Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. mowitsj (adjudant; opende veerdors de poorten. Eenige - die tegenstand boden, werden De officieren snelden toen den ouüuii konak binnen, waar de slaapver trekken van den Koning en de Koningin waren, vermoordden den eersten adjudant generaal Lazarus Petrovils, nadat zij diens kamerdeur met een dvnamietpatroon hadden doen open springen, waarbjj genoemde Naumowitsj sneuvelde. (Dus is hg niet door den Koning doodgeschoten). Toen de samenzweerders binnen waren, begon een ware klopjacht op het konink lijk paar, dat zich verscholen had in een kleine provisiekamer. Het was pikdonker daar generaal Petrovits de electrische ge- leiddraden had doorgesneden. Toen men Alexander en Draga had gevonden de Koningin had niets dan een hemd aan het lijf begon men eerst te onderhandelen. Men kent de voorwaarden, die aan Alexander gesteld werden. De Koning antwoordde: „Je hebt Milan niet voor; ik laat me niet bangmaken door een paar officieren. Hoor je dat!" Opnieuw eischte Misjits, dat Draga zou worden verbannen, doch tot eenig antwoord kuste de Koning zijn vrouw. Toen werden beiden neergeschoten. Volgens anderen eischte de Koning van de officieren op hun eerewoord de verze kering dat hem geen leed zou geschieden, en ook wilde hjj in het aangezicht van den dood de geruchten weerleggen over geschillen tusschen hem en zijn vrouw verspreid. Daarom kuste hij zijn vrouw driemaal. Draga trachtte hem nog met haar lichaam te beschermen. Maar toen knetterden de revolvers los en beiden vie len badend in hun bloed; hij door 27, zij door 15 kogels getroffen en met verschei dene ponjaardsteken afgemaakt. De moor denaars sleurden de lijken naar het venster en wierpen ze van boven af in den tuin van het paleis, zoodat van beide de rugge- graat was gebroken. Terwijl dit drama zich afspeelde in den konak, drong een afdeeling soldaten bin nen in de woning der familie Loenjewitsa, na men de beide broeders van Draga (Nico- demus en Nicolaas) die zich niet verzetten, in haar midden en bracht hen naar de onderaardsche vesting waar hen werd aan gezegd dat zg sterven moesten. De broe ders omarmden hierop malkaar en een salvo maakte een einde aan hun leven. Nicodemus, de zoogenaamde troonsopvolger, was een zeer lichtzinnig, aanmatigend man, waardoor hij bjj de officieren zeer gehaat was. Zijn broeder Nicolaas was minder bekend. Hg was altijd buitenslands, en was zes weken geleden te Belgrado terug gekeerd om examen te doen voor den kapi teinsrang. Hij was luitenant met verlof. Hg viel (zeggen anderen) na een dappere ver dediging. Hg was ,te Brussel gehuwd, tegen den zin echter van Draga, die een andere, voorname, verbintenis voor bem op 't oog had. Zii zond daarom generaal Petrovitch, denzelfde, die Woensdag in hot bloedbad viel, naar Brussel om te trachten haar broer naar Servië te doen terugkeeren. Maar Nicolaas bleef zijn uitverkorene ge trouw en smeekte generaal Petrovits de KoniDgin gunstig voor hem te stemmen. Alles tevergeefs. Draga wilde van niets weten. Toen het echtpaar afscheid van elkaar nam, was het met de gedachte el kander te Belgrado weder te zien. De jeugdige weduwe te Brussel is door de vreeselijke tijdingen van daar der wanhoop nabij. Den volgenden nacht had de teraarde bestelling der vermoorden plaats. Met spoed en bijna zonder eenige plechtigheid werd het werk volbracht. Op het kerkhof be vonden zich buiten enkele officieren en een sterke troepenmacht slechts twee priesters van lagen rang. De Koning en de Koningin werden bijgezet in een graf kelder van de kapel op het kerkhof. De plaats wordt aangegeven door twee houten kruisen. Kolonel Naumovits werd niet tegelijk met de anderen begraven. In overeen stemming met den wensch der bevolking werd hij bij dag en met volle militaire eer in het graf gelegd. De sluipmoorde naar is in den volksmond nu reeds ge worden tot een „goed patriot, die voor zijn land gestorven is." De minister van binnenlandsche zaken Theodorowitsch die bij den staatsgreep gewond werd, is eveneens overleden, even als twee officieren die aan den aanslag deelnamen. In sommige provinciën zijn de volge lingen der beide stamhuizen aan 't vech ten de censuur belet evenwel nadere bijzonderheden te vernemen. Staatkundige gevolgen zal deze moord overigens wel niet hebben. Rusland en Oostenrijk, die op dit oogenblik gelijklui dende belangen hebben, zullen zich wel niet tegen de kroning van Peter Karageor- gowiets verzettenen de andere mogend heden zullen wel doen gevoelen dat het hun hetzelfde is, wie op den troon zit. Spoediger dan de zaak verdient, zal zij vergeten zijn. Duitschland. De Duitsche regeering mag de verkie zingen van deze week met ietwat meerdere erustheid tegempet zien, nu de machtigste atholieke kerkvorst in het Oosten van het Duitsche Rijk de Breslausche kardinaal en prins-bisschop Kopp zich in den verkiezingsstrijd heeft gemengd en de ka tholieke kiezers ten strengste heeft aan gemaand niet te stemmen op Polen of Sociaal-democraten. Men verwacht dat nu velen op Roomsche candidaten zullen stemmen, die anders de Poolsche oppositie, die slechts in naam Roomscb, doch inderdaad even gevaarlijk is als de socialisten, zouden hebben ge steund. Posen, West Pruisen en Silezië worden langs dien weg voor de Christelijke re- geeringsmeerderheid behouden, in weerwil van de heftige protesten der Poolseh na tionale pers. De scheidingslijn tusschen het Roomsche Centrum en de PoleD, die meestal in de gelederen van het Centrum stonden, schijnt door deze beweging voltrokken, en de regeering is er mee uit den brand. Gelijk men weet worden deze verkiezingen beheerscht door de quaesfie van de nieuwe handelsverdragen met buitenlandsche mo gendheden, welke verdragen de regeering met geweld wil doorzetten en door de agrariërs (landbouwbeschermers) heftig wor den bestreden. Het schijnt te vreezen dat velen hunner, schoon conservatief, thans hun stem aan de sociaal-democraten zullen geven. Dit zal wel niet zoo'n vaart loopen. Doch leed de regeering bij de stembus de neder laag, opgeven zou zij het toch niet. Zij zou don Rijksdag ontbinden, en onder de leus „Voor da handelsverdragen", een be roep doen op de natie. Engeland. Ook de Engelsche regeering kan voor- loopig weer gerust zijn. Het debat over de brandende quaestie van de Tolunie is verdaagd, nadat de speaker (voorzitter) aan den oud-minister het liberale lid Hicks Beach, verboden had de financiëele staat kunde der regeering ter sprake te brengen. Verdaagd wil echter niet zeggen afge last. Te avond of morgen krijgt Cham berlain deze tegenstanders nog eens tegen over zich. Jammer dat weer niet alle liberalen één lijn trekken. Rosebery, al in zoo menige quaestie de spelbreker, heeft ook nu we derom verklaard 't met Chamberlain eens te zijn. De klip vrijhandel en de klip protectie zijn de Scylla en Charybdis waarop Cham berlains politieke scheepje zich te pletter stooten zal. Zuid-Afrika, Nieuw Zuid-Wales, Canada, die allen drijven hem in de richting van de protectiedoch de steun van het eigen vaderland is aan dien van uit de verte ge boden steun niet evenredig. En dat is bedenkelijk. Oostenrijk. De aanranding waarvan Keizer Frans Jozef Woensdag het slachtoffer was, blijkt niemendal geweest te zijn. De aanrander was een krankzinnige. Voor de zooveelste maal in zijn leven bedreigd, heeft de Keizer evenwel ook voor de zooveelste maal de lielde van zijn volk ondervonden want bijna de gansche pers spreekt hare ingenomenheid uit met zijn behoud. F r a n k r ij k. Frankrijk zet zijn strijd tegen godsdienst, kerk en congregaties voort, en gaat nog steeds gebukt onder de gevolgen der Drey- fus-affaire. Twee blokken aan zijn been. Wat de «affaire" betreft, hebben de ont hullingen van den bekenden spion Wessel weer heel wat licht doen opgaan. Hier zijn er een paar. Toen Wessel op de artillerieschool te Charlottenburg was, copieerde hij verschil lende! Fransche documenten, welke waren verkregen door verraad, gepleegd door een officier van Fontainebleau. In 1894 werden zoovele Fransche stuk ken overgeleverd, dat daarvoor 900,000 Mark werd betaald. Ook toen Drey*us was gevangen gonomen ging dio toevloed van stukken door. Sommige stukken die in het bordereau worden genoemd kwamen van Fontainebleau. Terzelfdo tijd had de Fransche regeering een spion te Charlottenburg, n.l. Fanny Baumler, die, de vriendin van Wessel ge worden, hem tot verraad verleidde, en hem voorstelde aan commandant Lauth, officier van den generalen staf van het Fransche leger. Aanstonds bij de behandeling van de Dreyfus-zaak verklaarde Wessel aan den Franschen geDeralen staf dat Dreyfus on schuldig was, doch zijne mededeelingen werden achtergehouden. Zou Dreyfus nu tot volledig eerherstel en Frankrijk tot betrekkeljjke rust kunnen komen In nog geen halve eeuw tijds vielen niet minder dan 19 vorsten of hoofden van republieken door moordenaarshanden. In 1801 werd Czaar Paul van Rusland ver moord en in 1808 sultan Salim van Turkije. Maar in 1854 opende zich de lange rij van negentien slachtoffers met Karei III van Parma. In 1859 werd de president van Haïd vermoord. In 1860 Vorst Danilo van Montenegro. In 1865 President Lincoln; in 1868 Vorst Milosj van Servië; in 1872 Kolonel Balta, president van Peru in 1872 Moreno, president van Ecuadorin 1873 Gutherier, president van Peruin 1876 Sultan AbdoelAziz; in 1881 Tsaar Alexan der HI; 1881 President Gaifield in 1894 President Carnot; in 1896 de sjah van Perziëin 1896 de keizerin van Korea in 1898 de keizerin van Oostenrijkin in 1900 Koning Humbert van Italiëin 1901 President Mc. Kinleyin 1903 het Servische koningspaar. Murat, koning van Napels, en de keizers Iturbid en Maximi- liaan van Mexico, werden terechtgesteld. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oud-Beijerland W. J. de Leeuw te Randwijk te Mijnsheerenland F. G. v. Reeuwijk, cand. te Zegwaard te Schalsum II. de Groot te Hijlaard te Nieuw Beerta F. v. Weel, cand. te Amsterdam te Woerden J. Eringa te Workumte Hall J. C. H. Scholten, cand. te Baarn. Aangenomen naar Bleskensgraaf door J. de Bruin, cand. te 's Gravenhage. Bedankt voor Hornhuizen door H. de Jonge, cand.voor Hollandscheveld door C. J. Leenmans te Bennokomvoor Hiaure door B. Ozinga, cand. te Berlicum. Kleverskerke. De bevestiging van onzen nieuwberoepen leeraar den heer L. Plette Jr., candidaat tot den H. D., zal D. V. geschieden Zondag 9 Augustus a. s. des voormiddags door Dr. J. H. Gerretsen van 's Gravenhage. Intrede des namiddags. Bah! Het Nederlandseh Onderw. Ge nootschap heeft zich bij referendum met 561 stemmen vóór en 284 stemmen tegen, verklaard voor het onveranderd invoeren van de spelling Kollewijn bij het lager onderwijs. does. Door «Euphonia" is besloten a. s. Woensdagavond bij gunstig weer een Volks concert te geven op de tent. Goes. In de Raadsvergadering van 18 Juni a.s. avond 8 uren, is aan de orde Inge komen stukken. Beëediging Raadslid. Adres van de afdeeling Heinkenszand van de Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland en van de afdeeling Goes en omstreken van deNederlandscheMaatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde om subsidie. Voorstel van B. en W. omtrent het onderwijs aan de avondschool voor Ambachtslieden. Wijziging begrooting 1902 Gasthuisbestuur. Goes. De heer A. D. F. v. d. Wart heeft wegens drukke ambtsbezigheden ontslag genomen als lid van de commissie van toezicht op het lager onderwjjs. Dit spijt ons ter wille van 't onderwijsde heer v. d. Wart was als specialiteit op 't gebied van het onderwijs in die commissie zoo zeer op zijn plaats. Middelburg. Het Tehuis voor Vrouwen alhier is met Mei verplaatst naar de St. Pieterstraat F 51 Directrice Mej. H. H. Dormaar. Geheel opnieuw ingericht en uitgebreid, is er nu aangename gelegenheid tot logies voor fatsoenlijke vrouwen en meisjes uit alle standen. Groede. Heden Maandag herdacht pas toor G. M. v. Beekhoven onder tal van blijken van waardeering zijn 25-jarig pries- ter-jubilé. Den 1 Juli hoopt de heer A. van de Linde te Wolfertsdijk zijn 25-jarig jubileum als hoofd der school te Oostkerke te herdenken. Middelburg. De Vereeniging tot oprich ting en instandhouding van een Christelijke bewaaren voorbereidingsschool te Middelburg wendt zich met een adres tot den raad om subsidie uit de geneentekas. Zij wijst er op dat zij ten vorigen jare eene bewaar- .en voorbereidingsschool heeft opgericht in het gebouw op den Dam, van de gemeente daarvoor in huur ontvangen, doch dat dit gebouw door de plaatselijke commissie van toezicht is afgekeurd en door genoemd college op ontruiming ten zeerste is aangedrongen. Verder bericht zij er in geslaagd te zgn op de Bree een geschikt perceel machtig te worden, het welk geheel naar de eischen der hygiëne zal worden gebouwd en ingericht, terwijl de vereeniging kan constateeren dat haar duidelijk is gebleken de groote behoefte aan een dergelijke inrichting te dezer stede, want de thans in gebruik zijnde lokalen kunnen de kinderen niet bevatten dat 88 kinderen, kinderen van allerlei stand en religie, op 1 Mei dezes jaars waren inge schreven dat zij evenwel om finaucieele redenen zich de vrgheid veroorlooft vooi hare school die gevestigd wordt op een gedeelte der stad waar eene inrichting van dien aard niet bestaat zich tot den raad te wenden, om, evenals dergelijke in richtingen uitgaande van «het departement van het Nut van Algemeenin 't genot van een bijdrage uit de gemeentekas te worden gesteld, met bescheidenheid er op wgzende dat door dergelijke exploitatie van particuliere zjjde de gomeente in niet geringe mate wordt ontlast. Zij verzoekt daarom beleefd maar dringend om van de gemeente geldelijke ondersteuning te mogen ontvaDgen in gelijke mate als «het depar tement van het Nut van 't Algemeen1'1 voor hare scholen geniet. (In meer dan ééne gemeente in ons land worden ook bijzondere bewaarscholen gesubsidieerd. Ook te Rotterdam. Red.) Middelburg. Aan den gemeenteraad wordt door de bewoners van den Singel tusschen Dam- en Koepoort aansluiting van de waterleiding verzocht, omdat dat deel druk bebouwd is en altijd bewoond, om dat er dikwjjls gebrek aan goed drinkwater is en omdat zg evengoed als alle inwoners in de lasten bijdragen. Voorts wordt per missie gevraagd tot het plaatsen van een veranda voor de Melksalon op de Markt, en vraagt L. Dingemanse te Ritthem om wjjziging der bepaling, dat koetsiers van hondenkarren bjj het passeeren van een voer tuig van hun kar moeten afstijgen, omdat lichaamsgebreken aan sommigen zoodanige gymnastische oefeningen beletten. B. en W. hebben voor eerstgenoemd verzoek, en de commissie voor strafverordening voor het tweede verzoek wel ooren. Voorgedragen in de vacature- Van Route voor het herhalings-onderwijs worden do heeren M. Nieuwonhujjze, J. W. Happee en G. Geertse. Vlissingen. De Belgische Loodskotter no. 5, schipper G. A. H. Sytor is Zondag avond bij het binnen komen uit zee in het kanaal inde doorsnee over het hotel «Albion" aan den grond gevaren juist waar verleden jaar de punt is weggegraven. Het schjjnt dat die plaats niet diep genoeg uitgebag gerd is geworden. De pennyboot waarmee do kotter gesleept werd en de andere penny er bjj, konden haar niet afsloepen. Maandag werd getracht met de sleepboot «Jacob" van de Schelde in vereeniging met de pennyboot «Eng" genoemde kotter af te sleepen, maar zonder goed gevolgze zit onbeweegljjk. Borssele. Zaterdag had in den Konings polder een ernstig ongeval plaats. De maaier W. v. 't Westeinde doordat zijn voorman H. de Jonge een stap achteruit kwam, trof zich bij het maaien der wijs in den voet dat hij onmachtig werd op de been te blijven, en hij per voertuig naar zijn liuis moest worden gevoerd waar aanstonds heelkundige hulp werd ingeroepen. Hansweert. Het alhier gezonken schip Elizabeth Hendrika schipper De Rujjter is gelicht en op de slikken gebracht, zoodat nu de schepen weder onbelemmerd kunnen binnenkomen. Op het Zuider-Zendingsfeest, dat 15 Juli a.s. op den Hondsberg bij Oisterwijk zal gehouden worden, zullen de volgende sprekers optredenDr. J. Lammerts van Bueren, van Rotterdam openingsrede H. J. Lochgers, Evangelist onder de militairen in Nederlandseh Oost-IndiöH. van der Spiegel, zendeling van het Java-comité ds. J. van 't Hooft, van Vlaardingen, «De Her- derloozen"J. H. Blum, schoolopziener te Vlissingen«De idealen der mensehheid en de Gemeente van Christus"Zalmann, zendeling onder Israel te Rotterdamds. H. ten Kate, van Sliedrecht«Het gebed voor de Zending"; ds. J. Harthoorn, van Scherpenzeel (G.) afscheidsrededr. J. R. Callenbach, van Rotterdam, slotrede. Bij kon. besluit zjjn benoemd: tot dijkgraaf van den Jacobapolder, A. Verhulst, te Wissenkerkein het bestuur van den Citterspolder, tot dijkgraaf, M. van 't West einde, te 's Heer Arendskerke, en tot plaats vervangend dijkgraaf, C. Mol Azte Borssele tot lid van het bestuur van het waterschap Stoppeldijk c. a., J. F. de Maat, te Stop peldijk tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Wilhelminapolder (Walcheren), J, Scheele, te Arnemuidentot djjkgraaf van den van Haaftenpolder, G. J. de Graafl' Az., te Oud-Vossemeer. St. Maartensdijk. Door het algemeen weezen-armbestuur zgn benoemd tot vader en moeder in het weeshuis L. Boogerd en echtgenoote alhier. Eet drama te Kuitaart. Had het zeer nauwgezet onderzoek rondom de hofstede door de maréchaussées niets bjjzonders op geleverd, thans, na de ontzegeling, heeft men verborgen in eene kast, f700 gevonden. Nog spreokt men van meerdere ontdek kingen, doch weet die niet te noemen. Als pachters voor de hofstede hebben zich bij den heer Hombaeh, rentmeester er van de eigenaar is oen Belg of Franschman ruim 60 liefhebbers aan gemeld definitief is nog niemand aange wezen. De zwager van den verdachte, de man, die den nacht van het misdrjjf door dezen werd gewekt, had de voorkeur, doch had er geen trek in. Dinsdag 23 dezer zal de openbare verkooping van den inspan der hofstede plaats hebben. Omtrent don verdachte verneemt men, dat hjj zeer moedeloos en neerslachtig wordt, zjjne gezondheid vermindert en hjj last krijgt van dikke beenen. Nu en dan worden nog personen gehoord, waarvan ondersteld wordt, dat zjj tenigen tjjd voor het plegen der gruweldaden op de hofstede kunnen zgn geweest ol met wie om dien tjjd zaken kunnen gedaan zjjn. R. N. Te Sas van Gent is een moeder met hare kinderen door een Belgisch fami lielid mishandeld, die geld vroeg en dit niet kreeg. De woesteling sloeg een bezem steel op de arme vrouw stuk, smeet het jongste kind uit de wieg en nam de vlucht over de grens, toen het hulpgeroep der aangevallenen iemand deed toesnellen. Heden is P. W. N. opperman te Terneuzen, in verband met den kinder moord aldaar, mede in arrest gesteld en overgebracht naar het huis van bewaring te Middelburg. Naar de Nbr. met zekerheid verneemt gaat nu ook de volgende week het nog onder de wapenen gebleven gedeelte der lichting 1902 met groot verlof. Alsdan komen onder de wapenen de miliciens der lichtingen 1897 en '98, die anders eerst over een maand zouden moeten opkomen. Mevrouw Botha, in gezelschap van vele Transvalers, komt a. s. Vrijdag uit Brussel naar Amsterdam en neemt er in trek in het Amstel-Eotel. Van Amsterdam keeren allen met hot Duitsche stoomschip Kanzier dan den volgenden dag naar Zuid- Afrika terug. Te 's-Hertogenbosch viel Zaterdag middag een jongen van een jaar of acht in de Zuid-Willemsvaart. Een varensgezel van de Föle-Nord II, Namurdie op het dok zat en oen sigaar rookte, zag bet onge val. Hij legt zjjn sigaar naast zich, springt te water, haalt den jongen boven, brengt hem aan don wal en herneemt daarop, als ware er niets bjjzonders voorgevallen, zjjn plaats op het dek van genoemd schip, waar hjj, zonder zich van zjjn natte pak te ontdoen het nog overgebleven gedeelte van de weg gelegde sigaar oprookt. Enkele omstanders hem aansprekende en dankzeggende, kregen tot antwoord comprendpas en dadelijk dook onze vriend de kajuit in. Dezer dagen werd bjj de Koloniale reserve te Nijmegen 's avonds een soldaat vermist. Een militaire patrouille werd uitgezonden om hem op te sporen, hetgeen gelukte, doch in de kazerne bleek de aan gehoudene zekere Anna F., bjjgenaamd «Rotterdamsche Anna", te zjjn, die de com plete uniform van bedoelden soldaat droeg. Door de politie, die ontboden werd, werd een vervolging ingesteld wegens het onbe voegd dragen der uniform. Een heer te Apeldoorn viel van den hooizolder en brak den nek zoodat hjj onmiddelljjk een lijk was. Een molenaar te Montfoort kreeg zulk een hevigen-slag van een paard, hetwelk hjj wilde inspannen, dat hjj bewusteloos neerviel en kort daar na zonder tot bewustzjjn te zjjn terugge keerd, is overleden. Te Hilversum wilde een gedeeltelijk lamme vrouw op haar bed liggende oeD tafeltje naar zich toe trekken waarop een brandend petroleumstel stond ten gevolge daarvan viel 't stel om en de brandende petroleum vloeide over haar lichaam. Op haar hulpgeroep schoten de huisgenooten toe, die de vlammen domp- ten doch de vrouw was zoo deerljjk ver brand dat zij aan de gevolgen overleed. Vrjjdag is in de Gererd-Doustraat te 's-Gravenhage eene vrouw na eene woor denwisseling met een buurvrouw door een zenuwtoeval getroffen en plotseling over leden. Te Utrecht is een man gearre steerd verdacht van moord op een kleer maker, van wien verhaald werd dat hjj zich wegens ontrouw van zjjne vrouw had van kant gemaakt. To 's-Gravenmoer is een 15-jarige knaap bjj het baden ver dronken. Te Loosduinen is Vrjjdag- nacht een geneesheer, nadat hjj aan een zjjner patiënten verloskundige hulp had verleend, plotseling overleden. Vrijdag- avond viel te Vlaardingen een kind van den stoker der waterleiding in een water bassin bjj den watertoren. De vader sprong te water, redde het kind en gaf het aan zgn vrouw over die aan den kant stond, doch daar hjj niet zwemmen kon en het talud te glad was om er tegen op te klauteren zonk hjj in de diepte weg en verdronk. Zgn vrouw had hem nog een stok toege stoken, maar hjj had geen kracht meer om dien te grjjpen.Te Amsterdam viel een 19-jarigo jongen van een zoldorschuit te water en werd dood opgehaald. Een bericht in een buitenlandsch blad dat de Koningin ziek zou zijn en wegens tuberculose een badkuur moet on dergaan, is volgens de Nederlandsche bla den uit de lucht gegrepen. Hare Majesteit is alleen maar wat al te vermoeid geweest van de Amsterdamsche reis. Bij een grooten brand in een stokerjj te Greenock is Vrijdagavond een magazijn met duizende vaten whisky afgebrand. De brandende drank stroomde de stad in en veroorzaakte ontploffingen, verdere branden, en muurinstortingen, door welke 4 of 5 menschen gedood en 12 gekwetst werden. „Christelijke School" of „School met den Bijbel"? K. W. te B. schrijft in de Bruinisser Crt. Of ik een oude koe uit 'tgraf wil gaan halen en 'tvoor en tegen van deze beide namen tegen elkaar gaan opwegen? Neen, 'tis de moeite niet waard. Voor een goed verstaander zijn beide namen even goed. Maar toch wou ik in verband met die namen iets zeggen naar aanleiding van een gesprek. Dezer dagen was ik met eenige school kinderen op een dorp in Zuid-Beveland en ontmoette daar iemand, die mij vroeg, waar we van daan kwamen. «Van Biggekerke", was mijn antwoord. »»U is zeker hoofd van een school?"" «Jawel, hoofd van de Christelijke school". ««Van de school met den Bijbel, bedoelt u!"" hernam de ander. «Ja! dat is toch wel 'tzelfde." ««Neen, dat is niet 't zelfde." Ik wist niet, waar onze vrind heen wilde en liet hem dus 't onderscheid uiteenzetten. Nu bleek 't mij dat ik te doen had met een man, die de (bijzondere) Christelijke school nietnoodig achtte, want de Openbare school was inder daad Christelijk, al was zij geen school met den Bijbelde kinderen werden er tot allerlei Christelijke deugden opgevoed. Dat ik hem beproefde te overtuigen, dat hij ongelijk had, behoef ik niet te zeggen, al vlei ik mij geenszins, dat 't mjj gelukken mocht. Wellicht doe ik echter geen over bodig werk, als ik mijn hoofdargument een weinig ontwikkel want zelfs Christenen schijnen niet altijd van deze oude waar heid doordrongen een Christelijke school zonder den Bijbel is ondenkbaar, wijl niets Christelijk kan zijn, wat losgemaakt wordt van Christus, en wijl wij Christus niet aan de kinderen kunnen brengen zonder en buiten den Bijbel. Niets kan Christelijk zijn, zonder den Chris- tus, losgemaakt van Ilem. Bekend is 't, dat art. 33 der Onderwijswet van «Christelijke deugden" spreekt en dat zelfs Joden zich daarbij hebben nedergelegd. Hoe kan dat? Wel alleen, omdat men den naam «Christe lijke deugden" gegeven heeft aan allerlei deugden, die Jood, Heiden en Mohammedaan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2