50000 SISAREN Hollandsche Zoutevisch 20, Boter- Eierenhandel. Openbare ïerkoepingen. Afloop Verkoopingen enz. Advertentiën. Een Winkelhuis Notarishuis Middelburg. openbaar verkoopen Geref. Traktaatgenootschap „F I LIPPIJ S", Heerlijke nieuwe 11 oil. Zoutevisch. LEESTAFEL. TE KOOP I0 kwaliteit KOOLVISCH 12* et. en Wed. DEKKER, Ingezonden Stukken. Pos te rijen. Marktberichten. Telegrammen. 15 Kippen en een Haan TE KOOP, Dienstbode gevraagd, eene Boerendienstmeid Donderdag 2 Juli 1903, 1. Een HUIS en ERE te Mid delburg, aan de Lange Gort straat, wijk I no. 328, groot 1 .AXG. 2. Een HUIS en ERF aldaar, aan de Molstraat, wijk F no. 88, groot 1 Are 12 Centiaren. 3. Een HUIS en ERF, verdeeld in twee woningen, aldaar, aan de Ververij straat, wijk N nrs. 134/134», groot 1 Are 61 Cen tiaren. DEKKER, Noordstraat. F. P. D'HUY, Uitgever. De Firma J. M. YAN HEUSDEN, bijna altijd gevraagd, kennis van stenogra phic en typewriten). Het leven is hier zeer duurongeveer 2\ maal duurder dan in Holland. Voor een eenvoudig burgerhmisje betaalt men in Kaapstad f 72 tot f 96 huur per maand voor een kamer p. m. f 36, zonder den kost, en f 72 f 84 met den kost. Van overhouden is dus geen sprake, tenzij men timmerman of metselaar is. Wat nu Trans vaal betreft, hoorde ik van Afrikaanders en Hollanders, die den laatsten tijd daar geweest zijn, dat de toestanden aldaar even treurig, zoo niet treuriger zijn dan hier. Johannesburg en Pretoria zijn letter lek opgepropt met menschen van allerlei nationaliteiten en zonder werk. In zeker opzicht bestaat er eenige overeenkomst tusschen de toestanden daar en hier in Kaapstad, nl., dat ook in Transvaal de timmerlieden het best betaald worden, pl. m. f 15 por dag. Maar wat heeft men aan die hooge verdiensten als de levensbehoeften zoo schrikbarend hoog zijn Uit den aard der zaak toch is het leven in Johannesburg en Pretoria weer voel duurder dan in Kaapstad. Vooral de huishuur in Trans vaal is ontzettend hoog tegenwoordig. Voor een eenvoudige kamer betaalt men f 60 per maand, voor een eenvoudig huis f180 per maand. Verscheidene achtenwaardige personen uit de Kaapkolonie ontraden dan ook ten sterkste emigratie naar Transvaal. Nu zal allicht deze of gene zeggen »Ja, maar ik heb gehoord, dat A. B. of C. het daar zoo goed hebben en zij zooveel geld verdienen." Mijn antwoord daarop is dat is best mogelijk, maar tegenover één der gelijke gelukkige staan 100 werkloozen, flinke, jjverige handwerkslieden, die maar niet geplaatst kunnen worden. Daarom nogmaals: Hollanders 1 Emigreert in deze tijden niet naar Zuid-Afrika. In de meeste gevallen is de reis en de ge maakte onkosten weggeworpen geld. Uit New-York wordt een echtscheidings proces van zeer bijzonderen aard gemeld. Toen mevr. Vrooman nog miss Anne Greffin heette, was zjj een schatrijke erf dochter. Haar dierbaarste wensch was de wereld te hervormen door toepassing van de socialistische theorieën. Daartoe trouwde zij in 1895 zekeren Walter Vrooman, een aan lagerwal geraakt individu, die als laatste redmiddel de socialistische propaganda bij de hand had genomen. Aan dezen man gaf miss Anne de beschikking over haar mil- lioenen. Hij begon met allerlei stichtingen, o.a. een coöperatieve boerderij van 2000 bunders en een z.g. Ruskin-college ter onderwijzing van de collectivistische leer. Op zekeren dag, toen de ligging van dat college hem niet beviel, verplaatste Vrooman het naar Glen Ellyn, bij Chicago, en huurde voor de leerlingen en hun leeraars een express-trein, teneinde op weg daarheen het .onderwijs, dat geen oogenblik onder broken mocht worden, voort te zetten. Geen wonder, dat met dezen man als administra teur, het vermogen van mevrouw Vrooman als sneeuw voor de zon verdween. Maar op hetzelfde oogenblik, dat zij volkomen geruïneerd was, ondekte zij dat haar man betrekkingen onderhield met een vrouw, die zich allerminst om socialime bekommer de. Dit deed den beker overloopen. De arme vrouw ziet zich thans van alles be roofd: van fortuin, van echtgenoot en van geloof in haar beginselen. Een held. Een soldaat van de com pagnie der Alpenbersaglieri (Italië) heeft onder hoogst spannende omstandigheden aan twee zijner superieuren het leven gered. De compagnie had als oefening uit te voeren de bestijging van de oostelijke helling van den Pas di Lago Nero, dicht bij den Splügen, toen plotseling de fourier uitgleed en viel de kapitein hem in zijn va) willende tegen houden, viel insgelijks en nu sleepte de een den andere in de diepte mee. Maar op hetzelfde oogenblik passeerdj een 100- tal meters beneden hen, de soldaat Giacomo Corlazzoni. Hij hoorde een gil, zag naar en wist onmiddellijk wat hij te doen had. Zijn geweer nemende, stak hij het tot de halve lengte in de sneeuw, ging er tegen staan met uitgebreide armen en brak het volgende oogenblik de vaart, waarmede de twee van boven kwamen rollen. De plek, waar de heldhaftige redder den schok van de twee mannen opving, was oDgeveer twintig meters verwijderd van een afgrond, waariD alle drie onvermijdelijk te pletter zouden zjj n gevallen, wanneer het geweer aan den schok geen weerstand had geboden, of als de soldaat bij den schok maar even ware uitgegleden. De man die te Beyrouth als Kanunnik Rosenberg, de langgezochte oplichter, werd gevat is bij nader inzien gebleken een priester uit Canada te zijn, Dorval genaamd. Hjj had dit wel terstond gezegd, toen men hem te Beyrouth gevangen nam, maar men had hem niet geloofd en hem zelfs gesla gen toen hij volhardde in zijn ontkennen. Daarom zweeg hij maar, tot hij te Parijs zou zijn, en toen hij daar nu werd samen gebracht met menschen die den echten Rosenberg goed kenden, o. a. ook met de bestolene, Mevr. Civet, en met een broeder van den Kanunnik, bleek al spoedig, dat deze Rosenberg werkelijk onecht was en wat zpn uiterlijk betreft niets met den Kanunnik gemeen had, dan blauwe oogen. 77 een bericht uit New-York epben 19 Amerikaansche automobielfa brieken zich vereenigd tot een »auto-trust«, met een kapitaal van 70 millioen dollars, or een tqdsverloop van negen jaren. Het stadje Heppner, in den staat Oregon (V. S.), het middelpunt van een belangrijken wolhandel, is door een wolk breuk verwoest. Er kwamen 500 menschen om. Velen hiervan werden door de water massa, die wel tot eene hoogte van 20 voet was gewassen, tegen de rotswanden gewor pen en verpletterd. Do omliggende plaat sen werden eveneens verwoest. Er liggen daar hoopen lijken, zoodat men vreest, dat bij de hier ^thans heersehende warmte epidemieën zullen uitbreken. Alles is Zijne. „Vuur en hagel, sneeuw en damp, gij stormwind, die zijn „woord doetPs. 148 8. 't Is al het Zijn De sneouw, het vuur, De zachte zefir, ook het guur Van woesten storm, waar d' afgrond gaapt, Of wervelwind zijn offers raapt 't Is alles 't Zijn! Zijns is het al Zoo kaf als koorn, Der bloemen dos, der rozen doorn. Wen onbewust 't gevederd lied Der slangen list het leven biedt 't Is ook het Zijn 't is alles het Zijn Het woud, het gras, De wreede rots, d' ontrouwbre plas, Des bliksems schicht; en 't zegenend nat Der Godsrivier met al heur schat 't Is al het Zijn! 't Is alles 't Zjjn De vree, het zwaard, De vreugd, de smart der gansche aard; Des Boozen macht, zijn sluw beleid, De zege der gerechtigheid Zijns is het al! En ik ben Zijns Schoon ik niet weet Hoe Godes goed mijns levens leed ln 't raadselvolle jammerdal Ten bete keeren kan en zal Toch ben ik Zjjns! Ja, ik ben Zijns! Eens zal -'t geschien, Als ik Hem van oog tot oog zal zien, Dat Hij m' uit deez' verborgenheid Zal zetten in Zjjn heerljjkheid, Want ik ben Zijns. Is 't alom: 't Zjjn? Doet 't al Zjjn woord Der Zjjnen dienst, uit ieder oord, In klein en groot, ver' of nabjj, Breng dan de huid„Hem dienen wjj, Wjjl Zjjns wjj zjjn!" Eope. Homoeopathisch Maandblad 14e Jaargang no. 6 (15 Juni 1903) bevat 0. a.Eenige hoofdstukken der gezondheidsleer (Brande wijn en likeuren Koffie Thee Tabak). Eenige wenken voor de verpleging van zuigelingen en iets over de homoeopatische behandeling van kinderziekten (X). Beant woording van vragen. Uitgever is La Rivière en Voorhoeve te Zwolle. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van de treurige feiten die in deze gemeente voorvallen en mis schien ook wel in andere, tengevolge van de Leerplichtwet, zjj het mij vergund hieraan eenige publiciteit te geven. Wat toch is het geval? Niet zelden worden vaders, hoofden van talrijke en behoeftige gezinnen in de gevangenis gezet. Waarom Hebben ze dan moorden gedaan of straf bare schelmstukken uitgevoerd Wel neen het zijn meestal menschen onbesproken van gedrag die van kindsbeen af nog nim mer met politie of overheid in aanraking zjjn geweest. Doch omdat ze eerlijk door de wereld willen en hierom hunne school gaande kinderen eenige weken op zekere tijden van het jaar door lichten veldarbeid een aardig stuivertje kunnen laten verdie nen tot inkorting of geheele zuivering van oude schuld moeten zjj dit treurig en voor hen schadelijk lot ondergaan. Zou ik het verre mis hebben mijnheer de Redacteur hierdoor te veronderstellen dat door deze toestanden de socialistische geest onder de mindere standen wordt aangekweekt? en het hoog tijd wordt dat de druk door herziening dezer wet voor de behoeftige standen zooveel mogeljjk wordt opgeheven UEd. Dn., C. A. GUNST. Oud-Yossemeer, 15 Juni 1903. Lijst van brieven en briefkaarten, over de eerste helft der maand Juni 1903, verzonden aan onbekenden door het post kantoor te Middelburg. Brieven: Mevr. Ortt Gelderman AmsterdamC- Wesstrate s Heer ArendskerkePredikant KoudekerkeJ. de Pijper RotterdamK. Welkenbach Vlissingen-, D. Vroome Antwer pen G. B. C. v. d. Peen Toronto (Canada). Briefkaarten: Jac. van Baarle Den Raag\ M. J. v. d. Starre HillegomW. Meulmeester Nieuwediep Ida Dambermont BrusselLéopold Smits BrusselWilh Sigmund Neumülh Rh, VQ-EIlhlJKJE STAND van 1517 Juni 1903. MIDDELBURG. Getrouwd: A. Hu- bregtse 29 j. jm. en P. W. Valk 24 j. jd. Bevallen: A. Bujjs geb. Ingelse z. L. Floresse geb. Van Maldegem d. Overleden: P. S. Hamel 3 weken z. J. Krane ongeh. d. 72 j.A. Goed- bloed ongeh. z. 31 j. GOES. Geboren: 16, Gerardus Theo- dorus Johannes z. v. Arend Poudraine en Jacoba Cornelia Mathilda Theewis. GOES, 16 Juni 1903. Er kwam geen verandering in de prijzen der granen. Nieuwe Tarwe f6,a f 7,50. Versche Boter f 0.96 f 1.05, mid. fl. per kilo. Eieren f3.A f 3.60, mid. f 3.40, De aanvoer van boter en eieren was tamelijk. OOSTBURG, 17 Juni 1903. Oude Tarwe f0.a f0,Nieuwe Tarwe f 7,A f 8,N. Rogge f 5,40 A f 5,80 N. Wintergerst f7,40 A f 8,per honderd kilo. Zomergerst f 7,A f 7,40 per honderd kilo. Haver per 100 kilo f6,— A 6,25 Kook- erwten f 0,A f 0,Erwten f 0,a f 0, Paardenboonen f 6,20 A f 6,40 Koolzaad f 0,_ a f0,-. Waar 't er niet bij staat, is de prijs per H.L. VLISSINGEN, 10 Juni. Boter fl.10 A f 1.per KG. Eieren f 3.40 per 104 stuks. ROTTERDAM, 15 Juni. Ter graan markt van heden (Maandag) was in binnenlandsche granen de handel als volgtTarwe. Hoewel de aanvoer kleiner wa3, kon alles niet tot vorige prijzen worden opgeruimd. De beste werd van f 7.40 tot f 7.90 per heet., en enkele extra puike partijtjes daarboven, uitgezocht. Overi gens per 100 kilo f7.50 a f9 en nog een gedeelte daarboven. Rogge bracht van f4.75 tot 15.50 per heet. op. Haver lager. Naar kwal. per 100 kilo van f6.25 tot f7 niet geheel op te ruimen. Erwten weinig gevraagd. Aardappelen. Spuische jammen f3.75 A f4, Brielsche kralen f3.20 A f3.50, Zeeuwsche blauwe f4.20 A f4.50, dito bonte f4.20 A f4.50, Geldersche blauwe f3 A f3.50, Duitsche roode f 3 A f 3.20, Flakeesche jammen f 3.50 A f3.75, Duitsche blauwe f3.50 A f3.70 per heet. Zeeuwsche eieren f3.10 A f3.30, Overmaasche dito f3.30 A f3.50 de 100 stuks. ROTTERDAM, 16 Juni. Ter veemarkt van heden (Dinsdag) waren aangevoerd1585 runderen, 595 vette, 153 nuchtere kalveren 686 schapen, 588 varkens, 194 biggen. Run deren le qual, 80, 2e qual. 56, 3e qual. kalveren le qual. 94, 2e qual. 80, 3e qual, schapen le qual. 70, 2e qual. 58, 3e qual varkens le qual. 40, 2e qual. 30, 3e qual. cent; alles per kilogram. Donderdag 18 Juni. Middelburg, een huis en tuintje 8 uur in de Vergenoeging door not. v. Nimwegen Bellinkstraat, 154 c.A. En een winkelhuis St. Janstraat I 48. Te zien 17 en 18 Juni 1012 en 2—4 uur. Dinsdag 23 Juni. Kapelle, bjj Hanson 6 uur door not. L. Liebert voor dhr. Rosier een hoefje met 3,1170 H. bouwland Woensdag 24 Juni. Hoedekenskerke, 10 uur bij Gelok voor erven wed. Sioke een hofsteedje 16,4950 H. en 3,5280 H. bouwl. en boomgaard door not. Mulock Houwer. Biggekerke, bij Sturm 10 uur door not. Loeff een rentenierswoning met schuur, tuin enz. 1080 cA. En een tuin 825 cA. En 8 perc. bouw- en weiland en sprink. Axel, 1 uur bij wed. Rolff door not. Dreg- mans en Tak de hofstede van P. de Feijter 28,8510 H. Vrjjdag 26 Juni. Goes, half8inde Prins door not. Pilaar een winkelhuis Papegaaistraat. Donderdag 2 Juli. Middelburg, 8 uur in de «Vergenoeging" 2 huizen door not. Tak Lange Gort straat en Molstraat. Wolfertsdjjk, 9 uur door not. Pilaar, hofstede wjjlen dhr. de Jager inspan als 6 ruinen, 2, 2, 3, 6, 7 en 912 merriën, I, 1, 2, 3, 4, 4, 5, 5, 9, 10, 12 en 15 jaar1 bruin en 1 vos hengstveulen10 bontgevende melkkoeien, 7 kalfvaarzen, 7 eenjarige vaarzen, 5 eenjarige ossen, 8 kalveren, springstier oud 15 maanden (alle Hollandsch ras), 8 vette varkens, mestputloo- per, 5 biggen, 160 kippen, 6 poules pintades, 4 kalkoenen, 5 pauwen, 2 bergeenden, Kaap- scbe eend, 10 gewone eenden, 4 ganzen, duiven, Utrechtsck wagentje met portieren. Middelburg. Heden Vrijdag werd aan het gebouw van het Provinciaal bestuur aanbesteed het verlagen en verbreeden van strandhoofd no. 15 aan de Oude Hoeve aan de noordzijde van het eiland Schouwen. Raming f3750. Inschrjj versC. Bolier Cz., Bruinisse f 3494 P. Bezuijen, Scharendijke f 3494 C. de Voogd, Duivendijke f 3291 W. Dekker, Veere f3275 en P. Vink, Noord- gouwe f 3198. Zoutelande. Heden Woensdag werd dcor not. Loeff publiek geveild de hofstede Heul- zigt van Jac. Koppejan Sr. groot 22,0376 H. alhier. Kooper van perceel 1— 25 27o en Perceei 31 tot 37 de heer J. W. Verhuist notaris te Middelburg voor f 28928 plus f300 voor houtgewas enz. en 8 pro cent voor onkosten. Totaal 18 H. 48 A. 9<5 cA. hofstede, bouw- en weiland. (Perceel 26 en 28 tot 30 weiland in Zoute lande, en 38 en 39 weiland in Biggekerke, hiervan meldt ons het bericht niet. Red.) Qoes. Door Regenten der Strafgevan genis alhier werd heden, onder nadere goedkeuring van den Minister van Justitie aanbesteed: de levering van Roggebiood voor het 2e halfjaar 1903, slechts éen biljet werd ingeleverd: van den heer J.den Herder, tegen 83/4 cent per Kilo. Goes. Door het Burgerlijk Armbestuur is aanbesteed en gegund de levering van Rundvleesch ad 90 cent en kalfsvleesch ad. fl.10 aan H. J. v. Hove. Varkensvleesch 561 cent aan J. Dierx. Brood 9 cent aan R. Scheele. Koite turf ad 48 cent per honderd aan K. Pik. De levering aan het Gasthuis is als volgt G. J. Temperman rundvleesch 94 cent en kalfsvleesch fl.10. J. Dierx varkensvleesch 54ï cent. R. Scheele brood 9 cent. K. Pik korte turf 48 cent. A. E. Blaauw lange turf 78 cent. Gebr. Duvekot gort 12, rijst 121, witte suiker 43, basterdsuiker 38 cent per Kilo, zout f 5.80 per 100 Kilo. Wijnazijn f2 per 40 Liter. Ph. Wessel koffie 52 cent en stroop 15 cent per Kilo. 's Gravenhage. De Tweede Kamer zette heden het debat voort over deinter- pellatie-de Vries omtrent het Kon. besluit verbiedende den arbeid van vrouwen in steenfabrieken. De heeren Melchers, van der Zwaag en Nolting bepleitten ongewijzigde handhaving van het verbod terwijl de heeren de Vries en Van Wijck het Kon. besluit bestreden en dhr. De Klerk tot geleidelijke invoering adviseerde. De minister Kuyper verdedigde nader den genomen maatregel waarmede de interpellatie eindigde. Heden middag vergaderen de afdeelingen, Vrijdag zitting. 's-Gravenhage. Op verzoek eervol ont* slag verleend aan P. Tazelaar te Colijns- plaat als dijkgraaf van den Oud Noordbe- velandpolder. Vlissingen. De Vrijzinnige Kiesver- eeniging heeft de aftredende liberale ge meenteraadsleden candidaat gesteld en be sloot tegenover den heer Bos geen tegen- candidaat te stellen indien de antirev. kiesvereeniging ook geen candidaten stelt tegenover de andere aftredenden. Getrouwd: ADRIAAN HUBREGTSE en PIETERNELLA W. VALK die ook, namens wederzij dsche familie betrekkingen, hunnen hartelijken dank zeg gen voor de vele blijken van belangstelling bjj hun huwelijk ondervonden. Middelburg, 17 Juni 1903. A. s. Vrijdag 19 Juni hopen onze geliefde ouders ANDRIES STEKETEE en MARIA DE VISSER hun 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Baarland, Juni 1903. Hartelijk dank aan allen die ons op 31 Mei bij de herdenking onzer 60- jarige Huwelpksvereeniging blijken hunner belangstelling gaven. W. VAN SLUIJS. C\ MOL. 's-Gravenpolder, 18 Juni 1903. TE HUUR aan de Spanj.straat, MIDDELBURG. Adres Korte Delft G 22. een anderlialfjarige SPRINGSTIER, bij W. BESUIJEN, Segeersweg. bij P. JASPERSE, Koudekerksche weg, Vlissingen. Wasch buitenshuis. Adres Mejuffr. BIJNEVELT, Noordstraat E 11, Middelburg. Door trouwgeval benoodigd, bij A. ZANDEE, 's-Heer Hendrikskinderen. De Noiaris D. C. VAN NIMWEGEN is voornemens te verkcopen, Vrijdag 19 en Zaterdag 20 Juni a. s., telkens des avonds te 7 uren in verschillende goede kwaliteiten en verpakkingen. Monsters verkrijgbaar. Te bezichtigen op de verkoopdagen. De Notaris A. M. TAK zal op des avonds te aebt uren, op de bovenzaal der Sociëteit »De Vergenoeging", aan de Groote Markt te Middelburg, in het Bezichtiging daags vóór en op den dag van verkoop van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uren, op vertoon eener toegangkaart, verkrijgbaar ten kantore van voornoemden Notaris. pep 5 ons. De inteekenlijst voor het jaar 1904 is verzonden. Zij, die er mee werken willeD, kunnen ze nog ontbieden. Het schild, in schoone kleuren gedrukt, is gevernisd en prachtig uitgevoerd. Het enorme debiet, dat dezen kalenders elk jaar te beurt valt, bewijst dat het Geref. volk ze wil. De Eilippus-kalender be leeft in 1904, onder redactie van Ds. Littooij, zijn 25sten jaargang. De PREMIE zal dit jaar bestaan uit meditatiën voor een Dagboek, ge schreven door de predikanten L. Bouha, W. H. Gispen, J. Hulsebos, A. Littooij, N. P. Littooij, J. Westerhuis en Dr. P. J. Wijminga. Zij is ongeveer 300 blz. groot en op best papier gedrukt. De prijs van den besten kalender met premie is f I, en van den gewonen f 0,40. Namens het Bestuur v. h. Traktaatgen. Middelburg, Juni 1903. Lange Delft I 17, Middelburg, geeft bjj dezen kennis aan de geachte clientèle van de voormalige Boter- en Eieren- handel van den heer JOHAN VAN HEUSDEN, Bogardstraat D 36, gedu rende '1 afgeloopen jaar gedreven onder beheer van de eerste Firma, dat zij van af heden voor eigen rekening en risico een Engroszaak in boter en eieren opent. Hopende 't vertrouwen, dat wij van een ieder in zoo'n ruime mate in onze zaken steeds zoovele jaren mochten ondervinden in deze nieuwe zaak ook ruimschoots deelachtig te worden. Onder beleefde aanbeveling, Firma J. M. VAN HEUSDEN. Bellinkstraat.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 3