BEKENDMAKING. Kerknieuws. Schoolnieuws. Rechtszaken. TWEEDE KAMER. Gemengde Berichten. Het Sanatorium van de vereeniging voor christelijke verzorging van zenuwlijders, dat binnen weinige dagen te Zeist geopend wordt is een nieuw bewijs dat het „doen" in ieder geval met het „praten", voor zoo ver onze kringen betreft, geljjken tred houdt. Gisteren hadden in Denemarken de ver kiezingen plaats voor het Folkething (Tweede Kamer) en in Duitschland voor den Rijksdag. In beide landen hebben de sociaal demo craten de grootste en meeste overwinningen behaald. Te Kopenhagen moest zelfs de radicale minister van financiën voor een sociaal democraat ruimenwaar tegenover echter staat dat de eveneens radicale minister van oorlog te Randers het aflei tegen een can- didaat der rechterzijde. Maar in Duitschland is de uitslag al heel verrassend. Berlijn met zijn voorsteden ging geheel aan de socialisten over, behalve in een di strict waar hun candidaat in herstemming is. Ook Neurenberg, Elberfeld, Brunswjjk, Chemnitz, Saarbriicken, Hamburg, Liibeck, Darmstadt werd socialist. Te Maagdenburg, Cassel en Mainz zijn de socialisten met aftredende leden in herstemming. Te Essen, waar in 1899 de liberaal Krupp 't aflei tegen een Cfcwtfnm-candidaat, en de so cialisten geen candidaat gesteld hadden, is thans de Centrum-man met den socialist in herstemmingeveneens te Keulen. Ook is opmerkelijk dat hier en daar in Silezië, ten spijt van bisschop Kopp's her derlijken brief, de Centrum,-candidaat uitviel en de Pool met den socialist in herstemming komt. In 't geheel winnen de socialisten nu reeds twintig zetels. Slotsom isalgemeene opschuiving naar links. Tal van districten, in Bismarcks tijd nog conservatief, daarna liberaal, radicaal, zijn thans sociaal democraat met vaste meer derheid gebleken ■Zoo ging en gaat het ook in andere landen. Dat is de loop der Evolutie. Er gaat ook van deze verkiezingen weer een sprake uit tot het Nederlandsche volk Kiest u heden wien gij dienen znlt. Neu traal heeft zijn tijd gehad. Alsof er niets gebeurd was, zoo kalm had de verkiezing van den nieuwen koning van Servië in de vereenigde zitting der beide Kamers (Skoepchtjina en Senaat) plaats. Eerst verklaart de minister dat tenge volge van den dood van Alexander, de vrienden van het vaderland hebben besloten een regeering te vormen, welke het als een eersten plicht beschouwde, de orde te verzekeren en de Nationale Vergadering bjjeen te roepen ten einde de verkiezing van een koning voor te bereiden, overeen komstig de oude grondwet. De regeering laat aan de Vergadering over een oordeel te vellen over het ge beurde op 29 Mei (11 Juni) en noodigt de Vergadering uit tot de verkiezing van een koning over te gaan en de noodige maatregolen betreffende de grondwet te nemen. Iedere Kamer stemde toen het on middellijk in werking treden der grondwet van 1888. Alexander Stanojevitsch werd tot voorzitter gekozen van de Skoupchtina. Met algemeene stemmen werd Peter Kara- georgevitsj tot koning gekozen, en een deputatie benoemd om naar Genève te gaan om hem dat te zeggen. Reeds werd hem getelegrafeerd, waarop hij, wel wat bom bastisch terug seinde „de schitterende be- wjjzen van gehechtheid, mjj betoond door mjjn bemind volk, mijn trouw leger, mijn vaderlandslievende regeering hebben mijn Servisch hart diep getroffen. Ik dank de Voor zienigheid, die me den troon mijner voor vaderen deed bestijgen." In het oude paleis (het konak) is men druk bezig de sporen van de misdaad weg te doen. Mannen van de brandweer moesten de vele bloedvlekken uit de par ketvloeren verwijderen en de gebroken meubels werden in een bijgebouw opge borgen, onder meer de overblijfsels van de zware deuren van het gebouw die met dynamiet waren geopend. In het nieuwe paleis dat Alexander nooit bewoond heeft maar alleen bij feestelijke gelegenheden gebruikte, vergaderde de volksvertegen woordiging om den nieuwen Koning te benoemen. Allen stemden voor hem. Onder hen zijn ook eenige roode radicale repu blikeinen die alleen voorwaardelijk nu nog voor een Koning zjjn, maar hem onder meer het opperbevelhebberschap willen ontnemen en den eed van trouw aan den Koning voor den eed van trouw aan de grondwet willen verwisselen. De eerste die in genoemde vereenigde zitting zijn stem uitbracht was zulk een democraat. Deze zeide namelijk„Ik geef mjjn stem voor den burger van het vrije ZwitserlandPeter Karageorgovits." Een volgende die luide werd toegejuicht, zeide „Voor den Sjoemadijner Peter Karageorge." Men moet namelijk weten dat de Sjoemadia het hart is van Serviëen in die streek Togola ligt, de geboorteplaats van den eerBten Karageorge. De Tzaar zond alvast eon lief en vroom telegram aan koning Peter te Genève, van den navolgenden inhoud«Vernemende dat u tot Koning zijt uitgeroepen, ben ik er op gesteld, Uwe Majesteit de wenschen kenbaar te maken die ik voor den voor spoed van uw persoon en vaderland koester. Moge God u helpen in al wat gij onder neemt voor het geluk van uw volk". Men zegt dat Peter van den aanslag geweten heefteen deputaat (een dame) had eenige dagen te voren er met hem over gesproken, en van hem de belofte gekregen dat hjj bij wul slagen den troon van Servië zou komen bezetten. Als dit waar is wat dan te denken van bovengenoemd telegram van den Vredevorst Misschien vindt deze of gene onzer lezers er behagen in de namen van de leden van het nieuwe Servische ministerie aan zijne huisgenooten voor te lezen. Hier zijn ze Voorzitter van het nieuwe Kabinet is Avaloemovits. Binnenlandsche zaken is toebedeeld aan Qenevits. Met de zware of is 't een lichte portefeuille van financiën is belast Veljkovits. Voor oorlog heeft te zorgen Atanakovits en voor landbouw Protits. Het departement van openbaar onderwijs zal beheerd worden door Stanojavits, en het, in ons oog, meest noodzakelijke depar tement, dat van justitie, krijgt tot chef Ziioliovits. Al deze itsen te zamen hebben voorwaar een taak even moeilijk als hunne namen te spellen en uit te spreken zijn. Goes. Dr. Lasonder zal Vrijdag 19 Juni a.s., namiddags te twee uren, in het Gasthuis zitting houden tot het gratis vaccineeren en hervaccineeren. De ingezetenen worden in hun belang uitgenoodigd van deze aangeboden gelegenheid gebruik te maken. De zooge naamde trouwboekjes moeten worden mede gebracht. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rochanje, Arkel en Nieuw- Dordrecht, G. W. Kobus, cand. te Lochem te Sybecarspel, A. de Jager, cand. te Eranekerte Beek, P. J. v. d. Muelen te Tubbergen (Overijsel). Aangenomen naar Groningen door G. Hulsman te Zandvoort naar Zevenaar door A. J. Wartena te Steenderen naar Nieuwerkerk a. d. IJsel door M. M. den Hartog, cand. te Streefkerk. Bedankt voor Andel (toez.) door N. C. Bakker te Poortvlietvoor Amsterdam door D. J. v. Aalst te Amersfoort (verb, berichten)voor Oterleek door D. E. W. v. Weel, cand. te Amsterdam. Geref. Kerken. Bedankt voor Putten door W. Breuke- te Zaandam. Belangstellenden wordt medegedeeld of herinnerd, dat de examens ter toelating tot het gymnasium te Middelburg zullen gehouden worden op Vrjjdag 10 Juli a. s. ('smidd. 1 ure) en Zaterdag 11 Juli d. a. v. ('s morg. half 10 ure). Vóór 8 Juli dient men zich aan te geven bij den Rector dr. J. G. Vogler. De dames S. J. Botting en W. J. Leeuwenburg te Vlissingen slaagden te Utrecht bij het examen voor chr.-bewaar- schoolonderwijzeres A (lichteren vorm). Prof. dr. E. H. v. Leeuwen, afge treden hoogleeraar aan de Utreehtsche hoogeschool, wegens bereiking van den fatalen leeftijd, nam gistor in de Aula der Universiteit afscheid van zijn leerlingen met een woord waarvan het thema was Tot zichzelfniet hoogmoedig maar oot moedig. Tot de studenten niet overmoedig, maar vrijmoedig. En tot allen, voor 't gansche leven niet mismoedig maar blij moedig. Tegen J. M., brievengaarder, oud 45 jaar, geboren te Ovezande, beklaagd van oplichting, is anderhalf jaar geëischt met aftrek. Dhr. V. d. Bilt verdedigde hem en pleitte glansrijke vrijspraak. De regeering had gisteren twee inter pellaties te beantwoorden. De heer Heems kerk bracht haar naar het Gooi, de heer Be Vries voerde haar naar den Holland- schen-IJsel. Eerstgenoemde behandelde de bevoegd heid van de zoogenaamde vergadering van Stad en Lande aangaande hare bemoeiingen met de gemeene heiden en weiden in Gooi land, die groene weiden langs den Zuider- zeezoom, welker bezit lang niet rechtszeker is, al bestuurt de vergadering van Stad en Lande de zoogenaamde Gooische Meent als ware het haar eigendom. Het is al haast een eeuw lang geharrewar en gewarwiek geweest over dat bezit en beheer. En dit had nog wel eenige jaren kunnen duren, indien in Mei jl. niet dat vreeselijk ongeluk had plaats gehadhet doodschieten van den jongeling Smit. De geschiedenis is deze. In Mei wordt het vee der erfgooiers op de meent toegelaten (geschaard). Die toe stemming wordt verleend per »schaarbrief" door de vergadering van Stad en Lande, waarin de burgemeesters der burgerlijke gemeenten met twee gecommitteerden uit elke gemeente zitting hebben. Maar dan moet het vee door de meentmeesters dier vergadering worden gebrandmerkt. Nu waren er die dit niet verkozen, uit twijfel omtrent de bevoegdheid dier ver gadering zij benoemden hun eigen meent- meesters, en kwamen daarop den len Mei met eenig vee, van het brandmerk hunner eigen meentmeesters voorzien, den toegang tot de meent verzoeken. De burgemeester van Blaricum, door de oproertjes tegen Walden geleerd, vroeg militaire hulp; en de rest weet men. Een soldaat die het scharen van het vee door opposeerende erfgooiers wilde beletten, schoot een hunner dood. Nu vroeg de heer Heemskerk wat de regeering denkt te doen om aan dien treu- rigen rechtstoestand een einde te maken. De minister van justitie antwoordde dat de regeering niet mag vooruitloopen op een burgerlijk rechtelijke beslissing, doch geneigd is indien een bevredigende regeling niet langs den gewonen weg van rechten te verkrijgen is, daartoe mee te werken. De minister van binnenlandsche zaken laakte de houding van de burgemeesters van Naarden en Blaricum, welke laatste den dood van een mensch tengevolge heeft gehad, de minister heeft reeds telegrafisch en schrif telijk zich met de quaestie bemoeid, en behoudt zich zijne nadere beslissing .voor na afloop van te dier zake in te stellen rechterlijk onderzoek. De heer De Vries wraakte het Konink lijk besluit in zake steenfabrieken, hetwelk veel te streng is tegenover de feiten, die zoo erg niet zijn. Er is zeer veel over drevens in de klachten omtrent de inrich ting dier fabrieken en den arbeid daarin, die evenmin ongezond is als die bij het boerenbedrijf, wat ook door mejuffr. Jun- gius in het Sociaal Weekblad is erkend. Gevolg van dit Kon. besluit verbod van vrouwenarbeid acht Spreker bedenkelijk zoo voor werkgevers als voor werklieden. De minister zeide een nader persoonlijk onderzoek toe. Vermelden wij alleen nog dat bij elk dezer interpellaties een lid der linkerzijde zijn duit in het zakje kwam steken. B(j die van mr. Heemkerk, sprak mr. Troelstra een krachtig woord over de gebeurtenissen in het Gooi in April en Mei, en bij die van mr. de Vries verhaalde dhr. Nolting dat de toestanden, althans nabij Woerden, wel degelijk het gewraakte koninklijk besluit rechtvaardigden. Hij drong zelfs aan op verscherping. Onze Middelburgsche correspondent schrijft Eens beleefden we hier den tijd van nivelleeren. Toen spoor en kanaal een oud deel van onze stad afsneden gingen enkele bouw kundige monumenten den weg van alle hout en steen. Door den tand des tijds die alles vernielt en door de hand des sloopers die steeds de maatschappij in wor ding dient, werden Vlissingsche poort, Dampooit en West-Indische pakhuizen veroordeeld slechts in onze herinnering of met de hulp van wijlen Smallegange voort te leven. Nu beleven we den tijd van restauratie. Na de jaren van arbeid aan onze monu mentale gebouwen, de Abdij, het Stadhuis en St. Joris besteed, en voorzoover de eerstgenoemde betreft nog voortgezet, komt nu het Hospitaal aan de beurt. Het Hospitaal, het oude sombere gebouw aan 't eind van de Langeviele, een ver waarloosd gebouw zonder gedaante of heer lijkheid. Eens toen de Handboog en de Voetboog en de Busse de plaats innamen van onze snelvuurkanonnen en achterlaadgeweren en bajonetten, in 1607, was het aan den wapendienst gewijd en vormde met St. Joris en St. Sebastiaan dien trits van Hoven binnen welke de volkswapening haar zetel had. De wereld kreeg op 't eind der 18de eeuw een andere gedaante, de revolutie ging ook dit Schuttershof niet voorbij, maar bestemde 't, toen hospitalen door de voort durende oorlogen meer en meer noodig werden, tot Militair Hospitaal. En dat is het tot op heden gebleven. Zoekt er inwendig niets schoons of merk waardigs, want het is er niet. Het eenige wat u verbaast is de massa hout in dit gebouw verwerkt. Balken van 45 x 45 met eindelooze rijen kinderbalken zolders boven en op elkander en een kap waar men heeft moeten zoeken, om plaats te vinden waar men voegzaam nog hout bergen kon. En een gevel achteloos door alle tijd- genooten voorbijgegaan. Maar nu komt de herschepping. Als straks de steenen trappen, het bordes en de hoofdingang ter rechterplaatse, vlak over de brug, zijn gesteld, de blinde muur van kruisramen in lood gevat, en venster tjes voorzien zal zijn, als de onoogelijke dakramen zullen vervangen zijn door rijk geornamenteerde frontespisen, zooals Smallegange in zijn Kroniek van Zeeland ons die laat zien, en als eindelijk het geheel zal gekroond zijn door een mooien toren, achter midden uit het gebouw op rijzende, een toren recht tegenover zijn confrater en meerdere, de Lange Jantee- kening en leven brengende in den omtrek, dan zal geen bezoeker dit gebouw meer onopgemerkt voorbij gaan, maar dan zal het minstens waardig gekeurd worden tot object voor een ansicht-kaart te dienen. does. «Hosanna" geeft bij gunstig weer a. s. Donderdagavond (18 Juni) een concert in den tuin van de sociëteit Van Onge- nuchten Vrij, alhier. Wij hopen dat van deze schoone gelegenheid tot ontspanning een ruim en aangenaam gebruik zal ge maakt worden. Goes. Na het overlijden van wijlen P. Hengstmangers in leven lid van het muziek gezelschap «Hosanna" besloot dit gezelschap onder zijne leden eene collecte te houden ten behoeve van de weduwe en kinderen. Voorts om den steun te vragen der Goe- sche burgerij. Een en ander had tot resultaat dat, dank aan de milde gevers, eene som van f161 werd bijeengebracht. Dit bedrag zal naar gelang van behoefte aan dit gezin worden uitgekeerd. Goes. Het Bestuur der Afdeeling Hein- kenszand der Zeeuwsche Landbouw Maat schappij heeft nog ten behoeve der op 25 Juni a. s. te houden tentoonstelling de navol gende medailles ontvangen. Van H. M. de Koningin, groote zilveren medaille, die zal toegevoegd worden aan den eersten prijs voor oudere hengsten. Drie verguld zilvoren medailles van het Land- en Tuinbouwblad «De Veldbode", die zullen toegevoegd worden aan den eersten prijs voor tweejarige hengsten, aan den eersten prijs voor groepen van 3 melk koeien van óën eigenaar on voor de beste inzending konjjneu. Eén verguld zilveren medaille en één zilveren medaille van den heer W. G. Wit kam to Goes. De verguld zilveren medaille zal worden gegeven als tweedo prjjs voor de veulens en de zilveren medaille als prijs voor het nieuwste doelmatige werktuig. Middelburg. Ia district I zal naast het aftredend lid W. J. Sprenger in plaats van den heer W. J. J. Koole candidaat gesteld worden voor den gemeenteraad de heer J. G. Ermerins die de candidatuur heeft aangenomen. Tot leden der Kamer van Koophandel zijn gekozen de heeren C. M. Ghjjsen met 45 en C. Boudewijnse met 44 van de 47 stemmen. Neuzen. De liberale kiesvereeniging stelde candidaat voor den gemeenteraad het aftredend lid A. C. Grenu en de heeren Buyze, v. Dale, Moggré en Standaert. Een der candidaat gestelden bedankte echter. De 4 antirevolutionaire leden v. d. Hooft, de Feijter, Wieland en De Koeijer zullen derhalve niet zonder ernstigen strijd wor den herkozen. Colijnsplaat. De antirevolutionaire kies vereeniging besloot tegenover de aftredende raadsleden P. Tazelaar en K. Schippers geen candidaten te stellen. Stavenisse. Bij den landbouwer J- Lukaart onder deze gemeente heeft sinds enkele jaren een zwaluwenpaar zijn nestje in een vertrek, dat gedurende den zomertijd geregeld wordt bewoond. Op dit oogenblik hebben ze vier jongen. De ouden vliegen zonder de minste vrees af en aan. Bij kon. besluit is pensioen verleend aan J. op 't Hof f414 en A. v. d. Linde f 381en is benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Oostburg L. Ruyssenaers, ontvanger der registratie en domeinen te Oostburg. De Staatscourant bevat een kon. be sluit tot vernietiging van een raadsbesluit uit Middelburg van 26 Maart 1902 waarbij werd afgewezen het verzoek van M. M. Mazure, weduwe D. Reerink te Amster dam, om ontheffing van haar aanslag in de inkomstenbelasting aldaar over April tot December 1901. De bond tegen Vaccinedwang heeft 't volgend adres verzonden aan H. M. De Koningin Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen de Bond tegen vaccinedwang (goedge keurd bij Kon. Besluit van 19 October 1883, No 32), dat hij met groote ingenomenheid heeft kennis genomen van het wetsvoorstel tot wjjziging van art. 17 der wet van 4 Dec. 1872; dat de rechtvaardigheid evenwel eischt, dat ook aan ouders, die hun kinderen niet op een bijzondere school willen zenden, de gelegenheid gegeven worde vrijstelling van art. 17, lo te erlangen; dat dit te meer klemt, doordien er ook ouders zijn, die wel hun kinderen naar de bjjzondere school willen, maar niet kunnen zenden, omdat in de plaats hunner inwoning geen bijzondere school is of kan worden opgericht; redenen, waarom bij tot Uwe Majesteit het eerbiedig verzoek richt, het daarheen te willen leiden, dat ook ouders, die hun kinderen niet op een bijzondere school willen of kunnen zenden, de gelegenheid ontvangen, dit te doen zonder dat zij het in art. 17 lo gevraagde bewijs behoeven over te leggen. Hetwelk doende enz. liet Bestuur van den Bond tegen den Vaccinedwang. De enquête-commissie omtrent het spoorwegpersoneel denkt reeds den 29 Juni met het verhooren van getuigen en des kundigen te beginnen. Te Nijmegen is een vrouw als sol daat verkleed, en te Venray een man als non verkleed gevangen genomen. Deze laat ste pleegde bedrog met den verkoop van prentjes, zoogenaamd ten voordeele van een weeshuis, en eersl genoemde had met haar galant van kleederen verwisseld, teneinde hem de vlucht mogelijk te maken. De politie te Watergraafsmeer heeft een zwervend achttienjarig meisje, die uit de ouderlijke woning te Praag was ontvlucht, en den weg daarheen te voet had afgelegd, van de straat opgenomen; doo» de zorg van den pastoor is dit meisje voorloopig bij het Leger des Heils onder dak gebracht. Een Scheveningsche vrouw, pas drie weken geleden gehuwd, vergezelde haar man naar Vlaardingen, van waar hij ter haringvangst zou uitzeilen. Na afscheid genomen te hebben, stapte zij in de roeiboot die haar naar den wal zou brengen, door het kantelen der boot viel zij te water en verdronk onder de oogen van haar man die machteloos was haar te hulp te komen. Ook anderen geraakten te water doch die wer den gered. Een milicien te Gorkum bond zich een vrat van zijn hand af, waar na hij ten overvloede met zijn mesje er nog eens een sneetje in gaf. Er heeft ze ker vuil aan dat mesje gezetentenminste de hand zwol op, bloedvergiftiging was ontstaan, de hand werd afgezet, doch te laat: de ongelukkige overleed aan de ge volgen. Een twintigjarige vrouw die te Bathmen uit den tram stapte, werd door een juist passeerenden tram gegrepen, door de buffer der locomotief werd haar de borstkas ingedrukt, zij overleed binnen een paar uren. Zjj was op de terugreis naar haar vaderland, Polen, zij had eenigen tijd hier bij familie doorgebracht. Een apothekersbediende te Alkmaar, een goed fietser, doch die nog nooit een motor bereden had, waagde zich op een dergelijk voertuig, den motor stop willende zetten deed hij juist het tegendeel, zette den sleutel zoo wijd mogelijk open en kon hem toen niet meer dicht krijgen. Hierdoor kreeg de automobiel een vreeselijke vaart van 80 K.M. en sloeg vervolgens tegen een boom aan splinters. De berijder werd er af ge slingerd, deerlijk gekwetst en naar men vreest ook gekrenkt in de herseneD. Te Annerveen viel bij de in aanbouw zijnde aardappelfabriek een jongeling van een hoogen steiger en werd met op twee plaatsen gebroken arm en schedelbreuk opgenomen, aan de gevolgen waarvan hij overleed. Te Wamel is eene vrouw over leden, naar men zegt na 't gebruik van medicijnen, welke haar waren verschaft door een kwakzalver. Een landbouwer te Haaksbergen is bij het rijden van een kar gevallen, brak den nek en bleef op de plaats dood. Op het Hollandsch Diep nabij Zuid Beijerland geraakte een visscher onopgemerkt te water en verdronk. Toen men hem vei miste, werd terstond gedregd en 't lijk opgehaald. In het Eschveen onder Vries (Dr.) is een jongeling te water geraakt en verdronken. Hij was des nachts door ondragelijke pijn aan een zwerenden vinger het huis uitgedreven en dwaalde nu rond in bet veld. Een dame te Rotter dam sleepte in de keuken met haar japon een brandend petroleumstel om, waardoor haar kleederen in brand geraakten. Gillend ijlde zij de straat op, waar een voorbijgan ger de vlammen doofde, doch 't was reeds te laat. De ongelukkige bezweek na eenige uren aan de bekomen brandwonden. In het Eemskanaal bij Delfzijl is het 9-jarig zoontje van een tjalkschipper over boord gevallen en verdronken. Te Langerak viel een veehandelaar ten gevolge van een misstap door een zolderluik. Hij kwam op een daaronder staanden melk wagen terecht met 't gevolg dat zijn ruggegraat gebroken werd en hij oogenblikkelijk den geest gaf. Te Weerdinge heeft een vader zjjn eigen kind doodgeslagen. In een twist met zijn vrouw trachtte hij deze met een stoel te slaan maar trof zijn kind, dat kort daar na overleden is. Een knaapje te IJsel- monde dat een zweertje op den neus openkrabde is 's anderen daags ten gevolge van bloedvergiftiging overleden. Emigratie naar Zuid- Afrika. De heer Hartman te Kaapstad, oud ambtenaar der Zuid Afr. Sp. M., schrijft In het belang mijner landgenooten meen ik ernstig te moeten waarschuwen tegen emigratie naar Zuid-Afrika. In Kaapstad zijn op het oogenblik pl. m. 500 a 600 Hollanders (gezwegen van andere nationaliteiten), die reeds 3, 4 en nog meerdere maanden rondloopen, zonder de minste kans te hebben een permit te krijgen voor Transvaal of de Oranje-Rivier- Kolonie, terwijl het zoo goed als onmoge lijk is (enkele gevallen uitgezonderd) eene betrekking te Kaapstad of in de Kaapko lonie te vinden. Elke mail- of tusschen- boot brengt nieuwen aanvoer van Hollan ders, vol illusie; al spoedig bemerken zjj echter, dat het bijkans onmogelijk is, hier iets te verdienen. Zelfs voor timmerlieden en metselaars, die tot dusverre de hoogste loonen ontvingen (14 h 15 schilling per dag, d. i. f 8,40 a f 9), wordt het allengs moei lijker. Daar namelijk uit den aard der zaak de geheele nijverheid in handen van Engeland berust, is hel voor ambachtslie den alleen dan nog mogelijk, in aanmer king te komen, indien zij tameljjk goed Engelsch kunnen spreken. Over het al gemeen wordt hier in de ambachten ruw werk geleverd. Een goed vakman is dan ook niet zoo gewaardeerd als in Holland dientengevolge is het zeer ontmoedigend te moeten zien, dat een «kruk* hetzelfde loon verdient als een bekwaam handwerks man. Voor Hollandsche smeden, bankwer kers, meubelmakers en behangers is het zeer, zeer moeilijk aan den slag te komen. Kantoor- en winkelbedienden kunnen alleen dan geplaatst worden, wanneer zjj vloeiend Engelsch kunnen spreken; bovendien wordt geeischt «Capetown-experience* d. i. be kendheid met de plaatselijke toestanden. De salarissen en loonen zijn hier als volgt Timmerlieden en metselaars f8.40 a f9 per dag; Schilders f4.20 f5.40 per dag; Winkel- en kantoorbedienden f96 h f120 per maand (voor kantoorpersoneel wordt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2