NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 110. 1903. Zaterdag 20 Juni 17e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH BÜ iit nimmer teliaarl ecu Bjjwisel. Gemengde Berichten. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUU. te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN Zij, die zich met 1 Juli a. s. op ons hlad abonneeren, ontvangen het tot dien datum gratis. Onderzoek Verlofgangers der Militie te Land. Uit de Tweede Kamer. Het Mensehdom. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De vergadering van aandeelhouders van ons blad besloot dat voortaan geen advertentiën van rechtstreek- sche QELD-LOTERIJEN meer mogen worden opgenomen. DE ADMINISTRATIE. Kortgene. Dinsdag 23 Juni lO'/a uren voorm., voor die te Coljnsplaat, Cats, Kort gene en Wissenkerke. 19 Juni 1903. Men schrijft ons van geachte zijde: Wie onzen schoonen Seisweg opwandelde, herinnert zich ongetwijfeld ter linkerzijde daarvan, aan den ingang der hofstede Sant voort, vóór men Buttinge bereikt, twee door leeuwen vastgehouden wapenschilden waarvan het ééne, links van den beschou wer, dat van Adriaan Willeboorts den joDge (wiens moeder, Hendrikje Jacobsdochter, uit het geslacht Van Grijpskerke stamde), en rechts dat van Maria LampsiuE, zijne echtgenoote, voorstelt. Dit echtpaar bezat die hofstede ongeveer 1650. Sedert min stens twee menschenleeftijden waren de kleuren van het mannenwapen op verma kelijke wijze verknoeid. Door de zorg van een lid der oudheidkundige commissie in Zeeland, daarin ondersteund door de zeer te waardeeren medewerking van den tegen- woordigen eigenaar der hofstede, den Eer- zamen Jan Louwerse, ziet men thans de kleuren, nameljjk de sporen van Willeboorts goud op zwart, en de leliën van Van Grijpskerke zilver op Zwart. Het opleggen van den vaccinedwang is te onbillijker dewijl nog niet alle genees kundigen van het nnt der vaccinatie over tuigd zjjn, of het onschadelijke er van hebben bewezen. Zelfs de vurigste voorstanders van dien dwang erkennen dat dit nog niet zoo is. Een Duitsch geneeskundige dr. Lots te Heidelberg erkent gulweg dat de over planting van de meest gevreesde geheime ziekten zeer wel mogelijk is. Dr. Perron uit Bordeaux schrijft de toeneming der longontsteking aan de veel vuldige inenting met dierlijke pokstof toe. En dan, het feit van eenige jaren ge leden, is ook welsprekend de minister van' binnenlandsche zaken heeft er in eene Kamerzitting in December 1901 nog aan horinnerd 1 namelijk van „een Amster- damsch hoogleeraar in de geneeskunde die zjjn gezond kind zelf had ingeënt met de uiterste voorzorgen voor lancet en lymphe (naald en stof) enz. en toch dat kind bin nen 24 uur kwijt was." En waar nu dergelijke feiten vaststaan, mogen wij vragen: perk denvaceinedwaDg in, liever dan dien uit te breiden, gelijk de regeering in België schijnt te willen doen. We kunnen ons de tijden nog gemak kelijk in het geheugen roepen, dat de Waterloodag, om met een geijkten term in de nieuwsbladen te spreken, „op de ge bruikelijke wijze" werd gevierd. Vlaggen allerwegen, een dankstond in de kerken, bij de herdenking na vijftig jaren zelfs, een danklied in het openbaar. Thans niets meer van dit alles. Een enkele vlag in onze straten herin nert aan die dagen van weleer. Het zou waarlijk te betreuren zijn, als bij een jonger geslacht wel bleven de her inneringen aan den kleinen korporaal en zjjn durven, den Corsikaan, die van Elba ontvlucht, wêer zou op nieuweu buit, maar overigens de groote beteekenis van den veldslag van Waterloo uit het oog werd verloren, een gebeurtenis, die zoo beslis send was voor de volken van Europa, niet het minst voor ons kleine Nederland. God alleen is groot, ook in de geschie denis. En van die historie gaat eene sprake Gods uit tot het nageslacht. Ook van die van ons land en volk. Bij al de verschillende indrukken, niet het minst op het terrein des staatkundigen levens, welke we gedurig ontvangen en welke elkander schier verdringen, mogen we de groote daden des Heeren niet ver geten, ze evenmin verbergen voor de kin deren onzes volks. Gelukkig, dat 's lands historie op onze Chr. Scholen in eere wordt gehouden en uit het rechte oogpunt wordt bezien. De vereeniging tot oprichting en instand houding van eene christelijke bewaar- en voorbereidingsschool wil concurreeren met de andere inrichtingen van dien aard. Ze wil bij flinke, ruime lokalen, waar de kinderen zich eenige uren per dag op houden, doelmatige speelplaatsen, waar het jooge volkje zich vrij kan bewegen onder ieiding van geschikte onderwijzeressen, als mede indien immer mogelijk, een ruimen voorraad oordeelkundig gekozen voorwerpen en platen, geschikt voor dien jeugdigen leeftijd en bij het zoogenaamde voorberei- dingsonderwijs veelszins in gebruik. In één woord, ze wil zorg dragen, dat de ouders, die zulk een inrichting voor hun kleinen verkiezen, inderdaad zeggen kun nen „Hun leeren is spelen." Om dit doel te bereiken is er geld noodig, veel geld ook. De uitgaven voor het onderwijs vallen doorgaans niet mee. Daar weten onze school besturen van mee te spreken. Telkens en telkens weer moet er aangeklopt worden bij de vrienden om tekorten te dekken, of allernoodigste uitgaven te helpen bestrijden. En dat meest in den zelfden kring van per sonen, die toch al zooveel opbrengen voor christelijke belangen. Hoe dit komt? Wel, eenvoudig, omdat andere bronnen voor ben gesloten zijn, soms liefst met dubbel slot. Denkt maar aan het Lager onderwijs in verband met artikel 3 der wet. Daar leest men o. a. Aan bijzondere scholen noch aan bijzondere inrichtingen tot opleiding van onderwijzers mogen vanwege de gemeente geldelyke bij dragen of eenige andere ondersteuning mid dellijk of onmiddellijk worden toegekend enz. Op gesubsidieerde scholen is direct art. 33 van toepassing en worden ze openlaar. Ziet ge wel, lezers Geen enkelen cent mag de burgerlijke gemeente uitgeven voor het onderwijs aan particuliere of lyzondere scholen. Of dit billijk is Voorzeker niet. Doch zoolang dit artikel in de wet op het L. O. blijft, is men van overheidswege gehouden aan de naleving er van. Daar mag een voudig niet aan getornd worden. Doch, om misverstand te voorkomen, zij gezegd, dat dit artikel alleen betrekking heeft op het gewoon lager onderwijs, het onderwijs alzoo, dat op de gewone scholen, zooals wij die kennen, gegeven wordt. Dus niet op Bewaar- en Voorbereidings scholen. Op deze heeft het bewuste artikel 3 niet de minste betrekking. En dat is waarlijk gelukkig. Na de itsfen ie pi's! Wij laten nu de namen van het nieuwe Rongaarsche ministerie volgen Tisza, minister-president, Binnenl. Zaken Wekerle, FinanciënHieronymi, HandelBerzeviczyi, EeredienstHodossy' Justitiegraaf Aurel Desewssyi of graaf Emerich SzecheDyi, Landbouw Fejervary, Land verdediging, Sjeeh, minister van Kroatië! Da kleine gemeente Blaricum in 'tGooi levert veel bekijks en veel bespreking. Men schijnt daar in 't bijzonder te houden van communaal (gemeenschappelijk) bezit. Niet alleen dat te Blaricum de, nu bijna geheel verstrooide, kolonie van Fredrik van Eeden, die gegrond is op gemeenschappe lijk bezit, gemeenschappelijken arbeid en ook op gemeenschappelijke uitgaven, ge vestigd was, maar van overoude tijden is er ook gemeenschappelijk bezit van heiden en weiden. Het gaat evenwel de Blari- cumsehe commune als de eerste Christen gemeente ons in de Handelingen der Apostelen geteekend. De zonde van zelf zucht sluipt in grooten en kleinen kring in, en maakt van gemeenschappelijk bezit niet zelden gemeenschappelijke twist. Zoo ook te Blaricum. Er heerschte daar rechtsonzekerheid, men betwistte elkander het recht tot be velen, men vertrouwde elkander niet. Eu zoo werd onrust geboren, en twist gevoed. Waarlijk de kolonisten te Blaricum zoomin als de veehouders konden het onzen vader- landschen dichter nazeggen »Hoe genoeg lijk rolt het leven, des gerusten landmans voort." De twist werd in April jl. zoo erg dat brand op ongewone wijze voorkwam, en dat de militairen tot rustbewaarders moes ten opgeroepen worden, zoo erg zelfs dat een man doodgeschoten werd. De aanleiding tot dit laatste feit was klein in oorzaak, maar groot in gevolgen en gelijk het altijd gaat, het was slechts de droppel die den emmer overloopen deed. Aanleiding was alleen het brandmerken van het vee, dat door het bestuur van deze gemeenschappelijke heide en weiden, onder den naam van de meent geöischt werd. Belanghebbenden betwistten het recht aan dit bestuur, onder den naam van Stad en Lande optredende, tot gezag, maar kozen hun eigen meentmeesters. En zoo ontstond de strijd die Blaricum in roere, en den B!aricumschen burgemeester van streek bracht. Die burgemeester requireeide volgens zijne bevoegdheid maar naar veler oor deel te voorbarig militairen, en gaf scherpe bevelen. De openbare meening is van oordeel dat hij het met een proces verbaal van een veldwachter best afgekund had, en dat genoemde burgemeester zijn kwaliteiten van Hoofd der gemeente en lid van het bestuur van Stad en Lande niet best uit elkander gehouden had. In de openbare vergadering die de Tweede Kamer deze week hield maakte zich de heer Heemskerk tot tolk van deze open bare meening en hij werd door de Minis ters van Justitie en Binnenlandsche Zaken niet tegengesproken. Ook de Minister van Binnenlandsche Zaken was van meening dat hier de macht overschreden was, en de Minister van Justitie beloofde te trachten deze zaak langs den weg van het recht in orde te brengen. Voor den heer Troelstra was deze ge legenheid te mooi om niet een autoriteit een knauw te geven. Hij, de leider der mislukte werkstaking die voor velen ongeluk bracht en waar aan ook een mensehenleven is ten offer gebracht, eischte onmiddellijk ontslag, zon der verhoor, voor den burgemeester. Met dit staaltje van socialistische onbe schaamdheid eindigde deze interpellatie. En toen kwamen we van de groenende heide en de malsehe weide in de stoffige steenfabriek. Ook daar is het geen pays en vree. Reeds lang zijn kwade noten gekraakt over den arbeid in de steenfabrieken. De voornaamste grieve was dat de steen fabrikanten als werkgevers naast de man nen ook de vrouwen en kinderen opeisch- ten. Om aan dit euvel een einde te maken werd bjj koninklijk besluit arbeid aan vrouwen en kinderen beneden 16 jaren op steenfabrieken verboden. De in werking treding van dit besluit was bepaald op 1 October. Maar tegen dit besluit kwam de heer De Vries op, meenende dat de klachten zeer overdreven waren, en de heer Van Wijek, zelf steenfabrikant, op grond van concurrentie vooral met België. De Minister van Binnenlandsche zaken zegde een persoonlijk onderzoek toe.| De openbare meening in deze zaak is niet aan de zijde der opponenten, zoomin in de Kamer als van den Minister. De heer De Vries kleurde te licht en de heer Van Wijck zelf is het levende bewijs, naar men zegt, dat de Hollandsehe steenfabrikanten de concurrentie der pape steen het hoofd bieden kunnen. Het werk dat de Tweede Kamer deze week in openbare zitting verrichtte was niet groot of hoog, maar nuttig. Critiek is overal, ook in ons groot ge zin, ook op heide en weide als aan de oevers onzer rivieren broodnoodig. Over 't algemeen hoort men in onze tijden wel spreken over de achteruitgang van het menschelijk geslacht. Dit is zeker wel een gevolg dat het bestaan, dat wil zeggen, de strijd om het leven dagelijks moeilijker wordt en men zich niet de gewenschte rust en kalmte kan geven die men behoeft en die onze voorvaderen gesmaakt hebben. Wij leven thans in een zenuwachtig tijd perk en de middelen van bestaan worden van dag tot dag geringer en het menschelijk lichaam afgemat door te overdreven arbeid, lijdt er dagelijks onder. Het spreekt van zelf dat zulk een afgetobt lichaam bloot gesteld is om bij de geringste épidémie aangetast te worden. Door de ondergane verzwakking kan zulk een lichaamsgestel geen weerstand bieden en zulks komt voort doordat het hoofd, element van het men schelijk geslacht, n. 1. het bloed, niet die zelfde kracht bezit als voorheen. Wij moeten als dan de natuur ter hulpe komen en dank zij de vorderingen die de weten schap op geneeskundig gebied gemaakt heeft, is de hernieuwer en de krachtgever van het bloed thans gevonden. De hernieuwer van het bloed zijn de Pinkpillen. Dit heeft de Heer J. A. Laurijsen te Klein Dongen ook mogen ondervonden. Zijne echtgenoote, zoo schrijft hij, was door de desmaals heerschende influenza aangetast geworden en ondanks alle aan gewende pogingen had het hem niet mogen gelukken haar in beterschap te doen toe nemen. Zij leed voornamelijk aan slechte spijsvertering en gebrek aan eetlust. Op aanrading van een mijner vrienden die eveneens de goede uitwerking der Pink pillen ondervonden had gingen wij tot het gebruik derzelve over, en werkelijk, wij werden in onze verwachting niet teleur gesteld, want na het gebruik van de eerste doos gevoelde zij zich reeds veel beter, zij ging volgens de voorschriften voort en is mijne echtgenoote thans vebl gezonder dan zij in jaren geweest is. Alle spijzen die haar vroeger walgden kan zij thans gebruiken en bekomen haar zeer goed. Overtuigd zijnde over de uitstekende wer king Uwer Pinkpillen op zwakke lichaams gestellen laten wij nimmer na ze aan alle personen in onze omgeving aan te bevelen. De personen lijdende aan bloedarmoede, bleekzucht, slechte spijsvertering, algemeene zwakte, zoowel bij man als vrouw, zenuw ziekte, kortom, alle kwalen voort spruitende uit een slecht en bedorven bloed zullen in de Pinkpillen hun redder vinden. Prijs f 1,75 de doos; f9.per6doozen. Verkrijgbaar bij Snabillé, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijg baar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. Onze Middelburgsche corresp. schrijft: Dat het bestuur van het Militair Tehuis hier met tact en wijs beleid handelt, moge het volgende bewijzen. Als gewoonlijk had dezer dagen de jaar- lgksche inspectie van de miliciens-verlof gangers plaats. Aan ieder der opgeroepenen werd per circulaire, per post verzonden, bericht dat op den dag der inspectie voor hen gratis brood en koffie in het Militair Tehuis in de Nieuwstraat te verkrijgen was. Van de 83 verlofgangers die ter inspectie opkwamen maakten 48 van deze aanbieding gebruik, en de dag van inspectie die vroeger zoo dikwijls dronkemans-tooneelen opleverde ging nu zoo rustig voorbij dat de meeste bewoners onzer hoofdstraten niet te weten kwamen dat iets dergeljjks aan de hand was. Middelburg. Donderdagmiddag hield de vereeniging tot bevordering der belangen van den dienstbaren stand alhier eene vergadering. Zij werd gepresideerd door den heer W. A. graaf v. Lijnden als waarnemend voor zitter. Hij bracht de verdiensten in herinnering van den afgetreden voorzitter Ds. Slotemaker de Bruine, die door zijn vertrek naar Nij megen het voorzitterschap had neergelegd. In de vacature, ontstaan door het vertrek van Ds. Slotemaker de Bruine, werd Ds. H. Jonker gekozen, aan wien tevens het voorzittersschap werd opgedragen en die zulks aannam. Het tegenwoordig bestuur bestaat uit de heerenDs. H. Jonker voorzitter, E. Mes secretaris-penningmeester, jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot, jhr. C. J. J. van Teijlingen en W. A. graaf van Lijnden; en het dames comité uit de damesjonk vrouwe S. H. v. Doorn van Koudekerke, mevrouw Wed. C. E. G. de Raad van Sonsbeek, mevrouw Wed. Stoppelaervan Eijs en mevrouw YerheijdenLandskroon Schouten. Ter vergadering verschenenCornelia Adriana Smit, Magdalena Johanna Lameijn, Pieternella van Noorden, Catharina Jobse, Franciska van Weijnsbergen, Maria van den Broeke, Elizabeth Toutenhoofd, Jacomina Adriana van Steenhuijzen en Cornelia Petro- nella Louisa van Steenhuijzen, die gedurende 25, 20 en 10 jaren trouw en eerlijk in dienst waren bijMevrouw Wed. Geill, mevrouw v. Teijlingen v. d. Mieden, mevrouw E. C. BerlekomTilanus, mejuffrouw Goverse, mevrouw W. de FouwAugustijn, mevrouw C. W. Boudewijnse—Verhulst, mejuffrouw A. C. Wascb, mejuffouw M. Stevens van den Bosch en mejuffrouw L. J. P. de Leeuw Despinois, aan wie de voorzitter onder een hartelijke toespraak het eervol getuigschrift overhandigde, benevens een souvenir. De Commissie is gaarne bereid alle in lichtingen omtrent de vereeniging te geven en zou gaarne het getal leden-contributie f2.50 en belangstellenden-contributie min stens f 0.50 zien toenemen, om tot baar hoofddoel te kunnen geraken, n. m. het inrichten van een gebouw, waar oude gewezen dienstboden een rustigen ouden dag kunnen slijten. Bij Kon. besl. is aan den loteling Jan van Tatenhove te Middelburg, loteling voor de lichting van 1903, uit die gemeente, op 19 Mei jl. ingelijfd bij het 3de regement infanterie en thans in het genot van uitstel van eerste oefening, ontheffing van den werkelijken dienst bij de militie verleend voor zijn geheelen diensttijd. Middelburg. Een eigenaardige aanblik bood Donderdag het welbekende Molenwater in onze stad. Anders, zoo stil en verlaten behalve enkele uren 's daags, dat onze re- cruten exerceeren, of onze sportliefhebbers zich daar ophouden, was het nu een aan- trekkingspunt voor burgers en buitenlui. De jaarlij ksche Paarden- en Veulenmarkt aldaar gehouden, was vrij druk bezocht, meest door bewoners van Walcheren, ook wel van Noord- en Zuid Beveland. Het zoogenaamde vierde en vijfde district was hoegenaamd niet vertegenwoordigd. Er waren 200 paarden aangevoerd en aan de lijn. De handel was vrij levendig. Een aantal vreemde kooplui, meest Belgen, be woog zich tusschen en in den omtrek der

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1