegen kon dan ook geconstateerd worden, dat haar bloei toeneemt, wel sluit de rekening nog met een nadeelig saldo, doch het is reeds veel kleiner dan in vorige jaren. Moge die bloei zich bestendigen, in de hoop dat ver wezenlijkt moge worden het bij het bestuur in overweging zijnde plan om in 1904, evenals in 1889, eene Nijverheidstentoon stelling te houden. Onder dankzegging aan den samensteller, wordt besloten, gelijk vroeger, dat verslag te verspreiden. Ter tafel komt nu de rekening des Pen ningmeesters, die door eene commissie met de bescheiden vergeleken en goedgekeurd was. Zij wijst de volgende cijfers aan in ontv en uitgave Algemeene zaken f 505,22 en f 321,81 Kinderspeeltuin f 572,24 en f 428,77, Flo- ralia f 370,50 en f 677,33, Volkszangschool f 326,75 en f 378,65, verjaardag Koningin f 1030.24 en f 1056,26, ijsfeest f 193,55 en f 193,17. Samen f 2998,50 en f3055,90,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1